LEIDSCH DAGBLAD „Grote Vier kunnen problemen niet volledig oplossen" „Evipan" is terug in Delfzijl Paspoorten zijn ingetrokken Sensatie in Djakarta WEERBERICHT ^*53* wBa 94ste Jaargang DONDERDAG 16 JUNI 195S No. 28550 jjuecteur: J W. Henny goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mac Millan in het Lagerhuis 99 Ook andere landen dienen te worden geraadpleegd (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten, waar hij o.a. Molotof zal ontmoeten, heeft Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren het Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek ingeleid met een overzicht van de internationale toestand. Over de verandering in het Sovjet- Russische optreden sprekend, zei MacMillan, dat het Westen vóór alles actief dient te handelen in plaats van zich in allerlei speculaties over de bedoelingen van de Russen te begeven. Volgens hem bestaat er thans voor het eerst hoop, dat er op basis van de werkelijkheid inderdaad iets kan worden bereikt. Het komende topgesprek betekent een nieuwe fase in de diplomatie, maar de regeringshoofden, al zouden ze een paar weken vergaderen, zullen de problemen niet volledig kunnen oplossen. Het doel van de top-bijeenkomst al zijn onderlinge verdachtmakingen weg te nemen en wederzijdse verhelde ring tot stand te brengen. Belangrijk was MacMillans opmerking dat de Grote Vier niet het recht bezitten alle vraagstukken in de wereld op te lossen. Andere landen zullen dienen te worden geraadpleegd. „Niets kan in handomdraai geschieden" Het Westen, het Sovjet-Russische ver langen erkennende naar veiligheid, wil jtreven naar een rechtvaardige en eer volle regeling. Niets zal in een handom draai kunnen geschieden, geduld is no dig, aldus de Britse minister. Verbeeldingskracht nodig" Namens de oppositie drong Kenneth Younger, de vroegere onder-minister van Buitenlandse Zaken ln de Labour-rege- ring, aan op het betrachten van de grootst mogelijke soepelheid ten opzichte van de hangende problemen, speciaal wat Duitsland betreft. Vele dingen zijn thans mogelijk, welke een jaar geleden ondenkbaar waren, zoals het Sovjet-Rus sische ontwapeningsvoorstel. Volgens Younger bestaat een groot aantal moge lijkheden voor de oplossing van het Duitse vraagstuk. De Britse regering zal daarom verbeeldingskracht moeten to nen. Het is verkeerd om reeds bij voor baat alle vormen van Duitse neutraliteit te verwerpen. Younger brak een lans voor de Duitse Sociaal-Democraten, die volgens hem misschien betrouwbaarder zouden zijn voor de Europese veiligheid dan Adenauer met zijn vaak twijfelach tige aanhang. In het Verre Oosten is volgens Younger de invloed van India groter dan die van welk militair Weste lijk pact ook. meel verdrag, omdat de betekenis er van in het Midden-Oosten wordt onderschat. MacMillan antwoordde, dat er in prin cipe naar een militair evenwicht wordt gestreefd. De wapenleveranties aan de Arabische landen vloeien voort uit drie en vier jaar oude contracten, welke moe ten worden nagekomen. MacMillan verklaarde nog, dat hoewel er geen Europese federatie is, de Euro pese eenheid nodig is, vooral om Duits land in het goede spoor te houden. Voedselpositie in Oostzone slechter Het West-Berlijnse Instituut vcor on derzoekingen op economisch gebied meldt, dat de voedselpositie in Oost- Duitsland aanzienlijk slechter is gewor den. „Verleden jaar trad een lichte ver betering in, doch de toestand is, sinds het begin van dit jaar, veel slechter ge worden. De voorziening met suiker is beperkt, boter is op de vrije markt niet meer te krijgen en op de rantsoenkaar- ten voor vlees worden eieren of vis ver strekt," aldus het Instituut in zijn maandelijks verslag. One nigheid tussen Westerling en Gaillard? De „Evipan" dreef gisteren stuurloos rond en verzocht assistentie, waarna het jacht naar Delfzijl werd overgebracht. De paspoorten van de opvarenden zijn ingetrokken. Het motief is, dat men het toebrengen van schade aan de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden niet uitgesloten acht. Tijdens haar bezoek aan Den Haag bezocht H.