FA wWITJ 26 IJl*7 ij28 fTl29 #7730 H Hoogtijdag voor Leidse Slachtveemarkt American ya star LEIDSCÏI DAGBLAD - MAANDAG 28 MAART (Ingez. Med.-Adv.) 'J &TEROAG ZON DAG N DAC W^Ê^WO IN S 0 A G WOENSDAG f A W «'"i. M "'■"'kM |4i maast M i, In V.S. gevaar voor Na de Parijse accoorden Spoedig algemene dienstplicht in meuwe depressie rood Oost-Duitsland? Duizenden „vrijwilligers" voor de Volkspolitie (Telefonisch van onze correspondent in Bonn). Doordat de Franse Senaat Zondag ain goedkeuring aan de Parijse verdra- ren heeft gehecht, is de politiek van de Westelijke mogendheden in een nieuw ïadium getreden. In Bonn heerst daar- iver in regeringskringen grote voldoe- ling. Adenauer heeft reeds verklaard lat men nu weer een schrede verder is :ekomen op de wee naar de vrede in :uropa. Men is er echter ook buitenge ren n benieuw naar hoe de tegenmaat- eeelen er in werkelnkheid zullen uit- i. die reeds door de Communistische eeerine van de Oostzone als reactie op ratificatie door het West-Duitse taatshoofd prof. Heuss werden aange- :ondigd. Het officiële orgaan van de S.E.D. de Socialistische Eenheidspartij Duits- ..Neues Deutschland". dat in de lostzone met een oplage van ongeveer en half millioen uitkomt, en dat als de preekbuis van de Russen wordt bc- chouwd. heeft gisteren in een lang ar- ikel aangekondigd, dat duizenden jonge rbeiders. boeren en studenten de ver lichting op zich hebben genomen twee aar lang in de Volkspolitie te gaan ienen. Men neemt in Bonn aan, lat in de Oostzone de algemene dienst- Jicht zal worden ingevoerd. Ook gingen, aldus „Neues Deutsch- and". de arbeiders in de grote fabrie- en van Oost-Duitsland en Oost-Ber- ijn er hoe langer hoe meer toe over ogenaamde „Kampfgruppen" op te ichten, die natuurlijk ook bewapend rorden. Toch zou. nog steeds volgens .Neues teutschland de regering van de Oost- one nog steeds in de eerste plaats er laar streven de Duitsers van het Oos- en en van het Westen gezamenlijk aan en conferentietafel te laten plaatsne- nen. s Ongeveer duizend gevangenen, die in ie gevangenissen van de Oostzone zit- en opgesloten, zouden tengevolge van len amnestie, waarover al wekenlang [esproken werd. in vrijheid worden ge teld. Maar het rode ministerie van Amerikaanse conservatieven ageren tegen Eisenhower Een groep conservatieve Republikel- ,en in de Ver. Staten heeft een cam- tagne aangekondigd om de leiding van Republikeinse party te ontnemen aan „New Dealers en internationalisten" De "..New Deal" was destijds de „nieuwe ideling" van wijlen president Roose- ;lt, die op binnenlands gebied vooruit- revend was en op buitenlands gebied .er ver wilde gaan in de samenwerking net de Sovjet-Unie (Jaltal). De groep, die verenigd is in de „Abra. iam Lincoln Club" (opgericht in 1945) s officieel niet verbonden met de Re- lubhkeinse partij. De voorzitter van de lub, Bundy, zei, dat „bijna het gehele imerikaanse kiezerscorps schreeuwt om en conservatief, pro-Amerikaans lei- erschap. Degenen, die in 1952 op Eisen- lower stemden wilden een verandering, naar Eisenhower heeft hun die ver- indering niet gegeven", aldus Bundy, lie er bescheiden aan toevoegde: „Wij ;unnen dat wel en zullen het doen ook". Adenauers chauffeur wegens botsing veroordeeld (Van onze correspondent in West-Duitsland) chauffeur van Bondskanselier idenauer. Wilhelm Klockner, die de raaie titel „Kriminalassistent" mag roeren (het is' moeilijk daarvoor in het lederlands een juiste vertaling te vin- lenj is door een rechtbank in Wiesbaden ot een boete van 300 mark veroordeeld, imdat hij in die stad een ongeluk heeft ieroorzaakt. Adenauer zat toen zelf niet n de wagen en dat is misschien wel de oornaamste reden geweest waarom flockner op een avond in November op en kruispunt tegen een