LEIDSCH m DAGBLAD CHURCHILL ALS PREMIER AFGETREDEN Sir Anthony Eden met de vorming van een nieuwe regering belast WEERBERICHT Brand in televisie-stndio Irene Bovenverdieping in lichterlaaie Stakingen nu overal beëindigd 94ste laargang WOENSDAG 6 APRIL 1955 No. 28494 Directeur: J. W Heunj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN O"" NU STOM Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sir Winston Churchill is gisteren als premier afgetreden! Tegen half zes verliet hij zijn ambtswoning Downingstreet 10 onder het gejuich van een menigte, die al de gehele dag had staan wachten. Hij begaf zich naar Buckingham Palace, waar hij Koningin Elizabeth zijn ontslag aanbood. Om twintig minuten over zes gaf het paleis een bekendmaking uit, waarin gezegd werd, dat de Britse vorstin het ontslag van de grote staatsman had aanvaard. Als zijn opvolger beval Sir Winston de Koningin zijn minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, aan, die, zoals men weet, al jaren lang zijn rechter hand is geweest. Men verwacht, dat Eden nieuwe algemene verkiezingen zal gelasten, waarvoor als vermoedelijke datum 26 Mei wordt genoemd. Kort voor middernacht verscheen de afgetreden premier nog eenmaal voor een open raam op de eerste verdieping van zijn ambtswoning om een grote menigte, die zich reeds de gehele avond voor zijn huis had bevonden, tevreden te stellen. Hij werd begroet met luid applaus en een koor van „He's a jolly good fellow" (hij is een bovensbeste kerel). Na nog eenmaal het ,,V"-teken te hebben gemaakt, verdween de afgetreden premier van het raam. Kort daarna gingen de lichten uit en verspreidde de menigte zich. Heden, Woensdag, zouden Churchill en zijn echtgenote zich naar hun buitenverblijf Chartwell in Kent begeven, waar hij zal blijven tot hij op 12 April voor een vacantie naar Sicilië vertrekt. De landelijke dagbladen waren door de Londense krantenstaking niet in staat het historische moment van Churchills aftreden in de Britse politieke geschiedenis vast te leggen. Wel werd deze gebeurtenis bekendgemaakt in een speciale uitzending van de BBC. Eden werd hedenochtend door Koningin Elizabeth ontvangen en met de vorming van een nieuwe regering belast. De gereconstrueerde regering zal waarschijnlijk Donderdag optreden. De wijzigingen zullen echter een voorlopig karakter dragen. Pas na de yerkiezingen krijgt de reorganisatie aangenomen dat de Conservatieven als overwinnaars uit de strijd zijn gekomen definitief 'laar beslag. vraag, hoe laat Ohurchill naar het pa lels zou gaan en wanneer de officiële aankondigingen van zjjn aftreden pre cies zou verschijnen, daarbij in hun be roepsijver volkomen vergetend, dat hun kranten niet zouden uitkomen! Hij tintelt nog van energie Churchill moge ruim 80 zijn, een wer kelijk oud man is hjj niet. Ondanks de ziekte, die hem twee jaar geleden bijna had geveld- Zijn gelaatskleur is die van een veel jongere man. Hij tintelt nog van energie. Ongetwijfeld zullen er nog één of meer boeken van zijn hand ver schijnen. Al lang heeft hij een werk over Engelands historie in voorbereiding. Hij heeft gisteren reeds laten weten dat hij aan de komende verkiezingsstrijd voor zijn kiesdistrict, de Noordelijke Lon dense voorstad Woodford, zal deelnemen. Churchill kan niet leven zonder het La gerhuis. En het Lagerhuis schijnt zon der hem nauwelijks reden van bestaan Anti-climax in Lagerhuis Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het Lagerhuis had zioh gisteren op gemaakt om Ohurchill voor het laatst als premier in actie te zien. Er waren enkele belangrijke vragen voor hem in petto, ernstige en dwaze. De eerste had den o.a. betrekking op de mogelijkheid van uitgifte van een regeringsdagblad i tijdens de krantenstaking en op het ver. schil in methode inzake een viermogend- heöenconferentie. zoals dat in recente tegenstrijdige verklaringen van Chur chill en Eden aan het licht was getre- den Churchill, die een top-conferentie