LEIDSCH DAGBLAD Nationale Bevrijdingsherdenking or Hotel ,De Wereld' Wageningen) West-Duitsland onafhankelijke staat WEERBERICHT na tienjarige bezetting py, Jaargang VRIJDAG 6 MEI 19S5 No. 28517 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand; f. 0.50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een dag van vreugde lOi Zware A-bom in Nevada ontploft Tweemaal zo sterk als die Hirosjima verwoestte Op het Amerikaanse proefterrein in de staat Nevada is Donderdas de grootste atoomproef van de huidige serie ge houden. Op een 150 meter hoge toren werd een atoomwapen tot ontploffing gebracht, dat tweemaal zo sterk was als de bom. die in 1945 Hirosjima ver woestte. Aan de voet van de toren was een dorp gebouwd, dat de bijnaam „ver doemde stad" had gekregen, om de uit werking van de ontploffing op ver schillende soorten gebouwen, materiaal voedsel en schuilplaatsen na te gaan. De proefneming werd bijgewoond door 2000 personen. De liohtflitst van de ontploffing, die kort voor het aanbreken van de dag werd veroorzaakt, verlichtte gedurende 25 seconden Las Vegas, dat op een afstand van 120 km van het proefterrein ligt. Een ogenblik was het licht zelfs helderder dan zonlicht. Dicht bij de toren, op een afstand van slechts twee kilometer be/ond zich een groep van dertien vrijwilligers (twaalf officieren en een instructeur van het legen in een twee meter diepe loop graaf. Gratiebesluit afgekondigd Vandaag treedt het besluit in werking, waarbij gratie wordt verleend aan alle veroordeelden, wier vonnis vóór 6 Mei 1955 in kracht van gewijsde is gegaan ter zake van vóór 1 Februari 1955 ge pleegde delicten. De gratie is uitsluitend van toepassing op geldboeten en tijde lijke vrijheidsstraffen. Geldboeten van f. 25 en minder wor den geheel kwijtgescholden, boeten tot en met f.100 worden met f.25 vermin derd en van boeten bov--> de f 100 wordt eer- rierde gedeelte kwijtgescholden Straffen van 14 dagen en minder wor den geheel kwijtgescholden en alle 1 dere straffen worden met een vierde gedeelte verminderd echter met minimum van 14 dagen en een maxi mum van 9 maanden. Prinsessen en Foulkes op Keukenhof Nadat generaal Foulkes Woens dag een bezoek aan Keukenhof had gebracht, zijn gisterochtend om 8 uur de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet met enkele vriendin nen voor een bezoek aan de ten toonstelling aldaar aangekomen. Des avonds om 7 uur reden 40 bussen voor met militairen, dne in Wapeningen hadden gedefileerd. Overigens was er op Keukenhof gisteren veel buitenlands bezoek. Gelukwensen van generaals De Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews en drie vooraan staande Amerikaanse generaals hebben zich in een bijzondere boodschap ge richt tot het Nederlandse volk. waarbij zij hun gelukwensen aanbieden ter ge legenheid van de tiende herdenking van de bevrijding van Nederland. De generaals, die elk een belangrijk aandeel hebben gehad in de bevrijding, zijn generaal Matthew B. Ridgway, staf-chef; generaal Maxwell Taylor, be velhebber van het commando van de V S. en de V.N. in het Verre Oosten en luitenant-generaal James Gavin, waar nemend chef-staf voor plannen en ope raties. leien naties vormden symbool van eenheid (Speciale berichtgeving) „Landgenoten, het is vandaag een dag van vreugde!". Helder klonk Koningin Juliana's stem over het kleine plein voor ïd „De Wereld" in Wageningen. Hoog torenden hagelwitte wolken na de sobere gevel, de wind speelt met de banieren, die afhingen na de huizen, met de vlaggen van de zeven verbonden