LEIDSCH DAGBLAD West-Berlijn opnieuw bedreigd met Oost-Duitse blokkade Tarieven voor vrachtauto's thans tot het elfvoudige opgeschroefd Trams rijden niet in Amsterdam Tweede Kamer gaat accoord met de West-Europese Unie WEERBERICHT Radar onwerkzaam door vinding van twee Zwitserse geleerden? Londense krantenstaking kost het zakenleven dagelijks millioenen 94ste Jaargang DONDERDAG 31 MAART 1955 No. 28488 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f0.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wraakmaatregel vanwege „Parijs?" (Van onze correspondent in West-Üuitsland) In heel West-Duitsland en in West-Berlijn is grote opwinding en veront waardiging ontstaan over het feit, dat de Communistische autoriteiter van de Oostzone besloten hebben de tarieven voor het gebruik maken van de autobanen tussen West-Duitsland en Berlijn plotseling met ingang van I April enorm te verhogen. Men spreekt reeds van het begin van een nieuwe blokkade, die herinne ringen aan die van bijna zes jaar geleden wakker roept. Het besluit moet wor den beschouwd als een tegenmaatregel van het Rode Oosten in verband met de aanvaarding van de Parijse accoorden in het Westen. Het ministerif van Verkeer in de Oostzone beweert evenwel, dat de nieuwe maatregel nood zakelijk is geworden omdat de wegen zeer te lijden hebben onder het steeds toenemende verkeer en de steeds groter wordende snelheid der voertuigen, en wel vooral van de voortdurend zwaarder worden vrachtauto's. Automo bilisten uit West-Berlijn en uit West-Duitsland, zo wordt gezegd, moeten ook maar eens hun steentje bijdragen tot het in stand houden van die wegen. Zij deden dat overigens tot dusverre al, maar dat „steentje" is nu opeens een reuzensteen geworden! Levensmiddelen zullen sterk in prijs gaan stijgen De bedragen, welke voor motorfietsen moeten worden betaald, zijn tweemaal zo hoog geworden, die voor personen auto's 2% maal zo hoog. Die voor vracht auto's worden tot bijna het e 1 f-voudige opgeschroefd! Voor personenauto's moet nu bij het afleggen van een afstand van 300 kilometer 20 mark en voor 400 kilo meter een bedrag van 27 mark worden betaald. Voor vrachtauto's met een ge wicht van 18 ton moet nu voor het heen en weer rijden over het traject tussen dc demarcatielijn bij Helmstedt en West- Berlijn 240 mark worden betaald. Ook voor autobussen zijn de bedragen aanzienlijk hoger geworden. Uit officiële uitlatingen van de Com munistische autoriteiten kan men dui delijk opmaken, dat het in de bedoeling ligt bewoners van West-Berlijn in het geheel geen papieren meer te verstrek ken om naar de Oostzone te gaan. En men verwacht dat nog meer nieuwe maatregelen zullen worden uitgevaar digd. Blijkbaar willen de Communisten West- Kroesjtsjef heeft weer felle critiek Landbouwmachines verroesten in de open lucht t Berlijn weer veel meer dan tot dusverre van het Westen isoleren. Een onmiddellijk gevolg van een en ander voor West-Berlijn zal natuurlijk zyn dat de levensmiddelen en andere be langrijke artikelen, die uit het Westen naar Berlijn worden gebracht, daar aan zienlijk in prijs zullen stijgen; in tal van gevallen zullen zij zelfs wel anderhalf maal zo duur worden De Communisten hopen natuurlijk op deze wijze druk op het Westen te kun nen uitoefenen. Ongeveer de helft van het goederenverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland vond de laatste tijd na melijk plaats door midded van gestadig heen en weer rijdende vrachtauto's. De Berlijnse Senaat komt vandaag bijeen om de gevolgen van de rode maatregelen onder ogen te zien. Burge meester Suhr heeft reeds een bezoek aan de commandanten van de Weste lijke Geallieerde mogendheden gebracht en hen om het nemen van tegenmaat regelen gevraagd. De Amerikaanse plaatsvervangend Hoge Commissaris, Henri