Cliurcliill schitterde halve eeuw aan politiek firmament Loopbe :>aan nog niet afgegrendeld, iv ant „gewoon burger" was hij nooit Sir Anthony Eden, vurig idealist Allerminst gepolijste modepop Ondanks alle teleurstellingen in wereldpolitiek geestdriftig man LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 6 APRIL (Van onze correspondent in Londen) Winston Leonard Spencer Churchill is afgetreden! Ondanks weken van spanningen, gissingen, geruchten en voorspellingen is |e bekendmaking van Buckhingham Palace voor velen toch nog een schok leweest. Ondanks touwtrekken in de Conservatieve partijburcht en pogingen jan Labour om de Grijze Eminentie uit zijn hermetisch gesloten tent te lokken B dit voor de ganse wereld zo belangrijk besluit een zekere verrassing. Aan een iteeds groter wordende onzekerheid, aan een beklemmend wachten niet let minst gestadig gevoed door Churchill z^lf is thans een einde gekomen: (oningin Elizabeth II van Groot-Brittannië heeft de ontslagaanvrage van de |0-jarige premier aanvaard. Sir Anthony Eden, in hart en ziel een man van Juitenlandse Zaken, zal het vermaarde Downing Street 10 betrekken. Churchill rertrekt naar Sicilië om er te schilderen, doch niet om te mijmeren over wat (hans voorbij is. Hij is er de man niet naar om te mijmeren, wel om zijn herin- leringen in krachtige, beeldende taal te boek te stellen. Tweemaal premier, leider van acht ministeries Ruim een halve eeuw heeft de reeds bij pjn leven tot historie geworden grote lazaat van John Churchill, eerste her- pg van Marlborough, zijn geboorteland, ien Weston èn het Oosten in meerdere mindere mate steeds weer in ver- tazing gebracht, steeds weer doen be- plfen dat zijn woord een wüs woord ras. dat zijn visie breed was en van jurf en initiatief getuigde. Als militair, jorlogscorrespondent, (mislukt) roman cer. politicus, minister, auteur, ge- (chiedschrijver en bovenal minister- Sresident tijdens 's werelds donkerste lagen gedurende de tweede wereldkrijg «1 de koude oorlog tussen het vrije Westen en het door het Kremlin be- heerste Oosten, heeft Churchill de Jrereld getoond een man te zijn. die met (echt groot genoemd kan worden. Ruim een halve eeuw heeft zijn ster g aan het firmament geschitterd, ruim V'tcn halve eeuw is hij actief geweest in de wereld van de partijpolitiek, ruim iesièen halve eeuw heeft hü in een buiten gemeen arbeidszame levensperiode de Cke schokken der tijden weten te rstaan, ruim een halve eeuw ten- potte heeft hij eerst Engelands geschie denis helpen vormen en kneden en daarna de wereldhistorie. Met hem is illliHleei) man uit de Britse regering getreden, Ddie een carrière heeft gemaakt, die een rezag heeft weten te bereiken, welke .......Eun gelijke niet of nauwelijks kan '"""vinden. Groot man, ook in zijn fouten Een politieke loopbaan van ruim vijf- lig jaar. Thans is deze afgesloten, doch de afgrendeling is niet onherroepelijk! Churchill tooh verlaat niet het Lager huis. in deze Moeder der Parlementen, waaraan de staatsman zijn hart verpand heeft, waaraan hij zioh heeft geketend, zonder dewelke hij niet geworden zou zijn jvrat hij thans ls: een man van groot for maat. 