LEIDSCH DAGBLAD Boelganin wil praten, zelfs 1111 „Parijs" aanvaard is Franse Senaat kwam met royale meerderheid over de brug Tienduizenden demonstreerden in voornaamste straten van Brussel Professoren eontra verklaring van Ind. Hoge Commissariaat WEERBERICHT i 94ste Taai-gang r MAANDAG 28 MAART 1955 No. 28485 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 2504ft Redactie: 21507 De Sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft Zaterdag te ken nen gegeven, dat hij het denkbeeld van een conferentie der grote mogend heden, zoals door Eisenhower geopperd, toejuicht, mits dit zou bijdragen tot vermindering van de spanning in de were'd. Deze bereidheid van het Kremlin kwam tot uiting op het ogenblik, dat de Franse Eerste Kamer de laatste hand legde aan de goedkeuring van de Parijse accoorden, waardoor West-Duitsland souvereiniteit verkrijgt en over een leger zal gaan beschikken. De sombere voorspellingen van hen, die verwachtten, dat Moskou zich door de ratificering van de Parijse accoorden zou laten weerhouden van verder vredescontact met het Westen zoals de Sovjet-Russische propa ganda naïeve Westerlingen had trachten wijs te maken zijn hiermede dus weerlegd. Voor Boelganins uitlatingen zie men intussen pagina 2. De Franse Senaat is gisterochtend om half zes. eindelijk over de brug gekomen. Met royale meerderheid heeft de Eerste Kamer (de Raad der republiek) de vier accoorden aanvaard, waardoor de West-Duitse her bewapening in het kader >'an de NAVO mogelijk wordt, een West-Europese Unie van zeven landen kan worden opgericht en de Saarkwestie in grote lijnen werd bijgelegd. Het hoofdstuk dat het zwaarste te verteren was: de overeen komst inzak de West-Duitse herbewapening, ondervond natuurlijk de meeste weerstand, maar werd toch met de ruime meerderheid van 220 tegen I 14 stemmen aangenomen. De zes amendementen, waarvan de aanvaarding tot gevolg zou hebben ge had, dat de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) de accoorden opnieuw in behandeling zou hebben moeten ne men, zijn, na overtuigende tussenkomst van premier Faure, alle verworpen. Na veertig uur debatteren, waarbij 52 Se natoren het woord voerden, zt)n beide Kamers dus over al haar bezwaren heen gestapt. zodat president Coty alleen nog maar z(jn handtekening onder de tek sten behoeft te zetten om de Parijse ac coorden. die in September j.l. door Men- dès-France en Eden werden ontworpen, kracht van wet te verlenen. De Franse minister-president. Edgar Faure heeft er zich in zijn rede. die met intense belangstelling werd gevolgd, niet toe bepaald nogmaals de critlek te weerleggen die van zovele zijden op de accoorden was uitgeoefend; hij heeft bovendien een aantal regelen geformu leerd die Frankrijks buitenlandse poli tiek in de komende maanden zullen be- pa.en. De regcring-Faure beschouwt de ac coorden niet als een eindpunt, maar als een begin van de grondslag waarop een Verenigd Europa zal moeten worden op getrokken. Faure wees daarom op het eminente belang dat de regering hecht te aan een Westeuropese wapengemeen schap. Frankrijk zal er daarom bij zes andere landen op blijven aandringen dat dit plan zo spoedig mogelijk zal worden verwezenlijkt. Parijs zal voorts voorstel len doen om de militaire samenwerking onder de zeven landen van de West- Europese Unie ook een duidelijke poli tieke inslag te geven. In dat verband wil Frankrijk in overleg dus met zijn Westerse Geallieerden zo spoedig mo gelijk besprekingen met Moskou begin nen, en de premier bleek zelfs wel enige hoop te hebben dat zo'n conferentie al in Mei zou kunnen plaatsvinden, het tijdstip dus dat Mendès-France in zijn rede voor de V.N. het vorige jaar ge noemd heeft Faure verklaarde ook nog, dat zijn re gering de andere Westerse landen al over een gesprek met Moskou heeft ge polst en dat de antwoorden in beginsel wel bemoedigend zijn geweest. De even eens hoopgevende reactie van de Sov- jetrussische regeringschef Boelganin op Eisenhowers suggestie ten aanzien van een spoedige samenkomst tussen de voor- naamte Westelijke en Sovjetrussische leiders verlenen een bijzonder relief aan Faure's verklaringen. Het is toch te vroeg om te kunnen be oordelen of zo'n conferentie nu inder daad tot de onmiddellijke mogelijkheden behoort, en of daarbij het verlossende woord zal kunnen worden gesproken. Maar wel schijnt nu al opgemerkt te