Parkman, beschuldigde er de Sov jet-Unie in een rede van, dat zij Berlijn murw wilde maken om het dan te ver overen. Hjj wees echter op de verklaring van Dulles, dat de Amerikanen van plan zijn tot aan de hereniging van Duits land in Berlijn te blijven. In Kinderdijk werd de mijnen veger Giethoornop een wel zeer ongebruikelijke wijze te water ge- la'en. Het schip werd namelijk door een stel zware bokken in de takels genomen, van de werf gelicht en in zijn element neergelaten. De doop geschiedde door de echtgenote van de burgemeester van Giethoorn, mevr. K. At. van der Goot-Kis. Bevan beloofde beterschap Schorsing uit Labourfractie zal niet lang duren (Van onze correspondent in Londen) Het ts gegaan zoals tenslotte verwacht was: Bevan is niet uit de partij gestoten, hoewel het partijbestuur gisteren zyn schorsing als lid van de Lagerhuis-frac tie heeft goedgekeurd Maar niemand gelooft dat die schorsing lang zal kun nen duren Gezien de nabye verkiezin gen was dit de enige, hoewel voor beide kanten weinig heldhaftige oplossing. Bevan had een dag tevoren voor de speciale commissie uit het partybestuur beterschap beloofd en verklaard zich voortaan aan Attlee's leiding te zullen onderwerpen. Voor een trotse figuur als Aneurin Bevan zal dit niet gemakkelyk geweest zyn, maar een groter vernede ring is hem bespaard. Het party-bestuur heeft Bevan's ver klaring geaccepteerd zodat de kwestie van zyn uitbanning daarmede van de baan was. Zo eindigde het Bevan-drama in een anti-climax, welke nog versterkt werd doordat er geen kranten verschynen. zo dat, althans ln Londen, vernietigend of vergoeielykend gelijk is. Indeling in hogere loongroepen door rijdend personeel geëist (Speciale be rlchtgeving) De vele Amsterdammers die vanmo rgen per tram naat hun werk wilden gaan .stonden verbouwereerd aan de tramhalte want er was géén tram die reed. Om hun looneisen kracht bij te zetten, hebben vannacht in een nogal storm achtige vergadering in de brakke grond ongeveer 400 tot 600 man van man tellende Amsterdamse trampersoneel (rijdend gedeelte) besloten om 24 uur in staking te gaan. De eisen die worden gesteld, zijn gegroeid oii de moeilijkheid tydlg verlof dagen te kunnen opnemen voor verrich (e Zondag- en andere diensten. Dit heeft de betrokkenen ertoe gebracht de arbeidsvoorwaarden in totaal te bezien en hen de eis doen stellen in hogere loongroepen te worden ingedeeld' Blijvende band en samenwerking Alleen de communisten tegen O (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 71 tegen G stemmen (van de communisten) de Parijse accoorden goedgekeurd inzake de oprich ting van de West-Europese Unie met gelijktijdige toetreding van Duits- lanc^ de Navo. Het is een uiterst belangrijk moment in de geschie- perscommentaar onmo- denis van West-Europa, zei minister Beyen gisteren aan het slot van ïzijn rede. Wij aanvaarden door de oprichting van een nieuw West- Duits leger een zeker risico, maar de West-Europese Unie is een enorme stap op de weg naar de versterking van het Westen en het behoud van de vrede. Er is door de oplossing van het Duitse probleem ook een obstakel weggenomen op de weg naar Europese eenheid, al of niet boven-nationaal. Waarborg tegen risico ,.Wy zyn niet blind voor de gevaren van een herbewapend Duitsland", ver klaarde minister Beyen. „Wy vrezen niet voor een herhaling als onder het bewind van Hitler, want het is niet meer moge lijk voor een enkel land zo'n overwegen de militaire macht te vormen als destyds het 1500 onder Hitier Het gevaar is de herleving van het Duitse militarisme met het risico dat Duitsland een conflict uitlokt om Oost- en West-Duitsland te erenl- gen. Daarom is het belangrijk Duitsland op te nemen in de geestelyke sfeer van het Westen en om daardoor de eventuele