let Boeddhisme keert terug naar zijn bakermat India PLANNEN MAKEN langrijk en belangwekkend politiek en cultureel verschijnsel fisheid moet kiezen: het pad van het geweld of het pad van de vrede IJFENTWINTIGHONDERD jaren geleden ontstond in India een godsdienstig-wijsgerig stelsel, het Boeddhisme, dat een stempel utte op de Indiase beschaving. In de eeuwen, volgende op zijn ont- i, verbreidde het zich over grote delen van Azië. Het vond de weg Ceylon, Burma en Siam. Het veroverde'" Tibet, delen van ihngolië, Indonesië en Indo-China. Het verkreeg vaste voet in China, Korea en in Japan. Kortom, het werd tot een invloed van grote ekenis op het denken en de levensbeschouwing van de mensen in id-, Oost- en Midden-Azië. En het is zulks door de eeuwen heen «bleven, tot op de huidige dag. India handhaafde het Boeddhis- uh, doch het kwam er niet tot ate ontplooiing als bijvoorbeeld Ctflon en in Siam en Burma. In i bloeide het ..onder de opper- 2°. De laatste jaren echter doet het merkwaardige verschijnsel ran een Boeddhistische renais- i in India. Het is, alsaf de Boed- fich heeft aangegord om India [3* te veroveren. Hij is terugge- naar zijn bakermat. Hij biedt ralk van India het Boeddhisme rom aan, in nieuwe, haast schrijf moderne", vormen, bezield met re kracht. Hij houdt het volk van ten tweede male zijn leer en •ld voor. En het is nietoverdre- cm te schrijven, dat het volk van van hoog tot laag, Boeddha op- welkom heet. Is dit gekomen? Samenwerking tussen Europa en Azië is van het grootste belang voor het behoud van de wereld vrede. Begrip voor eikaars levens beschouwing en hieruit voort vloeiende levenshouding bevor dert samenwerking, ja, is onmis baar om tot werkelijke samen werking te kunnen komen. R. SATAKOPAN, een Indiase schrijver, vertelt in dit artikel over de „Tweede Verovering" van India door het Boeddhisme. Hij wijst er voorts op, hoezeer de Boeddhistische leer dc interna tionale politiek van India een belangrijke factor" in de inter nationale arena! beïnvloedt. GANDHI EN NEHROE OEN India op 15 Augustus 1947 njn onafhankelijkheid herkreeg, luidden in de harten der mensen slechts de vrijheidsklokken, doch a de geboorteklokken. Want die ■inkelijkheidsverklaring leidde de Sedert hun vertrek in 1947 verkon digt New Delhi, India's hoofdstad, op nieuw de vredesboodschap, die de Boeddha 25 eeuwen geleden predikte. De vredesstem van India hoort men in alle Ministeries van Buitenlandse Za ken. Nu eens luistert men er met ge noegen naar, dan weer wantrouwend. Soms met instemming, een andere keer met afkeuring. Het „Lied van de Vre de", in India door de eeuwen heen steeds ten gehore gebracht, is zo krach tig. dat het niet meer in stilte begra ven kan worden. Mahatma Gandhi's stem is tot zwijgen gebracht door de kogels van een moordenaar, doch thans klinkt het Vredeslied van de lip pen van Jawaharlal Nehroe, de man, die Gandhi aanwees als zijn politieke erfgenaam, en die sedert 1947 Eerste Minister van India is. De geest, die Nehroe's stem bezielt, is de geest van de Boeddah. DE ENIGE HOOP. P 16 Mei 1954 hield Nehroe een rede ter gelegenheid van de her denking van de 2500ste verjaar dag van de Boeddha. De enige hoop voor de hedendaagse wereld, aldus Nehroe, ligt in de practische toepas- derkoningen werden geïnstalleerd, neemt thans een groot Boeddha-beeld de centrale plaats in. Dit beeld sym boliseert en wil een leder duidelijk ma ken. dat het nieuwe gezag van de re gering van Vrij India wortelt op de stoel van het Boeddhisme. Ook in enige andere Zuidoost-Azia tische landen, die hun onafhankelijk heid herkregen, stimuleerde de her wonnen vrjjheid de herleving van het Boeddhisme. Alleen zowel als in over leg met India zoeken zü