OUD KATWIJK: KERKSTRAAT ls minnelijke schikking mogelijk in tie haringvisserij? Kort geding werd aangehouden Gallup's opinie-onderzoek is nog altijd goede graadmeter j4,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 24 Mei 1955 Derde Blad No. 28531 Voor de president van de Arrondissements-Rechtbank te Rotter- (jain, mr J. van Vollenhoven, heeft gistermiddag een kort geding ge diend, dat aanhangig was gemaakt door de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij te Den Haag tegen de Centrale bond van Werknemers in het Transportbedrijf te Rotterdam. Zoals bekend is lebben de vissers, aangesloten bij deze bond, Vrijdagavond besloten ondanks de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars, hun actie niet te graaien en te monsteren voort te zetten. De werkgevers vroegen de president de Centrale Bond te gelasten aan zijn leden, voorzover in dienst van leden van eiseres, aan te ;eggen het werk te hervatten en gedaagde te verbieden om enige sta ling verder te organiseren en zijn leden, die blijven of gaan staken, (o steunen. Verder werd gevraagd gedaagde te veroordelen tot beta ling van een dwangsom van f 100.000.— voor elke dag waarop hij in -breke blijft het gevorderde bevel en/of het verbod aan zijn leden Ie geven. In de dagvaarding stelde eiseres het Toleendetussen eiseres enerzijds en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland. R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius" en gedaagde snderzijds bestaat een collectieve ar beidsovereenkomst. inhoudende loonre- eelingen en waarin verder o.m. is be laid, dat indien voor 31 Januari 1955 5 contract niet zou zijn opgezegd tüanderingen omtrent de loon- en ar beidsvoorwaarden moesten voor 15 Fe- jmari bij eiseres worden ingediend ct geacht zou worden met een jaar te verlengd. Ofschoon de Confessio ns vakbonden op 10 Januari 1955 het extract opzegden, heeft volgens eiseres wn geldige opzegging plaats gehad, «neezien dit niet bij aangetekend Khrijven of deurwaardersexploit was sschied. Op 18 Mei j.l. gaf het College fan Rijksbemiddelaars, nadat de onder handelingen waren vastgelopen en na lertregen eenstemmig advies van de Sichting van de Arbeid, een bindende rtgeüng, waarbij de lonen werden vast heid. Op 16 Mei echter, zo stelde üeres, heeft de Centrale Bond zijn le ien opgeroepen tot een staking door het verspreiden van een pamflet, waarin cdér meer stond, dat het hoofdbestuur hd besloten waterschouten, vissers m de haringvloot en graaiers te advi seren te staken. Onrechtmatig Ondanks genoemde regeling van het College van Rgksbemiddelaars heeft gedaagde op 20 Mei besloten, dat zgn leden voorlopig niet zouden aanmon steren op de schepen van eiseres en dat reeds in dienst van eiseres zijnde leden van de Centrale Bond zouden blijven staken. De handelingen van gedaagde zijn volgens eiseres onrecht- matig, aangezien de aldus uitgelokte 1 en georganiseerde staking strekt tot het bereiken van wettelijk ongeoor loofde voordelen voor de leden van gedaagde, immers tot het verkrijgen van te hoge lonen. De haringvloot had gisteren moeten uitvaren. Met monsteren zijn twee dagen ;eaioeid en door het optreden van ge daagde is grote schade aan eiseres en daar leden toegebracht, aldus de dag vaarding, die werd toegelicht door mr C. R. G. Wijckerheld Bisdom uit Den H2ag waarbij deze de feitelijke gang tan zaken nogmaals toelichtte. De sta dig is niet alleen te betreuren, zo reende hij, doch ook te veroordelen als in strijd met het georganiseerde over- ie?. Stakingsrecht