LEIDSCH DAGBLAD Behalve kranten- ook spoorstaking in Engeland op handen? Slechts helft van Franse kiezers gisteren naar de stembus R. K. ongehoorzaamlieidsactie in België wordt uitgebreid WEERBERICHT Soekarno opende conferentie in een stampvol Bandoeng Beroep op „vrede, vrijheid en eenlIeid", 1 94ste 'aargang MAANDAG 18 APRIL 1955 No. 28502 Directe": J. W. Herray Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week (Vitte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zestigduizend machinisten en stokers willen hogere lonen (Telefonisch van ome correspondent in Londen) Er is alle kans op, dat de verkiezingscampagne in Engeland zal moeten worden gevoerd niet alleen zonder landelijke dagbladen, maar ook zonder treinen. Want er is thans een nieuwe aanslag in voorbereiding op het func- tionneren van het openbare leven. De vakbond van machinisten en stokers heeft namelijk een staking aangekondigd, welke I Mei zal beginnen. De staking ii esn protest tegen de verwerping door het scheidsgerecht voor spoorweg personeel van een looneis van f. 4.per week. De bond vertegenwoordigt j behalve machinisten en stokers ook bestuurders van electrische treinen en remise-personeel. Van de 85.000 machinisten en treinbestuurders zijn er 60.000 aangesloten bij de met staking dreigende bond. Indien de Nationale Unie van spoorweg personeel, waartoe de overigen behoren, zich niet bij de staking zal aansluiten, zal een gering aantal treinen kunnen blijven rijden. Reeds f20 millioen schade voor dagbladbedrijven i De Britse Transportcommissie, welke m het hoofd staat van het genationa- llseerde spoorwegbedrijf, heeft een aan bod tot loonsverhoging gedaan, dat veel later ligt dan het door het personeel verlangde bedrag. Onlangs heeft de Unie van spoorweg- j personeel het voor zyn leden geldende gelijke aanbod van de Transportcommis sie nadat omstreeks Kerstmis even eens met staking was gedreigd aan vaard, omdat dit tegemoet kwam aan de sinds Juli 1953 geuite verlangen van een loonsverhoging van 15 pet. De moeilijkheid is nu echter dat de I machinisten en stokers aanspraak ma- schoolden en ongeschoolden. Dit beginsel is door een vorig scheidsgerecht uitdruk kelijk erkend. Het stakingsbesluit is, zo wordt beweerd, genomen voordat de I verkiezingsdatum bekend was. Geen verandering Gedurende het weekeinde kwam er geen verandering in de dagblad staking. Vandaag zou onder leiding van de voor zitter van de T.U.C., het Britse verbond van vakverenigingen, een bespreking worden gehouden tussen de besturen van de twee stakende bonden en de typogra- i fenbonden, welke niet staken, maar wier leden door de uitsluiting, welke Vrijdag Liging. ernstiger worden getroffen dan I ce stakers. Er zijn nu bijna 20.000 zetters en drukkers buiten hun schuld op straat gekomen, terwijl het aantal stakers slechts 700 bedraagt. Verwacht kan dan ook worden, dat de organisaties van zetters en drukkers zullen trachten de bond van maohlne- personeel en de electriciënsunie te be jegen tot een vergelijk met de dagblad eigenaren te komen. De staking heeft de dagbladbedrijven tot nu toe reeds twintig millioen gulden gekost. Een massa-vergadering van stakers besloot Zaterdag tot voortzetting van dc flaking. Chantage. Alle grote stakingen, waaronder Enge land sinds de oorlog zowel onder Labour fde Socialisten) als onder het Conser- verleden werden de havens, het busver voer en de voedselvoorziening herhaal delijk getroffen. Thans zijn het de dag bladen en mogelijk volgen ook de spoor wegen. De arbeiders hoe gerechtvaardigd sommige van hun verlangens ook zijn trachten, al of niet onder sinistere invloeden, steeds weer inwilliging van hun eisen af te dwingen door het publiek en daarmede het land het mes op de keel te zetten Arbeidsonrust in Amerika In New England (Amerika) zijn meer dan 25000 textielarbeiders in staking gegaan uit protest tegen een loonsver laging. In 23 fabrieken wordt gestaakt, doch 37 andere fabrieken stemden in met de voor een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst gestelde eisen, aldus Reuter. Tn negen staten staken employé's van het telefoonbedrijf Hierbij werden sa- botaee daden gemeld. Zo znn in Georgia telefoonkabels doonesr.e-ien. Ock de verbinding tussen de VS en Cuba is vernield Deze staking duurt reeds een maand. In Tennessee, waar spoorwegem- ployé's staken, werd Vrijdagavond een personentrein tot ontsporing