Kwestie Oostenrijk thans in het strategisehe stadium gekomen Nog dit jaar samensmelting van de grote Amerikaanse vakbonden „Ned. Missie door insinuaties lasterlijk verdacht gemaakt''' RED BA 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 31 Maart 1955 Derde Blad No. 28488 Het Kremlin speculeert erop, dat Amerika bepaalde posities niet wil prijs geven Raab gaat naar Moskou (Van onze correspondent in Wenen) In Wenen heeft de Oostenrijkse rege ring gisteren besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse gezanten uit Washing ton, Moskou, Londen en Parijs, die ver slag hebben uitgebracht over de opvat tingen en de stemming elders inzake de Sovjet-Russische uitnodiging aan kan selier Raab om naar Moskou te komen. Waarschijnlijk zal de Bondskanselier volgende maand de Sovjet-Russische in vitatie aanvaarden. In Wenen gelooft men over het alge meen, dat in Moskou thans het stand punt wordt gedeeld van de leidende mi- htaoiren, die voorstanders zouden zijn van een neutrale gordel in Midden-Eu ropa. gevormd door Zwitserland en Oos tenrijk. Moskou heeft intussen in zijn antwoord een bijzonder precair punt aangesneden. Het wil namelijk spreken over de tijdsduur welke er verlopen moet tussen de ratificatie van het Oosten rijks verdrag en het terugtrekken van de buitenlandse troepen. Op de confe rentie van Berlijn heeft. Molotof inder tijd voorgesteld, dat dit tijdsverloop „on bepaald" zou zijn, maar de jongste Rus- sische nota schijnt een gunstiger inter pretatie toe te staan. Ook over de Amerikaanse houding, voornamelijk in verband met de West- Europese verdediging, bestaat nog onze kerheid. Men vraagt zich namelijk af, of de Amerikaanse militairen bereid zul len zjjn de verbindingsweg van Duits land haar Italië en Joego-Slavië over Oostenrijks grondgebied prijs te geven. Men schijnt dus in het stadium van de strategische overwegingen gekomen te Quemoy en Matsoe als ruilobject? Minder rode troepen op het vasteland, zegt Singapore De Verenigde Staten zouden van Canada, Australië en Groot-Brittannië een garantie wensen voor de verdediging van Formosa in ruil voor evacuatie van de eilanden Quemoy en Matsoe. De Canadese regering zou echter van me ning zijn, dat het niet op een dergelijk voorstel kan ingaan. Canada zou van oordeel zijn, dat de kusteilanden zonder twijfel tot Rood-China behoren en derhalve niet als ruilobject behandeld dienen te worden. Bovendien is Canada niet bereid aan een conflict om Formosa deel te nemen tenzij het een algemeen conflict zou worden. Formosa en de Pescadoren hebben voor Canada geen strategische betekenis van belang. Dit laatste geldt niet voor Australië, dat de Amerikaanse wensen derhalve gunstig zou hebben ontvangen. De reactie van Londen is nog niet bekend. De Chinese Communisten hebben vol gens in Singapore ontvangen inlichtin gen geleidelijk de kracht van hun amphibische strijdkrachten langs de kust van Zuid-China, tegenover nationalistische eilanden Quemoy Matsoe, verminderd. In Britse militaire en politieke kringen in Singapore gelooft men dan ook niet, dat de toestand in de Btraat van Formosa.slechter geworden is. De Chinezen schijnen zich in dit gebied toe te leggen op het aanleggen van wegen en verbetering van de ver bindingsmiddelen. Een Britse zegsman wilde desgevraagd geen raming geven van de Communistische land- en lucht strijdkrachten in het gebied tegenover Quemoy en Matsoe. Hij noemde df toestand echter „eerder het tegenover gestelde" van een versterking van strijd krachten. Admiraal op het matje Eind vorige week heeft admiraal Carney enkele Amerikaanse journalisten te verstaan gegeven, dat de Communis tische Chinezen ongeveer half April hun aanval zouden beginnen en hij liet door schemeren. dat het goed zou zijn indien de president onomwonden zou verklaren, dat Amerika gewapende steun zal ver lenen bij de verdediging van Quemoy en Matsoe. Eisenhower