Flitsend schot van Dillen bracht „Wedstrijd van Van der Hart" Verkeers- en koffierecords Nederland op winst tegen België 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 April 1955 Derde Blad No. 28492 Lang zal liij leven De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat een van de voetballief hebbers, die zioh tot het begin van de wedstrijd voor het Stadion ple gen op te houden in de hoop nog een kaartje te kunnen bemachti gen, tot de gelukkigen heeft be- hord. die Nederland met 10 heb ben zien winnen. Nog voor de wedstrijd was be gonnen, klonk namelijk uit de luidsprekers een boodschap voor de heer B. Geerding uit de St An- thorue Breestraat te Amsterdam, die hem naar huis gelokt moet hebben ,X>e directie van het Olymplsoh Stadion feliciteert U met de geboorte van een twee ling"; deze boodschap werd met gejuich van de toen reeds aanwe zige tienduizenden begroet Was het toevallig, dat het muziekcorps ..Apollo" uit Goor juist op dat mo ment het „Lang zullen zij leven" inzette? Vijftig jaar Vijftig jaar geleden, om precies te zijn op 30 April 1905, werd te Antwerpen de eerste landenwed- strijd tussen Nederland en België gespeeld. De strijd eindigde onbe slist, 11, maar, en dit moge thans wonderlijk heten, er werd ver lengd. En in de verlenging won het Nederlands elftal met 4—1. Twee honderd toeschouwers woonden die ontmoeting bij Op 3 April 1955 werd voor de 80e maal HollandBelgië gespeeld. In het Olympisch Stadion waren 65.000 toeschouwers aanwezig. De strijd werd door het Nederlands elftal met 10 gewonnen. Slechts enkele ex-voetballers uit de periode van 1905 waren van deze overwin ning getuige. Dat ls voetbal-his torie! J Rick Coppens moest het hoofd buigen Dillen heeft gescoord. De KNVB- officials Pelikaan en Hoolhoom springen huizenhoog, maar de tus sen hen in zittende Abe Lenstra ver trekt geen spier van zijn gezicht... Van der Hart over Rik Coppens „Ja, het was de eerste keer, dat ik tegenover Coppens in het veld stond", vertelde Cor van der Hart ons na afloop van de wedstrijd. „Maar na alles wat men van hem verteld had en dat was heus niet allemaal zo lief, viel het heel erg mee. Gemeen heeft hfj absoluut niet gespeeld. Natuurlijk, het is geen kleine jongen en iedereen moet legen een duwtje kunnen, hij net zo goed als ik. Maar ik vond Coppens zeer sportief spelen en toen ik een keer op de grond lag is hij direct op mij toe gekomen om me weer op te trekken. Eén ding begrijp ik echter niet van Coppens. Zo'n goede voetballer als Coppens ongetwijfeld is, heeft het niet nodig om af en toe met zijn, laat ik maar zeggen „heup Ie zwaaien" en zijn tegenstander een zetje te geven. Ik geloof als hij dat niet zou doen. de man nog gevaarlijker zou zijn". EN COPPENS OVER VAN DER HART „Ik vond het een prettige wedstrijd", vertelde Coppens. „En er is tussen Van der Hart en mij geen kwaad woord ge vallen. De Nederlandse stopperspil heeft met verstand gespeeld, hij is een zeer intelligente voetballer. En als het al te dreigend werd riep hij zeer handig zijn halfbacks terug. Menigmaal heb ik hem horen roepen: Jan (Van Schijndel i. kom terug! En Jan kwam terug, liet is een sportieve kamp geweest en het Neder lands elftal heeft verdiend gewonnen. Zwitserland kwam „spionneren" De jeugdige president van de tech nische commissie van de Zwitserse voetbalbond, W. Baumgartner uit Bern, was tijdens en na de wedstrijd Neder landBelgië de gast van de KNVB. En dat nog wel ondanks het feit, dat de heer Baumgartner in Amsterdam kwam „spionneren", zoals hij het zelf uitdrukte. Op Hemelvaartsdag (19 Mei) wordt te Rotterdam de wedstrijd tegen Zwitserland gespeeld en de tech nicus van de Zwitserse Voetbalbond is eens een kijkje komen nemen hoe het Nederlands elftal