van rechts omende autobus is gebotst. Adenauer houdt er van met een gewel- iige vaart te rijden en dikwyls gaat zijn hauffeur, zelfs als hij over de 100 kilo- neter rijdt, hem nog niet vlug genoeg!! Maar wanneer de Bondskanselier ach- er Klockner in de auto (een imposante tfercedes 300) zit, stuiven steeds „witte nuizen" voor hem uit. „Witte muizen" Korden in West-Duitsland de politie mannen op motorfietsen genoemd, die ritte petten dragen en de straten en regen in de ware zin des woords voor loge personages moeten „schoonvegen", tdenauers chauffeur behoeft dan nooit ekening te houden met verkeer dat van ien andere kant komt. Met die witte muizen voorop wordt jlfs één-richtingsstraten ingereden van ie kant. van welke zulks voor gewone tervelineen verboden is. Een bekend ïuits weekblad publiceerde kort geleden log een foto van een weg in de onmid- lellijke nabijheid van Adenauers huis ln thondorf Men zag. dat de wagen van ie Kanselier met grote vaart langs het lordie schoot waarop duidelijk „verhe ien 'toegang" staat Dat gebeurt daar laast. iedere dag. Op de dag, dat het ngeluk des avonds tegen 11 uur gebeur de was Adenauer nog om halfacht in lonn waar hy deelnam aan de ver- lezing van dr Gerstenmaier tot presi- lent van de Bondsdag. Klockner had over de Autobahn naar Limburg de Lahn gebracht, waar de Bonris- anselier om kwart voor negen op -en erea dering het woord moest voeren. Sort voor tienen, beklom Adenauer al- ïepr een ander spreekgestoelte in Wies iaden! Terwijl hij daar sprak ging Ilockner benzine innemen Toen reden g echter géén witte muizen" voor zijn rasen uit! Alleen een politieman uit Wiesbaden was naast hem gaan zitten om hem de weg te wijzen. Klockner reed ïeer hard en toen er een autobus aan hvam, die voorrang had. kon hij op de door regen glad geworden weg niet vlug !enoeg stoppenTwee personen in de autobus werden gewond De auto van Adenauer was van voren helemaal tn- tedrukt en zo zwaar gehavend, dat de Kanselier in een andere (geleende) Kagen naar huls moest terugkeren Justitie in Pankow, de Oost-Berliinse wijk waar de regeringscentra gevestigd zijn. heeft thans laten weten, dat men met die amnestie toch nog wel even wil wachten om eerst te zien hoe de uit werking van de Parijse accoorden zal zijn. Een commentator van de Moskouse radio-omroep heeft, zoals trouwens ook wel te verwachten was geweest, naar aanleiding van het feit dat Bondspresi dent Heuss zijn handtekening onder de accoorden heeft gezet, verklaard: „Heuss en de leden van de Bondsdag en de Bondsraad, die voor de ratificatie hebben gestemd, hebben een zware ver antwoording tegenover het Duitse volk op hun schouders geladen. De Parijse accoorden zullen de hereniging van Duitsland op democratische grondslag ernstige hindernissen in de weg leg gen". Planeet Mars nu goed ziehtbaar Nieuwe electronen-camera van belang voor astronomie De John Hopkins University en het John Hopkins Hospital (Baltimore, Ma ryland, V.S.) hebben bekend gemaakt, dat men erin geslaagd is een nieuwe electronen-camera te vervaardigen, waar mee tijdens proefnemingen, die eerder plaats vonden, ongeëvenaarde foto's in de planeet Mars zijn gemaakt. In de bekendmaking, die door de Uni versiteit en het ziekenhuis gezamenlijk werd uitgegeven, heet het, dat de nieu we camera wellicht een revolutie in de astronomie teweeg zal brengen. De camera werkt ongeveer als televi sie. Beelden worden opgevangen en op een scherm gereproduceerd. Het voor naamste verschil zit echter hierin, dat de camera het beeld verscheidene dui zenden malen weet te verscherpen. Volgens een bekendmaking van het ,Lowell"-observatorium te Flagstaff. Arizona, waar men de proeven met de nieuwe camera nam, worden nu bepaal de wijzigingen in de camera