Voorzitter Prins aelit veel lagere prijzen waarschijnlijk Tsjeclio-Slowakije (welvaartsstaat vreest pottekijkers.... Trams vrijwel uit stadsbeeld Weer geruchten over aftreden van Sir Winston Churchill LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 31 MAART Diverse veilingen kunnen beter fusionneren Naar de mening van de heer M. Prins, die sprak op de vandaag in het N.V. Huis te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, zal het prijspeil voor vele tuinbouwproducten in het komende seizoen waarschijnlijk wel aanzienlijk lager komen te liggen dan in het afgelopen jaar het geval was. Voorts zeide hij, de handelspolitieke, de conjunc turele en de oogstverwachting in aanmerking nemende, dat ook indien de oogst niet boven normaal zon komen, perioden van lage prijzen toch niet uitgeslo ten zijn. Het is nj. zo, dat het tuinbouwarenaal in het buitenland niet beheerst Is en dat er overal berichten vandaan komen, dat meer geteeld zal worden dan in voorafgaande jaren. Het Centraal Bureau zal mot betrek king tot de afzet van de producten ?en politiek voeren, die op deze mogelijk heden en moeilijkheden gericht zal zijn. Over de samenwerking in Europa zeide de heer Prins o.m. het te betreuren, dat ondanks grotere liberalisatie en met de mond beleden samenwerking de han delsbarrières door middel van heffingen en rechten toch stilaan verhoogd worden De Nederlandse tuinbouw heeft m 1954 voor ongeveer 200 millloen gulden geëxporteerd. Hierop is in alle landen gezamenlijk een bedrag van 25 millloen gulden aan rechten -etaald, of ongeveer een achtste. Van de totale oogst aan verse groenten werd in 1954 42% uitge voerd en 29 van de oogst van vers fruit. Een voor de veilingbestuurders be langrijk onderwerp sneed de heer Prins aan, toen hij sprak over de concentratie van tuinbouwveilingen. In Nederland bestaan 143 veilingen, die zijn aange sloten bij het Centraal Bureau. Daarvan hebben er 47 een jaarlijkse omzet be neden een millioen gulden; 32 daarvan hebben een omzet kleiner dan een half millioen per laar. De heer Prins zeide, dat in vele gevallen het bestaan van deze veilingen erg moeilijk is. Econo misch vervullen zij niet meer die functie voor handel en afzet, die men er aan zou willen geven. Desondanks is het aantal fusies van veilingen nog maar betrekke lijk gering. Naar sprekers mening dienen veilingen welke In eikaars onmiddellijke iabjj- held liggen, ook als zjj een omzet hebben van meer dan een millloen bijv., te overwegen of zjj niet veel economischer kunnen werken, zowel t.a.v. het prijspeil als t.a.v. de te maken kosten, indien zjj een fusie aangaan. Hü acht het dringend nodig, dat de veilingbesturen en ook de leden der veilingen die dit aangaat, dit probleem nuchter en zakelijk bi het belang van de gezamenlijke leden onder het oog zien en tot oplossing brengen, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat een tijd van hoog-conjunctuur tot het aangaan van een fusie geschikter is dan een t(jd van depressie. VOORSCHOTEN Diploma-uitreiking Ambachtsavondtekenschool BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrlaan R.. zn van W. Pannen- tier en M. P. Kalsall; Anne-Marie, dr van J. P. Turlon en C. M. A, Vermeulen. Gisteravond werd de wlntercursus van de Ambaohtsaivondtekenschool te Voor schoten weer gesloten met de uitreiking van de rapporten en diploma s. uihk De voorzitter van het schoolbestuur, j weduwe* de heer H. A. Korthals, heette de vele aanwezige ouders en leerlingen welkom en richtte een bijzonder woord van wel kom tot iburgemeestre C. J. v. d. Hoe ven. wethouder J. J. Dekker en de oud directeur. de heer Scheer. Spr. memoreerde in het kort het grote verlies, dat de school geleden heeft door liet overlijden van de heer A. J. Turion. die van 1919 af lid van het be stuur was geweest. Met genoegen kon de heer Korthals