LEIDSCH DAGBLAD Prof. mr S. P. Gerbrandy benoemd tot Minister van Staat WEERBERICHT F. 10.000.- Over tien dagen komen Adenauer en Pinay hij een in Bad Godesberg Medeleven met iedere zieke Londense krantenstaking door Hof van onderzoek veroordeeld 94>te -Jaargang DONDERDAG 14 APRIL 195S No. 28499 Grootse huldiging! Man met een dinars karakter Jubilaris: „Ambon moet vrij!" Prof. mr P. S. Gerbrandy. minister-president uit de ..Londense" periode en Tweede Kamerlid voor de A.R. partij, is gisteren, op zijn 70e verjaardag, door H.M. de Koningin benoemd tot minister van Staat. Dit deelde minister-president dr W. Drees hem gistermiddag mede op de receptie die gehouden werd in hotel De Witt Brug te Den Haag. Op deze receptie waren voorts o.m. aanwezig de ministers Algera. Beel. Beyen. Donker en Zyistra. leden van de Raad van State, vertegenwoordigers var diverse Kamerfracties en leden van het Curatorium van de V.U. en vele vrienden en bewonderaars van de 70-jarige staatsman. „Ik wil handdrukken Het was een ongedwongen en hartelijke bijeenkomst, die het beste getypeerd werd door de woorden van de jubilaris zelve, toen hij in zijn dankwoord zeide: „Ik wil slechts een kort speechje houden, want ik wil de handdrukken hebben, daar is het mij om te doen". Tevoren hadden enkele sprekers de lof bezongen en de markante trekken naar voren gebracht van de oud-premier, die met zijn echtgenote en zijn beide zoons in de zaal had plaats genomen. Speciaal werden daarbij diens grote verdiensten geschetst als inspirerende en bindende factor in de oorlogsjaren, toen hij het was die bij de bondgenoten het. in Nederland even verloren gegane vertrouwen wist te herwinnen en door zijn persoonlijkheid Nederland een voor aanstaande plaats bezorgde tussen En geland. de Ver. Staten en de regeringen in ballingschap. Gods gave Dr J. Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereni gingen deed dit o.m. in de volgende woorden„De zorgen voor het Konink rijk, het Nederlandse volk en de toe komst van de wereld hebben in de oor logsjaren uw ziel geprangd. Zij hebben echter uw houding en inzicht niet be paald. doch wel het devies: voer de oorlog met alle macht, totdat de over winning is behaald. Nederland is slechts tijdelijk in handen van de vijand, het zal herrijzen. Wij zullen overwinnen, omdat wij tot overwinnen geroepen zün. Deze laatste gedachte", aldus dr Schouten „is in u gepersoni fieerd. zij is in u vlees en bloed ge worden". Spr. betoogde dat deze houding van niet te onderschatten betekenis is ge weest voor het verzet hier en voor het aanzien van de Nederlandse regering in Londen en in de kring der geallieerden. „Dat u in die tijd een dergelijke lei ding hebt kunnen geven is Gods gave u geschonken. Gij hebt uw werk mogen en kunnen doen als een goed instrument. Daarnaast past waardering voor een dank aan het instrument". Minister-president dr W. Drees schet ste prof. Gerbrandy eveneens als een grote nationale figuur. Hij was het die de reputatie van de Nederlandse regering in Londen in korte tijd ontzaglijk aan kracht heeft doen winnen en die alle krachten die ter beschikking waren mo biliseerde. „Gij hebt onder ons volk de geest we ten te wekken en te sterken", aldus spr. „en naast H M. de Koningin hebt gij ons in de donkerste tijden het vertrou wen ln de toekomst doen behouden en de wil tot weerstand in ons versterkt". Speciaal herinnerde de minister-presi dent er nog aan hoe prof. Gerbrandy zich persoonlijk zeer ingespannen heeft voor het afwerpen van voedselvoorraden in het laatste stadium van de oorlog. Streepje voor! Namens de Tweede Kamer sprak voorzitter mr L. G. Kortenhorst. die het Kamerlid Gerbrandy kenschetste •ls een „man met een dwars karakter", „een klasse op zich zelf", „uitzonder lijk" en „origineel", een man die zijn Kamerlidmaatschap opvat met de op rechtheid en openhartigheid waar mede hij alles opvat. „De Kamer heeft bewondering voor uw intellectuele capaciteiten, maar voor alles houdt ze van u om uw spon taniteit, uw sportiviteit, uw hartelijk heid en uw hulpvaardigheid". „U hebt in de Kamer een streepje Voor bij elk ander en moogt daardoor wat meer zeggen dan wie ook". Spreker «rde in de Jubilaris de „dienaar t'aller stond" en in hem bracht hij hulde aan Hem wiens dienaar hy is. Als oud-minister van Justitie ln het Iendense Kabinet haalde mr J. R. M. van Angeren. lid van de Raad van State. Herinneringen op uit die periode, waar- hjJ hij o.m. de Engelse lessen releveerde we de premier daar *s morgens vroeg Placht te nemen. „Het was geen klassiek Engels dat ge sprak", aldus spr.. „maar Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later iets meer be volking en droog weer. Tot matig of ïik i afnemende wind uit Noordeiyke ncntlngen. Plaatselijk lichte nachtvorst, worgen overdag iets minder koud. (Óp gewaakt te 10 uur). 