'n man van gezag, 'n man, zoals 't mensdom slechts weinig sohept. Een man ook. die groot is geweest in zijn fouten, fouten die groot waren omdat hij zélf groot was. omdat hij in grote lijnen dacht en handelde. De Britse regering, het Britse volk. het Westen, tsl naar zijn woorden kunnen blijven luisteren, men zal zijn opinies en raad gevingen kunnen blijven horen. Hij zal niet, zoals in de Verenigde Staten, eerst gelijk Herbert Hoover en later gelijk Harrv Truman een „gewoon burger" worden. Ten eerste niet, omdat Chur chill het niet zou kunnen verkroppen jdefinitief een einde te maken aan zijn leven als politicus, als raadgever, als inspirator. En ten tweede niet omdat Churchill geen .gewoon burger" kèn worden omdat hij dit nimmer is ge- wfest! Hij blijft een man. die midden in het Leven staat, die meegegroeid is met de Tijd, die niet verglijdt in verge telheid zoals de eenmaal ongekroonde keizer van Japan, generaal Douglas Mac Arthur, die niet wegebt in de ruwe maalstroom van het leven zoals zo vele staatslieden. Hij blijft Churchill, de manmoedige! Het lokkende avontuur Na enkele ongelukkige Jaren op lagere 6cholen hij was allerminst een uit blinker! ging hij naar Harrow, ge volgd door Sandhurst, de beroemde imilitaire academie In 1894 20 jaar oud verliet hij de Britse K.M.A. Met het nodige doorzettingsvermogen slaag de Churchill er vervolgens in vier strijdtonelen te vinden, waar hij zich naar hartelust kon uitleven, waar hij naam maakte als oorlogscorrespondent en auteur van agressieve boeken. Boe len, waarin hij fikse critiek leverde op zijn meerderen, op Lord Kitchener zelf! Zo vocht hij en schreef hij correspon- Identies successievelijk op Cuba. waar I guerilla strijders in opstand waren ge komen tegen het Spaanse gezag, in |Noord-West-India. waar onlusten de Britse strijdkrachten tot handelen bracht, in de Soedan, waar hü de be roemde slag van Omdoerman meemaak te, en tenslotte ln Zuid-Afrika, in de Boeren oorlog, waar hü zijn grootste triomfen vierde en zijn naam definitief vestigde. Toen hij in 1900 huiswaarts keerde en als een ware held werd inge haald, was hij pas 26! Jeugdig minister i In 1899 nè zijn strijden ln India en I vóór zijn escapades ln Zuid-Afrlka traohtte Churchill als Conservatief can- didaat voor Oldham een zetel te ver overen in het Lagerhuis. Hu werd ver slagen door Runciman (Praag!), doch ln 1900 stuurde hetzelfde district hem *èl naar Westminster. In 1906 nam Campbell-Bannerman Churchill, die in- middels de Liberale gedachte tot de zijne had gemaakt als onder-minister var. Koloniën in zijn Kabinet op. Hij *»s toen 31! Twee Jaar later, toen ae ziek geworden Campbell-Bannerman door Herbert Asquith was opgevolgd, «ord hi) minister van Handel. ïn 1910 S?f Asquith hem de portefeuille <'an binnenlandse zaken, welke hij het daar opvolgende jaar verwisselde met die van «arlne. Einde 1915, na Galllpoli en het Dardanellen-avontuur. trad hij af. Hij fing toen na korte tyd kanselier van de Duchy of Lancaster te zün geweest 'een lagere ministers-functie) ln militaire dienst, om echter in 1917 in de regerlng-Asqulth terug te keren als minister van Munitie. Van 1918 tot 1921 •ad ny op als minister van Oorlog en Luchtmacht, van 1921 tot 1922 als minister van Koloniën en van 1924 tot 1929 als minister van Financiën. Daar na duurde het tot 1939 voordat hij weer in de regeringsbanken kon plaatsnemen. Hij werd toen in Chamberlain's oorlogs kabinet opgenomen als minister van Marine. In 1940 werd Churchill's car rière tenslotte bekroond met het minis ter-presidentschap. welke hoogste rege ringsfunctie hij in 1951 na van 1945 af in de oppositie te zijn geweest wederom toegewezen kreeg. Politieke kringloop Churchill heeft dus in de loop van ruim een halve eeuw de volgende ministeries mogen leiden: Handel. Bin nenlandse Zaken, Marine, Munitie, Oorlog, Luchtmacht. Koloniën en Financiën, terwijl hij tweemaal als regeringsleider