mogen worden, dat de vrees van zo vele Franse tegenstanders der Parijse accoorden. die tegenwierpen, dat door de Westduitse herbewapening de deur voor nadei overleg met Moskou cieiini- tief in het slot zou worden geworpen, reeds door de feiten is weerlegd! Het ziet er eerder naar uit, dat de Russen opnieuw willen bewijzen dat zij soepele en realistische politici zijn en dat in hun ogen een voldongen feit als de Duitse herbewapening geen onover komelijk obstakel mag vormen om met hun Westerse tegenstanders in overleg te treden. Wanneer deze veronderstel ling juist zou blijken, dan kan men de naaste toekomst weer met enig vertrou wen tegemoet zien. Want dan zouden twee dingen kunnen blijken: ten cer«te dat het Westerse blok door de Parijse accoorden een degelijker samenhang ver zekerd wordt, en ten tweede dat de toe nadering tot Moskou door die accoor den niet direct in de weg behoeft te worden gestaan, maar er zelfs door be vorderd kan worden. In elk geval is het in deze geestesge steldheid. zoals uit alle commentaren in i de ochtendbladen duidelijk blijkt, dat Frankrijk nu eindelijk zijn ja-woord aan de Parijse accoorden en de herbewape- I ning van Duitsland heeft gegeven. I Belgische demonstranten zorgden er voor. dat de grens met Nederland in de laatste dagen hermetisch ge sloten was. Een opname bij de grensovergang te Goirle-Poppel. Betoging tegen onderwijswetten rustiger verlopen dan verwacht werd; waterkanon in actie De demonstratie van tienduizenden Rooms-Katholieken in Brussel tegen de onderwüs-politiek van de regering-Van Acker heeft Zaterdag niet de angstwek kende vormen aangenomen, waarvoor werd gevreesd. Niettemin heeft de politie handen vol werk gehad: grote massa's demonstranten hadden toch kans gezien zich in het centrum te concentreren ondanks dc strenge maatregelen van de rijks wacht en de politie. Er moesten charges worden uitgevoerd en vooral van brand spuiten werd hier en daar een ruim gebruik gemaakt, maar tot werkelijke ernstige botsingen kwam het nergens. Dit is vooral te danken aan de zelfbeheersing, die van Socialistische en Liberale zijde aan de dag werd gelegd. Tegendemonstraties werden nergen op touw gezet en alleen werden de gebouwen van g^ioemde groe pen door aanhangers verdedigd tegen mogelijke overvallen. Er viel een aantal lichtgewonden en tweehonderd personen werden aangehouden. De R.K. partij is nu van plan haar actie voort te zetten in de plaats, waar dat behoort te geschie- de:n het parlement. Aanhangers van de regering onthielden zich met opzet van tegen-betogingen Inzake aanhangige processen Nederlanders Bromfietser - vader van 10 kinderen - verongelukt Zijn vrouw var schrik overleden (Speciale berichtgeving) De 56-jarige bromfietser Ililbert van der Weide uit Tiendeveen reed Zater dagavond op de weg van HollaiuLscIic- veid naar Noordscheschut tegen een voetgangster uit Ilollandschevcld. Van der Weide smakte tegen de grond en moest met een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis te Iloogeveen wor den overgebracht, waar hij later over leed. Zjjn 54-jarige echtgenote kreeg, toen zij op weg was naar het zieken huis een beroerte, aan de gevolgen waarvan zy gistermorgen is overleden Het echtpaar laat tien kinderen a7 - ter. De voetgangstcr die werd aange reden. kwam met de schrik vry. Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. Morgen droog en over het algemeen zonnig weer Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur) 29 MAART Zon op: 6 26 uur; onder: 19 09 uur. Maan op: 9.10 uur; onder: 1.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.44 uur en 19.13 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's Het stol lelijk overschot van de KLM-vtieger van Heyningen. die vorige week in Djakarta neerge schoten werd toen hij een verboden gebied binnenreed, werd op de be graafplaats ..Menteng Puin" ter aarde besteld. Collega's van de overledene dragen de kist naar de groeve. Onze Brusselse correspondent schat, dat er tussen het Noordstation en de Beurs in Brussel toch nog ongeveer hon- derdduizend demonstranten op de been zijn geweest. Vermoedelijk waren velen 1 kijkers", doch ook als slechts de helft van dit getal werkelijk als demon strant aanwezig is geweest, heeft de CVP toch een zeker succes weten te boeken. Wij hebben de gehele manifestatie kunnen zien, aldus onze correspondent, van een