constateren, dat het aantal leerlingen weer stijgende was. Spr. verheugde zich erover, dat in de nabile toekomst in een betere lokaliteit les gegeven zou kunnen worden, daarmede doelende op de plan nen deze tekenschool in de toekomst onder te brengen in de te bouwen open bare Muloschool. De directeur der sohool. de heer H. N. Edelman, reikte, mede namens de leraar de heer G C. Verrips, aan de geslaag den voor het einddiploma de diploma's en aan de andere leerlingen de rappor ten uit. Spr. wees er nog op. dat het diploma van de driejarige A-cursus gelijk testel len is met dat van de Ambachtsschool, daar de cursisten overdag hun practi- sehe ervaring opdoen en 's avonds de aanvullende theorie krijgen. De B-cursus geeft een aanvulling waardoor de ge- sl-.agden meer dan het ambachtsschool diploma in hun zak hebben. De diplo ma's zijn wettelijk goedgekeurd. Het B-diploma werd uitgereikt aan; H Boesveld. W. H. van Deursen en J. v. Leeuwen. Van de 4de naar de 5de klas van de B-cursus werden bevorderd; L. Ammerlaan. F. v. Deursen. K. Klein, H. Mulder en D. Wolleswinkel. Het diploma van de A-cursus werd uit gereikt aan: M. de Jong. B. Vis, C. W. Ruffe!?e en J. Zonneveld. Bevorderd, van de 2de naar de 3de klas: T. Bakker. A. J van Rossen en W. Gerrits; van de lste naar de 2de klas: J. v. Deursen, T. duivenvoorden. J. v. d. Hoeven, K. Houtzager. J. Tebrugge. Joh. Zuiderduin terwijl A. de Visser werd bevorderd van de lste naar de 3de klas. Voor de beste prestaties in Iedere klas had het bestuur fraaie prijzen be schikbaar gesteld, die resp. door J. van Leeuwen H Mulder. M. de Jong. T Bak. ker en A. de Visser werden gewonnen. In het lokaal was een tentoonstelling van het vervaardigde werk ingericht waaruit bleek, dat er zeer goede pres taties geleverd waren en het werk op een hoog peil staat. Met Ab Spaargaren naar Rome DE VROUWENBOND VERGADERDE Gisteravond vertelde Ab Spaargaren, bekend als radio-spreker voor de NCRV, van zijn lift-reis naar Rome. De gezellige en boeiende manier waarop hij dit deed, kon wel eens tot gevolg heb ben dat deze zomer enkele dames van de Vrouwenbond ergens in Europa óók staan te „duimen." op weg naar Rome. Nadat mevr Mechelse de vergadering had geopend, begon de heer Spaargaren te vertellen hoe hij enkele jaren geleden met een vriend, de eigenlijk verregaan de brutaliteit had om liftend naar Rome te gaan Wel staat daar tegenover dat in het buitenland het liften meer popu lair en dus ook eenvoudiger is dan hier. In elk geval leverde het liften zélf meestal niet de grootste moeilijkheden van de reis op. Vrij vlot werd Parijs be reikt en na een nachtverblijf in de openlucht werd na een rit van 36 uur op een vrachtwagen Nice aan de Rivièra bereikt. Meegereden met een alleenrei- zende Egyptenaar kwamen de lifters in Genua. Enthousiast was spr. over het gastvrije Italiaanse volk - Ondertrouwd: C. Houwer, 30 Jr en M. A v. Klaveren, 23 Jr. Getrouwd: P. Engberts, 22 Jr en A. i Rodenburg, 21 Jr. Overleden: W. H. R. Ouwereloot. 54 Ji W. E. Hoogenboom; A. Smit, WASSENAAR MODESHOW LEESER IN KASTEEL OUD-WASSENAAR Woensdagmiddag werd in Hotel-Res taurant Kasteel Oud-Wassenaar t< Wassenaar door Maison Leeser, Amster damDen Haag, een zeer druk bezochte en zeer interessant modeshow gehou den. Getoond werden A- en H-UJn modellen, echter aangepast aan smaak van de Nederlandse vrouw, was bij de grote collectie ook import uit Zwitserland, Frankrijk en Engeland. De mannequins flaneerden door grote zaal en de eveneens bezette hall van het Kasteel in exclusieve zomer jurkjes. strandensembles, tailleurs, ja ponnen, mantels, korte en lange avond jurken vervaardigd uit allerlei stoffen; vaak klonk bij het verschijnen van een exquis toiletje applaus op. Een défilé van de mannequins besloot de show, waarbij van tevredenheid over het getoonde werd betuigd door een prachtig