naties die zo bt voor de eretribune gehesen waren. Een dag van vreugde: dat trilde door in de stem van Koningin tüana, toen zij hier, vergezeld door Prins Bemhard en de vier Prin- sa, op historische grond de nationale herdenking van de bevrijding iidde met de woorden, die stroomden naar het hart van het Neder- sL«e volk, in alle delen van het land. Een daq van vreugde: het bevrijdingsvuur, ontstoken naast het mijdingsbeeld, getuigde daarvan. Vreugde tintelde in de lucht rond té dit kleine plein, waar behalve tientallen autoriteiten inwoners ïsden van 300 Nederlandse gemeenten. Stfwid glinsterend in de muziekin- ascten van de detachementen van ■o landen die stram voorbij mar- Krden in het grote bevrijdingsdéfilé, glimmende helmen van de Ameri ka, in de trommels van de met pan- Men getooide Britse tamboers, in de ■edels van de landen die samen stre kt Nederland. vaandels nu voorbij zien als symbool van eenheid die m de strijd. nlngen-hotel „De Wereld." Magi- "J klanken voor héél Nederland, nauw *x:den met de troepen die onze be- ï«s werden en voor wie zoals de Ko- -ic Bet zeide tot generaal Foulkes. "wemmandant van het Canadese 1ste ^wps, een groots monument van «warheid ls opgericht in onze har- Titdaar dat op deze tiende herden- mM* van de bevrijding naast de nn de Koningin, de nationale her- culmineerde in een parade en p?.0*5 défilé van detachementen "1Canada. Frankrijk, Luxem- J"'*het Ver. Koninkrijk en de Ver. «fa. opnieuw tezamen met onze eigen Und- en luchtstrijdkrachten. Typisch Hollands iJïT.-ch Hollands was de entourage - aeel deze nationale herdenking, i, J® elf begon bij de aankomst w Koninklijk paar aan de Grind- Jto straffe wind jaagde witte wol- i'iJ°r d.e blauwe hemel en helder IvS rode Pannendak van de «hl waar Koningin en Prins over ga in de crème calèche waarin zij èffS°?lele insPectie verrichtten van \r^.e troepen. Generaal Foulkes. «mister van Oorlog, de Commissaris «Mngtn en de burgemeester van r.«ri!?n begroetten de Koninklijke f,.crème calèche, in 1898 door L?mma geschonken aan Ko- Wilhelmina en alleen te gebrui- - ™J nationale gelegenheden kwam Tijdelijk regen JE'erwacht tot morg< «'tik zwaar bewolkt, la es,., v.Tudelijk regen met sans op Morgen overdag koeler. Aan- .^"1» matige wind uit Zuidelijke krachtige wind uit Ihnc) chtinBen. (Opgemaakt te 21.22 uur; onder 4.51 uur. 3.37 uur en o.. °P: 21.22 uur; onder te Katwijk te bestaat uit 20 pagina's hier voor het eerst sinds 1948 weer in actie. Het rijtuig, bespannen met zes paarden, glansde in het blijde licht, de rood met gouden uniformen van voor rijders en rijknechten fonkelden en over de landelijke lanen van Wageningen reed stapvoets de calèche langs 2000 man troepen die als versteend stonden in hun eerbetoon, één in doelstelling en uni form, maar weldadig gevarieerd in uit monstering naar traditie en aard van hun land. Zeven vlaggen Typisch Hollands was ook het beeld rond hotel „De Wereld" van nu af aan gelegen aan de Generaal Foulkesweg no 1. Twee kilometer rijen zich naar het Oosten de vlaggen langs deze allee die in het hart van Wageningen uitmondt op een plein waar het Koninklijk gezin zich met de genodigden en vertegen woordigers uit alle lagen van Nederlands bevolking vereende om samen nog een maal te herdenken. Uit alle ramen hingen mensen, op de daken stonden ze, en temidden van dat alles stond de gevel van hotel „De We reld". niet meer gehavend nis weleer, maar stroef en sober gebleven. Kort na het Koninklijk paar arriveer den de vier Prinsessen, die elk een boe ket bloemen