LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag in Parijs historische week voor 't Westen ingeluid franse hoofdstad korte tijd weer middelpunt der wereld Drie belangr ijke punten Twee soldaten gedood, twee gewond bij legerplaats Oldebroek WEERBERICHT Sovjet - Russische lof en hlaaru voor het Westen en zijn generaals Ij,tt Jaargang MAANDAG 9 MEI 1955 No. 28519 ttrtcfeur: J. w jjofdredacteur DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.050 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Zaterdag is in Parijs een weelc begonnen, waarin ten aanzien van tenminste fa centrale problemen op het gebied van de internationale diplomatie beslissingen zullen vallen (of reeds zijn gevallen), die vermoedelijk van verrei- lerde, zo niet van historische betekenis zullen blijken te zijn. Deze drie punten zijn: de betrekkingen met het Sovjet-Russische blok; Je toekomst van West-Europa en de rol, die het souverein geworden Duitsland daarbij spelen zal, en (ten derde) de situatie in Zuid-Vietnam en de toekomstige lüie van keizer Bao Dai. Parijs heeft, tenminste gedurende deze week, zo weer de positie veroverd, die bet, volgens vele Fransen, eigenlijk nooit verloren heeft. Parijs is nu weer let middelpunt zoals men hier zegt: de navel van de wereld geworden. Talrijk zijn de ministers en nog talrijker hun staven, die Zaterdag al naar de Franse hoofdstad zijn gereisd. Het zijn in de eerste plaats de Amerikaan John Foster Dulles en de Engelsman MacMillan, die Zaterdag en Zondag met len Franse collega Pinay en kanselier Adenauer hebben overlegd en vervol- jjns alle overige ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen, die bdenochtend om half elf hun eerste zitting hielden. PMacMillan voor beraad Grote Vier in Juli V»r de eerste maal was by het ATO-overleg tegenwoordig de Duitse Kidler Adenauer, bijgestaan door de lanre NAVO-vertegenwoordiger Blan- aihoni, die Zaterdagmiddag door pre- te Faure op het vliegveld Orly per- scchjk werden afgehaald. Merkwaardige samenloop: op de dag a de tiende verjaardag van de capitu- lüe der Nazi's, welke met groot militair sioon herdacht werd. deed Duitsland, i teer souverein geworden, zijn entree de familie der Atlantische volkeren. Op hetzelfde moment, dat bij alle ■cionale monumenten in geheel Frank- lï kransen werden gedeponeerd ter rienklng van de slachtoffers der tew overheersing, werd voor het Palais billot de zwart-geel-rode vlag gehe- s waarmede Duitslands wederopstan- a en souvereiniteit spectaculair wer- n bevestigd.... Wesl-Duitsland werd bovendien Za- riagtvond tijdens een diner in de fltse ambassade ook nog opgenomen de West-Europese Unie. samen met geland. Prankriik. Italië en de drie feieiux-staten. waarvan toen de offi- tSe geboorte werd gevierd. we organisatie aangesteld. De Belgische ambassadeur in Teheran. Louis Goffin, zal secretaris-generaal worden en zich als zodanig in Londen vestigen. De Ita liaanse admiraal Ferrari wordt belast met de leiding van het contróle-liohaam op de bewapening, welke in Parijs zal zetelen en daarbij zal hij worden bij gestaan door de Fransman Christofin. Verder werden in het leven geroepen een permanente raad en een assemblee, die uit de leden zal bestaan, die nu reeds in de Raad van Europa in Straatsburg zitten. Een commissaris voor de Saar werd I nog niet benoemd. De Saar-kwestie zal I deze week eerst nog nader vooral tussen Adenauer en Pinay. bekeken moeten worden, aangezien de Saarlanders pro test hebben aangetekend tegen enkele afspraken, die beide staatslieden onlangs te Bonn hebben gemaakt. In het kader van de onderhandelin gen van de West-Europese Unie moet ook nog een ontmoeting worden genoemd tussen de Nederlandse minister van Bui. tenlandse Zaken. J. W. Beyen. en zijn Italiaanse ambtgenoot, prof. Martino. over de economische integratie. Dit zelfde onderwerp, dat in het zogenaamde plan-Beven werd behandeld, hebben de Ontmoeting Beyen-Martino ldrie Beneluxlanden opnieuw aanhangig J I gemaakt in de vorm van een voorstel, dat bij de West-Europese Unie werd inge diend en dat in Juli in Luxemburg moet I worden besproken. Ik teven ministers