LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower en Dulles waarschuwen tegen dwaas optimisme Een enkele conferentie kan zieke wereld niet genezen Drie nieuwe ministers in Bonn Uiteenzetting van de Kabinetscrisis en diverse regeringsvoorstellen WEERBERICHT Arbeiders Ford-fabrieken krijgen gewaarborgd minimum jaarloon 4f,te Jaargang DINSDAG 7 JUNI 195S No. 28542 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Engeland, Frankrijk en Amerika hebben in een nota aan de Sov- jd-Unie voorgesteld, dat de leiders der vier regeringen van 18 tot en pet 21 Juli te Genève bijeenkomen. Het Westen gaf aanvankelijk de roorkeur aan Lausanne en de Sovjet-Unie aan Wenen. De Sovjet-Unie :ob nu hebben laten doorschemeren, dat zij Genève zal aanvaarden. „De komende vier-mogendheden-conferentie is slechts het begin van een nieuwe krachtsinspanning om de vrede te winnen, voor welk dreven wellicht een generatie nodig is", aldus verklaarde president Eisenhower heden in een rede tot de cadetten van de Militaire Acade- pie van West Point. Eisenhower maande tot voorzichtigheid aan ten aanzien van de „dwaze verwachtingen, dat een wereld, die ziek is door onwetendheid, wederzijdse vrees en haatgevoelens, op wonder baarlijke wijze door één conferentie kan worden genezen". Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen in de laatste veertig jaar op het gebied van oorlog en vrede is gebeurd, legde de president er de nagdruk op, dat uit de geschiedenis blijkt, dat „wij beter, sneller en met meer wijsheid moeten denken dan ooit tevoren". geringsleiders op ziohzelf een verminde ring van de internationale spanning te weeg zal brengen. .Br is meer nodig dan woorden en meer dan één confe rentie om de voorwaarden te scheppen, die vermindering van onze krachts inspanning enzullen rechtvaardigen, inspanningen zullen rechtvaardigen, zo voegde hij hieraan toe. „Meer nodig dan woorden" De Amerikaanse minister van Buiten- £dse Zaken, Poster Dulles, heeft een »jrtgelijke waarschuwing tegen overma tig optimsme afgelegd. In een toespraak tot studenten van de universiteit van Zuid-Cairolm-a zei hij Maandag te be- vijfelen, of een bijeenkomst van de re- Erentano, Blank en Merkatz De lang verwachte reorganisatie van ce West-Duitse Tegering is Maandag in. lïleld. toen Bondskanselier Adenauer un de Bondspresident zijn ontslag als sinister van Buitenlandse Zaken vroeg. Drie nieuwe figuren zullen hun intrede in de Bondsregering doen: als minis- !tr van Buitenlandse Zaken zal Adenauer rorden opgevolgd door Heinrich von Brentano. die tot dusverre leider der Christelijke fractie in de Bondsdag was. De tweede nieuwe minister in Bonn El de heer Theodor Blank zijn, die reeds re: jaren lang een leidende rol heeft fespeeld bij de voorbereiding der Duitse taapening. Blank droeg tot dusver de lieg verouderde titel van „gevolmach- t'fde van de Bondskanselier voor vraag- Satten, die samenhangen met de ver- rsrdering der Geallieerde troepen". is afkomstig uit een arbeidersgezin verdiende zelf het geld voor zijn studie. In de oorlog klom hij op tot of ficier. Via de vakbeweging is Blank na 1915 in de politiek beland. In Bonn ls aen het erover eens, dat Blank de zwaar- Canadese predikanten lieten Lutherfilm toch draaien De predikanten in de Canadese pro- ïacle Quebec hebben, in weerwil van ia verbod van de wereldlijke en kerke- -:ke overheden Zaterdag en Zondag het Wonen van de film over het leven nn Maarten Luther voortgezet De film (-•aaide gratis In hun kerken. Vorige wek Maandag woonden rond 5000 van hinde en ver gekomen Protestanten norstellingen van de film in Protes tantse kerken bij. Zeker 5000 anderen ïoest men toen teleurstellen. De film is verboden door de filmkeuringsraad in de provincie Quebec en, voor Rooms •katholieken, door het episcopaat. Het 'trbod geldt alleen voor de provincie Quebec. De justitie wilde zich nog niet uit aten over de eventuele consequenties ïan de overtreding van het verbod. Een ran de zegslieden van het departement hn Justitie zei, dat het een moeilijke "estie was In andere Canadese provincies ls de Dim uitstekend ontvangen. Hier