op het ogenblik speelt. En dat is hem blikbaar zeer meegevallen, want na de wedstrijd vertelde hij het volgende: „Het Nederlands elftal heeft de wedstrijd volkomen verdiend gewon nen. Wat mii het meest is opgevallen, is de snelheid, waarmede de bal werd afgegeven. De combinaties kreoen daardoor tempo, een groot verschil met ons spel, dat veel bedachl-rmer wordt opgebouwd. Wat een mooi doel punt is dat geweest. En is het niet ont staan uit diezelfde snelheid van han delen? Het verband in de Nederlandse ploeg vond ik beter don dat bide Belgen. Stopper Van der Hart was cc grote man, hij heeft de handige maar te individualistisch spelende Coppens uitstekend partij gegeven. En verder zeg ik niets meer, maar ik ga met vele gegevens naar Bern terug". Dillen scoorde dus het winnende doelpunt, maar het was de wedstrijd van Cor van der Hart. Er wordt beweerd dat er voor het bezit van Vnn der Hart 80.000 harde Hollandse guldens zijn betaald aan de Franse club Lille: hij is dat I geld waard Rik Coppens zal dat kunnen beamen. De beroemde Belgische midvoor - de j jeune premier van de Rode Duivels - heeft gistermiddag diep in het reservoir van zijn virtuositeit getast om de Fortuna-stopper tot capituleren te dwingen. Het talent van de Antwerpenaar bleek daarvoor niet rijk genoeg. Geen kans om tot een persoonlijk duel te komen met Van der Hart heeft Coppens in deze ontmoeting onbenut gelaten. En daar vrijwel elke Belgische aanval via Coppens, l de grote ster, werd geleid, waren deze duels groot in aantal. Maar Van der Hart, trapvast en zich stetas tactisch opstellend, stond als een rots in de branding. Coppens, die een- maal na een Nederland—België-wed- strijd, toen men hem vroeg hoe of hy Térlouw had gevonden, antwoordde: i „Terlouw, wie is dat?", zal dit van Cor 1 v. d. Hart niet zeggen. Cor v. d. Hart moet voor hem een ob- j sessie zijn geworden. Steeds weer zocht hy hem op en steeds weer stootte hij I zijn hoofd. En hij brak daarmee de aan- valskraoht van de Belgische voorhoede.. Zeer groot was soms ln de tweede helft de druk van de Belgen op het Ne- derlandse doel. Maar Coppens weigerde van tactiek te veranderen en gooide hij, zeer schaars overigens, het spel open, clan stonden zijn mede-aanvallers zeer behoorlijk afgedekt door Kuys, die haast i in één adem mag worden genoemd met Van der Hart, Wiersma, Jan vanSchijn- tiel, eveneens stukken beter spelende dan i tegen Denemarken, en Klaassens. 1 Ondanks de zeer vele Belgische aan vallen heeft doelman De Munck dan ook 1 niet zoveel te doen gekregen Voor de gisohe pers niet mals zijn. En de Belgi sche keuze-commissie zal wel grijze ha ren van spijt hebben gekregen, dat zij Jef Mermans op het bankje der reser ves heeft neergepoot. Als er in de Bel gische aanval één speler werd gemist was hij het wel. Schrik Slechts éénmaal heeft Cor v. d. Hart de Nederlandse toeschouwers de schrik op het lijf gejaagd. Dat ge beurde een kwartier na de hervatting, toen hij tijdens een van zijn lyf-aan- lyf-gevechten met Coppens hands maakte. In het strafschopgebied Arbiter Ellis, de beroemde van En- geland-FIFA men herinnert zich nog wel de penalty, die hy Engeland toen in de laatste minuten cadeau deed, waardoor de Britten nog aan een gelijkspel kwamen floot Strafschop dacht iedereen. Maar de heer Ellis bedacht zich even tevo ren had Coppens v. d. Hart een van zijn beruchte duwtjes gegeven en de Britse fluitist had de Antwerpenaar dóór en hy legde de bal met een Het doelpunt van Dillen stalen gezicht ruim een meter buiten het strafschopgebied. Fel protesteerden de Belgen. Het hielp niet. De vrije schop, tenslotte door Coppens genomen, smoorde in het door de Nederlanders opgetrokken „muurtje". Winst In cijfers was de zege van de