ontvingen van Wagening- se meisjes die in de bevrydingsweek ge boren zijn. Donkere wolken pakten zich samen, j en een voorjaars regenbui veegde over Wageningen op het ogenblik dat het Koninklijk cezir. zijn plaats innam on der de baldakijn waarboven de Konink lijke standaard hing. Aan zeven vlag genmasten rezen, onder de eerste strofe van de volksliederen, de vlaggen omhoog van de naties die bil de herdenking be trokken zijn. Motorrijders leverden liet bevrijdingsvuur af. overgebracht uit Nij megen, en gedragen klonk over het plein het Halleluja van Handel. En toen de laatste klanken verstierven was het even stil alsof een ieder speelde met eigen gedachten. De Kontntvn sprak Generaal Foulkes sprak. Een kort overzicht van de gebeurtenissen die leidden tot de capitulatie van de Duit sers. 'n sobere hulde aan de standvas tigheid van het Nederlandse volk in de dagen van rampspoed, vreugde over de groei van sterke vriendschaps banden tussen Nederland en Canada. De Koningin sprak. Een herinne ring aan hen die naamloos rusten in de aarde on in de zee, of wier as ver strooid is in de lucht, een warm woord over de groei van internationale vriendschap, over wat in tien jaren in Nederland bewaard, ontstaan en ver worven Is, over de boodschap van hen die wij op deze dag eren. Koningin Juliana en Prins Bern- liard, gezeten in een open calèche, inspecteren de troepen, die voor de parade op Bevrijdingsdag naar Wageningen waren gekomen. Onmiddellijk daarna begon het grote défilé. Telkens het detachement van een natie, voorafgegaan door muziek en vaandel. De mariniers-kapel met dreu nende trommels die het voorbymarche- ren accentueren van adelborsten en ca detten, De Belgen met hun beige baret ten, nauwelijks verdwenen als de Cana dezen al aanmarcheerden, de rijen van drie dicht ln elkaar geschoven, vooraf gegaan door een muziekcorps met zwarte berenmutsen. Feestelijke samenwerking „Een dag van vreugde", heeft de Ko ningin gezegd. En vreugdig was het te zien hoe hier de jonge kerels uit vele landen tezamen gingen. Na de Canade zen de Fransen, geniemuziek voorop, de pelotons in kittige snelle pas. een leven de candans van mannen en muziek. De Luxemburgers, wat statig met hun pet ten op, Nederlandse fuseliers gehelmd, voorafgegaan door hun vaandel en een tamboerskorps van grenadiers. Het Britse detachement: de tamboer met panter vellen. een genie-symbool van soldaten met blanke pijlen en dan de Lancashire fuseliers, de gele pluimen op de baretten wapperend in de wind. Wonderlijke variaties op het khaki- kleurig uniform in dit Westerse ver band: he' Amerikaanse detachement The First Infantry Devlsion Honor Guards, de zilverglanzende helmen van muziekkorps en vaandelwacht glimmend in de zon, de eenheden geschoeid met hoge bruine laarzen, kleurige sjaals on der de battledress, broeken met rag- scherpe plooien. Tot slot weer Nederlandse eenheden: het Marinierskorps met vaandel, matro- zen, stoottroepen met vaandel en grond- troepen van de Kon. Luchtmacht. Het was één feestelijke samenwerking van klanken en kleuren! Een waarlijk nationale, neen: een internationale her denking van het enige feestelijke mo ment dat een oorlog ooit kan kennen: het ogenblik van zijn einde! West-Europese Unie van zeven landen gisteren in werking Dr Adenauer bereikte zijn doel West-Duitsland is Donderdag een onafhankelijke, souvereine staat gewor den. Met de ondertekening van een proclamatie, waarin de Hoge commis sie van de drie Westelijke Geallieerden wordt opgeheven, kwam een einde aan een tienjarige