Wat ritselde daar zo dreigend in de dichte struiken? Met een naehtpatrouille op zoek naar zwarte „generaal" Socialistische beloften contra bisschoppelijke bedreiging WOENSDAG 1 JUNI DE STRIJD IN KENIA (II) (Van onze Reisredacteur). Nanjoeki, Mei De hoge witte maan scheen koel op de besneeuwde top van Mount Kenya, die zilver boven ons torende. Z»j verlichtte ook het veldje van jungle-gras tussen de doornstruiken. Wij stonden op dat veldje, de rhino* ceros school ergens in het struikgewas. Wü roken hem en verwachtten zijn denderende blinde charge. Wij, dat naren een soldaat met een hond. een In heemse spoorzoeker, een jonge tweede luitenant, nog een soldaat en Ik. Een ,,combat-trackerteam", een speurdersstrijdgroep, op nachtpatrouille in de bossen van Mount Kenya. Eén hond. drie automatische geweren en een wat trillende zesschot-revolver (in mijn handen) in een streek, die ritselt van de benden van „Mau Mau-generaal Tanganjika" enen dan noog olifanten, rhino's en buffels, met voor de variatie wat luipaarden en panters. Het voorstel had bü daglicht zo aantrekkelijk geklonken. Ik wilde de Mau Mau in actie zien en kreeg de keus tussen een koude nacht in hinderlaag liggen of op nachtpatrouille gaan. „Oh, jolly good sport", zei de luitenant, toen ik tot het laatste besloot, „zien we geen Mau Mau. dan zien we in ieder geval wei wild". Maar pas toen ik de ruige lucht van de rhino rook, besefte ik. dat hij met wild niet op Hollandse konijnen of fazanten doelde. En het leek een eeuwigheid te duren eer de dikhuid wegtrok tussen de krakende doornstruiken. Toen dacht ik aan de pseudo-grootwildjager, die, geplaagd omdat zijn jachtbuidel dechts grote verhalen bevatte, verontwaardigd vroeg: „En wat was dan dat geritsel in de struiken?" en ik grinnikte. Spannende tocht in de „bush" vol wiide dieren Op de stafkaart leek de hele operatie overigens betrekkelijk envoudig. De strijdende kern van de Mau Mau onder leiding van Diman Kemathi en ongeveer twee 2i drieduizend wan sterk, heeft zich na een serie Britse operaties terug, getrokken in het „verboden gebiedde bessen van de Aberdare-bergen en Mount Kenya. Het Mau Man-centrum in Nai robi is opgerold in de operatie-Anvil, waarbij haast dertigduizend man van de Kikoejoes. Emboes en Meroes de be smette stammen werden opgepakt. In de Klkoe.joe-reservaten is de bevol king ondergebracht in gemakkelijk te controleren nieuwe dorpen, zodat het de sympathisanten van de Mau Mau vrijwel onmogelijk is gemaakt de strijdende kern van voedsel en waipens te voorzien. De Mau Mau-benden worden daardoor gedwongen tot pogingen om vee te stelen van de Europese boerderijen waarbij zij voortdurend in Britse hinderlagen lo pen. Dit is de „Operatie-Hongersta king", waarbij de geïsoleerde benden, die slechts over hun terreinkennis, him enorme beweeglijkheid en hun eigen gemaakte primitieve geweren beschikken. 6teeds verder in het nauw gedreven wor den door precisie-bombaxdementen en beschietingen uit de lucht. Met loden schoenen Maar in het vrijwel onbegaanbare, dicht-begroeide terrein kunnen zij zich zó gemakkelijk verbergen, dat zelfs de moderne Britse strijdmacht van acht duizend man sterk, terug heeft moeten grijpen op een klassiek wapen om hen uit hun schuilplaatsen op te stoten: de kleine beweeglijke patrouille, die tot taak heeft onmiddellijk de strijd aan te bin den, wanneer zij op zo'n 20 tot 30 man sterke bende stuit. Het zijn deze patrouilles, die