Schipper Hendrik Messemaker is een felle die kar niet visser harder, Kees? De eerste nieuwe maatjes op Eerste Pinksterdag aan land LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 31 MEI Met de KIF 45 naar zee r [was goed weer, toen de Neptunus KW 45 zich Woensdagmiddag om ten voor zes losmaakte van de Tegeltjesmarkt in IJmuiden. Op de kade familieleden en verwanten achter, aan boord werd de „prenter", die jjii plezier een reisje meeging, met wat nieuwsgierige en verstolen mee- blikken bekeken. Hij moest zijn kooi maar vast in orde maken, want er 6 wat zo meevalt dan rechtstreeks in je kooi te duiken, als je voelt, dat flielcte je *e Pflkken krijgt. Hij heeft die kooi niet in orde gemaakt. Hij «stzeeziek worden. Het werd wat ongelovig aangehoord, maar in de vier j-i ^n die de reis uit en thuis geduurd heeft, maakte hij zijn woorden waar. ,;;d niet zeeziek, ook niet, toen de Neptunus de eerste nacht aan de vleet •3 (jen toch vrij flinke deining. jm was er een van kennisma- Toor de bemanning met de passa- aai gauw door iedereen „Hannes- Verhad van een prenter [ffijemd, voor de prenter ook met -rteontA aan boord. Iedere keer De motorlogger Neptunus KW 45 i~r< vu wassen als Je aan iets vettigs had. toen het schip Woensdagmid- -hebt, dee je alleen de eerste 24 dag om 5 minuten voor zes uit jüe tijd krijg je wel door. dat het IJmuiden vertrok, behalve de be- enen werk is en dat het zelfs on- manning. ook een passagier aar S lis om ze te wassen, voordat Je boord, een zogenaamde „prenter". ..leoio" aonnoirf Ann Deze maakte zijn eerste visserü- rcis, maar al waren er onder de be manning enigen, die zich niet erg lekker voelden, de „prenter" had niet de minste last van zeeziekte, wat hem uiteraard zeer in de ach ting van de vissers heeft doen stü- gen. Met volle teugen heeft hij van het bedrijf der visserij genoten en het verhaal, dat hjj ons op Eerste Pinksterdag vertelde, is neergelegd in nevenstaande reportage. Eerste schot (tróagavond het eerste schot. Maar goeie plek uitzoeken. Het moet water" zijn. Zullen we het hier b? Of nog een paar myltjes ver- De schipper wikt en weegt, hakt «Kling de knoop door. „Schieten r, gaat in zee. De prenter, die iuen voor het vertrek een boek Tisserij gelezen heeft, is aardig tn wordt geprezen om zijn ken- verdwijnen de netten in zee, de de ander, tot ze alle zestig ge- _ajn. En nu maar afwachten. "i Vrijdagmorgen een uur, als in ga de wekgroep schalt tiieee...." Iedereen komt naar Wanneer naar huis? Shipper, als wc 50 kantjes hebben, i we dan naar huis? De schipper 9 er niet lang over na te denken. 9kantjes gaat hjj natuurlijk naar En als het er nou eens 40 zijn, fkrabt eens achter zijn oor, doet er ernstig over nadenkt. Maar |wl allang, dat hij ook met 40 js op IJmuiden aangaat. Maar als we nu eens 30 kantjes ra, schipper, wat doen we dan? blik wordt ernstiger. Zou hü het 30 kantjes wagen? Hy beent wat i en weer in de brug. Ja, met 30 sjes doen we het ook nog. Maar QQj minder dan 30 kantjes. Stmmlng aan boord is heel anders arorige dag. Toen deed de schip- Eierschillig. De „eerste aankomst 1 geen rol". Maar nu er gehaald loopt hij te ijsberen in de brug. In fts hij triomfanteiyk winnaar van y. nog-race. En waarom zou hy nu «ste 20 netten worden leeg aan gehaald. Schipper Messemaker tnveus. Dan, ineens, veert hy op p overpeinzing. „Ik zie zeDe ralgende netten zijn veelbelovend, kantjes uit twee netten. Maar dan bet weer minder. En als de laatste au boord gehesen is, biyken er in 11 kantjes gevangen te zyn. Ll I It mis, jongens. ,1.. adlo staat hard aan. Andere sche- Ütnhch horen. En als de hele vloot Pt gepasseerd is, blijkt de Neptunus "gelukkigste vanger van de nacht j-De meeste schepen hadden hele- 31 tikt en die nog wat vingen kwa- üt verder dan een half tot drie- ihntje. Dat valt dus nog mee. Nu t niemand naar huis en de volgen- Wft geeft een nieuwe kans. Neptunus gaat verstomen. Dich- mr de Schotse kust wil schipper «maker. Op de stenen wil hy vis ie zijn er niet ver meer vandaan !»weer „dik water" is. Zou hy het y |e»? Nee, toch maar wat westclij- .