Ons menu HEEFT U NIETS VERGETEN? VOOR DE JEUGD ons KNUTSELHOEKJE Een onderrok hoort er bij VAN DE WEEK 4 JUNI - PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Parijs, Juni 1955 Misschien hangt Uw zomeruitzet al kant en klaar in de kast. De jurkjes van verleden jaar zijn gewassen en gestreken en juist heeft de naaister het nieuwe japonnetje afgeleverd, waar mee ge Uw bestaande zomergarderobe op peil hebt gebracht. Wat U betreft, kan dus de zomer komen. Vandaag al. Maar weet ge zeker dat ge niets vergeten hebt, dat er niet iets aan die uitzet ontbreekt? Hoogstwaarschijnlijk immers bevat Uw klerenkast meerdere gezellige jurkjes met wijde rok. Maar bezit ge wel een onderrok, welke die modellen vlot en modieus doet uitstaan Zo'n onderrok hoort er immers bij En wist dat de moderne onder- rotten niet maar een stuk „lingerie" njn, doch integendeel een accessoire bü de japon - een accessoire die even belangrijk is als een wit gamituurtje. els een ceintuur, als handschoenen en toed? Ze geven Uw japonnen niet al leen het juiste silhouet, maar zijn bo nndien verantwoordelijk voor een kleurig, een vlot, een geraffineerd- apart of een geraffineerd-gesoigneerd cachet. Ze worden immers niet meer uitsluitend van lingeriestoffen ge maakt. en ook him kleur is vaak heel verschillend van die tinten, die in het domein „ondergoed" courant zijn. Ja, de mode bepaalt zich niet eens bij effen materiaal, maar gebruikt ook al lerhande imprimé's en alle mogelijke gefaconneerde stofjes, die in het ka der der japonweefsels „up to date" zijn. Ge kunt dus met japon en on derrok de aardigste kleuren- en de grappigste stoffencombinaties maken. En, wat meer is, de modellen zijn zó gevarieerd en goed gesneden, de af werking is zó verzorgd, dat vrijwel geen moderne onderrok een verborgen bestaan hoeft te leiden. En dat is de bedoeling ook niet. Ze werden ont worpen als accessoire bi) zomer- of cocktailjapon, maar zijn tevens zo ge maakt. dat ze ter variatie als boven rok kunnen worden gedragen. Denkt U het effect eens in van een lichtblauwe onderrok met witte nop jes, die onder een wit Jurkje uitgluurt, dat blauwe noppen heeft (figuur 1). Of stelt U zich het vuurrode zomer jurkje voor dat vrolijk uitwaaiert over een onderrok van rood, wit en grijs gestreepte stof (figuur 2) en realiseert zich eens hoe het derde tenue er uit ziet als het japonnetje tabakskleu- rig is en de witte onderrok met licht blauwe en lichtbruine bloemmotieven is bedrukt. Het zal U dan met moeilijk vallen zelf andere moderne combina ties te verzinnen. Beschouwt U bovendien eens de mo dellen van die onderrokken en U zult zien, dat ze alleszins geknipt zijn om ook als bovenrok te dienen, aangevuld met een truitje of een blouse. Ze wer den dan ook met van flodderstof ge maakt. Voor de eerste rok. die geheel geplisseerd is, werd mooie popeline gebruikt, voor de tweede diende een zware katoenen streepjesstof en voor de derde rok werd een zijden imprimé gekozen. De eerste rok bestaat uit een geplisseerd heupstuk, waaraan een ge- pllsseerde strook is gezet; circa 8 cen timeter onder de dwarsnaad zijn de plooien van de strook vastgestikt en tussen de naad en dit stiksel werden ze alle naar boven teruggevouwen en vastgehecht, waardoor de garnerende rand ontstond. Voor dit model, dat aan de zoom ongeveer 5.30 meter wijd is, hebt ge 4.75 meter stof van 90 cen timeter breedte nodig. Het tweede mo