inspiratie voor hun gedragslijn in de leer van de Boeddha. Deze Boeddhistische basis versterkt de banden tussen die landen. Als Nehroe willen zij het „Gebied van de Vrede" op aarde zo groot en zo hecht maken als maar mogelijk is. An ders gezegd, met India willen zij stre ven naar een doeltreffende toepassing van de leer van de Boeddha op inter na tionaal-politiek terrein. Wie in het Westen wil pogen te be grijpen, welke politiek die landen voe ren en welke grondslagen hun politiek schragen, kan slechts succes hebben, als hij zich op de hoogte stelt van de geest, die het Boeddhisme bezielt. CULTUREEL ALS godsdienst stond het Boed dhisme in India in betekenis ten achter bij het Hindoeïsme, dat nu eenmaal over een ongeëvenaard absorptievermogen beschikt en veel van Boeddha's leer in zich opnam. Toch is de invloed van de Boeddha steeds groot gebleven in India. Z|j, die aan India's universiteiten en hoge scholen wijsbegeerte en godsdienstwe tenschap studeerden en doceerden, hebben zich steeds weer beziggehou- IN DEZE TLJD van het jaar zullen wel in alle gezinnen en door alle mensen plannen ger maakt worden. Plannen om een weekend eruit te gaan. plannen om van de zomer met vacantie te gaan. En al dadelijk stuiten wij op één grote vraag: Hoe zal het weer zioh houden? Dat bracht mii op de gedach ten. hoe vreselük kwetsbaar wij in ons plannen-maken zijn. Er behoeft maar het geringste an ders te gebeuren dan wij ver wacht hadden, of ons mooie plan kan niet doorgaan of kan slechts geheel gewijzigd doorgang vin den. Het weer is heus niet de enige spelbreker. Een ziekte van een van onze kinderen, een tegenvaller op het werk, een spoorwegstaking doen ons het zelfde aan. Het kan zijn. dat wij in het gezin samen een plan voor de vacantie hadden opge- WOORD VAN BEZINNING onze vaste centrum aan gene zijde van de bergen). Hoe komt dat? Omdat wii ons vastbijten in onze toekomstplannen en om dat elke wijziging m dat toe komstplan onze gehele persoon onzeker maakt. Nu is het na tuurlijk van groot belang, dat een mens weet. wat hij gaat doen in de toekomst en dat hij zich een zeker toekomstbeeld schept. Een mens zonder toekomstge dachten leeft niet. Want leven is vooruit-denken. en soms van een gevoel van krenking van onze eigenwaarde. Maar er wordt teveel tijd, te veel aandacht, teveel energie ver spild om over deze teleurstelling en krenking heen te komen. Want deze tijd. aandacht en energie konden wij beter beste den aan het zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor onze plannen. Dat geldt voor de be steding van die Zondagmiddag, toen het bezoek niet kwam op dagen; dat geldt voor de vacan. tie. die niet door kon gaan zo als wjj gehoopt hadden; dat geldt ook op ons werk en voor ons beleid. Ik meen. dat wij bij het plan- nenmaken reeds die innerlijke distantie moeten scheppen en niet onze gehele ziel hieraan moeten verkopen. Wij moeten nuchter beseffen dat de toe komst in vee! sterkere mate steld, maar dat één plotseling van plan veranderd is. Hij had liever in een andere week va cantie genomen en was liever naar een andere streek met va cantie gegaan. En dan is Leiden in last. Is het U ook wel eens opgeval, len dat mensen uit hun goede humeur hiervan raken. U bent b.v. op een Zondagmiddag er gens op visite gevraagd. U belt misschien een beetje laat af. Dan is er grote kans, dat de mensen, waar U naar toe zou gaan. geprikkeld zfin, ja het U zelfs kwalijk nemen. Waarom? Omdat ze erop „gerekend" had den. En nu is hun Zondagmid dagprogram in de war. Gaat een reispaln niet door of moet het geheel gewijzigd wor den. dan is er zeker één uit zijn goede humeur. Wij raken dus van onze „tramontanen" (van 15 Aug. 1947: ..baas in eigen