voortreffelijke „commando post" u:t. namelijk het balcon van het eerste hotel van België, „Metropole" op het De Brouckèreplein, in het hart van Brussel De grote boulevard, welke het loord-station met het Zuid-station ver bindt. de grote slagader van de Belgi sche hoofdstad, was precies klokslag 12 uur bezet door een machtige menigte, die luid protesteerde tegen de onderwys- ontwerpen van de regering. De gendarmes hebben, op enkele uit zonderingen na. blijk gegeven van gro te discipline en begrip voor de situatie. Om 12 uur begon het geroep in de straten en op de boulevards: „weg met Collard", „A bas Collard" Vlaamse strijdliederen weerklonken, ondermeer de voortdurend herhaalde „Vlaamse Leeuw de Brabangonne en „Naar wijd en zijd". Er werd geroepen „Collard naar Moskou", gescandeerd werd er ge schreeuwd ..De gendarmes met ons", „Harmei" (de naam van de vorige R.K. minister van Onderwijs) etc. Het Brouckère-ple:n werd op een ge geven moment door een charge van de bereden rijkspolitie ontruimd en zo wer den de manifestanten gescheiden in twee grote groepen De eerste groep be zette de boulevard van het Noord-sta tion tot aan het Brouckère plein, de tweede groep van het Brouckère-plein tot aan de Beurs en verder tot het Zuid station. Aan het Noord-station en het Zuid station dienden de gendarmes op een bepaald ogenblik gebruik te maken van het waterkanon, dat in een minimum van tijd een aantal verhitte manifestan ten kletsnat spoot. De R K. oud-minis ter van Binnenlandse Zaken haalde de Rijkswacht echter over. het kanon weer buiten gebruik te stellen. Slot op Pag. 2 In het „Nederlands Juristenblad" hebben, zoals gemeld, prof. mr J. M. van Beminden (Leiden) cn mevrouw prof. mr D. HazewinkelSuringa, hoogleraren in het Strafrecht, een protest gepubliceerd tegen de wjjze, waarop „aan ongeveer 25 Nederlan ders en een onbekend, maar groot aan tal Indonesiërs" door de Indonesische politie bekentenissen worden afge dwongen in tegen hen aanhangig ge maakte zaken wegens beweerde acties tegen de Indonesische regering. Naar aanleiding van dat protest heeft gelijk bekend het Hoge Commissa riaat van Indonesië in Den Haag op 3 Maart een verklaring afgelegd, waar in de conclusies van beide hoogleraren „lichtvaardig" en zelfs „misleidend" worden genoemd. In het „Nederlands Juristenblad" van 26 Maart, maken prof. Van Remmelen cn prof. Hazewinkel—Suringa naar aan leiding van dit antwoord o.a de volgen de aantekeningen: „Ons stuk. waarop het Hoge Commis sariaat reageert, had tweeërlei doel: le. aan te tonen, dat ernstige mishandelin gen waren bedreven door de politie in Indonesië. 2e. dat door die mishandelin gen het volstrekt onzeker was geworden of er ooit een complot heeft bestaan en of de thans verdachten daaraan hebben deelgenomen. Van een weerlegging van de mishan delingen is geen sprake. Dit zou ook moeilijk zijn geweest. Wij citeerden een aantal brieven, waarin gevangenen klaagden, dat de politie hen mishandeld had, teneinde hun getuigenissen en be- Londen nog steeds zonder kranten De Londenaars. die sedert Vrijdagmid dag zonder hun krant leven, moesten het ook heden, Maandag, nog zonder deze lectuur stellen en een einde van het geschil tussen dagbladeigenaren en vakbonden Is nog niet in zicht. Zevenhonderd technici zijn sedert Vrijdagochtend in staking voor hogere lonen. De in Londen uitgegeven natio nale bladen zijn hierdoor getroffen. De BBC gai overzichten van de voor naamste resultaten van een der belang rijkste sport-weekends- onder meer wer den de „Grand National" en de jaarlijk se bootrace tussen Oxford en Cambrid ge gehouden. Zondagavond waren bijna alle tijdschriften In Londen verkocht. Nieuwe Ierse gezant Mevrouw Josephine Mc Neill. gezante van Ierland in Nederland, is benoemd tot gezante by de regeringen van Zwe den en Noorwegen, met permanente standplaats te Stockholm. In haar plaats is benoemd tot gezant te 's Gravenhage de heer Timothy Joseph O'Driscoll, thans secretaris-generaal bij het minis terie vnn Buitenlandse Zaken en voor zitter van het Bureau tot bevordering van de export naar de dollar-gebieden. Morgen verkiezingen in Suriname Gedurende het weekeinde voor de verkiezingen in Suriname, die morgen worden gehouden, heeft de opwinding onder de ingezetenen wel haar top punt bereikt door twee grete propa- ganda-optochten van de twee belang rijkste tegenstanders, nl. een