LEIDSCH DAGBLAD Racewagen ontplofte tussen de toeschouwers Autobus uit Den Ham explodeerde in Osiiabrück (Duitsland) WEERBERICHT 94ste Jaargang MAANDAG 13 JUNI 19SS No. 28547 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verschrikkelijk ongeluk te Le Mans Reeds 78 doden en tientallen ernstig gewonden Tijdens de 24 uur race van Le Mans is Zaterdag, twee uur na de start van de wedstrijd, een ongeluk gebeurd, dat de omvang van een ramp heeft aangenomen. Een menigte van ongeveer 250.000 personen volgde op de tribunes en langs het circuit de race. Een talud van een meter hoogte beschermde de toeschouwers achter de afrastering, maar zij konden de racemonsters, die op het rechte stuk met een vaart van tegen de 300 kilometer per uur voorbij raasden, bijna aanraken. Ze waren er slechts twee a drie meters van rerwijderd. Plotseling ging een angstkreet op uit tienduizenden monden en op hetzelfde ogenblik schoot een vlam omhoog en hoorde men een ontzet lende explosie. De Mercedes-Benz van Levegh-Fitch had het talud geraakt, juist bij de tunnel die het middenterrein met de tribunes ver bindt. De wagen sprong omhoog en kwam weer op het talud terecht, waar hij ontplofte, „als een magnesium-bom", zoals een van de oog getuigen het uitdrukte. De gevolgen waren afschuwelijk. Het voorstuk van de Mercedes met de wielen en stukken van de carrosserie kwamen midden tussen het publiek terecht. Sommige toeschouwers werden letterlijk onthoofd, anderen wer den verpletterd of verbrand door stukken van de brandende wagen. Als in de oorlog Een panische schrik maakte zich van ellen meester. De menigte vluchtte weg nn de plek des onheils, samen met de ffwonden. die nog lopen konden en die zich jammerend en vaak verschrikkelijk ïerminkt naar de tribunes begaven. Brandweer en leden van de medische dienst kwamen van alle kanten toe- schieten maar zij hadden moeite zich een weg te banen door het vluchtende publiek. Bovendien werd het reddings- serk vertraagd door de intense hitte tan de brandende wagen en doordat de etrobalen en de houten afrastering op hun beurt vlam vatten. Het duurde bijna een kwartier voordat men van een «organiseerde hulp kon spreken, maar :oen was het voor vele slachtoffers al Iaat. Priesters dienden stervenden de laatste sacramenten toe. Verschrikkelijke tonelen Vele toeschouwers vielen flauw bij het ctn van de verschrikkelijke tonelen bij de ramp, die als de grootste in de 32- jange geschiedenis van de race moet worden aangemerkt. Een moeder, zelf bloedend verwond, wierp zich op het lichaam van haar loontje, dat op het talud lag naast haar code echtgenoot. Andere slachtoffers 'jachtten hulp te verlenen aan gewon den die er nog erger aan toe waren dan rij zelf. En door middel van de luidspre kers werden dringende beroepen gedaan om bloed af te staan voor de transfusies die voor sommigen nog redding zouden kunnen brengen. Volgens een lid van de Merced es-ploeg heeft het ongeluk zich als volgt toege dragen: Officials van de Jaguar-fabriek gaven Hawthorn een teken om voor zijn pit te stoppen. Hij remde waarop Macklin, die vlak achter hem reed, eveneens scherp vaart minderde. Levegh die Macklin op zeer korte afstand volg de, remde ook, maar raakte de Austin Healy en vloog toen tegen het talud op met de boven beschreven tragische ge- rolgen. Macklin kon ongedeerd uit zijn wagen stappen. Een ooggetuige van de ramp, die aan het voorhoofd gewond werd, zeide dat de toeschouwers als het ware betoverd waren door de geweldige snelheden en dat niemand aan gevaar dacht omdat de race deed denken aan prachtig ge regeld uurwerk. Toen het ongeluk ge beurde en de brokstukken van Le- vegh's ontplofte wagen voren ploegden door het dicht opeen gepakte publiek, bukte hij zich instinctief maar een stuk metaal trof hem tegen het voor hoofd. Vlak naast hem werd een man door een ander brokstuk onthoofd. „Toen ik even later bijkwam", aldus deze ooggetuige, „was het alsof ik tien jaar terug