onzen niet groot. Dat doet er ook niet toe, want de feitelijke winst, die niet in de einduitslag werd vastgelegd, was veel belangrijker. En dat was het feit, dat er van het verschil in klasse, dat jaren lang als een trieste afgrond tussen het Nederlandse en Belgische voetbal heeft gelegen, niets meer viel te bespeuren. Over alle linies waren de Oranjeman nen gelijkwaardig aan, zo niet beter dan hun Belgische tegenstanders. Van Schijndel c.s. hebben door hun pittige voetbal en het élan waarmee zij zich in de strijd wierpen, de teleurstelling over het resultaat tegen Denemarken met één klap weggevaagd. Van de mat heid, die enkele weken geleden over het Nederlandse spel lag, was niets meer te bekennen. Het elftal in deze samenstel ling toonde de kwaliteit te bezitten om het Nederlandse voetbal enige treedjes hoger op de Europese voetballadder te brengen. En dat maakte de zege dubbel zoet. Spectaculaire strijd „Geen moment heb ik me verveeld", zeiden in de rust vele Nederlandse supporters, die uiteraard dik tevreden waren met het spel van de Oranje- ploeg in de eerste helft. Overwegend waren de onzen in de aanval geweest Holland - Belgie kanttekeningen Het is mugclyk om by een interlandvoetbalwedstrijd records te breken, ai liggen die niet op sportgebied. Bij de wedstrijd NederlandBelgië zijn diverse records gebroken. En men slaat dc plank niet ver mis door te veronderstellen, dat de staking in dc hoofdstad hier iets mee te maken heeft gehad. Het was te voorzien, dat door de staking bü de openbare vervoermiddelen meer toeschouwers per auto naar het stadion zouden komen. Welnu, volgens een telling van de verkeerspolitie waren Zondagmiddag niet minder dan 10.970 auto's in de omgeving van het Stadion geparkeerd, dat is enkele honderden meer dan enkele jaren geleden bü dc wedstrijd NederlandZweden. COR VAN DER HART ster van het veld rust-, toen Nederland overwegend in de aanval was. bleef zijn arbeid beperkt tot het onschadelijk maken van verre scho ten, na de hervatting kreeg hü welis waar meer tc doen, maar om nu te zeg gen; kom. kom. wat heeft hij het diuk gehad. Neen. Cor v. d. Hart en zijn assistenten zijn als de grote overwinnaars uit het strijd perk getreden. De critiek over de domme tactiek van. Rik Coppens zal in de Bel- Uiteraard Ls de verkeerspolitie die met de normale staf van 200 posten werkte, even in moeilijkheden gekomen Voor de wedstrijd ging het nog best. maar niet zodra had het eindsignaal geklonken of bijna 11.000 auto's wilden tegelijk weg en ciat ls nu eenmaal een onmogelijkheid. Maar toch ls de verkeerspolitie niet on tevreden over het uiteindelyke resul taat. Men paste voor het eerst een nieuw systeem toe. door tn de eerste plaats alle voetgangers gelegenheid te geven zioh uit de omgeving van het stadion te verwilderen Daarvoor had het autoverkeer in het begin nog al wat stagnatie. Ook het grote aantal door mi litairen bemande autobussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf was een on voorzien obstakel. Een ander record is door het restau rant van het stadion verbeterd. De res taurateur. die er rekening mee moet houden, dat hij des Zondags enkele tienduizenden kopjes koffie klaar moet maken, heeft Zaterdag alles in het werk gesteld om deze voorziening door te kunnen laten gan. toen Zaterdagochtend het bericht over de mogelijke stopzetting van het gas bekend werd. In allerijl heeft hij zijn gastoestellen laten om bouwen voor het gebruik van butaan gas en heeft bovendien uit 's-Hertogen- boeoh een 60-tal spec! tic butaangasko kers gehaald. Om nog minder risico te lopen bestelde hij bovendien voor Zon dag een tankwagen met 6000 liter ko kend water. Wel was het water, toen het ter plaatse kwam, „afgekoeld" tot 80 graden, maar het was nu een klein kunstje om het weer op kookpunt te brengen. De moeite van de restauratie is be loond geworden: wellicht had een groot deel van de 65.000 toeschouwcis niet 's morgens in de stad een kopje koffie gedronken, want in het stadion werden 34.800 kopjes koffie geconsumeerd dat is ruim 8000 meer dan bij Nederland—De nemarken. 