DE EXTASE VAN HET RIDDERLIJKE ONS MENU Een gezellige wijde rok ANNA BOLEYN's ROMANCE Verrukkelijk kleurenrhythme der bloeiende velden VAN DE WEEK iiiii iiimm i we zelf maken WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 18 JUNI - PAGINA 2 Bewogen Leven CXXVII1 ZIJ WERD TOT EEN BLOEIENDE ROOS Het Goudlakenkamp behoort al weer tot het verleden, maar nog draagt de Engelse Koning een armband, rijk bezet met juwelen - waarvan men de waarde op 30.000 Engeldaalders schat - die hij van zijn Franse broeder ten geschenke kreeg, op die bewuste morgen, toen deze, geheel alleen, tot zijn slaapvertrek was doorge drongen. De Franse Koning draagt de halsketting nog, die Hendrik toen zo spontaan van zijn al even te zware hals haakte. Maar het verbond, zo plechtig gesloten, ingeleid door zo menig leest, is al weer ter zielezonder dat de Franse koning het weet trouwens. Waarom moest die Fransman ook alles net even beter kunnen en alles net even sierlijker hebben dan Hendrik.? Als men de tent van de roodharige Tudor zag, kwam men onwillekeurig onder de invloed van zijn macht. Een kolossaal ding was het, gebouwd van hout, doek en glas. Van het mooiste glas ter wereld En op de grote binnenplaats schoten fonteinen dartel hun stralen haar boven, zodat iedereen zich naar keuze kon laven met water, wijn of hipocras. Deze tent was toch méér dan mooi. In elk van de vier vleugels had een Koning kunnen huizen NAAR Frans I had op zijn tent van goud- en zilver brokaat, nog een grote gouden engel staan, die overdag blonk m de zon. Het beeld stelde de Aartsengel Miohaël voor, en geen sterveling vermoedde dat de zo krijgshaftig uitziende Michael van binnen hol was. Dit grote gouden beeld en nog vele andere dingen, hadden de Engelse Koning hevig jaloers gemaakt. Mede daarom had hij te Grevelingen later een verbond met de Habsburger Karei V gesloten. Deze was immers zijn natuurlijke vijand niet. Nog altijd noemde de Koning van Engeland zich ook Koning vanFrankrijk. De Habsburger was veel slimmer geweest dan Hendrik VIII begrepen had. Vertrouwelijk had hij de Engelse eerste minister. Kardinaal Wolsey een man dorstend naar macht en EEN paar jaren zijn verstreken. Anna Boleyn is weer hofdame geworden bij Catharina van Arragon. Op een dag, toen de Kardinaal bij de Koning was, en zijn gevolg zich had begeven naar een plein dicht bi) de kamers van de hofdames, had de ont moeting van haar leven plaats. Terwijl de edellieden uit het gevolg van de Kardinaal hun best deden om een glimp op te vangen van de hofdametjes, die zich reeds naar bulten hadden begeven, stond zij plotseling tegenover een rossige man. in leren wambuis, die kennelijk tot het gevolg van de Kardinaal behoorde, doch er alles behalve als een verfijnde hoveling uitzag. Zü. de hovelinge, die zoveel gezien had. en zoveel gevoeld, die heimelijk zo trots was geweest op haar opvoeding en ontwikkeling, die zich verfijnde hofmanieren had aange leerd. stond daar. als een beschroomd meisje tegenover een man uit het Noorden, uit wiens ogen een geest sprak *ie geen vrees kende, wel weergaloze moed. Ze voelde zich duizelig worden toen hü haar aansprak. Het eigenaardige jongensachtige aan hem, dat ze anders in een man verfoeide, vertederde haar nu. En zijn zo openhartige, maar ook zo onhoffelijke taal, wekte vreem- de gevoelens in haar op. Soms kwetste hij haar met zijn openhartige critiek. maar direct daarop zei liij weer J iels dat haar hart vreemd deed beven. Het nieuwe van I dit alles was dat hij meende wat hij zei. Als hij zei, dat i hij door haar te zien onderste boven was. dan was dat 1 geen frase, doch schone werkelükheid. En zij die zo menigmaal met mannen gespeeld had en geflirt, ver baasde zich erover, dat ze tegenover hem volkomen eerlyk moest zijn. rijkdom, zijn steun toegezegd bij de Pauskeuze, en boven dien ontvmg de Kardinaal nog een jaargeld van hem van 7000 dukaten. Heeft Wolsey mede daarom de belan