7 P*- Barkema en A. Smit (gelijk) moeten beslissings wedstrijd spelen Amerika in moeilijke situatie in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 31 MAART Interessante wedstrijd op LFC-terrein Amsterdam liet goede indruk achter en sloeg S W met 5 - 2 (Van een onzer verslaggevers] Ondanks de kou hadden ongeveer 4000 liefhebbers de kans, om dicht bij huis eens een behoorlijke Ie klasse wedstrijd te zien, niet voorbij laten gaan. Maar wij zijn er van overtuigd, dat wanneer het actieve bestuur van LFC deze wedstrijd een maand later had georganiseerd, de publieke belangstelling zeker veel groter zou zijn geweest. De kou heeft nu velen doen besluiten om bij de warme kachel te blijven. Door buspech van de Schiedammers begon de wed strijd een kwartier te laat. Bij de aanvang bleek, dat Amsterdam drie invallers telde, voor keeper v. Raalte, rechtsbinnen Klein en midvoor Gallis. Deze plaatsen werden nu bezet door Visser, Kick en Brom. Bij SW ontbraken er 2 man op het appèl: keeper Kouwen en rechtsbuiten Geel. Voor hen speelden resp. Schoonderwaard en Maltha. De eerste aanvallen waren voor Am sterdam en de achterhoede van SW kreeg het spoedig zwaar te verantwoor den. Maar deze hield toch voorlopig stand. Geleidelijk aan wist SVV het spel in evenwicht te brengen. Doch de voor hoede van de Schiedammers bleek te zwak voor de hechte verdediging van de Amsterdammers (Mesman en Boskamp). Bovendien was het plaatsen bij de SVV- ers vrij slecht en toonde het elftal ver schillende zwakke plekken. Zelfs de aan voerder van het Nederlands elftal, Van Schijndel, viel niet op. De Amsterdam mers vormden een veel beter geheel en in tegenstelling tot SW toonde dit elf tal geen enkele zwakke plek. Handig en snel werd er gecombineerd. Rechtsbuiten Tolmeyer kreeg spoedig een goede kans, maar zijn schot vloog net langs de ver keerde kant van de paal. Aan de andere kant schoot Kuhneman hoog over. Amsterdam bleef het beste van het spel behouden en na 35 minuten spelen bracht midvoor Brom met een prachtige kopbal, uit een voorzet van linksbuiten Tjepkema, de stand op 1-0. Toch had SVV even voor dit doelpunt nog een unieke kans gekregen. Maar rechtsbui ten Köhneman schoot met alleen keeper Visser voor hem, van dichtbij naast. Binnen enkele minuten had Amster dam wéér succes. Midvoor Brom kreeg een vrije trap te nemen en schoot hard in. Het schot werd wel gekeerd, maar kwam terecht bij de kleine en han dige linksbinnen Vonhoff, die meteen raak schoot: 2-0. Elven voor rust kreeg ook linksbinnen v. Pelt van SW nog een kans op een tegenpunt, doch hij schoot tegen de paal. Na de hervatting was Amsterdam voortdurend in de aanval en had SW niet veel meer in de melk te brokkelen. Spoedig kreeg rechtsbinnen Kick een fraaie kans, maar hü schoot naast. Even later deed midvoor Brdm het beter en uit een voorzet van links buiten Tjepkema schoot hij nummer 3 in de touwen. Ondanks de zware druk op het doel wist de SW-achterhoede voorlopig stand te houden en bi) een uit val. na een half uur spelen, kwamen de Schiedammers tot een tegenpunt. Midvoor Wink pikte handig een pass op en passeerde de uitlopende keeper Visser: 3-1. Amsterdam antwoordde vrij spoedig met een vierde doelpunt, door rechtsbuiten Tjepkema. Midvoor Brom Jaarvergadering De Kaag In Café-Restaurant „Boslust" te Den Haag hield gisteravond de K.R.E. en M. Ver. „De Kaag" haar Jaarlijkse algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer L. v. d. Steur. Het verslag van de secretaris, de heer H. W. Nyman, maakt melding van een toeneming van het ledental, terwijl de penningmeester, de heer W. de Graaf, met een voordelig saldo