en daar «aaide hij in de biosopen zelfs ver- ïheldene weken. Vooraanstaande figuren ln de Luther- kerk in de Verenigde Staten hebben «er dagen besloten krachtig te protes ten tegen het verbieden van de film fier landen: de Philippijnen, Peru. f5ypte en Canada Zij beschouwen het rerbod als een godsdienstig vooroordeel. »u herinneren er aan, dat de film in landen veel succes heeft gehad. ste taak op zich gaat nemen die voor een minister kan zijn weggelegd. Een lichte taak in de Bondsregering wordt thans toevertrouwd aan de derde nieuweling, Von Merkatz. Hij neemt het ministerie voor Bondsraadzaken over van zijn partijvriend Hellwege, die in Neder-Saksen zo onfortuinlijk be gonnen is als landelijk regeringschef. Het ministerie heeft naar algemene overtuiging niet veel om het lijf. Mer katz behoort tot de (Conservatieve) Duitse partij .wier woordvoerder hij in de Bondsdag was. Hij stamt uit een Pommerse officiersfamilie en diende in de laatste oorlog twee jaren als vrij williger. Winst voor Chr. Democraten bij verkiezing op Sicilië De resultaten van de verkiezingen, die Zondag gehouden werden voor de ne gentig zetels van het half-autonome parlement van Sicilië wijzen op een op merkelijke winst aan de zijde van de Christen-democraten ten koste van het merendeel der overige partijen, waar onder de Communisten. De Christen-Demoeraten kregen 1G0.000 stemmen meer dan bij de verkiezingen in 1951, wat voor hen een zetelwinst van zeven betekende. Verder wonnen de linkse partijen samen 40.000 stemmen, de Nationale monarchistische partij even eens 40.000 stemmen. De neo-fascisten leden zware verliezen. Zaterdag geen mars en geen staking in de stad Luik Het R.K. „Comité voor de verdediging van de democratische vrijheden", dat is opgericht ter bestrijding van de door de regering voorgestelde schoolhervor mingen. heeft Maandagavond besloten een massa-mars, die Zaterdag a.s. naar Luik zou zijn ondernomen uit te stel len. Het comité had zijn besluit geno men na een bijeenkomst met de gou verneur van de provincie Luik en de So- 1 rialistische burgemeester van de stad. die alle bijeenkomsten in Luik op Za terdag a.s. had verboden. De Socialistische vakhondleiders, die de vergadering eveneens bijwoonden, be- I sloten een algemene staking af te gelas. ten. die zij voor Zaterdag in Luik had den afgekondigd uit protest tegen de voorgenomen mars De gouverneur Pierre Clerdent, zei dat de mars en de tegendemonstraties hadden kunnen leiden tot ..ernstige en bloedige incidenten, in verband met de huidige gespannen toestand", die door de schoolkwestie is ontstaan. Indonesische premier terug naar Djakarta De premier van Indonesië ls gisteren uit Kanton in Hongkong gearriveerd op de terugweg naar Djakarta. Hij heeft naar men weet een vriendschapsbe- zoek van twee weken aan communistisch China gebracht. Verklaring van dr IF. Drees Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enïele verspreide buien, maar ook '■Waringen. Zwakke tot matige wind, het Noorden "an hét land uit Noor- Wjfte richtingen elders veranderlijk. overdag iets lagere temperatu- •fBdan vandaag. (Opgemaakt te 10uur). 8 JUNI op: 4.24 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 23.02 uur; onder: 8 49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.56 en Hlïuur (Springtij). h nummer bestaat alt 10 pagina'» De filmster Tyrone Power speelt i in zijn vrije tijd graag met zijn twee I Verschil oude en nieuwe huur neemt met 8Vz% af Beraad Witte vindt doorgang In de vanmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr W. Drees, omtrent het verloop van de Kabinetscrisis een verklaring afgelegd. Wij laten hieronder de tekst van deze regeringsverklaring volgen: Zoals uit mijn schriftelijke mededeling aan de Kamer is gebleken, hebben de Ministers en Staatssecretarissen, die in verband met de ver werping door deze Kamer van het wetsontwerp inzake verhoging van huren aan H.M. de Koningin hun ontslag hebben aangeboden, die ontslagaanvrage ingetrokken, nadat dit hun door de Koningin in over weging was gegeven, op grond van het verslag, door de heer mr J. A. W. Burger