i LEIDSCH DAGBLAD OOSTENRIJK BOEKT Buitenlandse troepen zullen weggaan SUCCES IN MOSKOU WEERBERICHT Londense krantenstaking wordt voortgezet overleg afgebroken Wereldbevolking in vier jaar met ruim 90 millioen gestegen „Geen onberaden dingen doen"'' Sluwe rode actie tegen Berlijn zal 1 Mei hoogtepunt bereiken |4ste -laargang VRIJDAG 15 APRIL 1955 No. 28500 wil se^ feeJ Idl, Mrtcteur: J. W. Henny fdredacteur: J. Brouwer Mr«ctei Joofdre DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £6.40 per kwartaal; £2,15 per maand; £0,50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Kremlin tegemoetkomend met olielevering: gevangenen worden vrijgelaten (Telefonisch van onze correspondent in Wenen) ..Oostenrijk zal vrij worden. W|J zullen ons vaderland geheel terugkrijgen. Krijgsgevange nen en andere gevangenen zullen hun woon plaatsen terugzien. Dit is bereikt door de standvastige houding van het Oostenrijkse volk, dat er voor geleden en gewerkt heeft en dit resultaat verdiende". Deze jubelende, min of meer sensationele boodschap heeft kanselier Raab gisteravond in Moskou, waar hij met een delegatie vertoeft voor de onderhandelingen over een staatsver- drag, tot het Oostenrijkse volk gericht. ÖW 1 Ofschoon het officiële communiqué eerst in 7Bti'; dc loop van vandaag wordt verwacht in tussen is het accoord tussen beide landen he denochtend in Moskou getekend zijn de voornaamste punten daarvan toch reeds be kend: De Sovjet-Unie gaat ermee accoord. dat de buitenlandse troepen negentig dagen na de parlementaire goedkeuring van het staatsver drag het Oostenrijkse grondgebied zullen ver laten; de Sovjet-Unie gaat ermee accoord, dat de garantie tegen een Anschlusz bij Duitsland niet in het staatsverdrag, maar in een aan- i NI hangsel worden vastgelegd, waarmede te ken- ili lMn wordt gegeven, dat Oostenrijk zelf de vrije verantwoording op dit punt zal ■Chi I dragen; Moskou wil afstand doen van het recht op zestig procent van de Oostenrijkse l»lifproductie gedurende zestig jaar en stelt zich tevreden met zes jaar en met ten lager percentage; de 150 millioen dollar, die Oostenrijk volgens het ontwerp-staatsverdrag moet betalen voor het Duitse eigendom, behoeven niet in contanten te worden over gemaakt, doen kunnen over een langere periode door het leveren van goederen worden verrekend; RAAB Hoe reageert het Westen? Daar het staatsverdrag door de Grote Vier (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie) moet worden onderte kend. dient te worden afgewacht hoe het Westen hierop reageert. Volgens be richten uit de Verenigde Staten is de reactie aldaar in regeringskringen eer der gereserveerd. In Londen echter noemt men het resultaat bevredigend. Natuurlijk wil men nog nadere bij zonderheden vernemen en wil men de zekerheid hebben, dat Oostenrijk in volle vrijheid heeft gehandeld en dat het zelf over de aard van de neutrali teit beslist. De Westelijke diplomaten echter ln Moskou zelf zijn van mening, dat spoe dig een conferentie van de Grote Vier zal plaats hebben met goed resultaat, en wel tezamen met de Oostenrijkse re gering. In het stadium, dat nu bereikt is, lijkt het echter onwaarschijnlijk dat het Westen zich, na grondige bestudering van de inhoud der besprekingen, tegen goedkeuring zal verzetten. De Oostenrijkse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr Kreisky, ver klaarde dan ook in Moskou, dat de weg voor het staatsverdrag helemaal vrij is. In Wenen beschouwt men de onder handelingen van Moskou als een begin en een positieve bijdrage tot een beëin diging van de koude oorlog. Deze opvat ting wordt ook door Bonn gedeeld, want daar ziet men in de oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk een mogelijk pre cedent voor de regeling van het Duitse probleem. De Oostenrijkse bevolking meent, dat haar onafhankelijkheid nog niet be klonken is, maar zij is zo vol goede