del is veel eenvoudiger en kan zelfs door niet al te ervaren naaisters wor den gemaakt; het is een zesbaanse, gerende rok, die aan de tailleband is gerimpeld en die met een opgenaaide band passementerie werd gegarneerd. Het model heeft een zoomwijdte van plus minus 2.60 meter en vergt 2 70 meter stof van 90 centimeter breedte. Het laatste model tenslotte is een vierbaans rokje dat met een brede, aangerimpelde strook en een gebouil- lonneerd tussenzetsel is gegarneerd. Het heeft een zoomwijdte van onge veer 4.40 meter, terwijl er niet meer dan 2.65 meter stof van 90 centimeter breedte voor nodig is. J. V. Nu de Pinksterdagen voorbij zijn kan de hulsvrouw het weer wat kal mer aan doen althans wat betreft het samenstellen van de warme maaltijd. Als de zomerzon nu nog een beetje wil meewerken dan kan zij daar in een luie stoel eens heerlijk een uurtje van genieten met een flink glas verfris sende karnemelk naast zich. Zondag: Paddestoelen; runderrolletjes, wor teltjes, aardappelen; aardbeien met uitgelekte of dikke yoghurt of slag room. Maandag: Gehakt, peultjes (met rest wortel tjes), aardappelen: rijst met rabar ber. Dinsdag: Gehakt, andijvie, aardappelpurée in de oven; rijstkoekjes (van overge bleven rijst). Woensdag: Donderdag: Bloemkoolsoep, ham, gemengde sla, kleine gebraden aardappelen. Vrijdag: Gebakken bokking, zomerbietjes, aardappelen; vruchtensla. (Bonen weken). Zaterdag: Voedzame witte bonensoep met soepgroenten; wentelteefjes. Recept: Paddestoelen. 4 eieren, 4 mooie gave tomaatjes, boter, peper, zout, slabladen, sla saus of mayonnaise. Kook de eieren hard, pel en halveer ze. Schep voorzichtig het dooier uit en wrijf dit zeer fijn, vermeng de dooier dan met wat boter tot een zalfachtige massa is verkregen, voeg peper en zout naar smaak toe. Zorg dat de eihelften rechtop kunnen staan, snijd anders de onderzijde iets bij. Vul de helften vrij hoog op met eiboter. Halveer de to maten nadat ze gewassen en gedroogd zijn. Schep het binnengedeelte uit en zet de helften als kapjes op de eieren. Maak wat puntjes op de rode kapjes met een tube mayonnaise of stukjes eiwit. Schik de vliegzwammen op blaadjes sla, 2 per persoon op een klein schoteltje. Recept: Kaas pannekoekjes. 100 gr. belegen geraspte kaas, 1 dl melk, 30 gr. bloem, 1 ei, boter, zout Van de bloem met zout, eidooier en melk een glad beslag maken. Het ei wit styfkloppen en tezamen met de ge raspte kaas voorzichtig door het be slag scheppen. Nu in een koekepan in wat boter langzaam een pannekoek bakken, die in punten gesneden gepre senteerd wordt bij bloemkool, spina zie enz. Ook is het mogelijk kleine koekjes te bakken. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (7—11 jaar), drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 5, tot uiterlijk Dinsdag morgen 9 uur. I. Kruiswoordraadsel (telt v oor twee goede oplossingen) Horizontaal: 1. hoofdstad van provincie. 7. bijenhouder. 8. plaats in de Betuwe, me deklinker. 10. medeklinker; onbedui dend. 12. knaagdier (zonder mid den). 13. meisjesnaam. 14. spil. 16. en anderen (afk.). 17. gewoon. 19. Nederlands eiland. 24. belangrijk persoon uit Franse revolutie. 25. plaats in het Gooi. 27. Frans lidwoord. 28. meisjesnaam. 29. gedempte gracht in Lel den. 30. Engelse ontkenning. 12. voertuig. g. vaartuig in Venetië, g. voorzetsel. 38. rivier in Frankrijk. 40. een klein beetje. 41. meisjesnaam. 43. zit in ons hoofd. 