Het regende studenten op de laatste lustrumdag ajite Jaargang Donderdag 16 Juni 1955 erde Blad No. 28550 Siësta, parachutespringen en bal besloten de feesten [)e viering van het 76ste lustrum van de Leidse Universiteit is na tien dagen ■etenschappelijke voordracht, burgerijfeesten, herdenkingsbijeenkomsten en jtudentenfestiviteiten in de afgelopen nacht geëindigd. Gistermiddag was er .siësta" op het terrein van Oud Poelgeest, besloten met een demonstratie Parachutespringen waaraan zes Leidse studenten deelnamen en gisteravond tn vannacht kwam het slot met een bal-masqué in de Bloemlusthallen te Lisse. DE BILT KREEG GELIJK Hat heeft de lustrumcommissie en met ju de studenten en hun dames ditmaal niet tegengezeten met het weer. ïflrel men nu ook bepaald niet enthou- jjst kon zijn over de wijze, waarop de stergoden gisteren de siësta op het ter ra i an Oud Poelgeest bedeelden. Des ochtends, toen het pypestelen geilde, zag het er niet naar uit dat er dit openluchtfestijn ook maar iets ïrecht zou komen, maar op de toezeg- pag van De Bilt dat er beter weer op [®st was durfden ue organisatoren, adanks de afschuwelijke herinneringen pa het concours hippique, het aan om 5 droogte te vertrouwen en het feest ;;o; te laten gaan. De Bilt heeft het bij het rechte eind gehad. Geen druppel regen heeft de de geringe wind- De Dakota, waaruit zojuist een Iwachutist gesprongen is om even Is Ier een veilige landing voor een inlhousiast publiek te maken. (Foto LJJ./Van Vliet.) kracht maakte het mogelijk het hoog tepunt van het feest, de dropping van parachutisten, tot een werkelijk be wonderenswaardige demonstratie te maken. RUST VOOR HET EINDE De lustrumgangers vertoefden over het gehele bos- en vijverterrein van Oud Poelgeest, dat een ideaal oord voor der gelijke bijeenkomsten bleek te zijn. Enige rust hadden de studenten zeker wel nodig na de drukke feestdagen van vorige en deze weck cn die rust konden zij, ver mengd met luchtige ontspanning, in Oud Poelgeest uitstekend vinden. Men kon zich met allerlei spelen ver maken zoals badminton, croquet, sjoel bakken. etc., een klein dansvloertje zorg de voor de mogelijkheid van voorberei ding op het slotbal. er werd met roei bootjes gevaren in de vijver en de sloten. Het merqjideel van de lustrumgangers beperkte zich echter tot een genoeglijke picknick op de gazons, of wandelingen door het bos. Omstreeks vier uur stroomde men naar het weiland achter Oud Poelgeest om getuige te zijn van het spectaculaire slot van het middagfestijn, de demonstratie parachutespringen. ZES LEIDSE PARACHUTISTEN Des ochtends had er door de wind kracht nog naar uitgezien, dat deze demonstratie enigszins moeilijk zou wor den. maar in de loop van de middag was de wind vrijwel geheel gaan liggen. Een Dakota van Soesterberg was van het vliegveld Valkenburg gestart met negen parachutisten aan boord, onder wie zes Leidse studenten, namelijk de heren F. Pels Rijcken, mr F. Molhuysen. J. J. Knijff, G. Schoemaker, W. B. ten Cate Brouwer en F. Salomonson (prae- ses van Pro Patria); de andere deelne mers waren de heren De Rooy. Anto- nietti en Van Duivendyk. Nadat een helicopter een kijkje boven het afspringterrein was komen nemen en manschappen van het leger om het ter rein klaar stonden om eventuele hulp te bieden, werd een rookvuur ontstoken voor de windaanduiding. Een door de Dakota gedropte parachute met dummy kwam slechts even voorbij het afgeba kende terrein neer, en daarop volgden de parachutisten, die iets dichter bij het terrein zelve werden afgeworpen en allen op het kleine veldje terecht kwamen. Voor iedere sprong moest de Dakota een nieuw rondje vliegen, zodat de gehele demonstratie bijna een half uur m be slag nam. KEURIGE LANDING De parachutisten landden keurig op enkele tientallen meters voor het studen- tenpubliek. dat bijzonder genoot van deze zeldzaam geslaagde dropping. Uiteraard werden de studenten bij het naderen