de jungle-oorlog voeren, een strijd waarin niemand genade verwacht of krijgt, en waarin niet alleen de ratelende TN-ge weren hun slachtoffers maken, maar de neersuizende panga's van de Mau Mau eveneens. Deze prettige bijzonderheden vernam ik overigens pas toen wij onze jungle- uitrusting hadden aangetrokken en in de vallende schemering onze gezichten zwart stonden te maken. En verder, zo vertelde de luitenant, als gold het een speciale attractie, maakten wij een ge rede kans om op de troep van generaai Tanganjika zelf te stuiten, aangezien er een bende in de streek opereerde, die kortelings roed-georganiseerd dekkings- vuur had afgegeven bij een vee-diefstal. En hij deelde dat allemaal zo opgewekt mede. alsof we alleen maar krijgertje gingen spelen. Met vijf tegen vijfentwin tig dan! Met loden schoenen ben ik tenslotte in de trekker geklommen, die ons naar de bosrand ging brengen en met zo moge lijk nog zwaardere ben ik er een kwar tier later bi) een snelheid van 30 km per uur met de anderen uitgespron gen. Deze athletlsohe verrichting diende om Mau Mau-posten om de tuin te lei den, zo fluisterde de luitenant mij even later in een droge sloot. toe. Hoewel de klap, waarmee ik op de grond kwam, tot In Nairobi gehoord moet zijn! Avondwandeling.. Zo ging het er tenslotte op los: voor op de Duitse herder, d.e tot op zeshon derd meter een mens kan ruiken, trek kend aan zijn lange lijn, dan de luite nant. daarna de zwarte spoorzoeker, die aan een omgebogen grasspriet kan zien hoe groot de olifant was, die een half uur tevoren passeerde, vervolgens deze Uw reisredacteur, die wenste dat hij op het Leidse Plein liep, en tenslotte de soldaat, die de patrouille in de rug dek te. Wy liepen in ganzepas door het jungle-gras, haalden onze kleren open aan de doornige muren van de wildwis- sels en luisterden naar de vreemde ge luiden van de Afrikaanse nacht. Naar geknor, gepiep, gefluit, gekraak, geblaas, gezucht. Onze ogen priemden in het duister van de bosjes om de schimmige schaduw te ontwaren van olifant of rhino of de maanlichte flits op de pan- ga, het hakmes, waarmee de Mau-Mau- er zowel zijn tanden schoonmaakt als Uw hoofd afslaat. Een rustige avondwandeling was het niet! Toen stond ineens de hond vóór. Zijn rukken aan de Hjn vertelde, dat zijn neus datgene had geroken waarvoor wy gekomen waren, de drie FN's wezen strak naar het bosje, waar de Mau-Mau uitkykpost moest staan. Myn zes-schots revolver beschreef vage cirkeltjes in de zelfde richting. Ik hield mij strak en stijf voor, dat het zweet op myn voorhoofd van de lan ge wandeling kwam. Langzaam slopen de drie gestalten met de geweren voor waarts. Zeer langzaam volgde de gestal te met de revolver. Er kraakte iets in het bosje en het bloed klopte bonkend in mijn slapen. Toen joeg met geweldi ge sprongen een gTote waterbok uit het bosje en de hond ging kwispelend lig gen Nimmer heb ik een stuk wild - zelfs de fraaiste gebraden eend - met zoveel sympathie begroet als deze bok. Als je 'n buffel tegenkomt Er was een nauw merkbare glimlach om de lippen van de luitenant, toen hij mijn opluchting ontwaarde. „A propos, zei hy, „wat wild betreft: als een rhino chargeert, moet je hem tot vlak by laten komen en dan gelijk een toreador opzy stappen. Als een buffel aanvalt, moet je het record over de honderd meter bre ken en in een boom klimmen En als een olifant chargeert- hy wacht te even -dan moet Je zéér intens bidden". Waar