SIERLIJK CORSO TROK ONTELBARE MENIGTEN NAAR FEESTELIJKE BOLLENSTREEK bloemenschaarste drukte stempel op fleur van het festijn HOLLAND WAS DE BRUID Ernstige verkeersopstoppingen en oanzienlijke vertraging M,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 2 Me! 1955 Derde Blad No. 28514 >A{ ii |Wel openingsstuk van het bollencorso. dat samenviel met Koninginnedag..Het Huis", van Oranje, dat door ttoembollencultuur Hillegom gesymboliseerd werd in een bloemenmaquette van het Paleis Soestdi/k. In stijl een K/i het algemeen karakter afwijkende wagen, die het overigens goed deed. (Van een onzer redacteuren) Nog nimmer zijn zo overweldigende menigten van Nederlanders en vreem delingen op één middag in de bollenstreek bijeen geweest als Zaterdag, toen liet jaarlijkse bollencorso van Sassenheim via Lisse en Hillegom naar Benne- broek en terug rok. Een corso onder het motto „Holland is de Bruid" dat in ierlijke opzet zeker met die van vorige jaren kon wedijveren, doch dat in fleur kennelijk het stempel droeg van een tekort aan bloemenmateriaal als gevolg i de uitzonderlijke weersomstandigheden van de laatste maand. De verkeerstechnische moeilijke bollenstreek heeft de ongekende stroom van bezoekers niet zo vlot weten te verwerken als vorige jaren, en ernstige verkeersopstoppingen tot ver buiten de streek (zoals op de Rijksweg Den Haag—Amsterdam!) waren hiervan het gevolg. Daarbij kwam, dat het corso zelf tijdens de rit vertraging ondervond, zodat hel verloop van dit grandioze festijn een krampachtiger karakter kreeg dan voorgaande jaren, toen juist de soepelheid zo opvallend was. Mocht in enkele opzichten dit corso geen volledige voldoening hebben gegeven, wat aan de honderdduizenden geboden werd stond niettemin op een leer hoog peil en zonder uitzondering heeft men genoten van de pracht, die kunstenaarshanden hebben weten te vormen uit de schoonste en teerste producten van de herlevende natuur. 'mposont van opzet en toch tot in de detail artistiek verantwoord kwam de ..oude klant" van het corso, de Oranjelijn te Rotterdam uit de bus met een "^heelding van Neptunus met zijn gevolg van zeemeerminnen teger. de achter 9'ond van een reusachtige bloemenschelp. De toegekende eerste prijs alles waardig. Jan Prins voor speelse vondsten, voor een bruidschat met harten van bloemen, voor de „tuin der dromen" met zijn zwanenvijver, sierlijke brug en spuitende fontein, voor de getuigen van het huwelijksfeest voor. de bruid zelve uiter aard, voor het gelukstelegram van de PTT, voor de huwelijksreis fier trein, voor de bruidsfoto etc. Bloemenschaarste Ook dit jaar was, uiteraard, de hya cinth weer het voornaamste versie ringsmateriaal, doch de rijkdom aan tint van vorige corso's ontbrak wel enigszins in het hyacinthengamma. Een iets minder fleurigheid In de ge- 1 hele corso-aanklcdng was hiervan het j gevolg, terwijl ook de tulpen met hun felle kleuren niet in die omvang kon den worden aangewend als vroeger. Veel gebruikte narcissen, gladiolen, forsythia, anjers. rozen, prunus, azalea, lathyrus en andere dochters van Flora uit Hollands lentetuin ver- j mochten dit niet te verbloemen. Dit gold niet alleen het corso, ook de entourage. De mozaieken waren schaar ser, de straatversieringen eenvoudiger en minder uitbundig. Wat er aan mozaiek- kunst ten beste was gegeven, mocht er zijn. maar er kon zeker niet gesproken worden van een bloementapijt waaron der de bollengemeenten schuil cingen j De natuur zit het bollencorso laatste jaren met mee. Vorig ja3r, toen de betoverende „melodie in bloemen" aan de ogen van honderdduizenden voorbijtrok, kon het publiek niet bevroe den. dat het maar een dubbeltje op z'n kant was geweest met het bloemen materiaal. Hoewel de organisatoren toen wisten, dat het moeilijk zou worden als gevolg van de late lente, durfden zij uitstel niet aan omdat dit de corsodag op 1 Mei zou brengen en de politie meen den dan niet 't bezoek van talloze Belgen méér (waar 1 Mei een vrije dag is) aan te kunnen Maar de bloemen bleken er te zijn, en door een merkwaardige ontwikkeling in het weer juist in groter verscheidenheid van normaal zij het in minder grote hoeveelheid. Dit jaar heeft men, toen het weer andermaal tegenwerkte, wel aangedurfd het corso een week te Verschuiven. Het was een durven zonder alternatief, want kón eenvoudig niet op de oorspronkelijke datum van 23 April. En het is zeer de vraag geweest, of zelfs verschuiving met nóg een week niet de „aankleding" van het corso ten goede zou zijn gekomen. Het was echter niet denkbaar, dat de natuu" het dit jaar zo erbaimelijk laat zou maken. Het aandurven van één week uitstel betekende een dubbel risico: het samen vallen