LEIDSCH DAGBLAD Ondanks het weer grote stroom buitenlandse toeristen Zonder stagnaties verwerkt Matig bezoek aan bollenstreek en badplaatsen Nog steeds geen uitsluitsel over Quemoy en Matsoe WEERBERICHT Constellation op weg naar de A. A. conferentie neergestort 94ste Uargang dinsdag 12 april 1955 No. 28497 Directeur: J. W Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f6.40 per kwartaal: f2,15 per maand; f0,50 per week (Vitte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minder Duitsers, meer Fransen en Belgen Ofschoon het weer tijdens de Paasdagen beslist niet onverdeeld gunstig is geweest, is het niettemin in verscheidene recreatiegebieden van ons land drult geweest. Er zijn goede zaken gedaan, niet alleen dank zij de vele Neder landers, die er op uit zijn getrokken, doch ook als gevolg van het buitenlandse bezoek. Weliswaar was dit naar schatting van deskundigen niet zo omvangrijk als verleden jaar, vooral wat de Duitsers betreft, doch daartegenover staat een enigszins groter bezoek van toeristen uit andere landen. De bollenstreek, waar nog weinig uitbundigheid te bewonderen valt, trok slechts matige belangstel ling. Noordwijk en Katwijk hadden het redelijk druk, doch van een grandioze Paasdrukte kon beslist niet worden gesproken. Zaterdagavond omstreeks acht raakten de hotels ln Den Haag vol. Toen reeds moesten toeristen in particuliere pensions worden ondergebracht. Zondag middag werd het evenwel druk met het gevolg, dat de drie honderd personen, die zich toen bi) de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar meldden, in hoofdzaak naar pensions werden ge stuurd. Naar schatting zijn in het Paas weekeinde in Den Haag 14.000 tot 15.000 overnachtingen geboekt, hetgeen onge veer 2500 overnachtingen minder is dan het vorig jaar. Wat betreft de nationali teiten strijden de Duitsers en de Fran sen, elk met 45% om de voorrang, terwijl geraamd wordt dat van de buitenlanders 10% van andere nationaliteit was. De cijfers over het buitenlandse be zoek in Rotterdam wijken af van die van Den Haag. In de Maasstad zijn naar schatting 60% Fransen. 30% Duitsers en 10% van andere nationaliteit geweest. Het aantal bezoekers gedurende het Paasweekeindc aan de „Keukenhof" te Lisse wordt op 30.000 geschat. Zondag zijn op het parkeerterrein 1500 per sonenauto's geteld en Maandag zelfs 2500. Het aantal autobussen was Zon dag 100 en Maandag 200. Zondag kwam een extra trein uit Parijs in Lisse aan, die 500 Fransen naar de ..Keukenhor' bracht. Overigens schat men, dat hier 45% van de buitenlandse bezoekers Duitsers waren; 30% Fransen en Bel gen en 25% van andere nationaliteit. Madurodam in Den Haag is tijdens de beide Paasdagen door 11.000 personen bezocht, van wie 7500 op Paasmaandag. Hierdoor is het totaal aantal bezoekers sedert de opening op 2 April de 20.000 gepasseerd. Onder de bezoekers op twee de Paasdag bevonden zich 50 Russen. Deze Pasen is de stroom van buiten landers, die naar Amsterdam kwam.goed verwerkt. Iedereen heeft een slaapplaats gehad, zo luiden de berichten van de Amsterdamse VW aan het einde van de tweede Paasdag. Er waren opvallend veel gegoede Fran sen. die ons land in hun wagen kwamen opzoeken. Velen van hen vroegen om goede hotelaccommodatie. Toen de grote hotels in de hoofdstad op eerste Paasdag waren volgeboekt, verwees de VW hen naar hotels benoorden het IJ. vooral in de badplaatsen. Het beeld van de eerste Paasdag zette zich ook op de tweede voort: minder Duitse toeristen, veel meer Franse en vry veel Belgen. Amerikanen en bezoe kers uit Scandinavië. Overmatig druk is het in de hoofdstad niet geweest. HET GOOI Vele tienduizenden, vooral uit Amster dam, waren op Paasmaandag naar het Gooi getogen. Op de grote rijksweg door het Gooi reed op tweede Paasdag onafgebroken een file