myn enige ervaring met deze dikhuiden uit het apenootjes voeren in Artis bestaat, heb ik deze spelregels zorgvuldig gerepeteerd. Te meer daar my gezegd werd, dat deze tanks op vier benen door de bombardementen en mi litaire acties in een voortdurende staat van verstoordheid leven en op alles af- razen wat zy tegen komen. Nu, het is een lange tocht geworden. Vijf en half uur sluipen en kruipen door de „bush", enorme bergen stomende oli- fantenmest ontmoetend, behoedzaam een omtrekkende beweging makend om een groep van vyf dreigend-donkere buffels, die als zwarte standbeelden in het Jungle gras stonden, hartkloppin gen onderdrukkend wanneer de hond weer wat in de neus kreeg Meer dan genoeg vyf en half uur door maanlicht en schemer van de Afrikaanse wildernis, waar alle angstige nachtmerries uit de kinderjaren huizen, vyf en half uur klauteren en struikelen tydens welke ik ook nog in de gelegenheid werd gesteld languit in een te doorwaden rivier te vallen. En hoewel ik myn lezers gaarne goed wil bedienen, is het mij een behoefte myn dank uit te spreken jegens gene raal Tanganjika (want deze Mau-Mau- kryger heeft zichzelf niet alleen tot ho ge militaire rang, maar ook tot lid van de Britse adelstand bevorderd), dat hy zijn troepen op deze avond elders diri geerde Ik vond het genoeg!! Genoeg? Toen ik de volgende ochtend na een heet bad, veel whisky-soda en tien uur slaap ontwaakte, stond de lui tenant naast mijn bed en zei, mijn „jun gle-doop" beoordelend: „Jammer, dat je niets hebt meegemaakt gisteravond". Toen heb ik mij waardig opgericht en de klassieke woorden herhaald: „O nee? en wat was dan dat geritsel in de strui ken?". Een lid van een speurgroep met zijn hond. Conferentie kustverlichting in Kurlians Ir Staf: „Over 135 jaar komen wij terug"' De Minister van Marine. Ir C. Staf, een tweetal commissies worden bes Het zelfgemaakte geweer van een Mau Mau-generaal. Dit exemplaar bezit zelfs een ejector en een gren del. gemaakt van een warmwater- kraan. Maar doorgaans bestaat de grendel uit een stuk elastiek met etn roestige spijker, die af en toe wel eens het slaghoedje raakt. De loop bestaat uit een stuk buis voor clectrische bedrading, de munitie wordt met papier omwikkeld om in het geheel te passen. Gezien de wrakke constructie wekt het geen verbazing dat de Mau-Mauers het geweer vrijwel nooit aanleggen, maar het boven hun hoofd of naast de heup afschietenDe kogel kon eens de verkeerde kant uitgaanl De Minister van Marine, ir C. Staf, heeft gisterochtend in het Kurhaus de internationale conferentie over Kust verlichting geopend. Aan deze confe rentie, die duurt tot 4 Juni. nemen 27 landen (w.o. de Sovjet-Unie en de Chi nese Volksrepubliek) deel. Het ligt in de bedoeling iedere vijf jaar een der gelijke conferentie te doen plaats vinden. Dit betekent, aldus minister Staf tij dens zyn openingsrede, dat de confe rentie waarschijmlyk pas over 135 jaar weer in Nederland wordt gehouden. Als men de gemiddelde ambtsperiode van een minister in aanmerking neemt, zelfs in Holland, zult U begrijpen hoe prettig ik het vind deze conferentie te kunnen openen. Tijdens de conferentie zullen 60 rap porten. betrekking hebbende op talrijke problemen van de kustverliohting, in VOETBAL LUGDUNUM—HOV Hedenavond om 8 uur wordt op het LFC-terrein de wedstryd Lugdunum— HOV gespeeld. De inzet van deze ont moeting is de derde prys van het Zilve ren Molentournooi. KORFBAL Bondsdag