liinese Opera werd openbaring van raffinement en tlieatercnltuur Jaargang Vrijdag 10 Juni 1955 Vierde Blad 28545 Theaterfestival in Parijs ia ast deze Chinezen bewegen jch de Westerlingen met de iratie van een klompenhoer (Van onze Parijse correspondent) :fl tweede internationale Theaterfestival in Parijs heeft zijn eerste jjjjlte sensatie beleefd de kennismaking met de opera van die voor het eerst sedert ruim 12 eeuwen van zijn bestaan jt Westen heeft bezocht om in Parijs een indruk te maken die .gn alleen nog maar te vergelijken valt met de revelatie, welke, .eerste wereldoorlog, de Russische balletten van Serge Diaghi- •elekenden. Het is natuurlijk raadzaam, ook in die stemming van pensde geestdrift, waarin we op dit moment verkeren, te na de al te grote en zware woorden te vermijden. Maar de !en sensatie, openbaring, revelatie lijken toch echt geen nuance sar. Het was overrompelend! Men werd hier geplaatst tegen in kunst, die op een traditie van 1250 jaren berust en die des- umin zo levenskrachtig, zo onstuimig en direct en tevens zo aeerd in zijn verfijning bleek te zijn, dat onze grootste acteurs :sg héél wat van zouden kunnen leren. Naast deze Chinezen al onze Westerse toneelartisten zich op de planken te bewegen ■i gratie van een klompenboer. we durven wel voorspellen, dat het eerste optreden van de aen hier in het Westen een paar sporen zal nalaten plesse van een kat en hun gevechten met (échte) lange en versierde zwaarden zijn kunststukken van choreografisch vernuft. Men zit er de hele avond ademloos naar te kijken. Voor de Parijse voorstellingen, die al sedert weken tot de laatste plaats wa ren volgeboekt en zeker zullen worden geprolongeerd, hadden de Chinezen een spectacle coupé samengesteld, dat een overzicht kon geven van het veelzijdige repertoire, dat ze beheersen. De klassie ke zwaarddansen vormen de hoofdscho tel en verder zun er verschillende tafe relen. die het midden houden tussen bal let en mime, zoals dat - maar met véél minder raffinement - ook door een Jean Louis Barrault wel wordt beoefend. Het hoogtepunt komt overigens al in Overrompelende indruk Bon deze artisten-keurtroep van China „Opera van Peking" anoemd, heeft haar kunst zo is niets met ons muziekdrama- viter uit te staan. Men kan be ien aan het variété of de mu- yar dan een variété in een on- terfijnde trant, waarin geen rjgariteat te bespeuren valt. De bijzaak. Er is een orkestje van ■umenten. gongs en xylofoons, achter de coulissen scène-muziek maar doelmatig - produceert. ...a zijn er praktisch niet. Een rode tafel stelt beurtelings een j tast of een ander meubel voor. nig decor: een zijden achterdoek /zachte tinten, een gamma van a rosen, die men ook van oude prenten wel kent. Daarentegen costuums van een zeldzame In schittering en ook aan de grï- rerd een zorg en een articite:t ö!e bij ons totaal ongebruikelijk begin denkt men zelfs dat deze maskers dragen, zó scherp zijn e met verf op hun gelaten aan- t Die gelaatstrekken zijn bij inde spelers ook volgens één model getekend, en sommigen den aan de tronie van een aap. «ere lijn, zo goed als elke uit- of beweging heeft dan ook zijn sche zin. Zoals ook de meters- ;;:en cp de hoofden van enkele die bewegen als de voelsprieten insect, wel een bovenzinnelijke i zullen hebben. Die symboliek cns uiteraard. gemis drukt met niet het gewicht op de uitwerking van rtoning. Die uitwerking is, als l overrompelend en het geheim dit grote en ware kunst, die tot ein van de magie behoort on ver uitstijgt boven het ver- lelijke begripsvermogen. okeloos van bewondering artisten, w.o. 16 vrouwen, die I vroegste jeugd af een opleiding jaren hebben gevolgd, zyn in- :eel méér dan enkel maar ac- zyn bovendien mune, zanger, worstelaar, voltigeur. scher- danser en op al die gebieden een meesterschap bereikt. bs sprakeloos maakt van bewon- Ze maken loopings in de lucht ze bewegen zich met de sou- lingin