Mr R. J. Polak uit Amsterdam de raadsman van gedaagde, achtte als voornaamste bezwaar tegen de dag vaarding, dat hierin door eiseres de in druk wordt gewekt, dat er geen sta kingsrecht meer zou bestaan. Het korte geding is niet zo belangrijk, aldus mr Polak, doch om principiële redenen moet ik woorden van verweer laten ho ren. Op grond van jurisprudentie meen de hij, dat staking op zichzelf niet on rechtmatig is. Er is een stakingsrecht dent niet mogelijk. en daaraan kan niet getornd worden. In het begin adviseerde de bond niet aan het werk te gaan, doch schreef de leden dit niet voor. De staking is niet geproclameerd en op de vergadering van de vissers. Vrijdagavond jl. te Den Haag, is geen besluit tot staking genomen door de bond doch door de leden. De notulen van deze vergadering zeggen volgens mr Polak, da* het bestuur tegen de verschillende meningen in heeft ge zegd, dat de regeling van het college niet is weg te staken. Het werk is neergelegd tegen het advies van het bestuur in, dat de staking zinloos vindt, zo vervolgde hg. Van onrecht matigheid kan niet worden gesproken en het ligt niet op de weg van de vakvereniging, die de staking ontra den heeft, de leden te bevelen aan het werk te gaan. Hg concludeerde, dat de vordering niet kan worden toegewezen. Schikking De president vroeg beide partgen of een schikking in der minne niet mo gelijk was. De partgen moeten in de toekomst weer samenwerken en een vonnis noemde de president „een tweesnijdend zwaard". Na de suggestie van de president, werd de zitting enige tijd geschorst en mr Wijckerheld Bisdom zeide na de hervatting, dat eiseres, in aanmerking genomen, dat de Centrale Bond de sta king als zinloos heeft gekwalificeerd, zich kon verenigen met aanhouding van de zaak gedurende zeer korte tijd, ten einde de bond in de gelegenheid te stellen passende maatregelen te nemen om zijn leden weer aan het werk te krijgen. Mr Polak merkte op, dat ook zgn cliënt bereid was tot overleg. De zaak werd indien nodig, aangehouden tot Woensdagmiddag a.s. drie uur. De zit ting eerder te hervatten was de presi- Britse verkiezingsfanfares (V) Conservatieven hebben de beste kansen al stemmen velen „clandestien" op Labour (Van ome correspondent in Londen) De politici kgken met arendsogen naar de resultaten van het in de verkiezingsperiode door de Gallup-organisatie gebruikelijke wekelijkse onderzoek naar de openbare mening. Dit onderzoek, hoewel niet volmaakt, bezit zulk een goede reputatie, dat het sinds jaar en dag als richtlgn voor regering en oppo sitie geldt. Het onderzoek is in zoverre accuraat, dat het een belangrijke aanwij zing geeft welke partij zal winnen. Maar wat de zetelvoorspelling betreft, is het er vaak naast. Bij de verkiezingen van 1951 voorspelde Gallup een Conservatieve voorsprong van 2.5 procent, gelijkstaande met ongeveer zeventig zetels meerder heid. In werkelijkheid verkreeg echter Labour een voorsprong, n.l. van 0.8 pct„ hetgeen wegens de onevenredige spreiding van de partgstemmen over de kiesdistricten een Conservatieve zetelmeerderheid opleverde van 17 zetels over alle partgen (26 zetels meer dan Labour). altijd overschat en het aantal Laibour- stemmen onderschat. Een verklaring hiervoor schijnt te zijn, dat een groot aantal Laboura aanhangers weigert hun voorkeur te onthullen. Er zijn er ook, die aankondigen, diat zij Conservatief zullen stemmen, terwijl zij in werkelijk heid hun stem op Labour uitbrengen. Elke kapper in een za'kenbuurt, die meer van zijn klanten afweet dan wie