bezetting van dit gebied. De proclamatie werd om 10.55 uur Nederlandse tijd getekend op de laatste bijeenkomst in Bonn van de Hoge Commissarissen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Deze Hoge Commissie werd ingesteld in 1949 ter vervanging van de Geallieerde mi litaire gouverneurs, die het bestuur in handen hadden gehad sinds de ineen storting ran het Derde Rijk van Hitier op 8 Mei 1945. Voorts is gisteren de nieuwe West-Europese Unie van zeven landen in werking getreden .nadat eerst Engeland en vervolgens Frankrijk en het souve reine West-Duitsland 's ochtends hun ratificatie-oorkonden hadden gedepo neerd. De nieuwe unie is in feite een uitbreiding van de Brusselse verdrags organisatie van Engeland. Frankrijk en de Benelux-landen. De twee nieuwe leden zijn Italië en West-Duitsland. Geen tekenen van vreugde Onze correspondent in West-Duits land telefoneerde hedenochtend: Voor de 80- jarige West-Duitse Bonds kanselier Adenauer is het gisteren on getwijfeld een van de belangrnkste da gen van zijn gehele leven geweest, hoe wel hij toch al vrii veel hoogtepunten en glorie heeft gekend. Hii heeft ziin doel bereikt, een mijlpaal op de weg van het eest ad iè bergopwaarts klim mende Duitse volk. waarnaar hii in de laatste jaren met onvermoeide ijver en met taai doorzettingsvermogen heeft gestreefd. Hel was overigens opvallend, dat er over het algemeen niet zo veel symp tomen van vreugde te bespeuren waren als men in sommige Geallieerde krin gen. en wel voornamelijk in die van de Amerikanen, had verwacht. Nergens is ook maar een zweem van opgetogen heid en uitgelatenheid ontdekt. Nergens werd eens echt uitbundig feest gevierd. Men zag geen vrolijke mensen met feestmutsen en feestneuzen op. er werd Prinses Withelmina legt een krans i IJ. Kuypers-Rietberg. die onder de bij het door haar te Winterswijk] naam Tante Riek zulk een belang- onthulde monument voor mevrouw j rijke rol in het verzet heeft gespeeld. op straat niet gezongen of gedanst en behalve van de openbare gebouwen zag men haast nergen van particuliere hui zen de vlag wapperen. De bevolking had in de laatste maan den telkens weer opnieuw al zo veel over de op komst zijnde souvereiniteit en de opheffing van het bezettingssta tuut gehoord, dat het feit zelf. de korte officiële plechtigheid, die ln het kleine Bonn plaats had. de mensen feitelijk onverschillig bleef Wanneer men ze vroeg 'tot welke klasse van de maatschappij zil ook be hoorden). hoe zii over het herstel der onafhankelijkheid van West-Duitsland dachten, kreeg men doorgaans steeds hetzelfde stereotype antwoord: alles goed en wel. het was trouwens tijd ge worden ook. Maar wat schiet ik er zelf mee op? Voor mij verandert Immers zo goed als niets. Gouden Duitse adelaar... Het officiële gebeuren, (n.l. het depo neren van de oorkonden van de ratifi catie van de Pariise accoorden). op het middaguur, ln het witte palels Schaum- burg. Adenauers Bondskanselarli. door de Franse Hoge Commissaris Francois Poncet en zijn Britse confrater Sir Frederik Hoyer Millar, die nu beiden ambassadeur geworden ziin. heeft op de seconde af slechts vier minuten ge duurd. De documenten lagen in fraaie rood lederen mappen, die met een gouden Duitse adelaar waren versierd. Er ston den niet meer dan 150 nieuwsgierigen, hoofdzakelijk jonge mensen, die met een autobus van buiten waren gekomen, aan weerskanten van het tuinhek van de Bondskanselarij op straat. Zij konden alleen maar een glimp van de hoge vertegenwoordigers van het Britse rijk en van de Franse republiek opvangen, toen hun zware zwarte limousines het hek binnenreden en kort daarop weer naar bulten reden. Slot op Pag. 2 (Ingez. Meded.