gen van de verstoten gemalin, Catharina van Arragon, een tante van Karei V. zo lang verdedigd? De machtige hand van de zo bekwame Kardinaal heeft Anna Boleyn, toen ze nog erg jong was. bijna geworgd, dooh zij was anders dan haar zuster. Zij kon strijden. ZIJ vergat niets en zo kon ze jaren nadat de Kardinaal haar zo kwetsend behandeld had, hem, de machtigste man na de Koning, nog in het verderf storten. De glans van het Goudlakenkamp is heen. De Koning is Mary Boleyn al lang vergeten. En Mary zelf is getrouwd met een edelman van wie ze niet houdt, doch die haar een roodharige zoon geschonken heeft, voor wie ze voortaan leven moet. HIJ vroeg haar niet naar haar naam. en zij hem niet. Zü waren naar een afgelegen gedeelte van het park gegaan en vergaten daar de tijd. Hij was een krijgs man, dat voelde zü aan alles. Hü was een echte man, die zich hartstochtelük over zou kunnen geven aan zijn liefde en zün trouw Daar vertrok de stoet van de Kardinaal. Vlug nam hü afscheid van haar en weldra zag zij hem, als een wervel wind, de stoet nastormen. Nooit had zü een man gezien, die zo In de zadel zatl Toen zü binnen was, berouwde het haar dat. ze hem niet verteld had dat ze binnenkort een gedwongen huwelijk zou moeten sluiten met een man die ze verachtte, om haar vader een nieuwe titel te bezorgen en haar geslacht nieuwe rükdom. Maar zü had de kans immers niet gekregen? Een harer vriendinnen vertelde haar wie de rosse blik semflits geweest was, die zo opeens haar hart veroverd had en toen ze het wist was ze nog méér getroffen Een zoon van de Hertog van Northumberland. Lord Harry Percy, was het geweest, die zo'n grote indruk op haar gemaakt had. Hij was werkeUjk een man uit het Noorden. Hü behoorde tot de machtigste familie, die daar al eeuwen, de grenzen verdedigd had. Vanaf dit ogenblik had ze geen rust meer. Het was heerlijk geweest om met haar neef Thomas over gedichten te spreken, en over muziek, terwül ze wist dat hij van 'en met één oogopslag zag ze dat ook aan hem de eerste ontmoeting niet was voorbügegaan. Van top tot teen had hü zich in nieuwe kleren gestoken en zün glimlach, toen hü haar tegemoet trad. voorzegde een wereld van geluk, haar hield. Het was een prettige gedachte voor haar ge weest. te weten dat het voor hem een levensbestemming geweest zou zün. indien ze hem had willen trouwen. Dit nieuwe was geheel anders. Cultuur was plotseling iets geworden van de tweede ordf Nu was ze een vrouw, die voortdurend het beeld van hem voor zich had, die een onuitwisbare indruk op haar had gemaakt, ondanks het primitieve dat hem omgaf. Als de Kardinaal weer bü de Koning kwam, gekleed In het rood, rüdend op een witte muilezel, zou ook hij tenia komen. Wanneer zou dat zün? Op een dag kwam hj) terug HIJ had een prachtige muskaatschimmel meegevoerd die hü haar aanbood als geschenk Zij werd er sn van. De volgende dag zou ze met- hem mee moeen rijden. In het gezelschap van de Kardinaal. Het dier had fluwelen lippen en ogen die keken alsof ze alles wisten De hofdame Anna Boleyn had een volbloed gekregen van een ridder die haar nog maar één keer had gezien', die haar naam nog niet eens kende. En dat terwül de andere hofdames slechts een spameltje hadden. Toen zü de volgende dag naast hem reed was de wmu büna te klein. Maar op een dag moest ze hem zeggen dat haar vader haar uit zou huwelijken aan een verre bloedverwant. En Harry Percy, die het hoorde, had hetzelfde slechte nieuws. Ook zijn vader had reeds lang een keus voor hem gedaan. Van dat ogenblik af begon in haar leven een hoofdstuk uit een ridderroman. De liefde vierde hoogtij, en de kwade machten, die haar te na wilden, werden dapper getrotseerd. Zü zwoeren elkaar trouw voor het leven en gingen geheel in elkaar op. OMSTREEKS deze tüd komt de figuur Anna Boleyn volledig in het licht. In het licht van de openbaar heid en daardoor in het licht van de Historie. Twist men nog altüd over haar geboortejaar, over