wilde, en Eden. die beneden aan de ladder wilde beginnen. De grappenma ker van de oppositie, de pacifist Emrys Hughes, voorvechter van Schotland, wilde suggereren het top-gesprek in Schotland te houden. Ohurchill zou daarop zelf zeker een geestig antwoord hebben gegeven, indien hij zelf de vra gen zou hebben beantwoord. Maar hij verscheen niet en zijn antwoorden leken levenloos nu ze door de leider van het Lagerhuis, Harry Crookshank, die ove rigens de beste droogkomiek van de re gering is, werden voorgelezen. Tot over maat van ramp was Crookshank door een heesheid getroffen. Het werd een volledige anti-climax l Het Lagerhuis was stampvol, op de tribunes verdrong men zich. Nooit zag men er zoveel Hogerhuis-leden- De bur gemeester van Stalingrad en de overige leden van de delegatie van deze Russi sche stad. die op bezoek zijn In Enge land. zaten dcftie in het zwart en for meler dan de stijfste Britse Conserva tief. in een zijgalerij. Toen Churchill wegbleef begreep men dat zijn aftreden een feit zou worden. Eigenlijk voelde het Lagerhuis zich op gelaten, want alle belangrijke staats- aangelegenheden vinden haar middel punt In het Lagerhuis, behalve de aller belangrijkste. namelijk het aftreden der regering of van de premier de rege ring trad volgens het gebruik in het ge heel met Churchill af die namelijk volkomen buiten de volksvertegenwoor diging omgaat. Geen comedie Het was natuurlijk goed gezien van Ohurchill. dat hij geweigerd heeft gis teren de comedie op te voeren, waarop velen gehoopt hadden. Was hij geko men. dan had hij gewoon als altijd de wagen beantwoord, zonder dat hij iets zou mogen laten merken van zijn op handen zijnde aftreden. Er zouden toe spelingen zijn gemaakt, en hij zou ze op de hem eigen koddige manier hebben moeten ontwijken. Inderdaad was het de clown Emrys Huehes. die vroeg of Churdiill naar het Hogerhuis zou gaan of dat hii zou blij ven om het ..Anthony moeilijk te ma ken"! Churchill zou zeker ln verlegenheid gebracht zijn. omdat het Lagerhuis ge reed was om hem bil zijn binnenkomst en vertrek toe te Juichen. Constitutio neel ls dit alles niet in de haak. omdat aftreden en benoeming van premiers een zaak Is, welke uitsluitend tot de com petentie van het staatshoofd behoort. Vandaar dat het Lagerhuis gistermiddag met zichzelf geen raad wist. Nog erger was het voor de parlemen taire redacteuren van de grote lande lijke bladen, die zich pijnigden met de Minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond; Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen later weer opkla ringen. Lagere temperaturen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur). 7 April Zon op; 6.06 uur; onder; 19.24 uur. Maan op; 20.11 uur; onder; 5.37 uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.44 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's te hebben. Want hü is de persoonlijk heid. waardoor het beheerst wordt, zon der iemand anders tekort te doen. Voorlopig verandert er in de sfeer van de Kamer dus weinig. Men weet het, Churchill kan elk ogenblik binnenko men. Bij stemmingen in het late avond- Vanmorgen te ongeveer 10 unr is br and uitgebroken in de televisie studio Irene te Bussum. „Irene" is een oud- evangelisatiegebouw waarin Philips' Experimentele Televisie gevestigd is geweest. De Nederlandse televisiestichting heeft deze Philips Studio, anderhalf ja ar geleden overgenomen. De brand is waarschijnlijk door kort sluiting ontstaan op de bovenverdieping van het studiogebouw. In weinige ogen blikken stond een groot deel van de bo venverdieping in lichterlaaie Dikke rookwolken sloegen aan alle kanten uit het dak Studiopersoneel en aanwezige artis- ten beijverden zich om zoveel mogelijk van de zeer kostbare inventaris in vei ligheid te brengen Hierbij hielnen ook leden van de toneelgroep „Theater", die juist waren aangekomen voor de repe titie van de uitzending van het televisie spel „Judas" De auto met costuums van het gezel schap