Charme van concours hippique verdween achter regengordijn «4ste Jaargang Maandag 13 Juni 1955 Derde Blad No. 28547 TRIEST FIASCO Nachtfeest ging van Griekenland naar Stadszaal (In get Meded.-Adv.) Verandering van décor in recordtempo Toen het gistermiddag duidelijk werd. dat de herfstachtige wind en regen een geslaagd nachtfeest op het terrein van de Griekse Markt, een van de hoogte punten van de lustrumviering, onmoge lijk maakten, stroopten de organisatoren en vele helpers-studenten de mouwen op om in recordtempo een geheel ander ge oriënteerd feest op een meer beschutte plaats uit de grond te stampen De dekzeilen van het Griekse Markt terrein waren tegen de zondvloed van 's middags nauwelijks bestand, overal lekte het als een vergiet, de scherpe koude wind Joeg door de voorheen ge noeglijke hoekjes en zaaltjes. Tien uur later stroomden de lustrum- gangers een genoeglijke, feestelijke, war me en droge Stadsgehoorzaal binnen, waarheen in allerijl de attributen voor Moed legde het aftegen ovennacht Een concours hippique is behalve een sportieve manifestatie evenzeer een feest van kleur en charme. Zo was ook het concours hippique ter gelegenheid van het Leidse lustrum, gistermiddag in de Leidse Hout geprojecteerd, als een feestelijk hoogtepunt in de studenten- en reunistenviering bedoeld. Zoals het concours hippique i vijf jaar geleden in Den Haag, zon-overgoten en charmant. Het is anders gelopen. Sisterochtend zag het weer er al niet te florissant uit, in het begin van de middag toen de eerste toeschouwers naar de Leidse Hout trokken, begon het min of meer miezerig te druppelen, later werden het reguliere regenbuien, en tegen vier uur demonstreerde de herfstsfeer zich behalve door middel van een scherpe en koude wind ook door stortbuien, die zelfs de heldhaftigste toeschouwers op de open tribunes en de wandelpaden naar beter oorden joegen. Het was een mislukking, waarvan de talloze charmante toiletjes en elegante herencostuums het slachtoffer werden. Het werd een ramp, een waterballet waarin alle charme verzonk en slechts de moed van de blijvers iets hartverhef fends bood. ezels, die. als wij ons niet vergissen, aan de teugel werden geleid door leden van de Maskeradecommissie 1956 van het Utrechts Studenten Corps. Op de lang oren waren lieftallige dames gezeten. Men maakte tevens reclame voor een jeneveifabrikant, want op de eerste ezel was een bord bevestigd met de slogan: „Het zijn ezels, die geendrinken". Wie er warenzolang het duurde Niettemin heeft men getracht er van te mpken wat er van te maken viel. Tegen twee uur stroomden de tribunes rol en wij zagen op het officiële ge deelte o m. mr L, A. Kesper, Commis- sans van de Koningin in Zuid-Holland, Jhr mr F. H. van Kinschot, burgemees ter van Leiden, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het Col lege van Curatoren van de Leidse Uni versiteit. luitenant-kolonel Gerth van garnizoenscommandant van Lei den en de commissaris van politie, de teer Meijer. Zij werden verwelkomd door de praeses van de concours hippique- commissie, de heer O. J. van Sohaarden- irg. Het concours ving aan met de bin nenkomst der rijtuigen met de officiële genodigden. Dit was een luisterrijk ge licht, deze stoet van mailcoaches, rij tuigen en koetsen. Vooraf ging het trom. pettercorps van de Landelijke Rij ver eniging Koningin Emma en het escorte *erd gevormd door leden van de Leid- Khe Meisjes Studenten Carrousel Ver- eeniging en de Leidsche Studenten Car rousel Vereeniging. De stoet werd geopend door een met Tier paarden bespannen rijtuig waarin gezeten waren de praeses Collegii en de Praeses van ae Lustrumcommissie 1955. Vervolgens kwamen de rijtuigen van de overige leden van Het Collegium en van de Lustrumcommissie, en die van de Senaten van de corpora van Utrecht, Groningen. Delft, Amsterdam, Wagenin. gen en Rotterdam. De stoet werd gesloten door een rij Hoge eisen aan deelnemers Uiteraard had ook het sportieve ge deelte van het programma te lijden on der de regen. Het