C.K.B. was goed geslaagd Op 2e Pinksterdag werd te Arnhem de Bondsdag van de Christelijke Korfbal- bond gehouden en dank zy de uitste kende organisatie werd het programma van 300 wedstrijden vlot afgewerkt. In de hoofdklasse vielen enkele twaalftallen bitter tegen In de A-groep was Pernlx volkomen uit vorm. Vrien denschaar had hier dan ook een walk over en plaatste zich in de finale met 11 punten uit 6 wedstrijden. Het enige wapenfeit van Pernix was. dat de Lel- denaren de Hardinxvelders het enige punt afhandig maakten. Met 2 overwin ningen, 2 gelyke spelen en 2 nederlagen bleven onze stadgenoten ver onder de maat. In de B-groep zorgde de Gelderse kampioen DKOD bijna voor een verras sing. zy behaalden 10 punten uit 6 wed stryden met de doelcyfers 155. Excel sior won echter van R'dam Zuid met 20 en kwam met hetzelfde aantal pun ten op de doelcyfers 82 en wipte daar mee DKOD door beter doelgemiddelde. In deze groep vielen VES en R'dam Zuid wel heel erg tegen. De finale tussen Vriendenschaar en Excelsior leek vlot door eerstgenoemden gewonnen te zul len worden. Met 2 prachtige doelpunten werd het 20, maar Excelsior kwam voor rust op 21 en vlak daarna gelyk. In de derde opstelling was Vrienden schaar weer Iets sterker en hoewel het winnende doelpunt ons niet kon bekoren kwam de zege toch wel verdiend by haar terecht. COMPETITIE Zaterdag stonden slechts drie wed- stryden op het programma waarvan er een nog een verrassing opleverde. Per nix 2 leed ni. een nederlaag tegen Fiks in Oegstgeest met 54. ondanks zeer matig spel van Fiks. BU Pernix faalde één vak wel zo volkomen, dat het leek of de Oegstgeesters met 4 man meer speelden. Ons Eiland verstevigde haar leidersposlte door een verwachte zege op Tonego. Het werd 83. In 2A werd Velocltas-Wnrmond ge speeld. Hier leidde de thuisclub bij rust met 31 en daarna zelfs r-et 41. De winst ging echter naar W .rmond dat met 47 won en daardoor de tweede plaats definitief bezet, terwijl Velocitas nog op haar tellen moet passen. Donderdagavond om 7 uur speelt Pernix l op het terrein _an de Burg- gravenlaan de belangryke wedstryd te gen Excelsior uit Delft voor de hoofd klasse West. een tweetal commissies worden bespro ken. Doel van de discussie is door de uitwisseling van ervaringen en denk beelden tot steeds betere en betrouw baarder hulpmiddelen voor zeevarenden te komen. Aan de conferentie nemen in totaal 28 diensten uit 27 landen deel. in totaal 150 personen. Minister Staf heeft zich voorts zeer waarderend uitgelaten over de doelstel lingen van deze internationale by een- komst; in de eerste plaats dient U de mensheid, doordat U voortdurend streeft naar groter veiligheid in de wateren, welke voor de navigatie de meeste geva ren opleveren. In de tweede plaats, om dat alle landen en alle sohepen de vruch ten plukken van de resultaten van uw werk." Unaniem werd de Nederlander ir P. J. G. van Diggelen tot voorzitter der con ferentie en de Amerikaan L. B. Olson, Rear Admiral van de United States Coast Guard tot vice-voorzitter be noemd. Bridgeclub Sans Atout Groep Zwart. 1. KuklerPaes 37: 2. Tielkemeyer Mekel 35'2; 3, Tielkemever-Bonnet 33%; 4. Dekker—v. Dijk 32; 5. Brakel—v. Ryn 31; 6. echtpaar Bik 28%: 7. Ginjaar—v. Rhijn 28; 8. echtpaar Kleefstra 26%. Groep Rood. 1. AltingPaes 25: 2. Winterkamp Werter 22%; 3. v. Diik Jr—Weber 22; 4 BruneeBroekhuizen 20%; 5. echt- I paar Kooyker 18: 6. Rose—Hoekstra 12. Groep Groen. 