„FEn dan, op een 100 myl van de 'Ie kust, zal hy het weer probe- 01 had hy toch dat dikke water iurnet moeten nemen? Zou hu •«ruggaan? Nee, hy waagt het -Schieten! tweede nacht. uog niet één logger is op weg Geen antwoord **ordt gehaald. Het is 1 uur Za- Borgen. De prenter staat er weer e dan ineens hoort hy schipper ?Uer uit de brug roepen„Pren- 1 te ie". Net na net komt aan dek. En de zilve ren haringen spartelen er in. De schip per rekent. Als het zo doorgaat, zijn het minstens 30 kantjes. Maar het wordt al weer minder. Of toch niet? Als de halve vleet aan boord is. hebben ze 8 of 9 kantjes. Als nou die andere net ten maar niet helemaal leeg zyn. Het valt mee. De voorraad aan dek blijft groeien. Het laatste stukje van de reep ver- dwijnt in het reepgat. Wat doen we, schipper, gaan we naar huis? De vangst wordt getaxeerd. Twaalf, dertien kantjes, aarzelt de schipper. De bemanning denkt, dat het er twintig zün. Gaan we naar huis, schipper? Het antwoord bluft uit. Maar de steven is al gewend. Er zit vaart in het schip. Wat doet de schipper nou? Messemaker roept de Orion op. Heb-ie nog wat gevangen? Over. Nou. 't is weer niet veel. Over. Nee. wy' hebben 't ook weer niet zo best gemaakt. Over. Nou, ik ga maar een eindje die kant op. Hoeveel hadden julli? Over. Ik zei het al, 't was niet zo best. Hoeveel hebben jullie? Over. Zo draaien twee schippers enige tijd als kat en muis om elkaar heen. zonder zich vry te geven. Maar tenslotte weet schipper Messemaker, dat de Orion 5 kantjes heeft. En aan boord van de Orion hebben ze allang begrepen, dat Messemaker tijdens het gesprek met zijn richtingzoeker hun positie gepeild heeft. Die komt dus stellig de vangst overne men om ze naar huis te brengen. Naar IJmuiden De zender wordt gesloten, de ontvan ger blyft bystaan. Daar is de Martha IJm 74 van Pronk. Die gaat naar huis toe. Maar hy moet van een stuk of 8 schepen de vangst overnemen en dat kost dus wat tyd. Waarnemen, die kans. denkt schipper Messemaker De Martha ligt pal oostelijk, da's dus gunstiger ten opzichte van IJmuiden. Maar misschien is het in te halen, als ze niet meer dan 5 minuten nemen om de vangst van de Orion aan boord te nemen. De motor slaat volle kracht vooruit. Schipper Messemaker houdt nauwlet tend de log in de gaten. Kan die kar niet harder. Kees? Hy maakt 600 slagen, schipper, harder kan beslist niet. De motordrüver gaat weer naar be neden, komt even later weer op brug. We hebben "t geprobeerd, schipper. Hy maakt nou 50 klappies meer. Naar IJmuiden. Zo gauw mogelijk. Schipper Messemaker staat op de brug en probeert IJmuiden naar zich toe te kijken. Hoort-ie daar de Martha weer roepen? Ja, het is 'm. Weer peilen. Hij zit nog steeds pal oostelijk. Gek is dat. Maar de richtingzoeker liegt er niet om. Ze hebben het windje schuin achter. Het staggie zou misschien nog wat meer vaart geven. Het zeil gaat op en warem pel, de klok van de log wyst nog iets hogere snelheid aan. Weer de Martha in de aether. Die is niet bang om zijn positie te verraden. Weer peilen. En weer pal oostelyk. De schipper snapt er niks meer van. Hij krabt achter zün oor. Zet zün pet af en weer op, frummelt eens wat aan zün broekspüpen. Dan een Consol-pciling. Hu zal we ten, waar hy zit. Precies. Stavanger is te pakken te krügen. Het andere station is defect. Geen nood. 