van de grond en het herkenbaar worden bij zonder luidruchtig door hun collega's op de grond begroet. De sprongen werden gemaakt van ongeveer 240 meter hoogte. Het waren automatische sprongen, dat wil zeggen dat de parachute door het vliegtuig zelf wordt opengetrokken, dit in tegenstelling tot de vrije sprong waar bij de parachutist dit na een grotere vrije val zelf doet. De geringe omvang van het terrein waarop zij moesten neer komen maakte het niet gewenst hoger te vliegen, en op zo betrekkelijk geringe hoogte is een vrije sprong aanzienlijk gevaarlijker. Een van de deelnemers verklaarde ons na afloop, nimmer zulk een demon stratie zo dicht bij het publiek te heb ben meegemaakt. De studenten-deelnemers hebben voor een belangrijk deel hun parachutisten- opleiding in Frankrijk gehad, de anderen bij de Koninklijke Luchtmacht. Velen kwamen de Leidse parachutisten na hun sprongen met het succes van hun demonstratie geluk wensen. Na de demonstratie stroomde het ter rein van Oud Poelgeest leeg. BAL IN BLOEMLUSTHALLEN Des avonds werd het slotbal gehouden in de Bloemlust-veilinghallen te Lisse. die door versieringen en beplantingen in tuinen en genoeglijke zalen waren her schapen. Met dit balmasqué was. in de vroege ochtenduren van vandaag, de lustrumviering besloten. BIJEENKOMST IN DE PIETERSKERK Onder auspiciën van de Interkerke lijke Jeugd Evangelisatie werd gister avond in de Pieterskerk een goed be zochte bijeenkomst gehouden. Als spreker trad deze avond op ds G. Toornvliet, die als onderwerp had ge kozen „Neemt U het mij met kwalijk". Spreker begon zijn betoog met enkele citaten te noemen uit het pas versche nen boek van prof Polak: „De toekomst is reeds verleden tijd". Duidelijk komt in dit boekwerk tot uiting, dat de he dendaagse mens geen toekomstidealen meer heeft en zich - ook al weer wat de toekomst betreft - beelden vormt, die alle een destructief karakter dragen. Ds Toornvliet wees er op. dat het geloof in de toekomst een eerste vereiste is om het heden draaglijk te maken en be treurde het daarom des te meer. dat zowel menig boek als film de massa van het tegendeel trachten te overtuigen. Spreker drong er voorts vooral bij de jeugd op aan het leven te durven aan vaarden en zich niet af te vragen of er eigenlijk wel een toekomst is Het le ven is immers een eeuwigdurend feest, waartoe God ons uitnodigt en dat door Jezus duur is betaald, aldus ds Toorn vliet. Hoe jammer is het niet. dat deze Goddelijke invitatie niet alleen vergeten dreigt te worden, maar zelfs - al of niet voorlopig - van de hand gewezen wordt, zo vervolgde spreker, die naar aanleiding hiervan ook nog verklaarde, dat het excuus van eerst van het leven genieten en daarna pas enigszins tot inkeer komen niet alleen van de zijde I van de buitenkerkelijke jeugd gehoord I wordt, maar ook van hen. die zich kerke lijk noemen. Ook het veel gehoorde ex cuus van ik heb geen tijd (neemt U het mij niet kwalijk) is niet minder dan een schot op het hart van Jezus. Aan deze slotsamenkomst van het seizoen 19541955 verleenden medewer king het Gem. koor „Maranatha", Frans v. d. Reijden. orgel, en de Chr. harmonie ..Concordia". Expositie „Leids Kunstcentrum Tentoonstelling van verrassingen Nieuwe aspecten, mogelijkheden, expressie De tentoonstelling van het Leids Kunstcentrum gisteravond in de Boer- haavezaal geopend lean ditmaal „de expositie der verrassingen" genoemd worden. Het „verrassende" is wel voornamelijk, dat verschillende der na een zeer zorgvuldige selectie toegelaten inzenders, die uiteenlopende stromingen vertegenwoordigen, zich van een gans andere zijde dan vroeger doen kennen. Dit wijst er enerzijs op, dat zij nog „zoekende" zijn, anderzijds op het „levende" van hun kunst. Wij ontdekten talrijke nieuwe uitingsdrang. Als meest frappante voorbeelden wijk) en Jos W. Mertens. aspecten, nieuwe mogelijkheden, ■ij Han Werz, H. Bal (Noord- De eerste lykt sinds zijn