auto's in beide richtingen. Op het inmiddels verbeterde kruispunt bij Laren deden de gehele dag dubbele politieposten dienst om het verkeer te regelen. OISTERWIJK In tegenstelling tot de eerste Paasdag is het toeristenbezoek aan Oisterwijk op tweede Paasdag zeer druk geweest. Voor al waren de Belgen in groten getale naar dit Brabantse dorp met zijn vennen ge komen. GIETHOORN In Giethoorn zijn tijdens de Paasda gen de eerste puntertochten gemaakt. Hoewel het weer op tweede Paasdag beter was dan op de eerste, was het zelfs gisteren nog te koud voor een langdurig verblijf op het water. Deze ongunstige factor liet zich ten aanzien van het be zoek gelden. Niettemin waren de zaken mensen in Giethoorn over het algemeen van mening, dat het resultaat van de beide Paasdagen beloften inhoudt voor de toekomst. VELUWE Tijdens de avond van de tweede Paas dag heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford het Paasvuur in Lunteren ontstoken. Uit de verre omtrek trok het vuur vele belangstellenden. Hun aantal wordt op 10.000 geschat. De Zuid-West Veluwe beleefde ook verder een drukke dag. Er was veel door gaand verkeer. De hotels waren tijdens de Paasdagen volgeboekt en zelfs hebben hier en daar kampeerders hun tenten opgeslagen. Tijdens de avond van Paaszondag waren alle nog resterende hotelkamers aan de Veluwezoom reeds volgeboekt. De pensions waren iets minder druk bezet. Een van de Arnhemse hotels had in de nacht van de eerste op twee de Paasdag zelfs geen enkele Neder lander onder zün gasten! In de andere hotelbedryven was 40 tot 65% van de gasten uit het buitenland afkomstig. Hoewel een aanzienlijk aan tal Duitsers aan de Veluwezoom vertoef de. was de verhouding niet zo eenzijdig als vorig jaar. Zeer vele Scandinaviërs, veel Fransen en Belgen en voorts Engel sen. Amerikanen en een aantal Zwitsers waren aanwezig. Duizenden toeristen, onder wie vooral Belgen en Duitsers hebben voorts ook Apeldoorn en de omgeving van Vierhou ten bezocht. Het nationale park „De Hoge Veluwe' mocht zich eveneens in een grote be langstelling tijdens de Paasdagen ver heugen. Waarschuwing van Adlai Stevenson Washington Stevenson, de ex-candldaat der Ame rikaanse Democraten en nog steeds leider van deze partij, heeft op het psychologisch juiste moment een belang rijke rede uitgesproken. Het Amerikaan se volk begon de afgelopen weken te beseffen, dat. de politiek der regering inzake Mat-soe en Quemoy ernstige risico's met zich bracht. Couranten en predikanten deden een beroep op de president en diens Kabinet om het niet tot een atoom-oorlog te laten komen terwille van deze eilanden. Stevenson heeft zich thans in een rede tot tolk gemaakt van het aanzwel lende verzet tegen acties, die Amerika onmin kunnen brengen met zijn bondgenoten alsmede in een oorlog met de Communisten. Hij zei. dat de politiek van de regering inzake het Verre Oosten erin bestaat dreigementen te uiten, die zij niet bereid is in daden om te zetten. Deze veelheid van woorden heeft de vrienden van Amerika meer verontrust dan zij de vijanden van Amerika ontmoedied heeft. „De instandhouding van bondgenoot schappen en het respect van de bevrien de Aziatische landen zijn voor Amerika veel belangrijker dan het bezit van een paar eilanden voor de Chinese kust", aldus Stevenson. Komt het toch nog tot de onpopulaire strijd, don heeft Stevenson daartegen gewaarschuwd: moet Eisenhower, mede onder de aandrang van de openbare mening, ertoe besluiten Matsoe en Quemoy niet te helpen verdedigen, dan zal het behouden van de vrede tendele op Stevensons crediet worden geboekt! Men mag aannemen, dat, Stevenson zijn waarschuwing volkomen ernstig meent. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat deze vermanende woorden precies op het moment uitge sproken werden, waarop zij voor Steven sons prestige en populariteit een maxi maal effect konden teweegbrengen. Dodelijk ongeval in Haarlemmerstraat Zaterdagmiddag, omstreeks half- vier, vond op de Haarlemmerstraat ter hoogte van perceel 173 een dode lijk ongeval plaats. Op dit tijdstip werd de 26-jarige mevr. Van Mourik uit het Meerhof, die haar zevenjarig zoontje achter op de fiets vervoerde, door tot nu toe onbekende oorzaak aangereden door een autobus. Zowel de wielrjjdster als de bus reden in de richting Haven. Tengevolge van deze aanrijding werden beiden tegen de grond geslin gerd. Het jongetje, dat de volgende dag zijn achtste verjaardag zou vie ren, kwam onder het rechter-achter- wiel van de bus terecht en werd op slag gedood. Naschrift van de Redactie Hoewel het onderzoek (nog) niet heeft uitge wezen of bij dit trapi-ohe ongeval ran schuld sipraJc? 15 en zo ja wie deze treft, mag toch gevoegelijk ato voor naamste oorzaak de oogelukk ge ver keerssituatie ter plaatse worden aange nomen. Ondanks de algemene bekendheid daarmede en het feit. dat 3He verkeers- giebruikers in deze smaile straat veelal de uiterste voorzichtigheid in aoht ne men. is het tooh onvermijdelijk dut zich hier van tijd tot tijd ernstige ongevallen voordoen. Het is niet alleen, dat de straat veel te smal is voor een twee- banig tramverkeer, maar de simpele aarowazkiheiid van rails en het daaraan verbonden slipgevaar betekenen een voortdurende belaizimg der verkeersvei ligheid en bet even van alle voetgan gers en wieflinj'ie'rs Is het nu werkelijk niet mogelijk dat de tram uit de Haarlemmerstraat ver dwijnt vooraleer nota bene eerst ln 1970! de concessie aan de H T M is afgelopen? En zou het ook al geen aanmerkelijke verlichting opleveren, wanneer op de uitzonderlijk -drokke Zaterdagmiddag bet autoverkeer in cez? winkelstraat, hetzij in één, mnar liefst in beide rich tingen. weid verboden? Dit is hier nu al weer het tweede dodelijke ongeval in korte tijd! Alles (Ingez. Med.-Adv.) ZO JUIST ONTVANGEN De bekende linkse DAMESKOUS met loodje 1.95 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN Cliënten. Gewapend met ski's trekken de uit 1 oor een tocht in de omgeving Koningin en Prinses Margriet er opvan Klosters. De Prawda bepleit strengere zeden Baldadigheid oorzaak van Belgische bioscoopbrand? De exploitanite van de bioscoop ,Rio" ta cfe Belgische gemeente Sclessin, mevr. Delbrouck, heeft aan enkede Belgische bladen een Interview toegestaan. Zij heeft zelf vrij ernstige brandwonden opgelopen bij de brand in haar bioscoop, dae 39 mensen het leven heeft gekost. Mevrouw Delbrouck verklaarde, dat de voormalige exploitante haar ge waarschuwd had, diat kinderen en jonge lieden in de biosooop wed eens rookten er. sigarettenpeukjes naar het doek wierpen. Op de dag van de brand hoorde mevr. Delbrouck een voetzoeker in de zaal knallen Zjj gin? naar binnen om de orde te herstellen. Bij het doek geko men. knalde een tweede voetzoeker uit elkaar Een jongen van 16 of 17 jaar verklaarde, dat hij de voetzoekers had aangestoken Er was nog een jongen, d e een grote voetzoeker in de hand hield Een van de medewerkers van mevr Delbrouck verzekerde, dat het ^warmingsa pparaat in de zaal niet Mevr Delbrouck heeft volgens de E%?isohe bladen een bewijs, dat de door ce burgemee'ter aangewezen controleur op 30 Maart, dus vier dagen voor de ramp. de zaail gecontroleerd heeft. Overdrijvende wolken De B.lt verwacht tot morgenavond Overdrijvende wolkenvelden maar j*|erwe?end droog weer Dezelfde of Iets jwgere temperaturen. Zwakke tot ma- westelijke wind (Opgemaakt te 10 uur) 13 APRIL Zon op: 5.52 uur; onder: 19.34 uur. «aan op: 1.18 uur; onder: 9.01 uur. «oogwater te Katwijk te 6.46 en 19.09 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Volgens persberichten in Washington heeft