't Zonnetje is te schieten. En dan blijkt de afwijking van het kompas groter te zyn dan aan genomen werd. Zodat in plaats van lijnrecht op IJmuiden aan te varen de koers zuidelyker ligt. Zo zouden zü IJmuiden voorbyvaren zonder er erg in te hebben. Dat betekent een scherpe hoek ma ken: Tijdverlies op de Martha. Het scheelt een myi of twaalf. Thuis De feiten op Eerste Pinksterdag zün er om het te bewijzen. Om 12 uur liep de Martha IJm 74 triomfantelijk als eerste in IJmuiden binnen. En de wijzer van de klok op het havenkantoor sprong op 1 uur. toen de Neptunus KW 45 er vlak achter aan de Tegeltjesmarkt ging liggen. En tussen het volk aan dek stond de „prenter", met ongewassen handen, bly zyn familie en bekenden weer te zien. In zijn hart het verhaal, dat hy thuis eerst lekker onder de douche heet van de naald verteld heeft. Het verhaal ver- dwynt mettertyd in de vergetelheid. Zyn bewondering voor de vechtjassen van vissers, die blyft. Dodenherdenking te Margraten Honderden schoolkinderen legden bloemen op duizenden uitte graven Begunstigd door prachtig zonnig weer zün gistermiddag duizenden naar het Amerikaanse •orlogskerkhof te Margraten gekomen voor deelneming aan de jaarlykse „Memorial Day". Toen het hoornsignaal „Church call" over de hoog vlakte en over de duizenden wit-glanzende kruisen van het Amerikaanse kerkhof weerklonk, was ook de eretribune voor het in aanbouw zünde kerk hofgebouw, geheel gevuld met vele autoriteiten, onder wie gencraal-majoor C. F. Pahud de Mortanges. vertegenwoordiger van II.M. de Koningin, de Ameri kaanse ambassadeur, H. Freeman Matthews, de minister van Oorlog, ir C. Staf namens de Ministerraad, de Commissaris der Koningin in Limburg, dr F. Houben, burgemeesters van vele Zuid-Limburgse gemeenten en afgevaardigin gen van Amerikaanse en Nederlandse oorlogsgravencomitc's en Memorial-Day organisaties. De heer D. G. van Beuningen overleden Naar uit Arlesheim bü Bazel wordt gemeld is daar Zondagmiddag op 78-jarige leeftüd plotseling aan een hartembolie overleden de heer D. G. van Beuningen. De thans overledene maakte lange jaren deel uit van de directie van de Steenkolen Handels vereniging te Rotterdam en is vooral bekend geworden door de zaak Ver meervan Meegeren. Hü was een van de grootste bezitters van schilderijen In den lande. De schilderyenverzameling van de heer Van Beuningen genoot internatio nale bekendheid. Nog onlangs hebben de Koning en de Koningin van Zweden; na het officiële deel van hun statie- bezoek aan ons land, hem op zyn buiten in Vierhouten bezocht om zyn verza meling te bezichtigen. Conrad-premie 1955 voor ir F. Q. den Hollander De Raad van Bestuur van het Konlnk- ïyk Instituut van ingenieurs heeft de Conrad-premie 1955 toegekend aan ir F. Q. den Hollander, president der Nederlandse Spoorwegen. De gouden Conrad-medaille met oorkonde zal 31 Mei te Rotterdam in de Jaarvergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs aan lr Den Hollander worden uitgereikt. De Raad van Bestuur heeft het advies van de commissie van de beoordeling voor de toekenning van de Conrad- premie 1955 opgevolgd. Deze Commissie kwam tot haar advies naar aanleiding van het artikel van ir Den Hollander in „De Ingenieur" van 1952, getiteld „Enige beschouwingen over de moderni sering van de Nederlandse Spoorwegen". Martha IJin 74 winnaar van de haringrace IJmuiden telt veel treilers en kotters en maar weinig loggers. Des te meer voldoening was er onlangs in IJmuiden, toen van die paar loggers de Martha IJm 74 beslag had weten te leggen op de bedrijfschapsprijs voor de best- verzorgde haring, in 1954 te IJmuiden/Katwijk aan land gebracht. En het is dezelfde schipper Hendrik van der Plas, die op Eerste Pinksterdag om 12 uur de Martha triomfantelijk aan de Tegeltjesmarkt meerde als winnaar van de i haring-race 1955. Onder de luiken waren 45 kantjes maatjesharing geborgen, de vangst var 8 schepen uit de combinatie. Het aandeel van de Martha bestond slechts uit een half kantje. Maar wat doet dat er toe? Het schip heeft deelgenomen aan de visserij en natuurlijk stuurt de combinatie een snelle loper als jager naar huis. (Ingez. Meded.