15 APRIL kn op: 6.48 uur; onder: 19.38 uur. (L k)°P: 230 Uur: onder: 11 09 uur" Hoogwater te Katwyk te 8.16 en 20.53 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's daar gaf ge niets om. Het was min of meer Fries-Engels en als daarin wat ge zegd werd sloeg het snel en uitste kend in". Dr J. W. Meyer Ranneft voerde het woord namens- het Comité Rijkseenheid en bracht prof. Gerbrandy dank voor de steun die hij aan deze organisatie heeft gegeven. „U vecht nog voor Ambon". al dus spr.. die èr aan herinnerde dat men niet behoeft te slagen om vol te houden en niet te hopen om te ondernemen „U was bezield al is uw oppositie tevergeefs geweest". „Ik heb volgehouden „Zelden is er een dag geweest waar ik zo tegen op heb gezien", aldus begon de nieuwe Minister van Staat zyn dank woord. „Maar mijn vrouw heeft tegen me gezegd: geef ze de gelegenheid je de hand te schudden. Dat heb ik toen ge daan omdat myn vrouw het wilde: zó ls het". Hy zag al het goede wat over hem gezegd was in ..het licht van Hem die mij gemaakt heeft en in wiens licht niets overblijft". Spr bracht dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming als Minister van Staat en herinnerde aan de grote rol die Prinses Wilhelmina in de oorlogsjaren gespeeld heeft. „Een rol die voor ons van groter betekenis is geweest dan misschien de meesten weten". „Ik heb weinig gedaan als ik het ver gelijk met wat anderen in die jaren hebben gedaan, maar één ding heb ik wel gedaan: „Ik heb volgehouden. Mas: dat was eenvoudig, omdat het voor mij uitgesloten was iets anders te doen" Hij gebruikte in dit verband de verge lijking van de tijger wie „men een stuk vlees en een handvol haver voorhoudt" De tijger heeft daarby geen keus Zo kan men zeggen dat ik politiek gespro ken een carnivoor en geen ben". Over de verhouding tussen Nederland en Indonesië zeide hy. dat wy een vre- seiyk kwaad voor het Koninkrük niet hebben kunnen keren en dat onze bondgenoten ons daarby schandelik in de steek hebben gelaten. Met een krachtig „Ambon moet vry", besloot hy zijn dankwoord. Honderden hebben de oud-premier hierna de hand geschud en biyk gege ven van hun grote bewondering en erkentelykheid o a„ behalve de reeds ge noemden. prof. mr dr J. Donner, presi dent van de Hoge Raad en mr L. A. Kesper. Commissaris der Koningin inde provincie Zuid-Holland. Prins en Prinsessen naar Dreil^iulerspitze In gezelschap van skileraren en drie gendarmes in burger hebben de Prins en de Prinsessen gisterochtend de Jamthal-hut verlaten. Zü gingen naar de Wiesbadener-hut, vyf kilometer verder, hemelsbreed gemeten. Het weer was mooi en helder. Daarom besloot de Prins de skitocht volgens het uitgestippelde program voort te zetten. Poujade weer op oorlogspad Pierre Poujade, het idool van de Franse belastinghaters, wil proberen premier Edgar Faure van zyn zetel van gemeenteraadslid van dit dorpje te sto ten. Poujade was er vorige maand niet in geslaagd de regering uit het zadel te lichten, toen Faure om speciale vol machten vroeg om de economische si tuatie in Frankrijk het hoofd te bieden. Poujade wil nu proberen de ontevreden heid van zyn beweging en zichzelf over de premier te tonen door deze ln de ge- meenteraadsverk^zingen een hak te zet. ten. De verkiezingen worden Zondag ge houden. maar Poujade begint zyn cam pagne heden. Donderdag met een mas sale anti-Faure-meeting in het stadje Mouchard. badener-hut. Op de tocht van de Jam thal-hut naar de Wiesbadener-hut. die enkele honderden meters hoger ligt, heeft het gezelschap ook de „Dreilander- spitze" bestegen, het punt van samen komst der grenzen van Zwitserland en de Oostenrijkse provincies Tirol en Vo- ralberg. WEDSTRIJD MET ALS HOOFDPRIJS! Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is de referendaris 2de klass dei PTT, W. E. Tupker te Rotter dam (postkantoor) benoemd tot refe rendaris der PTT te Leiden, zulks te re kenen met ingang van 1 Februari j.l. Saarprobleem en Duitse deelneming aan voorbespreking Oost West ter sprake (Telefonisch van onze correspondent in West-Duitsland) Het is zo goed als zeker, dat de ontmoeting tussen Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, op 24 April in Bad Go desberg. vlak by Bonn. zal doorgaan hoewel Adenauer tot dusverre nog niet officieel op het Franse voorstel heeft geantwoord. Men heeft in Bonn de indruk, dat Pinay juist daarom zyn keus op Bad Go desberg heeft laten vallen, omdat daat het hoofdkwartier van de Franse Hoge Commissaris gevestigd is. Pinay zou daardoor in zekere zin op eigen Frans terrein blyven en daardoor behoeft men aan zyn bespreking met Adenauer niet het karakter van een officieel Frans bezoek aan West-Duitsland te geven. Om dezelfde reden immers is de ontmoeting tussen Mendès-France en Adenauer In Januari In Baden-Baden gehouden, dat middenin de door Franse troepen bezette zone van West-Duitsland ligt. Pinay zou tijdens zyn verblijf in West- Duitsland in de kasteelachtige residentie van de Franse Hoge Commissaris, tussen Bad Godesberg en Remagen aan de Rijn, logeren. Dat huis ligt nog net in de Franse zone. Wie wandelt er nu eigenlijk met i hij deze jongeman met zijn prach- wie? Een moeilijke vraag die bij tige hond naar een hondenexpositie de toeschouwer opkomt, wanneer I in Londen ziet wandelen West-Duitsland beschouwt zich thans als gelijkwaardig partner na Parijse accoord Op de byeenkomst van de belde staats lieden zullen de politieke en economi sche betrekkingen tussen de twee lan den ter sprake worden gebracht. Het Saar-probleem zal hierby natuurlijk een zeer voorname rol spelen. Men zal het daarby eens moeten worden over de per. soon van de toekomstige Europese com missaris voor het Saargebled. Een ge meenscha ppeiyk voorstel van Franse en Westduilse zyde zal. zo gelooft men. on- getwyfeld door de Raad van Ministers van de West-Europese Unie worden goedgekeurd. Men neemt in Bonn met zekerheid aan, dat ook het thema van de voorbe sprekingen voor een conferentie tussen Oost en West zal worden aangesneden. Pinay heeft weliswaar reeds verklaard, dat West-Duitsland niet aan de voorbe sprekingen behoeft deel te nemen, maar Adenauer zal in Bad Godesberg probe ren zyn Franse confrater duidelyk te maken dat volgens hem West-Duitsland na en door de ratificatie van de Paryse accoorden een gciykwaardige partner Twintig kinderen overleden aan mazelen in Mexico Twintig kinderen zyn in Jalapa (Me xico) tengevolge van een mazclen-epide- mie overleden. De kinderen zouden aan een vitamine-gebrek hebben geleden, waardoor zy bijzonder ontvankclyk ble ken voor de ziekte. De burgemeester heeft grote hoeveelheden antibiotica en andere mcdicynen uit Mexico-city la ten komen om de ziekte te bestrijden. wordt, en dat zijn land aan die voorbe sprekingen dus zal moeten deelnemen- Dit wordt in Bonn niet alleen uiterst belangrijk, maar ook noodzakelyk geacht omdat op de grote conferentie tussen Oost en West over niet meer of minder dan de toekomst van Duitsland en het Duitse volk onderhandeld wordt en om dat de ministers van Buitenlandse Za ken, die hieraan deelnemen, hun plan nen van tevoren tot in alle détails moe ten hebben uitgewerkt om goed besla gen op het ys te kunnen komen. Ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag heeft prof. mr P. S. Gerbrandy gisteren in de Witte Brug te Den Haag gerecipieerd. Van links naar rechts mevrouw en prof. Gerbrandy. dr W. Drees en mr L. G. Kortenhorst. 57 stakingsleiders ontslagen Straatmakers in staking? Opnieuw hebben in de hoofdstad 400 ambtenaren verklaard in staking te gaan en wel de stratenmakers van Publieke Werken, zulks als protest tegen het ontslag van 57 stakingslei ders door B. en W. Gistermiddag- en -avond werd een extra zitting van de Amsterdamse ge meenteraad gehouden, waarin burge meester d'Ailly de bovengenoemde ont slagen aan de Raad heeft medegedeeld. Er was voor deze vergadering een enor me belangstelling en de omgeving van het stadhuis wemelde dan ook van poli tie. bereden zowel als onbereden, om eventuele betogers op een afstand ta houden. Er deden zich echter geen on geregeldheden voor In de raad kwam vry plotseling van PvdA-zijde het voorstel om alle com munistische