Elizabeth sprak fleren troonrede uit Én Elizabeth van Engeland heeft wnd in een troonrede by de Iran het nieuwe Britse paxle- ^Uaard, dat de Britse regering 5«st van vertrouwen en gcede ïhtbare onderhandelingen met «-Unie tegemoet ziet. De rege st ach hierbij „gesterkt door de eenheid en kracht van de n". tering zal, samen met de andere staten, „ernstig blijven stre- een vreedzame regeling" van id in de Straat van Formosa. Hit de vorderingen toe, die on- B gemaakt bij de internationale -gen over ontwapening. Ook het letekende Oostenrijks staats- aordt hartelijk door de regering aldus de Koningin, fn Elizabeth was in een zwarte naar het Hogerhuis gereden. L het parlementsgebouw in de #fen koets had men dit Jaar la llen. om het uiterst drukke a Londen, dat als gevolg van rvegstaking nog veel Intensiever ""Iers, niet te ontwrichten. Spellende taal van de 'em der Arabieren" Cairo gevestigde radio-station der Arabieren" heeft in een *Me Arabieren opgeroepen om ■t»an Israël" te verklaren, ter- vablsche staten opgeroepen "n productie op oorlogsvoet te het begin van de avond: de ontmoeting in een donkere kelder tussen een knecht en zijn heer, die elkander naar het le ven staan, voor ze elkaar uitedndelijk herkennen om dan in grote vreugde weer vrede te sluiten. Hun suggestie vermogen is grenzeloos. Na twee minuten weet men in de zaal niet beter of het 1 s donker als de nacht op het toneel, en elke gelaatsuitdrukking of geste werkt mee om dat onbegrijpelijke resultaat te bereiken. De scène duurt zeker drie kwartier en in die tijd worden de zon derlingste situaties opgeroepen. De bei de mannen zoeken tastend hun tegen stander in de duisternis, openen en slui ten (denkbeeldige» deuren, springen als gummiballen over, op en onder de ta fel, duelleren, vechten, worstelen, ont lopen elkaar, en ieder moment schept een nieuwe verrassing. Geen ogenblik wordt de vertoning door monotonie be dreigd. Het evenwicht tussen pathetiek en humor is voortdurend naaldscherp bepaald nog een ontdekking - de Chine zen beschikken over een gevoel voor hu mor, waarop ook de Westerling onmid dellijk reageert. Wanneer de knecht en zijn meester beiden gelijktijdig op het denkbeeld komen, ieder aan een kant, de tafel te verplaatsen, dan volgt er een kostelijke gang: beiden denken ze aan een wonder, een spookverschijnsel. Ze laten, weer gelijktijdig, het meubel ver schrikt uit de handen vallen, waarbij een der poten op een voet van de knecht terecht komt. Met een onderdrukte gil van pijn, maakt hij een dans op een been in de rondte en zijn gezicht drukt nu zulk een HJden uit, dat we onze ei gen voeten bewegen, om er zeker van te zijn, dat die niet werden verbrijzeld. Volmaakt Enfin, de voorstelling is in al haar ge ledingen zó volmaakt, dat we het in woorden onmogelijk kunnen navertel len. Men moet dit zien. Wanneer het Festival alleen deze Chinezen naar Parijs had gebracht, dan zou het zyn bestaansreden al be wezen hebben. Deze troep is het eni ge buitenlandse gezelschap, waarbij het taai-probleem geen enkele bar ricade meer vormt. We hadden dit in onze stoutste dromen niet voor moge lijk gehouden. FRANK ONNEN Regeringstroepen nikken op in Zuid-Vietnam De Zuid-Vietnamese regeringstroepen blijven oprukken. Zij bevinden zich thans, na zestig kilometer zonder enige tegenstand door Hoa Hao-gebied te zijn getrokken. 