applaus. UITVOERING W.I.K. Gisteravond werd door de Sportver eniging WJ.K. de tweede gymnastiek- uitvoenng gegeven in het Gebouw aan de Schoolstraat, deze keer door de oudere gymnasten. Na de opmars werd geopend door de heer J. D, Hofman, algemeen voorzitter, die speciaal welkom heette de bestuursleden van de Leidse Turnkring, de vertegenwoordigers van zusterverenigingen uit Wassenaar en omgeving, de ere-voorzitter, de heer v. d. Mast en het ere-lid, de heer Boddens. In vlot tempo werd een programma van vrije oefeningen, rhythmische gym nastiek, paardspringen en rlngenzwaaien keurig afgewerkt, waarna de heer M. L. Knol, voorzitter van de afdeling gym nastiek. de leidster mej. E. Ringelberg en de leider de heer F. H. de Waal hartelijke dank betuigde. De vele aan wezigen onderstreepten dit met applaus. NOODLOTTIGE SPRONG BODEGRAVEN WATERPOLO. Indeling competitie. Het l6te team van de Bod. Zwem- en Poloclub, dat as. zomer uit zal komen in de 3e klasse K.N.Z.B.. zal de striid aan moeten binden met Zeist. WZC (Woerden). Brandenburg (Bilthoven) en VZC (Veenendaal). HILLEGOM RUITENBREKERS Enige knapen op de Noorder Leidse- vaart wierpen met steentjes naar een aldaar rijdende auto. Het gevolg was. dat de voorruit vernield werd. De daders zijn bekend en de politie zal wel voor afwikkeling van de zaak zorgen. ONFORTUINLIJK SPEL Enige Jongens op de Weeresteinstraat gingen met een handkar aan het rijden. Zij raakte „het stuur" kwijt en kwamen met de kar in de etalageruit van slager Lommerse terecht. Voor de ouders der knapen een schadepostje. NIEUWVEEN UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Gistermiddag werd in zaal Bosman een bijeenkomst gehouden met de kin deren die onlangs aan het jeugdver- keersexamen hadden deelgenomen. De Gemeente-secretaris, de heer Roovers, deelde mede. dat de Burgemeester heden verhinderd was aanwezig te zijn. Het lag in de bedoeling dat de Burgemeester met een toepasselijk woord de diploma s zou hebben uitgereikt. Na eerst de hoof den van scholen en de manschappen van de Rijkspolitie namens de Burgemeester dank te hebben gebracht, werden de behaalde diploma's uitgereikt, met een felicitatie. Een der deelneemsters, die zo wel schriftelijk als practisch geen enkel straf punt had bekomen, kreeg een extra pluim en een doos bonbons. In totaal waren 11 leerlingen afge wezen. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDE De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Nieuwveen. hield gis teravond in de zaal van de heer C. v. d. Sluis een ledenvergaderin. De presidente, mevr. SchoutenKroon opende deze vergadering met een woord van welkom. Vervolgens werd de uit gaansdag besproken en vastgesteld op Dinsdag 19 April a s., waar dan een bezoek gebracht zal worden aan Gouda. Men zal daar o.a. een Woningtentoon- stelllng gaan bezoeken. Nadat men nog een gezellig poosje bijeen was gebleven werd deze avond door de presidente gesloten. Zelfs voetbalsupporters uit Oostenrijk gevaarlijk geacht, ondanks oude contacten tussen Praag en W enen Gebrek aan dagelijkse levensbehoeften (Van onze Weense correspondent) Heel wat te klagen. Duizenden Oostenrijkers hebben in de afgelopen weken gemeend een kans te hebben om een kijkje te nemen achter het ijzeren gordijn, te weten in Tsjecho- Slowakije. en een bezoek te brengen aan oude relaties uit de tijd, toen Bohemen en Moravië nog deel uitmaakten van de Oostenrijkse monarchie. De voetbalwed strijd TsJecho-Slowakije—Oostenrijk zou worden en die de stemming namelijk op 27 Maart in Praag worden volking ten zeerste zouden kui gespeeld en niet minder dan 9000 Oos- derven. De Tsjechen hebben er weliswaar toe meegewerkt, dat er na 1918 een einde kwam aan het oude Oostenrijk, maar de familierelaties zijn gebleven en vooral 1 op het ogenblik denken veel Tsjechen j vol helmwee aan die oude tijd