uitgebracht over zijn formatiewerkzaamheden. Het Kabinet stelt er prijs op uiteen te zetten, waarom en op welke grondslag het meent zijn arbeid te moeten her vatten. Na de consultaties, die hebben plaats gehad nadat het Kabinet zijn ontslag had aangeboden was er reden om aan te nemen, dat er geen uitzicht bestond op de vorming van een ander Kabinet, dat eventueel werkzaam zou kunnen zijn tot het normale einde van de lopende parlementaire periode. Het liet zich aanzien, dat gekozen zou moeten wor den tussen vervroegde verkiezingen als gevolg van kamerontbinding, en voort zetting van het werk van het zittend Kabinet. Aan dit laatste kon uiteraard slechts worden gedacht indien inzake een voorstel over de huren van oude woningen, en eventueel daarmee samen hangende belastingvoorstellen, alsnog overeenstemming tussen regering en Staten-generaal mocht worden ver wacht. De heer mr Burger, aan wie de op dracht werd verleend tot reconstructie van het Kabinet, heeft er naar gestreefd een dergelijke basis te vinden voor voortzetting van het werk van het Ka binet. Hij heeft daartoe overleg gepleegd zowel met de voorzitters van de fracties, waarvan geestverwanten in het Kabinet zitting hebben en met wie indertijd de richtlijnen voor het program van het Kabinet besproken zijn, als met het Ka binet. Naar aanleiding van gestelde vra gen en geopperde suggesties heeft het kabinet medegedeeld, welke voorstellen het meende te kunnen doen Het over leg heeft geleid tot een zodanig resul taat. dat het Kabinet vertrouwt voor de wetsontwerpen en nota's van wijzigingen die het ter zake van huren en belastin gen bij de Staten-Generaal zal indienen, de nodige steun te zullen vinden. Waar het votum der Kamer zich niet richtte tegen de regeringspolitiek In het algemeen, acht het Kabinet zich onder deze omstandigheden gerech tigd zijn taak weer op te nemen, ter wijl het. mede in verband met ver schillende belangrijke en urgente wets, ontwerpen, die aanhangig of In voor bereiding zijn. het landsbelang er mede gediend acht. indien niet een langdu rige onderbreking intreedt. Voorstellen Met betrekking tot het huurvraagstuk zal de regering voorstellen doen van dochtertjes van twee en drie jaar. Taryn en Romina. Tijdens zijn bezoek aan de Congo kreeg Koning Boudewijn van België een verzameling vervaarlijk uitzien de speren ten geschenke. tweeërlei aard. Het eerste strekt tot ver laging van de lasten, die drukken op de exploitatie zowel van oude als van nieuwe woningen. Het tweede tot verho ging van de huren van oude woningen met 5To. De verlaging van lasten kan worden bereikt door verhoging van het afschrij vingspercentage der huurinkomsten voor de inkomstenbelasting van 10 tot 15 welke verhoging overigens reeds in uitzicht was gesteld, en door wat ae grondbelasting betreft, voor ongebouwde eigendommen de in de Duitse periode opgelegde 80 opcenten te doen vervallen en voor gebouwde eigendommen niet alleen de destijds opgelegde 100 opcen ten, doch daarenboven nog 30 opcenten. In verband met het daardoor ont stane verlies van ongeveer f. 36 mil- lioen, waarvoor de gemeenten compen satie moeten ontvangen, zal de verlaging van het tarief van de loon- en inkom stenbelasting van 8 op 6 moeten worden teruggebracht. Hier staat tegen over. dat de huurders van duurdere woningen geen 10 maar 5 huur verhoging zullen hebben te betalen, terwijl de indirecte belastingen sterkpr zullen worden verlaagd dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. (Voor het vervolg zie men elders in dit blad). Jongens na zwemmen vermist Bij het zwemmen ln de Lek bij Lopig zijn twee kinderen waar schijnlijk om het leven gekomen. Het zijn de 15-Jarlge Dirk en zón 10-jarig broertje Aart. beiden uit het gezin Griek- spoor—Boekman. te IJs5eIsteijn. De kin deren waren 's middags gaan zwemmen in de Lek ter hoogte van het strand, het z.g. ..klem Schevenmgen". Zij waren de zwemkunst echter niet meester en zijn waarschijnlijk buiten het omheinde ge deelte van de rivier gekomen. Tegen de avond werden de fietsen van de jongens met de kleren gevonden, zodat aange nomen wordt, dat zij zijn