verplaatst was, naar het mo ment dat in de Elzas een bom uit een vliegtuig midden in een groep ontplofte waartoe ik behoorde. Het was hetzelfde toneel: hartverscheurende angstkreten en overal afschuwelijk verminkte men sen her en der verspreid, of in paniek rond strompelend. Het was eigenlijk nog erger dan in de oorlog want er waren kinderen bij de slachtoffers. En boven alles uit klonk nog steeds het zware ge ronk van de voorbij stormende boliden en de accordeonmuziek uit de luidspre kers". De hele naoht zijn de medische dien sten, waarbij negen ploegen chirurgiens, in actie geweest om de slachtoffers te verzorgen. Tal van hersenoperaties moes ten worden verricht, dit als gevolg van het feit dat de motor van de Mercedes ontplofte toen de wagen van het talud opsprong en velen gewond werden door de rondvliegende stukken Dank zij de grote aanmelding van donors konden alle noodzakelijke bloedtransfusies wor den verricht. Intussen speelden zich dramatische to nelen af voor de ziekenhuizen waar de lange lijsten van doden en gewonden werden aangeplakt. Familieleden be weenden verongelukte verwanten, of vervloekten „de misdadige wedstrijd". Een oude boer, die de ramp door de Is dit nog Sport? (Van onze sportredacteur) De ramp te Le Mans heeft opnieuw dui. deiyk aangetoond, dat men bij auto- en motorraces volkomen op de ver keerde weg is geraakt. Steeds sneller gaan de machtige boliden en race monsters op twee wielen en de grens van de snelheid, waarbij de mens de ontketende krachten nog in bedwang kan houden, is reeds lang overschre den. Steeds langer ook wordt de lijst van verongelukte coureurs. In de laatste twee maanden zijn er reeds 8 veron gelukt: Bill Vukovitch, Alberto As- cari, Ray Amm, Mike Nazaruk, Gio vanni Bruigi, Mario Alborghetti. Za terdag Pierre Levegh en gisteren de Italiaan Mario delle Fa vera. Men mag zich gaan afvragen of deze jacht naar snelheid nog onder ..sport" gerangschikt mag worden. Men mag zich tevens afvragen hoe het mogelijk kan ztfn, dat de organisatoren van een race, na een ramp van zulk een om vang als te Le Mans, de wedstrijd rustig laten voortgaan. Terwijl priesters, doktoren en Roode Kruishelpers bezig waren de tiental len ernstig gewonden te helpen en de plaats des onheils bezaaid lag met doden, raasden op enkele meters af stand de coureurs voort in hun jacht naar een waanzinnige zege. Het mag dan traditie heten, dat een autorace nimmer afgelast wordt, al is het ongeval nog zo ernstig, voor ons gevoel is een dergelijke houding een spotten met elk medeleven en fatsoen. In ons blad zal men dan ook vergeefs naar de uitslag van de 24 uurs race zoeken. Het stuitte ons tegen de borst om de namen van de winnaars te noemen van deze krankzinnige race. De Nederlandse Televisie Stichting toon. de gelukkig een beter begrip èn ge laste de uitzending, welke zij gister middag van de finish zou geven. af. radio had vernomen, liep 's nachts 23 kilometer om zekerheid te krijgen over het lot van zijn zoon. Hij vond zijn naam niet op de lijsten maar bleef m de poort van het hospitaal zitten, totdat alle slachtoffers geïdentificeerd zouden zijn. 78 Doden Zondagavond werd officieel bekend ge maakt dat het aantal doden tenge volge van de ramp op het circuit 78 bedraagt, in tegenstelling tot eerdwv gepubliceerde cijfers. Sommige namen kwamen n.L twee maal op de lijsten voor. zodat men tot een totaal van bo ven de 80 was gekomen. Nog 77 gewonden vertoeven in de zie kenhuizen en hospitalen van het klei ne stadje, van enkelen hunner is de toestand zorgwekkend. De slachtoffers /.yn bijna allen Fransen. In het zie kenhuis te Anger was nog één stoffe lijk overschot niet geïdentificeerd. Te oordelen naar restanten van een overall zou dit 't lichaam van Levegh zijn, Pas drie uur na de ramp werd de we reldkampioen Fangio op de hoogte ge bracht van de dood van zyn vriend Le vegh. Hij verklaarde toen dat Levegh hem het leven gered had. „Levegh, Kling en ik, die