ontwikkeling van een nieuw Nazisme tegen te gaan. Aan de communisten gaf de Minister de verzekering dat de Neder landse soldaat niet tegenover een Duitse Feldwebel zal komen te staan Er a eoorVHHHHH land een conflict uitlokt. Papier echter geduldig. Belangrijker is daarom dat Duitsland voortdurend l5e vergadering duurde tot ongeveer 4 uur. Daarna trokken de mensen naar de remises waar zij hun collega's van hun besluit op de hoogte brachten, toen dece kwamen om de trams te halen. By sommige remises is het tot relle tjes gekomen, o.a. by de remise in de Havenstraat Een aantal agenten, tijdig gewaatschuwd. had daai post eevat en wist de ora. te hersteller. Van de remise Havenstraat, waar een groot aantal ten op straat neergezet en het perso neel is eveneens naar huls gegaan. De gemeente-bussen ryden ook niet van daag. Een en ander geeft aan het stadsbeeld een nog al troosteloze indruk. Bovendien is een groot deel van het personeel ica 700 man van de 11 1200» van de Stadsreiniging in staking gegaan om de tramstaking kracht by te zetten. Ook zijn de 80 werklieden van de af- KROES]TS]EF Kroesjtsjef, secretaris van de Commu nistische partij in de Sovjet-Unie. heeft in een rede op een conferentie in Woro- ncsj gewaarschuwd, dat de ..oorlog ver klaard moet worden" aan boerenarbei ders. die er voor verantwoordelijk zijn dat landbouwmachines in de open lucht verroesten en vergaan. Er dient krachtig gestreden te worden tegen de „barbaar se houding ten aanzien van technische uitrusting". De personen, die hiervoor verantwoordelijk zijn. moeten streng ge straft worden, aldus Kroesjtsjef blijkens een verslag in de „Prawda" Hy leverde voorts strenge critiek op de ..primitieve en verkeerde" houding v een collectieve boerderij, waar plan nen w aren gemaakt om het mais-axeaal met slechts 20 procent te vergroten Een boerdery waar het areaal met 350 pro cent vergroot zou worden, stelde Kroesjt sjef als voorbeeld. Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte reeen. Overwe gend matige Noordwestelijke wind. Minder koude nacht. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) April Zon op: 620 uur; onder. 19.14 uur. Maan op- 12.49 uur; onder: 4.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.C6 en 23.00 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's .an de Amsterdamse trams stalling deling bestratingen van de hoofdstede- vindt, zyn slechts twee tramstellen van- ïyke dienst der Publieke Werken in sta- morgen in de prille ochtend vertrok- king gegaan van deze zijde wordt even ken. Een ervan is nadat het personeel eens een betere classificering in loon- er een half uui mee gereden had, veria- groepen geëist. Twee Zwitserse geleerden hebben een plantaardige verl samengesteld. Jie de eigenschap zou hebben radarstralen niet terug te kaatsen, waardoor radarinstal- latics o.m. niet meer geschikt zouden zijn om de aanwezigheid van vijandelijke bommenwerpers aan te tonen en daardoor tot een verouderd type van afweer middelen zouden behoren, aldus verklaarde John Laun. voorzitter van een vereni ging van geleerden in Toronto Woensdag in Ottawa (Canadal. Laun zei. dat de Zwitsers de Amerikanen van hun nieuwe vinding op de hoogte hebben gesteld en dat deze laatsten een diepgaande studie van het middel maken. Deskundigen van de Nationale raad voor wetenschappelijk onderzoek in Ottawa geven, hoewel zij zich sceptisch betonen, de mogelijkheid toe, dat de golflengte van radarstralen door het nieuwe product veranderd wordt. meewerkt in een groep en de controle op Duitsland dus niet nu en dan wordt uitgeoefend, maar dat Duitsland duur zaam aanwezig Is bij het werk van de groep. De waarborg tegen het risico is dus gelegen in dc blijvende band en de voortdurende samenwerking. Straffen op overtreding van de over