veld was uiterst glad en vergde veel van het kunnen van paard en berijder. Het programma werd geopend met een carrousel manoeuvre door leden van de Leidsche Meisjes Studenten Carrousel Vereeniging en de Leidsche Studenten Carrousel Vereeniging. Deze. de regen ten spijt, fraaie en zeer correcte uit voering. die bij de toeschouwers veel waardering oogstte, stond onder com mando van de heer J E. Kok. directeur van de Rijksuniversiteits Manege. Ook in de ochtenduren waren er reeds wedstrijden gehouden. Er had toen een dressuurproef plaatsgevonden. welke werd gewonnen door de heer J. Nijland uit Rotterdam op Casper", en een Springconcours L. Dit concours telt 13 hindernissen en had een lengte van 510 meter. Vier van de deelnemers reden een foutloos parcours, maar de tijd van de Jeugdige mej. P. Arts op „Roszy" was 0.2 seconden sneller dan die van de nummers twee en drie. jhr Loudon uit Den Haag op Napoleon en W. Meuris op Patrick, die beiden 62.4 seconden voor zich lieten afdrukken. - - klP De (verregende) charme, kleur en vrolijkheid van de entourage van het concours hippique gingen giste ren in de Leidse Hout schuil onder een ononderbroken dak van para- pluies. die echter op den duur. ondanks hun aantal, niet voldoende bescherming wisten te bieden tegen de neergutsende regen, zodat halver wege het concours de open tribunes reeds vrijwel verlaten waren. (Foto L.D./Van Vliet.) In het middagprogramma volgde een studenten springconcours voor équipes van twee ruiters. De équipe van de he ren Staal op Wodan en mr F. H. Brust op E 55 werd met het maximaal aantal te springen hindernissen en een tijd van 150.4 sec. winnaar. Prachtige demonstratie Na dit nummer gaven mevrouw Thea HendricksVermeyden met de bruine hengst Anglo-Arb. Lom en Ad Klebe met de Lipizzaner Schimmelhengst Allea van de Stichting Circus Cavaljos ëen demonstratie Hogeschool. Dit was een prachtig staaltje van rijtechnick en dat deel van het pu bliek. dat nog niet voor de regen was gevlucht, beloonde het met een ova tionele toejuiching. Het concours hippique werd besloten met een springconcours MA. waarvoor 's morgens de eerste manche was ge sprongen. Winnaar werd jhr Loudon uit Den Haag op Napoleon. Hij was de enige van de deelnemers die beide ma len een foutloos parcours reed In de tweede manche had parcoursenbouwer majoor b.d. C. C. Hasselman het par cours aanzienlijk lichter gemaakt in verband met het door de regen door weekte en zeer glad geworden terrein. De natte lauweren De uitslagen luiden: Dressurproef 1. J. Nijland op Casper 239 pnt.; 2. S. J. Crol op Atheon 2 236 4 pnt.: 3. mej. R. Waller op Jagd- held; 4. Majoor W F. K. Bisschoff van Heemskerck op No No Nanette; 5. dr P. C. Otjens op Mouchette; 6. mej. I. Lips op Vrede. Springconcours L: 1. mej P. Arts op Ros- sy Oft. 62 2 sec 2 jhr Loudon op Napo. leon O f. 62 4: 3 W. Meuris op Patrick 0 ft. 62.4 4. v. d Berg op Zita 0 ft. 69.2 sec 5 De Bruyn op Roxane 4 ft. 70.2 sec.; 6. A. Jansen op Adolf 4 ft. 73.1 Studenten Springconcours voor équi- pes: 1. A. Staal op Wodan en mr F. H. I Brust op E 55; 2. de heer Vorm op Jan en Ortjens op Claudia. 3. mej. E. I A. Riedling op Jupiter en dr J B Kosters op Titama; 4 A Molenbergh op Mascot en A G. Bosman op Flip; 5 mej. B. Jurgens op Kebansa 2 en prof dr A. G j Brom op Pocholo; 6, W. de Vries Robbe op Dolly en C. Lievaart op Jan. Springconcours MA: 1 jhr. Loudon op Napoleon 0 ft 2 W Meuris op Pa trick 4 ft.; 3. maj W. F K Bisschoff van H"emskerck op Pocholo 4 ft 5 Van Vilsteren op Wodan 11 ft 5 mej P Arts op Roszy 12 ft.. 6 Ebben op Zita. Goede raad DIT was de tragedie van de grijze hoge hoed en het hoog-zomer- se toiletje Met 't voorbeeld van Ascot en Derby voor ogen. was men Houtwaarts getrokken, om te genieten van een concours-hippique in stralend zomerweer. Maar de wintermaand Juni 1955 stak een spaak in 't wiel: doordringende regen, bittere kou, IJselijke wind vlagen pleegden zware aanslagen op 't goede humeur, dat elke waren Lustrumganger siert. ACH