moed, dat zij de delegatie, die per vliegtuig uit Moskou zal terugkeren, een grootse ovatie gaat brengen voor het tot nu toe behaalde resultaat. De ochtendbladen zijn verschenen met grote, rood onderstreepte, koppen en de mensen hebben maar één gesprek: bin nenkort zijn we weer helemaal vrij! de Sovjet-Unie ziet af van alle rechten op de Donau-scheepvaartmaatschappü zoals uit het communiqué van kanselier Raab reeds is gebleken, komen de (krijrs)gevangcnen van Oostenrijkse nationaliteit uit de Sovjet-Unie terug, hel pen een grote geruststelling is voor tal van Oostenrijkse vrouwen en een groot diplomatiek succes. Oorzaak vliegramp onbekend Nog zes lijken geborgen Woensdag zijn nog zes lijken gebor gen uit het wrak van de Indische Constellation, waaronder twee le den van de bemanning, aldus heeft de Indonesische Marine bekend gemaakt. Twee schepen van de Indonesische vloot zijn op weg naar de plaats van de ramp. Vier duikers, die het wrak hebben on derzocht van de Constellation van de Indiase Luchtvaartmaatschappij die ten Noorden van Brits Bomen in zee is gestort, hebben geen aanwijzingen gevonden voor de mogelijke oorzaak van de ramp. De kapitein van het Britse vaartuig „Dampier" Charles Roe, zei dat van het verongelukte toestel weinig meer over is dan een verwrongen massa. De drie overlevenden, die met de „Dampierin Singapore zijn aangekomen, hadden met hun zwemvesten aan bijna 6 kilo meter gezwommen voordat zij land be reikten. Zij hebben zich ongeveer acht uur in het water bevonden. Geschenk voor Zuid-Afrikaanse Marine Tijdens een plechtigheid in het kas teel in Kaapstad heeft de comman dant van de Nederlandse onderzee bootjager „Holland", kapitein-luite nant-ter-zee M. J. Vos. een model ran het Nederlandse oorlogsschip .Gelderland" aangeboden aan de chef ran de Zuid-Afrikaanse Generale Staf, 1 uil-generaal C. L. de Wet Du- toit, ais een geschenk van de Neder landse Marine aan de Zuid-Afri kaanse Marine. Zoals bekend werd de „Gelderland" Indertijd door Koningin Wilhelmina ter beschikking gesteld van president Kru- ger voor diens overtocht naar Europa. Hierna heeft de Nederlandse ambas- Mdeur in de Unie van Zuid-Afrika, de neer Jan van den Berg, aan luit-gene- de Wet Dutoit een geschenk aange- Jpdfn van het bestuur van de provincie Gelderland aan de Zuid-Afrikaanse Marine, bestaande uit een zilveren Phat. waarin de tekst is gegraveerd van jkt telegram, dat Koningin Wilhelmina (toentertijd aan president Kruger zond. nadat hij zijn reis met de „Gelderland" teüig had volbracht. De plaat is be- •temd om te worden aangebracht op «n daarvoor geschikte plaats in het Zuid-Afrlkaanse oorlogsschip van de- wilde naam. Het provinciale bestuur In1} Gelderiand heeft hiermee uiting willen geven aan zijn voldoening over n« feit. dat de Zuid-Afrikaanse rege- f'i? aan haar nieuwste oorlogsschip de naam „Gelderland" heeft verleend. Nachtvorst Jfc Bilt verwacht tot morgenavond: vSti' het alKemeen "cht tot half be- V?*'™ droog weer. Overwegend matige „oord-Oostelijke wind. Lichte, plaatse- ■m are nachtvorst r.„7r?en dezelfde temperaturen als •andaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur) 16 APRIL. Jf® op: 5.46 uur; onder: 19.40 uur. jaan op: 2 57 uur; onder: 12.20 uur. Hoogwater "te Katwijk te 9.20 en 22.06 i it nummer bestaat uit 16 pagina's Veertien uur praten zonder resultaat De onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Londense kranten eigenaars en van de stakers zijn afgebroken, aldus heeft een woordvoerder van de laatsten hedenochtend vroeg na de bijeenkomst der onderhandelaars meege deeld. Er is geen nieuwe bijeenkomst vastgesteld. De staking gaat voort. Dp besprekingen duurden veertien uur en werden gehouden in het ministerie van Arbeid. Vertegenwoordigers van de zevenhonderd stakers, de werkgevers en twintigduizend andere werknemers kwamen in afzonderlijke vertrekken in het ministerie bijeen. Ambtenaren van het ministerie zorgden voor het contact tussen de groepen. Dit alles heeft dus niet mogen baten. Slot op Pep,. 