terug- Ook dat weet men in Praag. Daarom mogen er niet al te veel Oostenrijkers over de grens komen, al is het maar voor een paar uur. en vooral schijnt men In Praag een beetje bang te zijn voor Su- detcn-Duitsers, die in 1945 met geweld uit het land werden gezet en die intus- Oostcnrijkese staatsburgers zijn ge- de be- i be tenrijkers vroegen prompt een Tsje chisch visum aan, Doch de Tsjechische autoriteiten hebben daar spoedig een stokje voor gestoken Zii begrepen zeer wel. dat er onder die 9000 belangstel lende Oostenrijkers tallozen waren, die voor voetbal niet de minste interesse De Tsjechen hebben heel wat te kla gen en dat wil men immers niet aan de grote klok hangen. Evenals in de Sov jet-Unie bevindt zich hier bijv, de land bouw in een beklagenswaardige toestand. Onder druk van Moskou heeft de Tsje- glsche premier Siroky kort geleden ver- hadden maar het reisje naar Praag al- idaard. dat het niet meer aangaat elk leen wilden maken om familie, vrienden i jaar steeds grotere contingenten aan of kennissen van vroeger eindelek eens levensmiddelen uit het buitenland ln te weer te zien en om te horen hoe het met hun gaat. En de staatspolitie voelde daar niets voor, met het gevolg dat de Tsjechen kortweg meedeelden dat de voetbalwedstrijd niet ln Praag, doch in Briinn zou worden gespeeld, terwijl aan niet meer dan duizend Oostenrijkers een visum werd toegezegd. Talloze Oostenrijkers waren diep te leurgesteld en dat was ook wel begrij pelijk. gezien de oude relaties. In We nen bijv. draagt zeker een derde deel van de bevolking nog een Tsjechische naam. terwijl het (omgekeerd) in Praag wemelt van de MUller's en de Schmidt's. Een jongeman uit Wenen ging vroeger bij voorkeur naar Praag of Briinn om een meisje te zoeken en in Oostenrijk zingt men daarom nog altijd het aar dige liedje: „Toen Bohemen nog van Oostenrijk was, voor vijftig jaar, voor vijftig jaar, bezorgde vader zich uit Briinn, een echte Wienerin De Amsterdamse staking grijpt verder om zich heen Taxi's hebben gulden tijd Op de Wassenaarseweg probeerde de 13-jarige Hans Sloots op de bok van een met paard bespannen grotenewagen te springen. Hij kwam hierbij te vallen en kreeg één der wielen over zijn lichaam. De jongen liep hoofdwonden op. klaag de over pijn in de borst en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. (Speciale berichtgeving) Van de rond 350 Amsterdamse trams en autobussen van het gemeentelijk vervoersbedrijf reden rond het mid daguur precies 9 wagens, bemand met werkwilligen. Op Iedere wagen reed op het voorbalcon een rechercheur mee. De taxi's hebben nu een gulden tijd: Van kwart voor acht tot ongeveer half elf was echter practisch geen taxi te krijgen. Iedere wagen werd op straat vrijwel bestormd. De chauffeurs zijn er daarom, om het publiek te helpen, toe over gegaan om meer dan een passagier mee te nemen. De ritprijs sloegen zij om KLAP VAN PORTAAL Bij het ophijsen van een z.g. stalen portaal op het bouwwerk van het sport- fondsenbad schoot een knoop los, waar door de bok en het daarin hangende portaal omviel en een timmerman uit Zandvoort verwondde. De man liep een hoofdwond en een hersenschudding op en werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. INBRAKEN OPGEHELDERD Door de Haagse politie werd de hand gelegd op een patiënt, die na een dag verlof niet was teruggekeerd ln het Rijkspsychapatenasyl te Avereerst, waar na door Haagse en Wassenaarse recher cheurs in zijn woning als verdacht van inbraak een 36-jarige Rotterdammer werd gearresteerd. Gebleken is, dat dit tweetal in Den Haag en Wassenaar- Koot alhier, waarbij een grote hoeveel heid tafelzilver en enige juwelen wer den gestolen. Ook bekenden ztj een po ging tot inbraak ln Wassenaar-Zuid. Het onderzoek wordt nog voortgezet en In tussen *rden de verdachten door de Wassenaarse politie ter beschikking van