150 kilometer ten Zuid-Wes ten van Saigon. De terugtrekkende Hoa Hao-eenheden stropen het land af. De meeste militairen keren, na hun wapens verborgen te hebben, naar hun rijstvel den terug. De bevelhebber der Zuid-Vietnamese troepen te VinhJong, In Zuid-West- Vietnam, heeft medegedeeld,, dat twee Hoa Hao-bataljons, „die wij in een ver- nietigtingEBone hadden omsingeld", zich aan zijn strjjdjkradhten hebben overge geven. Oostenrijkse oud-soldaat dook elf jaar onder Een jonge Oostenrijker heeft zich elf jaar lang in de kelder van een boerderij m Normamdië schuil gehouden, omdat hij vreesde als oorlogsmisdadiger te zul len worden gearresteerd De thans dertigjarige Friedrich Stangl, djie deel uitmaakte van een Duitse S£ - dlvisie, was, toen de Duitse strijdkrach ten zich uit Frankrijk terugtrokken, bi) zijn Franse gediefde ondergedoken. West-Duitse douaniers hebben hem Woensdag, toen hij illegaafl de Frans- Duitse gïens wilde oversteken, gearres teerd. De man. die zijn kelder nooit bij dag had verlaten, wilde, nadat hij van het sluiten van het Oostenrijkse staats verdrag had gehoord, In Oostenrijk pa pieren halen, die hij nodig heeft om te kunnen trouwen Hij zag er verwilderd uit en was lijkbleek. (latex Med.-Adv.) Met zeldzaam fraaie auto-reproducties Aannemers vergaderen: Productieverlies beperken! 250 millioen vorstschade aan woningbouw Maak 51 uur tot werkelijkheid! De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven N.A.P.B. heeft gisteren in Amsterdam zün jaarlijkse ledenvergadering gehou den. De voorzitter, de heer J. Dura Dzn., wees er o.a. op, dat de lange duur van het vorstverlet, veroorzaakt door de langdurige winter, het bouwbedrijf an dermaal heeft geconfronteerd met een van de grootste belemmeringen voor de opvoering van de productie: de onvoorziene stagnatie, die de bouw regelmatig ondervindt door verschillende oorzaken. De stagnatie moet en kan worden beperkt. Niet ten onrechte verlangen de overheid en het publiek topprestaties van het bouwbedrijf en spr. beschouwt het als een deel van de taak van de Bond om die hogere productie te bevorderen door het treffen van alle daartoe geschikte maatregelen. Wij kunnen, aldus de heer Dura het Bij volledige toepassing is nog slechts vorstverlies niet beperken, indien wj in Nederland bij een temperatuur van -4 graden geen beton meer mogen storten, terwijl in omringende landen wordt doorgewerkt tot -3 graden. Wj kunnen de productiviteit niet bevorderen zolang de werknemers niet erkennen dat niet alleen de hoogte van het loon beslissend een derde van het verlet van deze win ter ingehaald. De productiecijfers van de woningbouw spreken wat dit betreft duidelijke taal: in Januari zijn 3146 woningen gereed gekomen, in Februari 2657 en in Maart 3109. Er ls berekend dat de vorst een schade aan de produc tie van 250 millioen guldens heeft bete- doch. in nationaal verband gezien, i-kend. En dat was dan alleen nog maar nog veel meer de prestatie die ervoor I de vorst. Daarbij komt nog het regen- wordt geleverd. Dit te minder aldus I verlet, verzuim wegens ziekte en onge- spreker omdat het hoogste loon hele- i vallen e d Ook op die gebieden moeten maal niet wil zeggen de hoogste presta- wij onze aandacht gericht houden Indien wij. aldus de heer Dura, er niet in slagen dit punt te regelen, zullen alle andere pogingen zonder resultaat blijven. De werkgevers in het bouwbedrijf zjjn zeker bereid om de arbeiders een goed loon te betalen, maar zU menen daar tegenover een goede prestatie te mogen verlangen. Daaraan ontbreekt hier en daar veel. Spr. zeide ek van overtuigd te zijn, dat de tariefbepalingen in de nieuwe C.A.O. een bijdrage tot ver betering van de prestatie kunnen vormen. Een van de maatregelen om de ern stige gevolgen van het langdurige vorst verlies op te vangen, is geweest het be roep op alle betrokkenen om deze 51 uren werken. De heer Dura deed nogmaals een be roep op alle betrokkene om deze 51 uren deze zomer tot werkelijkheid te maken. Miending werd verder gezegd, •"kische kinderen op school de Israël ingeprent moest wor- "I deze volkomen doordrongen 'wden van de noodzaak „om Bit Palestina te verdrijven". Arabische uitzending uit Cy- In Jeruzalem wérd op-re- gezegd, dat Syrië maat- genomen om Egypte mili- 5 le verlenen ingeval van een «BanvaJ op de grensstrook van •«t parlement zou nu een jP in behandeling zijn. waar- Syrische staf-chef volmach- gegeven om de contracten «wische deskundigen te ver- ^ÉJt het Syrische