verblijf in Parys een opmerkelijke vooruitgang te boeken. Zijn palet is gedurfder, forser. Hy gooit nadrukkelyk en met dikke plakken, royaal zyn verven op het doek, betoont een voorliefde voor felle kleur, zo in zyn „Lente 1955", dat merkwaardi- gerwys sterke overeenkomst vertoont met Mertens' bont „Bloemstilleven" Deze grypt met zyn vyf olieverven te rug naar vroeger tijd, lijkt althans ge broken te hebben - tydelyk? - met zyn geometrische, cubistische periode, waar in hy veelvuldig uiteenlopende stoffe lijke hulpmiddelen bezigde. Wellicht varen in dit genre voor hem de moge- lykheden uitgeput? Van Han Werz noemen wy nog zyn sterk „Pont Neuf". terwijl Mertens in enkele kleurige impressies zyn suggesti- viteit demonstreert. Van Bal in het bij zonder zyn „Huisje aan het water" klaar en helder in de weerspiegeling. M. Kutterink is in het byzonder ge lukkig met zyn sprekende, krachtig neer gezette portretten, o.a. een uitnemend en eerlijk zelfportret van 1948. Dat van een harde zakenman legt diens ganse psyche zonder reserves bloot. Daarnaast valt op het onlangs door de gemeente Leiden aangekochte „Kinderkruistocht", een merkwaardige verbeelding, ontroe rend door de onderscheidene licht aan getipte gelaatsexpressies, ook van het ongelovige vrouwtje. „De Verwachting" getuigt eveneens van fantaserend ver mogen. Merkwaardigerwys komt ook Frans de Nocker gans anders voor de dag dan eertyds: wie zal met getroffen worden door zyn originaliteit, betoond in zyn „Sneeuw", waarin hy een leven dige en natuurlyk aandoende impres sie geeft van de dwarrelende sneeuw vlokken. Hy deed hier volkomen afstand van het salonachtig-zoeteiyke, dat hem vroeger wel eens eigen was. Een bewys van nieuwe scheppingsdrift op oudere leeftyd Lode Sengers, een der getrouwen, moge in zijn religieuse voorstellingen wellicht eenzydigheid betrachten, zijn onbetwistbaar meesterschap in de be handeling van zijn onderwerpen en zyn zuiver stijlgevoel heffen dit volkomen op. Zyn „Christoffel". gestyleerde „Dan sende mannen" en de tederheid gelegd in' de tekening „De droom", bewijzen opnieuw zyn waarachtig kunstenaar schap. Met bijzondere liefde heeft Lucia Steinbach haar dochtertje Veronica be handeld. Het vlot-illustratieve, fynzin- nige karakter van enige vluchtige im pressies. als de gouache Milaan en de sepiatekeningen Lugano en Sonsbeek 1955 tonen aan. dat zij in hoofdzaak zichzelf blyft Will H. Tweehuyzen houdt ditmaal zyn kleuren stemmiger in zijn „Stilleven" en het knap geziene „Legermuseum". Een nieuwe figuur is o.a. Roemburg (Den Haag), van wiens nog wat sche matisch opgezette en dim geschilderde doeken waarmee hy speciale effecten bereikt, een sombere sfeer uitgaat. Tidest in het byzonder is zyn lenwerper" Ook C. L. Alons presenteert zich voor het eerst: zyn kleurig „Bloe menveld" opmerkeiyk in de vlakverde ling getuigt van een aparte visie. Typisch vrouwelyk gevoelig zijn de sierlijke, doch wat traditionele bloem- ontwerpen van mevrouw Djie. vaardig, raak en kundig enige rietpentekeningen (wit-zwart> van J. v d Veer. ook P. J J van Weerlee's inzending bezit kwali teit Van P. Mazurel een kleine gouache .Op-tand", dat wy nog niet ontwarren konden Interessante terra-cotta beeldles van Han Melis, wiens krachtige individuali teit, zich ook nu niet verloochent en een van artistieke zm getuigende collectie potterle van Meindert Zaalberg comple teren deze expositie, welke door een nieuw arrangement, waarin witte tafels een gelukkige keuze blyken van vorige afwykt Zij maakt duidelijk, dat de leden van het Leids Kunstcentrum In he.t volle leven staan en zich naar steeds veel- »'idieer plan ontwikkelen. De tentoonstelling is inderdaad een kennismaking ten volle waard' Spelevarend op de vijver van i oude bomen rond liet kasteel, deden i het te Lisse gehouden slotbal. ^ui-Poelgeest of luierend op delde lustrumgangers gistermiddag (Foto L-D./van vnet.) [izons aan de voet van