1. Dames Bik 26%: 2/3 echtpaar i-en- mey 24%; 2/3 Alting—Paes 24%; 4. j Niehot—Hasselbach 18%: 5. Nieuwenhui. zen—Winterkamp 16; 6. v. Egmond Koning 10. Bedrijven bridgen Voor de bedrijfs-brldgecompetltle wer den de volgende wedstryden gespeeld: Afd. I: PTT 1Onderwyzers 112-144. Afd. II: AmicoCoöp. Vooruit 1 150- 91: PTT 2—DVC 79-141; Arva—Coöp. Vooruit 1 111-73. De eindstand in de competitie is: In aid. I na 8 wedstryden- NRM 12 pnt., Onderwyzers 10 pnt., SCL. PTT en KOL elk 6 pnt. In afd. II na 10 wedstryden: Arva 18 pnt., Coöp. Vooruit 1 16 pnt., Amico 12 pnt., DVC 8 pnt, PTT 2 6 pnt., Coöp. Vooruit 2 0 pnt. Sportsplintsrs Tijdens wedstryden te Bakoe heeft de Russische zwemmer Vladimir Stru- zanov het wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 5 min. 9.5 sec. Het oude record was 5 min. 15.4 sec. en stond sedert 4 October 1954 op zyn naam. Het Nederlandse echtpaar Gulcher heeft tydens de Pinksterdagen beslag gelegd op de eerste prijs - de „Flylng Dutchman Challenge Cup" - van de in ternationale zeilwedstrijden, die nabU Whitstable (in Engeland) ln de mon ding van de Theems werden gehouden. In een sterk bezet veld finishte het echtpaar Gulcher drie keer als eerste en één keer als tweede. In verband met de tragische dood van Alberto Ascari heeft de directie van de Lancia-fabrieken besloten haar wed strijd-activiteit voorlopig op te schor ten. Evenwel heeft zij de coureur Euge- n:o Castellotti gemachtigd om als privé- ryder deel te nemen aan de Grote Prys van België te Spa-Francorchamps, Zon dag a.s. De sclioolkivestie in België Liberale bondgenoten (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren begon in de Belgische Twee de Kamer de artikelsgewijze bespreking van het onderwys-ontwerp van de rege ring. Naar aanleiding hiervan heeft de voorzitter van de Socialistische partij, Max Buset, op een Socialistische verga dering in Wallonië een sensationele ver klaring afgelegd. Hij zei namelyk, dat de regering zich niet zal laten afleiden van haar sociale taak en dat zij tevens haar schoolpolitiek zal doorvoeren. In 1950, aldus Buset, hebben wy een regerende Koning van zyn troon gesto ten. in 1952 hebben wy de clericalen uit talryke stadhuizen verjaagd en in 1954 hebben wy de homogene CVP-regering omver geworpen. De toestand en de hoop van de arbeidersklasse valt thans in België samen met het Socialisme Wij gaan een tyd tegemoet, waarin het in België niet meer mogelijk zal zyn zon- WIELRENNEN Ronde van Italië De uitslag van de 17e étappe, van Lido di Jesolo naar Triest (150 km) luidt; 1. Fantini (It.) 4 uur 30 min. 15 sec., gemiddeld 33.302 km/uur; 2. Nascimbene (It.) z.t.; 3. Conterno (It.) z.t.; 4. Kete leer (B) zt.; 5. Gervasonl (It) z.t.; 6. Lauredi (Fr.) z. t.: 7. Caput (Fr.) z.t.; 8. Koblet (Zwits.)z.t.; 9. Carrea (It.) z.t.; 10 De Cock (B) z.t. 11. Hein van Brecnen (Ned z.ti; 12. Sartini (It.) z.t.; 13. Crlppa (It.) zt.; 14. Zuliani (It.) z.t.; 27. Jules Maenen (Ned.) 4.30.51; 30. Daan de Groot (Ned z.t.; 32. Wout Wagtmans (Ned.) z. t.; 35. Gerrit Voor- ting (Ned.) z.t.; 39. ex aequo: een grote groep renners, waarby Thys Roks, 4 uur 30 min. 51 sec. Het algemeen klassement na de 17e étappe luidt: 1. Nencini (It.) 84 25.37; 2. Geminiani (Fr.) 84.26.20 3. Magni (It.) 84.27.06; 4. Coppi (It.) 84.27.19; 5. A. Coletto (It.) 84.28.48; 6. Moser (It.) 84.29.30 7. Wout Wagtmans (Ned.) 84.29 47; 8. Fornara (It.) 84.30.45; 9. Astrua (It.) 84.32.38; 10. Gerrit