LEIDSCH DAGBLAD Harold MacMillan volgt Eden op aan Buitenlandse Zaken Hij was een succes aan woningbouw en voldeed ook aan Defensie WEERBERICHT Zwarte handel in de Sovjet-Unie door schaarste aan goederen Koningin en Prinses Margriet in een regenachtig Klosters 94ste Jaargang ZATERDAG APRIL 1955 No. 28496 Directeur: J. W. Heuny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Slogel I. Lelden Olm No. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Nu Sir Anthony Eden Brits premier is geworden als opvolger van Churchill, zal de functie van minister van Buitenlandse Zaken bekleed worden door de 61-jarige Harold MacMillan, een van de topfiguren van de Conservatieve partij. Tot heden was MacMillan minister van Defensie, in welke functie hij zal worden opgevolgd door Sellwyn Lloyd, die op zijn beurt als minister van Bevoorrading wordt vervangen door de 33-jarige Reginald Maudling. Voorts heeft Eden in zijn nieuwe regering de 51-jarige graaf van Home opgenomen als minister voor Gemenebest-betrekkingen, in de plaats van de 70-jarige burggraaf Swinton, die niet in de nieuwe regering zitting zal hebben. Sir Edward Boyle, 31 jaar, is de opvolger van Maudling als economisch secretaris van Financiën. Dr Charles Hill, 50 jaar, volgt de graaf De la Warr op als minister van PTT. Laatstgenoemde heeft geen nieuwe ministersfunctie gekregen. De 63-jarige Thomas Calbraith volgt de giaat van Home op als minister van staat van het Scrotse departement. Er zijn nog enkele ondergeschikte wijzigingen, waardoor de gemiddelde leeftijd van de ministers, die onder Churchill 58 jaar en 6 maanden be droeg, thans verlaagd is tot 55 jaar en zes maanden. De reikwijdte van de wijzigingen heeft veel politici verrast. Nu houdt men rekening met demogelijkheid, dat Eden pas in October verkiezingen wil laten houden in plaats van eind Mei, zoals tot nu toe werd verwacht. Type van de garde-officier Harlod MaoMillan, de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn sporen verdiend als minister voor dè Woningbouw, die Engeland jaarlijks ce 300 000 woningen gaf. die hjj had be loofd. Bij de vorige regeringswijzigingen in het najaar, welke vooruitliepen op Churchills aftreden, werd MacMillan minister van Defensie. Zijn ambtspe riode als zodanig was tekort om als sprong naar het departement van Bui tenlandse Zaken te kunnen dienen, maar MacMillan bezit reeds belangrijke in ternationale ervaring, omdat hij in de oorlog drie jaar residerend minister voor Noord-West-Afnka is geweest. In het Conservatieve zakenkabinet van 1945, dat maar enkele maanden bestond, was hij minister voor Luchtvaart. Ook is hij nog onder-minister voor Koloniën geweest. Met zijn zware snor is MacMillan het type van de ouderwetse garde-officier. die hij in de eerste wereldoorlog ge weest is. Op het slagveld werd hij ge wond. Hij is een sterke persoonlijkheid, die over een goede dosis humor be schikt. Maar hij is ondanks zijn woning- bouw-record nog lang geen nationale figuur zoals Eden, maar een echte par tijman, met een sterke neiging naar het sentimentele. Hij zal tijd nodig hebben om zich tot een aanvaardbare minister van Buiten landse Zaken te ontwikkelen. MacMil lan bezit echter een enorme werkkracht. De verwachting is daarom dat hij op den duur wel een succes zal worden. Hoewel de 50-jarige Sellwyn Lloyd een uitstekend onder-minister van Buiten landse Zaken is geweest en een buiten gemeen krachtige indruk maakte bij zijn optreden als Brits vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, kwam hij desniettemin niet voor Edens opvolging in aanmerking wegens zijn te korte staat van dienst als verantwoordelijk minister. Pas vorig jaar werd hij hoofd van een departement, namelijk minister van Bevoorrading. Deze functie was een goede voorbereiding voor de belangrijke