2 Geen invoer van Amerikaans vaccin Het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede, dat de inenting tegen kinderverlamming alle aandacht heeft van de Nederlandse regering. De regering acht het echter thans niet verantwoord tot het invoe ren van Amerikaans of Frans vaccin over te gaan en de immunisatie in ons land te propageren. In sommige landen, o.a. Japan en Amerika, daling van liet aantal geboorten Volgens de jaarlijkse bevolkingsstatistieken van de Verenigde Naties is da wereldbevolking van 1950 tot 1953 (dns in vier jaar) met 92 millioen zielen geste gen. In 1953 steeg de wereldbevolking tot 2.547 millioen. Het aantal geboorten loopt in de gehele wereld achteruit, maar is nog altijd hoger dan in 1939. In 34 procent van de landen worden jaarlijks meer dan 34 per sonen per duizend inwoners geboren. Het aantal geboorten is in de Verenigde Sta ten van 1947 tot 1953gedaald van 25.8 tot 15.4 per duizend; voor Japan zijn deze cijfers 34.3 en 21.5. De Verenigde Staten en Canada zijn de landen, die in 1953 het grootste aantal immigranten, resp. 189.000 en 169.000 personen, hebben toegelaten. In Amsterdam is besloten geen nieuwe stakingen aan te gaan Op een vannacht in „Bellevue" te Am sterdam gehouden vergadering van voornamelijk rijdend personeel van het Gemeentelijk Yervoerbedr. te Amster dam is besloten vandaag niet opnieuw in staking te gaan. Slechts ongeveer 15 der ruim 800 aan- zigen waren voor staking (er werd met handopsteken gestemd). Een der leden van het stakingscomité stelde voor. naar wat h(J noemde „een klein ultimatum" te stellen, waarbij on geveer drie weken zou worden gewacht cm het college van B en W. de gelegen heid te geven de ei- herclassificatie, waarvoor op Donderdag 31 Maart in staking werd gegaan ..in orde te maken" „Wij willen tastbare resultaten zien", zo voegde spreker hieraan toe. Na deze termijn zou men opnieuw bijeenkomen om zich te beraden over de dan verder te nemen stappen. Dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter van het stakingscomité, de heer G. de l ente, die ontslagen is, deed een ernstig beroep op de verga dering geen onberaden dingen te doen. Hij deelde mede. dat de ontslagen 57 leden van het gemeentepersoneel nog 30 dagen de tijd hebben om bij het scheids gerecht in beroep te komen. Daarna voerden ongeveer 10 sprekers het woord, waarvan de meesten even eens een ernstig en waarschuwend ge luid lieten horen om geen onberaden en cp sentiment berusténde beslissing te nemen. Er werd o.a betoogd, dat opnieuw in staking gaan met nieuwe „rancune- maatregelen" zou worden vergolden. Voorts werd gewezen op de moeilijk heden waarin de huisgezinnen zullen komen te verkeren als w ederom gestaakt zou worden. Ook een deel van de arbeiders der Gemeentelijke Stadsreiniging te Am sterdam. dat gisteravond in vergade ring bijeen is geweest in gebouw de Brakke Grond, is daar zonder stem ming accoord gegaan met het voorstel van het Actie-Comité niet opnieuw in staking te gaan. De voorzitter van dit Comité, W. Daa- men, drukte zijn kameraden van de Stadsreiniging op het hart de strijd te- Namens dc organisatie voor vreemdelingenverkeer in het Zwit serse wintersportcentrum Klosters hebben twee Zwitserse schonen aan Koningin Juliana een met snijwerk versierde houten melkemmer met voorjaarsbloemen aangeboden. gen de genomen rancune-maatregelen van B en W «die 18 arbeiders van de Reiniging hebben ontslagen) op andere wijze voort te zetten. Op de vergadering waren circa 300 arbeiders aanwezig. Onder hen bevon den zich echter een vrij groot aantal arbeiders van de bestratingen, die gis terochtend opnieuw het werk hebben neergelegd. Straatmakers melden zich De 274 arbeiders van de afdeling bestratingen van