optrad! Was Churchill in 1899 zijn politieke leven begonnen als Conservatief, In 1906 was hij Liberaal en in 1922 trachtte hij een Centrum Partij op te richten. Deze poging mislukte echter, zodat hü in datzelfde jaar weer als Liberaal voor zün kiezers trad. Hü werd toen versla gen. In 1924 was hü Onafhankelük, korte tüd later (nog In datzelfde jaar). Constitutioneel (Constitutionalist), om tenslotte in 1929 wederom Conservatief te worden en dit te blüvcn tot heden. De politieke kringloop was toen ge sloten, doch Churohill was bij zijn zwerftocht langs, de partijen niet immer als een blad aan een boom omgedraaid. Zijn politieke denken had zich met nu en dan enkele enthousiaste „uit schieters" gestadig verder ontwikkeld en hij had de partijen achtereenvolgens de rug toegedraaid op de momenten, dat hü meende dat die partijen een onjuiste koers gmgen varen of te hardnekkig vasthielden aan overleefde tradities. Churchill, als Conservatief de politieke arena binnengetreden, is eigenlijk steeds Liberaal geweest en toen hij in 1929 de overtuiging kreeg dat de Conservatieve fiartij een liberale basis had gekregen, s hij tot haar teruggekeerd. Romantische activiteit Op 24 April 1953 heeft Koningin Elizabeth II Churchill geridderd en hem de versierselen van de Orde van de Kousenband uitgereikt. Gaat gemeenlijk het verlenen van Engelands hoogste orle samen met een hoge adellijke titel, Koningin Elizabeth verhief Churchill slechts tot Sir en niet tot Lord. In het laatste geval toch had de Grand Old Man geen zitting meer kunnen hebben in het Lagerhuis en zou hü verbannen zyn geworden naar het Hogerhuis! fin Woorden ontbreken ons. „Churchill ligt er uit woorden ontbreken ons nu we ze Juist het meest nodig hebben. We hebben er allemaal vurig naar verlangd dat dit zou gebeuren, met een vurig heid. die niet onder woorden was te brengen. Cüfers o ja, er zün cüfers, maar wie heeft vandaag nog belangstelling Toor cüfers? Winston Churchill ligt er uit, er uit, e r u 11!" Neen, deze woorden stonden niet in het meest strüdbare Labour- orgaan. noch in de „Daily Worker", de „Prawda" of de „Inwestla". doch ln.... de „Daily Telegraph", een Conservatief blad. Niet nu echter, doch in 1908, toen Churchill bü de verkiezingen in het district Man chester was verslagen dit was voor Churchill, als premier, niet mogelijk en. als parlementariër in hart en nieren, strijdig m«t zUn politieke innerlijk en zijn rusteloze activiteit. Een activiteit, sterk beheerst door tiet romantische. In zün geschiedbeschou wing, in zijn oordeel over de worsteling onzer dagen, is hij toch eigenlijk steeds een romanticus gebleven, zoekende, tastende, doch voortbouwende op be paalde principes, aangepast aan wat de Tijden vergden. Toen hü in 1951 77 jaar oud ten tweede male de leiding van de Britse regering op zich nam. zei hü Zo ik in dit tijdsgewricht in het openbare leven blüf, is het omdat ik terecht of ten onrechte, maar in leder geval eerlyk, geloof dat ik een belangrüke büdrage zal kunnen leveren tot het voorkomen van een derde wereldoorlog en zal kunnen helpen een duurzame vredesovereen komst nader te brengen, waarnaar de volkeren van alle rassen en in elk land vurig verlangen. De moraal, welke hü zün uit zes forse delen bestaande geschiedschrüving over de tweede wereldoorlog meegaf, ls steeds zün politieke leidraad geweest: in oorlog vastberadenheid, in nederlaag uit daging, in overwinning grootmoedig heid, in vrede goodwill! (Van onze Londense correspondent Sir Winston C'irchlll's levensloop is tot in alle