leger op ■ttiteiten voorbereid zal zijn. Zuid-Afrikaanse Volksraad aanvaardde Senaatsvergroting De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft Donder dagavond het wet?, ontwerp van de regering tot uitbreiding van de Se naat in laatste lezing met 79 tegen 46 stemmen goedgekeurd. Krachtens dit wetsontwerp zal de Senaat bijna wor den verdubbeld In het laatste stadium van het debat moest een vooraanstaand lid van de Verenigde Partij, oud-minister majoor Van der Bijl. de Kamer verlaten, nadat hij leden van de regering van „gods lasterlijke taal' had be-ohuldigd Hij viel de regering aan met de woorden: „De genen. die zeggen, dat de bevoegdheid tot het doen van deze snier" ge daad voortvloeit uit goddelijk recht of god delijke inspiratie, zijn niets minder dan huichelachtig? bedriegers of belaste- rars van de Schepper"' Toen dr Oonradie, de plaatsvervan gende voorzitter van de Volksraad1, aan majoor Van der Bjjl die onder maar schalk Smuts minister voor Naturellen- zaken is geweest) last gaf de woorden in te trekken, zei de opposant, dat zyn geweten hem dat niet toestond Hiercp verliet hij de vergaderzaal. Het wetsontwerp meet nu neg door de Senaat worden goedgekeurd Het is ze ker cat het daar een meerderheid zal krijgen Meer kinderverlamming in de V.S. dan vorig jaar De Amerikaanse dienst voor openbaar welzijn heeft medegedeeld, dat zich on der familieleden en andere contactper sonen van met het Salk-serum ingeën- ten 103 gevallen van kinderverlammin r hebben voorgedaan, hetgeen 43 meer is dan verleden week. S.nds 1 April jl hebben zioh 1476 gevallen van kinder verlamming in de Verenigde Staten voorgedaan, tegen 1357 in dezelfde pe riode van het vorige jaar. I Yeh Sheng-Lan en Shang Yun-Hsi. twee sterren van het Chinese gezel schap. General Motors laat twintig fabrieken sluiten De directie van „General Motors" in de Verenigde Staten heeft Donderdag bekend gemaakt met ingang van heden (Vrijdag) 20 van de 111 fabrieken vaci de maatschappij te zullen sluiten. Hier door komen 60 0000 arbeiders zender werk Volgens de bekendmaking is deze sluiting nodig in verband met een te kort aan ondedelen, veroorzaakt door onofficiële stakingen van arbeiders uit protest tegen een vertraging in de loon onderhandelingen tussen General Mo tors en de vakvereniging van arbeiders in de au to-industrie General Motors verwacht deze week een productieverlies ran 20.000 auto's en vrachtauto's te lijden. Argentijnse hoofdstad bleef gisteren aan het werk Voor het eerst sinds de oprichting van Buenos Aires 374 jaar geleden, is Don derdag in deze stad op Sacramentfdag gewerkt Deze toestand is een gevolg ran het feit. dat Sacramentedag is af gevoerd van de officiële kalender als onderdeel van een actie om de Argen tijnse staat te scheiden van de Rooms- Katholieke kerk Alleen op de scholen vond men teke nen van protest. Kerkelijke opleidings instituten en verscheidene hogere staats scholen waren half leeg. Uit Cordoba wordt gemeld, dat alle winkels en een groot aantal fabrieken Donderdag waren gesloten en dat er een record aantal mensen deelnam aan een processie, waardoor het verkeer in de omgeving van de kathedraal totaal werd lamgelegd Er deden zich enkele inci denten met de politie voor, doch er vie len geen slachtoffers. NIEUWE UITGAVEN' Wij ontvingen: l.riend Italië, door E Peterlch. met 64 Nederl. bewerking Rob de Wilt. uitgave: Moussault, Bussum rinra en Kleur, door I Bolin en L. von Post Illustraties In kleur van E Hahne- wald; naar de Zweedse uitgave, met een voorwoord van dr J. D. Ruys. Uitgave: Moussault, Bussum. Een bloemlezing uit Seneca's wijsgerige geschriften en brieven. Uit het Latijn vertaald en toegelicht door dr S. Blan- kert. Een bloemlezing, ultg.: Arbeiders pers, Amsterdam. Ten aanzien van de emigratiepolitlek zeide spr. te beseffen, dat dit een politiek op lange termijn is: toch maant het acute gebrek aan vakarbei ders hier