de Justitie gesteld. Maar krantenstaking steekt een spaak in het wiel (Van onze Londense correspondent) Er gaan thans in Londen weer ge ruchten, dat Sir Winston Churchill vol gende weck zal aftreden en dat alles daartoe ln gereedheid Is gebracht. De krantenstaking dreigt echter een spaak in het wiel te steken, want het aftreden zal moeten worden uitgesteld. Indien er het prach- geen dagbladen verschijnen. Zonder cou- ranten zou de openbare mening immers de schok van een dergelijke fundamen tele verandering moeilijk kunnen ver werken. Het is natuurlijk niet aan de aan dacht ontsnapt, dat er op het ogenblik een belangrijk verschil van mening be staat tussen Churchill en Eden over een lop-coiifereiiLie mei de Russen. Eden heeft Maandag in het Lagerhuis als zijn mening te kennen gegeven, dat het con tact op het laagste niveau dient te be ginnen en dat. naarmate succes moge lijk blijkt, langzamerhand naar de top dient te worden opgeklommen De vol gende dag betoogde Churchill precies het tegenovergestelde, toen hij zijn be kende visie gaf. namelijk dat eerst het tige land Frappant was het dat men in een bepaald plaatsje bijzonder goed op de hoogte was van onze Koninklijke fa milie, waarvan men zelfs de namen van de prinsessen in de juiste volgorde wist op te noemen. Het laatste gedeelte van de reis naar Rome werd. opzettelijk, per trein gedaan. Onvergetelijk noemde spr. de indrukken van de stad Rome zelf. met zijn talloze maehtige en prachtige beeldhouwwerken en gebouwen. Een ander, zij het wat minder verheven in druk. maakte de aanwezigheid van een ongelofelijke hoeveelheid katten, die door de bevolking opvallend goed wor den verzorgd. Overigens houdt het wat langere tijd verblijven in een aan his torie zo rijke omgeving, de gedachten aan die historie voortdurend levend. Hoewel Rome in veel opzichten geen ijs aan de top dient te worden gebroken kerkelijke stad meer is, er zijn daar veel voor positieve resultaten op lager nl- communisten. heeft de naam „Eeuwige veau mogelijk zullen zijn Hij voegde er stad" door alle tijden heen, nog wel de- echter aan toe dat alles geprobeert dient te worden en refereerde Jjx dit verband gelijk inhoud. voeren.terwijl honderdduizenden hecta, ren vruchtbaar land braak liggen. Het gebrek aan landbouwproducten is zo groot geworden, dat men bij de hernieu wing van het handelsverdrag met Ne derland het vroegere contingent zelfs met een vierde heeft moeten verhogen. Tsjecho-SlowakiJe, dat vroeger op het gebied van de landbouw zichzelf voor zag, Importeert nu uit ons land vlees, vet en boter. Vruchtbaar land ligt braak Toen de Duitssprekende boerenbevol king in 1945 met geweld uit Bohemen. Moravié en Silezië werd verjaagd, dacht de Tsjechische bevolking er geen ogen blik aan om die vruchtbare streken op nieuw te bevolken. Daarom liggen deze onafzienbare landerijen al bijna tien Jaar volkomen braak: Bovendien was kolonisering aanvankelijk niet goed mo gelijk. omdat de industrialisatie ook in TsJecho-Slowakije volgens de commu nistische leer op het eerste plan stond- Men haalde zelfs werkkrachten van het platteland weg en bracht ze over naar de mijnen of naar de zware Industrie in de grote steden. Dit dubbel euvel tracht men nu goed te maken door jonge arbeiders en Voor al jonge boeren te bewerken om hen over te halen de braakliggende streken op nieuw te gaan bebouwen. Men tracht hen te paaien met een aanzienlijk overbrugcingskapltaal en men belooft hun prachtige opgeknapte woonhuizen en boerderijen, waarvan ge regeld foto's verschijnen in alle kran ten. Maar de candldaten voor dit on dankbare en zware pionierswerk laten zich niet zo gemakkelijk vangen, omdat zij weten dat die foto's maar reclame zijn en dat het ln die verlaten streken aan alles ontbreekt, vooral aan bouw materiaal, aan timmerlui en metselaars. Bovendien voelen deze