44. Nederlandse Spoorwegen (afk.). 45. omroepvereniging, 46. tennisterm. 47. zie 30 horizontaal. Verticaal: 1. standje. 2. gelaatskleur. 3. medeklinker; maand. 4. maanstand; Frans lidwoord. 5 een honderdste deel. 6 heer (afk.). 9. vlak. gelijkmatig (5 lett.); voor zetsel. 1. droombeeld (zonder staart) 4. lichaamsdeel. 5. niet breed. roofvogels, niet achteraan. waar men binnenkomt. 21- klinker; bloeiwijze. g zie 14 verticaal. 23. medeklinker; zegt klein kind. zwarte mensen. •l. klinker; doet men dagelijks. }4 ontkenning. lagere school (afk.); Engelse ont- kenning. {7 gebruikt men bü het vissen. medeklinker; eerstvolgende (afk.) uitroep. 42. bevestiging. n. (Ingezonden door Sarien Hoedemakers) Verborgen beroepen. sartnstd; 2. aorlanem; 3. thecokk; 4- krekbaeknatb; 5. recltcdonuc. (Ingezonden door Jan fortman) ®«t is lang en hard, heeft geen T°eten, en draagt toch schoenen? Beste raadselnichtjes en -neefjes, Eindelijk hebben we dan de afge lopen week wat zomerse oagen gehad het werd wel ti)d. hè? Ik denk dan ook wel. dat jullie van de Pinkster- vacantie genoten hebt. en veel buiten geweest bent. Het is ook heerlijk, om eens zomerkleren te kunnen aantrek ken dunne blouses en kleurige zomer jurken! Nu maar hopen, dat dit nog wat blijft want na de schooluren blijft er toch altijd nog tijd over om buiten te zijn; desnoods puzzelen jullie ook bulten, in de tuin. Haal deze keer Je hart maar op aan een groot kruis woordraadsel! Je mag ook zelf een nieuw maken in dit figuur. - Nu de briefjes. Antoon Slothouwer. Ja, dat kan ik me voorstellen, dat je met zulk weer genoten hebt in de vacantie! Zet je er in het vervolg je leeftijd bü? Mleke Maas. Jou heet ik als nieuweling hartelük welkom in de raadselkring, en ik feliciteer je ook nog met Je verjaardig. Wat een heuglüke gebeurtenis is er bü Jullie op komst! Daarvoor heb je één verjaarspartütje meer of minder wel over! Anneke en Rineke Blöte. Al zün Jullie dan geen kampioen: goed gespeeld hebben jullie in ieder geval! 2. x 3. x 4. x 5. x 6. X 7. x 8. x 9. x 10. x rivier in Utrecht jongensnaam, niet mooi leest men nieuws in tegenovergestelde van laatst. familielid, zwelling van huid ooievaar niet krom. heeft een vis. Ik ben een plant van 10 letters. 1, 2, 3 hemellichaam; 6. 5, 7 zit naast een deur; 10, 9. 7, 8, 5, 4 vrucht. VI. (Ingezonden door Elsje Mattaar) Mün eerste is een lichaamsdeel, mijn tweede een kinderspeelgoed; mün ge heel een sport. VII. (Ingezonden door Bram ae Jong) Welke jongensnaam van 7 letters blijft dezelfde, als men hem omkeert? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. 1. Denemarken; 1. Daan; 2. edel; 3. naar; 4, Eems; 5. maan; 6. Anna; 7. raam; 8. Kees; 9. elke; 10.' boot. 2. Tolen; tol, en. 3. 1. mus; 2. uil; 3. slurf; 4. rui; 5. fiets; 6. tol; 7. sloom: 8. Ömo; 9 molen. 10. Ede; 11. nee. 4. 1. Jacques; 2. Albert; 3. Klaas; 4. Ferdinand; 5. Eduard. 5. 1. Z; 2. heg; 3. leeuw; 4. Zeeland; 5. kaars: 6. ent; 7. d. 6. Hoge bomen vangen veel wind. Ben, hal, Oma, ogen, NN, vee. wieg, V.D. 7. pepermunten. 