naar voren kon komen. De heren H. W. Nijman en W. de Graaf, die periodiek aftraden, werden met algemene stemmen herkozen. Het bestuur stelde verder aan de orde de Dr Coops-beker, evenals in 1954 wederom uit te reiken aan de heer A. Volker Jr., die weer een eerste prijs behaalde met zijn ontwerp in de prijsvraag van het K.V.N.W.V. Er werd besloten de Kaagweek 1955 weer op Zaterdag te laten beginnen, dus van 16 tot en met 20 Juli. Er wordt buitenlandse deelneming verwacht, voor namelijk uit België. Het bestuur stelde voor tudens de oefenwedstrijden driemaal op eén dag te starten, met een korte baan te zeilen, waarmede na enige discussie accoord gegaan werd. De plannen tot uitbreiding van de Kaag-Sociëteit leverden stof op I voor een langdurige gedachtenwlsseling. vooral wat betreft de financiële zijde. Er zullen kleedkamers gebouwd worden, bergruimte voor zeilen enz. en de restauratieruimte zal uitgebreid worden, terwijl ook de keuken grondig verbouwd wordt. TAFELTENNIS T.T.V. „Scylla" De uitslagen van de competitiewedstrijden waren: Scylla 3DTS 2 7—3; Scylla 4—AVA 2 9—1; Scylla 5—DOS 9 10—0; Dames: HBS 1 —Scylla 1 2—8. Door de 7—3 overwinning op DTS. Is het derde team kampioen geworden van de 2e klasse, zodat behalve het tweede, nu ook het derde team volgend seizoen ln de le klasse uitkomt. van Amsterdam moest door een opgelo pen blessure het veld verlaten en met 10 man speelde Amsterdam de laatste 10 minuten uit. SW kwam nu even in de aanval en wist door rechtsbinnen Mal tha de stand op 4-2 te brengen. Daarna nam Amsterdam het initiatief weer over en kort voor tijd bracht zij de stand nog op 5-2 door rechtsbinnen Kick. Spoedig daarop liet scheidsrechter Vermey. die de wedstrijd rustig en correct leidde, inrukken. De Amsterdammers hebben een uitstekend partijtje voetbal laten zien, waartegen SVV niet opgewassen bleek. Tenslotte, wat Van Schijndel deze avond presteerde, was niet zo best. Wij hopen maar dat ht) Zondag beter in vorm zal zijn. Voetbal in Engeland York City gewipt De te Sunderland overgespeelde be kerwedstrijd tussen Newcastle United en de derdeklasser York City la met 20 door eerstgenoemde club gewon nen. Newcastle United komt op 7 Mei in het Wembley Stadion in de finale te gen Manchester City uit. In de wedstrijd te Sunderland, welke 60.000 toeschouwers trok, heeft York City haar reputatie van vechtersploeg hoog gehouden. De derde klassers had den evenwel geen geluk. Twee minuten na de aftrap kregen ze een goal tegen, en in de hele tweede helft speelden ze practisch met slechts 10 man. Want hun spil, Albert Stewart, liep een minuut na de hervatting een hoofdblessuur op, en alhoewel hij in het veld bleef, als rechts buiten, was hij van geen nut meer voor zijn elftal. Tot de verwonding van Ste wart had York even goed gespeeld als Newcastle, zo niet beter. Maar met een gedesorganiseerde verdediging en een aanval, waarin het verband zoek was. kon het dappere ploegje uit de derde divisie Noord zich in de tweede helft niet meer doen gelden. Voor de eerste divisie van de league speelde Manchester Oity gisteren gelijk tegen Sheffield W. 22. U.V.S. oefent tegen BI. Zwart UVS speelt Zaterdag a.s. op haar ter rein een oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart. De ontmoeting vangt aan om 5 uur. Om de Zilveren Koning van ons Blad In de gisteravond gespeelde laatste ronde van de persoonlijke kampioenschap pen L.S.B. hebben zowel Barkema als A. Smit hun partijen gewonnen: daardoor eindigden zij tezamen bovenaan en zullen nog beslissingspartijen om de titel - en onze wisselkoning - moeten spelen. Op de hierbjjgaande foto ziet U de beide