LEIDSCH DAGBLAD GROOTSE ONTVANGST VAN HET ZWEEDSE «b KONINGSPAAR Vier-landen-overleg in Londen en Parijs in voorbereiding Drie Westelijke ministers met Adenauer over veertien dagen naar de Franse hoofdstad WEERBERICHT Amerilvaans atoomscliip gaat een wereldreis-voor-de-vrede maken 1 1 94ste .laargang DINSDAG 26 APRIL 1955 No. 28509 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witt® Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2150T EIGENLIJK EEN FAMILIEBEZOEK „De Russen hebben het sterkste leger ter wereld" jet Sovjet-Russische leger ia op het «rnblik het sterkste ter wereld. Het is noefend voor atoomoorlogvoering en bet zoir. zonder dat er tevoren veel van ioo blijken, een grote oorlog kunnen berinnen", aldus heeft de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridg- n, jD Februari in een besloten verga- drring van de ondercommissie voor toe- nipingen uit het Huis van Afgevaar digden te kennen gegeven. Het rtuk is Maandag gepubliceerd. Met behulp van de Sovjet-Unie werden ook de strijd krachten van de andere landen van het Communistische blok in Europa en Azië MDiodemiseerd. aldus de generaal. Deze modernisering gaat wel veel langzamer dan in de Sovjet-Unie. maar toch wor den ook deze strijdkrachten steeds doel matiger. Uit het gecensureerde) document blijkt verder, dat generaal Ridgway jOOOOO speciaal opgeleide vrijwilligers per jaar nodig acht voor de opbouw van de voorgenomen reserve. De Amerikaanse minister van het Le ger Stevens, heeft op de besloten verga dering verklaard, dat het Amerikaanse leger thans over voldoende munitie be schikt om voor de voorbereiding te zor gen, tot dat de oorlogsproductie in wer king zou zijn gekomen. Naar schatting nn het leger bedraagt de waarde van het in Amerika en elders opgeslagen oorlogsmateriaal 20 milliard dollar. Generaal Twining, de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft In een olteenzetting voor het Congres op 9 Februari o.m. verklaard, dat Commu nistisch China zün luchtmacht „van vandaag op morgen" zou kunnen ver dubbelen of verdrievoudigen, dank zij de steun van de Sovjet-Unie. Volgens generaal Twining, wiens verklaring eerst thans is gepubliceerd, is de Chinese luchtmacht op het ogenblik wat sterkte betreft de vierde ter wereld. RIDGWAY Hartelijk welkom in Amsterdam Nederland betoont ongeveinsde vreugde Wederom roept Amsterdam in velerlei vorm „welkom"! Met wuivende vlaggen van kleurrijke masten, met fel licht op de openbare gebouwen, met guirlandes van groen en bloemen, met de versieringen, die de hoofdstad in feesttooi hebben gestoken en niet het minst met het gulle gejuich van de Amsterdammers, die opnieuw weten namens het Nederlandse volk naar het hart van het land te zijn gestroomd, roept Amsterdam luide welkom tot het Zweedse Koningspaar, dat vanochtend voor een 3-daags bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard naar ons land is gekomen. Het is een vriendenbezoek, dat de 72-jarige Gustaaf VI Adolf, Koning van Zweden, „de heer en professor" (zo noemt hem zijn volk), de vorst, die jaarlijks de Nobelprijzen uitreikt, en zijn gemalin de 65-jarige Koningin Louise, de lieveling van haar volk, de offervaardige (enige jaren was zij als verpleegster werkzaam in Londense ziekenhui zen), om haar liefde voor bloemen befaamde vorstin (deze reis is op zettelijk vastgesteld in de bloeitijd van Hollands tuin) thans aan ons Koningspaar brengt. Het is eigenlijk tevens een familiebezoek: immers de namen van 11 van Koning Gustaafs 44 voorgangers op de Zweedse troon komen voor in de stamboom van Koningin Juliana. Met zijn Koningin en Prins zal het Nederlandse volk evenals bij vorige