was onderweg opgehouden, daar door te laa* aangekomen en nog Juist In Jemen zijn de rollen omgekeerd Oude koning door zijn zoon op de troon hersteld De enige dagen geleden afgezette ko ning van Jemen, de 61-jarige imam Ahmed, heeft met hulp van zijn zoon cn bevriende stamhoofden, de troon in Taez weer kunnen bestijgen. Zijn broer en opvolger, de 48-jarige Seif el Islam Abdocllah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Troepen onder leiding van Ahmeds oudste zoon. emir Self el Islam Moha- med el Badr. brachten de eenheden, die Abdoellah steunden, een nederlaag toe, waarna imam Ahmed te paard met ontbloot zwaard ais teken van vrede lievendheid, van het fort Oerdhi te Taez, waar hjj gevangen had gezeten, temid den van de juichende bevolking naar zijn palels terugkeerde Eerder was gemeld, dat de troepen van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazerne door een woedende menigte werden belegerd. Enige gToepen zoohten haar toevlucht in het Britse protecto raat Aden. „Niet gemakkelijk" Het officiële Pekingse ..Volksdagblad' schrijft, dat het niet gemakkelijk is een land als China tot een „socialistische" staat te maken. Het zou vermoedelijk drie vijfjarenplannen vergen om een ..socialistische" maatschappij te bouwen, maar voor een krachtig, sterk-geïdus- trialiseerd „socialistisch" land zouden tientallen Jaren nodig zijn. De landbouw in China is bij zijn tijd achter, het spoorweg- en ander vervoer ls onvoldoende, maar er is een grens aan de beschikbare geldmiddelen, aldus het blad. niet uitgeladen, zodat deze bezittingen van het gezelschap zijn gered en de voorstelling van vanavond in de Stads schouwburg te Amsterdam normaal doorgaai Te half elf sloegen de vlammen het dak uit. De talrijke toeschouwers wer den op grote afstand gehouden in ver band met het gevaar, dat de toren zal instorten uur zal hij ongetwijfeld op zijn post zijn, tenzij de Conservatieve meerderheid na de verkiezingen zo groot is. dat absen teïsme ongevaarlijk zal zijn voor de re gering. Belangrijke debatten over de wereld politiek of over de defensie zal Chur chill zeker niet missen. Hij zal erbij zijn, nnk al zal hij misschien niet altijd zelf het woord voeren, want hij heeft inder daad zijn opvolger dan eindelijk de teu gels in handen gegeven. Men zal Churchill wel missen bij het dagelijks vragenuur, wamt daarbij is zijn aanwezigheid niet meer noodzakelijk, maar men zal hem ongetwijfeld nog ge regeld in de Kamer zien. Woorden van hulde Het aftreden van Churchill is voor al le belangrijke staatslieden aanleiding geweest te getuigen van hun oprechte bewondering voor de man, die nu al een halve eeuw lang ln de politiek van zyn land. maar vooral in die van de gehele wereld zon belangrijke rol gespeeld heeft. Premier Faure van Frankrijk ver klaarde o m.: „Churchill heeft onvergan kelijke lauweren aan de glorie van zijn land en onvergetelijke bladzijden aan de geschiedenis van de wereld toegevoegd Het Franse volk zal U eeuwig dankbaar blijven, aldus seinde hij ln een boodschap in Sir Winston. Bondskanselier Adenauer noemde hem de personificatie van de geest van het Avondland. Ik ben hem er dankbaar dat hij mij in de moeilijke uren onze jongste geschiedenis de hand gereikt heeft en mij op vriendschappe lijke wijze met raad en daad terzijde heeft gestaan Ook de Socialistische op positieleider Ollenhauer was vol lof over het belangTijke werk, dat Churchill heeft verricht voor de vrede en de vrij heid in de wereld. President Eisenhower sprak op zijn persconferentie de hoop uit, dat hij jl- tijd bij S:r Winston zal kunnen aan kloppen voor raad en advies .Uit Churchill's grote ervaring, wijsheid en moed kan de wereld nog veel putten" al dus de president. Soortgelijke verklaringen werden af gelegd door tal van andere staatslieden, die Churchill huldigden als een van de meest dynamische politieke Leuren, die Europa ooit heeft voort gebracht. Krantenstaking nu officieel „erkend" De leiding van