ook, kan u dit bevestigen. De verkiezingscampagne is natuurlijk van grote invloed op de zwevende kie- 1 Grenswijziging is voordeel voor de regering Dit is het nadeel van het districten stelsel. De Liberalen hadden bijvoorbeeld 2.5 millioen stemmen nodig voor hun scha mele zes zetels. Bij de Conservatieven leverden 14.5 millioen stemmen 391 ze tels op. bij Labour een fractie meer dan ddt aantal: 364 zetels! Bij het opinie-onderzoek werd tot nu toe het aantal Conservatieve stemmen In het park Sonsbeek te Arnhem wordt hard gewerkt aan de Inter nationale beeldententoonstelling, die binnenkort geopend zal worden. Hier zien we hoe een beeld van Rodin op zijn voetstuk wordt ge plaatst. (De Balzac). zers, die vaak in de laatste uren voor de stemdag hun houding bepalen. De To ries hebben het parool uitgegeven om voor een bedaarde campagne te zorgen, om felle reacties van Labour te vermij den, die méér Labo uraarih angers naar de stembus zouden kunnen drijven. In zijn redevoeringen bepaalt Eden zich er dan ook toe de vertiiiensten van zijn eigen partij te onderstrepen en ontziet hij Labour zoveel mogelijk. De slinger van de klok Vijf weken vóór de verkiezingen van 1951 hadden de Conservatieven een voorsprong van tien procent. Vijf weken voor de komende verkiezingen (Don derdag 26 Mei), bedroeg -hun voorsprong slechts drie tot vier procent, welke een week later terugliep tot een half pro cent! Maar. waarschijnlijk onder de in vloed van de bemoedigende ontwikke ling, welke in belangrijke mate aan Ediens activiteit wordt toegeschreven liepen de Tories weer uit en kregen zij een voorsprong van 2,5 procent. Dit be tekent een vooruitgang van 3.3 procent vergeleken met hun verkiezingsresul taat van 1951. Indien de toestand nu zo zou blijven, zouden de Tories met een meerderheid van tachtig zetels win nen Door de overgrote concentratie van Labourstemmem in de iindlustriële dis tricten moet Labour om te winnen en een zetelmeerderheid te verkrijgen, waarmede het werken kan, zeker drie procent, meer van het stemmentotaal in de wacht slepen dan de Tories. In 1951 gaf Labour een sterke eind spurt te zien. maar de verwachting is, diat de Socialisten de finish thans even min zullen halen. Vastgesteld is, dat er tijdens elke ver kiezingscampagne, ook als van tevoren de slinger van de klok zich in de rich ting van de oppositie heeft bewogen, een sterke zwaai is naar de kant van de regeringspartij. Politieke voetbalwedstrijd werd bloedbad In Rangoon, de hoofdstad van Birma, zijn berichten ontvangen, dat Karen- opstandelingen onlangs een gehele Com munistische voetbalploeg heeft uitge moord. die zij voor een „vriendschappe lijke" wedstrijd in een dorp 100 km ten Noorden van de Birmaanse hoofdstad hadden uitgenodigd. Het bloedbad was het gevolg van een vete tussen de twee groepen, die beide tegen de Birmaanse regering ageren. Nadat de Karens hun tegenstanders hadden doodgeschoten, verdwenen zij naar hun schuilplaatsen met medene ming van een bedrag van ongeveer 350 gulden, dat de Communisten bij wed denschappen over de uitslag van de wedstrijd hadden ingezet. Tussentijds succes De Tories bunnen bovendien moed putten uit de voor hen gunstige tussen tijdse parlementsverkiezingen, ter voor ziening in vacatures van Lagerhuiszetels. Meestal zijn dergelijke verkiezingen voordelig voor de oppositiepartij. In Mei 1953 veroverden de Conservatieven het district Zuid-Sunderland op Labour, de eerste maal sinds 1924, waarin de regeringspartij de oppositie een zetel afhandig maakte. Daarbij