KRUISTALRAADSEL Onvoldoende rentabiliteit van nieuw geïnvesteerde kapitalen Honderden tweelingen gaan in Mei naar Oirseliot 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 26 Maart 1955 nerde Blad No. 28484 Fiscus krijgt meer dan waarop hij economisch recht heeft (Van onze financiële medewerker) We ïfln' weer in de periode dat de jaar verslagen over 1954 of 1953/54 worden uitgebracht en het mag met voldoening worden geconstateerd, dat vele directies gehoor hebben gegeven aan de op hen uitgeoefende aandrang om het tijdstip van de publicatie te vervroegen. Het feit dat de accountants allengs door hun achterstand heen zün. draagt daartoe ongetwijfeld ook bü, maar vele directies en hun staf hebben op dit punt reeds hun goede wil getoond. Zoals bekend Is, publiceren de grote concerns hun cijfers naar het voorbeeld van de Amerikaanse ondernemingen per kwartaal en ook worden bij het einde des jaars in vele gevallen zg. tussentijdse mededelingen gedaan, waaruit men zich althans over de gang van zaken in het afgelopen jaar een opinie kan vormen. Algemeen gesproken blijkt het jaar 1954 voor vele maatschappijen een goed jaar te zijn geweest, zodat ook de dividenden in vele gevallen konden worden verhoogd Toch is het duidelijk dat de opgaande ontwikkeling van het bedrijfs leven in ons land zich vertraagt en dat in vele gevallen grotere weerstanden moeten worden overwonnen Hoe hoger men de berg opklimt, hoe langzamer het tempo wordt. Het is daarom ook verklaarbaar dat de effectenbeurs in de waardering der aandelen vaker dan in 1954 de pas mar keert, nu het koersniveau van de meeste fondsen zich bij de gestegen geldswaarde van de bedrijfsactiva en de grotere geld- winsten heeft aangepast. Door de waar devermindering van het geld was die verhouding in vele gevallen scheef ge trokken. De meeste ondernemingen hebben echter de laatste tijd hun kapi taal verhoogd, óf door het opnemen van nieuw kapitaaj, óf door de uitgifte van bonusaandelen, zodat nu dus over een groter kapitaal dividend moet worden betaald. Een verschijnsel, waarop we vroeger al eens hebben gewezen, maar dat de laatste tijd meer in het oog springt, is de toenemende noodzaak van nieuwe investeringen om het bedrijfsapparaat te doen aanpassen aan de mogelijkheden van de moderne techniek en de kosten per eenheid van het product te verlagen als tegenwicht van de belangrijke stij ging van lonen en sociale lasten. Er zijn gelukkig ondernemingen, waar dit tot dusver is gelukt (Philips), er zijn echter ook bedrijven, waar de rentabiliteit an het nieuw geïnvesteerde kapitaal bü die van het oude ten achter blyft. Van daar dat men een paar jaar geleden, toen de meeste ondernemingen nog met haar kapitalen van vóór de oorlog werkten, van schijnwinsten sprak. Die, mede door de geldontwaarding sterk gestegen winsten stonden tegenover de nog in volwaardige guldens uitgedrukte kapitalen en er is toen meer dan eens op gewezen dat naarmate de oude activa door nieuwe moeten worden vervangen het kapitaalsrendement zal dalen. Een van de Nederlandse ondernemin gen, welke daarop sterk de nadruk heeft gelegd en die in verband daar mede tegen de fiscale druk op die schijnwinsten scherp heeft gefulmi neerd. is Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken, die ditmaal, ondanks een grotere omzet met een kleinere winst uitkomt als gevolg van een druk op de prijzen van de afgewerkte pro ducten en de grotere concurrentie, met name van Japan. Zü heeft de beide loonronden van 1954, welke haar op f. 1.3 millioen kwamen te staan, niet kunnen opvangen en op grond van de ontwikkeling in haar bedrijf, spreekt zü