arme: schone meisjes, bibberend in haar luchtige japonnetjes, voor 't doel zo juist zorgvuldig uitgekozen en natte studenten in voorschreven costuum: pandjesjas, grijs vest en cartonnen utility hoge hoeden, bedekt met een grijs plasticverfje. Hóe hebben zij allen innerlijk en missohien ook uiterlijk Pluvius, de onmeedogenloze Pluvius verwenst onder de paraplule, 't enige onmisbare attribut, dat hoogtij vierde en zich verheugde over de wederopleving van zijn oude stand. IK heb me nauwelijks op dit concours kunnen verdiepen in hen. waar 't hier in eerste in stantie om ging: de paarden, die bij al deze kou en nattigheid hun sprongen tóch moesten maken en dit, ondanks alles, kranig deden. Te zeer was ik begaan met 't lot van al degenen, die zich wonderwat van een der hoogtepunten van het Lustrumfestijn hadden voorgesteld en nu een deceptie kregen toege worpen: met bakken vol! 7ELFS de grauwe ezeltjes werden moedeloos onder dit trooste loze waterballet, dat een dom per legde op zoveel hooggestemde verwachtingen. Het had alles zo stijlvol en joyeus kunnen zijn, als de zon maar even naar voren ge komen was: nil heerste zelfs in de Jan Pleziers de gelaten stemming van het „wat zal ons nog méér gebeuren?" In verband met het door de atoom bom snel veranderende klimaat een goede raad voor over vijf jaar: concourshipfrique met als hoofd nummer: wedstrijd met arresleeën Voorgeschreven costuum: bontmuts en wollen wanten! FANTASIO. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil het feest waren overgebracht De exploi tant van de Stadszaal. die niet thuis was. merkte dit pas bij zijn thuiskomst toen hij alle zalen die hij donker en koud had achtergelaten als een feestterrein in volle gang terug vond. In de grote zaal, de foyer, de stem kamer. de kleine zaal en de receptie kamer gloeiden kleine rode lampjes en brandden op talloze tafeltjes kaarsen, die voor een warme gloed zorgden in de anders uiterlijk ook zo stille zalen. Het was op zo korte termijn niet mogelijk geweest voor een feestelijke aankleding van de zaal te zorgen, doch de lustrum commissie heeft dit voortreffelijk opge vangen door de verlichting schaars te houden en daardoor een stemming te bereiken, die wij in de Stadszaal nog zel den hebben aangetroffen Er is zeer hard gewerkt om de talrijke attributen voor het feest in korte tijd van het marktterrein naar de Stadsge hoorzaal over te brengen. Er mogen dan hier en daar in de organisatie van het lustrum nogal wat fouten gemaakt zijn en zaken zijn vergeten (zoals bekers voor wedstrijden, kaartjes voor publiek bij andere wedstrijden etc.i, de studenten hebben getoond in noodgevallen van aanpakken te weten Wat bij deze décor- verandering van het nachtfeest werd gepresteerd, legde hiervan ondubbelzin nig getuigenis af. „Nederland in den vreemde" groeit EMIGRANTEN ALS VOORPOSTEN? De vereniging „Nederland in den vreemde", die zich ten doel stelt, het buitenland voorlichting te geven over Nederland en Nederlandse aangelegen heden. heeft zich vorig jaar gunstig ont wikkeld. zowel wat haar internationale contacten betreft als wat haar ledental aangaat Aldus het jaarverslag van de vereniging over 1954 Wat het ledental betreft op 31 December 1954 telde de vereniging 2858 leden tegen 2498 bij het verschijnen van het vorige Jaarverslag. In het verslag wordt gevraagd, of de Nederlandse emigranten niet kunnen worden gevormd tot voorposten voor de verbreiding van de kennis van Neder land in het buitenland en voor de be vordering van de Nederlandse handel en export. „Twee jaar geleden heeft het bestuur zich in eigen kring met deze aangelegenheid bezig gehouden. Naar onze mening zou dit „mobiliseren van geëmigreerde landgenoten" in hoge mate worden bevorderd door inten sieve samenwerking van alle organi saties en instanties die op emigratie- gebied werkzaam zijn of die er bij be trokken zijn. Samenwerking, met behoud van vol komen zelfstandigheid, is naar onze mening noodzakelijk om te voorkomen, dat arbeidskracht, tijd en