post van minister van Defensie, die Sellwyn Lloyd thans heeft gekregen. Sellwijn Lloyd brengt Pasen door in Nederland De nieuwe Britse minister van De fensie. Sellwyn Lloyd is gisteren op Schiphol aangekomen Hij zal de Paas- vacantie in Amsterdam doorbrengen. Verwacht wordt, dat hu Maandag a.s. naar Londen terugkeert. De heer L'.oyd werd op het vliegveld o.a. begroet door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, en andere vertegenwoor digers van de Britse ambassade. Zij zei den, dat het bezoek van de heer Lloyd, die tot dusverre minister van Bevoor rading was, een zuiver particulier ka rakter draagt. ■■■■■■■■aaBBBBBÉHaaB PAASDAGEN ZONDER „L.D." Het eerstvolgende nummer van ons Blad verschijnt Dinsdag 12 April a-s. Onze kantoren zullen de beide Paasdagen gesloten zijn. De Directie. Sjah van Perzië grijpt krachtig in Nieuwe premier zal groot hervormingsplan uitvoeren Generaal Zahedi, die dezer dagen als premier van Perzië aftrad, is Donderdag per vliegtuig naar West-Duitsland ver trokken voor herstel van gezondheid. De nieuwe premier, Hoessein Ala, ver klaarde Donderdag, dat de Sjah, zonder de grote verdiensten van Zahedi te mis kennen, de generaal niet meer de juiste man voor het premierschap acht. De nieuwe regering zal strijden tegen ondermijnende activiteit en corruptie. Heden, Zaterdag, zal het nieuwe kabi net aan de Sjah worden voorgesteld en Zondag aan de Madjlis (Tweede Ka men, aldus Hoessein Ala. In Teheran gelooft men algemeen, dat de Sjah. die op het toppunt van zijn macht en populariteit staat, Zahedi heeft vervangen om beslissende invloed uit te oefenen en de leiding te geven in een tijdperk van krachtige sociale en economische hervormingen. Waarnemers verwachten, dal de vorst jonge mannen met idealen en een rui me blik de leiding zal geven voor het uitvoeren van dringende maatregelen, die een einde moeten maken aan de cor ruptie in het land. De boeren zouden ge- holjien moeten worden met een landher vorming. Hoessein Ala zei voorts, dat dc rege- ring-Zahedi wel dc veiligheid in het land had hersteld, de oliekwestie had op gelost en een accoord over een aantal kwesties met de Sovjet-Unie had geslo ten. doch dat de Sjah bjj al deze kwes ties een beslissende rol had gespeeld. Het nieuwste geleide projectiel run de Britse marinedat dezer dagen voor het eerst voor het pu bliek zal worden gedemonstreerd. j De mogelijkheden van dit projectiel schijnen verbluffend te zijn. Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist. morgen overdag echter weer ^eel bewolking met later plaatselijk enige regen öf motregen. Zwakke tot ®atige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 APRIL Zon op: 5.59 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 23.32 uur; onder- fi49 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.08 uur en 1124 uur. Springtij. <11/4 te 5.39 en 17.59 uur; 12/4 te 6 12 18.32 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Klachten over ..onwaardige arbeiders''' en over weigerachtige studenten In de Sovjet-Unie zijn zwarte-handelaars weer actief als gevolg van wat Radio-Moskou „een tijdelijke schaarste van zekere goederen" noemt. Onder aanhaling van een hoofdartikel van de Prawda zegt Radio-Moskou, dat „profi terende elementen", gebruik makend van tijdelijke schaarste van zekere goe deren en het gebrek aan waakzaamheid van sommige handelsorganisaties, die niet naar behoren rekening houden met de behoeften van de consument, aankopen doen met de bedoeling van wederverkoop. Radio-Moskou geeft geen aanwijzing, in welke takken van de handel de voor naamste tekorten optreden. Wel worden bepaalde tekorten in de landbouwge bieden opgesomd. Enkele producten als petroleum, naaimachines en zeep worden vermeld Ook wordt bezeed, dat in sommige plaatsen artikelen als