van de W.E.U. heb- e tijdens de feestmaaltijd ook al de soraaamste functionarissen in de nieu- De NAVO-zitting. die tot en met Woensdag zal duren. zal. naar algemeen verwacht wordt, wel worden overheerst door de besprekingen van de Grote Drie, die hoofdzakelijk over de komende ont moeting met de Sovjet-Russen zullen handelen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. MacMillan heeft gisteren een nieuw voorstel ingediend, dat er op neer komt dat de vier regerings-chefs Eisenhower. Eden. Faure en Boelganin tweemaal tezamen zullen komen, de eerste keer al op zeer korte termijn misschien reeds in dp maand Juin om de voornaamste problemen in grote trek. ken onder ogen te zien. De kwesties, waarvoor dan direct geen oplossing kan worden gevonden, zouden dan een étage lager eerst door de vier ministers van Buitenlandse Zaken en hun experts wor den onderzocht. Zodra die er een gat in zien zouden de Grote Vier op de hoogste verdieping opnieuw bijeenkomen om dan de zaken zo mogelijk definitief te be klinken. Slot op Pag. 2 Gisteren tien jaar geleden, op 8 Mei 1945. werd de volledige Duitse capitulatie in Reims getekend. Op de voorgrond de twee Duitse on dertekenaars. achter de tafel de vertegenwoordigers van Engeland. Sovjet-RuslandAmerika en Frank rijk. Treinramp op zelfde plaats als in 1954 Vier uur duurde dramatische Lagere temperaturen AeJüt,v?rwacht t°t morgenavond: ^nvankehjk zwaar bewolkt, later wis hes m oUcln8- Enkele buien met een tanr#£h1nweer- Morgen overdag lagere tm»n t ifn* Matige tot krachtige wind Zuid en West. "Wmaakt te 10 uur). z 10 MEI. v! uur: onder: 20.20 uur. Btcenu.23-56 uur: onder: 6 55 uur. ",ler te Katwijk te 5.15 en 17.36 u r bestaat alt 14 pagina's Ambassade van Venezuela: „Vermeulen's verklaringen bedriegelijk en onwaar" De Ambassade van de Republiek Venezuela verzoekt ons opname van het volgende „In de vaste overtuiging, dat uitlatin gen van minder aangewezen woordvoer- ders bjj het publiek veronderstellingen doen rijzen, die de goede betrekkingen tussen Venezuela en Nederland schaae berokkenen, dementeert, weerlegt en verwerpt de Ambassade van Venezuela hiermede de verklaringen, die gezien hun bedriegelijk en onwaar karakter - door de vertegenwoordiger der inter nationale arbeidsorganisatie op diens doorreis in Schiphol met betrekking tot regering en volk van Venezuela werden afgelegd". redding na ontsporing (Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag, even na I uur, is op het emplacement van de legerplaats Oldebroek een militaire trein uit de rails gelopen, even nadat de electrische locomotief een aftakkend wissel had gepasseerd. De gevolgen waren ontzet tend. Vier militairen raakten bekneld toen een van de wagons ongeveer 12 meter in de andere drong. Een van de slachtoffers overleed tijdens de reddings pogingen, welke urenlang duurden. Een ander werd een been afgekneld. Hij overleed later. De twee anderen werden vrij ernstig, respectievelijk licht gewond. De ravage op de spoorbaan was enorm. Acht van de 12 rijtuigen waren van de rails gelopen en stonden schots en scheef op de baan. Eén rijtuig brandde volkomen uit door het breken van de gasleiding. De electrische leiding smolt tengevolge van deze brand door. Aangrijpend waren de reddingspogin gen, die van het tijdstip waarop het on geluk gebeurde, tot half vijf duurden. Toen pas kon men het inmiddels ov leden slacht9ffer, soldaat H. Froger uit den Haag, bergen. De tijdens de redding toegebrachte transfusies hadden helaas niet mogen baten. Kort na het ongeluk was de brand eer van Doornspijk aanwezig, die - na het vuur geblust te hebben - de militai ren hielp bij de reddmg. Bijzonder merkwaardig is dat op 24 Januari van het vorig jaar op precies de zelfde plaats door het snel passeren van deze wissel (hetgeen waarschijnlijk ook thans is gebeurd) een trein ont spoorde. Enorme ravage Toen wy op de plaats van het onge luk aankwamen, had men juist een der beknelde militairen bevrijd. Het was sol daat J. M. Heeren, uit Oosterhout, die licht gewond werd. Het gerucht ging dat er nog twee soldaten in het rijtuig zaten. Later bleken het