LEIDSCH DAGBLAD Duizenden bij bloemendéfilé voor Koningin Juliana te Soestdijk WEERBERICHT Ontspanning Washington - Peking inzake het gebied van Formosa Frans-Duitse besprekingen werden met succes bekroond Keizer Bao Dai van Zuid-Vietnam afgezet en republiek uitgeroepen 54ste Uargang MAANDAG 2 MEI 1955 No. 28514 DMCteor: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0.50 per week (Vitte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 [)r. Kortenhorst bracht hulde aan .Koningin van de Vrede ..Het juiste woord te rechter tijd" In het ganse land is de verjaardag van Koningin Juliana Zaterdag blijde gevierd! Er waren defile's, parades, optochten en talrijke feestelijkheden, in vele gevallen besloten met een schitterend vuurwerk. De grote parade te Den Helder, afgenomen door de Commandant Zee macht Nederland, Vice-Admiraal F. T. Burghard. Daaraan namen deel mari niers met corpsvaandel en vaandelwacht, adelborsten, matrozen, Marva's, de Kon. Luchtmacht en de lichte luchtdoelartillerie met rijdend materieel benevens de Marinierskapel der Kon. Marine met tamboers en pijpers. Men defileerde langs talrijke autoriteiten. Het begin van het Zaterdagmorgen «houden blocmendefilé in de tuin van het paleis Soestdijk, ter ere van de jarige Koningin Juliana, vormde, loals de laatste jaren traditie is ge worden, het aanbieden van een oor konde door 35 afgevaardigden van Leidse studcntencorpora, die als esta fette 's nachts om twaalf uur uit Lei den waren vertrokken en om tien uur voor het Paleis aankwamen. Op het bordes stond de Koninklijke familie, Prins Bernhard met een witte anjer in de knoopsgat, en om elf uur precies werd de Leidse oorkonde over handigd en tevens het fraai uitge- Toerde feestprogramma van de Lus- (rumfeestcn in Leiden. Daarna stroomden honderden met bloemen langs het bordes, onder de vrolijke tonen van de muziekverenigingen uit Baarn en Soest in splinternieuwe uni formen. Tot de eersten die hun bloemen neer legden, behoorden de leden van de voet balelftallen van Sparta en PSV met hun cames. die 's middags in Soestdijk een wedstrijd speelden ten bate van de Stichting 1940—"45. Voorts waren er on der meer vertegenwoordigers van de Stichtingen Haarlems Bloei, prijswin- naressen van een kinderopstelwedstrijd over het onderwerp: „Wat wij van de Koningin weten", invaliden uit Soest en Baam, diaconessen uit Breda, een po litieman van Saba in de West. die hier met vrouw en drie kinderen met vacan te is, kinderen van het kindertehuis van het Leger des Heils in Baarn met een grote Meiboom en tientallen vlaggetjes, de Senaat van het Utrechtse Studenten corps en honderden anderen, die op deze biijde lentedag wilden getuigen van hun liefde en aanhankelijkheid voor het Ne derlandse Koningshuis. Na het défilé lagen de trappen be dolven onder een schat van bloemen, waarachter blij en dankbaar lachend de leden van de Koninklijke familie de hartelijk gemeende gelukwensen ln ont vangst hadden genomen. Tijdens het defile vloog een aantal straaljagers over het paleis, als een groet van de Konink lijke Luchtmacht. Op de Amsterdamse straatweg stond een lange rij van duizenden landge noten. die hun Koningin hulde wilden brengen, vaders met kinderen op de schouders, moeders met dochtertjes aan de hand, allen met een bosje bloe- I men in de hand, een eenvoudige hul- de maar niet minder sprekend en ont roerend in deze dagen, waarin wij herdenken, dat tien jaar geleden Ne derland werd bevrijd en het Oranje huis de nooit verbroken band met zijn volk weer hecht en stevig kon maken. I Zaterdagmiddag heeft de voorzitter tan de Tweede Kamer, dr L. G. Korten horst, voor de zender Hilversum