geld worden verspild. Vele en dikwijls moeizame be sprekingen zijn de laatste jaren gevoerd. In zoverre met succes, dat de zaak, zij het langzaam, op gang is gekomen De culturele organisaties op een uitzon dering na enkele op commercieel ge bied en de centraten van emigranten werden in beginsel voor onze gedachte van samenwerking gewonnen, aldus het jaarverslag. Buitenlanders uitgewezen Sinds Januari van dit Jaar zijn zes buitenlanders die in Midden-Java woon den uitgewezen. Dc meesten van hen Een fraaie sprong tijdens de ttudentenwedstrijden in het con cours hippique in de Leidse Hout. ei oarmelijke veld werd i toe verdienstelijk gereden. (Foto L.D./Van Vliet.) Internationale Schoo!opste!!enwe^5trijd PRIJSUITREIKING 17 JUNI Aan de internationale schoolopstellen- wedstrijd georganiseerd in het kader van de Europese schooldag 1955 hebben 49 middelbare scholen in Nederland meegedaan Na een eerste selectie door de leraren der deelnemende scholen zijn aan de Nederlandse jury 167 opstellen ingezonden. Na een tweede en derde selectie bleven 13 opstellen over. die in aanmerking kwamen voor een der 8 in ternationale prijzen of een der 5 natio nale prijzen. De eerste prijs, een reis door de 6 landen van de K S.G verwierf G. v d Ven. leerling van het Titus Brandsma Lyceum te Oss. wonende te Uden. Een nationale prys 'boekenbom kreeg o.a. Eug van Reisen te Sassen- helm. De minister van O. K en W. zal Vrij dag 17 Juni 's-middags te 3 uur in de hal van het Ministerie de prijzen uitrei ken Het opgegeven onderwerp voor de op stelwedstrijd luidde „In de streek, waa Je woont en in het land waarvan je burger bent. hadden en hebben de men sen elkaar nodig. Vertel in een opstel hoe Je het ziet ln verband met Europa" Honderden reünisten maakten glorieuze intocht Sleutels van Leiden bij Morspoort overhandigd Bi) het station heerste Zaterdag in het begin van de middag een enorme drukte bij de verwelkoming door Leiden van vele honderden reünisten die de lustrumfees ten kwamen bijwonen. Deze verwelko ming wa eigenlijk de inzet van de Uni- ersitaire feestviering, na de wetenschap- lelijke Universiteitsdagen en de burgerij esten. Een optocht van de Corpsverenigingen, begeleid door verschillende muzlekcorps- sen. trok door de stad naar het station. waren Nederlanders, die administrateur waren op een buitenlandse onderneming ln dit gebied, aldus deelde het hoofd van de Immigratiedienst in Semarang mede. Drie buitenlanders wachten nog op een besluit tot uitwijzing. HU zelde. dat in 1954 80 buitenlanders in Midden-Java Indonesië hebben moeten verlaten. Deze maatregelen zijn bedoeld ter handha ving van de veiligheid van de Staat, al dus deze immigratie-autoriteit. I om de reünisten te begroeten en door de stad naar de Pieterskerk te Lelden. Naar schatting waren er ongeveer 1600 reu- I nisten. van wie de oudsten in 1895 hun Intrede ln Leiden deden als student. Voor het station onder de luifel was een erehaag van Njordroeiers met hun riemen opgesteld, waardoor de oude en jonge reünisten de Sleutelstad binnen rokken Nadat allen op het Stationsplein ver zameld waren, trok de stoet buitenom over het nieuwe stationsplein en over de Morssingel naar de Morspoort. waar bud- gemeester Jhr mr F. H. van Kinschot de symbolische sleutels van de Sleutelstad Bij het station was het Zaterdag een enorme drukte tijdens de aan komst van de reünisten, die onder de luifel van het stationsgebouw door een erehaag van Njordroeiers naar de verzamelplaats liepen. (Foto L.D./Van Vliet.) aan de praeses collegii en de reunlsten- praeses aanbood. De stoet vervolgde daarna zijn weg door de stad. waarbij om de Academie gepasseerd werd. De vorig jaar Ingewijde nieuwe Academie- klokken begroetten daadby voo- het eerst na de oorlog weer de traditionele optocht, die vervolgens bij de Pieters kerk ontbonden werd. In de Pieterskerk werden de reünisten welkom geheten door praeses collegii. rector magnificus en reunistenpraeses.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5