Jonge boeren er niet veel voor om daar in de eenzaam heid een kolchose op te bouwen en dan verplicht te worden het grootste gedeel te van hun producten tegen lage prijzen aan de staat af te geven en voor zich zelf nauwelijks genoeg over te houden! Het wantrouwen is zelfs onder de j Communistische boeren zo groot, dat Ook ln diverse andere gemeentebedrU- ook zij hun kinderen niet naar de braak- ;n hebben grote of kleine gedeelten liggende streken -»« «f het personeel het werk neergelegd. over het aantal - voor elkaar totaal vreemde - passagiers. De grote bedrijven hebben gelukkig niet veel hinder van de tramstaking on dervonden. Ondertussen heeft een Comité van stakers getracht een onderhoud te verkrijgen met het College van B. en IV. van Amsterdam, dat in spoedver gadering bijeen was. Het werd echter niet In het stadhuis toegelaten. Vanavond zal wederom een vergade ring van de stakers plaatsvinden. Het ziet er thans reeds naar uit dat ook morgen de hoofdstedelijke trams niet zullen rijden. ook aan wat Eden een dag eerder had verklaard. Het is natuurlijk gemakkelijk een on overbrugbare tegenstelling tussen Chur chill en Eden te construeren, wat een conferentie met de Russen betreft, en in sommige kringen wordt zulks dan ook gedaan. Het verschil in zienswijze zou Churchills heengaan kunnen ver haasten. Maar wy geloven, dat men voorzichtigheid dient te betrachten wat de verschillen tussen belden aangaat Churchill heeft nog pas verklaard, dat hij en Eden net altijd ln grote Hjnen eens zijn en het is zeer wel mogelijk dat ook Eden thans van mening is. dat een gesprek aan de top onontbeerlijk Is om de dingen op gang te brengen. Maar Eden de diplomaat heeft minder vrijheid om zulks te verkondigen dan de onafhankelijke Churchill. Eden moet als minister van Buiten landse Zaken terdege rekening houden met de andere Westelijke Geallieerden, met name met Dulles. Wat hij vaak niet zeggen kan, laat hjj over aan Churchill. Het Is aannemelijk dat Churchills ver klaring dan ook In het nauwste overleg met Eden is opgesteld. Churchill merkte nog veelbetekenend op dat de regeringshoofden het niet eens zjjn over een topgesprek. waarbij hij kennelijk zinspeelde op de houding der Verenigde Staten, welke toenadering op lager niveau voorstaan, hetgeen ove rigens ln Londen reeds als een belang rijke stap voorwaarts wordt beschouwd. Bij het gemeentelijk vervoersbedrijf staakt thans niet alleen het zo goed als gehele rijdende personeel, doch ook ve len van de technische diensten, die in totaal circa 1000 man tellen. Het gevolg daarvan is dat in de drie remisen het werk volledig moest worden neergelegd De werf der afdeling bestratingen staat eveneens volledig stil. De stadsrei niging stagneert evenzo geheel d.w.z. zo wel de huisvuilophaaldienst als de ning van haar gemeenschapstaak, straatvegerij en de vuilverbranding functionneren niet. Voorts Zijn enkele honderden werkne mers van het Gemeentelijk Waterlel- dingsbedtijf niet aan het werk gegaan, zodat het bedrijf aan de Haarlemmerweg wordt bemoeilijkt Ook in enkele diensten van de gemeen telijke haven- en handelsinrichtingen, zoals ln de petroleumhaven, de houtha ven en het nieuwe dok hebben kleine groepen van het personeel zich bij de st8kers aangesloten. Ook groepen kraandrijvers van bedrij ven langs de havenkaden hebben het werk verlaten Bij het waterleidingbe drijf staakt niet het personeel van de machinedlenst. Het ongestoord voort gaan der watervoorziening blijft ge waarborgd. Nader vernemen wij, dat deze actie moet worden gezien als een antwoord op de laatste voorstellen van de rege ring om de lonen in de lagere loon- groepen van het overheidspersoneel met 3. 