de vrees uit, beter gezegd, consta teert zü. dat we in de vicieuze cirkel der inflatie zün terecht gekomen, waarvan de Nederlandse export op den duur de wrange vruchten zal plukken. Wü laten ln het midden of deze ziens- wüae juist is, maar wel willen we er de aandacht op vestigen dat uit het verslag van Van Vlissingen Sc Co zeer duidelyk blijkt welke grote kapitalen nodig zün om de rentabiliteit van het bedrijf op peil te houden. Met een paar cüfers kan dit worden aangetoond. Eind 1951 be droeg de boekwaarde van de bedrufs- activa f. 6.3 millioen, thans echter be draagt ze f. 10.8 millioen en dit ondanks het feit dat in de jaren 1952/54 niet minder dan f. 14'millioen uit de winst op de bedrijfsactiva werd afgeschreven. Met andere woorden, in die drie jaar werd niet minder dan f. 19 millioen voor vernieuwing en verbetering van het productie-apparaat uitgegeven. Had men dit niet gedaan, dan was het rendement verre gebleven beneden het percentage van thans en ook voor de toekomst zal dit rendement mede afhangen van de bedragen, welke nog zullen moeten wor den geïnvesteerd. Van Vlissingen Co hebben een kapitaal van f. 7 millioen, daarnaast rond f. 8 millioen open reserve en dat lykt dus prachtig, maar van dit totaal ad f. 15 millioen steekt niet minder dan rond f. 11 millioen ;n de bedrijfsactiva en daar ze thans in verband met de omzetstüging grotere voorraden moet aanhouden (ul. 1954 f. 16 millioen tegen f. 10 millioen uit. 1953) heeft zie in 1954 haar onders- handse leningen van f. 4 millioen tot f. 8 millioen moeten verhogen. En. on danks deze grote kapitaalsinvesteringen is de winst ca. f. 1 millioen lager, waar uit dus wel duidelijk het verminderde kapitaalsrendement blijkt. Sommige aandeelhouders beklagen zich er over dat het dividend op de gewone-aandelen van 11 tot 10 is verlaagd, maar met bovengenoemde cijfers voor ogen. kun nen we de conservatieve uitdelingspoli- tiek van de directie verstaan, vooral nu in 1955 opnieuw grote kapitalen voor de bedrüfsmodernlsering zullen moeten worden uitgegeven. Er zyn, gehjk we reeds opmerkten, gelukkig ook andere bedrijven, waar tot dusver de bedrüfswinsten overeenkom stig het vergrote bedrüfskapitaal konden stügen. De bedrüfsvoorwaarden van alle ondernemingen, zün, met name wat de export betreft niet gehjk. Maar wat op dit punt bü Van Vlissingen Sc Co. kan worden geconstateerd en wat büv. ook de Heemaf rapporteert, moge voor de fiscus een waarschuwing zün om niet de kip te slachten die de eieren moet leggen. Want Van Vlissingen Sc Co constateert dat de mogelükheden van grotere fiscale afadhrüvingen ook ln 1954 onvoldoende zün gebleken met betrekking tot de hoogte van het be drag, hetwelk bedrüfseconomisch nood- zakelük is. Men heeft dan ook commer cieel meer afgeschreven dan fiscaal toelaatbaar was. Intering van kapitaal wordt op deze wüze voorkomen. Maar het betekent dat de fiscus meer ontvangt dan waarop ze bedrüfseconomisch recht heeft. (Ingez. Meded.-Adv.) Hl Zie de luisterrijke 1collectie1 in Bata's SCHOENEN PALEIS ^Haarlemmerstraat 96-100 Hoe oud fs de aarde Geleerden van de Columbia Universi teit (VS.) zün tot een nieuwe schatting gekomen van de ouderdom van de aarde en zü zün na een diepgaande studie van allerlei verschünselen tot de conclusie gekomen, dat de schepping van ae aarde 4.800 millioen (büna vüf milliard) jaren geleden moet hebben plaats ge had met een marge van 200 millioen Jaren naar boven of naar beneden, Dit ls tüdens de jongste büeenkomst van het Amerikaanse Scheikundig Ge nootschap medegedeeld door dr J. Law rence Kuip en George L. Bate. Zü heb ben hun berekeningen gebaseerd