blijkt hierover zeer geprik keld te zijn en beschouwt dit als een poging om hem te nopen tot een meer definitieve verplichting dan hem wen selijk voorkwam. Eisenhowers persagent heeft deze zienswijze van de president Maandagavond aan enkele Journalisten op een informele bijeenkomst kenbaar gemaakt. Die bijeenkomst was overigens al lang te voren georganiseerd en de hier en daar heersende indruk, dat de president zich op dramatische manier tot de pers gewend zou hebben, is daar om onjuist Niettemin was de nauwelijks verhulde uitval van Eisenhower tegen Carney en diens superieur admiraal Radford on gewoon fel. Carney is Dinsdagochtend in het Witte Huis op het matje geroepen. Het interes sante gevolg van dit alles is, dat Twining de stafchef van de Luchtmacht, een dergelijke informele bijeenkomst als Carney met journalisten heeft gehouden, heeft moeten afgelasten. Eisenhower schijnt eindelijk in te zien, dat het voor Amerika schadelijk is, indien de regering met vele monden spreekt en van ver schillende zienswijzen laat blijken. Voor zolang het duurt is er daarom ietwat meer coördinatie in de officiële opinie van Washington te verwachten. Het zou intussen te betreuren zijn In dien de Communistische Chinezen uit Eisenhowers reactie nu zouden afleiden dat de president b\j een aanval op de eilanden wel in zijn schulp zal kruipen, want gewapend ingrijpen van Amerika is in dat geval nog steeds zeer wel mogelijk en zelfs waarschijnlijk! De „Nautilus" voldoet goed De eerste Amerikaanse atoomduikboot de „Nautilus" heeft de proefvaarten voor de bouwers achter de rug. Het vaartuig heeft daarbij 5 000 km gevaren. In to taal is de .Nautilus" tijdens 69 duik proeven 92 uur onder water geweest. De commandant van het schip verklaarde Woensdag op een persconferentie, dat de gedragingen van de „Nautilus" revolu- tionnair en verbazend zijn en dat er geen enkel gevaar voor atoomstraling bestaat. In sommige Weense kringen is men van oordeel, dat Moskou op het ogenblik alleen daarom zo toeschietelijk doet, omdat het aanneemt dat Amerika zjjn strategische posities in Oostenrijk nooit zal willen opgeven. Met andere woorden: Moskou zou zelf geen voorstander zjjn van het staatsverdrag, maar het speelt voor de buitenwereld alleen maar de mooiere rol en het zou Amerika tot een afwijzend standpunt willen dwingen. Waar het dus in de kern om gaat is de neutralisering van Oostenrijk, waar voor in Oostenrijk zélf juist de grootste belangstelling bestaat. Misschien kan Oostenrijk uit deze buitengewoon ge compliceerde situatie voordeel trekken. Men durft in dit land bijna niet aan een gunstige oplossing te geloven maar een happy ending schijnt toch niet tot de onmogelijkheden te behoren. Frankrijk gaaf zeer groot passagierschip bouwen In 1960 zal een nieuw Frans passa giersschip voor de Transatlantische dienst in gebruik worden genomen, dat het op twee na grootste schip in de wereld zal zijn. Het volgend jaar zal ae kiel worden gelegd. Het schip meet 56.000 brt en zal voor rekening van de Franse regering worden gebouwd. Het zal uitge rust zijn met stoom-turbine-motoren en een snelheid van 31 knopen kunnen ont wikkelen. De exploitatie zal door een Franse maatschappij geschieden. Vijfling op Cuba „uit de lucht gegrepen" De berichten over de geboorte van een vijfling in Cuba blijken van iedere grond ontbloot te zijn. Er is zelfs een aantal personen gearresteerd, die deze geruch ten verspreid hadden, tengevolge waar van een ambulance zich naar de ver onderstelde plaats van geboorte spoedde, aangezien de baby's volgens de verhalen zonder medische hulp ter wereld ge bracht zouden zijn. Die ambulance zocht evenwel tevergeefs, waarop de politie besloot een aantal van de geruchten- verspreiders achter de tralies te plaat sen. Zweedse spion tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld Het gerechtshof van Stockholm heeft Dinsdag de