winnaars alvast achter het bord te genover elkaar zitten, blijkbaar elkaar reeds peilende voor de komende beslis singspartijen! Wie van hen uiteindelijk de Utel zal veroveren, bij belden is zij in waardige handen. Barkema (links) was reeds vroeger eenmaal kampioen en voor hem is het dus geen nieuwe ervaring de verantwoordelijkheid, behorende bü de kampioenstitel, te dragen. Voor A. Smit is het dat wel. Barkema rekende gisteravond af met B. Smit. die de Slavische verdediging koos, maar onder de voortdurende druk door Barkema op zijn stelling, tenslotte materiaal moest afstaan en daarna vak kundig verder werd opgerold I De overwinning van A. Smit op mr De Groot was van andere aard: hier be vrijdde Smit zich van het oorspronkelij ke stelllngsvoordeel van mr De Groot door doelbewust diens plannen met een eigen actie te doorkruisen. De open lij nen die ontstonden bleken bij het vol gende gedeelte van de 2 torens (Smit) tegen dame (De Groot) zeer doeltref fend: alleen moest Smit danig uitkijken om eeuwig schaak te vermijden. Maar toen hij die remisekansen voor mr. De Groot had geëlimineerd, kon deze ook meteen de vlag strijken! Hetgeen ge schiedde en hiermede had A. Smit een prestatie volbracht, die wij vóór de aan vang van dit tournooi niet voor waar schijnlijk hebben gehouden! De derde partij bracht de enige over winning van Posthuma in dit tournooi: ht) won van mr De Blécourt en eindigde daardoor nog juist niet alleen op de on derste plaats. In de 2e klasse heeft Van der Laan de eerste plaats veroverd. 2e werd Braam en de overige deelnemers eindigden al len tezam°n met 2 punten! De laatste uitslagen van die klasse waren: Van Tol-Braam 1-0, Sterk— Bethe 1-0, BraamEtmans 1-0, Van der Laan—Van Tol 1-0. Eindstanden: le klasse: A. Barkema (Philidor) en A. Smit (VTL) 5, mr A. de Groot (LSG) 3'-;. W. Cr. Demmendal LSG) 3. B. Smit (Voorschoten) 2'j. mr A. G. de Blécourt (LSG) en D. Posthu ma (Alphen) 1 pnt. 2e klasse: F. van der Laan (LSG) 4. D. Braam (Leiderdorp) 3, C. van Tol (Leiderdorp), Ch. Sterk (Leiderdorp). M. D. Etmans OPW) en J. G. Bethe (Philidor) allen 2 punten. Rest ons nog te vermelden dat de deelnemers en aanwezigen een ogenblik stilte in acht namen ter nagedachtenis aan de Maandag overleden oud-voorzit ter, tevens lid van verdienste van de LSB, de heer Ilerfkens, terwijl de prij zen met. een toepasselijk woordje wer den uitgereikt door het bestuurslid Modderman, die daarbij tevens woorden van dank tot wedstrijdleider Padding richtte. Dit laatste werd nog door A. Smit namens de deelnemers onder streept. die zijn woorden vergezeld deed gaan van een aantal geschenken Duitsland verloor van Italië In het Neckar Stadion te Stuttgart heeft gistermiddag Italië met 2—1 van Duitsland gewonnen. Deze stand was bU rust reeds bereikt. De wedstrijd had een sensationeel, doch voor Duitsland allerminst prettig begin. Nadat Fritz Walter het Duitse elftal opereerde dit keer weer met ze ven man van de ploeg, die in Zwitser, land de wereldtitel veroverde de tost, had gewonnen en de wind in de rug had gekozen, rolde een vloedgolf van Duitse aanvallen op de Italiaanse veste af. Doelman Viola, die met katachtige sprongen naar de hoek enkele knappe saves verrichtte wist de zonder hun cracks Schiaffino en Bonipertl spelende Italianen echter voor een snelle achter stand te bewaren. En, zoals het wel va ker gaat, er viel een treffer aan de kant waar die helemaal niet verwacht werd. Want 11 minuten hadden de wijzers van de klok achter zich gelaten toen een combinatie tussen Menegotti, Pandol- fini en Frlgnanl door de laatste met eer. schot werd besloten, waar Herkenrath tevergeefs