optocht van de coalitie Nationale Partij Su- riname-Verenigde Hindoestaanse Par ty en de andere georganiseerd -door het „Eenheidsfront". In de gehele stad was geen taxi of autobus krijgen. Het openbare leven was reed- vroeg in de morgen ontwricht. De politie had ae nanden vol om te voorkomen, dat beide optochten elkaar in de weg zouden lopen. Bereden Belgische Rijkspolitie met getrokken sabel in actie op een der boulevards in Brussel bij het verspreiden van een groep demonstranten. kentenissen af te dwingen. Deze brieven, op verschillende tyden, onafhankelijk van elkander geschreven aan familie leden, vrienden en autoriteiten, maken zozeer de indruk van betrouwbaarheid, dat iedere onbevooroordeelde daardoor de zekerheid zou krijgen dat mishan deld is De brieven, door ons geciteerd, kunnen met een aantal andere worden vermeer derd. die evenzeer de indruk maken be trouwbaar te zijn. Op deze grond was het onzerzijds allerminst lichtvaardig of misleidend er op te wijzen, dat in de thans, in Indonesië aanhangige proces sen verklaringen worden afgedwongen. Misleidend is veeleer de verklaring van het Hoge Commissariaat, dat ons in de mond legt. dat èlle Nederlandse verdach ten door martelingen zijn gedwongen tot het afleggen van verklaringen. Dat hebben wij niet gezegd. Er zijn immers ook nog verdachten, die geheel ontkennen en blijven ontkennen iets met de zaak uitstaande te hebben, maar die men om welke reden ook niet heeft durven martelen. Indien echter uit i :n aantal verschil lende verklaringen blijkt van mishande lingen to a van onderdompeling in een vijver) is dit voldoende reden or' te schrijven zoals wij deden „dat mis handelingen wel de. jk hebben plaats gehad". Doel van ons betoog was om de rege ring van de Republik Indonesia ervan le overtuigen, dat de politie haar uit de hand gelopen was en dat zodoende dc meest elementaire waarborgen voor een verdere goede en onbevooroordeel de rechtspleging ontbraken. Wij vrees den cn vrezen, dat dc rechter in Indo nesia wellicht niet op de hoogte van de wijze, waarop de verklaringen door dc politie in elkander waren gezet en verkregen door deze onware verkla ringen zou worden misleid. Wat het tweede punt aangaat, n.l. of er een complot heeft bestaan: in de door ons geciteerde brieven en ook in degene, die verder in ons bezit zijn, wordt tel kenmale gesproken over door de politie en haar handlangers gesuggereerde ver klaringen omtrent een complot, waarvan de schrijvers dezer brieven nog nimmer hadden gehoord. W(j meenden, dat het onze plicht was er op te wijzen, dat in die door de politie gesuggereerde verklaringen telkens ge sproken wordt over personen, die in In donesië allerlei handelingen zouden heb ben verricht, terwijl aangetoond en be wezen kan worden uit verklaringen hier tc lande onder ede ten overstaan van notarissen afgelegd dat de ge noemde personen reeds lang uit Indo nesië weg waren op het moment, waarop zij volgens de Indonesische politie de hun in de schoenen geschoven hande lingen zouden hebben verricht. Op die gronden hebben wij geschreven, dat het weliswaar ondoenlijk was gezien het 6 Slot op Pag. 2 Djem is bereid tot onderhandelingen j De premier van Zuid-Vietnam. Djem, Is bereid te proberen een einde te ma ken aan de gevaarlijke crisis in het land door zyn persoonlijke vrienden in /ijn regering tc vervangen en zyn kabinet op een bredere basis te plaatsen, aldus I deelde hy Zondag mede. Hy zei dit op een persconferentie nadat een ultima tum was afgelopen, dat de leiders van de drie legers van religieus-politieke secten hadden gesteld en waarin zjj hervorming van de regering en verkie zingen voor een Nationale Vergadering eisten. Djem verklaarde zich bereid deze lei ders te ontmoeten om hun mening te vernemen over nieuw te benoemen mi nisters en het regerlngsprogram HU sprak berichten tegen volgens welke hij van plan was de leiders van de secten de Caodisten, de Hoa Hao en de Binh Xuyen te arresteren zodra zU een voet in zijn palels zouden zetten. Pe leiding van de legers der secten maakte Zaterdag bekend, dat zy verkie. zingen voor een Nationale Vergadering, een regering van nationale eenheid en vereniging van alle strijdkrachten onder cón bevel had geëist. Djem zei Zondag dat h(j Juist daarom persoonlijk met de leiders van de drie groepen wilde spre ken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1