zout. lucifers, lampcglazcn en aardewerk niet t- krijgen zijn. Door slechte organisatie was in een gebied een te grote voorraad aluminium aanwezig, voldoende voor vijf of zes jaar. De professoren moeten niet zulke saaie colleges geven Reuter tekent hierbij aan, dat de prijzen voor de kleinhandel in de Sovjet- Unie door de staat worden gecontroleerd. De schaarste van ..sommige goederen" zou in verband kunnen staan met het feit. dat voor het eerst in acht jaar. op 1 April geen verlaging van de klein handelsprijzen voor levensmiddelen, kle ding en andere verbruiksgoederen is bekend gemaakt Van 1948 af zijn elk jaar belangrijke prijsverlagingen bekend gemaakt, die altijd op 1 April van kracht werden. Tot dusver is er geen officiële verklaring gegeven voor het achterwege blijven van een bekend making. Landbouw schiet tekort De eerste secretaris van de Commu nistische partij in de Sovjet-Unie. Nlkita Kroestsjef. heeft Donderdagavond op nieuw aangedrongen op betere resultaten in zijn landbouv-campagne. HU sprak op de slotzitting van een conferentie van boerenarbeiders uit Centraal-Kus- land. die in het Kremlin werd gehouden Kroestsjef zei. dat 1e ..beslissende rol" in het opbouwen van het Communisme toebehoort aan de zware industrie. HU drong aan op de bestraffing van diege nen in het gebied van Moskou, die verleden Jaar „onwaardige arbeiders" hebben aanbevolen voor werk in ce vitale tractor-stations, welke de col lectieve boerderijen van machines voor zien. De Prawda. het orgaan van de Sovjet- Russische Communistische party, heeft in een van de laatste nummers aan gedrongen op een ..beslissende verbete ring" ten aanzien van de politieke scholing van studenten. Sommige stu denten zun gewoon hun eigen belangen te stellen boven die van de staat en zij weigeren te werken op die plaatsen, waar de staat het meeste profijt van hen heeft, aldus het blad. dat door Radio-Moskou wordt aangehaald Hoog leraren in de sociale wetenschappen moeten er zich van bewust zijn, dat hun colleges bijzonder belangrijk zijn voor het onderwyzen van de Jongeren in oe idealen van het. Communisme H»t doceren van de leer van Marx en Lentn is vaak dogmatisch en saai. doch alle docenten moeten hun best doen om hun colleges zo interessant mogeiyk te ma ken zo besluit de Prawda. Prinses Beatrix en Prinses Irene te Galtür op de rendiersleccn waar mee de tocht naar Klosters word! gemaakt, waa, de Koningin en de jongste twee Prinsessen vertoeven. Links Prins Bernhard. Koningin Juliana en Prinses Margriet bij aankomst in Klosters, waar zij de Paasvacantie door brengen. Naast de Koningin met parapluie de hoteleigenaar Hans Gulig. bij Prinses Margriet Jonk vrouw e Roëll. Aangiftebiljetten inkomstenbelasting Termijn inlevering A en B verlengd In het aangiftebiljet Inkomstenbelas ting over 1954 moet aangifte worden ge daan van het in dat jaar genoten loon in de zin van het besluit op de Inkom stenbelasting 1940. Loon waarvan de loonbelasting is ingehouden met toepas sing van de coördinataetabel. het zgn. coórdinatieloon, moet hiertoe worden herleid tot fiscaal loon. Met betrekking tot deze herleiding zfjn door de Staats secretaris van Financiën op 23 Maart 1955 enige wijzigingen gegeven die op 24 Maart zijn gepubliceerd. Aangezien te verwachten Is, dat ver schillende belastingplichtigen tengevol ge van deze complicatie niet In staat zullen zün het aangiftebiljet vóór de daarop vermelde datum. 15 April 1955, in te leveren, heeft de Staatssecretaris de termijn van inlevering van de aan giftebiljetten A en B verlengd tot 2 Mei 1955. 