\l. de Koningin het nieuwe dagverblijf voor kleuters van de vereniging ..fuliana-Dagver- blijven". De Vorstin tijdens de rondgang door de gebouwen. Baden trekt verklaringen in (Telegrafisch van onze correspondent in Djakarta) Op de 16e zitting in het proces-Jung- schlager trok vandaag de getuige (Ne derlander) Baden alle voor de ver dachte bezwarende verklaringen, eer der door hem bij de politie en voor de Officier van Justitie afgelegd. In. Baden was vorige weck in besloten zitting, doch niet onder ede gehoord. De zitting van heden was openbaar. Baden verklaarde dat alles wat hü te gen de politie heeft gezegd, pure fan tasie is geweest. Hij bekende toen om dat hij bang was voor bedreigingen, die door onderzoekingsambtenaren Rechter Maengkom merkte op dat Indien getuige thans waarheid spreekt, door zjjn toedoen vele door hem des tijds genoemde personen in de gevan genis zitten, onder meer Jungschlager. Baden zei uit angst gehandeld te heb ben. Desgevraagd ontkende getuige door de politie ooit te zijn mishandeld. Baden werd op de zitting geconfron teerd met getuige Tomasoa. Zij legden tegenstrijdige verklaringen af over de gebeurtenissen, waarbij belden aanwezig zijn geweest. De rechter zei gronden aanwezig te achten om Baden te doen vervolgen we gens meineed en wees het verzoek van de verdedigster, mevrouw Bouman. af om een commissie naar Nederland te zenden om technisch-organisatorische redenen. Op de zitting was, behalve leden van het Ned. Hoge Commissariaat, aanwezig de heer Peter Hobson, derde secretaris van de Britse ambassade die kortgeleden in Djakarta is gearriveerd. Hobson, wiens vorige standplaats in Malakka was. ver staat Maleis. Yacovlievitch. tweede secretaris van de Franse ambassade, was voornemens te komen doch bleek verhinderd. Van de Amerikaanse ambassade was niemand aanwezig. Harold MacMillan MacMillan verklaarde, dat de Oosten rijkse neutraliteit geenszins een nieuw denkbeeld was. Oostenrijk is neutraal geworden uit eigen wil en zal zijn neu traliteit verdedigen. MacMillan was uiterst bezorgd over de toestand in Israël, welke dagelijks gevaarlijker wordt door de spanningen rond Gaza. Hij gaf de verzekering, dat de Britse regering zich volledig gebon den acht om in geval van een conflict Israël bij te staan op grond van de drie- mogendheden verklaring (samen met Frankrijk en de Verenigde Staten) van 1950 Overigens streeft Engeland naar een evenwichtstoestand tussen de Ara bische landen en Israël. Israël achtergesteld" De Socialistische oppositie oefende er ernstige critiek op uit, dat in feite de Arabische landen meer Britse wapens ontvangen dan Israël. Labour eiste stop- letting van de wapenexport naar Egypte en wilde ook. dat de drie mogendheden- terklaring veranderd wordt in een for- Gevaarlijlte traditie De oude Oostenrijkse gewoonte om de bruid op de dag van haar huwelijk te wekken door vuurwerk te ontsteken bij het raam van haar slaapkamer, heeft Dinsdag de dood tengevolge gehad van de bruidegom en de verwonding ran de twee broeTs van de bruid. Het ongeval speelde zich af te Krjmbach-Amt nabij Wenen, waar de 26-jarigebruidegom Johann Trimmel door een ontploffend stuk vuurwerk onmiddellijk werd ge dood De 22- en 25-jarige