reserve-kapitein van het Zweedse leger Oertenblad wegens splon- nage veroordeeld tot zeven jaar dwang arbeid. Hjj is de voornaamste verdachte in het onlangs in Zweden ontdekte spionnagecomplot. Oertenblad, eigenaar van een restaurant in Stockholm, werd op 12 Maart aangehouden. Hij heeft bekend de voornaamste agent te zijn ge weest van de Tsjechoslowaakse militaire attaché in Stockholm, die veertien da gen geleden werd uitgewezen. Communisten verliezen de greep op „Fiat" Dinsdag zijn de resultaten bekend ge maakt van verkiezingen voor de arbei dersraden van Italië's grootste indus triële concern, de Fiat-fabrieken. Deze raden vertegenwoordigen de 55 000 ar beiders van het bedrijf. De Christen- Democraten behaalden 19.340 stemmen, de socialisten 11.417 en de Communis ten en linkse Socialisten 18.843. De uit slag toont aan. dat de Communistische en pro-Communistische vakverenigingen in dit concern de overhand verloren hebben. Arbeiders in de V.S. laten zich door vakorganisatie niet voorschrijven hoe zij politiek denken en stemmen moeten Tienlallen millioenen nog ongeorganiseerd in principe. Thans zal het anti-Com- munisme der overgrote meerderheid van de Amerikaanse arbeiders nog krachti ger tot uiting komen. Geen derde partij In Europa zal men zich misschien afvragen of deze eenwording van vrijwel de gehele georganiseerde arbeidersbevol king misschien zal leiden tot het ont staan van een Amerikaanse Partij (Van onze correspondent in Washington) (II, slot) Het is niet langer de vraag öf doch slechts wannéér de twee grote Ameri kaanse vakverenigingen samengesmolten zullen worden. Men verwacht dat dit voor het einde van dit jaar gebeuren zal. Daarmede zal aan een rivaliteit van ongeveer twintig jaar een einde zijn gekomen. Jarenlang hebben de American Federation of Labour (AFL) en het Congress of Industrial Organisations (CIO) een felle strijd tegen elkaar ge voerd. Het is de CIO geweest, die zich heeft afgescheiden en die na 1935 vele arbeiders van de massale-industrie heeft georganiseerd. Men heeft echter de twee vakvereni gingen weieens te veel onderscheiden naar de manier van organisatie De AFL kreeg de naam. dat zij de arbeiders wilde organiseren volgens hun handwerk, de CIO zou hen willen verenigen als arbei ders van een bepaalde grote industrie (de arbeiders van de auto-industrie bij voorbeeld). De tegenstelling is nooit absoluut geweest en is er met de Jaren veel minder op geworden. Het was niet zozeer een principieel verschil, dat de splitsing heeft veroorzaakt, als wel een strijd om de macht tussen enkele leiders. Verschillen van inzicht die er niet temin waren zijn met de jaren vrijwel verdwenen. Vele van de oude leiders zijn overleden of niet meer actief en zo brak eigenlijk min of meer van zelf het moment aan. waarop een fusie mogelijk werd Betekent dat nu. dat vrijwel alle Amerikaanse arbeiders in één enkele organisatie zjjn verenigd? Bjj lange na niet. Ruim vijftien millioen arbeiders zullen in de nieuwe federatie worden ondergebracht (tien millioen van de AFL cn vijf millioen van de CIO). Men mag verwachten, dat ook het halve mil- i Hoen van de onafhankelijke vakvereni- J_vas en er een bittere armoede onder de ging der spoorwegarbeiders zich hierbij bevolking m de zwaar geteisterde steden zal aansluiten. Van de grote georgani- boerste, verwachtte men algemeen, dat seerde groepen blijft dan alleen nog Duitsers op grote schaal zouden emigre- buiten dit verband de mijnwerkers-vak- 1 re" om hun geluk elders, in een totaal creniging van Lewis, die er zeker niet andere omgeving. te beproeven In de lan denkt zich bij het grote verband eersteJaren konden ze echter het land Gisteren werd bij een machine fabriek in Amsterdam het begin gemaakt met het vervoer van een zogenaamde stripper column", be stemd voor Pernis. Het gevaarte van veertig ton wordt op de schuiten geladen, die het naar het Zuiden