eenkomsten zyn niet uitgewerkt omdat men niet weet welke maatregelen in de toekomst practisch zullen zijn. Het hangt tenslotte af van de wil van de landen om maatregelen te nemen. In de moderne tyd kan een leger niet bestaan zonder Invoer van buiten het and en het is dus mogelijk strafmaatregelen toe te passen. Deskundigen zyn van mening dat het niet mogelijk is. zonder dat het opvalt, van burgerlijke atoomproductie over te gaan op militaire productie. Gesprek met Moskou Mede namens de minister-president verklaarde min. Beyen dat wachten met de goedkeuring van de Parijse accoorden voor een gesprek met Moskou geen zin heeft, maar dat na de goedkeuring be sprekingen met Moskou niet zinloos zijn. In verband met de komende bespre kingen van de ..grote vier", gaf minister Beyen toe dat grote Staten meer macht hebben dan de kleine staten maar ook een grotere verantwoordeUlkheid en daarom niet altyd zullen luisteren naar de kleine Staten Maar ln vergelijking met vijftig jaar geleden luisteren de crote staten al veel meer naar de klein tjes Dat gebeurt niet omdat de grote staten wyzer en welwillender .ijn ze- worden, maar omdat tegenwoordig ae grote Staten ook de kleine landen nodig hebben De organisatie van dc gezamen lijke landen maakt het overleg beter mogeiyk dan tn vroeger tyden Minister niet pessimistisch Na de verwerping van de Europese Defensie Gemeenschap heerst er groot pessimisme over de Europese eenwnr- Slot op Pag. 2 Kamers met Paasreces Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer is tot 2» met Paasvacantie gegaan. Brigade-generaal van de Wall Bake in nieuwe functie De Nederlandse brigade-generaal A. V. van de Wall Bake zal vandaag zyn functie aanvaarden van plaatsvervan gend chef staf van de Northern Army Group van de Navo. Hij is als zodanig per 1 Maart benoemd. Voordien was hy, in de rang van kolonel, sous-chef van dc Generale Staf. Brigade-Generaal van de Wall Bake April volgt daarmee de Belgische Br.gade-Ge- r.eraal C. Cumont op. die bevelhebber van de in Duitsland gestationneerde Bel- - gische artillerietroepen is geworden. Daghiadeigenaten ontslaan het technisch personeel tegen 15 4pril «Telefonisch <an onze correspondent in Londen» iie Luitucfise krantenstaking duurt onvermindero voort. Er zijn geen tekenen j'u.j doorbroken zal worden. Het tegendeel schijnt het geval De aagbiadeigenarer. hebben het technische personeel inclusief de /etters per 15 Apri hun ontslag aangezegd. Hoewel d it waarschijnlijk gebeurd i« ln de hoop. dat op die datum het eonnict Tal zjjn opgelost Want hoewel het hard tegen hard gaat kan nauwelijks worden aangenomen, dat een wereldstad als Londen wekenlang van kranten verstoken zal blijven. eerste week van de staking, welke .van 11.000 transacties tot 7500 vermln- Nog steeds iiiijin,, als ge- i tegemoet Ie komen t.et ,<i.cle cnvoudtg velletje papier met volg van de staking geen Engelse journalisten en zakenmensen be-1 het nieuws in telegramstijl, uit te kranten. Om aan de nieuwshongerjsloten een dagelijks nieuwsbulletin.]geven, dat grote aftrek vindt. vorige Vrydag begon. Is thans reeds bynt om! Naar schatting kost de staking de getroffen Londense blader ruim vyt millloen gulden per dag Een groep Londense zakenlieden heeft een bul letin met beurs-, sport- en parlementair nieuws op straat gebracht voor de prijs van een kwartje. De krantenstaking heeft het dagge middelde op de Londense Effectenbeurs derd Het Kabinet kwam gisteren ln spoed zitting byeen om over de krantensta king te spreken Een Conservatief parle mentslid heeft Churchill verzocht een officieel nieuwsblad uit te geven, zoa'r hy da- ook bil de alz-men» staklnv sn 1926 heeft gedaan. Churchill was toen minister van Binnenlandse Zaken

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1