naar greep (9—1). Dit sloeg in als een bom, en een van de uitvloei selen hiervan was, dat de Duitse ver dediging ineens haar zelfvertrouwen kwijt was en onzeker de door de snelle vQeugelspelers Frlgnanl en Pandolfini, alsmede midvoor Gali geleide Italiaanse aanvallen tegemoet trad. De Duitse te gen-attaques liepen constant op ae Ita liaanse stopperspil Ferrario als een boom zo lang vast. Toch werd het 1—1 en wel in de 29e minuut. Een hoog in de doelmond geplaatste bal van Mor- lock kon Magnini niet anders dan met de hand wegslaan en met de strafschop, die hierop volgde, had Juskowiak geen enkele moeite. Wie gedacht had, dat Duitsland nu, moreel gesterkt, de zaken anders zou aanpakken, kwam echter be drogen uit. Niet zij, doch de Italianen trokken steeds energieker in de richting van de vijandelijke veste en 11 minuten later waren deze het dan ook, die op nieuw de roos troffen. Een vlekkeloze combinatie tussen Plvatelli en Fngnanl op rechts bracht de bal voor de voeten van Pivatelli, dje ineens en enorm hard een schot inzond, dat de volkomen ver raste Herkenrath kansloos sloeg: 1—2. Na de pauze kregen de Italianen spoe dig weer duidelijk de overhand. De niet erg beweeglijke Duitse verdediging gaf verschillende goede scoringskansen weg, doch de Azzurri lieten ze onbenut. Aan de andere kant liep de aanval van de gastheren iedere keer weer dood op de hechte Italiaanse defensie-gordel. Ver der dan een buitenspel-doelpunt kwa men zij niet. Duitsland zette in de laat ste 10 min. nog alles op alles. Of beter gezegd, trachtte alles op alles te zetten. Maar tegen de zich soepel over het veld bewegende Italianen kregen de, naar het scheen tenslotte vrijwel leeggespeel- de Duitsers geen schijn van kans meer. Leidse Schaakbond SPW 1 won gisteravond met grote cij fers van het bezoekende Alphen 3 en staat nu wat de bordpunten betreft ver uit beter dan de concurrent Boskoop 2 Maar de kampioensvlag kan nog niet worden gehesen, zolang de beslissingen der afgebroken partijen uit de vorige wedstrijd nog niet bekend zijn, want ook die wedstrijd moet gewonnen worden en al is dat practisch zeker, men kan nooit weten of de arbiters nog niet wat dieper hebben gekeken! Het overzicht luidt: H. van Os (SPW)—W. T. Aken (Al phen 3> 1-0, L. J. J. Prenen—L Klei weg 'aJ. van OostenH. Kleiweg J. P de Vries—P. J. Wynbeek 1-0, H. Slegtenhorst—C. H. Veerman 1-0, E van der VeenA. v d. Kemp 1-0, M. Etmans—H. van Ofwegen 1-0, C van de HeuvelW. de Hoed 'sti, E. de De data van de beslissingspartuen zijn Vries—P. de Ruiter 1-0, J. W. van der nog niet vastgesteld. Horst—J. J. Vester 1-0. totaal 854—1!» (Foto LD 'Van VUetl Sportsplinters Voor de tenniscompetitie. die op Zondag 24 April begint hebben zich in totaal 1146 ploegen aangemeld, dit is 33 meer dan het vorig jaar en b.v. ten opzichte van 1947 meer dan het dubbele. De belangstelling voor het wedstrijd- tennis blijft zich dus in stijgende lijn bewegen, hetgeen de laatste jaren ook ln het toenemende ledenaantal tot uit drukking kwam. Er is een verandering gekomen ln de datum waarop de Robbenzwemsters Atie Voorbij en Mary Kok zullen trach ten het wereldrecord op de 100 yards vlinderslag te vestigen. De pogingen leder zwemt afzonderlijk zullen ln plaats van Vrijdag a.s. op Zondag a.s. worden gedaan. De Belgische wielerbond heeft besloten het klassement van de Zondag J.l. gereden Ronde van Vlaanderen te handhaven. Anderzijds heeft de sport- commissie besloten geen boete op te leggen aan Louison Bobet, Rik van Steenbergen, Hugo Koblet en Bernard Oauthier, de vier koplopers die over de neergelaten afsluitbomen waren geklom men van de spoorwegovergang bi) Winokle, negen kilometer voor de finish. In de eerste ronde van het heren enkelspel van de internationale Engelse tafeltenniskampioenschappen is onze landgenoot Van Zoelen met 21-12, 21-8. 