details bekend, maar van lijn opvolger, de bi/na 58-jarige Sir Robert Anthony Eden, kent het grote publiek eigenlijk alleen maar de buitenkant. Churchill is een unieke persoon lijkheid, een van de laatste grote individualisten, welke de negentiende eeuw heeft opgeleverd. Ook Eden is een unieke figuur, doch zijn temperament is tegengesteld aan dat van Churchill, wiens kunstenaarsnatuur in geen enkel vakje is onder te brengen!! Eden is naar uiterlijk de Engelse edelman, typisch product van de elite school Eton. Hij kwam reeds op zijn 26ste jaar in het Lagerhuis. Jarenlang was hij in het buitenland. Amerika riep hem uit als ,,de mooiste man van de wereld". Hij was de best geklede staatsman, de perfecte diplomaat, met de onafscheidelijke Homburg-hoed en de charmerende glimlach. Eden op een foto is echter anders dan in werkelijkheid. Hij moge er al onberispelijk uitzien, wie hem in actie heeft aanschouwd, hetzij in het parle ment, in politieke vergaderingen en in conferenties, weet dat hiallerminst een gepolijste modepop is! Geboren diplomaat, maar toch onverzettelijk karakter Zeker, de stül van zün redevoeringen is vaak vlak en vol gemeenplaatsen. Hü besehikt niet over Churchills beeldende kracht, maar in Eden brandt het inner- lijke vuur van de man, die ondanks alle teleurstellingen in de wereldpolitiek zijn idealisme niet heeft verloren! Het zün meestal niet zijn noorden, die zijn ge hoor onder de indruk brengen, maar het is de gloed van zijn geestdrift en van zün oprechtheid, welke er doorheen straalt. Bovendien, als minister van Buitenlandse Zaken moet hü zich, of hü wil of niet. vaak diplomatiek uit drukken. Churohill daarentegen kon, ook als hü over buitenlandse politiek sprak, zicli altijd meer laten gaan dan Eden, die direct verantwoordelijk was. Degenen, die denken dat Eden het toonbeeld is van meegaandheid, hebben het mis. Natuurlijk, als geboren onder handelaar beschikt hij over de nodige soepelheid, maar waar het op principes aankomt, stuiten zyn tegenstanders op granieten onverzettelijkheid. Luitenant Eden bij Yperen tegen korporaal Hitier Maar Churchill was buiten het kabi net gehouden en kon, als eenzamb, slechts protesteren en waarschuwen. Eden deed zijn best in het kabinet om het onheil te voorkomen, maar werd door Chamberlain als een loopjongen behandeld doordat belangryke beslissin gen achter zijn rug om genomen werden. Etfen. die de sancties tegen Italië tijdens de veldtocht tegen Abessinié krachtig steunde, had desnoods niet voor oorlog tegen Mussolini teruggedeinsd Eerder, toen Hitier teruggave van de Duitse koloniën had geeist. maakte Eden duidelijk dat samenwerking de ba sis diende te zyn voor elke regeling, maar dat hij zich door niemand iets liet dicteren. Op deze uitspraak volgde de langdurigste toejuiching, welke het La gerhuis in jaren had gehoord. Eden verafschuwt de oorlog, welke hy reeds als zeventienjarige luitenant aan den lyve leerde kennen. Hü vocht in de hel van Y per en en de Somme. Daar lag hü in een loopgraafsector tegenover korporaal Hitier. zoals later bü een ont- Vandaar dat Eden in botsing moest moeting tussen belden bleek. Op de ach- komen met Chamberlains toegeeflykheid ten opzichte van de agressiepolltiek van Hitler en Mussolini in de dertiger jaren. Eden was met Churchill van mening, dat een consequente Volkenbondspolitiek van collectieve veiligheid de dictators de voet dwars had kunnen zetten. Daarom heeft Churchill later de tweede wereld- oorlo? de „onnfrd e?" oorloz "enqemd. terkant van een menu vochten zü