president Eisenhower aan gene raal Tsjang Kai-sjek medegedeeld, dat de Nationalisten in eerste insantie alleen verantwoordelijk zijn voor de verdediging van hun grondgebied. De Amerikaanse strijdkrachten in het gebied zouden paraat zijn, maar niet aan gevechten deel nemen als zjj zelf niet zouden worden aangevallen. Als men kon zien aankomen, dat de Nationalisten de strijd met de Communisten zouden verliezen, zou Eisen hower pas beslissen over Amerikaanse Interventie. Wanneer het alleen ging om de eilanden Quemoy en Matsoe, zou Eisenhower moeten afgaan op de wereldopinie en de reactie van de bondgenoten wat betreft de verdediging daarvan. Als hü tot de overtuiging zou komen dat een aanval op die landen een voorloper zou zijn van een aanval op Formosa, dan zouden de Amerikaanse strijdkrachten, die uit gerust zijn met kleine atoomwapens, aan de strijd deelnemen, aldus de persbe richten. Het orgaan ram de Sovjet-Russische hangt af van de wereldopinie en 1 1 t 1 campagne gepropageerd ter versterking van de reactie der bondgenoten van .het stellen van persoonlijke be langen tegenover die van de gemeen schap". Het blad dringt aan op uit roeiing van ..straatschenderij, laster, corruptie, bureaucratie" en ook dron kenschap en een amorele houding tegen over vrouwen. Familiedrama Waanzinnige doodde vrouw en kinderen In het zogenaamde bungalowdorp te Maastricht heeft de Maastrichtse politic in de woning van het gezin Castermans aan de Minahassastraat gistermiddag omstreeks half een de stoffelijke overschotten van de man. de vrouw en twee kinderen van vier en zeTen jaar aangetroffen. De man heeft vermoedelijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw en kin deren gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Zowel de man als de vrouw zouden reeds geruime tijd onder psychiatrische behandeling zijn. Op last van de Officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank mr P. van Mierlo. werden de lijken naar het zieken huis St. Annadal te Maastricht overge bracht. Nadat de politie was gewaarschuwd, zijn ook mr Van Mierlo. de Commissaris van politie te Maastricht, de heer L. Janssen en andere politie-autoriteiten naar de plaats gegaan, waar het familie drama zich heeft afgespeeld. Ski-tocht van Prins en Prinsessen Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Paaszondag danks ongunstige weersomstandighe den nevel en sneeuwbuien van de Damtalhiittc uit een skitocht gemaakt op de 3.113 nieter hoge Gamsspitze in het Sihrettagebicd van de Oostenrijkse Al pen. Door twee skileraren begeleid be reikte het gezelschap in drie uur en drie kwartier de top. Na een korte rust begon I men de afdaling. bollenstreek concentreerde Zll De Tweede Paasdag heeft men wegens dodige belangstelling voor de nog jKeukenhof' waar tenminste nog s,e£hte weer er viel so cm. sneeuw niet in een feestkleed pronkendeibloemen te bewonderen waren. MéS rietU'denkra^teL1"' d"r Acht Chinese autoriteiten behoorden tot de passagiers Gisteren is een Constellation van de Indiase Luchtvaartmaatschappij, dat 11 passagiers aan boord had, onder wie acht lagere communistische Chinese auto riteiten, die op weg waren Aaar de A.A.-conferentie te Bandoeng, ten Noord-Oosten van Singapore bij het Indonesische eiland Groot-Nantima verongelukt. De ander« passagiers waren twee Poolse journalisten en een Noord-Vietnamevs. De Pools4 journalisten zouden Friedrich Jcuse en Jeremi Staree heten. Het vliegtuig schijnt te zijn neergestort op een halve mij] afstand van de Westkust van het eiland en is in brand geraakt. De directeur-generaal van de Burgerluchtvaart te Singapore, L. C. Jaris, heeft bevestigd dat de Constellation verongelnkt is en wel 160 K.M. ten Noorden van Kuching (Brits Noord-Borneo). Volgens een woordvoerder van de Luchtmacht is het