hoge bezoeken dezer dagen zijn ongeveinsde vreugde tonen over dit Staatsiebezoek, zoals de bevolking dit bij de intocht in de hoofdstad deze eerste ochtend heeft gedaan. Van onze Londense correspondent De Britse minister van Buitenlandse Zaken. MacMillan, heeft gisteren in het Lagerhuis bevestigd dat de voorbereidingen voor een vier-mogendheden-confe- rrntie aan de gang zijn. Morgen beginnen in Londen daartoe besprekingen tussen Britse, Franse en Amerikaanse deskundigen. Over ongeveer veertien dagen zullen dan de ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs nader met elkaar en met de West-Duitse Bondskanselier overleg plegen. Op de Londense bijeenkomst van des kundigen zullen ook West-Duitse vertegenwoordigers aanwezig zijn als Duitse problemen ter sprake komen. Vorige week heeft de Franse minister van Buiten landse Zaken. Pinay een en ander tijdens zijn bezoek aan Londen reeds onthuld. De aankondiging door MacMillan over het plan betekent, dat thans met de Ver wijde Staten overeenstemming Is bereikt. De eerste taak van de deskundigen b Londen zal zijn een agenda voor zo'n conferentie te ontwerpen en te beslissen •P welk niveau deze behoort te worden gehouden, alsmede op welk tijdstip de Sorjet-Russen dienen te worden uitgenodigd. reiding en een uitnodiging aan Moskou op het juiste ogenblik zullen nodig zijn. willen er spijkers met kop pen geslagen worden. Enige vertraging mogelijk Het is mogelijk dat de komende alge mene verkiezingen in Engeland de plan nen met enkele weken zullen vertragen. Aan de andere kant dreigt het komende gesprek met de Russen, hoe serieus de bedoeling der Britse diplomatie ook is, onwillekeurig het karakter te krijgen van een verkiezingsstunt, omdat de fi guur van Eden de man, die in het afgelopen jaar zoveel voor de vrede heeft gedaan natuurlijk door de Con servatieve propaganda wordt benut. Vandaar dat in Labourkringen reeds het verwijt klinkt dat de Tories misbruik maken van de binnenlandse politieke situatie en dat zij inzake een Russische conferentie aansturen' op resultaten, welke onmogelijk te verwerkelijken zijn. Overigens heeft MacMillan nog eens verklaard, dat Engeland bereid is tot besprekingen op elk niveau. Zoals men weet lag tot nu toe bij Churchill de na druk op een top-conferentie. terwijl Eden hoewel een dergelyke conferen tie niet uitsluitend mede om de Ver enigde Staten mee te krijgen, allereerst aanstuurt op een ministersconferentie. De Britten zijn voorzichtig optimistisch gestemd In Londen heerst een voorzichtig op timisme over eventuele vorderingen aan «n conferentie-tafel met de Russen. Hoewel natuurlijk ook de Engelsen niet blind zyn voor het propagandamotief in Wat regen Dï BJt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met ""Se regen of motregen en in de vroe- Bochtend plaatselijk mist. Overwegend matige wind tusseh Zuid 01 West, Betrekkelijk zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur) 27 April &>n op; 522 uur; onder; 19.58 uur. «aan op: 9.19 uur; onder: 1.05 uur. «**water te KatwRk te 6.33 en 19.04 Wt nummer bestaat oit 10 pagina's de toenaderingspogingen, zowel van Moskou als van Peking, neigt men in Londen naar de theorie, dat de Sovjet- Unie tenminste bereid is het voldongen feit van een groeiende eenheid en de toenemende kracht van het Westen te erkennen Eden noemde het deze dagen bemoedigend dat de Russen aan de eer ste voorwaarden van het Westen voor een conferentie hebben voldaan, name lijk het uit de weg ruimen van het Oos tenrijkse probleem. Het eerste doel van ccn conferentie met de Russen blijft, volgens Londen, hun ernst inzake het voorstel tot vrije verkiezingen in