aan het stuur van de drie Mercedessen zaten - aldus Fangio - moesten nog maar een paar ronden rijden voordat we zouden bijtanken en vervangen zouden worden door Fitch, Simon en Moss. Ik reed met een vaart van 260 kilometer per uur toen ik, juist voordat we de eerste pits be reikten, niet meer dan 50 meter vóór mij Levegh z'n hand zag opsteken. Hu waar schuwde mij voor een gevaar dat ik niet zien kon. Ik remde maar bij die vaart was er geen kwestiè van dat ik tijdig zou kunnen stoppen. Alles gebeurde zo snel dat ik me geen rekenschap kon geven van de precieze gang van zaken. Ik zag dat de wagen van Levegh naar rechts schoot, terwijl ae Austin Healy van Macklin vlak voor me naar links werd geworpen. Hoe ik passeerde en Macklin ontweek weet ik niet. Het was alles een kwestie van re flexen. Het enige wat ik weet is dat ik om de Austin Healy heen kwam in een wolk van rook. afkomstig van de wagen van Levegh. Maar dit laatste vernam ik pas later". De plaats waar de racewagen van de baan het publiek in vloog. Achter de brandende beschoeiing vielen in een ogenblik de tientallen doden. Slot op Pag. 2 Twee doden en 17 gewonden van Kinderkoor Dit is wat er overbleef van het43 Nederlandse kinderen als passa- interieur van de autobus die. met giers. in Duitsland in Osnabrück in brand vloog. Twee kinderen ver loren bij deze brand het leven. Oorzaak: lekkende benzinekan Kortsluiting in eleetrische leiding (Speciale berichtgeving) Twee doden en 17 ernstig gewonden allen kinderen van 12 tot 16 jaar dat is de droevige balans van een drama, dat zich Zaterdagmorgen tegen negen uur op de Bohmterstraat te Osnabrück, in de nabijheid van een spoor wegviaduct, heeft afgespeeld. Een Nederlandse bus stond plotseling in lichter laaie en dit betekende een abrupt en zeer voortijdig einde van een uitstapje dat 43 kinderen uit Den Ham (O), meest meisjes en allen leden van het Her vormde Jeugdkoor aldaar, onder leiding van de voorzitter en dirigent met hun respectievelijke echtgenoten hadden ondernomen met als bestemming Minden met de Porta Westfalica, Detmond en Bielefeld in het Teutoburgerwoud. Bij bovengenoemde cijfers zij aangetekend, dat vijf van de zwaargewonde kinderen in levensgevaar verkeren. Erich Gurk. de filiaalhouder in een benzinetankstation, zag het voor zijn ogen gebeuren als de meest afschuwwekkende film. die kan worden vertoond. Uit de stad naderde om kwart voor negen een autobus met een kalm gan gentje. Gurk zag onder uit het achtereinde van dit voertuig een grote vlam. hy bedacht zich geen ogenblik en rende zijn kantoortje uit. onderweg een schuimblusser van de muur grijpend en de inzittenden uit alle macht beduidend, dat het achter in de bus brandde. De bestuurder stopte even voor het benzine station en toen gebeurde bet verschrikkelijke: een geweldige steekvlam schoot achter uit de ruimte, waarin het reservewiel lag. Er moet een explosie hebben plaats gevonden maar de bestuurder van de bus, de 32-jarige A. B. J. Ileuver, in dienst van hef Touringcarbedrijf B. W. Winkel te Vriezenveen, zegt dat hij geen ontploffing heeft gehoord. Geweldige steekvlam De vlam is overgeslagen op het boven gedeelte van de bus. die op alle punten plotseling als een fakkel brandde. De chauffeur had onmiddellijk, nadat hl) gestopt had. de hnkerachterdeur-nood- uitgang geopend en trok drie kinderen allen jongens, die op de achterste bank zaten, stuk voor stuk naar buiten. Bin nen was het toen al één grote vuurzee, Om de bus heengelopen, zag Heuver nog een kind in de vlammen driemaal heeft hij getracht dit meisje te redden, maar vergeefs. „De hitte en de vlam men knepen me als het. ware de keel dicht ik kon er niet bij", vertelde hij ons. D« steekvlam moet volgens het oor deel van deskundigen naar binnen zijn geslagen toen de nooddeur werd ge opend. Dit is echter moeilijk te recon strueren. daar alles zich in een ommezien heeft afgespeeld. Twintig minuten duur de de brand en toen was van de bus