zullen vervoeren. Tsjechisch diplomaat vroeg asyl in Engeland Het hoofd van de handelsafdelingen van de Tsjechoslowaakse gezantschap pen in Damascus en Beiroet. Sedlacek, heeft dezer dagen politiek asyl in Groot- Brittannië gevraagd. Toen hem bij zijn vertrek uit Londen op het vliegveld van Beiroet werd gevraagd, waarom hy deze stap had genomen, verklaarde Sedlacek: „In ons land kan men niet vrijelijk zijn mening verkondigen". Sedlacek was in gezelschap van zijn vrouw en kind. Sedlacek had opdracht ontvangen om binnen twee weken naar Praag terug te de Arbeid. Daarop bestaat voorlopig niet keren. Hij verkoos echter niet hierop in geringste kans. De Amerikaanse arbeider is in het algemeen trots op zijn vakvereniging. Hij beschouwt haar als een krachtig middel om zijn arbeids- belangen te behartigen, maar.... hij laat zich door zijn vakvereniging niet voorschrijven hoe h(j politiek denken en stemmen moet! In het begin van deze beschouwing heb ik reeds duidelijk pro beren te maken, dat de Amerikaanse arbeider heel weinig klasse-bewustzijn heeft. H(j gevoelt zich lid van een kapi talistische maatschappij en hjj is het met de beginselen daarvan eens. Beide grote politieke partijen in Amerika, de Republikeinse en de Demo cratische. zijn eveneens kapitalistisch en de arbeider hoewel in het algemeen Democratisch wil zich zijn vrije keus voorbehouden en als hu dat wenst ook op een Republikein stemmen. Soms immers komt hij tot de conclusie, dat de Republikein zjjn belangen beter zal voorstaan dan de Democraat. Behoefte aan een Partij van de Arbeid zou eerst ontstaan, indien geen der partijen zich om de belangen der arbeiders wilde bekommeren en zulk een ontwikkeling laat zich niet voorzien. In tien jaar slechts weinig West-Duitsers geëmigreerd (Van onze correspondent in Bonn) Toen Duitsland in 1945 overwonnen millioen arbeiders in totaal. Arbeidersleiders zijn °Po2H* .«/"'""""h1' Sedertdien is het leven In West-Duits- land voortdurend beter geworden Veel mensen, die weg hadden willen gaan. bleven er nu toch maar liever. Daardoor komt het, dat gedurende de laatste tien jaar in totaal niet meer dan 330.000 Duitsers uit de Bondsrepubliek geëmi greerd zijn. Van die 330.000 zijn er circa 180.000 naar de Verenigde Staten, naar Canada en naar andere landen in Amerika getogen. te gaan. Hij is vroeger hoofd geweest van de afdeling voor Buitenlandse Han del aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Duitse wegen door vorst toegetakeld Boerenopstand tegen Britse pantseroefeningen Tot 1 April as. hebben de Britse pant sertroepen. die op de Lüneburger heide zijngestationneerd, vacantie gekregen De troepencommandanten hebben de enkele weken geleden begonnen oefeningen stop gezet, daar een kleine opstand der boe ren dreigde te ontstaan. De juist ont dooiende wegen werden namelijk door de zware Britse pantserwagens geheel aan flarden gereden. De sedert jaren woedende koude oorlog van de boeren van de Lüneburger heide tegen de Britse troepen was daardoor plotseling weer opgelaaid. In herbergen werden protestvergaderingen belegd, ijl boden werden om hulp naar Bonn ge zonden en tenslotte hebben de Britten zich bereid verklaard tot een bestand. Minister Seebohm is persooniyk naar de heide gereisd om de schade aan de wegen op te nemen. Deze schijnt aanzienlijk te zijn, aangezien de wegen door het op vriezen hun weerstandskracht tegen de tanks geheel hebben verloren. Niet alleen echter in het militaire oefeningsgebicd van de Lüneburger heide bereidt de vorst minister Seebohm zor gen. De fundering der Duitse wegen is van dien aard, dat op het ogenblik niet minder dan drie honderd grote wegen zodanig door de vorst z(jn toegetakeld, dat zfj nauwelijks meer bruikbaar zijn. De vorstschade eist elk jaar millioenen en zjj wordt elk voorjaar groter. Martel - chirurgie" in Hongarije Ziek zijn is er gevaarlijk Wanneer men in het