Duitsland te peilen. Ook in Engeland is het de openbare mening, welke hierover tevreden dient te worden gesteld. Al bezit men in regeringskrin gen nog maar heel w-clnig vertrouwen in de Sovjet-Russische bedoelingen, voelt men daar toch. dat alles gedaan dient te worden nm, nu de Parjjse verdragen hun beslag gekregen hebben, zo spoedig mo gelijk iets positiefs te hereiken. Dit is reeds een aanzienlijke stap voorwaarts, want nog niet zo lang geleden scheen het Westen er de nadruk op te leggen dat een conferentie kon dienen om de Russen ten aanzien van Duitsland in gebreke te stellen. Londen blijft, ondanks de drukte achter de schermen, ook nu nog de grootste reserve in acht nemen, en wil niets overhaast doen. want al leen zorgvuldige diplomatieke voorbe- De eerste kersen Het proefstation te Naaldwijk heeft gisteren aan de fruit- en groentenvel- ling Naaldwijk de eerste kersen aange voerd. De vruchten brachten vijf tot zes cent per stuk op. Overleg met Tsjang heeft gefaald Admiraal Radford spoedig naar de Ver. Staten terug Van gewoonlijk betrouwbare Ameri kaanse zijde wordt meegedeeld, dat de besprekingen, die Admiraal Radford en Walter Robertson met de Chinese Na tionalisten hebben gevoerd, op niets zijn uitgelopen. De Nationalisten willen geen rechtstreekse besprekingen met Commu nistisch China, niet over een bestand praten en de eilanden Quemoy en Mat- soe behouden. Robertson heeft zich Maandag met Washington in verbinding gesteld en wacht nu waarschijnlijk op instructies, aldus de Amerikaanse zegsman. Het is niet uitgesloten, dat de beide Amerika nen vandaag nog naar hun land terug keren. Garantietoeslag melkveehouders Krachtens een in de Ned. Staatscou rant van gisteren gepuoliceerde be schikking van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal ter doorbetaling aan de veehouders van wie melk is betrokken, aan de zuivel fabrieken en standaardisatiebedrljven een bedrag van t. 0.07 per procent vet per 100 kilogram melk of room worden uitgekeerd. Analoog hieraan ontvangen boeren-kaasproducenten een vergoeding van f 1.25 per 100 kilogram gedurende het melkprijsjaar 1953—'54 bereide kaas Nasser en Tsjoe-En lai bij Soekarno Premier Nasser van Egypte heeft zich gisterochtend per auto van Bandoeng naar Djakarta begeven. Onderweg ver toefde hy enkele uren in het paleis van president Soekarno, dat hij bezichtigde. De premier van communistisch China. Tsjou En-lai. zal morgen een bezoek aan het Indonesische Parlement brengen. Gisteravond waren Nasser zowel als Tsjoe En-lai aanwezig op een ontvangst van Soekarno in het paleis „Merdeka". Aan het Centraal Station Vanmorgen te klokslag half elf reed de Koninklijke trein die om vier over acht te Oldenzaal gearriveerd was. het Centraal Station binnen. Het deel van het eerste perron vóór de tot ontvangsthal omgeschapen wacht kamer was evenals deze zaal zelf was fraai met tapijten, groen en bloe men versierd. Terstond na de aankomst van het Ko ninklijk gezelschap in ons land, te Ol denzaal. had zich de Zweedse gezant ln Nederland, de heer S. W. Dahlman, bU het gezelschap gevoegd en hadden ook de hun toegevoegde erediensten zich ter beschikking van Hunne Majesteiten ge steld. Deze Nederlandse erediensten bestaan uit: voor Z.M. de Koning van Zweden; Hr Ms Opperkamerheer: Z E. ir F. C. C, baron van Tuyll van Serooskerken heer van Zuylen de le adjudant en chef van het Militaire Huis van H M de Koningin: generaal majoor C. F Pahud de Mortagnes. de adjudant van H.M. de Koningin- kapitein-luitenant ter ree P. J S. de Jong. Voor H.M de Koningin van Zweden: de Dame du Palais mevrouw W. A Re- pelaer van Driel geb. van der Wllllg-n, de Kamerheer