-Adv.) Al was de haringvloot dit jaar niet als één man naar zee gegaan, toch is er nog een spannende haringrace geweest. Dit is voornameiyk te danken aan het feit, dat de eerste nacht - die van Don derdag op Vry dag - de vangsten zo slecht zyn geweest, dat geen enkele Ja ger het risico van de thuisstoom kon ne men. De volgende nacht moest dus wor den afgewacht en intussen hadden de later uitgevaren schepen gelegenheid om ook nog op tyd op de visgronden te ar riveren. TOTAAL 45 KANTJES Op de 56 graden hadden ze het in de nacht van Donderdag op Vrydag gepro beerd. maar het was niks geworden. De Martha :s toen een kleine 60 mijl Noord- westeiyk gaan stomen. En Vrydag in de Op tweede Pinksterdag - Me morial Day - is op de grote Amerikaanse begraafplaats Mar graten in Limburg een herdenking gehouden ter ere van de duizenden Amerikaanse soldaten, die voor de bevrijding van ons land hun leven gaven. Congres "n Oranjeverenigingen !ÖEK AAN KONINGIN JULIANA lf«ieratle van Oranjeverenigingen Jjwland houdt haar Congres op ,c 18 Juni in Amersfoort. Behalve ratYangst door het gemeentebe- 1 hn Amersfoort staat een bezoek paleis Soestdyk op het pro- •>ai. Het is het gezelschap toege- «P Vrydag 17 Juni om kwart - '«alt zyn opwachting te maken (3M. de Koningin. wordt dan naby het palels geformeerd. Aan deze gebeur- J. Weent het Amersfoorts politie- •Jfezelschap ,de Harmonie" zyn SN. «naë middag zal de Commissaris «Koningin in de provincie Utrecht 1LP1 R. graaf van Hinden van het congres toespreken, het congres worden referaten j® over de voorbereiding en het '»n een historische of allegori- *ht en de mogeiykheid deze doen samenstellen door ver- gemeenten of woonkernen, en «oerne kinderspelen als onderdeel Oranjefeest. De Amerikaanse Chaplain-Major Francis J. Gorman sprak een openings gebed. waarna de Amerikaanse ambas sadeur een herdenkingsrede hield. Daarna sprak de Commissaris der Koningin dr F. Houben. Deze zeide o m dat de naam „Margraten" in de wereld gedachten oproept aan edelmoedigheid i en offerzin der duizenden, die 'n onaf- I zienbare ryen hier begraven liggen als even zovele getuigen van persoonlyke verantwoordelykheid. van de stryd tegen het kwaad. „Zolang het ons gegeven ls", zo ver zekerde de Commissaris der Koningin. „zullen wij vooral aan de jeugd uitdragen 1 dat de offerdood altyd de hoogste waar- de heeft voor het leven. Ook de wereld van vandaag wacht op mensen, jongeren en ouderen, die door loutering in de smidse van het bestaan tot herschep- 1 ping van zovele dingen durven gaan. Alleen het edele kan de hoeksteen vormen, waarop het wereldgebouw veilig rusten zal." Zy die voor ons stierven, dachten aan ons, zij offerden voor ons, zü maakten de dagen voor ons nieuw en herschie pen de mogeiykheid tot menselijk geluk, zü toonden ons liefde. Van die liefde getuigen blijvend de kruisen, waarvoor wü met eerbied het hoofd buigen. ,Het is onze plicht", aldus dc Com missaris, goede bondgenoten te zyn, maar het is onze eer vooral goede vrien den te zyn geiyk zü, wier lichamen voor iltyd rusten hier, in dit heuvelige land. Na een hoornsignaal volgden krans- leggingen door de