mag echter niet vergeten worden, dat de opkomst bij tussentijdse verkiezingen uiterst matig is en dat vooral Labouraanihangers bij dergelijke geüegenlhedien vaak niet de moeite ne men om te stemmen. Ook de pas geëin digde gemeenteraadsverkiezingen zijn uiterst moedgevend, voor de conserva tieven. Een voordeel voor de Conservatieven is ook de grenswijzigingen van niet minder dan 215 van de oorspronkelijke 625 districten. Dit betekent waarschijn lijk reeds een automatische winst voor de Tories van vgf tot tien zetels! Het is nodig dit alles te weten om er zich een oordeel over te kunnen vormen hoe een verkiezing in Engeland precies werkt. Caféhouder dient klacht in wegens oplichting De Haarlemse caféhouder K. W. Kohl- niger, die begin Maart in een Belgische voetbalpool f. 30.000 gewonnen zou heb ben, maar geen geld kreeg uitgekeerd, heeft besloten bg de Haarlemse politie een klacht wegens oplichting in te die nen tegen twee Rotterdammers, beiden agenten in Nederland voor de Belgische pool. Ondanks vele telefoongesprekken, waarin hg de belofte kreeg dat het geld, of althans een deel ervan, binnenkort uitbetaald zou worden, heeft de café houder nog niets ontvangen. Onlangs kwam de Haarlemmer met een van de organisatoren van de pool overeen dat de prjjs verminderd zou worden tot f.2100.verhoogd met de kosten die de caféhouder had gemaakt. Bovendien be loofde men hem dat na verloop van en kele weken nog een uitkering zou volgen. Tenslotte kreeg hy het aanbod om in Haarlem agent voor de Rotterdammers te worden Hij heeft dit aanbod van de hand gewezen omdat hij, naar zijn ver klaring. „overtuigd is verzeild te zgn ge raakt in een zwendelaffaire". PROT. CHR. BOND VERVOERSPERSONEEL. De algemene vergadering van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel is gis termiddag in ..De Vereniging" te Nijme gen door de voorzitter, de heer A. Mei nes geopend. Het beleid van het bondsbestuur, de jaarverslagen, zowel van de secretaris, de heer K. IJzenga als van de penning meester, de heer U. Hoekstra, werd goedgekeurd. De aftredende bondsbe- stuurders, de heren A. Janse, K. IJzenga, W. H. Hendriks en T. J. den Hartog werden herkozen. Tot nieuwe bonds voorzitter in de plaats van de heer A. Meines, die per 13 Maart. 1956 wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd aftreedt werd met algemene stemmen de heer T. J. den Hartog ge kozen. Deze was door 61 afdelingen can- didaat gestold. Hij zal in Maart 1956 in functie treden. In een vacature van bondsbestuurder werd voorzien door de verkiezing van de heer L. C. van Dalen uit Utrecht. Hierop werd een beschou wing over de lonen gegeven door de heer B. Rooi vink. bestuurder van het C.N.V. Standen Reserves 2e KLASSE A ADO 3 16—22 Sparta 3 18—17 SVV 3 16—20 HOV 2 17—16 HDVS 2 17—18 UVS 2 18—16 Excels. 3 18—18 RFC 2 16—14 Feyn. 3 18—18 ONA 2 16—11 UVS 2. dat zelf reeds uitgespeeld was, kwam afgelopen Zondag in veilige haven doordat het onderaanstaande ONA 2 van HOV 2 verloor en dientengevolge maximum nog aan 15 punten kan ko men. ONA 1 werd kampioen, doch de re serves van de Goudse ploeg zullen onge twijfeld het kind van de rekening wor den. Het kampioenschap in deze afde ling zal vermoedelijk wel voor ADO 3 zgn! 3e KLASSE A Gouda 2 18—33 RKAW 2 17—16 LFC 2 18—24 Alphen 2 18—13 Wassen. 2 17—23 SJC 2 18—12 UVS 3 17—19 ASC 2 17—11 Lugdun. 2 1717 Olymp. 