raadsleden uit de diverse commissies van de Raad te weren. Dit voorstel vond steun bij de Protestant- Ohristclyke en Katholieke fractie», doch ondervond oppositie van de WD. De beslissing over dit voorstel werd gisteren niet genomen, doch zal val len in de zitting van vandaag. Het is overigens nu reeds duidelyk dat dit voorstel zal worden aangenomen daar PvdA plus Pro testa n t - C hri stely - ken en Katholieken een ruime meer derheid vormen. Koningin bezocht Nederlands Sanatorium in Da vos Koningin Juliana die thans met Prin ses Margriet in Klosters verblyft heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Nederlandse Sanatorium in Davos. Na hun gebruikeiyke ochtend-skitrai- ning reed het Koninkiyke gezelschap gistermiddag naar Davos waar het niet-officiële bezoek om vier uur be gon. De Koningin werd by de hoofdin gang begroet door de geneesheer-direc teur. dr P. Zuidema. die tevens Neder lands consul in Davos is. Volgen.- de geldende bepalingen werd Prinses Margriet niet toegestaan haar moeder te vergezellen op haai uitge breide wandeling door de ziekenkamers en -zalen, omdat kinderen niet tot het gebouw worden toegelaten uit voorzorg om medische redenen. Tijdens haar wandeling langs de bed den werd de Koningin vergezeld door Morgen is een kritieke datum: ontslag technisch personeel (Van onze Londense correspondent) De Londense krantenstaking gaat morgen reeds haar vierde week in, tenzij de opstandige bonden heden alsnog inbinden. Daartoe is alle aanleiding omdat het, door de regering benoemde, onafhankelyke Hof van onderzoek thans na een week zyn rapport heeft uitgebracht. De slotsom, waartoe het Hof komt, ls de volgende: De veertien technische vakbonden in het krantenbedryf dienen voortaan met de werkgevers te onderhandelen door middel van een, speciaal op te richten, centraal onderhandelingsorgaan; Hangende de vorming hiervan dienen de stakers op basis van de door de werk gevers voorgestelde verhoging van gemiddeld vyf gulden per week onverwyid de arbeid te hervatten; De overhaaste actie van de plaatsciyke bonden, welke de staking proclameer den, wordt veroordeeld; De door de bond van technisch personeel en de electrlciens unie geëiste weke lijkse loonsverhoging van 29 gulden noemt het Hof een „bedrag dat buiten alle werkelijkheid staat". Vandaag overleg met partijen door Rijksbemiddelaar Het rapport is bestemd voor het par lement. dat pas volgende week. na het Paasreces, weer byeen komt. Het bezit generlei bindende kracht. In de practyk worden echter de adviezen van eer Hof van onderzoek meestal door de partyen opgevolgd. Het advies tot oprichting van een cen traal onderhandelingsorgaan komt tege moet aan de klacht van de stakende bonden, dat zy niet gekend zyn in het overleg met de werkgevers en dat zy het resultaat der besprekingen, welke vier maanden duurden, zonder meer hebben moeten aanvaarden. De werkgevers had den al laten doorschemeren, dat zy tot een betere onderhandelingsmethode be reid zijn. Voor de oorlog was het voordelig voor het machinepersoneel en de electrlciens om de drukkersbonden voor hen de kastanjes uit het vuur te laten halen, omdat zy van de hogere lonen van de eerste groep konden profiteren. Tegen- haar hofdame, jonkvrouwe Röeil. De Koningin maakte een praatje met ie dere bezochte patient en had warme meelevende belangstelling voor de per soonlijke moeilijkheden en vreugden van iedere zieke. De patiënten waren vanzelfsprekend opgetogen over de hartelijke belangstelling van de vor- stelyke bezoekster. Na de rondgang aanvaardde de Ko ningin de uitnodiging van de genees heer-directeur thee te drinken ln 4)n woning Hier werden de hospltaalstaf en de predikant van het ziekenhuis, ds W - 11 - VhCllllUU, Üd .41— J J A B ten Kate, alsmede afgevaardigden ,5 J Lm,£!voor.? g omdat van het Nederlandsche Roode Kruis aan BHu dagbladbedrijf meer kans haar voorgesteld hebben overuren te maken en daardoor Om kwart voor zeven reed het Ko- I!lt!Ltl,V"d'e,ienu,05der h" techmsch ninklyke gezelschap terug naar Klosters de bladen ontvangen op waar zy de komst afwachten van Prins machinepersoneel en Bemhard en de Prinsessen Beatrix en I e e,ectr,c,ens reeds de hoogste beloning. Irene. W Slot op Pag. 2 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SFitte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1