Voorting (Ned.) 84.35.38- 11. Bo- talla (Sp.) 84 35.39; 12. Monti (It.) 84.36.46; 13. Hein van Breenen (Ned.) .37.35; 14. Conterno (It.) 84.39.30; 15. Lauredi (Fr.) 84.41.33; 16. Koblet (Zwit.) 84.41.45; 17. Boni (It.) 84 42.14: 18. Gis- mondi (It.) 84.43 02; 19. Dotto (Fr.) 84 44.11; 20. Minardi (It.) 84 46.32; 50. Daan de Groot 85.09.02 78. Thijs Roks 85.37.48; 84. Jules Maenen 85.57.18. Zwemsuccessen in Milaan en Turijn Aty Voorby en Mary Kok en Geert Jan van Rooy hehben tydens de Pink sterdagen deelgenomen aan wedstrij den en demonstraties in Milaan en in Turyn. In Milaan won Aty Voorby het de monstratienummer 100 meter vlin derslag in 1.13.8, wat een evenaring van het op naam van Mary Kok staande wereldrecord betekende. Mary Kok noteerde 1.13.9. De 66 3/2 meter rugslag leverde even eens een overwinning op voor Aty Voor by. Zy zwom de afstand in 48 6 sec. Mary Kok tikte als tweede aan in 49 4. De 100 meter schoolslag werd een gemake- lijke zege voor Mary Kok. Haar tijd was 1.31.1. De Italiaanse Catoretto,, die tweede werd, noteerde 1.42. Aty Voorby was Mary Kok ook ln het nummer 66 2/3 meter vrye slag de baas. Aty noteerde 42.7 sectegen Mary Kok die als tweede eindigde, 43.8. Onze landgenoot Geert Jan van Rooy zegevierde in het nummer 100 meter vlinderslag. Hy liet 1.13.9 voor zich af drukken. Ook in Turijn leverden onze zwem sters goede prestaties. Aty Voorby won de 100 meter vlinderslag in 1.14 4, ter- wyl Mary Kok als tweede aankomende 1.14.7 voor zich liet afdrukken. De 100 meter rugslag won Aty Voorbv in 1.18.2 voor Mary Kok (1.18 4). De 100 meter vrije slag won Mary Kok in 1.09 6. Aty Voorby eindigde ais tweede in 1.10.4 en Visona (It.) werd derde in 1.18.4 Bij de heren won Geert Jan de Rooy de 100 meter vlinderslag in 1.12 9 De Italiaan Ballia werd tweede in 1.14.3 en Lombard! (It.) eindigde als derde in 1.17.9. WATERPOLO L.Z.C. en De Zijl begonnen competitie niet best LZC 1 en De Zijl 2 zijn niet best ge start in de zomercompetitie. LZC moest noodgedwongen met 6 man naar Vclzen en kreeg daar met 41 klop. De Zijl be gon het seizoen wel zeer slecht. De Zijl dames schitterden door afwezigheid, waardoor de HPC-dames een vergeefse reis van Heemstede naar Leiden maak ten, en de Zyl-reserves verschenen zeer onvolledig tegen Rotterdam 2 en dat voor de Reserve le klasse van de KNZB. Ondanks energieke pogingen van Joop Blansjaar en Roel Dragt om de score zo laag mogelijk te houden, werd het toch 130 voor de Rotterdammers. der de Socialistische partij te Het ls waarschijnlijk, dat de C< ten bij de komende verkiezingen - eens meer candidaten zullen steüenh België zal de werkloosheid w orden cc geroeid, aldus de voorzitter van de$> cialistische partij, die hulde bracht de Liberalen, die zich in de regering-wf Acker gedragen als „trouwe bondeuvl ten". Alle linkse parlementsleden mor» „op hun post" zijn om het schools' werp nog voor het parlementaire rw! goed te keuren. Hiertegenover staat, dat de bisschi van Bruggen. Monseigneur De Sx;- ti een oproep richtte tot de niet-Kattó* ke ouders in West-Vlaanderen. Q geen nieuwe wet nodig om de nooiafa ïyke neutrale scholen op te richten behoeve van de niet-katholleke fat ren. aldus de bisschop. Het huidig ontwerp is echter ingegeven door vy dige bedoelingen tegen het vry Kathj V liek onderwys De bisschop zei ver.fc i' „Meer dan negen tiende van de We--;. Vlaamse ouders is gedoopt. Zij zyn vw de kerk getrouwd en