II een toespraak gehouden, waarin hij o.m. het volgende zei: Wi) mogen met dankbaarheid vast stellen, dat de zegen door Koningin wilhelmina over haar dochter afgebe- cec, vruchtbaar is geweest. Ons volk had nodig: een sterke vorstin, flink, vol hardend, offervaardig, begiftigd met «n groot en gezond verstand, een vorstin d.e initiatieven zouweten te nemen en initiatieven van anderen op vele geble- zou weten te bezielen. Een vrouw met een moederlijk hart en Bovendien: „kind van haar eigen tijd". Zo hebben wij Inderdaad onze jarige Koningin leren kennen en hoogachten. Met name denk ik daarbij aan twee fa cetten van haar veelzijdige persoonlijk heid. het vermogen om te bezielen, en dat te doen op eigen en volkomen eigen- UJose wijze. Het is niet iedereen gegeven zich zo aan ae hem toevertrouwde taken te wlj- dro, dat ieder van hem zal moeten ge- «Ü«t: het komt uit het hart. het is oprecht gemeend, het is spontaan. Het talent om het juiste woord te rechter tija en op de juiste plaats te spreken. een even kostbare als zeldzame gave e-n helaas, maar weinigen begrijpen, de waarde van een troostend, waarderend. of maar vriendelijk oord en gebaar Joost van den Vondel da,t dichterlijk uit met: een oord te zijner tijd geuit in zuivere taal. Afnemende wind Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, ntorccn ook flinke opklaringen. haM» It krachtige en nu en dan man» ^oord-Westeliike wind, later tot W«l uainemend Pn naar West of Zuid- mnend- Weinig verandering in tajDeratuur. 'Opgemaakt te 10 uur). 3 MEI Zon op: 5.11 uur: onder: 20 08 uur. ^an op: 16 50 uur; onder: 3 27 uur. J3<R?r Katwijk te 0.57 en nummer bestaat alt 16 pagina's mind gaat niet altijd samen, maar de Koningin kennen, betekent tevens van de Koningin houden met ongekunstel de genegenheid. Dat willen wü uit spreken en daaraan één wens verbin den: „de schoonste titel voor een Ko ningin, die wij als de Landsmoeder eren, is wel deze: „Koningin van de Vrede". „Daar moet veel strijd gestreden zijn. veel kruis en leed geleden zijn, daar moeten heilige zeden zijn. een nauwe weg betreden zijn, en veel gebed ge beden zijn, zal 't op deez' aarde vrede zijn". „Leve de Koningin", zo eindigde dr Kortenhorst. President Eisenhower heeft H M. Ko ningin Juliana een telegram gezonden, waarin hjj H.M. gelukwenst met haar verjaardag, mede namens het Ameri kaanse volk. De Koninklijke familie nam op liet bordes voor het Kon. Paleis te Onze Koningin bezit deze gave in Soestdijk de traditionele bloemen- gebruiï^-an.^a^niaakt^dYt wij allen y"dde ill ontvangst, op de trappen haar ais het ware persoonlijk kennen. neergelegd door de velen, die aan W< k™, •niet altijd het geval. Bekend en be- I dag deelnamen. Verzoenende woorden, zowel van Amerikaanse als van Rood-Chinese zijde Rood-China is bereid met de Ver. Staten te spreken over de gespannen toestand in het gebied van Formosa en het gehele Verre Oosten. Het Chinese volk reikt de volken van Engeland, Amerika en Frankrijk de hand, aldus Radio-Peking. Tevoren was in Washington vernomen, dat de Ver. Staten het initiatief zouden nemen tot rechtstreekse besprekingen met Rood-China oni in de Straat van Formosa tot staken van het vuren te komen, als de regering van Peking niet uiterlijk binnen een week gevolg zou hebben gegeven aan haar aanbod tot onderhandelingen met de Amerikaanse regering. Dit was dus een ultimatum van vriendschappelijke aard. De Amerikanen hebben er geen gevolg aan behoeven te geven, omdat, zoals in de aanhef vermeld, Peking zich bereid heeft getoond tot overleg te komen. Twaalf Republikeinse Senatoren hebben Zaterdag doen weten, dat zij president Eisen hower steunen