21-15 uitgeschakeld door de Zweed Malmquist. m I 0 De kwestie Quemoy en Matsoe En de Russen komen er het meest voor in aanmerking hen daaruit te helpen (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) In de Amerikaanse hoofdstad gelooft men. dat de Sovjet-Unie twee rede nen heeft om haast te maken met een conferentie van de Grote Vier. De Russen zullen, zo neemt men aan, proberen zowel Oostenrijk als Duitsland zelfstandig te maken, doch ontwapend te houden. Moskou zal dus spijkers met koppen willen slaan alvorens een West-Duits leger geformeerd wordt. In de tweede plaats zou men het zich in Washington kunnen voorstellen, dat de Rus- toch wat ongerust worden over de onstuimigheid, waarmede de Commu nistische Chinezen In het Verre Oosten politiek bedrijven. Misschien is de wens vader van de gedachte, maar men hoopt in Washington in elk geval, dat de Russen niet gaarne zien dat er een oorlog ontbrandt om Quemoy en Matsoe. Met enige grimmigheid stelt men hier op het ogenblik vast. dat het de Russen zijn. die er het meest voor In aanmerking komen om Amerika te redden uit bijzonder moeilijke situatie in het Verre Oosten. lang. daartoe bereid? Men kan er slechts op speculeren. Gaan die specu laties in vervulling, dan zouden dp Rus sen hun Chinese bondgenoten aanraden om althans nog even te wachten met aanvallen op Quemoy en Matsoe. Mis schien, zo zouden de Russen kunnen la ten doorschemeren, kan Communistisch China die eilanden wel cadeau krijgen zonder dat er voor gevochten moet wor den Maar daartoe zou men dan een conferentie der grote mogendheden moeten afwachten Elegante oplossinq thans bijna onmogelijk Enkele Jaren, Ja enkele maanden ge leden nog, ware er misschien nog wel een elegante oplossing te vinden geweest voor Quemoy en Matsoe. Maar thans Is dat bUna onmogelijk. Indien Tsjang Kai-sjek verbeten vecht om deze eilan den en Amerika sDringt niet bij als de zaken misgaan, dan verliezen de Ver enigde Staten wel enorm veel aanzien in het Verre Oosten. Het was wellicht niet nodig geweest, dat deze situatie ontstond, maar nu zij er eenmaal is. kan men toch wel begrijpen, dat een man als Dulles (om van Knowland niet eens te spreken», ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van Amerikaanse gewapende steun tot behoud van nu Ja, eigenlijk niet zozeer deze eilanden, als wel het Amerikaanse prestige. En ook weer niet alleen maar dit prestige: zouden namelijk de nog vrije Zuid-Oost- Aziatische landen alle vertrouwen in Amerika verliezen, zou men de Indruk krijgen, dat Amerika, als het er op aan komt zijn bondgenoten in de steek laat. dan zou de vrije wereld nog heel wat zwaardrre verliezen tegemoet zien in dat deel van de wereld. Amerika zélf kan weinig doen om zich uit deze benarde positie te redden. De bevolking beseft in het algemeen niet hoe benard deze is, doch de leiders zijn er zich terdege van bewust. Engeland noch India hebben tot dus verre succes gehad bi) hun pogingen om Peking te kalmeren en tot een compro mis te bewegen. De enigen, die nog een kans schijnen te hebben in dit opzicht zijn de Russen. Van hen zijn de Com munistische Chinezen als het er op aan zou komen een grote oorlog te voe ren zeer afhankelijk. Alle zware wa pens zouden uit de Sovjet-Unie moeten komen. Vreemde toestand Het is een vreemde situatie, maar het beste wat men te Washington op dit moment kan hopen, is steun van de Russen teneinde uit het moeilijke par ket van