8. uur, zuur, azuur, lazuur, glazuur. door IORGEN CLEVIN EEN EIGEN SCHIETTENT Nu zal ilc jullie leren hoe je met eenvoudige middelen zelf een schiet tent kunt maken. Op de tekening zie je een lucifersdoosje; boven op het zijvlak is een rolletje papier aangebracht, dat met enkele draad jes garen op z'n plaats wordt ge houden. Aan de voorzijde van het doosje bevestig je met behulp van enige elastiekjes een stuk stevig carton of een dun plankje en dan kun je gaan schieten. De kogels zijn groene erwten, die je in de papierbuis stopt. Haal dan de cartonnen of houten klep iets achteruit, laat hem schieten en de erwt vliegt er uit. Figuur 2 laat het doel zien, waarop je kunt richten. Enige schroeven worden op een lucifersdoosje neergezet, maar je kunt de schroeven ook „aankleden" op de wijze zoals in 3 en 4 is aangegeven. No. 4 is een lucifersdoosje met een gat er in, dat je ook als doelwit kunt nemen. No. 5 is een wip, een dun plankje waar onder met touw of elastiek een potlood gebonden is. Sla je op het kortste eind met een hamer, dan vliegt het voorwerp aan het lange eind met een boog door de lucht. De kunst is nu het steentje of iets dergelijks in een potje te mikken evenals bij het bekende vlooienspel. EEN WINDMOLEN Teken op carton de omtrek van een bord na en snijdt vervolgens met een scherp mes een drietal inkepingen volgens de tekening. De punten worden afwisselend naar boven en beneden omgeslagen. Er ontstaat dan een soort hoepel, waarmede je prachtig onder linge wedstrijden kunt houden. Rla Post. Nu. we hebben wel een paar mooie dagen achter de rug, en warm ook! Ja. de examentüd nadert. Voel Je Je klaar? Dirk Slothouwer. Nu. natuur- lük ben ik benieuwd naar Je boek. Robby de Witt. Ja. ik ben be nieuwd erover te horen, en vooral of je het mooi vindt. Bennie Olivier. Dat was met recht een feestweek bovendien ook nog de Pinksterdagen! Ik merk wel, dat Joke ook een füne dag heeft gehad. Is de „operatie" bü haar goed verlo pen? Bram Marks. Al vast van harte gefeliciteerd met je verjaardag! Je doet dus binnenkort ook met de groteren mee. Cor van der Graaf. Wat heb Jü een afwisselende Pinkstervacantie ge had; werkelük van allerlei gedaan, en ook veel van het mooie weer genoten waardoor de ..Mount Everest" mis schien niet zo heel erg koud wasl Lenie Susan. Een paar heerlüke dagen aan zee en in de duinen dusl Heerlük na die lange, koude tüd! Ik ben benieuwd naar verdere verhalen. JannievanVeen. Nu. dat heeft je neefje vlot gedaan na een paar dagen al helemaal bruin I En, heb Je al veel gevangen? Marjon van Randwük. Dat waren heel wat spelletjes op één mid dag; Je zult het wel in Je benen ge voeld hebben! Hartelijk dank voor het raadsel. Nelly Heemskerk. JU was dus door de zon niet een bruin nikkertje, maar een roodhuid Je geworden! Dat la een leuke manier om veel boeken te lezen, door dit ruilen. Janneke Kouwen. Dat was dus bü elkaar een hele fietstocht maar wel heerlük met het verrukkelüke Pinks terweer. Arlenne de Jong. Dus Jullie hebben de zee toen niet bereikt! Zün Jullie er later in de vacantie nog wel Margreet de Jong. NU, de zee zal ook wel erg koud geweest zün ben Je er later nog wel in geweest? Hartelük dank voor Je raadsel. Ada van der Bent. Je hebt dus in leder geval aan het strand ook nog een mooie dag meegemaakt! Je tante heeft het niet erg getroffen, met de lelüke dagen in Mei! Wat leuk, dat je Moeder het hele zangkoor op bezoek kreeg ik geloof, dat Jü langzamer hand ook grote vorderingen maakt met Je pianoles! Deze keer niet veel briefjes; ik mis trouwe klantjes Zeker door de Pink steruitstapjes. Volgende keer meer, naar ik hoop. Tot volgende week dan. Allen hartelük gegroet door Jullie Raadseltante. Mevrouw M. J. BOTERENBROOD.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13