in zijn streven naar onderhandelingen met Rood-C'hina. Van veel Familie Röchling (Saargebied) zal haar aandelen verdelen (Telefonisch i correspondent in West-Duitsland) De besprekingen, die de West-Duitse Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay in Bonn in het bijzijn en met medewer king zowel van Franse als van Duitse deskundigen met elkaar gevoerd hebben, zijn met het gewenste resultaat bekroond. Ze hebben langer geduurd dan men aanvankelijk had verwacht. Het had in de bedoeling gelegen, dat ze Zaterdag- avond om 7 uur beëindigd konden zijn. nog voordat Pinay en zijn Franse mede- belang is voorts, dat generaal Tsjang Kai-sjek. de leider der Nationalisten zou werkers tezamen met vooraanstaande West-Duitse persoonlijkheden om kwart over instemmen met een slaken van het vuren in het gebied van Formosa, hoezeer acht door Bondspresident prof. Heuss in zijn witte villa ontvangen zouden worden, ook tegen zijn. zin, aldus Amerikaanse ambtenaren. Dezen meenden zelfs, dat Maar men was Tsjang reeds toezeggingen op dit punt had gedaan. Nationalistisch-Chincse vliegtuigen hebben Zaterdag bij de Chinese kust twee communistiseh-Chinesc kanonneerboten beschadigd en vier motorjonken tot zinken gebracht, aldus maakte het Nationalistische departement van Defensie bekend. Communistische kustbatterijen vuurden Zaterdag elf schoten op het eilandje Quemoy af. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. op dat tijdstip nog lang niet met de onderhandelingen klaar geko men. zodat de heren zich na de ontvangst door het staatshoofd opnieuw naar het in de onmiddellijke nabijheid liggende paleis Schaumburg begaven. De besprekin gen werden nog tot diep in de nacht voortgezet. Daaruit blijkt dus wei, dat niet alles onmiddellijk van een leien dakje is gegaan, hoewel van beide kanten met nadruk bevestigd werd, dat de besprekingen in een sfeer van vriendschap en van een streven naar nauwere samenwerking werden gevoerd. Taai marchanderen.. De kwestie van de grote ijzer- en staal- I fabrieken in Völklingen in het Saarge bied. die het eigendom van de Duitse I familie Röchling zijn en die sedert 1945 onder officieel Frans beheer hebben ge- staan, vormden Zaterdag, de tweede dag I van het bijeen zijn van Adenauer en I Pinay. een van de belangrijkste en tevens weten, dat het er bijzonder veel prijs op zou stellen wanneer dit vraagstuk opge helderd zou kunnen worden voordat de Parljse accoorden van kracht zouden worden. De familie Röchling zal thans 50 van baar aandelen aan Frankrijk en de andere helft aan West-Duitsland moe ten verkopen. De uit 73 personen be staande familie Röchling zal daarvoor het bedrag van 200 millioen Zwitserse franken ontvangen, de helft daarvan wordt door Frankrijk en de helft door West-Duitsland betaald. De grote onderneming in Völklingen zal voortaan onder het beheer van een Frans-Duits consortium komen te staan. Het ligt niet in de bedoeling dat de onderneming in staatsbezit blijft. De aandelen zullen in particuliere handen moeten overgaan. Dit werd ook van Franse zijde verzekerd. Slot op Pag. 2 f25.000 op No. 16547 In de eerste klasse van de 527ste staatsloterij is vanochtend een Driis van f. 25.000 uitgeloot. Het winnende lot was nummer 16547. Leden Nieuw Jeugdtoneel hadden auto-ongeval VIER GEWONDEN. Zes leden van het Nieuw Jeugdtoneel, officiële communiqué" wordt hierover dat onder artistieke leiding staat van (nogal vaag) woordelijk het volgende Cruys Voorbergh. hebben Zaterdagavond medegedeeld: „De beide ministers be- °P de autoweg bij De Bilt een auto- reikten. in overleg met de tegenwoordige ongeval gehad. De zakelijke leider Hugo bezitters, overeenstemming