huis". Pandit Nehroe legt ten overstaan van Lord Mount- batten de eed van Eerste Minister af. Achter hen: Lady Mountbattcn. Maar gold reeds in vroegere tijden, dat niemand ooit zeker was wat er in de voor-ons-lig- gende tijd gaat gebeuren, nu is ieder er wel van overtuigd hoe zeer de tilden steeds veranderen en met de tijden onze eigen toe komst. Reeds duizenden plannen zijn vastgelopen of moesten in grijpend veranderd worden door. dat. de politieke en maatschap pelijke structuur zich steeds wij zigt. De plannen voor ons be roep. voor onze carrière, het uit stippelen van een beleid, het wordt alles steeds doorkruist door invloeden van buiten af, waar wij niet op gerekend had den. door mensen of door de maatschappij. Het falen van onze plannen te voor ons allen heel moeilijk te verwerken. Het betekent het incasseren van teleurstelling van misschien wel verbittering den met de Boeddhistische filosofie en godsdienstige opvattingen. Zo was het vroeger, zo is het thans. Thans zelfs nog ln sterker mate. De bekende filosoof en staatsman, drSar- vapalli Radakrishnan, nu vice-Presi- dent van India, droeg door zijn onder zoekingen en beschouwingen betref fende de leer van de Boeddha veel bh tot een herleving van de beoefening der Boeddhistische wijsbegeerte in het hedendaagse India. En in de brede massa van de bevolking leefden het voorbeeld van de Boeddha en diens leer voort, soms bewust, veelal ook krachtens traditie. Boeddha's idealis me is geen vaag idealisme, zij is een practisch idealisme, gericht op verbetering van het leven op aarde. Met de herleving van het Boeddhis me sedert 1947 ging ln India een stre ven gepaard om alle plaatsen, die voor de Boeddhisten gewijd zqn, zoveel doenlijk in oude glorie te herstellen. Veertig jaren trok de Boeddha te voet door India. Al predikende deed hU veel plaatsen aan. De drie bekendste zijn wel Bodh-Gaya, waar de Boeddha het Licht zag; Saranath. waar hij voor het eerst predikte; en dan Sanchi, waarde herinnering aan zijn twee belangrijk ste discipelen voortleeft. Bodh-Gaya ligt ruim 11 km van Gaya in de Staat Bihar. Het is een punt van samenkomst voor vele pel grims, die van daar uit verder trekken naar andere gewijde plaatsen. Archeao- logen zowel als gelovigen richten hun belangstelling op Bodh-Gaya. De Bodhl-boom. waaronder de Boeddha nirvana (toestand van hemelse za ligheid) bereikte, is verkommerd, doch nieuwe bomen ontsproten aan zijn wortels en nog heden ten dage is er zo'n Bodhi-boom te zien. Bodh-Gaya is voorts bekend om een grote door keizer Asoka gebouwde tempel en om dat er de ..Zeven Zetels" te zien zijn, «aar Boeddha een week op elke plek in gepeins verzonken is ge weest. Saranath ligt niet ver van Benares. Daar hield Boeddha zijn eerste preek en maakte hij zijn eerste bekeerlingen. Twee beroemde Chinese reizigers, Fa- Hien en Hioe-en Tsang, bezochten Sa. ranath respectievelijk in de vijfde en reeds vaststaat, dan wü wouden prettig vinden. Onze toekomst wordt door talloze factoren in het heden bepaald. Wanneer nu ook onze plannen vaststaan, dan behouden wü geen enkele soepelheid over om die toekomst ln te gaan. Wat wii moeten leren is die soepelheid dit zich kunnen aan. passen aan gewijzigde omstan digheden. dit zich niet gekrenkt voelen als onze plannen niet doorgaan, maar met vreugde werken aan een ander, beter plan, dat wel kans van slagen heeft. Wii moeten onze geest niet te veel aan banden leggen, maar hem de vrilheid en ori ginaliteit gunnen, om te han delen op het moment dat het nodig is. J. VAN GOUDOEVER, Rem. pred. Leiden. zevende eeuw. Hun relaas van hun be zoeken getuigt nog steeds van de glo rie, die eens Saranath's deel was. Een prachtig monument in Saranath is de Mul