z.i. tot voorzichtigheid. Het Mummie met vier benen: een raadsel Vier benen blijkt de mummie te hebben, die Jarenlang het pronk stuk van het Overijssels Geschied kundig Museum te Zwolle uit maakt. Men wist niet. of de mum mie een man of een vrouw was. en evenmin vanwaar zjj stamde. Thans heeft men althans een aantal bij zonderheden ontdekt door de mum mie voor een Röntgentoestel te zet ten. Zoals gezegd, blijken in de van hieroglyphen voorziene wikkels vier benen en voeten te steken. Van de schedel ontbreekt de bovenkaak. De onderkaak is gebroken, hals wervels en schouderbladen man keren ook al. De romp is een wir war van stukje rib. de bekkenbeen deren zijn niet te vinden. De Rönt genfoto's heeft men op advies van het Museum voor Oudheden te Leiden, toegezonden aan twee Egyptische hoogleraren een in Lon den en een in Cairo, om op deze wijze mogelijk het raadsel op te lossen. Een verrassend antwoord is niet uitgesloten, daar bijv. geruime tijd geleden een inwoner van Lon den verdween in Egypte. „Scotland Yard" vondt hem terug in een museum te Cairo. Het bleek, dat Bedoeïnen de Londenaar hadden vermoord, gebalsemd, gewikkeld en als mummie verkocht. Ook hebben priesters in het grijze verleden ge havende mummies wel opgeknapt. zou overigens niet de eerste maal zijn volgens spr., dat prognoses over de toekomstige ontwikkeling van de be volking worden gelogenstraft en ten slotte berust de gehele emigratie bevordering op dergelijke prognoses. Hij wilde rij-examinator kaal knippen! En gooide de ruiten in Voor het Gerechtshof te Amsterdam is gistermiddag de behandeling voort gezet tegen een 29-jarige fabrikant uit Bussum. die ervan verdacht wordt enkele malen de ruiten bij een rij- examinalor in Bussum te hebben in gegooid. nadat hij voor zijn rijvaar- digheidsexamen was gezakt. De fabrikant ontkende het feit voor de rechtbank, die hem in eerste aanleg tot een maand veroordeelde, en téken de hoger beroep aan. Op 22 April j.l. ontkende hij voor het Hof opnieuw. De zaak werd toen voor het horen van nog meer getuigen aangehouden Thans werd een electricien uit Bus sum gehoord, die eind September van het vorig iaar. toen het vooronderzoek tegen de fabrikant reeds gaande was, bil de ril-examinator aanbelde en aan bood hem kaal te knippen In tegen stelling tot de verklaring van de exa minator hield hii vol daarbii geen Daardenschaar getoond te hebben, doch een normale kapperstondeuse en schaar. Hii liet deze ter zitting zien. „Het ge heel was als grapje bedoeld geweest". betoogde hl). In de zaak van de fa brikant waren die avond enkele men sen over het geval aan het praten, toen hll binnenkwam. Iemand had toen ge zegd: „Ga die rii -examinator maar kaalknippen" en zo was hii er oo uit getogen. Het Hof toonde zich over dit gedrag ten hoogste verbaasd. Ook werd nog een stoffeerder ge hoord. die op verzoek van verdachte een briefje had geschreven en daarbij zoveel mogelijk ook diens handschrift had geïmiteerd. De verdachte erkende de bedoeling te hebben gehad daar mede de schriftkundige om de tuin te leiden. Doch de opzet was mislukt. De schriftkundige had het briefle bulten beschouwing gelaten en had ziln rap port gebaseerd oo twee schriftoroeven. die de verdachte ln het politiebureau had afgelegd. In de nakies, die door de ruiten waren geworpen, zaten n.l. ano nieme brieftes Het handschrift van die brief les stemde volgens de schrift kundige overeen met dat van verdachte. De Procureur-Generaal, mr W. H. Overbeek. achtte het bewijs geleverd. Hl) eiste bevestiging van het rechtbank- vonnis: 1 maand. Uitspraak 23 Juni as. Het Panamese vrachtschip ..Hu- kreeg schade onder de waterlijn en dwongen. De ..Bucanneer" vaart bii canneer dat mei de Deense tanker een brand, die ontstond op het Hoek van Holland de Nieuwe ..fohanntshus in aanvaring kwam.voorschip, kon snel worden be-\ Waterweg op.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11