hedendaagse Hongarije ziek is, dan krijgt men „vrij wel volledig onbetrouwbare" en in som mige gevadllan zelfs gevaarlijke medicij nen, zo heeft een uit Hongarije ge vluchte medische werker in Munchen medegedeeld. Hij zei, dat er door een gebrek aan de juiste verdovende middelen tegen woordig ln Hongarije een soort .jnartel- ctoirurgie" werd toegepast en beschreef de hernia-opera tie, die hy zalf onlangs had moeten ondergaan als „practisch vmsecte". Deze zegsman, die zijn naam niet ver meld wilde zien, daar hij maatregelen tegien zijn in Hongarije achtergebleven verwanten vreesde, verklaarde, dat een groot aantal patiënten door injecties met bepaalde anaesthetisahe preparaten gedood was, daar de flesjes foutieve op schriften bevatten. Als voornaamste oorzaak van dit alles noemde hij de nadruk, die het Commu nistisch bewind legt op een snellere en grotere productie. Franse wijnbouwers in actie Wynverbouwers in de twee Zuid- Franse departementen Hérault en Gard. hebben Woensdag met karren, omge hakte bomen en vloeibare teer wegen geblokkeerd als protest tegen het be sluit der regering om. als onderdeel van de anti-alcohol-campagne, de hoeveel heid overtollige alcohol, die zU jaariyks overneemt, te verminderen, waardoor in feite de subsidie aan de wijnbouwers wordt verlaagd. In dit gebied wordt hoofdzakelijk wyn van mindere kwaliteit gewonnen, die voor een groot deel tot zuivere alcohol wordt gedistilleerd. Te St. Gilles ge raakten betogers slaags met 300 leden van de veiligheidspolitie. Aanhangers van Poujade. die gewoonlijk voorname lijk tegen de belastmgpolitiek van de regering ageren, betuigden hun sympa thie door hun winkels te sluiten. Zaak Jungschlager Generaal Pereira verklaart: Getuigen liegen Tjjdens de voortzetting van de behan deling van de zaak-Jungschlager heeft getuige Amiroedin o.a. nog verklaard, dat hjj ontboden werd op het kantoor van generaal-majqor Pereira. hoofd van de Nederlandse Militaire Missie, waar o.a. ook Jungschlager aanwezig was. Pereira had aan Jungschlager kaarten gegeven van woningen om de stukken betreffende de 17 October- affaire te kunnen vernietigen. „Doe dat maar met een brand, of een tijdbom", had Pereira volgens getuige I gezegd. .O kay". had Jungschlager daarop gezegd. Getuige was kort daarop weggegaan. Jungschlager zeide- „Zover getuiges verklaringen my betreffen, kan ik zeg gen. dat zu volkomen gelogen zyn Over het ontslag van getuige bij de Neder landse Militaire Missie legde mr Bon man. drie onder ede afgelegde verkla gen over resp. van generaal-majoor Pereira en overste Duitz en overste Van Wierden officieren van de Nederlandse Militaire Missie Daarin wordt. on. ge zegd, dat Amiroedin vaak nie; op het I werk kwam en in zijn werktijd zaken regelde voor de vakvereniging van de [N.M.M.. waarvan hij voorzitter was. Hij I is deswege ontslagen. Rechter Maeng- kom zeide tegen de verdediging, dat zu liever niet zelf getuige a décharge moet opzoeken, waarop mr Bouman opmerk te Dit zijn toch onder ede afgelegde 'verklaringen Als U deze verklaringen Het oppergerecht in Hyderabad 'In- minder gelooft dan die van deze De Nizam beroept zich op zijn onschendbaarheid mening, dat er daarvan 40 millioen organisatie in aanmerking komen - de pas ontstane conglomeratie kan zich dus nog uitbreiden met onge ler 24 millioen leden. Wat zijn de gevolgen Wanneer de fusie voltrokken zal zijn, dan zal veel kracht, die eerst gebruikt werd ter verdediging van de elkaar be concurrerende vakverenigingen. vry komen voor expansie. Men zal overal, waar men het verlangen waarneemt om tot organisatie te geraken, de helpende hand bieden en men verwacht met name. dat het getal vrouwen en het getal kleurlingen aanmerkelijk groter dia' nee", ee" dag nadat zal worden in de vakvereniging van de 1 toekomst Hoe groter de organisatie, des te gro ter haar invloed in de politiek en op de wetgeving. Evenals tot