veldslag nog eens over! Met levensgevaar redde de jonge Eden een gewonde kameraad uit het niemandsland en hü ontving later een hoge militaire onderscheiding. In de jongste oorlog verloor Eden een van zijn beide zoons. Simon, die niet te- rvïk«"*-d» r??i r«r v1|egtui<»-aclie i*t IJlr- De gaande en de komende man tijdens liet laatste Conservatieve partijcongres: Churchill en Eden. liden' s tweede echtgenote. Clarissa Spencer Churchill, een nicht van Sir Winston. ma. Eden ontving het bericht van zün vermissing en vermoedelyke dood Juist oordat hü een belangrüke radiorede zou houden Hü Het van zün emoties niets merken en voegde aan zün rede een passage toe. waarin hü zün medeleven uitsprak voor de gezinnen, die bloedverwanten hadden verloren. Niemand wist dat dit ook met hem het geval was! Hü liet de publica tie van het overlüdensbericht van zyn zoon bovendien ophouden tot na de toen op handen zünde verkiezingen om dat hij uit zün persoonlijk verlies geen politieke munt wilde slaan. In de eerste wereldoorlog sneuvelden negen van Edens schoolvrienden en twee van zijn broers. Eden behoort tot een oud aristocratisch geslacht, dat vele die naren van de gemeenschap heeft opge leverd In de achttiende eeuw zat er al een Eden in het Britse parlement, wiens twee broeders ambassadeur waren ter wijl een vierde gouverneur van Mary land was. Groot talenkenner Eden is de zoon van de excentrieke Sir William Eden. die in vele opzichten een onverdraagzaam mens was. waar door de jonge Anthony Juist als reactie beminnelijke eigenschappen ontwikkelde: vriendelijkheid, beleefdheid en drang naar compromis. Reeds op school toonde hij grote be langstelling voor politiek. Na de eerste wereldoorlog ging Eden in Oxford Oosterse talen studeren, hetgeen hem later ten goede zou komen. Want hü kent Arabisch en Perzisch. Zijn vader was geen onverdienstelijk schilder, die zich vooral op aquarellen toelegde. Van hem heeft hij zyn liefde voor de kunst geërfd. Eden heeft een zwak voor mo derne schilderkunst. In zün studenten tijd verwekte hü nogal ophef door zijn onomwonden bewondering voor Cézanne waarvan hij ln een artikel blijk gaf Meteen van de universiteit verhuisde hü naar de politiek. Zijn eerste verkie zingsstrijd eindigde ln 1922 ln een nederlaag tegen Labour, maar een Jaar later werd hü tot Lagerhuislld-afgevaar- digde gekozen door hetzelfde district dat hem nog steeds afvaardigt Warwick en Leamington. In datzelfde jaar trouwde hij met Beatrice Beckett (van wie hij enkele jaren geleden scheidde), de knappe dochter van de directeur van de Yorkshire Post, het Invloedrijke blad dat jarenlang Edens spreekbuis zou vormen. Zyn ster rees snel. In 1926 werd hü parlementair secre taris van Austin Chamberlain, de minister van Buitenlandse Zaken. In 1931 werd hü diens onderminister. Vier jaar later werd Eden minister voor Volkenbondszaken en aan het einde van hetzelfde jaar volgde hü Samue' Hoare die moest aftreden wegens zün gekonkel met Laval over de verdeling van Abessinlë. op als minister van Buiten landse Zaken. Hij was toen 38 jaar en was de jongste man, die in bijna een eeuw deze post had bekleed! De huidige minister van Buiten landse Zaken. Eden. volgt Churchill op als Engels premier. Hij werd heden door Koningin Elizabeth ont vangen. Waarschijnlijk zal de nieuwe regering morgen. Donder dag. optreden. Chamberlain: slappe figuur Het conflict met Neville Chamberlain groeide gestadig naarmate de dictators vermeteler werden en Chamberlain steeds meer in zijn schulp kroop. Hitier marcheerde het