4 of 5 cent per uur te verhogen, terwijl de werknemers die In deze groe pen in Amsterdam zijn ingedeeld een loonsverhoging van 10 verlangen. Omstreeks hot middaguur heeft ook een groot deel van het circa 250 man tellende personeel van de IJ-veren het werk neergelegd. Slechts met de Val- kenweg-pont wordt, zo goed en zo kwaad als dat kan. het verkeer voor de vitale bedrilven en ook voor het vervoer van zieken voortgezet. B. W. gelasten werkhervatting B. en IV. van Amsterdam hebben be. -loten heden aan de stakers een brief te doen uitgaan, waarin zü gelast worden, morgen het werk te her vatten. Bjj niet-voldoening aan deze last •al ontslag volgen. Afkeuring over staking uitgesproken iet hoofdbestuur van de Ned. Chr. tond van Overheidspersoneel, ver- laart. dat het de volgens de Bond looi- de EVC geprovoceerde stakingen -n sterkste afkeurt, let hoofdbestuur vertrouwt er op. dat et Christelijk georganiseerde gemeen- •personeel in Amsterdam er aan zal ïedewerken de gemeentediensten i laai te doen functionneren door een orrecte uitvoering van hun taak er de overheid te steunen in de oitoefe- Bohemen of Mo ravië laten trekken en zodoende heeft men in de grote steden als Praag, Briinn of Presshurg (al Is er daar geen hongersnood) gebrek aan vlees, vet,melk boter en eieren. Ais er dus bij gelegenheid van een in ternationale voetbalwedstrijd opeens een kleine tienduizend „verwende" buiten landers zouden komen, zouden die de tekorten wel eens aan den lijve kunnen ondervinden, en dat wil men voorkomen. Vandaar dat Praag heeft gedecreteerd: „Niet te veel pottekijkers uit het bui tenland!" Staatswoekers Wie overigens „geluk" had en een vi sum kreee. moest er flink voor betalen, want voor dit visum en het reisje naar BrUnn, dat heen en terug hoogstens vier uur duurt, betaalde men. één ontbijt en één middagmaal Inbegrepen, de kapitale som van 78 gulden. Dit soort staalswoe- ker is achter het ijzeren gordijn ge woonte geworden. De Tsjechen hebben ln dit opzicht veel van de Hongaren ge leerd. De staat profiteert van de buiten landers, zij profiteert ook van de ellende onder de bevolking, evenals Hitler, die rijke Joden kapitale sommen liet beta len om te kunnen emigreren. De Tsjechische en Hongaarse bevol king moei ondraaglijke invoerbelastin- gen betalen, niet alleen voor levensmid delen uit het buitenland, maar ook voor geneesmiddelen, waarvan de meeat ge wone soorten ontbreken, terwijl men bij operaties dikwijls niet over de nodige verdovende middelen beschikt!! Volgens het Hongaarse dagblad „Hlrlap" mag een apotheker bepaalde geneesmiddelen niet afgeven, tenzij de dokter op het recept heeft aangetekend, dat de zieke in levensgevaar Is! De Tsjechische tand artsen hebben geen pollocain, zodat de Tsjechen volgens het blad „Glos Pracy" gevaar lopen dat zij in 1955 kiezen en tanden zonder verdoving moeten laten trekken. Ergerlijk ls daarby wat de staat aan kiespijn en tandheelkundige behandeling verdient. Alleen kinderen, jeugdige ar beiders (onder achttien Jaar), verder ar beiders ln de chemische industrie, to neelspelers. zangers en bespelers van blaasinstrumenten hebben ln Tsjecho- SlowakiJe recht op een gouden kroon of beugel tegen gereduceerde prijs. Alle pn- deren echter, die geen oud-goud bezit ten, moeten voor tandheelkundige be handeling goud kopen op de vrije markt en wel voor een prijs, die door de staat is vastgesteld, nl voor 150 kroon per gram. dat ls 20 dollar. Dat ls gewoon weg woeker. En dat speelt zich allemaal af in een zogenaamde sociale welvaarts staat. die zijn grenzen voor het buiten land afgrendelt Bloemencorso niet uitgesteld? Tijdens een gisteravond in Hlllegom gehouden vergadering van het Cen traal Bloembollencorso-eomité is be sloten de datum van het corso voor lopig op 23 April te handhaven. Wel Is overwogen met het oog op de ongunstige weersgesteldheid van de laatste weken het corso uit te stel len tot een datum na 23 April, doch het comité acht bjj nader inzien thans nog geen termen aanwezig om defi nitief tot