2 179 De reserves van Gouda zijn hier met groot verschil op de overige ploegen on bedreigd kampioen geworden. Bijzonder fraai zijn de deelcijfers van de rood- witten n.l. 8817! Uitgezonderd ASC 2 dat nog niet geheel in veilige haven is, hebben de overige Leidse ploegen, zoals de ranglijst aangeeft, zich uitstekend geweerd. Voor ASC 2 rest nog de uit wedstrijd tegen RKAW 2 en Lugdunum 2 kan haar roodzwarte stadgenoten een groot plezier doen door thuis van Olym- pia 2 te winnen. 3e KLASSE B Laakkw. 2 ADO 4 Gouda 3 VCS 2 Quick 3 17—31 18—31 15—19 16—19 16—15 LFC 3 18—14 Woerden 2 169 UVS 4 15— 9 Ammerst. 2 138 Lugdun. 3 16— 6 Hier zal het kampioenschap wel voor Laakkwartier 2 zijn, dat uit de uitwed strijd tegen UVS 4 slechts één puntje moet halen om zich kampioen te kun nen noemen. Onder aan de lijst zal Lugdunum 3 vermoedelijk wel met de rode lantaarn blijven zitten. ATHLETIEK Frank Held werpt speer 81.75 meter Tijdens te Modesto (Californië) ge houden wedstrijden heeft Frank Held het wereldkampioenschap speerwerpen, dat sinds 8 Aug. 1953 met 80.41 meter op zgn naam stond, verbeterd tot 81.75 meter. William Miller had verleden Jaar te Pasadeno een afstand van 81.29 meter gehaald, maar deze prestatie wachtte nog op officiële erkenning. In elk ge val heeft Held ook Millers worp ruim overtroffen. Studentenkampioenschappen in Leidsft Hout Op Zaterdag 4 Juni worden op de sintelbaan in de Leidse Hout de natio nale studenten-athletiekkampioenschap- pen gehouden Aan deze wedstrijden, die om 2 uur aanvangen, nemen 100 athleten van 8 universiteiten deel. ROEIEN Inschrijving voor Hollandia/Njord Op 3 en 4 Juni a.s. worden te Alphen aan den Rgn de gecombineerde Hol- landia-Njord-lustrumwedstrgden ge houden. In het hoofdnummer bg de heren, de Oude Vier, zgn twee inschrijvingen binnen gekomen, namelijk van Njord en Triton. Het hoofdnummer bg de dames, de senioren Vier, is kwantita tief ook matig bezet met Die Leythe en RIC. De inschrijvingen op de overige be langrijkste nummers zijn: Heren: Skif: Aegir, Amstel, De Hoop, Singapore Yachting Club en Willem 3. Dubbel Twee: Nautilis; Oude Acht: Laga en Njord: Oude Twee: Willem 3; Twee zonder Stuurman: het Spaarne; Vier zonder Stuurman: Aegir en Het Spaarna; Vier zonder Stuurman over 1000 meter: Njord; Oude Acht 500 me ter sprint: Njord en Laga; Oude Skif 500 meter sprint: De Hoop Dames: Senioren Skif: Nautilus: Se nioren Acht: De Laak. Nautilus. Nereus, Het Spaarna. De Vliet en Willem 3; Dubbel Twee: DDS; Dubbel Vier: De Hoop. Nereus, Ondine, Viking, De Vliet en Willem 3. In totaal hebben in 49 nummers 28 verenigingen 161 ploegen ingeschreven. MOTORSPORT Baumm verongelukt De Duitse coureur Gustav Adolf Baumm is bg een proefrit met zgn z.g. „Vliegende Ligstoel" een 125 cc. NSU op de Nuerburgring dodelijk veronge lukt. Baumm. die enkele weken geleden op de autobaan bij München 22 wereldre-1 cords had verbeterd, vloog met zijn mo tor in een bocht uit het circuit. Hg kwam op een sterk hellend terrein te recht en botste toen teger. een boom. Alhoewel hij een valhelm droeg kreeg i hij een zware schedelbreuk zodat de I dood op slag intrad. Schoolkorfbal om L.D.-beker OOK EEN HOCKEYTOURNOOI Zaterdag a.s. wordt onder auspiciën van de Gemeentelijke Schoolsportcom missie en de Leidse Korfbaibond op het terrein aan de Zoeterwoudse Sin gel het jaarlijkse school-korfbaltour- nooi gehouden. In dit omvangrijke tournooi. waarin de seniorploegen om de Leidsch Dag blad-wisselbeker spelen, moeten liefst 69 wedstrijden worden gespeeld. De start is dan ook vastgesteld om 9.20 uur. Op 31 Mei volgt het school-hockey- tournooi. Hiervoor hebben ingeschreven 4 scholen bij de meisjes en zes scholen in de jongens-afdeling. WIELRENNEN Ronde van Italië De uitslag van de 9e étappe van de Ronde van Italië, van Perugia naar Rome, een afstand van 178 kilometer, luidt: 1. Nencirvi (It.) 4 uur 40 min. 52 sec., gemiddelde snelheid 37.170 km. per uur; 2. Coppi (It.) 4.41.05; 3. Albani (It) 4. Benedetti (It.)5. Monti (It.)6. Ciancola (It.); 7. Saura <Sp.