aangebracht welke het wellicht mogelyk zullen ma ken om dingen op Mars te zien. die te voren geen menselijk oog op de aarde ooit aanschouwd heeft. Churchill hoopt zijn werk nog langer voort te zetten Sir Winston Churchill heeft Zaterdag op een by'eenkomst in zijn kiesdistrict te Woodford Essex) verklaard, dat hij de kiezers, die hem hebben afgevaardigd dertig jaar heeft gediend en dat hy „alle hoop heeft dit nog langer voort te zetten". De aanwezigen juichten hier op de oude staatsman luide toe. De „Queen Elizabeth" is op zoek naar slecht weer Reuther pessimistisch Volgens Walther Renther, voorzitter van de CIO, een van de twee grote Amerikaanse vakverenigings-organisaties zyn er in de Amerikaanse economie gevaartekenen van een nieuwe depressie merkbaar, daar (evenals ln het begin van de jaren '20) zy, die te weinig hebben, minder krijgen en degenen, die teveel hebben nog meer krygen. Tussen 1953 en 1951 nam de omvang van productie, werkgelegenheid, lonen en inkomen der boeren af. De winsten namen echter met bijna 25 procent toe. In de jaren voor afgaande aan de depressie van 1929 is volgens Reuther hetzelfde het geval ge weest. Twintig doden in Birma bij overval op trein Opstandelingen hebben ten Westen van Mandalay in Birma met behulp van drie bommen een trein laten ont sporen. Twintig passagiers kwamen om het leven, een veertigtal werd gewond. Direct na het ontsporen vielen de opstandelingen de trein met automa tische wapens aan. Bij de plundering werden twee reizigers gedood, omdat zij niet snel genoeg hun bezittingen afga ven. Vloer van gewapend beton van zeven ha oppervlakte In Algiers, in de provincie Constan- tine. is een vloer van gewapend beton van 7 heotaren oppervlakte vervaar digd om een kunstmatig meer van 160 millioen kubieke meter in bedwang te houden. De stuwdam werd vervaardigd uit stukken rots die van een naburige heuvel werden gehaald door middel van een lopende band van 2 km. lengte met een capaciteit van 700 ton oer uur. Om deze stuwdam waterdicht te ma ken. werd hii bedekt met een laag van op elkaar gestapeld asfaltpapier. dat nog eens met een dikke laag asfalt werd bedekt en waaroverheen een vloer van gewapend beton werd gelegd waarvan de oppervlakte 7 hectaren bedroeg. De jeugdige Lysikof had ontmoeting met zijn ouders Valery Lysikof, de 17-jarige zoon van een luitenant-kolonel bij de Sovjet- russische luchtmacht, die in West-Ber- lyn asyl heeft gekregen, heeft Zaterdag bij een ontmoeting met zijn ouders in het Amerikaanse hoofdkwartier in het Westelijk stadsdeel meegedeeld, dat hy onder geen omstandigheden by hen wenst terug te keren. Het 83 000 ton metende Britse passa- siersschip „Queen Elizabeth" is Zater dag uit Southampton vertrokken op zoek naar slecht weer. Het schip voer uit met een minimale bemanning van 600 koppen en een aan tal geleerden en technici Het doel van de reis, die waarschynlyk naar de Golf RECHTZAKEN Het aanrijden van een schooljongen die onder leiding van een „verkeersbri- gadiertje" op het oversteken van de Marnixstraat te Amsterdam stond te wachten is vandaag een 41-jange ver tegenwoordiger op een veroordeling con form de eis tot f. 50 boete door de rechtbank te staan gekomen. De Kan tonrechter had hem f. 100 plus zes maanden ontzegging opgelegd. De verdachre had verklaard die be wuste dag ln November 1954 na een toestemmend teken van een der brlga- diertjes naar de stoeprand te zijn gere den. Een 12-jarige jongen was met zyn uitstaande richtingaanwijzer in aanra- van Biscaje zal leiden, is de nieuwe king gekomen en had een buil opgelo- dempingsvinnen, die kort geleden zyn pen. De Officier had het onverantwoor- aangebracht. te beproeven. De geleer-I delyk genoemd .in de spitsuren de lei den en technici aan boord hopen op ding voor net oversteken aan kinderen zware golven en een stevige storm. 