de eeuwen-]krachten op voor het laatste festijn: H. De tentoonstelling is gisteravond door wethouder J. C. van Schalk officieel eeopend. De ontvangstruimte van de Bnerhaavezalen was tot de laatste plaats gevuld, toen de heer Tweehuv- sen de plechtigheid met een enkel woord inleidde. Henk Brier nam ver volgens zijn taak over en boeide de aanwezigen met een gave voordracht van een preludium cn fuga uit „Das Wohltemperiertc Klavier" van J. S. Bach. sprong naar een bijna romantisch ge speelde Mozartsonate. Het applaus was gul en welverdiend. Wethouder Van Schaak herinnerde in zyn openingswoord aan de wijze waarop vyftig jaar geleden schilders moesten werken. Een gemeenschappeiyke ten toonstelling behoorde toen tot een van de wensdromen. In de vyf jaar dat het Centrum m Leiden werkzaam is. zyn vele belangryke verbeteringen bereikt. De aankoop van kunstwerken door de gemeente is gestimuleerd, opdrachten zyn verstrekt en school- en bedryfsten- toonstellingen brengen de kunst op vroe ger onbereikbare plaatsen. Een dezer da gen werd in een vergadering tussen werkgevers en werknemers overleg ge pleegd over een culturele vulling van de arbeidspauzes. In deze arbeid om de kunst dichter by het publiek te bren gen heeft het Centrum een groot aan deel gehad. Met deze woorden verklaar de de heer Van Schaak de tentoonstel ling voor geopend. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Candidaats examen Psychologie mej. M. van.Es «Den Haag), mej. S. C U. Boentaran «Leiden) en de heren mr A. van Vuure (Wassenaar) en F C. van der Werff «Den Haag); doctor in de Letteren en Wysbegeerte op proef schrift getiteld ..Remnants of Han Law" de heer A. F. P Hulsewé te Lei den. De promotie geschiedde cum laude In het kader van de onder auspi ciën van het Centraal Brouwery Kantoor georganiseerde nationale biertapwed- strijden wordt Dinsdag 21 Juni in de Stadsgehoorzaal een voorwedstryd ge houden. Zaterdag wordt in één der gebou wen van de Technische Hogeschool te Delft een provinciale voorwedstryd van de BH.-Geneeskundige Dienst gehouden. Aan deze wedstryd wordt deelgenomen door de Mobiel Geneeskundige Groepen uit de A-kringen Leiden, Dordrecht en Delft. Onze stadgenoot, de heer P Hak kaart. is geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het B'/B> brevet verkeers vlieger le kl. Iedere Leidse vader of gezinshoofd, die geboren is op 19 Juni (Vaderdag), kan by zyn sigarenwinkelier een bon krygen. waarop hy as. Zaterdag aan het bureau van V.V.V. aan de Steen- straat een doos met 10 sigaren of 50 sigaretten kan verkrygen, welke aan geboden worden via de sigarenwinke liersverenigingen afdeling Leiden. By het in Den Haag gehouden examen der HCV. slaagde voor coupeuse, mej. I. J. M. v. Stralen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN': Herman Joseph, zn van H. J. Gellssen a A T. v Munster; Rlgtje Henderlka, dr an W T Doeven en D Woudwyk; Johanna, dr van C. J. Neuteboom en J S. v Polanen; Peter Johan. zn van F C Trumpl en S C. de Krulf- Christina, dr van M A. Faasse en G M. C. Wegman; Josine Maya. dr van G. F. Vteta en H M Bek; Elisabeth Maria, dr van H Boekee en w. Overdyk; Janeje. dr van T. v. d Plas cn J. Durleux. GETROUWD: J. N Romyn en M. W. Wysman; J. E v. Dlnter en G. T. Borst: J. A. v. Haarlem en M. M. de Haas; C. Schouten en F. G. De praeses van Pro Patria. de heer F. Salomonson zweeft als een druppel in de studentenregen op de aarde toe. Op de achtergrond de bossen van Oud-Poelgeest met daarvoor de lustrumgangers. die hun siësta besloten met het genieten van deze unieke demonstratie. (Foto LD /Van Vliet.) Meeuwenoord: J J Wesselman en R I' van den Berg; H Schutte en A Slootwc., P van Dam en G. M. Haasbroek W F. Mulder en K. M As; C. v. d Star en J C. Bruggemans; D. v. Duyn en P J. Florlseon. OVERLEDEN: J. Wolters. hulsvr. van Onderwater. 07 Jr. In Oud Poelgeest en Lisse

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5