op de bepaling van de verhouding der Isotopen van lood op aarde en die van lood in meteorieten, die op de aarde uit de wereldruimte zün neergekomen. Medische belangstelling en talrijke wedstrijden Zoals bekend, zal op 21 en 22 Mei a.s. te Oirschot een Europees tweelin gencongres gorden gehouden. Oirschot, gelegen tussen Tilburg en Eindhoven, telt zelf op een bevolking van 7750 zie len 63 tweelingen, van wie er vier tot één gezin behoren. Een verwant gezin heeft er drie. Deze gemeente zal in Mei de gastvrouwe zün van vele honderden tweelingen tussen 15 en 18 jaar. Ge sterkt door de bijval uit vele West- Europese landen hebben de organi- •W Drukke dag in Detroit VOOR AMBASSADEUR VAN ROIJEN In het kader van de Rotterdamse week in Detroit heeft de Nederlandse ambassadeur in de V. S., dr J. H. van Roüen, Donderdag een officieel bezoek aan deze stad gebracht. Eén van de hoogtepunten van dit be zoek was het optreden van de 10-Jarige Vera Weise, die een bouquet Neder landse tulpen zou overhandigen aan de burgemeester van Detroit, A. E. Cobo. Zü was met haar vader en moeder eerst vier maanden geleden in de V. S. aange komen, en was uitverkoren om de nieu we Nederlandse Amerikanen te vertegen woordigen. Het meisje veroverde door haar ver schijning echter in zülk een grote mate de harten van het talrüke publiek, dat op het laatste ogenblik werd besloten dat zij de tulpen niet aan de burgemees ter. doch aan diens drie kleindochters, allen van haar eigen leeftüd, moest overhandigen. Voor ambassadeur Van Roüen was het een drukke dag. Van zün aankomst af per trein 's morgens vroeg tot aan een speciaal concert door het .Detroit Sym phony Orchestra", waarmee de dag werd besloten, is hü de gehele dag op de been geweest. Benelux-conferentie in Luxemburg Op 30 April, 1 Mei en 2 Mei zal te Luxemburg een interparlementaire Bene- luxconferentie worden gehouden. BROMFIETSER VADER VAN 8 KINDEREN OVERLEDEN Toen de 60-jarige heer D. van der Male uit St. Annaland gisteravond van zijn arbeid bü de herverkaveling in de Poortvlietse polder op zün bromfiets naar huis reed, brak een as. Hü kwam zodanig te vallen, dat hü enkele ogen blikken later overleed. Hü laat een Trouw en acht kinderen achter. éÜH Prot. kerkelijke verklaring Anneke Beekman Alle medewerking aan de Justitie verlenen Zün van oordeel, dat van de betrok ken Joodse instelling niet mag worden verlangd, dat zü van de haar overeen komstig recht en wet toegekende voog- Wü ontvingen het navolgende com muniqué De in het „Interkerkelük-contact- Israël" elkaar ontmoetende kerken, t.w. de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken in Nederland, de Evangelisch-Lutherse Kerk. de Doopsgezinde Broederschap, de Chr. Geref. Kerken, de Remonstrantse Broederschap, de Vrije Evangelische Ge meenten, de Evangelische Broederge meente en de Unie van Baptisten Ge meenten, overwegende, dat de door de Nederlandse overheid gestelde rechter alleen en uitsluitend bevoegd was uit spraak te doen over de voogdü van het oorlogspleegkind Anneke Beekman en dat dus de voogdü over haar overeen komstig recht en wet is geregeld. achten het de plicht van ieder kerke- lijk gezag, dat in deze zaak gemengd wordt, alle medewerking aan Justitie en politie te verlenen, allereerst door openlijk en nadrukkelijk te verklaren, dat de houding van die personen, die zulks weigeren en het recht in eigen handen nemen, ongeoorloofd moet worden genoemd. De Nederl. kustvaarder ..Anna Henny" van 250 ton liep voor de Engelse kust hij Aheravnn aan de grond. Het duurde vijf uur voor het schip weer vlot kwam. De kustvaar der in zijn moeilijke positie in de branding. Risicofonds bouwnijverheid VOOR f. 21.000.