1 toe te vertrouwen. LEIDERDORP I BURGERLIJKE STAND GeborenGreta, dochter van J. Maryt en K. Baars. Ondertrouwd: W. P. Koolhaas. 27 jr en A. C. C. Spaans. 21 Jr; H. Vertioogt, 24 jr en J. L. de Jong. 30 jr. Getrouwd: J Verhoogt en S. van Dijk. Overleden: A de Ridder. 1 Jr; J. Th. P. Alofs, 74 Jr, echtgenoot van J. M. v. Llerop. VOORSCHOTEN Papenwegsche polder Onder leiding van de heer J. Zonne veld voorzitter, werd in „Het Wapen van Voorschoten", een vergadering ge houden van stemgerechtigde ingelan den van de Papenwegsche Polder, on der Wassenaar en Voorschoten. De reke ning, dienstjaar 1954, werd na, bespre king. vastgesteld op een bedrag van f. 7.15953 met een voordelig saldo van f. 2.832.78. "De commissie voor het nazien van deze rekening, bestaande uit de heren A. W. van Leeuwen en L. J. van Aken, hadden de rekening met de bescheiden by de secretaris-penningmeester M. G. Emeis, gecontroleerd, en in orde bevon den. Hierna kwam in behandeling de be groting dienstjaar 1955. waarin om. re kening was gehouden met de verhoging met 6?ó van het loon van de bedienaar I van het electnsche gemaal; herstelwerk aan een duiker en verbetering van het wegdek van de Nieuweweg onder Was senaar. De begroting werd vastgesteld op een bedrag, in ontvangsten en uitgaven, van f. 7.517.11 met een post onvoorzien van f. 1.328,97. De gewone omslag werd ver laagd van f. 19,tot f. 16,— per H.A. Tot leden van de commissie voor het nazien van de in het volgend jaar af te leggen rekening werden benoemd de he ren P. F. van Vliet en C. G. Onder water en tot plaatsvervangende leden de heren J. Westgeest en G. v. d. Hulst. Na gehouden stemming werd tot be stuurslid herkozen de heer A. Roden burg te Voorschoten. By de rondvraag werd het bestuur verzocht pogingen in het werk te stel len om de brug over de Schenk- of Veenwatering aan de Nieuweweg ver laagd te krygen, mede in verband met het onderhoud van het wegdek, waar voor de Papenwegsche Polder en de Ste venshofjes Polder moeten zorgdragen. Ook de jaarwedden van het bestuur en de posten kosten vallende op e ver gadering van ingelanden en van het bestuur, werden veel te laag gevonden. Aan het einde van deze vergadering dankte de heer L. J. van Aken, als ge machtigde van het R.K. Armbestuur van Voorschoten, het bestuur voor de verlaging van de polderlasten en het werk, dat in het belang van de ingelan den wordt verricht. JAARVERGADERING R.K. E.H.B.O. In het Gezondheidscentrum heeft de RK. E.H.B.O. afd. Voorschoten haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Lippens, opende de vergade ring en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de docent, dokter F. J. M. Tonino, en de geestelijk adviseur ka pelaan A. Groenendijk. De agendapun ten werden vlot afgewerkt. Bij de mede delingen werden de komende onderlinge wedstrijden in Leiden op 17 April en in Voorschoten op 20 April a s. besproken. Uit het jaarverslag bleek het prachtige resultaat van de gevoerde acties. Geme moreerd werd de viering van het vijf jarig bestaan en de verhuizing naar het Gezondheidscentrum. Er werd dank ge bracht aan het gemeentebestuur voor deze unieke gelegenheid Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging op gezonde financiële basis staat. Bij de verkiezing der aftre- I dende bestuursleden werden beide her- kozen, n.l de heer J. van Haasteren en de heer A. van Haastrecht Ook de com- missaris van materiaal de heer L. van Haastrecht werd herkozen Vervolgens deed de voorzitter enige voor stellen tot aankoop van cursus- en ver bandmateriaal. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt Dirk Nijland overleden BEKEND SCHILDER EN GRAFICUS Gisteravond is na een langdurige ziekte te Santpoort op 73-jarige leeftijd overleden de Nederlandse schilder en graficus Dirk Nijland. Nijland, die te Dordrecht werd ge boren, nam, door zyn typisch Hollands werk en zijn grote liefde voor de rivieren, de zee en de polders, een bijzondere plaats in onder de hedendaagse schil ders. Vele van zijn kunstwerken zijn ln het bezit van musea, o.a. van het museum „Króller-Müller" te Hoenderloo. De begrafenis zal geschieden Woensdag a.s. op de Ned. Herv. begraafplaats te Wassenaar. Kustvaarder „Lea" aan de grond De 200-ton metende Nederlandse kustvaarder „Lea" uit Groningen. Is naby Whitby (Yorkshire) aan de grond gelopen. De vijf leden van de bemanning hebben het schip verlaten en zich ge voegd bij de vrouw van de kapitein en haar drie kinderen, die reeds eerder van boord waren gegaan De „Lea" zit stevig vast tussen de rot sen, vlakbij de kust een beruchte plaats voor de scheepvaart. Volgens functionarissen van de kustwacht zal schip ernstig gevaar lopen als de wind aanwakkert. De „Lea" was met een lading aard appelen op weg van Aberdeen naar Whltstable. (Ingez. Meded.-Adv.) Onthoud dit «£oed! (Ingez. Meded.-Adv.) In kleur... apart! of degelijk zwart! Rond de Veemarkt Ruimtegebrek een geduchte handicap Het bestuur van de „Vebo' heeft Vrijdag weer eens getoond een Veetentoon stelling te kunnen inrichten en het is gebleken, dat het niet alleen de gunst heeft verworven van de fokkers op de grote najaarstentoonstellingen, maar dat het in de slechts 5 jaren dat er Paasvectentoonstellingen door de Vebo worden gehouden, ook de mesters aan zich heeft weten te binden. Dit is even belangrijk! Immers de Leidse Veemarkt is de laatste jaren, ook als Slachtveemarkt sterk toegenomen en met zulk een collectie vee van misschien nog ongekende kwaliteit als er Vrydag getoond werd te kunnen demonstreren, betekent een buitengewone propaganda voor de markt. De talrijke bezoekers waren dan ook opgetogen over zoveel vak manschap en kunde op het gebied van de veemesterij- De schelding van zwart bont van het rood-bonte vee is een gelukkige beslissing gebleken. Het is hier niet de plaats voor een verslag van deze tentoonstelling, doch we willen er toch in ons wekelijks marktpraatje nog dit van zeggen, n.l., dat het ruimtegebrek op zulke dagen een geduchte handicap is, waardoor niet alleen het publiek is gedupeerd, maar ook de jury nauwelijks naar behoren haar taak kan verrichten. Op de nieuw in te richten veemarkt zal de Vebo haar vleugels echter wel wat breder kunnen uitslaan En daar zal zij ongetwijfeld hard naar verlangen! De handel in slachtvee was in de af gelopen week onder de invloed van een nog altijd ruim aanbod, aan de kalme kant, hetgeen ook op de verschillende tentoonstellingen het geval was De sla gers kunnen zich ruimschoots voorzien en gaven geen buitensporige prijzen. Een enkele hoog bekroonde koe of vaars ging wel wat hoger, maar globaal genomen bleef men voor het mooie Pa as vee toch liefst beneden de f3 per kg. geslacht gewicht, terwijl onze marktnoteringen wraren voor de eerste kwaliteit f 2 65 f2.75, 2de en 3de soort f2.20—f2 60 en de magere soorten voor de fabrieken ge middeld f2.— per kg. geslacht gewicht. Stieren voor de slacht f 2.25f 2 50 per kg. Kalf- en melkvee werd eveneens ruim aangeboden. De handel bleef kalm gestemd, met vrijwel onveranderde prij WARMOND BURGERLIJKE STAND GeborenElisabeth S., dr van W. A. van Ss en J. de Pater: Hermanus M. J„ zn van Joh. Slkklng en A. J, van Schle: Maria Th. J.. dr van W. G. J. van der Geest en Th. C. Hulsebosch. Ondertrouwd: C. G. van Wlnsen, 26 Jr en P. C. Fr. Hoek. 23 Jr. Getrouwd: R. de Jong, 27 Jr en R. C. M. van Hulst, 19 Jr. MEISJE ONDER DE BUS. Zaterdagmiddag is het 4-jarig doch tertje van de heer