>; 8. Filippi (It.); 9. Itarat (Sp.); 10. Keteleer (B i; 11. Gerrit Voorting (Ned.); 12. E. Ciolli (It.); 13. Rossello (It.), allen in dezelfde tijd als Coppi. 17e ex-aequo een gTote groep bij wie o. m. Astrua (It.). Assirelli (It.), Clerici (Zwits.), De Groot «Ned.», Gismondi (It.), Maenen (Ned Magni (It.), Roks (Ned.), Ruiz (Sp.). Van Breenen <N.>, en Wagtmans (Ned.» allen in 4 uur 41 min. 5 sec.: 93. Van Oers (Ned.) 5.07 42. Het algemeen klassement na de 9e étappe luidt: 1. Magni (Italië) 40 uur 11 min. 19 sec., 2. Monti (It.) 40.11.25, 3 Clerici (Zw.) 40.11.33, 4. Geminiani (Fr 40.11.35. 5. Nencini (It.) 40 11.37. 6. Coppi 11 40. 1150. 7. Moser (It.) 40.11 55. 8. Wagt mans <Ned.) 40.12.13, 9. Voorting «Ned.) 40.12.13. 10. Assirelli (It.) 40.12.22, 11. Van Breenen <Ned 40.13.49. 20. Ko- blet (Zwits.) 40.19.58. 47 De Groot <N.) 40.27.39. 56 Roks 'Ned.> 40.31.33. 90. Maenen (Ned.) 41.16.12. 94. Van Oers (Ned.) 42.1624. WANDELSPORT A VOND-VIERDAAGSE. Op (14). 15. 16. 17 en 18 Juni a.s. wor den in onze stad de traditionele Avond vierdaagsen van de Nederlandse Wan delsport Bond gehouden. De 14e Juni is voor de wandelaars, die op 18 Juni niet in de gelegenheid 'zun deel te nemen. Inlichtingen bg de he r M. Zwaxt. Haven 26 B, Leiden. Vandaag nemen we weer eens een kijkje in Katwijk Wn den Rijn en wel in de zomer van het jaar 1896. De fotograaf heeft zijn toestel opgesteld in de Kerk straat, iets ten Oosten van het Commandeurspad en maakte zijn opname in Westelijke richting. De Kerkstraat had toen nog echt het karakter van wn rustige dorpsstraat, met een hobbelige keibestra ting, waar een rijtuig nog met geopend portier midden °P straat doodgemoedereerd kon staan wachten tot ^n passagier weer in zou stappen, zonder dat hierdoor verkeersopstoppingen ontstonden. Van de statige tomen, die de rijweg zo schilderachtig omzoomden, Öin er thans nog maar twee over, die we hier aan de rechterstraatzijde vooraan op de foto zien. Hechts op de voorgrond zien we de smederij van de toer D. W. Gesink. Toen deze opname gemaakt werd *erd het bedrijf uitgeoefend door diens vader, W. J. Gesink, welke laatste in 1890 zijn vader, die ook D- W. Gesink heette was opgevolgd. Laatstgenoemde tocht het bedrijf in 1848 van «en zekere weduwe Mateman, voor de som van f 665.-. Vóór de smederij stond in die tijd nog een z.g. travaille, waarin de Paarden werden beslagen. Aan de overkant, op de Westelijke hoek van het Commandeurspad, zien we het huis, waarin thans de familie G. van den Eijkel woont. Uit onze foto blijkt, dat hier in 1896 een verbouwing plaats vond. Dit was een gevolg van het feit, dat het pand toen juist was aangekocht door Jan van As, die er een drogisterij en snoepwinkel in ging vestigen. Het pand aan de rechterzijde van de Kerkstraat, op de Oostelijke hoek van de Kerklaan. werd bewoond door oud-pastoor Van Straalen, die hier na het ver krijgen van zijn emeritaat, zijn levensavond door bracht. Op de tegenovergestelde hoek van de Kerklaa. waar zich thans de kapperszaak van de heer A. Minne», bevindt, woonde in een eeuwenoud pandje het gezin C. van Vliet. f

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5