verdronken. Gisteravond laat had dreggen nog geen resultaat opgeleverd. Uitspraak stranding s.s. Gatt In de avond van 12 Januari Jl. strand de het ongeladen 1574 brt metende Noorse s.s. „Gatt", dat onder loodsaan- wyzing de Nieuwe Waterweg afvoer van Rotterdam onderweg naar New Castle op het Zulderhoofd bij Hoek van Hol land. In de voornacht haalde de redding boot zeven van de 22 opvarenden vin boord en een hefschroefvliegtulg van Hr Ms „Karei Doorman" pikte de volgende morgen de 15 andere opvarenden op. In zijn schriftelijke uitspraak zegt de Raad voor de Scheepvaart o.m.; Hoewel het de plicht ls van de kapitein om voor vertrek te informeren naar de weersver wachtingen, acht de Raad het toch ge wenst. dat de loods, die een schip naar bulten zal beloodsen. ook zelf op de hoogte is van de laatste weerberichten." De Raad betwijfelt of de „Gatt" in derdaad 10 mijl kon lopen, zoals de ka pitein opgaf. Het schip was leeg en lag hoog op het water. Een schip in deze toestand zal. indien het een klein ma- chlnevermogen heeft, bij Noordwesten wind, na het verlaten van de Nieuwe Waterweg, spoedig in nood kunnen ko men te verkeren. Aanvankelijk stuurde de „Gatt" normaal, maar naarmate het de Hoek naderde en bulten Hj kwam van bebouwing en de duinen, begon het, vooral daar de wind in kracht was toe genomen. naar bakboord af te vallen, zodat tenslotte hard stuurboord moest worden gegeven om enigszins koers te kunnen houden. Toen het schip uit de lijzijde kwam van een tegenligger werd het door de wind en stroom naar bakboord verzet en strandde het. ondanks het laten val len van stuurboordanker, op het Zul derhoofd. De Raad sluit zich aan bi] de woorden van lof van de Inspecteur voor de Scheepvaart tot het personeel van de reddingboot en van het hefschoefvlieg- tuig, die erin slaagden alle opvarenden te redden. De Raad ls van oordeel, dat de loods zo goed mogelijk de kapitein met zijn adviezen heeft bijgestaan en dat de ka pitein, die beter dan de loods bekend moet zijn met de reacties van zijn schip, ook wanneer dit leeg is. op wind en stroom had moeten beslissen de reis niet voort te zetten toen de omstandigheden ongunstiger werden. Voorbeeld voor de gehele auto-industrie Reuther vroeg 80 procent en kreeg er 60 a 65 De directie der Ford-automobielfabrie ken heeft de eis van de arbeiders voor het toekennen van een gewaarborgd minimum-jaarloon ingewilligd. Hiermede is een einde gekomen aan de staking van bijna de helft der 140.000 Ford- arbeiders. Dc vakbond had de waarborg ,-an de werkgevers geëist, dat de werknemers in alle 52 weken van het jaar bijna bet volledige loon krijgen, ongeacht er werk voor hen zal zijn of niet. In Amerikaanse industriële kringen werd gezegd, dat dit contract misschien het voorbeeld zal zijn voor de gehele auto-Industrie. In deze Industrie werken In de Verenigde Staten meer arbeids krachten dan In welke andere industrie ook. De voorzitter van de Verenigde bond van arbeiders in de auto-industrie, Walter Reuther, noemde het pas gete kende contract meer waard dan een loonsverhoging van 20 dollarcent per uur De doorsnee arbeider verdient thans twee dollar en tien dollarcent per uur. Verder krijgen de arbeiders krachtens deze arbeidsovereenkomst een pensioen van maximaal 241 dollar per maand met Inbegrip van uitkeringen van de Fede rale dienst voor sociale zaken, aldus Reuther Het contract behelst „de be ginselen waarop wij een gewaarborgd jaarloon gaan bouwen" Reuther en een van de directeuren van de Fordfabrieken. John Bugas, hielden een gemeenschappelijke pers conferentie. waarop zij elkander geluk wensten en de hand schudden. Later zei Reuther nog. dat zijn vak bond niet zijn volledige eis ingewilligd heeft gekregen: in het nieuwe contract wordt uitbetaling gewaarborgd van arbeiders die geen werk behhen. tot -en maximaal tijdvak van 26 weken Krachtens de nieuwe overeenkomst zullen arbeiders In de Fordfabrieken 66 tot 65 proeent van hun gewone loon ontvangen, wanneer er geen werk voo< hen Is. Toen de vakbond de staldnf uitriep, eiste hij 80 procent.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1