vliegtuig in ondiep wate» op een halve mijl afstand van de Westkust neergestor Volgens in Singapore ontvangen berichten zijn drie bemanningsleden van dt Constellation, de tweede vlieger, de navigator en de boordwerktuigkundige, gered. Deze berichten zijn afkomstig van een schip dat deelneemt aan het zoeken naar overlevenden en wrakstukken. Het toestel werd gisteren om 19.00 uur 1 in Djakarta verwacht. De secretaris generaal van het ministerie van Buiten- landse Zaken. Roeslan Abdoelgani, ver- I klaarde, dat om 16.55 uur in de buurt van Pontlanak SOS-signalen van het vliegtuig waren ontvangen; sedertdien werd niets meer vernomen. De Indone sische regering nam onmiddellijk maat regelen en gaf de Indonesische Lucht macht opdracht hulp te verlenen. Drama te Harderwijk PORTIERSTER VAN „SONNEVANCK" GEWURGD In een dennenbos op de grens van de gemeenten Harderwijk en Ermelo .Houdt elkaar goed in de gaten", zegt blad in Peking Communisten moeten zich toeleggen op voortdurende onderlinge controle )n de Rood-Chinese provincie Sjensl en Kansoe is onlangs een „grote coutra- revolutionnaire organisatie" ontdekt. De leiders waren „Tsjane Kai sjek-bandie- tenEr zijn leden van de organisatie aangehouden en wapens, vlugschriften, valse documenten en een drukpers ge vonden. Het Zondag verschenen ..Volksdagblad Peking" schrijft, dat de strijd bln- is op Tweede Paasdag het stoffelijk nen de Chinese Communistische party „„„Co, van d, portierster van h„ P^UttVf" ""J sanatorium „Sonnevanck" te Harder- spoort de leden aan „nauwlettend, sy- ÜC Pus, esltsl met wijk, de 25-jarige mej. Van de Vlegel, afkomstig uit Grgpskerk gevonden. Het meisje werd sedert Woensdag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk op het sanatorium te hervatten, was zy nog even per rijwiel uitgegaan Toen zij niet terugkeerde, zijn de bossen in de omgeving van het sanatorium door het personeel van „Sonnevanck" en door militairen doorzocht, doch zonder resul taat Direct na de melding van de vondst werd de politie te Ermelo gewaarschuwd. Deze zocht contact met de inspecteur van politie te Harderwijk Gemeente- en Rijkspolitie gingen hierna op onderzoek uit. Zij vonden het stoffelijk overschot van mej. v. d. Vlegel vooroverliggend. Volgens mededelingen van de politie is zij vermoedelijk na een voorafgaan de worsteling met haar rigen halsdoek gewurgd; verscheidene sporen wijzen hierop. Na een onderzoek ter plaatse door de Officier van Justitie te Zwolle, mr W. M. des Tombe, is het stoffelijk overschot naar Harderwijk overge bracht, waar de lijkschouwing is ge houden. stcmatisch en geregeld elk lid i__ Chinese Communistische partij, xelfs de meest vooraanstaanden, in het oog ie houden". Het blad noemt het verzoek van net Centrale comité verleden week Maan dag om Kao Kang en Djao Sjoe-sjlh te royeren, „een belangrijke overwinning ln de geschiedenis van de party". <Kao Kang. voormalige vice-voorzltter van de Chinese volksregering en hoofd van het Noordoosteiyke Chinese be stuursgebied, is in een resolutie van een nationale conferentie als leider ver meld van een samenzwering om de lei ding van de Communistische partu en de regering over te nemen. Hy zou ge weigerd hebben schuld te bekennen en zelfmoord gepleegd hebben. Jao was volgens de conferentie Kao's voornaamste bondgenoot. Hy is reeds lang Communist en was politiek com missaris van het Oostchlnese militaire district Red.) Het Peknigse, Volksdagblad zegt, dat ae samenzwering van Kao en Djao niet iets toevalligs was. doch zich slechts scherp aftekent door de aard ervan. n.l. een poging om de beproefde leiding van de party onder Mao Tse-toeng omver te werpen. Tenslotte wordt de leden op het hart gebonden, te waken tegen „verslapping van de discipline".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1