er drie te zijn Militai ren, burgers en brandweerlieden, gehol- jien door enkele spoormannen, waren bezig deuren te slopen en een gat in het dak te hakken om de benarde passa giers hulp te kunnen bieden Toen een van de portieren verwijderd was, bleek eerst welk een ontzettende ravage dc ontsporing in dit - het achtste - rijtuig teweeg had gebracht. Het zevende rijtuig was dwars door de achterwand van het achtste gedron gen en dat met zulk een kracht, dat een ijzeren onderstel over een afstand van ongeveer tien meter alle coupê's had doorboord ter hoogte van de zit plaatsen. Stalen balken, veren, leidingen, ver splinterd houtwerk en ijzeren platen wa ren m elkaar gedrongen tot een onont- kluwbare massa. Men durfde deze wa gons niet uit elkaar te trekken uit vrees dat het rijtuig, waarin de militairen zich bevonden, in elkaar zou zakken. Stut balken werden aangebracht, waarna ge tracht is met zagen, messen en later snijbranders openingen te forceren om de slachtoffers te bevrijden. Een beeld van de ravage bij het spoorwegongeval nabij Oldebroek. als gevolg waarvan twee militairen om het leven kwamen. Nog voorzichtiger met het vaccin van dr Salk Or Leonard Scheele, hoofd van de Amerikaanse burgerlijke geneeskundige dienst, heeft Zaterdag de opschorting van alle programma's voor inenting tegen kinderverlamming met het vac- cin-Salk aanbevolen, tot er een deskun- lige uitspraak is gedaan. Dr Scheele kondigde Vrijdag alleen de voorlopige stopzetting van de verdere distributie van de entstof arn. dit rijtuig geweest, dat geheel uit brandde. Soldaat Hateboer, uit Amsterdam, een van de inzittenden, vertelde ons: „Ik voelde de trein trillen en opeens hot sten de wielen over de biels. De ban ken schoven in en over elkaar. Er klonk een ontzettend gekraak, en met een besefte ik dat de trein ontspoorde. Ik sprong er onmiddellijk uit en met mij de anderen". De militairen waren.in de „Opleiding mechanische uitrusting" en „Vakschool'' en gingen met verlof naar huis. Een deel van hen stond Zaterdagmid dag in angstige spanning te wachten welke resultaten de ijlings begonnen reddingspogingen zouden opleveren. Men had bijna onmiddellijk geweten dat er nog drie of vier jongens in de trein za ten. en gelukkig waren hun kameraden bjj de hand om dadelijk te trachten hen te bevrijden. Toch duurde het nog 2 uren en 10 mi nuten voor men soldaat Heeren als eer ste kon wegbrengen. Hij bleek het minst gewond. De brand heeft men eerst proberen te blussen met de schuimblus-apparaten, welke in de trein aanwezig waren, doch dit haalde niet uit. zo vertelden de sol daten ons. Later is de brandweer van Doornspijk, geassisteerd door corpsen uit andere plaatsen, te hulp gesneld En zij zijn gebleven voor het reddingswerk. Minister Staf aanwezig Om tien minuten voor vier kwam de ongevallentrein van de spoorwegen met een ploeg mensen, die meteen begon nen de in elkaar geschoven rijtuigen stuk te slaan zodat er ruimte vrij zou [Garnizoen in Saigon van cle Binh-Xoejen geeft zich over Een garnizoen van 84 opstandige Binh Xoejensoldaten, dat in het centrum van Saigon nog het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie bezet hield, heeft zich Zondagavond aan het Vietnamese leger overgegeven. De mannen riepen, toen zij de ijzeren hekken rondom het hoofdkwartier der veiligheidspolitie voor het nationale le ger openden, „weg met de opstandelin gen" en „Premier Djem leve 10.000 Jaar". Onder militaire bewaking werden zij naar een kamp overgebracht. De premier van Zuid-Vietnam. Djem, heeft in een verklaring aan de pers zijn actie tegen de Binh-Xoejen verdedigd. Hij noemde de organisatie „een gewa pende groep die het monopolie had van de geweldige organisaties, die in Azië speelholen en bordelen leiden". Ook her innerde de premier er aan, dat de Binh Xoejen geweigerd had met hem samen te werken, hoewel militaire leiders van andere groepen, de Cao Dai en de Hoa Hao. zijn zijde hadden gekozen. Gebruikmakend van haar ruime in komsten had de organisatie hotels, wa renhuizen e.d. overgenomen, terwijl zjj zich ook bezig ging houden met het smokkelen van opium. Slot op Pag. 2 Dode