autoriteiten Bernhard door generaal-majoor Pahud de Mortanges. namens de Ver. Staten door ambassadeur Matthews, die hierby I vergezeld was door vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtmacht van Amerika Voorts namens de ministerraad door minister Staf, door de Commissaris j der Koningin in Limburg namens het Provinciaal bestuur enz. De vele honderden schoolkinderen uit de omliggende dorpen, die by de gra ven van het kerkhof stonden opge steld, legden hierna op elk graf een envoudige bloementuil. Besloten verd met het hüsen der Nederlandse n Amerikaanse vlaggen en het spelen an de Nederlandse en Amerikaanse volksliederen door de bergkapel der domaniale mijnen te Kerkrade. Het eerste schip met Hollandse nieuwe" vaart de haven van IJmui den binnen. namiddag gingen op 56.35 graden NB en 0.40 graden Ol. de netten overboord. Goed weer, maar voor de Martha toch een schrale vissery. Andere schepen in de combinatie deden het beter en dus kon de Martha met 45 kantjes, meren deels mooie kleine haring, naar huis. De Martha IJM 74 winnaar van de hanng-race. de tweede triomf dit jaar voor de reiery Pronk. Maar deze keer lag er niet. zoals andere jaren, een „Prüs van IJmuiden" te wachten. Het gemeentebestuur van Velsen had, gezien de moeilykheden. die aan het vertrek voorafgegaan waren en de daaruit voort vloe.ende geringe kans op een echte ha ring-race. besloten dit jaar deze prys niet beschikbaar te stellen. Jammer, nu juist een IJmuidenaar winnaar is ge worden. Maar misschien willen B. en W. nu gebleken is. dat er toch een sportieve race gehouden werd, dit standpunt als nog herzien. De Scheveningse en Vlaardingse Ja gers, waarvan wy in ons blad van Za terdag reeds melding maakten, hebben, nu de aanvoer op Eerste Pinksterdag plaats vond. en verder transport over land toch niet plaats zou vinden, de haven van IJmuiden links laten liggen en zün rechtstreeks naar de eigen haven gestoomd. Maar ook als zü dat niet hadden aedaan. was schipper Hendrik Messemaker met de Neptunus KW 45, J die drie 'aar geleden de eerste Holland se Nieuwe aanvoerde, waarschüniyk ook nog als tweede aangekomen. EERSTE „KATTIKER" Tien minuten voor een verscheen de eerste „Kattiker" voor de pieren van IJmuiden en klokslag een uur maakte «ie Neptunus vast aan de Tegeltjes markt. De Neptunus had 40 minuten i westelijker dan de Martha gevist en dat had op de totale afstand een verschil van een mül of twaalf uitgemaakt. Hij bracht 29 kantjes mee, waarvan 24 eigen vangst en 5 van de Orion KW 22. I Met zyn 45 Jaren heeft schipper Mes semaker alles op alles gezet om de race te winnen. Maar toen hü eenmaal wist waar de Martha zat, wist hy ook, dat de I kans op de eerste plaats verkeken was. j Belde schepen lopen ongeveer even I snel. De Neptunus is weliswaar een oude I zeillogger, gebouwd in 1913, maar zes I jaar geleden werd het schip nagenoeg geheel vernieuwd. Het werd acht meter langer gemaakt, er kwamen ongeveer 20 nieuwe platen in de scheepshuid en bovendien kreeg het toen een nieuwe sterke motor van 240 paardekrachten. In de loop van de middag heeft de Sumatra KW 86 zich als derde gevoegd by de haringjagers. Het schip bracht in totaal 30 kantjes mee. En daarmee was voor IJmuiden de aanvoer van Eerste Tinksterdag binnen. De vangsten zyn aan boord gebleven en Maandagmorgen vroeg naar Katwijk gebracht om vanmorgen om 6 uur ge veild te worden. En op Tweede Pinkster dag vond geen aanvoer plaats, omdat de schepen, waarop de Zondagsrust in acht genomen wordt. Zaterdagsavonds niet aan schot plegen te gaan. In de nacht van Zondag op Maandag waren de vangsten weer niet breed Alleen van de Oceaan VI SCH 121 vernamen wy. dat het schip