-Adv.) U gaat deze zomer beslist een boel prettige dingen doen! Elke vreugde in het leven van een man kan worden bedorven door slecht passende schoenen. Bata herenschoenen passen uitstekend; ze zijn elegant en sterk. In Bata schoenen geniet U meer van het leven. Weense ambassadeursconferentie bracht plotseling ontspanning (Telefonisch van onze correspondent in Wenen) De dag \an gisteren, dc vierde dus waarop de vier ambassadeurs in Wenen over het Oostenrijkse vraagstuk hebben onderhandeld, heeft tenslotte de zo hoog nodige ontspanning gebracht. De vier ambassadeurs hebben nu alle paragrafen van het staatsverdrag doorgenomen en zijn daarover grotendeels tot overeen stemming gekomen. Het meest verheugend is het feit, dat de 36.000 vluchtelin gen uit de Balkan, die zich in Oostenrijk berinden. geen angst meer behoeven te hebben- zij zullen niet door controleurs worden lastig gevallen met vragen of zy naar hun vaderland achter het ijzeren gordijn willen terugkeren. De Sovjet-Unie heeft hier weer eens een propagandastunt uitgehaald door dit punt opeens te schrappen en er een soort streep door te halen. Onopgelost blijven nog twee paragrafen, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken moeten onderhandelen, nl. de kwestie of Oostenrijk uitdrukkelijk voor de laatste oorlog verantwoordelijk dient te worden gesteld en de vraag of buitenlandse onderne mingen. die vóór de oorlog het recht hadden verworven om in Oostenrijk (Zls- tersdorf) naar olie te boren, ook nu na het verdrag deze rechten kunnen be houden. Dit punt is in het bijzonder voor Nederland van belang, omdat een Nederlandse onderneming (de Royal Dutch Shell) zulke rechten intertijd beeft verworven. Oostenrijkers na de jongste ervaringen voorzichtiger In Oostenrijkse regeringskringen ls men echter vol vertrouwen en verwacht men, dat deze tamelijk bijkomstige on derdelen gemakkelijk kunnen worden opgelost. Ook over de sterkte van het toekomstige Oostenrijkse leger is men tot een accoord gekomen door dit punt uit het verdrag zelf te lichten, zodat het later afzonderlijk kan worden behan deld. Over de neutralist van Oosten rijk zullen de Grote Vier zich eerst de finitief uitspreken, door de garanties vast te leggen waardoor deze neutrali teit wordt gewaarborgd. Wij zullen de Sovjet-Russische menta liteit wel nooit ten volle begrijpen. Na de sensationele ontvangst van de Oos tenrijkse regeringsdelegatie in Moskou scheen alles gunstig te verlopen, maar nauwelijks hadden de vier ambassadeurs anderhalve dag onderhandeld, of de Russen zetten de domper op bet opti misme en al diegenen die altijd aan de goede bedoelingen van de Russen had den getwijfeld, schenen gelijk te krijgen. En nu opeens trekken de Russen hun eisen inzake de vluchtelingen terug waarschijnlijk om een nóg groter psy chologisch effect te bereiken. In elk geval schijnt de atmosfeer voor lopig weer te zijn opgeklaard. Men ver wacht heden (Vrijdag) of morgen het einde van de besprekingen der ambas sadeurs. zodat de vier ministers van Bui tenlandse Zaken eventueel op 13 of 14 van deze maand naar Wenen zouden kunnen komen om de open vragen op te lossen en het verdrag te ondertekenen. Maar na de laatste ervaringen zullen de Oostenrijkers dan pas rustig durven ademen, wanneer werkelijk de laatste Sovjet-Russische soldaat hun grondge bied heeft verlaten!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1