en zwaargewonde Zaterdagmiddag Is een dame gedood en een ander zwaargewond bij een auto-ongeluk te Wijchen bij Nijmegen. De auto waarin de beide dames wa ren gezeten, kwam op de nieuwe weg te Wijchen in botsing met een vracht auto. die juist uit een garage kwam. De botsing was zo hevig, dat de personen auto geheel in elkaar werd gedrukt. Me vrouw Daniels-Hoefnagels. weduwe van de oud-voorzitter der WV „Nijmegen Vooruit" kreeg zulke inwendige kneu zingen. dat zij kort na opname in een ziekenhuis aan haar verwondingen is bezweken. Haar schoondochter, die de wagen bestuurde, werd zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. Rijtuig vloog in brand De trein, samengesteld uit oudere ty pen rijtuigen, waaronder houten, was bestemd voor militairen en reed van Zwolle in de richting Den Haag. In Wezep waren de eerste passagiers inge- gestapt, zodat de trein, nog betrekkelijk leeg was toen het ongeluk bij Oldebroek gebeurde Ongeveer 80 man zaten er in. verdeeld over de gehele trein, uitgezon derd één rijtuig, waarvan de portieren in Wezep afgesloten bleken te zijn, zodat niemand er in kon. Het is gelukkig ji 'st Moskou, wijdden beiden speciaal aan dacht aan de rol van Joego-Slavië bij de algemene overwinning. De Sovjet-Russische vice-premler Lazar Kaganovitsj heeft Zondag in Praag, op een plechtigheid ter herden king van de overwinning op Nazi-Duits- land in 1945, verklaard, dat revoluties niet voor uitvoer bestemd zijn. „WU zUn niet van plan de revolutie te exporteren. Als Marxisten weten we echter, dat de volken van de kapitalis tische landen vroeger of later ons glorieuze revolutionnaire voorbeeld zui len volgen", zo zei hy. „Wij zyn bereid tot vreedzame samenleving en concur rentie. Wo zyn er van overtu ;d, dat het socialistische (bedoeld werd: Communis tische, Red.) stelsel als overwinnaar uit deze concurrentiestrüd te voorschUn treden zal", zo voegde KaganovitsJ hier aan toe. „Revoluties zijn niet voor export bestemd" Maarschalk Zjoekof, de Sovjet-Rus sische minister van Defensie, die zich thans in Oost-Duitsland bevindt als lid van 'n Russische delegatie ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de Duitse capitulatie, heeft in het orgaan van de Sovjet-Russische Communisti sche partij herinnerd aan de „banden van vriendschap tussen het Sovjet- Russische leger en de legers van de V.S. en Engeland" tijdens de oorlog. Hy had ook een woord van lof voor de ver zetstrijders van Frankryk, Italië. Noor wegen Griekenland en Joego-Slavië in het byzonder en sprak de hoop uit. dat de gerezen geschillen tussen de Sovjet- Unie en Joego-Slavië zo spoedig mogelijk uit de weg geruimd worden. De ..trouweloosheid" van Engeland en Frankryk aan het begin van de oorlog had nederlagen tot gevolg. Slechts ae Sovjet-Unie redde hen van „de fascis tische slaverny". Verder uitte maarschalk Zjoekof scherpe critiek op generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa en zyn plaatsvervanger, veld maarschalk Montgomery, „die oorlogs zuchtig met atoom- en waterstofbom men zwaaien Zowel de Sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, als de bekende militaire leider uit de tweede wereld oorlog maarschalk Konief. hebben Zon dag bU het herdenken van de Duitse nederlaag in 1945 de Geallieerde samen werking en de gezamenlijke oorlog? Inspanning uit die dazen geprezen Di maarschalken, die spraken op een grote bijeenkomst in het Bolsjoi-theater te „Goede hoop" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, heeft ter gelegenheid van de herdenking van de overwinning op Duitsland Zondag voor de Amerikaanse televisie-omroep verklaard, dat hl) „goede hoop" koestert voor de toekomst van de vrede. Vrede en gerechtigheid etsen „voort durende inspanning en opoffering", doch de mensheid is nu bereid evenveel op te offeren voor de vrede als om een oorlog te winnen. Voor het eerst beseft ae mens. dat vrede en gerechtigheid doelen zyn, waarnaar voortdurend gestreefd moet worden en dat het geen doelen zUn die door een paar overeenkomsten op papier verzekerd kunnen worden, aldus Dulles.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1