Rijnland binnen en daarna Oostenrijk. Toen Eden klaagde over het te langzame tempo der Britse bewapening voegde Chamberlain hem toe: „Ga naar huis en neem een asperientje." De atmosfeer in Europa werd steeds dreigender. Mussolini viel Abessinië aan. In Spanje brak de burgeroorlog uit. Eden had intuïtief gevoeld dat het op een wereldoorlog zou uitdraaien. Dezer dagen heeft hij daarentegen verklaard dat hü thans dit gevoel niet heeft. Eind Februari 1938 kwam voor Eden de crisis. Hü kon Chamberlains half slachtig en voor hem zo pünlijke optre den niet langer aanzien. Roosevelt had voorgesteld een conferentie van de grote mogendheden in Washington bijeen te roepen om de spanning te verminderen. Chamberlain wees het voorstel van de hand, zonder Eden te raadplegen. Dit was voor Eden de druppel, die de emmer deed overlopen. Hü nam ontslag. Churchill beschrijft in zyn gedenk schriften. welk een schok dit voor hem was Hfj lag de gehele naoht wakker en zag visioenen van de naderende onder gang Hij had Eden altüd als de enige figuur van werkelyke proportie be schouwd. welke de na-oorlogse generatie had opgeleverd. In de regering Cham berlain was Eden Churchills enige hoop en toeverlaat geweest. Eden had Hitier doorzien, terwijl Chamberlain zich door de nazi-machthebbers om de tuin liet leiden. Lloyd George behoorde tot dege nen, die het betreurden, dat Eden zich in de jaren, dat hü voor Chamberlain werd genegeerd, zich niet krachtiger tegen hem verzet had Eden was in cle periode nog te beleefd en te ge-uilig. Terwijl Churchill toornde, bleef, Eden glimlachen Toen de oorlog uitbrak, keerde Eden in ,de regering terug als minister voor de Dominions Toen Churchill op 10 Mei 1940 premier werd. maakte hü Eden minister van Oorlog en spoedig daarna minister van Buitenlandse Zaken Van 1942 tot 1945 was Eden bovendien leider van het Lagerhuis. Deze ministeriële functie houdt in: de regeling der parle mentaire werkzaamheden. Door het pakijs naar Moskou Zün eerste grote opdracht in Chur chills oorlogskabinet was de organisatie van militaire hulp voor het door de Duitsers bedreigde Griekenland en het verlenen van steun aan de verzetsbewe ging aldaar toen de nazi's het land onder de voet hadden gelopen In 1941 ging Eden met een torpedo boot door het pakys van de Noordelijke IJszee naar Moskou, waar hij uiterst hartelijk ontvangen werd Hij legde er de grondslag voor het twintigste non- agressiepact met de Russen dat in 1942 tot stand kwam Eden evenals de andere politieke leiders In Engeland, geloofde oprecht ln een vriendschappelijke na oorlogse samenwerking met het Kremlin. Reeds in 1935 had hü als Lord-Groot- zegelbewaarder een reis naar Moskou gemaakt tüdens een vredesmissie langs de Europese hoofdsteden. Eden wordt wel eens de „specialist In hopeloze situaties" genoemd. Hü was het die een uitweg vond voor de crisis inzake de Europese Defenslegemeenschap door zün dramatisch aanbod om tot het 'inde van deze eeuw een Britse troepenmacht van een kwart millioen man op het vasteland te legeren en zijn nieuwe conceptie van het verdrag inzake de West-Furopese Unie. Ook tüdens de crisis over Indo-China was Eden de man. die een constructieve oplossing wist door te zetten. Toen daar op de Formosa-crisis volgde, was er niemand die achter de schermen harder werkte om een ontspanning tot stand te brengen dan Eden. Ook is hij degene, die een kalmerende invloed uitoefentvop Washington, als men daar te hard van I stapel dreigt te lopen. Twee mannen, één gedachte Churchill en Eden zün twee mannen, die