K. Hoogervorst uit de Padoxlaan met haar been onder een bus van de N.Z.H. terecht gekomen. Zij speelde met enkele andere kinderen op een zandberg langs de Zweilandstraat en stak plotseling de rijweg over met bo vengenoemd noodlottig gevolg. Dokter Reinvaan verleende de eerste hulp en constateerde een zware bloeduitstorting en enkele gebroken teentjes. Het meisje is in een ziekenhuis te Leiden opge nomen. kalm van de hand met onveranderde noteringen Vette kalveren zeer duur. f2 40—f3 20 per kg in de goede en prima klassen De aanvoeren van nuchtere kalveren waren ongekend groot. Toch was de handel zeer bevredigend en bleven de prijzen van f0 95f115 per kg levend gewicht standhouden Veel werd voor de industrie gekocht voor export en ook voor geslachte ex port naar Engeland De varkens konden - vooral de ex portsoorten en de prima slagersvarkens tegen f 1.88f 1.92 per kg. levend ge wicht behoorlijk vlot worden geplaatst Minder courant licht goed flauw, f 1 78 f 1 82 en zeugen vrij goed te verkopen van f165—f 1.80 per kg. toe. Biggen en 0PIlopers Iets beter en prijshoudend en de zen. Guste koeien voor de weide gingen, j paarden waren weer even duurder, mede ondanks het zachtere weer, nog uiterst I door vraag voor export. Op Woensdag 13 April hoopt professor mr P S. Gerbrandy 70 Jaar te worden. Het Centraal Comité van A.R Kiesver enigingen zal in overleg met prof. Ger brandy hem op de dag van zyn verjaar dag een receptie aanbieden, waarop allen, die met het Centraal Comité hem willen gelukwensen, daartoe de gelegen heid zullen hebben De voorzitter van het centraal comité, de heer dr J. Schouten, zal bij de aanvang van de receptie het woord voeren. De receptie wordt gehouden op Woensdagmiddag 13 April ln hotel ..Witte Brug" te 's-Gravenhage Kerkelijk Leven N'ED. HERV. KERK Bedankt voor Kampen H Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort (vac. dr F. H. von Mcljcnfeld) C L. Ruben te Helpman (Gr Te Buitenpost S, de Vries te Sel- lingen (Gron.). Aangenomen naar Tulndorp-Oostzaan J. C Schouten, cand. te Amsterdam. Naar Dee Why (bij Sydney* W. F. v. Brussel tp Mlnnertsga GERE EMBENTEN Beroepen te Schevenlngen J. B. Bel te Krabbe ndyke. de enige echte Amerikaanse sigarettentabak WASSENAAR GROTE B.B.-OEFENING IN WASSENAAR-NOORD. Zaterdag werd een tweede oefening Bescherming Bevolking gehouden, deze keer voor de B B.'ers m Wassenaar- Noord. Boven het terrein van de denk beeldige ramn. Deyleroord. verschenen om half vier vliegtuigen, hetgeen het be gin van de oefening betekende. Veron dersteld werd. dat deze vliegtuigen bommen hadden afgeworpen, welke hui zen hadden getroffen, branden veroor zaakt, wegen versperd en slachtoffers gemaakt. De blokploegen stonden ge reed in de beide scholen in de buurt schap. het wilkhoofd. de heer G. J. van der Stoel, hield het Deylerhuis met zijn staf bezet en op het hoofdbureau van politie was weer de plaatselijke staf on der leiding van commissaris Maandag aanwezig. Aangenomen werd. dat alle telefoonverbindingen waren verbroken, zodat de berichtgeving ditmaal moest plaats hebben door melders en ordon nansen. De oefening, waarvan het verloop werd gevolgd door de burgemeester dr S. baron Van Wijnbergen, het kringhoofd uit Katwijk de heer K. D Gerth van Wyk en het wijkhoofd uit Wassenaar-Zuid de heer A. Borst, was ongeveer gelijk aan de vorige. De voornaamste verschillen waren het dreigende gevaar van het overslaan van de brand in de H.TÜ.