630 kg warme worst, verdeeld in 8400 porties van elk 75 gram, 4000 zakjes pinda. 4500 koeken. 16.000 repen. 500 ballen gehakt en 1150 koppen soep wer den door het publiek genuttigd. Op de goede afloop werden voorts 4925 glazen bier. 3050 flesies limonade en een onbekend aantal glaasjes helder vocht in de restauratie van het stadion geleegd Dit alles is door het 283 man tellende personeel verkocht. De vaste staf was voor deze ene gelegenheid uitgebreid met 3 butaangasmonteurs die er zorg voor droegen, dat de vuren bleven branden. RIK COPPENS vond zijn meester Ook de Nederlandse aanval kwam voor rust niet al te dikwyls tot een schot, maar van haar attaques ging toch aanzienlyk meer dreiging uit dan van de Belgische. Eenmaal kopte Schaap uit een door Timmermans ge nomen corner het leer rakelings over de lat cn na een andere, weer door de ADO-speler genomen hoekschop, die slecht door de Belgische verdediging werd weggewerkt, schoot Klaassens steenhard tegen de lat. Maar bet dik verdiende doelpunt /.ou tenslotte toch komen en dat werd, zoals wij in onze aanhef memoreerden, gescoord door Coen Dillen. Belgische druk In de tweede helft was België lange perioden sterk in de aanval, maar de voornoeae van de Rode Duiveis heeit toch nimmer kans gezien de Nederlandse defensie van haar apropos Ir brengen. Van der Hart c.s. stonden als rotsen in dc branding en de hard zwoegende Van Schyndel en Klaassens zagen steeds weer kans om de Oranje-aanval ln ac tie te brengen. En als bet moest kwa Kans voor Schaap Maar België kwam terug. En De Munck moest zich languit werpen om een schuiver van Vliers onschadelijk te maken. Maar prompt volgde ook weer de Nederlandsg uitval. Een verre pass van Dillen bracht Schaap ineens in volkomen vrye positie voor Meert. Het was een eenvoudige kans, maar dc Gooi-speler schobt veel te rustig en toen kon Meert zyn been nog voor de bal zetten. Dat had 20 voor Ne derland moeten zün!U Aan de andere kant kreeg De Munck het nog eenmaal moeilijk, toen Mees uit een vrije trap het leer vlak onder de lat kopte, maar de Fortuna-doelman rea geerde snel en daarmee was opnieuw een Belgische kans verkeken. Ook Schaap kreeg nog een kansje, maar nu kreeg hij de bal verkeerd op zijn schoen. De spanning in de laatste minuut was haast niet te dragen. België forceerde nog een comer. Coppens-in-hoogst-eigen -persoon nam deze hoekschop, maar de Nederlandse verdediging ruimde het leer resoluut op en enkele seconden later floot de heer Ellis voor het einde. Groot was de vreugde in het Neder landse kamp men vloog elkaar om de nek en aanvoerder Jan van Schijndel stapte, met de bal onder zijn arm ge klemd. trots naar de kleedkamers Een verdiende overwinning voor een uitste kend spelend elftal. en de bekroning daarvan was dat prachtige doelpunt van Dillen. Na tuurlijk was deze magere voorsprong op dat moment nog geen waarborg voor een uiteindelyke zege, maar het spel van Van Schyndel en zyn man nen was toch van dien aard geweest, dat niemand zich zo heel erg onge rust maakte. Op het middenveld hadden Van Schyndel en Klaassens een prachtige wedstryd gespeeld en samen met de hard en nuttig werkenden Schaap en Timmermans hadden zij de ene aanval na de andere opgebouwd. Deze attaques werden veelal geleid over de linkervleu- 2el. vaar De Harder open doekjes ver zamelde met zyn handige spel. al was de afwerking daarvan niet altyd