ï.b.d van H.M. de Ko ningin jhr. F J. E. van Lennep. Begroeting Op hetzelfde ogenblik, dat de hoge gasten uit de coupé op het perron stap- ten, traden Koningin Juliana on Prins Bernhard hen tegemoet. Op het versierde perrongedeelte stond als Erewacht aangetreden een vendel, gevormd uit studenten van de Weer baarheidsverenigingen van Amsterdam. Leiden en Utrecht met het Vaandel onder commando van de heer J. D. de Lange imed. cand en ook de Mari nierskapel, allen in ceremonieel tenue. Reeds od het moment, dat het portier van het Koninklijk rijtuig werd geopend liet kapitein G. Nieuwland zün kapel het Zweedse volkslied „Du gamla, du fria, du fjaellhoega Nord" (GU-Noord'- lÜke vrüe, gü oeroude grondi uitvoeren. Na de wederzüdse hartelyke begroe ting schreden Koning Gustaaf en Ko ningin Juliana, gevolgd door luitenant- generaal Cederschiold en generaal- majoor Pahud de Mortagnes ter inspec tie langs de Erewacht. Vervolgens werden aan de vorstelijke gasten voorgesteld burgemeester mr Arn. J d'Ailly, de Gouverneur van oe hoofdstad brigade-generaal G. DUkstia en de Commandant Zeemacht Neder land. vice-admiraal F. T. Burghard. Voorgesteld en begroet werden voorts mevr Dahlman. leden van de Zweedse legatie en hun echtgenoten en de con sul-generaal van Zweden te Amsterdam met echtgenote. In de wachtkamer In de wachtkamer hadden Intussen hun opwachting gemaakt: dëvoorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal. de ministers-leden van de Ministerraad, de gevolmachtigde Minister van Surina me, mr dr R. H Pos. de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, mr N. Debrot, de ministers van Staat, de Staatssecretarissen, de vice-president van de Raad van State, de chef van de Generale Staf tevens voorzitter van de chefs van staven, de chefs van resp. de Marinestaf en de Luchtmachtstaf, de Nederlandse gezant te Stockholm (mr J. Visser), de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de di recteur van het Kabinet der Koningin, de chef van het protocol van het mini sterie van Buit. Zaken, de Procureur- Generaal bü het Gerechtshof te Am sterdam. de Commandant der maritime middelen, de Garnizoenscommandant, de wethouders en de secretaris tan Amsterdam en de president-directeur van de Ned. Spoorwegen. Zij aUen wer den aan Koning Gustaaf en Koningin Louise voorgesteld. Dezen en ook onze Koningin en Prins onderhielden zich korte tijd met enigen hunner. Slot op Pag. 2 Demonstratie ran liet vreedzaam gebruik van atoomenergie", zegt Eisenhower President Eisenhower heeft gisteren hei olan onthuld om een door middel van atoomkracht voortbewogen koopvaardijschip een reis om de wereld te laten maken De f.edneling is hierdoor uitdrukking te geven aan de vastbeslotenheid der Verenigde Staten „een rechtvaardige en duurzame vrede" te winnen. Het nieuwe schip aldus Eisenhower, zou vele duizenden mijlen kunnen varen zonder nieuwe brandstof in te nemen en zou overal „de volkeren dit gebruik van atoomenergie ten bate van de verbetering van het menselijk bestaan tonen" De Amerikaanse president deelde verder mede. dat hij het Congres om gelden zal vragen voor de bouw van het nieuwe schip. Dit zou binnenkort geschieden. Het Congres zal ccn beschrijving van het nieuwe sChip krijgen, dat ook een ten toonstelling zal bevatten over de practische toepassing van de atoomenergie op medisch en agrarisch gebied en op dat van de energieproductie fcjSN**=ONR Het nieuwste experimentele vlieg-1 tuig. de ..vliegende katheder"wordt j op het ogenblik beproefd bij de1 HiUerfabrieken in Californiê. Hoe het geval werktis nog niet hele maal onthuld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1