Quemoy en Matsoe te raken. „Gevaarlijke gissingen" President Eisenhower betreurde Woensdag op zijn persconferentie, dat zoveel gissingen worden geuit over de kansen van oorlog n.a.v. de nationalis tische eilanden Matsoe en Quemoy voor de kust van Communistiseh-China. Dergelijke speculaties dienen de zaak van de vredp geenszins, zo zei hfi. U leverde hiermee commentaar op berichten, volgens welke admiraal Car ney, vertegenwoordiger voor de marine in de commissie van Amerikaanse staf chefs. had verklaard, dat midden-Anril de Communisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe Miin on dergeschikten hebben het recht hun me ningen uit te spreken aldus Eisenhower, doch zij mogen ceen verklaringen afleg gen die moeilijkheden kunnen veroor zaken voor hun opperbevelhebber en de regering. Op de vraag of Carney berispt zou worden, antwoordde de president: „Niet door mU". De Nationalistische Chinese lucht macht heeft Woensdag schepen ln de monding van de Min, tegen over het eiland Mhtsoe. gebombardeerd en daar bij twee motorjonken tot zinken ge bracht en drie kanonneerboten en tien Jonken en drie kanonneerboten van 159 ton en tien jonken beschadigd, aldus is in Taipeh (Formosa) bekendgemaakt De „AndlJk" stootte -gisteren voor de Belgische kust op het wrak van de ln de oorlog gezonken „Golden Shell". HetTiler- door beschadigde schip is vanmorgen van Zijn de Russen, ten dele uit eigen be- Vliealngen naar Rotterdam vertrokken. Nieuwe vereniging Het nieuwe tennispark „Roomburg" langs de Kanaalweg zal worden bespeeld door de tennisvereniging „Roomburg", welke enkele dagen geleden werd opge richt. Het bestuur van deze vereniging is als volgt geformeerd: J. Wienks voorzit ter, me\r. J. K. de Bruyn secretaresse. B. Agterhorst penningmeester en com missarissen mr T. Q. Dekker en mevr. J. Filippo. Nauwelijks opgericht moet de vereni ging ï-eeds aan een leden-stop denken, daar de toeloop enorm is. Zij krijgt vier van de vijf banen van het park te bespe len. De exploitatie blijft ln handen van de sportstichting, welke tevens een trai ner, de heer Noordhoek uit Rotterdam, in dienst heeft genomen. Roomburg heeft het voornemen vol gend jaar aan de competitie van de KNLTB deel te nemen. HOCKEY Nederlandse dames spelen in 1956 te Wembley Nadat het Engelse dames-team Za terdag a.s. de gast zal zijn geweest van de Nederlandse dames, zullen onze land genoten het volgend jaar in Engeland op bezoek gaan. Voor deze ontmoeting De Haagse en Wassenaarsc recherche is het Wembley-stadian te Londen uit- hebben verdacht van diefstal, een 26- gekozen. waar de Engelse dames maar !^1?.l^Lh^-PsychoPAte?-aï?'1 te Twee mannen berecht IN VERBAND MET GOUDDIEFSTAL. In de zaak van de acht staven goud ter waarde van ruim f. 400.000, welke In September j.l. uit een vrachtauto voor het vrachtkantoor van de KLM in het centrum van Londen werden gestolen, zijn gisteren twee mannen tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. De 40-jarige Reginald Edgar Crane en de 32-jarige Albert Ernest Beech, had den bekend, dat zij zich tezamen met een derde man schuldig hadden gemaakt aan een poging om door hot verbergen van bewijsstukken „te verhinderen, dat het recht zijn loop heeft". Zij ontken den echter bi) de diefstal betrokken te zijn geweest en resp. 1.000 en 200 pond te hebben ontvangen. Deze verklaring werd door de Rechtbank te Londen aan vaard. „Dit is een duistere zaak en het is moeilijk te weten, waar de waarheid werkelijk ligt. Ik vel geen vonnis over U op welke verdenking dan ook. dat U iets te maken heeft gehad met de dief stal", zo verklaarde de rechter tot de beklaagden. Op grond van