gebracht. De stakers hier. 35 000 in getal, wensen een uitgesproken element van chantage betere sociale voorr'en'nzen Tn Buffalo omdat zij bijna steeds uitgingen van stakers eveneens 400 spoorwegemployék bedreven, welke van vitaal belang zijn Verscheldenen der stakingen ztjn wilde voor de gemeenschap. In het jongste stakingen. Partijen handhaafden posities Ponjade kreeg nergens invloed Voor ruim een derde van de zetels moet a.s. Zondag opnieuw worden gestemd (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Onder bedroevend geringe belangstel ling is gisteren in heel Frankrijk, met uitzondering van Parijs en het departe ment van de Seine, de eerste ronde van de kantonnale verkiezingen gehouden. Van de circa tien millioen stemgerech tigden is ongeveer de helft niet op het appèl verschenen! In verscheidene de len van het land bedroeg het aantal ..bewuste burgers" nog geen kwart van het kiezerscorps! Van de kleine 1600 ze tels, die te vergeven waren, kon er nu al een kwart worden bezet. In 574 ge vallen zal volgende week worden over gestemd. waarbij dan niet de absolute meerderheid van de helft plus een. maar de betrekkelijke meerderheid vol doende zal zjjn- Over het algemeen hebben de candi- datcn en de partijen hun posities ge handhaafd. zo kon om even over mid dernacht de minister van Binnenlandse Zaken. Bourgès-Manoury, constateren. Een tweede feit. dat dc minister met voldoening onderstrepen kon was. dat de beweging der belastingstakers van Pierre Poujade. nergens zichtbare in vloed op de stemming heeft kunnen oefenen. Het is inderdaad opmerkelijk, dat minder bekende concurrent verslagen werd. Daaruit blijkt duidelijk dat men. zoals gebruikelijk, bij deze verkiezingen wel weer hoofdzakelijk op notabelen en niet op programma's heeft gestemd. Geringe belangstelling is gisteren niet alleen numeriek, maar ook duidelijk in het politieke klimaat tot uitdrukking ge komen. Men heeft zich blijkbaar nergens opgewonden over de vraag of een Socia list. een Conservatief of een Communist een der zetels zou bezetten, want voor de belangstellende kiezers draaide de zaak kennelijk wel meer om locale be langen dan om vragen van zuiver poli tieke aard. Kwesties of een autobusiijn al of niet moet worden omgelegd langs dit of dat dorp. en of de watervoorzie ning tot een bepaald district zal worden doorgetrokken, hebben ontegenzeggelijk zwaarder gewogen dan problemen als Groot of Klein Europa, de Duitse her bewapening of de moeilijkheden met Tunesië of Indo-China. Alleen de deelneming van een aantal figuren van het eerste plan uit Parijs heeft aan deze verkiezingen nog een schijn van politieke betekenis verleend. Bijna allen. Faure. Pinay. Monnerville. de Senaatspresident, en nog verschil lende ministers, werden gisteren al ge kozen doordat zij de absolute meerder heid der uitgebrachte stemmen op hun naam verwierven. In 574 kantons moet dus volgende week opnieuw worden gestemd eri dan zal. zoals gezegd, een betrekkelijke meer derheid voldoende zjjn Daarvoor wor- slechts bij een kleine minderheid van 21 den dan eerst de verschillende lijsten ratieve bewind heeft geleden, bevatten gevallen een vroegere titularis door een verbonden en aan die operaties kan een Tsjoe-En-lai. de premier ran Communistisch China, met enige autoriteiten en leden van zijn lijf wacht op het vliegveld van Singa pore. nadat het vliegtuig, waarmede hij op weg was naar Bandoeng voor het bijwonen van de internationale conferentie, door het slechte weer gedwongen was tot een tussenlan ding op dit vliegveld. zeker politiek belang worden gehecht. Pierre Poujade, de leider van de Fran se middenstanders, die zelf maar een enkele candldaat had gesteld, heeft nog getracht in het kiesdistrict van de mi nister-president. Edgar Faure. in de Jura. wat leven in de brouwerij te bren gen. Dat is hem in zoverre wel gelukt, dat hij door volgelingen van Faure Za terdagmiddag met zijn getrouwen bui ten het departement werd gedreven, na dat hem eerst het spreken onmogelijk was gemaakt. Het is vrijwel het enige incident geweest, waarvan over het ge hele land melding van valt te maken. Denemarken zonder melk en boter In Denemarken is Zondag de uitslui ting begonnen van 70.000 boerenarbeiders en arbeider van zuivelbedrijven, die een kortere werktüd in de zomer eisen. De Deense huisvrouwen in Kopenhagen eu andere steden konden vandaag slechts een deel van haar