broers van de bruid, die in de nabijheid stonden toe te zien, liepen verwon dingen op Een officiële woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken deel. de dienaangaande gisteravond mee: „De paspoorten van de opvarenden van de ..Evipan" zijn hedenmiddag ingenomen op grond van art. 45 van het Paspoor tenreglement. dat onder meer bepaalt, dat indien gegronde vrees bestaat, dat de houder van een paspoort door han delingen, in strijd met de openbare orde en zedelijkheid, het aanzien van het Koninkrijk in het buitenland schade zal toebrengen, dit paspoort kan worden in getrokken. Vervolgens kan. op grond van art. 6 van het grensbewakingsvoorschrift het verlaten van Nederlands grondge bied aan dergelijke personen zonder paspoort worden belet. De „Evipan" ligt nu ln een uitham van het Eemskanaal, ter plaatse bekend als „het dok", tussen een aan de wal liggende baggermolen en een boot van de waterpolitle in. Kapitein Gaillard, stuurman Loonstra en machinist Rust vertelden, dat de „Evipan" 's middags om één uur door de waterpolitie werd opgepikt Om drie uur kwam het jacht ln Delfzijl binnen Het werd doorzocht op wapens, maar deze werden niet ge vonden. Volgens de opvarenden bevin den ze zich ook niet aan boord. Nadat de papieren door de Koninklijke mare chaussee-grensbewaking in beslag wa ren genomen, konden de opvarenden vrijuit gaan. Omstreeks zes uur zijn de heren Gall, lard. Loonstra en Rust uit Delfzijl naar Groningen vertrokken. De heer Gaillard betoonde zich bij aankomst te Groningen uiterst veront waardigd over de gang van zaken. Hij sprak over „zeeroverij van de Staat" en vond het aanhouden van de boot en het terugsiepen uit, naar hij zei. Duits ge bied naar Delfzijl tegen al'.e regels in. Over plannen voor de komende dagen kon hij zich niet uitlaten Hij wilde eerst overleg plegen met Westerling die zich gisteren in Den Haag bevond en Van wyk. Waarschijnlijk zal de „Evipan" thans verkocht worden. Gevraagd naar de gevolgen voor zijn plannen van de terugkeer van de „Evipan" in de haven van Delfzijl zeide Westerling slechts „geen com mentaar". Wel schijnen de gebeurte nissen met de „Evipan" te hebben geleid tot ernstige onenigheid tussen Westerling en Gaillard en de verdere bemanning van het vaartuig. Westerling deelde voorts mede drie maanden geleden een aanvraag vooreen paspoort te hebben Ingediend. Officieel is hem nog niets bekend over een afr wijzende beschikking op deze aanvraag, zeide hij, maar officieus was hem ter ore gekomen, dat hem een paspoort zou worden geweigerd op grond van het pas poortenreglement dat. bepaalt, dat geen paspoort wordt verstrekt aan degene, van wie kan worden aangenomen, dat hij de Nederlandse belangen in het bui tenland zal schaden. Op vragen over zijn verdere plannen antwoordde Westerling laconiek :,Jk woon nog steeds in Marsum in Fries land" Tenslotte zeide hij verwonderd te zijn over de heftige reacties in Indo nesië op zijn plannen. „Dat b\j een re gering over een volk van 77 millioen mensen zo'n grote verwarring kan ontstaan over de plannen van één man bewUst", alsdiis Westerling, „hoe zwak zij staat". Britse duikboot in haven van Portland gezonken Nog tien vermisten Hedenochtend is de Britse onderzeeër „Sidon" na een ontploffing in de haven van l'ortland gezonken: men vreest, dat er nog tien officieren en manschappen aan boord zijn. Op de plaats, waar het schip is gezonken, is het water ongeveer tien meter diep. Twee manschappen zijn aan de dood ontsnapt en naar het zie kenhuis overgebracht. Ooggetuigen zagen bij het zinken van „Sidon" mannen over boord springen. Voorzover bekend zijn allen door reddingboten