uitstel te besluiten. Jeugdige Nederlanders in Nice in arrest en een 19-jarig Nederlands meisje, die zich uitgaven voor Amerikanen, zfjn gisteren te Nice gearresteerd en in de gevangenis gezet, daar zij in Orleans enige kfledungstutoken zouden hébben ge stólen. Zij vertrokken op 15 Februari van dit Jaar uit Eindhoven naar België, waar zU werk wilden zoeken. zy reisden eerst mar Antwerpen en vervolgens naar Brussel, maar (rokken toen door naar het zonnige Zuiden Eenmaal :n Nice namen zü hun intrek ln een hotel, waar zij zioh uitgaven voor Amerikanen, ter wijl zU verder voorgaven ouder te rijn daai rij werkelijk waren. BEURSOVERZICHT VERDEELDE STEMMING Amsterdam, 31 Maart De animo ls de laatste tijd niet erg groot. De handel i- van bescheiden om vang en de dagelykse koersbewegingen biyven beperkt. New. York sloot gisteren behoorlijk lager en ook hier sloegen de Internationale industrieën de beneden waartse richting in. Kon. Olie ging voorop met een daling van 7 punten tot 593. Daarna volgde Philips met een verlies van ruim 4 punten. Aku was slechts 1 punt lager. Ook de stemming voor Unilever viel mee; het margarine- oonoern gold ca. 388 tegen gisteren 391. De dividendverhoging van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij 9 - tegen v J 8%) bleek een kleine stimu lans te zijn voor de eoheetreaarteector. De gisteren geleden verhezen werd- .1 hier over het algemeen goed ingehaald H9M gold 145'1. tegen gisteren 142. Ook de cultuurmarkt had geen ongunstig verloop. De koerswinsten bleven welis waar tot fracties beperkt, doch af en toe ging hier aardig wat om. Amsterdam Rubber behaalde gisteren met f. 116.000 de grootste individuele omzet. Aandelen Malabar en Taloen werden circa 15 punten hoger geadviseerd. HVA opende aanvankelijk iets lager maar wist zich later aardig te herstellen Guldensbeleg gingen stil en ruim op peil. Beurs van Amsterdam Donderdag 31 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 103% 103 Grootboek obl102% Ned. '51 3% 102H 102A Ned. '53 3% 102% 102% Ned. '48 3% 100H 101 Mi Ned. '54 3% 101 101% Ned. '55 3% 100% 101 Ned. '47 3% 3 100ft 100 J* Dollarlng '47 3 97A 97% Investeringscert. 3 101'- 101' Ned. 62-64 3 101% 101% Indie -37 A 3100% 100^ Grootboek '46 3 100 ACTIF' AAN-~^CN Cult, Hand. en Ind. B 69 69% Nat Handelsbank 166% 166% Ned. Handelmü 228% 229% AKU 301% 300% Philips 363% 358% Unilever 391% 387% Wilton Feyenoord 223 215 B Biliton 2de r330 328% Kon Olie f.50 - 303 298 Kon. Olie 600 592% Amst Rubber 115% 115% Holl. Amer. UJn 187 188% Kon Ned. Stoomb 172% 174% Ned Scheepv Unie 181 181% HVA 149% 148% Java Cult 70% 69 Deli Md146% 146% Senembah 99% 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES r Gem. leningen Adam '47 3 Den Haag 193" 13.. eiden 1947 R'dam "37 I m 3«- Industr. Obligaties Philips Dr- 'ng 102% 101B 100% 102% 105% 105% Premie leningen 141 140 Eindhoven '54 2% 112% 112jj Enschede '54 2% 114% 114j J Den Haag '52 I 2% 135% 135 142 R'dam '52 I 2% 135% 135% Idem II 2 '1, 135% 135% Utrecht '52 2% 124 124 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank 249% 249 Rotterd Bank217% 216 TwentscheBank 222 222 Industrie Onderncmingei Ned. G. en Spir fabr 260 260% Kon. Ned. Grofsm. 159 159% Rott Droogd MIJ 540 Tieleman en Dros 51% 55 Zwanenb Organen 277 Handelsonderneming Borsumy. cv A f 1000 114 114% 158 L 158% Diversen Albert Heyn 270 L Ned M Walv. Vrt 79 L 79 Spoorwegen Dell Spoorw. My. 41 40% Amerik fondsen 57% 57 61 60% Nog enkele li en uit Leiden n om- ving Aandelen V K 30/3 Holl. Constructie 335GB 338 Int. Kunststof! Ind 93% 92% Kon Ned Edelmet 83% 83% Pref. w.a Idem 85%Gl Textiel Gebi v V. ..k 93%GB 94GB. Leidsche Wol-, 270G B 273G3 Ned Electrolasmy 298 297 Slkkens Lakfabr '53 330 335B. Ver Touwfabrieken 180%GB 180G.B. Wemlnk's Betonm. 149%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13