gebruikelijke zuivel- aankopen doen. Dc werkgevers hebben toegezegd, dat voldoende melk aan ziekenhuizen en voor kleine knderen zal worden geleverd. De arbeiders willen 's zomers acht in plaats van negen uur werken. Economische boycot van Liberale kranten en fabrieken Betoging in Antwerpen (Van onze Brusselse correspondent) Zaterdag en Zondag heeft het Bel gische R.K. „Comité voor vrijheid en democratie" de schoolstrijd-campagne hervat, In Brussel woonden zevendui zend Rooms-Katholieken de tweede ka derdag bij. waarop de nieuwe wacht woorden van de tweede fase van de schoolstrijd werden medegedeeld. In de eerste plaats wordt begonnen met een actie van burgerlijke ongehoor zaamheid door het organiseren van stij gend verzet van de gemeentelijke en provinciale autoriteiten. Tot Koning Boudewys zal een na tionaal petitionnement worden gericht om hem te vragen het wetsontwerp niet te tekenen Over het gehele land zullen betogingen der ouders worden georgani seerd. De viering van 125 Jaren Belgi sche onafhankelijkheid, welke door de regering-Van Ackèr werd uitgesteld tot de Wereldtentoonstelling van 1958, zal dit jaar door de R.K. organisaties toch ten uitvoer worden gevoerd Gisteren werd te Antwerpen de eerste provinciale concentratie gehouden. On geveer 50 a 60 duizend R.K. demon stranten. voorafgegaan door muziek corpsen en een gToep van vijftig Jonge boeren-ruiters. hielden een optocht wel ke bijkans drie uren in beslag nam. En kele Communistische groepen organi seerden een tegenbetoging. De politie van Antwerpen beheerste de toestand volkomen. Geen enkel incident werd ge- meid. Deze manifestatie werd besloten met een grote volksvergadering. In deze tweede fase van de protestactie der Bel gische R. Katholieken tegen dc regering worden geheime wachtwoorden doorge geven. Zo is de economische boycot be gonnen van de bedrijven, welke door be kende Liberalen worden bestuurd, o.m. de Liberale kranten en enkele bekende chocolade- en jamfabrieken. Het invloedrijkste Franstalige R.K- dagblad in de Belgische schoolstrijd, ,Xa Libre Belgique". heeft Zondag, evenals andere bladen, een bekendmaking van het departement van Financiën over een nieuwe lening gepubliceerd. Verschei dene Hoorns-Katholieke bladen hadden Zaterdag verklaard plaatsing van dc be kendmaking geweigerd te hebben. Het blad schreef, dat het bü zijn be slissing gemeend heeft het staatsbelang in aanmerking te moeten nemen en af te zien „van tegenmaatregelen die vol komen gerechtvaardigd zouden zjjn". Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met overdag 2'vele plaatsen zonnige perioden. De- «uae of iets lagere temperaturen als tandaag. Matige of af en toe krachtige ■'nd tussen Noord en Noord-Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 19 APRIL JJ® op: 5 39 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 357 uur; onder: 16.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.49 uur en 13.10 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Stakingsleiders in arrest en weer vrij Vier arbeiders, die Zaterdag in ver band met de staking door de politie wer den gearresteerd en later na verhoor zijn losgelaten zijn: de heer G de Vente voorzitter van het staklngscomite van het Trampersoneel, de heer J. Mooyen, lid van het stakingscomité van Publie ke Werken en de heren F John en N. J. Ponse respectievelijk leden van het stakingscomité van de stadsreini ging en van haven- en handelsinrichttn- gen. De laatste drie zijn vakgroepbestuur der van de B-n? an Nederlandse Over heidspersoneel iEVC) Alle vier behoren tot de 57 arbeiders die uit de gemeente dienst zijn ontslagen. Zaterdag heeft mevr. mr A. IV. Ch. d'Ailly-Fritz. de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, van een van de hellingen van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij het turbine-tankschip ..Ker- mia" tc water gelaten Het schip is bestemd voor de petroleummaat- schappij La Corona en heeft een draagvermogen van 18.000 ton. Een eenheid van het Franse Vreemde lingenlegioen heeft Zondag ln Algerije vijf opstandelingen gedood dir d-elnnmen aan •en aanval op een convooi ln het Aurci Mbde aanval op het convoc v en drie soldaten Voor een „nieuw Afrika en Azië Sastroamidjoj'o is voorzitter Vanmorgen heeft het Staatshoofd van Indonesië, president Soekarno, de conferentie van Bandoeng geopend met een in het Engels uitgesproken rede. Daarin kondigde