de feiten die nu volgen, bestaat weinig verschil van mening meer. la deze tijd namelük. waarin zü plotseling gaat bloeien als een roos, valt ook het oog van de Koning op haar. Hij |S haar zuster al lang vergeten en verkwikt zich aan haar jonge wezen. Zü moet voor de Koning spelen en zingen Zü doet het graag, omdat zü een üdele vrouw is. Ook om daarmee te schitteren voor de ogen van haar geliefde Op een dag ergert de Koningin zioh aan de ongedwongen wüze waarop de Koning zich met haar onderhoudt. Als zün aandacht even wordt afgeleid door een belangrijke gast, zo zegt een van haar biografen zendt de Koningin haar zo onopvallend mogelük weg om op haar spaniel te passen. En als zü eenzaam en verbitterd bü het slapende hondje zit, ver van alle feestgedruis, komt plotseling Lord Percy bü haar. Een daad van moed, die büna grote schande over hem had gebracht. Maar wat riskeerde een man toen niet als de liefde wenkte. Bovenal als de hartstoch telük beminde in haar ridder een held wilde zien? Wü. mensen van deze eeuw zün nuchter en cynisch geworden. Wij snüden de totaliteit van het leven uiteen en bestu deren de stukken. Doch in een eeuw waarin de extase van het ridderlijke nog kon worden gevoeld, waarin mannelüke moed en vrouwelijke tederheid nog behoorden tot het zuurdesem van het leven, was een samensmelting daarvan mogelijk, die onvcrgankelüke sporen achter móést laten. REIN BROUWER. Kijkjes in de Natuur VERGEETMIJNIET bij honderden in de donkerte van meidoorn hagen, die een roomwitte vacht aan diep doorbuigende takken torsten, dovenetels, witte, gele en roodpaarse, grootbloemige planten met sterke bladeren, witte en rode koekoeksbloemen met zachtbehaarde stengel, liefhebbers van het beschaduwd struikgewas, grootgesterde muur, kalkwitte cerastium of akkerhoornbloerrt, fris look-zonder-look met vreemde uiengeur, ziehier een kleine bloemlezing uit de overdadige plantenrijkdom, die we vonden langs holle wegen, waar de omlaag- snellende watervloeden van de afgelopen weken hun sporen hadden gedrukt in diepe geulen, nu opgedroogd tot geelbruine klei, blinkend bepareld met een overvloed van rondgeslepen kiezel. En nog is de lange lüst van bloeiend gewas met uitgeput. Maar hoe te beschrijven de klem- van de ereprüs. die niet bü honder den, maar duizendvoudig naar onge ëvenaard blauw zich mengde tussen 't prachtigste groen, dat men zich kan denken aan de voet van oude krom getrokken knotwilgen en essenbomen. En welke woorden moeten we vin den voor het onbeschrijflijke kleuren rhythme der velden, die zich van de heuvelvoet tot de top rüden tot vlak ken rood. bruin, groen en geel, helder en scherp afgebakend van nabjj, maar allengs ineenvloeiend tot een enorme lappendeken van betoverende schoon heid! Roestrood de klaver velden vol; bruin de omgeploegde en versbezaaide akker, de solide vruchtbare aarde; groen in alle denkbare tinten de jonge haver, de tarwe, het pas opgeschoten bietengewas en het gras. het hoge bloelende gras. GEEL het koolzaad, het prachtige bloelende koolzaad, dat oogver blindend een halve heuvelhelling besloeg. Dit was nu eindelijk de grote zomer dag. waarnaar we na eindeloze grauwe wlntermlsère zo hadden verlangd. Een zomerdag zonder achtergrond van drei gende weersverandering, een vlekkeloze dag met een bijna wolkenloze hemel, die vervuld was van een zware tastbare hibte en van vogelgeluid aan alle kan ten. In de hoge bomen riep de on zichtbare wielewaal, tussen doornige braamslierten zongen grasmus en win terkoning. hoog in de lucht steeg en daalde de onverdroten zang van on telbare leeuweriken, als kleine stippen onvindbaar voor de wandelaar. De stovende warmte sidderde boven de landen, de hete zomerwind streek over de hoog opglooiende wellanden met hun witzwarte vlekken van gra zend vee. Fluwelen we.iia.nden. door donkere hagen en bomenrüen gescheiden, maar langzamerhand uiteenvallend in vlak ken licht en donker, schünbaar