de vakverenigingen, die bij de krantenstaking in Londen zijn be trokken. heeft de staking nu officieel „erkend" en er in toegestemd dat aan de stakers steungeld wordt uitbetaald. In het Lagerhuis vroeg de Conserva tief Piikington Dinsdagmiddag of de re gering speciaal moeite zal doen om „ten minste voor één dag de dagbladen te doen verschijnen, ingeval er een gebeur tenis van speciaal belang valt te mel den" Zowel aan de zijde der Conserva tieven als aan die van de Socialisten werd zenuwachtig gelachen, doch de •.Taag werd niet beantwoord. En zo wa ren de Londenaars dus voor het belang rijkste binnenlandse nieuws van het jaar. n.l. Churchills aftreden, geheel en al aangewezen op de BBC. De voorzitter van het Lagerhuis. Crookshank. deelde in antwoord op een andere vraag mee. dat de regenng ook niet voornemens ls. gedurende de sta king een officieel Londens blad te laten uitgeven. De minister van staat Low deelde mee. dat de dagbladen dankzij de grote hoeveelheid ongebruikt krantenpa pier extradik zullen kunnen zijn wan neer er een eind aan de staking zal zijn gekomen „Amsterdam handelde zelfstandig Nu als laatst en ook de 700 gemeente- i betreffende de verhouding van centrale arbeiders van de bestrating besloten overheid, provincie en gemeente, zijn in hebben vandaag weer aan het werk te gaan, behoort bij alle diensten de staking te Amsterdam, die in totaal 6 dagen in beslag heeft genomen, tot het verleden. Voorts besloten zii af te wachten hoe het onderzoek van B. en W. tegen de uitgestotenen zal verlopen. Deze „gestraften" hebben volgens het Ambtenarenreglement zes dagen de ge legenheid zich schriftelijk bij B en W te verantwoorden. De arbeiders verwach ten. dat de uitslag van het onderzoek na die zes dagen niet lang op zich zal laten waohten. Mocht de beslissing van B. en W. ech ter inhouden, dat de betrokkenen, die ■thans in tegenstelling tot de overgrote meerderheid der stakers geen toestem ming van het gemeentebestuur krijgen om het werk te hervatten ontslag w ordt gegeven. dan zal het actiecomité op nieuw het stakingsparool uitgeven en zullen de arbeiders van de bestrating en de reiniging het werk opnieuw neer leggen. Verklaring van burgemeester d'Ailly De burgemeester van Amsterdam schrijft ons: De beginselen van ons Staatsbestel, de Grondwet en de daarbij behorende organieke wetten vastgelegd. Onder meer ls in de Gemeentewet ge. regeld, welke de bevoegdheden van het gemeentebestuur ziln in geval van ver storingen van de openbare orde of derge lijke omstandigheden. Berichten omtrent regeringswenken aan Amsterdam betreffende deze sta king. wekken te dien aanzien een ver keerde indruk. Het is daarom van belang vast te stellen, dat in het geval van de staking te Amsterdaam de wettelijke verhou dingen volkomen in acht zijn geno men. Dat de regering op geen enkele wijze op de stoel van het stadsbestuur ls gaan zitten en geen enkele wenk heeft gegeven; dat Amsterdam ten zeerste erkentelijk ls voor de onmid dellijke bereidwilligheid van de rege ring. aan elke wens om hulp van mi litairen te voldoen. De NAVO zal eerlang een nieuw hoofdkwartier krijgen, dat in Parijs wordt gebouwd. Een maquette van het gebouw, ontworpen door de Franse architect Jacques Carlu. De werkzaamheden zullen nog dit voor jaar een aanvang nemen. Weer Conservatieve winst in Engeland Lancashire ging om In de graafschapsraad van Lancashi re, het hart van Engelands katoenin dustrie, hebben de Conservatieven de meerderheid van Labour overgenomen. Hetzelfde is gisteren geschied in West- Riding en Essex. In deze drie graaf schappen behaalde Labour in 1953 de meerderheid. Labour verloor in Lan cashire 18 van haar 64 zetels. In W'est- Riding 17 van 59. Lancashire en West-Riding, waar het grootste deel van de Britse textielindus trie zetelt, alsmede het steenkolencen- trum van Zuid-Yorkshire en een groep fabrlekscentra. waaronder de staalstad Sheffield, vormen de industriële kern van Noord-Engeland. De