hij de komst van een nieuw tijdperk voor de volken van Afrika en Azië aan. Na het kolonialisme in al zijn vormen veroordeeld te hebben, leverde spre ker critiek op de politiek van blokvorming, veroordeelde hij de atoomwapens en deed hij op de 29 delegaties een klemmend beroep tot vrede, vrijheid en „eenheid in de verscheidenheid". Duizenden juichende Indonesiërs, samengepakt in de straten en op de daken in Bandoeng, begroetten hun president en de voornaamste afgevaar digden bij hun aankomst aan de „Merdekahall" voor de AA-conferentie. Velen hadden sedert de dageraad gewacht en het applaus barstte los, toen Soekarno, geëscorteerd door gemotoriseerde politie, aankwam om de conferentie te openen, de eerste van deze aard, die ooit gehouden is. President Soekarno werd vanaf de hall begeleid door de premiers van de vijf Colombo-landen. Zij namen plaats op een podium, waar de vlaggen van de 29 deelnemende landen waren opgesteld. Na de openingsrede van Soekarno, die 5.000 woorden telde, klonk een oorverdovend applaus. gen zijn het resultaat van dit nieuwe uitgangspunt. De volken van Azië en Afrika hebben een beperkte macht en haar economische mogelijkheden zijn verspreid en onvoldoende. Wij beoefe- j nen niet de diplomatie van de vuist- jslag." 1.400 000.000 mensen van deze volken willen echter „de morele krach ten der landen mobiliseren ten gunste van de vrede." aldus Soekarno. Vervolgens zeide president Soekarno, dat de Colombo-landen een niet te verwaarlozen rol hadden gespeeld bij het oplossen van het conflict inzake In- do-China, zonder daartoe de toevlucht tot de wapens te nemen. „De volken van Azië hebben haar stem verheven en de wereld heeft geluisterd." In deze geest van vreedzaam optreden zal de Aziatisch-Afrikaanse wereld overwin nen De laatste resten van het kolonia lisme moeten nog verwijderd worden, al dus president Soekarno. Sommige lan den lfjden nog onder de zweep. Het ko lonialisme is nog niet geheel dood en ofschoon he' in zijn oude vorm verdwe nen is, manifesteert het zich soms in de vorm van economisch en Intellectueel toezicht, uitgeoefend door een vreemde minderheid De president onderstreepte, dat de 29 vertegenwoordigende mogendheden zeer uiteenlopen op het gebied van taal, godsdienst, ras en wat de politiek be treft van communisme tot conservatis me. 9 Slot op Pag. 2 Prins en Prinsessen in «tasters Prins Bernhard en de oudste twee Prinsessen zijn Zaterdag uit Bludenz, waar zij Vrijdagavond waren aangeko men. vertrokken. Zij zijn in Sargans overgestapt en 's middags in .Oosters aangekomen, twee dagen later dan ze gedacht hadden en langs een geheel andere route. krijgt De president zeide. dat thans de lan den. die gelegen zijn aan „de slagader van het imperialisme" Gibraltar, Middellandse Zee. Suezkanaal. Roode Zee. Indische Oceaan, Chinese Zee en Japanse Zee geen slachtoffers meer zijn van het kolonialisme, ofschoon dit niet overal uitgeroeid is. „Onweerstaan bare machten hebben de twee continen ten meegevoerd. Het politiek en geeste lijk gezicht der ganse wereld is gewij zigd en de evolutie is nog niet geëin digd." President Soekarno legde er de na druk op dat de „politieke kennis van de mens voorbilgestreeld is door de techni sche en wetenschappelijke kennis De bezorgdheid richt zich thans niet ln de allereerste plaats op het welzijn van de mens Er z(jn talloze leiders, die eerder denken aan het houden van toezicht op de wereld." „Atoomwapens zijn conventionele wa pens geworden en de militaire opvattin- De minister <le schuld Tekort aan kunstmest in de Oostzone beboet met vijftien jaar dwangarbeid Ernst Hütter, gewezen departements hoofd bij het Oost-Duitse regeringsbu reau voor grondstoffen, is wegens econo mische sabotage tot vijftien jaar dwang arbeid veroordeeld, zo meldt het Oost- Duitse blad „Neues Deutschland". Hlitter is eerder genoemd als te be horen tot de 521 „Westelijke agenten", die onlangs in Oost-Duitsland zijn gear resteerd. Vier ondergeschikten van Hütter zijn volgens het blad eveneens tot langdurige straffen veroordeeld. ZU zouden statis tieken en andere geheime gegevens aan de geheime diensten van Frankrijk en Amerika hebben verstrekt. Hütter wordt verweten, dat hij een tekort aan kunstmest heeft bewerkstel- llgd door de uitvoer te vergroten ln een tüd, dat dc eigen boeren er dringend behoefte aan hadden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1