zon der verband, maar in elkaar geschoven tot een wondermooi patroon. AAN de voet van de heuvels, waar de meidoornhagen en donkerge- pruikte wilgen de loop van n beek markeerden, slingerde het levende lint zioh door de natbedauwde weilanden, zocht het glasheldere, maar üskoude water zün weg over witte stenen en langs de donkere schaduw holen van een diepgekerfde en uitgeslepen oever, begroeid met hoog bloeiend gras, nog door geen zeis bedreigd, en büna manshoog nachtegaalskruid. En tussen de boomgroepen van de snelvloeiende beek door. schemerde ver weg het wüde land. het in de volle zo merzon zwaar ademende land. dat hoog op de wazige heuvelkammen zün af sluiting vond in de sllhouebten van slanke populieren. SJOUKE VAN DER ZEE breed ls en ongeveer 10 centimeter lang. Zet de vier banen met de zü'kan- ten atui elkaar en laat ln één naad een split open voor de ritssluiting. Voor de naden is 1^ centimeter in begrepen. Het heupstuk heeft dus vier lengtenaden: twee opzü, één midden achter en één middenvoor. Zet de tail leband. waarvan de lengte op het li chaam wordt afgemeten, aan het heupstuk en rimpel de overtollige wüdte op de heupen ineen. Voordat nu de strook aan het heup stuk wordt gezet, moet de lengte van dit laatste zorgvuldig worden opgeme ten. het is op de naden namelük iets langer dan in het midden. Het wordt daartoe aan de onderkant op de ge wenste lengte bügeknipt. Wie deze rok volgens voorbeeld 3 uit gestreepte stof wil maken, knippe eerst langs de zelfkant van de stof twee smalle banden van 3 centimeter breed te af. voordat de stroken worden af geknipt. Deze banden dienen voor de applicatie op de dwarsnaden. Ze wor den alleen uit dat deel van de stof ge knipt, dat voor de onderste en de middenstr ook is bestemd - dus niet uit het gedeelte, waaruit tailleband en heupstuk moeten worden gesneden! De stroken van de rok worden dus in dit geval iets minder wajd dan in voor beeld 1 en 2, doch het verschil ls ge ring. J. V. IS ER IETS TOE VANDAAG? Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Het toetje vormt een waardig en ge waardeerd besluit van vele van onze warme maaltüden. Met een beetje fantasie en goede wil vindt U tal van verrassende variaties, vooral als U zich richt naar de voort brengselen van het seizoen. Daarom zal in de zomer in de eer ste plaats vers fruit een belangrijke rol spelen. Vruchten, al of niet ln combinatie met een melkgerecht opgediend, geven door him frisse smaak en vrolüke kleur een zomers tintje aan elke maal- tüd. KERSEN-DESSERT 250 gr. kersen, 3/4 1. water. 50 gr. (4 eetlepels) griesmeel, ongev. 75 gr. (5 eetlepels) suiker, citroensap- of -schil. theelepel kaneel, 1/4 1. melk, een eetlepel custardpoeder, 10 gr. (^4 eetlepel) suiker. De kersen schoonmaken, wassen en ontpitten. Kersen en water aan de kook brengen met een weinig citroen sap of -schil. Griesmeel, suiker en ka neel dooreenroeren en onder roeren bü de kersen strooien. Het geheel nog rijf minuten zachtjes laten doorkoken. De citroenschil verwijderen. Het ge- reoht op smaak afmaken, overdoen in een schaal en laten afkoelen. Van melk, custardpoeder en suiker een vanillevla koken. Deze onder af en toe roeren laten afkoelen en apart bü de kersenvla geven of deze er mee bedekken. AARDBEIEN MUESLI MET YOGHURT 30 gr. (4 eetlepels) havermout, 1 kopje water, 250 gr. aardbeien, L melk-yoghurt, ongeveer 100 gr. (6 eetlepels) suiker. In een grote kom de havermout een dag of nacht weken ln het water. De aardbeien schoonmaken, wassen en ongeveer een kwartier voor het gebruik met suiker bestTooien. De yoghurt door de geweekte havermout roeren en met suiker op smaak afmaken. De aardbeien voorzichtig er door mengen. RABARBER-SCHUEVIVLA kg rabarber, een kopje water, 2 eieren, 20 gT. (2 eetlepels) maïzena ongeveer 150 gr. (9 eetlepels) sui ker. De rabarber schoonmaken, ln stuk ken snüden en in het water gaarko ken. Het grootste deel van de suiker door