hun bekente nis. dat zij bewijsstukken hadden ver borgen gehouden en het onderzoek had den belemmerd, werden zij evenwel tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Evatt betaalde contributie niet op tijd Dr Herbert Evatt de leider van de Australische Socialisten, is Woensdag zijn lidmaatschap van de afdeling Can berra van de partij kwijtgeraakt, om dat hi) zijn contributie niet op tijd be taald heeft. In Labourkringen in Can berra verklaarde men Woensdag, dat Evatt mogelijk als gevolg hiervan bU toekomstige verkiezingen niet als par- tilcandldaat zal kunnen optreden! Onder bijzondere omstandigheden zou het bestuur van de partij in de staat Nieuw-Zuid-Wales Evatt ziln lidmaat schap kunnen teruggeven, doch politieke waarnemers achten het zeer onwaar schijnlijk. dat dit gebeuren zal. Zij ver klaarden, dat het bestuur ln Nieuw- Zuld-Wales overheerst wordt door reohts-Sociallsten. die krachtig tegen Evatt gekant zijn. wiens medewerkers Immers genoemd zijn in de spionnaee- processen nu enige tiid geleden. Het bestuur zal wellicht elke kans om Evatt te verwUleren gretig aangrijpen Dresden krijgt schilderijen uit Moskou terug Na langdurige onderhandelingen heeft de Sovjet-Unie besloten aan Oost- Duitsland 750 schilderijen terug te ge ven, die in de oorlog uit Dresden naar Moskou waren gebracht. Tot deze col lectie die geretourneerd wordt om ..de vriendschap tussen beide landen te versterken" behoren o.a. drie Rem- brandts (twee zelfportretten) en een j utilise mui it-rvaaruriur i ^ciirreBwvra. ^.ij en rcti wedstrijd zal voor de televisie worden zouden alch schuldig gemaakt hebben aan i groot aantal werken van andere be- ultgezonden. inbraken te Den Haag en Waseenaar. I langrijke meesters. RECHTZAKEN Gevangenisstraffen in „Helderse zaak" Na een requisitoir van twee uur kwam de Officier van Justitie bil de Alk- maarse Rechtbank mr dr J. Veiling», gister tot zijn eis in de wtn. „Helderse zaak". Tegen de 31-Jarige hoofdver dachte. een bedrfjfsingênieur bij de be- wapeningswerkplaatsen van de Rijks werf, eiste hii drie Jaar gevangenisstraf. Tegen een 45-jarige technisch hoofd ambtenaar twee jaar gevangenisstraf en tegen een 35-larige ambtenaar by de bewapeningswerkplaats anderhalf laar gevangenisstraf, in alle drie gevallen ie* aftrek van voorarrest Nadat de Rechtbank zich in Raadka mer had teruggetrokken om ingevolge verzoek van de verdediger over de on- middellilke invrijheidstelling van de drie verdachten te beraadslagen, maakte de nresident. mr A. D van Regteren Altena, bekend, dat besloten was alleen de 35- Jarige verdachte ln vrijheid te stellen Uitspraak Dinsdag 12 April a.s. K«nrf onder warme kraan VERPLEEGSTER VEROORDEELD „Hoe kun Je dat nou doen? Je gaat zelf toch ook wel eens in het bad. Een kind van anderhalf Jaar onder een warme kraan houden. En wat nog het ergste is. eerst doen alsof de blaren die het dan oploopt onverklaarbaar zijn". Deze woorden zijn door de politie rechter te Amsterdam gericht tot, een 22-jarige leerling-verpleegster van het Wilhelmlnagasthuis te Amsterdam, we gens een eind vorig jaar begane onvoor zichtigheid, waarvoor hij haar veroor deelde tot een boete van f. 25 plus een week voorwaardelijke hechtenis met een proeftyd van een Jaar. De Officier van Justitie had f. 30 boe te geëist plus een week voorwaardelijke gevangenisstraf, daar hü van oordeel was dat verdachte niet alleen had ge handeld in strijd met haar instructies (het badwater moest eerst ln een tobbe worden gegoten) en met de redelijke voorzichtigheid, maar ook tegen de goe de moraal door te trachten haar fout te verzwygen. „De Justitie heeft een neiging