dusverre zal men die candidaten der politieke partyen steunen, die een economisch systeem bevorderen, dat gebaseerd is op de wel vaart 1er massa. Deze grote vakvereni ging zal sterk anti-Communistisch zUn. zowel de AFL als de CIO kon men reeds nti-Communistisch noemen, doch een aantal CIO-leden waren toch lange tyd onderzoek in stryd is met dt ondwet iets minder fel tegen het Communisme van India, daar hy als staatshoofd on- j man „neen. umaac nu weet aat on gekant dan de leiders van de AFL. Het I schendbaar is. Deze onscherdbaarheid i schuldigen gevangen zitten". De rechter was een verschil in nuance, zeker niet zou ook gelden voor zijn paleis. zoek had gelast naar de bewering, dat tuigen in Nederland toch verder onder- de Nizam van de staat Hyderabad over vragen Ik denk, zo vervolgde mr Bo. leven en dood beschikte van honderden mannen, jongens en meisjes, die in zijn paleis werden vastgehouden, gelast, dat met het politie-onderzoek gewacht moet worden totdat de juridische raadslieden van de Nizam hun standpunt uiteenge zet zouden hebben. De Nizam het staatshoofd van Hyde- abad, is van mening, dat een politie man. dat zij ook wel naar Indonesië zouden willen komen om voor de rech ter hun verklaringen af te leggen, wan neer ztl belangrijk genoeg zijn voor de zaak Er zyn echter mensen, die met mij weten dat de zaak niet deugt Svnja biiv zal niet van Nederland hier heen willen komen" De openbare aanklager zeide hierop „Omdat hij zelf schuldig is" Mr Bou man „Neen. omdat hli weet. dat on- I zeide daarop, dat zeer belangrijke Nadat de verdediging gewezen had op de afwijkingen in de huidige verklarin gen van de getuige en die bi] het poli tie-onderzoek zijn afgelegd, las mr Bou man nog een passage voor uit een be ëdigde verklaring van generaal-majoor Pereira. welke o.a. luidde: „Vast staat, dat niet alleen getuige Amiroedin. maar ook andere getuigen, zoals Tomasoa en Manoch. de offi cieren van de Ned. Militaire Missie lasterljjk verdacht hebben gemaakt. Als voormalig hoofd van de Neder landse Militaire Missie in Indonesië, weiger ik op de vunze insinuaties en de opzettelijke lasterlijke verdacht making Van dergelijke waardeloze in dividuen nader in te gaan. omdat de loyaliteit van de Ned Militaire Mis sie en die harer officieren vast staat en zulks ook aan de leden van de In donesische strijdkrachten, waarmee de Ned. Militaire Missie samenwerkte en aan de Indonesische regering hekend is'". Generaal-majoor Pereira ver klaart voorts. dat getuigen liegen en dat hij van de Nigo eerst hoorde, toen de verslagen van de rechtzittingen van Smith in de pers verschenen. Na afloop van de zitting vroeg men van de zijde van de pers aan de open bare aanklager of de beschuldiging van Amiroedin aan het adres van mr Bou man moder onderzocht wordt Soenarjo antwoordde dat hy eerst getuige zal verhoren en daarna mogelUk mr Bou man. Voorkom risico! Neem foch Kleiber dirigeert ook niet in West-Berlijn De bekende dirigent Erlch Kleiber, die zün positie van directeur der Oost- Berlijnse Opera opgaf omdat de com munisten voortdurend trachtten cul tuur met politiek te vermengen, heeft op dezelfde gronden geweigerd in West-Berljjn te dirigeren. Kleiber verklaarde tegenover een de legatie van de Westberiynse gemeente raad. dat hy zyn dirigeerstok niet ter hand zou nemen zolang de Westberiynse functionarissen, die verantwoordeiyk waren voor het cultureel beleid in deze stad. m functie bleven. „Toen ik trachtte een brug van muziek te bouwen tussen Oost en West. waren deze heden chauvinistisch en kleingees tig en toonden zich vyandlg tegenover iedere vorm van betere verstandhou ding',' aldus Kleiber. Men gelooft, dat Kleibers weigering voortspruit uit het feit. dat eerder dit jaar zangers van de Westberiynse Ope ra, die aangelokt werden door hoge sa larissen, welke hun door de Oostbèriyn- se Opera werden aangeboden, in West- Beriyn ontslagen