opgepikt. De „Sidon". die normaal 44 officieren en manschappen aan boord heeft, lag gemeerd aan het daartoe bestemde schip, dc „Moordale". Een van de trossen zit nog rond het achterschip van de ..Sidon". Het vaartuig heeft onder water een verplaatsing van duizend ton. Met een helicopter worden uit Portsmouth twee duikers en een bergingsofficier naar dc plaats van de ramp gebracht. De „Sidon" werd in 1944 te water gelaten. Vastende monniken in Korea de uitputting nabij De politie van Seoel 'Zuid-Korea i heeft Woensdag opnieuw een aantal vastende monniken en kloosterzusters in uitgeputte toestand naar een ziekenhuis overgebracht: thans bevinden zich 33 monniken en zusters in het ziekenhuis. Meer dan 200 zusters en ongehuwde monniken vasten op het ogenblik om kracht bij te zetten aan hun strijd tegen de gehuwde monniken om de leiding in de 1250 Boeddhistische tempels in Zuid-Korea. A. s. Zaterdagmiddag Koningin en Prins in Leiden Ministers, Kamerleden en Corps Diplomatique komen eveneens Zoals bekend zal H.M. Koningin Juliana a.s. Zaterdagmiddag op uitnodiging van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Studentenraad in de Pieterskerk tc Leiden een rede uitspreken, getiteld „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke verantwoordelijkheid". Koning Juliana zal deze middag vergezeld worden door Z.K.H. Prins Bernhard. Bovendien zullen vele ministers, leden van het Corps Diplomatique en talrijke Eerste en Tweede Kamerleden deze bijeenkomst bijwonen. In de eerste plaats is deze samenkomst echter belegd voor de Nederlandse Jeugd en de leden van de Nederlandse Studentenraad. Uit iedere provincie zullen vijftig jongeren, die in nauw overleg met de Commissaris van de Koningin in die provincie werden aangewezen, naar Leiden komen. Voorts zullen ook vijftig jongeren oit de Noord-Oostpolder deze bijeenkomst bijwonen. Leiden, als ontvangende gemeente, mag bovendien nog een klein aantal jongeren naar deze samenkomst afvaardigen. Op voordracht van de Nederlandse Studentenraad ontvingen 300 studenten een uitnodiging om deze lezing bij te wonen. Bij deze voordracht heeft men er rekening mede gehouden, dat studenten van alle universiteiten in ons land vertegenwoor digd zullen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de jeugd uit iedere provincie per autobus ln de Sleutelstad zal arriveren en in de Stadsgehoorzaal koffie krijgt aangeboden. Ten einde een korte repetitie van de zang mogelijk te maken, moeten de jongeren I uiterlijk half drie in de Pieterskerk aanwezig zijn. Om 3.15 uur moeten de genodig den hun plaats in de kerk hebben ingenomen. Precies half vier arriveren de Koningin en de Prins aan de ingang der kerk (zijde Kloksteeg), waar het Koninklijk Paar door een Commissie van Ontvangst zal worden begroet. Na een inleidend woord van de praeses van de Ned. Studentenraad. Jhr J. J. Borecl. zal Koningin Juliana haar rede uitspreken. De muzikale omlijsting van deze plechtigheid is in handen gelegd van de Zang- en Muziekgroep „Het Neder landse Lied" o.l.v. mej. Renske Nieweg. een studentenorkest onder leiding van de heer Jaap Stotijn en de organist der Pieterskerk, de heer Leo Mens. Na de plechtigheid, welke ongeveer een uur zal duren, begeven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich te voet (via de Kloksteeg en het Rapenburg) naar de Academie, waar 25 jongeren aan H.M. zullen worden voorgesteld en een nabe schouwing wordt gehouden over het grote probleem, dat in de kerk is aangeroerd. Om circa kwart over vijf zal het Koninklijk Paar de Sleutelstad verlaten. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende *o!kenvelden, zwakke tot matige wind i'iseen Noord en Oost Weinig verande- ;lng in temperatuur. (Opgemaakt te 1 '0 uur). 17 JUNI. j Jon op: 4 21 uur: onder: 2104 uur. Maan op: 1.52 uur; onder: 18 09 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 24 en 13.00 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's mMMHSCSMK In het kader van de vloot week te Amsterdam, werd gistermiddag op het I] door de Marine een groot scheepse reddingsdemonstratie ge- geven, waaraan werd deelgenomen door een hef schroef vliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst. De foto laat zien hoe met de helicopter lun üe tint ai enkelingen uit t en rubberbootje in veiligheid wordt gehesen. Molotof maakte uitstapje in New York De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is Woens dagochtend met het Britse passagiers schip ..Queen Elizabeth" in New York gearriveerd op doorreis naar San Fran cisco, waar hij de herdenkingsbijeen komst van de Verenigde Naties zal bijwonen In San Francisco zal hij tevens besprekingen voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Weste lijke Grote Drie over de voorgenomen conferentie van staatshoofden van de Grote Vier in Genève. Na aankomst in New York gaf Molotof onverwachts de wens te kennen op eigen gelegenheid een uitstapje door New York tc maken. Hü liet zün auto en de hem begeleidende politiemannen achter en trok er alleen op uit. Molotofs wandeling voerde hem door uiteenlopende delen van New York. Inmiddels waren de leiders van de politie van Long Island, die de zorg voor Molotofs veiligheid van de politie van New York City zouden overnemen, de wanhoop nabij, toen het hun aanvao- kelük niet gelukte te weten te komen, op wolk tijdstip Molotof zich «aar zün verbluf te Glen Cove zou begeven. >ocl. tenslotte konden zü verlicht adem halen: Molotof keerde terug op zijn punt van uitgang en alle veiligheidsmaatregelen traden onmiddellük weer in werking. Molotof bracht gisteren ook een onver wacht bezoek aan het hoofdkwartier der Verenigde Naties, waar hü zich twintig minuten met secretaris-generaal lam- marskjold onderhield. Voorts bezocht hü het kunstcentrum van New York, het „Metropolitan Museum of art" Woens dagavond vertrok Molotof per trein naar San Francisco. De ƒ100.000 er uit! Alsmede premie van f 30.000 In de 527ste staatsloterij, 4e klasse, 16e lüst is vandaag de f 100 000 geval len op lot nummer 54 74. De premie van f.30 00 is gevallen op lotnummer 6 48 8 met een prfjs van f. 1.000.—. Buitengewoon militair verlof SPECIAAL VOOR BOERENZOONS EN LANDARBEIDERS Bü beschikking van de Minister van Oorlog is onder de aandacht van be voegde commandanten gebracht, dat hun in het voorlopige reglement op de inwendige dienst der Kon. Landmacht de bevoegdheid te geven, buiten gewoon verlof te verlenen. Van deze bevoegdheid kan in noodgevallen ge bruik worden gemaakt om. indien en voor zover de dienst zulks toelaat, boerenzoons en landarbeiders bulten bezwaar van 's Rijks schatkist in de gelegenheid te stellen op het bedrijf, waarop zü voor hun opkomst voor eerste oefening werkzaam waren, tü- delijk de helpende hand te bieden. In de beschikking wordt er op gewe zen. dat door het tekort aan werkkrach ten talrüke land- en tulnbouwbedrüven grote moeilijkheden zullen ondervinden bü het binnenhalen van de oogst. In het bijzonder ware volgens de be schikking in he' oog te houden, dat met meer effect wordt geholpen. Indien dit verlof niet worat verleend over een be paalde tevoren vastgestelde periode, maar voor perioden van enkele dagen. Indien de weersomstandigheden voor de oogst gunstig zijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1