- remise naar de nabije munitie-opslag- plaats en de taak van de reservepolitie om naast de afzetting ook acht te geven op plunderaars, welke laatstgenoemde opdracht zij prompt vervulde. Na de oefening was er een reünie in het Deylerhuis, waar de deelnemers zich o.a. konden tegoed doen aan de erwten soep van de dienst sociale verzorging. Hel Leidsch Dagblad De krant voor iedereen De „Westerdam", met aan boord o.a. de chef van de Luchtmachtstaf lultenant-generaal-waamemer A. Ba- retta en de heer D. J von Baliuseck, zal vanavond te Rotterdam binnenlopen. De debarkatie is bepaald op 21 uur. BEURSOVERZICHT PRIJSHOUDENDE MARKT. Amsterdam. 28 Maart. Het ls in lange tijd niet voorgekomen dat een Maandag zo stil is geweest op de Amsterdamse effectenbeurs als van daag. Niemand scheen er veel voor te voelen tot affaire over te gaan. de hoe ken lagen stil en de koersfluctuaties bleven uiterst beperkt. De onzekere ontwikkeling in Wallstreet achtte men het meest voor de hand liggende argu ment voor deze lusteloze stemming. Hoewel de affaire dus beperkt bleef was de ondertoon toch niet ongunstig. Bij de internationale soorten noteerde Unilever een puntje hoger op 394%. De overige soorten goed op peil. Op de Scheepvaartsector trok Hol land—Amerika Lijn een kleinigheid aan. Voor het overige bleven de courante fondsen hier in één doen met Vrydag. De leidende cultures wisten over het algemeen circa één punt te verbeteren. By de hypotheekbanken viel Ver. Trans op met een stijging van circa 7 punten tot 70. Deze vaste stemming werd veroorzaakt dóór een bericht, dat op de terreinen van deze maatschappij een oliereservoir aanwezig zou zijn. Claims Kloos en Zonen's Werkplaatsen, (de aandelen zullen binnenkort offi cieel verhandelbaar ziln» werden gead viseerd op f.200 bieden. Het bericht van de lagere vangst van de Ned. Mij voor de Walvisvaart had nog geen uit werking op de koers, die onveranderd 82 bleef. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Vrydag 25 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 (3%) 102% 102% Grootboek obl102 102'i Ned. '51 3% 102% 102ft Ned. '53 3% 102% 102 Ned. '48 3% ÏOOÜ 1001* Ned. '54 3 V* 100% 100% Ned. '55 3V« 100% 1001.1 Ned. '47 3% 3 100% 100ft Dollarlng '47 3 97% 97% Investeringscert. 3 101 ft 101 Ned. 62-64 3 101% 10111 Indië '37 A 3 100% 100% Grootboek '46 3 100% 100A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind B 65% 65% Nat. Handelsbank 167% 165% Ned. Handelmy228% 229 A.K.U 306% 305% Philips 367% 368% Unilever 393% 394% Wilton Feyenoord 227% Biliton 2de r319 330 Kon Olie f.50.- 304 303 Kon. Olie 601 605'1 Amst Rubber 112% 11374 Holl Amer Hjn 188 188% Kon Ned. Stoomb. 176% 177 Ned Scheepv Unie 182% 182% H.VA 146% 147% Java Cult67% 69 Deli My144% 145% Senembah97% 98 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en lem. leningen A'dam '47 3 Den Haag 1937 I 3 Leiden 1947 R'dam '37 I m 3% Industr Obligaties Philips Dollarlng 102A 101B 100% 102% Premfelenlngen A'dam '51 2% 138 139% Eindhoven '54 2% 111% 111% Enschede'54 2% 114H 114% Den Haag'52 I 2% 134% 135% idem II 2 140 141B R'dam '52 I 2% 135 135 idem II 2 134% 13474 Utrecht '52 2% 123% 124 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credletinstellingen Amsterd. Bank 250% 250 Rotterd. Bank 217% 217% Twentsche Bank 233 224 exd. Industrie Or «mlngen Ned. G enSpir.fabr 256% 258 B Kon Ned. Grofsm. 156 158 Rott Droogd. My 524 530 B Tieleman en Dros 59% L 57 Zwanenb Organon.. 270 277 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 109 111 Internatlo r. 160 160 Diversen Albert Heyn271% 274 Ned. M Walv Vrt 82 81% Spoorwegen Dell Spoorw. My. 39 39% Air—Ik ion-" >n Anaconda 57ft 58% Shell Oil Cy61 627* AandeieD V K 25/3 Holl Constructie 335G.B 335G.B. Int. Kunststoff. Ind 94 Vt 9374 Kon. Ned Edelmet 81% Pref. w.a. idem 85%GL Textiel Gebr v wyk 93 B 9374 Leidsche Wolsplnn 26274 GB 264G.B. Ned. Electrolasmy. 290GJ3 295G.B. Slkkens Lakfnbr '53 318 327% Ver Touwf a brieken 181 181% Wernlnk's Betonm 148G.B 150

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11