zy willen in vreii met- God sterven en begraven ware» zoals hun ouders. Op dit beslis® ogenblik houdt God de ogen op U ei richt. Niemand kan zyn verantwoord lykheid van zyn schouders schuldè Het is hun plicht na te denken hetgeen onze jeugd bedreigt" Deze brief besloot met etn bedreiza tegën de parlementsleden, die het x werp zouden goedkeuren: de bisscï^ zei namelyk met zo veel woorden is de kiezers ln 1954 niet op de hoogte «v ren geweest van het feit, dat de linïa regering een zo grondige hervorma van het onderwijs wilde trachten door li voeren. Hij noemde dit misbruik ra vertrouwen Iedere gedoopte heeft ie plicht aandachtig te volgen heteea thans in het parlement gaat gebeira zo besloot de bisschop. Een ieder nxe weten hoe de volksvertegenwoordipt van zyn arrondissement stemmen. X& bruik van vertrouwen in een zo gmj tige zaak maakt de volksvertegenw» digers, ock voor de toekomst, veróol tegenover de. gedoopte kiezers. Opening Techni show In de metaalindustrie werken U 32 van allen, die in de Industrie hei brood verdienen. De economische tekenis van de in deze (en in de hom- industrie) gebruikte werktuigen w dan ook niet door de betekenis ni een andere groep werktuigen overtrof, fen. Aldus dr E. C. Kramer, directeur, generaal voor de Industrialisatie, n morgen b de opening van te Techni-show te Utrecht. Daarna gaf dr Kramer een indri van een tak van ny verheid. waarin fc-i metaalbewerkingswerktuig de eerste ;ol speelt: de metaalindustrie. In 1948 waren ca. 230.000 Nederland werkzaam in deze tak van bedr I. i 1954 niet minder dan 310.000. Stelt m het aantal werknemers in de metu industrie in begin 1948 op 100, dan dit indexcyfer in 1954 134, terwijl r;_ 1954 het indexcyfer voor de raiz industrie 122 bedraagt. De totale oi bedroeg ln 1954 f. 5920 millloen. Nog opmerkelyker blyken de pre?:; ties onzer metaalindustrie te zijn, sa neer men de exportcyfers nader bene, n.l. in 1948 f. 573 millioen en in 19) f. 2340 millloen. Daaruit blykt, welk »a aanzleniyk deel de export van de m;- taaiindustrie in het afgelopen jaar na de totale export k f. 9059 millioen heeft uitgemaakt. Een en ander bewijst ca te meer. dat de tot vqor kort nog vut vernomen opvatting, n.l. dat dit lu nagenoeg uitsluitend een agrarisch e commercieel karakter draagt, niet fl op de feiten steunt. Spreker vestigde tenslotte o.a. de na dacht op de stimulerende invloed tn de metaalindustrie op andere ukiu van nyverheid. DE HEER VAN BEUNINGEN GECREMEERD. Het stoffelijk overschot van de hec D. G. van Beuningen. die. zoals bekend, in Bazel is overleden, is daar varees tend gecremeerd. De as van de heer Van Beuningen sal in een urn. die door de Nederlandse consul in Bazel zal worden verzegeü f morgenavond per vliegtuig naar Amter- dam worden gebracht. Vrijdagochtend om tien uur zal de as definitief nut Utrecht worden overgebracht. Aan boord van de „Sibajak", die mfl 997 Nederlandse emigranten op weg i> naar Australië, heeft dr P. C. Kraan, chirurg te Vlissingen. die als waarne mend scheepsgeneesheer een rondreist? dit schip maakt, in de Middelhui® Zee twee geslaagde blindedarmopenü* verricht. De en betrof een oasssgiaa mevr. T. M. van Schavk—Mlohiek Rotterdam en de andere een hofmeeste res van het schip. mej. C. Bigelmat eveneens uit Rotterdam. Beide patiën ten maken het uitstekend. Wij zouden graag willen zien hoe U een spijker in de muur slaat.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6