— In Zeeland is een betonvlechter-onder- aannemcr gearresteerd, die er van wordt verdacht de Stichting Risicofonds voor de Bouwbedrüven in Nederland te Am sterdam te hebben opgelicht voor een bedrag van vermoedelük f. 21.000.—De man zou in IJmuiden en de hoofdstad valse declaraties voor vorstverlet heb ben ingediend. Bü het Fonds kreeg men op een be paald moment argwaan. Toen de man dit bemerkte nam hy overhaast de vlucht. In Zeeland kocht hij een woon wagen waarin hy zich enige tyd verbor gen wist te houden. Nu hy gearresteerd is zal aan de hand van zyn ingediende declaraties worden nagegaan welke daarvan vals zyn ingevuld. De heer A. Pieters overleden OPRICHTER NED. REISVERENIGING De oprichter der Ned. Reisveivmgtng de heer Abraham Pieters. is gisteravond op 80-jarige leeftüd te Wageningen overleden. Jarenlang had de heer Pieters zitting in het bestuur der Tovnbeevereniging te 's-Gravcnhage. Hy werd voorzitter van de arbeidersrelsclub dezer vereniging. Deze functie werd aanleiding tot de stichting met enkele anderen van de Ned. Reisvereniging. waarvan hy van 1906 tot 1922 algemeen voorzitter was. Sedert 1907 was hij redacteur van het door hem gestichte blad „Reizen en Trekken". Tot 1940 was de heer Pieters directeur van het Centraal Bureau der Ned. Reisvereniging. Daarna was hü adviseur van de vereniging, in welke functie hü actief bleef tot op de dag van zijn dood. De heer Pieters publiceerde artikelen in tal van toeristenbladen bewerkten boeken op reisgebiPd ey stelde zulke boeken samen Verscheidene onderscheidingen zün hem verleend. Badhuis te Vianen afgebrand o-o Het gemeentebadhuis van Vianen aan dü afstand doet, maar dat het in de de Lek is vannacht geheel afgebrand, gegeven situatie juist zou zijn dat bü de De oorzaak van de brand is nog onbe- uitoefening van deze voogdij alles wordt kend. De politie stelt een onderzoek in. nagelaten, waardoor het voor Anneke De brand werd vanochtend om vier uur Beekman bemoeilükt wordt om later, ontdekt, doch men kon niet verhinderen, als zy volwassen zal zijn geworden, in dat het badhuis, dat ln de eerste wereld- vryheid haar geloofskeuze te kunnen oorlog door militairen werd gebouwd, doen, besluiten deze verklaring ter ken- tot d° grond toe afbrandde, nis te brengen van alle betrokkenen en Onlangs waren plannen voor een van de pers. 1 nieuw badhuis uitgesteld. In bijgaande figuur moeten ditmaal niet woorden maar getallen worden ingevuld, en wel in ieder hokje een cijfer. Horizontaal moeten de getallen normaal geschreven worden, dus het een- hedencijfer rechts, verticaal moet het ecnhedencijfer onder staan. Hori zontale getallen met een 0 als linker cijfer en verticale getallen met een 0 als bovenste cijfer komen niet voor. Horizontaal 1 vierde macht 4 vierde macht, ook vierde twaalfde macht 'J ondeelbaar getal 10 product van twee kwadraten 11 kwadraat 12 veelvoud van ongeluksgetal 13 derde macht 14 verschil van twee kwadraten 15. kwadraat 17 ondeelbaar getal 19. vyfde macht Zz. kwadraat 24. som der cüfers 19. product 224 26. derde macht min kleinste kwadraat van drie cüfers 29 omgekeerde van een vierde macht 30 vierde macht 33 verschil van de kwadraten van twee getallen, die 6 verschillen 35. derde macht, tevens derde maal zesde macht 37 ondeelbaar getal 33 derde macht 40 ondeelbaar getal 41. ondeelbaar getal satoren een gevarieerd programma samengesteld. Op het congresterrein in Oirschot zal een tent worden gebouwd waar 2000 per sonen een variétéprogramma van radio- artisten kunnen volgen. Verder komen er een waterorgel en een