werden. In zijn verklaring zeide Kleiber ver der nog, dat men uit zyn geval niet moest trachten politieke munt te slaan. „Evenals vroeger zal Ik my door nie mand laten vertellen, waar lk wèl en waar ik niet moet dirigeren", zo besloot hy. Twist met doodslag In de afwaskeuken van het Victoria- hotel aan het Damrak in de hoofdstad ontstond gistermorgen tussen een 41-ja- rl®e bordenwasser en zun 42-jarige col lega een ruzie over het tempo, waar in gewerkt werd. De twist liep zo hoog, dat een hunner de deksel van een grote hotelpan greep en daarmede zyn col lega een slag op het hoofd gaf Het slachtoffer werd naar het binnengast huis overgebracht waar hy korte tyd later is overleden De hoteldirectie ontsloeg de dader op staande voet en stuurde de man het hotel uit Later is hy gearresteerd en in het politiebureau Wanmoesstaaat opge sloten. Kievitseieren voor Koningin Voor het eerst van dat jaar zun kie vitseieren aan H.M de Koningin aan geboden. Twee door de 19-jarige G. M. Men- tlng, uit Someren, die de eieren 's mor gens had gevonden. Eén ei werd 's avonds te Soestdljk bezorgd door de heer W. Maas uit Son en Breugel, die dit enige uren te voren had gevonden. Het vierde ei werd aangeboden door de heer De Water uit Leusden. Vervanging gekleurde bemanningsleden RASSENDISCRIMINATIE? Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer (P. v. d. A.) heeft aan de minis ter van Marine schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het iuist, dat bij het bezoek van Hr Ms „Holland" aan Zuld-AJrika leden van de bemanning van andere dan blanke huidskleur door blanken zun vervangen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat hier sprake is van een maatregel, die in zijn uitwerking de indruk kan wekken van rassendiscriminatie, strijdig met de opvattingen van ons volk? 3. Indien de maatregel, als onder vraag 1 bedoeld, ls genomen, weliswaar onder verantwoordelijkheid, doch bui ten medeweten van de minister, kan dan worden meegedeeld, welke waar borgen de minister dan denkt te stel len om herhaling te voorkomen? 4. Indien de maatregel met instem ming van de minister is genomen, on der het motief, dat niet blanke leden van de bemanning van een oorlogsschip niet in een onaangename positie moe ten worden gebracht in landen, waar rassendiscriminatie wordt toegepast is de minister dan niet van oordeel, dat het tot dusverre gevoerde beleid te dezer zake dient te worden herzien in dier voege, dat aan bemanningsleden van niet blanke huidskleur steun wordt toegezegd, ingeval zich moeilijkheden zouden voordoen, ln stede van hun af te raden mee utt te varen? Bewijzen van Nederlanderschap en paspoorten Tijdig aanvragen! Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede 1. De bewijzen van Nederlanderschap die voor reizen naar Belgie en Luxem burg gebruikt kunnen worden, hebben een geldigheidsduur van 5 jaar. Aange zien deze documenten op 1 April 1950 werden ingevoerd, zullen dit jaar vele duizenden bewijzen van Nederlander schap hun geldigheid verliezen. Het publiek wordt er op gewezen dat men slechts met geldige bewijzen van Nederlanderschap kan reizen. Velen zullen dit jaar derhalve een nieuw reis document moeten aanvragen, cn het verdient aanbeveling dit tijdig te doen. in verband met de te verwachten erote drukte 2 Het komt herhaaldelijk voor dat men reizen onderneemt naar buiten Europa gelegen gebieden, terwlil het paspoort slechts geldig is voor Europa. Zo worden b.v. van Spanle uit uitstap jes gemaakt naar de Kanarische eilan den of naar Marokko 'Tangen, waar men echter slechts wordt toegelaten in dien men over een naspoort beschikt dat hiervoor geldig ls. Vele teleurstel lingen ziin hiervan het gevolg geweest. Wie een reis maakt naar een gebied buiten Eurcca. dient tijdig ;e zorgen voor een paspoort dat geldig ls voor .Alle werelddelen''

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5