betreffende de Jong en de actrice Wilma van Kla- een oplossing van de met het opheffen veren liepen een schouderfractuur op, van het beheer over de staalfabriek te j de acteur Tom Berger kreeg een gebro- Völklingen samenhangende problemen". I ken been en de actrice Mascha Casco een hersenschudding Sa'omo's oordeel De meeste toneelspelers en -speelsters waren Zaterdagavond reeds per auto- De oplossing, waartoe men gekomen is. bus vertrokken na premières te hebben doet heel sterk denken aan het beroem- gespeeld ln Zeist en Driebergen. Het on- de wijze oordeel van koning Salomo van fortuinlijke zestal was later naar Den bijna 3000 jaar geleden Adenauer en Haag vertrokken in een personenauto. Pinay kwamen, na urenlang met taaie Vlak voor De Bilt begon het plotseling volharding met elkaar gemarchandeerd j hard te regenen. De auto slipte, reed te hebben tot een beslissing, die door I tegen een paal langs de weg en sloeg beide kanten als een compromis wordt I daarna driemaal over de kop. beschouwd en welke hoofdzakelijk ten De voorstellingen van het Nieuw Jeugd- doel heeft verdere moeilijkheden en tijd- toneel zullen ondanks dit ongeval, door. verlies te verhinderen. Frankrijk had 1 gaan. immers van tevoren uitdrukkelijk laten i Zeldzaam tere sierlijkheid en charme spraken uit deze uitbeelding van de d'chtregel van Guido Gezelle ,.Mispreekt de blomme een tale", een van de aantrekkelijkste wagens ven het grand bloemencorso, dat Zaterdag door de bollenstreek trok. Voor een reportage in woord en beeld over dit festi/n, dat naar schatting driekwart millioen bezoekers uit de gehele wereld trok, verwijzen wij naar elders in dit blad. Premier Djem voorlojiig overwinnaar - Mislukte staatsgreep van generaal (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De gebeurtenissen in Zuid-Vietnam hebben zich van het militaire naar het politieke plan verplaatst. De gevechtshandelingen schijnen met een verlieslijst van omstreeks 500 doden. 5.000 gewonden en tienduizenden daklozen voor het moment te z(jn gestaakt en het kan niet worden ontkend dat premier Djem, althans voorlopig, als overwinnaar uit de strijd is getreden. Hjj heeft die over winning onmiddellijk willen verzilveren door keizer Bao Dai. die nog altijd in Cannes vertoeft, van zijn symbolische troon te stoten, de republiek van Zuid- Vietnam uit te roepen en daardoor te trachten zjjn persoonlijke bewind tegenover de verschillende politieke en religieuze sectcn te consolideren. Ook daarbij heeft premier Djem. die de Svgman Rhee van Zuid-Vietnam schjjnt te willen worden, niet onbelangrijk succes weten te boeken. Zo heeft de generaal Van Vv. die Bao Dai Vrijdag met het opperbevel belastte, zich Zaterdag ter beschikking van minis ter-president Djem gesteld. Gisteren waagde deze zelfde generaal echter een staatsgreep tegen de regering, die al weer door Djem verijdeld werd. Generaal Van Vy is naar het buitenland ontkomen, waar hij nu de verdere gebeurtenissen afwacht, klaar zonder twijfel om in te grijpen zodra dc kansen weer t voordeel mochten keren. Felle aanvallen op Parijs s in zjjn naire raad", die in werkelijkheid bestond uit de enige vier ministers, die Djem Het ziet er wel naar uit. dat Djem l rou-v waren gebleven De lest van ziin wiens politieke autoriteit nog steeds I kabinet, een dertiental ministers, was wordt betwist, het nationale leger nu dagen tevoren uit protest tegen Djem al achter zich heeft staan. Bao Dai werd vrijwillig afgetreden van zijn keizerlijke waardigheid verval len verklaard tijdens een zitting van de zogenoemde .Democratisch revolution- I Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1