met Koninginnedag kon wel eens heel wat minder Nederlanders naar de bollenstreek brengen ener zou niet zoveel politie beschikbaar zijn in ver band met plaatselijke festiviteiten elders. Het viel mee en daardoor tegen In beide opzichten is het echter mee gevallen. Er waren veel, veel meer be langstellenden dan vorige jaren, toen wij het aantal van de corsobezoekers op 500.000 schatten. We zullen er niet zo heel ver naast zün als we de raming dit jaar op 15» maal zo hoog, dus op driekwart milliocn stellen. Daaronder waren weer talloze buitenlanders, uit alle landen van West-Europa en uit andere werelddelen. Het kwam ons voor, dat de Amerikanen onder ben in aantal waren teruggelopen. Verre weg het grootste deel van de grotere toeloop dan vorig jaar werd echter gevormd door de Nederlanders uit alle provinciën. Deze schare van honderdduizenden ls niet voor niets naar de bollenstreek ge trokken. Wat zich voor hun ogen ont rolde was van een overweldigende sohoonheid en van hoog artistiek ge halte Na jaren van experimenteren en strijd tussen uiteenlopende inzichten omtrent de grote lijn en het algemeen karakter van de opzet scheen vorig jaar de ideale vorm gevonden te zijn, cn de voortzet ting van die stijl waarop de Amstel- veense blocmenkunstenaar Jos van Driel zo duidelijk een stempel heeft gedrukt bevestigt deze indruk. Met volstrekte vermijding van het pompeuze werd een voortreffelijke harmonie bereikt tussen i de nu eenmaal noodzakelijke „groots- heid" van het corso en de sierlijke gratie j van tere vorm en kleur die de wagens op ziohzelf en in onderdelen tot kleine j kunststukjes maken Afgestapt was van het schilderen met bloemen en bouwen met bloemen, waarvoor lr> de plaats was gekomen het boetseren met de lente boden. dat ook vorig jaar voor zulk ?pn bijzonder succes verantwoordelijk was Voldoende inspiratie Als leidraad voor het corm wa« e-.t jaar het gedicht van Jan Prins En Holland was de Bruid" gekozen, -en motief dat zich uitstekend leende voor afwisselende beelden en originele ideeën. OpmerV»Hjk was het srote aantal lief tallige jongedames. die de waeens be manden Een uitvloeisel van het motief, of een algemene tendenz om behalve bloemen ook de lieftalligheid van andere aard in te schakelen? Niet steeds bleek het vers /an Jan Prins voldoende te inspireren en men heeft hier en daar wat eel^nd bil 'on- del (..Waar werd oprc^'-r bil Guido Gezelle („Mli spreeki de blomme een tale.. en anderen jp- leend. Maar er was genoeg ruimte bij De spoorwegen noodden met een bloemige treinwagen uit tot een onbe zorgde huwelijksreis van de Hollandse bruid. Een eerste prijs was de verdiende beloning voor ..Het bruidstoilet" van de gebr. Driehuizen te Lisse. Een charmante harmonie van kleur en lijn, een stralend symbool van het opbloeiende leven. Over het algemeen kwam Sassenheim wat verslering en mozaieken betreft verreweg het beste uit de bus. Keren wij na deze afdwaling weer naar het corso van 38 rijdende bloem stukken terug Vertraging ondanks tijdig vertrek Het corso vertrok precies op tijd bij de Uiver te Sassenheim. maar kreeg naarmate de rit van twee maal viertien kilometer vorderden geleidelijk aanzien lijke vertraging. Dit ondanks het feit, dat kinderziekten als moeilijke wend baarheid van de wagens en mankemen ten die de stoet met horten en stoten doen verlopen en die eertijds nogal eens voorkwamen, vrijwel niet meer voor kwamen. Ook dit is een gevolg van het feit. dat het pompeuze en massale van vroeger uit het corso verdwenen is waarvoor verfijning en pracht uit vorm en kleur ln de plaats zyn gekomen. De omvang van sommige wagens mocht er dan heus wel zijn, over het algemeen had men het niet in het grote gezocht. Dat behoeft ook geenszins, als we naar de juweeltjes uit dit corso zien als bijv, het bruidstollet. het gelukstelegram, de olifant de molen in bruidstooi etc. Het is niet geheel te verklaren, waar door de vertraging optrad, al is wel zeker dat het keren van de stoet meer tijd gevergd heeft dan men had ver- waöht. Zo kon het gebeuren, dat de stoet bij de tweede rit door Hillegom al een klein uur vertraging had, en dat eerst tegen half acht in plaats van het tijdstip van res uur uit het schema de stoet in Sassenheim Zuid kon wor den ontbonden. Overigens niet in ongeschonden formatie, want enkele wagens hadden het tijdens de rit moe ten opgeven. Corsofoto's A. van Vliet - Leiden De jeugdige bemanning van de corsowagen ..Het land' van een combinatie van sireektirma's zocht plaatsje uit tijdens het wachten voor de start van het corso: aan de voet van de molens, die zij t>r door de bollenstreek zouden omzomen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9