clementie jegens verpleegsters, die dikwyis overwerkt zyn, ook al Is haar positie nu gelukkig wat verbeterd", al dus de politierechter, die ook in aanmer king nam dat het slachtoffertje na vier weken was genezen van de tweede graads brandwonden, die het aan been en voetjes had opgelopen en voorts dat verdachte na overplaatsing naar een andere afdeling goed haar best blijkt te doen ZELFBEDIENINGSZAAK IS WARENHUIS De zelibodieningtszaak. die sinds twee jaar in Alkmaar is, mag zich, naar het oordeel van de economische politie rechter te Alkmaar, een erootwinlceflbe- drijf of warenhuis noemen. Veertien dagen coledien was f50 boete geëist, wegens het op Dinsdagmiddag geopend blijven van de winkel. De po litierechter evenwel sprak de firmanten \Ti). aangezien hii wam mening is dat zij wel óp D.nsd'i'u-n'.cLimc@en ver kopen. omdat zy naast kruidenierswa ren talrijke andere artikelen ten ver koop aanbieden. Kerkelijk Leven Is kerkelijk huwelijk onwettig voltrokken Het Tweede Kamerlid, de heer Scheps, heeft aan de minister van Justitie schrifteiyk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op 22 Januari 1955 in de Maria-kapel te Haarlem door een bedienaar van de godsdienst een kerke- ïyk huwelijk is voltrokken zonder dat ln overeenstemming met artikel 136 van het Burgerlijk Wetboek de partyen aan de bedienaar van hun eredienst hebben doen biyken, dat him huweiyk ten over staan van de ambtenaar van de burger lijke stand was voltrokken? 2. Kan de minister meedelen of tegen de betrokken bedienaar van de ere dienst. die. als de voormelde vraag be vestigend moet worden beantwoord, zich niet gehouden heeft aan het bepaalde in artikel 449 (eerste lid) van het Wetboek van Strafrecht, een strafvervolging is ingesteld? JAAR 2 April is het 50 jaar geleden, dat ds Frank le Cornu bevestigd werd als pre dikant van de Waals Hervormde Ge meente van 's Hertogenbosch. Tot 1923 was hy predikant te Den Bosch. Tevens heeft hu van 1913 tot 1923 als hulpprediker de Waalse Ge meente van Maastricht verzorgd. In 1923 hij een beroep aan naar de Waalse gemeente van Utrecht, waar hy in 1945 eervol emeritaat verkreeg, nog 6 Jaar diende ds Le Cornu daarna de Utrechtse gemeente als hulpprediker. DS J. J TIMMER MET EMERITAAT In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd heeft de Provinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland met ingang van l Mei emeri taat verleend aan ds J. J. Timmer, pre dikant van de Herv Gemeente te Nleu- werkerk aan den IJssel. Nadat cand. Timmer in 1015 door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de Evangeliebedie ning ln de Ned. Herv. Kerk deed hij 25 Januari 1916 zyn Intrede in de Herv. Gemeente te Waarder (classis Gouda). Daarna stond ds Timmer achtereenvol gens te Montfoort 1018—1922: Ermelo 1932—1941 en Harderwijk 19411949 2 October 1949 werd hii door zijn zoon ds A J. Timmer van Huizen te Nieuwer- kerk aan den IJssel In het ambt beves tigd. Ds Timmer was vele Jaren lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelder land en 30 jaar bestuurslid van de Geref. Bond ln de Ned. Herv. Kerk. NED. HERV. KERK Beroepen te St. Maartensdijk (toez.) J. v. d Haar te W.-.ddlnxveen. Te Ouderkerk a d IJssel O Boer te Gouda. Bedankt voor Ridderkerk-Bolnes J. Wie man te Oudewater. GEREF. KERKEN Beroepen te Amstelveen J. Wilschut te Denderen (N.B I GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Gouda J J. Arnold te IJmulden. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amsterdam (vac. J p v Heest) dr H. J. Jaanus te Rotterdam Johannes te Delft en O. M. de Vries te Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9