met 13 kantjes kleine en 15 kantjes grote haring op weg naar huls ging in dc verwachting Dinsdag avond om een uur of negen ln Scheve- ningen binnen te lopen. Dc cclite Amerikaanse sigarcttentabak Jongetje in teil kokend water Het vier-jarige Jongetje WIm Brus selaars te Dmteloord, is in een teil kokend water gevallen en in het zieken huis te Bergen op Zoom aan de bekomen brandwonden overleden. Opening „Hollands Glorie" SAMENGAAN VAN MARINE EN KOOPVAARDIJ De tentoonstelling „Hollands Glorie" te Delft, die is gewüd aan het verleden van ons land als zeevarende natie, is Zaterdagmiddag In aanwezigheid van vele genodigden geopend door Luit. Admiraal b.d. C. H. L. Helfrich. By dc opening in de Waalse kerk. de vroegere hofkapel van het Prinsenhof, waren o.a. aanwezig de ambassadeurs van Engeland en West-Duitsland, de ge zanten van Chili, Portugal en Zweden en de Staatssecretaris van Marine, Schout by nacht H. C. W. Moorman. De directeur van het Prinsenohf. de heer D. H. G. Bolten, sprak een wel komstwoord, waarna Luit.-Admiraal Helfrich herinnerde aan de wyze waar op Koopvaardy en Marine in de laatste wereldoorlog zijn samengegaan. Tesamen stonden zü pal, aldus spr.. en hebben zy de oude geest bewaard, ondanks ander halve eeuw van vrede en het feit, dat men het ene deel van de vloot niet had gegeven wat het behoefde In geallieerd verband gezien, aldus spr., ls het de Zeemacht geweest, die het mogelijk maakte het land te bevrüden. Zonder haar zouden de Japanners niet op de knieën zün gebracht en de landingen 'n Noord-Afrika. Sicilië en Normandië niet mogelijk zün geweest. In de laatste oorlog heeft Nederland bewezen wat het op zee waard ls. Wanneer de vraag wordt gesteld wat Iedere partner van de Noord-Atlan tische verdedigingsorganisatie waard is, zei spr., dan moet niet worden ver geten, dat de kracht van het Konink- rük der Nederlanden ter zee ligt. Bü het afsnüdcn van de aanvoeren over zee ligt West-Europa binnen drie maanden op de knieën. Spr. zei daar om getroffen te zün, dat In het Delftse Prinsenhof deze maritieme tentoon stelling wordt gehouden, die laaf zien wat onze Zeemacht In het verleden betekende en nu cn ln de toekomst betekent. Luit.-Admiraal Helfrich verklaarde hierop de tentoonstelling voor geopend. BOTSING AUTO—BROMFIETS Een dode. Op de Haagseweg by de Sloterweg ls Zaterdagmiddag een personenauto in botsing gekomen met een rüwiel met hulpmotor, vermoedeiyk doordat de bromfietsbestuurder geen voorrang ver leende. I De 45-jarige duo-passagiere, echtgenote van de bestuurder, liep ernstige kwetsu- ren op en is aan de gevolgen daarvan overleden. De 42-Jarlge bromfietsbe stuurder is met een hersenschudding en een beenfractuur naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Meer dan 100 doden in Atjeh Meer dan 100 bendeleden zün gedood, twee opslagplaatsen zün in brand ge stoken en twee machinegeweren zün in beslag genomen tydens een gevecht, dat biykens berichten alt Medan op 20 Mei heeft plaatsgehad tussen de Indonesische Marine en de militaire politie enerzüds en een bende van de Daroel Islam anderzijds by Seroewai Tamiang ln Oost-Atjeh. De schuilplaats van dezg bende werd toevallig ontdekt door een patrouilleboot van de Marine, die een onbemande prauw wilde wegslepen en daarby onver wacht werd beschoten. Hierop bleek, dat er ln de omgeving meer en wel bemande prauwen waren, evenals een concentra tie van de Daroel Islam aan dc wal Na het gevecht trok de bende zich met achterlating van de doden terug. De opslagplaatsen werden gebruikt voor levensmiddelen, die waarschyniyk met de ontdekte prauwen waren binnenge smokkeld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9