Gandha Vihara, een bouwwerk, dat met vereende krachten werd op- §ericht door de Boeddhisten van In- ïa, Ceylon en Japan. De door Japan se kunstenaars gewrochte fresco's ln deze vihara behoren tot de schoonste ter wereld. Sanahl ligt ongeveer 800 km ten Zuiden van Delhi. De plaats is een waar museum van Boeddhistische ar chitectuur. Sanchi's stupas zijn be roemd om hun schoonheid in de ge hele Boeddhistische wereld. Vroeger was de plaats een brandpunt van Boeddhistisch geestelijk leven. Van re cente datum is een nieuwe vihara, waar de herinnering aan Boeddha's twee voornaamste didpelen Sarl- putta en Maha Moggallana leven dig wordt gehouden. SLOTACCOORD HET moderne India houdt deze en andere gewijde Boeddhis tische plaatsen in ere. wijl zij een stoffelijke en geestelijke berin nering zijn aan alles wat de Boed dha deed en leerde. Boeddha's leer doorbrak de scherp begrensde do meinen van het dogmatisme en richtte zich tot alle mensen. Ook thans nog. In India beseft men dit en poogt men om dit besef t« verwerken in de practische gedrags lijn binnenslands en jegens het bui tenland. Voor India is er geen twijfel mo gelijk: De mensheid moet kiezen tus sen twee paden, tussen het Pad van het Geweld en het Pad van de Vrede. Dit laatste pad wees de Boeddha ons. Daarom moeten w|j het volgen." (Nadruk verboden) De nieuwge bouwde Chetiya Giri Vihara in Sanchi. waar de herinnering aan Boeddha's voor naamste discipe len Saripatta en Ha ha Mo gal la na levendig wordt gehouden. cgeboorte van het Boeddhisme in. India nog een koloniaal of semi- laal land was. dacht het volk •el uitsluitend aan de verwerving Baatkundige vrijheid. Eerst moe tij baas zyn in eigen huls al- redeneerde men daarna zullen >-is eigen huis in onze eigen stijl iten. „Baas ln eigen huis" werd volk op 15 Augustus 1947. aan de rhting van zijn huis" is het toen *n begonnen. a mene echter niet, dat India tü- i zijn onafhankelijltheidsstrijd de 'an de Boeddha veronachtzaamde, tegendeel is namelijk waar. India vocht met de wapenen, die Boeddha 2500 jaren geleden had smeed, namelijk Liefde, Waarheid i Geweldloosheid. Mahatma Gan- t India's geestelijke voorganger en «voerder in de dagen van strijd, «teerde die wapenen. Steeds wees er op, dat de middelen belang- 'er zijn dan het doel, dat op hel fcrulk van ondeugdzame middelen »it zegen kan rusten. H|j. de Ma- ■tma, nam de proef met de door Boeddha gewezen middelen. Hel boltaat was uitstekend. De Britten "lieten India. Zij gingen als goede feilden. En dit zijn zü gebleven «der bitterheid, zonder wrok. sing van Boeddha's Boodschap. In onze wereld volgt men het pad van geweld en macht. Veèl mensen zijn ontsteld over de loop der dingen en bang voor de moderne vernietigings middelen. Misschien ls het mogelijk om de vernietiging tijdelijk te neutralise ren. Misschien. De werkelijke op lossing is, de weg van het geweld te verlaten en een ander pad, dat van vrede en begrip, te betreden. De leer en de wijsheid van Boeddha gelden ook. Ja, in heel sterke mate voor onze wereld. En wij staan voor de keuze tussen twee paden. Zo ongeveer sprak Nehroe op 16 Mei 1954 Is er, practisch gesproken, een wezenlijk verschil tussen de leer van Boeddha en de leer van Jezus Christus wat betreft de vrede op aarde? POLITIEK INDIA, onafhankelijk geworden, maakte Boeddhistische emblemen tot de zijne. De Asoka Leeuw vond een plaats ln het staatswapen van de jonge republiek. De Asoka Chakra (Wiel der Ontwikkeling) siert de na tionale vlag van India. Het paleis dei vroegere onderkoningen van Brits-In- dlè in New Delhi is nu de ambtswo ning van India'spresident. In de grote zaal van dit paleis, waax tal van on-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11