een grotendeels geblakerd karkas over. waar van de banden nog Intact zijn gebleven, zodat het wegslepen van deze sta-in-de- weg voor het verkeer geen moeilijkheden opleverde Toen werd ook bekend, dat twee .kinderen, namelijk Arcndina Wijmpje Heikens en Annie (Johanna Hendrika) Kosters, beiden 14 jaar oud. in de vlammen waren omgekomen. De an dere 17 kinderen, die ernstige verwon dingen opliepen, werden in twee plaat, seiyke ziekenhuizen h i Stadtkran- kenhaus en het Mariënhospltal opge nomen. De overige inzittenden werden naar de brandweerkazerne overge bracht. om daar van de eerste schrik te bekomen. Vier hunner hadden lichte verwondingen, die daar werden behan deld. „Ik zag onmiddellijk, dat ik met mijn schuimblusser niets kon uitrichten", zei de benzinestationhouder „en ik ben teruggerend om de politie, de brandweer en de ambulancewagen te waarschu wen". De kleren van tal van kinderen hadden vlam gevat. Gurk schakelde zijn waterpomp in en bood met emmers wa ter de helpende hand. Menig brandend kledingstuk kon worden gedoofd Ook talloze voorbijgangers - de Bohm terstraat met in haar verlengde de Bre merstraat. is een drukke verkeersweg boden de helpende hand. evenals de bel- Nederlands beroep op wereldopinie Inzake Nederlandse arrestanten in Indonesië Voor zijn vertrek naar Washington heeft minister Luns in een uitvoerige uiteenzetting verklaard, dat de Ne derlandse regering een beroep zat doen op de wereld-opinie inzake de behandeling der in Indonesië ge vangen gehouden Nederlanders. Tevens heeft de Nederlandse re gering vandaag een Witboek over deze kwestie gepubliceerd met tal rijke bijzonderheden over deze aan gelegenheid. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar elders in dit Blad. de leiders van het gezelschap, de heren J. Gorter en D. J. Snel. resp. hoofd en onderwijzer aan de Hervormde School te Den Ham. Aan aller krachtdadige hulp is ongetwijfeld te danken, dat er niet meer slachtoffers zijn omgekomen. Ware de bus tien minuten verder gereden, dan zou buiten Osnabrück de omvang van de ramp veel groter zijn geweest. Onder de gegeven omstandigheden is menselijkerwijs gesproken alles gedaan, wat mogelijk was. Slot op Pag. 2 Ernstig ongeluk bij Noordwijkerhout Twee doden, één zwaar gewonde Op de Provinciale weg, de Gooweg te Noordwijkerhout is gistermiddag omstreeks half vier ter hoogte van de Guldemondsbrug een autobus tegen een personenauto gereden. Bü dit on geval werden twee personen gedood en één ernstig gewond. De autobus komende uit de richting Noordwijk kwam op de smalle weg in botsing met een uit Haarlem komende personenauto, die aan de kant van de weg tegen een hek terecht kwam. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de zich in de personenauto bevindende drie personen, de heer en mevrouw Van Bruggen uit Haarlem en een veertien jarige Jongen, die volgens de politie ver. moedeiijk hun zoon Is, werd de Jongen op slag gedood. De heer Van Bruggen overleed kort na het ongeval ter plaat se en mevrouw Van Bruggen moest ln ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overge bracht. De personenauto werd geheel vernield, terwijl de autobus aan de linker voor zijde schade opliep. De buspassagiers van wie niemand letsel heeft opeelopen, moesten met een andere bus hun reis vervolgen. De politie onderzoekt de schuldvraag. Prijs van f 25.000 In de 527ste staatsloterij. 13e lijst. 4e klas. Is uitgeloot een prijs van f. 25.000 op lot no 90 91. Tijdelijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog hier en daar enkele buien, maar ook opklaringen, later weer toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Vannacht kou der, maar morgenmiddag Iets minder koud. Matige, tijdelijk zwakke wind tus sen Noordwest en Zuidwest. (Opgemaakt te 10 uur). 14 JUNI Zon op: 4.22 uur- onder: 21.02 uur Maan op: 0.40 uur; onder: 14.02 uur Hoogwater te Katwijk te 9.08 en 21.31 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1