de rabarber roeren. Inmiddels de eieren splitsen in dooier en wit. Het eiwit zo stüfkloppen, dat het in pun ten bhjft staan. Op het laatst een paar lepels suiker meekloppen. De dooiers met de maïzena en een lepel suiker tot een luchtig papje roeren. Dit van het vuur af door de rabarber mengen en weer een paar minuten verwarmen. De rabarbermassa voorzichtig, bü kleine porties tegelijk door het eiwit mengen tot dit er gelükmatig door ver deeld ls. Het geheel ln de pan terug doen en even zachtjes door en door warm laten worden. De vla overdoen in een schaal en laten afkoelen. Des gewenst gehalveerde geconfüte kersjes of verse vruchten ter garnering er op leggen. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Parijs, Juni 1955 Als ge ook maar een klein beetje naald en schaar weet te hanteren, hebt ge er niet meer dan een weekeinde of een paar avonden tijd voor nodig. Ge kunt er katoen of zijde voor kiezen; ge kunt er bedrukte of effen stof voor gebruiken. Ge kunt er een zomerrok, een dansrok (van taffetas) of een onderrok (van nylon) van maken. Al naar gelang het materiaal dat ge er voor kiest, zal de rok een ander aspect hebben. Ge kunt er zelfs op verschillende manieren een aparte toets aan geven. Bijvoor beeld door tussen de dwarsnaden een gekleurd biesje te werken dat aan de voorkant in een klein strikje eindigt (zie figuur 1). In het voorbeeld is de rok van witte katoenen keper gemaakt, die met een zwart motiefje is bedrukt; tussen de naden werd vuurrood bies gewerkt. Ook kunt ge de rok van tweeërlei stof maken, zoals in figuur 2 is aangegeven. Hier werden zwarte stof met een witte nop en witte stof met een zwarte nop gecom bineerd. Kiest ge gestreept materiaal, dan kunt ge op de naden een smalle band appliceren, waarin de streep in tegengestelde richting verloopt, zoals iiguur 3 laat zien. WERKWIJZE wordt omgezoomd (er ls 5 centimeter voor de zoom inbegrepen!) en, op 1 Ge hebt voor deze rok 3 meter stof centimeter van de bovenkant, wordt nodig, indien hü als bovenrok zal die- hy tot een van 270 centimeter nen en 2.50 meter indien ge het pa- ingerimpeld. (Voor een onderrok knipt troon voor een onderrok bestemt die ge vyf maal een band Van 23 centl- langs de zoom met een kantjewordt meter af; de onderste strook wordt afgewerkt. Maakt ge het model uit njet breed omgezoomd, maar met een tweeërlei stof, volgens voorbeeld 2, jeetje van 2 A 3 centimeter afgewerkt, dan ls er 2-35 meter donkere en 70 en bovendien wordt deze strook op V4 centimeter lichte stof voor nodig. Het centimeter van de bovenkant ingerlm- model heeft een zoomwüdte van 4.50 pei^), meter 1 Voor de mlddenstrook wordt vervol- Figuur a geeft aan hoe het patroon gens drie maal een band van 23 centd uit de stof wordt gesneden. Voor de meter hoogte van de stof geknipt onderste strook wordt vüfmaal een (voor een onderrok: drie maal een rand van 31 cm. hoogte afgeknipt; band van 17 centimeter). Ook deze alle rijf stukken worden met de zelf- banden worden met de zelfkanten aan kanten aan elkaar gezet. De strook elkaar genaaid, waarna de strook, op 1 centimeter afstand van de bovenkant (bü een onderrok op V4 centimeter af stand) tot een wüdte van 152 centi meter wordt ingerimpeld. Zet de on derste strook aan de middenstrook; in deze middenstrook ds 2 centimeter voor de naad Inbegrepen (bü een on derrok slechts I centimeter). Knip uit de resterende stof eerst de tailleband. zoals aangegeven in figuur a. Dus langs de zelfkant. Deze taille- band is 6 centimeter breed. Vouw vervolgens het restant van de stof in de lengte dubbel (zie stippel- Ujn) en knip de vier banen voor het heupstuk volgens voorbeeld. De zükan- ten van elke baan worden naar boven toe 8 centimeter afgeschuind. Indien Uw taillewüdte meer dan 72 centime ter bedraagt, moet ge minder afschui nen! Leg in het midden van elke baan een figuurnaadje dat 4 centimeter

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12