elkaar op bijzondere wijze aanvoelen en aanvullen. Éden ls altüd een voor- treffelüke adjudant van Churchill ge weest en werd vaak zelfs diens lastdier genoemd Als Eden handelde, keek Churchill meestal over zijn schouder. Het pleit voor Edens karakter, dat hü zo lang met de tweede plaats genoegen heeft genomen Churchill heeft eens verklaard dat. ook zonder overleg, hü en Eden hetzelfde dachten. Dit ls waar- schünlük het gevolg van hun Jarenlange partnerschap in de politiek. Churchill met zün vooruitziende blik bestemde Eden. toen die nog een jonge man was, als leider. Voor Churchill in 1942 voor de tweede maal naar Wash ington vloog nam hü een ongewone stap door een brief te schrüven aan wQlen Koning George VI. waarin hü Eden als zün opvolger aanbeval in geval hü op de reis om het leven mocht komen. Bestrijders van de draak! In de zomer van vorig jaar herhaalde hy nog eens in Amerika, dat Eden zün opvolger zou worden, zulks om niemand in twijfel te laten over de pobtieke lijn. die Engeland volgt. Het is laster, dat Eden uit politieke ambitie in 1952 hertrouwde met Chur chills 32-jarlge nicht Clarissa. Een on betekenend kerkblaadje poogde tegen Edens komende premierschap te ageren omdat hü als gescheiden man een tweede huwelük was aangegaan. Eden was in 1950 na een huweliik van zevenentwin tig Jaar door zijn eerste vrouw verlaten, omdat, zoals zü zei. politiek te veel voor haar was. Edens gezondheid ls thans volkomen hersteld. Jarenlang leed hü aan een le verinfectie. maar een operatie in Ame rika genas hem daarvan. Hi1 leeft uit sluitend voor de politiek, maar hü ia steeds een verwoed sohilderiienverzame- laar gebleven. Als ontspanning speelt hij tennis en tuiniert hil ln het park rond ziln buitenhuis in Sussex. Evenals Churchill. Is ook Eden een mengsel van romantisch Idealisme en realisme. Beiden kennen de keiharde werkelük- heid. maar niettemin geloven zü ln een roziger toekomst, waarin het getonde verstand zal zegevieren. Zowel Churchill als Eden dragen Iets van het oude rid der-ideaal In zich. De heilige George la de ..schutspatroon" van Engeland; Chur. chili en ook Eden zien de geschiedenis als een voortgezette worsteling tussen de vrüheid en de steeds weer opduikende draak van de tyrannle. Eden maakt zich geen illusies, dat die worsteling In onze generatie zou kunnen eindigen. Dat ls egoïstisch gedacht, maar historisch onhoudbaar. Eens ver klaarde hü. dat het onze bestemming In deze tüd is om In een noodtoestand te leven, waarvan niemand het einde kan zien. .Als wij In deze periode, waarin wü op de proef worden gesteld, vasthouden aan ons geloof en als wil bereid zijn het te verdedigen, dan zullen wli ons erf deel van de vrüheid k mnen overdragen aan komende generaties. Bekentenis.. De hoofdredactie van het voornaam ste economische blad van de Sovjet- Unie. „Economische kwesties", heeft Dinsdag een volledige „bekentenis" ge publiceerd, waarin betreurd wordt, dat in het blad plaats is ingeruimd voor economen die trachtten de voorrang van de zware industrie te betwisten door de nadruk te leggen op het belang van verbrui ksgoederen. In een niet-ondertekend hoofdartikel ln dit blad. het officiële orgaan van het Instituut voor economie van de Acade mie van wetenschappen, wordt toege geven. dat de hoofdredactie „blük heeft gegeven van gebrek aan beginselvast heid en het tonen van een verzoenende houding ten aanzien van overblüfselen van rechts opportunisme, waardoor de waakzaamheid verzwakt werd".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9