verkiezingsuitslag sterkt het ge loof. dat de Conservatieven bereid zul len zyn spoedige algemene verkiezingen te riskeren. Krachtige strijd in V.S. tegen de kinderverlamming De Amerikaanse stichting voor de strjjd tegen de kinderverlamming en verscheidene pharmaceutische instellin gen in de V S. zijn bezig grote voorra den van het vaccin-„Salk" aan te leg gen. Men verwacht namelijk na 12 April een enorme vraag naar dat vaccin Vol gens hardnekkige geruchten hebben de proeven met het vaccin, bj) duizenden schoolkinderen genomen, aangetoond dat het product een nagenoeg afdoende bescherming biedt. Op 12 April zal het lapport over de proeven worden gepu bliceerd Dr Hart van Riper, directeur van ge noemde stichting, heeft verklaard, dat voor 30 Juni dertig mlllioen kinderen en Jonge mensen kunnen worden gevacci neerd. Het aantal Amerikanen beneden de 21 jaar (de periode waarin het ge vaar voor kinderverlamming het grootst is), bedraagt 61 mlllioen. Grootse exportshow trekt door (le wereld Onder artistieke leiding van Carel Briels Binnenkort is onder de artistieke leiding van Carel Briels de oprich ting te verwachten van de N.V. In dustrial Export Centre, die een Neder landse industriële manifestatie in het buitenland mogelijk zal maken. Het ligt in de bedoeling, dat een groots opgezette Nederlandse show door de wereld zal trekken. Op initiatief van de Nederlandse ex port-combinatie zjjn plannen ontworpen voor een mobiele tentoonstelling, die in het buitenland een beeld aal geven van wat Nederland produceert De show wordt ondergebracht in een grote tent met 2400 zitplaatsen Op eer. toneel dat het grootste hl de wereld wordt ge noemd en een afmeting heeft van 19 meter breedte en een diepte van 14 me ter, zal een show worden gegeven van wat Nederland ln werk.' beid is. Rond de enorme tent zullen in Neder land geproduceerde artikelen geëxpo seerd worden. De show zal in Augustus te Amsterdam en vervolgens in alle be langrijke steden van de wereld ge bracht worden. Ook zaJ men naar het Midden-Oosten en Zuid-Amerika gaan Er zullen zes .tournees van vijf maan den gemaakt worden Deze Nederlandse manifestatie zal in 1958 op de interna tionale tentoonstelling te Brussel be ëindigd worden. Producten van 40 bedrijven Nadat het werkplan gisteren bjj Prins Bemhard en de ministerraad werd inge diend is het door de voorzitter van de Nederlandse Export Combinatie. Ir G. Boschloo toegelicht. Binnenkort zal een N V. worden opgericht met een aande lenkapitaal van f. 500.000. Dan zal wor den aangekocht de voormalige alumi nium circustent van het Circus Mikke- nie. waar de show zal worden onderge bracht. Een 40-tal Nederlandse bedrijven aal producten rond deze showtent expose ren. De Nederlandse show karavaan. die niet alleen Europa zal bezoeken, maar ook het Midden-Oosten en Noord en Zuid-Amerika. zal bestaan uit 60 trucks met opleggers. In de showtent die 3400 zitplaatsen telt Is een toneel opgesteld, waarop een beeld zal gege ven worden van wat Nederland is. Zo zullen flitsen worden gegeven van Nederland als culturele natie, als kaas producerend land. als toonaangevend land op het gebied van textiel en mode en als bloemenland. Deze show zal besloten worden met een uitbeelding van de landen, die men reeds bezocht heeft. Rond het showgebouw zullen ook nog 24 vitrines worden aangebracht, waarin Nederlandse artikelen worden geexpo- seerd. De exposanten zullen de Neder landse producten tonen in kisten van twee bij dne meter en een hoogte van 2.30 meter. De deksels van deze kisten zullen tevens het wandelpad voor de be zoekers vormen rond de showtent De show kan zichzelf financieel bedruipen uit de inkomsten van standhuur en de recette van de entreegelden Daarnaast hebben tal van Nederlandse bedrijven artikelen beschikbaar gesteld, die deze grootse show mogelijk maken De financiële deelneming van de standhouders bedraagt f. 15 000 per con cern.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1