2200 meter hoge Gotschna. Want ook Prinses Margriet volgt het spoor van haar oudere zusters en heeft op de ski's grote vorderingen gemaakt Onder de oekwame leiding van Gulen werd de tocht naar het dal ondernomen en het duurde niet lang of het snelle drietal was weer beneden en ging terug naar het hotel Chesa Grischuna, waar de Koningin en Prinses Margriet zich net welverdiende kopje thee uitstekend lieten smaken! Op het hotel wappert de Nederlandse vlag en zo kan het niet uitblijven, of de dorpelingen realiseren zich, wie de hoge bezoekster ls! Rode pottekijkers I op de loer naar atoomgeheimen (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Kamer-commissie voor de atoomenergie is op ernstige moeilijkhe den gestuit, nog voor dat zij goed en wel met haar werkzaamheden is begonnen. Van de commissie, waarin alle par tijen naar getalsterkte vertegenwoordigd zijn, maken ook twee Communistische Kamerleden deel uit. Uit vrees voor uit lekken van defensie-geheimen hebben de overige leden namelijk geweigerd het atoom-dossier te openen. Kerkgang op Goede Vrijdag, luisterend naar Marcus' Evangelie Vijftig rode roien. die de Koningin Donderdag in heer hotelkamer vond, waren het welkom van de Zwitserse Bundesrat bij aankomst van H.M. de Koningin in Klosters. Om tien voor vijf reed de trein uit Zc/rich, waar Koningin Juliana en Prinses Margriet per vliegtuig aangekomen waren, het kleine station van Klosters binnen. Het regenachtige weer was niet aanlokkelijk. Op verzoek van de Koningin was de ontvangst zeer onofficieel. Slechts de eigenaar van het hotel, de heer Hans Gulig, was zodoende ter verwelkoming aanwezig en hij had de niet overbodige voorzorg genomen een paar parapfuies mee te nemen. Samen met hem onder een parapluie wandelde de Koningin het kleine stukje van het station naar het hotel, gevolgd door Prinses Margriet en jongvrouwe Röell. Daarachter stapte de jeugd van Klosters, die zich de gelegen heid niet liet ontglippen de Koningin der Nederlanden te zien! De bergen om Klosters zijn in een dichte nevel gehuld, zodat het prachtige uitzicht, dat de vorstelijke gasten van hun hotelkamer hebben, bij aankomst niet tot zijn recht kwam. Maar de sneeuw boven is uitstekend. De skilift is nog ln werking en ex zijn vele gasten in het gezellige wintersportplaatsje, waar de lente zich reeds aankondigt en waar het jonge groen schuchter de strijd heeft aangebonden tegen de zeer langzaam •erdwijnende witte sporen van de winter. Blijde boodschap Gistermorgen om halftien greep de koster van de „Evangelische Landes- kirche" het klokketouw en riepen de bronzen klanken uit de toren de dorpe lingen op ter kerkgang Een zachte wind droeg het gebeier tot boven in de be sneeuwde bergen en daar maakten ce boeren zich met hun gezinnen op om deze Goede Vrijdag af te dalen naar het Godshuis. Stampvol was de kerk reeds, toen er twee dames en een meisje aan de ingang verschenen: H.M. Koningin Juliana, jonkvrouwe Röell en Prinses Margriet, die haar moeder naar de kerk bracht en weer terug wandelde naar het hotel. Op deze Goede Vrijdag luisterden de kerkgangers naar het Evangelie van Marcus en ernstige blijdschap klonk ln de stem van de predikant, toen hij zijn gemeentenaren voorhield, dat wjj allen voor God gelük zün en dat Jezus voor ons gestorven is. „Verheugt allen, want dit zün blijde dagen", i zeide hij. Onder zachte tonen van het orgel stroomde de kerk leeg. En buiten wachtte Prinses Margriet haar moeder op, om met haar naar het hotel terug te gaan. De lichte nevel, die de gehele morgen rond de bergen had gehangen, was In middels overgegaan ln zwaardere be wolking en zo had Klosters ook gisteren niet een vrolijk gezicht, hoewel de baro meter hoog staat en de weersvoorspel lingen gunstig zün. .Het wordt wel goed" zeggen de dorpelingen. Omstreeks 2 uur trokken H.M. Prinses Margriet met de kabelbaan naar boven, in gezelschap van skileraar Christian Gulen. om vervolgens een ski- afdaling te maken van de top van de

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1