zuiver. Met Theo Timmermans zette De Harder vele ingewikkelde combinaties op touw. die echter soms te ver werden doorge voerd en dan in de melée van spelers voor het Belgische doel een ontijdig ein de vonden Roosenburg was voor zulk soort sjjel ook wat te traag van bewe ging en hoewel zeer ijverig, de Sneker moest daardoor dikwijls het hoofd bui gen voor de Belgische stopper Carré. De defensie van de Rode Duivels had overigens haar handen vol aan onze in hoog tempo opererende voorhoede en vooral in het begin werd deze linie nog al eens uit positie gespeeld en in be nauwdheid gebracht. Zeer goed illus treerde dit de kleine rechtshalf Huys- mans, overigens wel de beste man van het Belgische elftal, toen een combina tie tussen De Harder en Roosenburg hem zo in het nauw bracht, dat hij, terug spelend op Meert, bijna in eigen doel schoot. Meert moest er een kattensprong aan spenderen om het leer nog meester te worden. De Belgische tegenaanvallen aan zienlijk minder in aantal dan de Neder landse strandden steeds weer door de persoonlijke duels van Coppens in de Oranje-defensie. Coppens verloor die duels steevast en meermalen steeg van de tribunes een hoongelach op. want de Antwerpenaar is bepaald niet populair. Een enkele maal glipten Givard en de kleine linksbuiten Piters er wel goed langs, maar hun schoten waren van te verre afstand gelost en bovendien on zuiver om het De Munck al te moeilijk te maken men ook De Harder, Timmermans en Schaap ballen halen om de defensie respijt te schenken. En de aanvallen, die daaruit ontstonden, waren veel ge vaarlijker dan de talrijke Belgische en de kansen groter in aantal dan aan de andere zijde. Reeds vry spoedig na de hervatting glipte Timmermans op een handig passje van de vooral na de rust formidabel spelende De Harder langs Huysmans en Dries en Meert moest al zyn talent in het geweer roepen om zyn schuiver te stoppen. Na een kwartier spelen deed zich het reeds vermelde handsgeval van Cor v. d. Hart voor. dat voor de Belgen zo'n te leurstellende afloop had. Coppens uitte zyn gram in een venijnige schuiver, die de Munck bijna had verrast. Het spel werd wat vinniger en de heer Ellis moest de nodige vrye trappen uitdelen. In de 20ste minuut, even nadat een prachtige kopbal van Dillen rakelings over Meert's heiligdom was gesnord, werkte Coppens zioh door de Nederland se verdediging, maar nu was het Kuys die hem op het laatste moment de voet dwars zette. Een scherpe voorzet van Vliers gritste de snel reagerende De Munck juist op tijd voor de voeten van Coppens weg. En een kopbal van Houf vloag rakelings over. Heel het stadion veerde vervolgens overeind, toen hij een Nederlandse uit val Timmermans een knap schot loste, dat ongetwijfeld doel zou hebben ge troffen als een Belgisch been het niet op het laatste moment iets van richting had veranderd en het in het zijnet had doen belanden. (Van onze sportredacteur) Een machtig schot van PSV-er topschutter Coen Dillen besliste gistermiddag in het Olympisch Sta dion het duel tussen Nederland en België. Vier minuten voor de rust had een lange pass van good-old Bertus de Harder - wat is die reeds kaal wordende Hagenaar nog altijd een puike voetballer! - de lange, wat trage Sneker André Roosenburg bij de rechter hoekvlag gebracht en d'ens voorzet - op kniehoogte voor het Belgische doel - werd door de toestormende Dillen ineens op de schoen genomen. Als langs een liniaal getrok ken boorde de bal zich diep in de Belgische touwen Dit fantastisch mooie doelpunt van de Eindhove- naar - misschien wel het mooiste uit zijn carrière - was voor Oranje voldoende om de winst naar zich toe te trekken in deze tachtigste derby der lage lnnden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5