de Amsterdamse dienst der Publieke Werken die gister ochtend opnieuw in staking waren ge gaan hebben zich vanmorgen naar hun wcrkobjecten begeven en de wens te kennen gegeven het werk te hervat ten. Op order van B. en W. zijn xt) echter teruggestuurd met de mede deling „dat zij zich morgenochtend wederom konden melden en dan nader zouden horen". Een overzicht van de situatie na het tragische busongeval in Amster dam. De pijl geeft de plaats aan. waar de telefooncel stond, die na lie: ongeval volkomen platgeslagen baar op de jo:o) een hoop verwto1 voor de bus (links op de foto gen staal, de resten van wat eens de kwam te liggen. Achter de kraan-fatale bromfiets was. wagen tegen de boom ligt onzlcht-1 Scherpe controle van auto's uit Westelijke sectorenminder vergunningen Ontsiaa can West-Beriiiners. I naamd wegens pech blijven staan en daarbij persoonlijk in contact komen die in het Oosten werken met politieke agenten en spionnen, die in de Communistische zone voor ..het I kapitalistische imperialistische Westen" w erkzaam zijn. 2 De grens tussen West- en Oost- Bcrlijn zal veel strenger bewaakt wor den dan tot dusverre het geval Is ge weest Ook op de stations van de onder grondse treinen, die geregeld tussen Oost- en West-Berlijn heen en weer rijden, zullen de passagiers veel scher per gecontroleerd worden. 3 Het aantal plaatsen, waar deze grens in Berlijn gepasseerd mag worden, wordt veel kleiner Eerst zal een derde gedeelte en daarna op den duur weer een derde deel totaal gesloten worden. 4 Er zullen nog minder vergunningen verkrijgbaar worden gesteld waarmee bewoners van West-Berlin, die familie leden in de Oostzone willen bezoeken, de demarcatielijn mogen passeren Men is daar trouwens al sedert enige tijd mee bezig Bovendien w erken de bureaux van de Communisten, die dergelijke vergun ningen .noeten verstrekken, tegenwoor dig mok natuurlijk volgens een wenk van hogerhand) tergend langzaam. 5. Personen, die in genationaliseerde ondernemingen ln Oost-Berltjn en inde Oost zone werken, worden met strenge straffen bedreigd als zij zouden proberen een bezoek aan West-Berlijn te brengen. 6. De actie, die ten doel heeft alle West-Berlijners te ontslaan, die op het ogenblik nog in Oost-Berlijn werken, zal met een nog sneller tempo worden uit gevoerd. 7. Bewoners van de Oostzone. die vlak bij Berlijn wonen, zullen voortaan niet meer in de Amerikaanse. Engelse en Franse sectoren van die stad mogen gaan werken. Met toenemende bezorgdheid vraagt men zich in officiële Duitse kringen af wat er gaat gebeuren met het midden in dc (Communistische) Oostzone gele gen Berlijn. Uit alle binnenkomende be richten blijkt namelijk, dat dc Commu nisten vast van plan zijn het Westen daar nog zeer veel moeilijkheden in de weg te leggen. Verscheidene nieuwe maatregelen staan op het rode program ma, die systematisch moeten worden uitgevoerd cn het hoogtepunt van de sluw in elkaar gezette campagne zou over ongeveer twee weken op de eer ste Mei bereikt moeten worden! Op die dag zullen in Oost-Berltjn zoge naamde „vliegende betogingen" door de straten trekken, waarbij de pas opge richte „weerbare groepen", die uit per soneel van de genationaliseerde fabrie ken en andere grote bedrijven werden samengesteld, voor het eerst in schier eindeloze rijen, in gesloten geledingen, in hun nieuwe uniformen, te zien zullen zijn. De nieuwe maatregelen, waarmede men het Westen schade wil berokkenen, zijn de volgende: 1 De auto's van bewoners van West- Berlijn en zelfs ook die van de leden van het diplomatieke corps, zullen op hun tochten door de Oostzone aange houden en aan een bijzonder scherpe contróle worden onderworpen. De Com munistische autoriteiten voeren als mo tief aan, dat de chauffeurs van deze wagens onderweg, hoewel dit feitelijk niet geoorloofd is, herhaaldelijk zoge-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1