Lunapark. Zaterdagmiddag 21 Mei zal de burge meester van Oirschot, de heer E. A. M. A. Steger, het congres officieel openen Er is een vlaggenparade en duizenden duiven worden losgelaten. Begeleid door Brabantse muziekcorpsen gaan de twee lingen daarna naar het congresterrein, waar ze worden toegesproken door dr J W. Bruins, voorzitter van de Anthropo- genetische vereniging, waarbü 300 art sen zijn aangesloten, en door prof. dr H W. Siemens te Leiden Van medische zyde bestaat n 1 ook grote belangstelling voor dit congres. Op het voorbeeld van Italié wil dr Bruins trachten te komqn tot oprichting van een Ned. vereniging van tweelingen, waarvan de zetel in Oirschot zou kunnen worden gevestigd Om de congressisten voor dit idee te winnen zal dr Bruins een korte voor dracht houden, getiteld „Tweelingen en volksgezondheid Na het avondmaal begint een Bra bantse feestavond met oa. het concours „de muzikaalste tweeling. Voor deze wed- stryd bestaat zeer veel belangstelling Uit Oostenryk heeft zich een tweeling gemeld, die 60 instrumenten kan bespe len! Zondagmiddag om half drie begint het feest op het congresterrein, waarbü op treden Brabantse muziekcorpsen, volks- 1 dansers en Brabantse gilden met vendel- j demonstraties. Om half vier worden door „Hertog Jan van Brabant" de „prüzen" uitgereikt. Die voor de muzikaalste twee ling noemden wü reeds. De meest sym pathieke tweeling die tot „Tweeling 1955" wordt uitgeroepen (hierbij zal het uiter- lyk geen rol spelen krijgt twee haard- stoeltjes, met het vignet van het congres er op. De oudste tweeling ontvangt twee hammen, de verstkomende twee tafel- lopertjes en de minst gelykende twee ling twee Brabantse krentenbroden elk van een meter lengte. Om vyf uur wordt het congres officieel besloten teneinde ook de verstkomenden uit Nederland in de gelegenheid te stel len die avond nog naar huis te reizen Het ligt in het voornemen om elke twee jaar in Oirschot een bijeenkomst te houden van Europese tweelingen. 14 ministers-presidenten naar Bandoeng Volgens de Indonesische Minister van Voorlichting, Tobing, zullen tenminste 14 ministers-presidenten zich naar de Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Ban doeng begeven. Hij zei voor een vergade ring van zün partü. dat voorzover thans bekend is, de helft van de 29 deelne mende landen delegaties zullen zenden, die door een premier geleid worden. De minister zeide voorts, dat president Ho- Tsji-Minh aan het hoofd van de Noord- Vletnamese delegatie zal staan. 42. derde macht 43. kwadraat van getal dat 1 verschilt van getal, waarvan 32 verticaal een j kwadraat is. Verticaal: 1. omgekeerde van twaalfde macht 2. derde macht 3. kwadraat min tiende macht 4. getal dat U aan een jaar doet denken 5. som van twee derde machten 6. kwadraat maal derde macht 7. zesde macht 8. achtste macht 10 vyfde macht 13 vierde macht 16 kwadraat 18. derde macht, tevens derde maal ne gende macht 20. derde macht 21. derde macht 23. verschil van twee kwadraten 25. vierde macht van veelvoud van on- J geluksgetal 27. kwadraat 28. derde macht 31. vierde macht plus tiende macht 32. kwadraat van getal dat 1 verschilt van getal waarvan 43 horizontaal een i kwadraat is 34 omeekeerde van kwadraat 36 kwadraat 39. derde macht 41. vierde macht. Oplossingen onder het motto „Kruis- talraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zün van de redactie. Onder de goede oplossin gen stellen wü een eerste prijs van f. 5.en twee prijzen van f. 2.50 be schikbaar waarnaar alleen abonné's kunnen mededingen. Oplossing (cryptogram Horizontaal: 1. vertoon: 3. overste: 7 restauratie: 9. doof: 10. snee; 11 op stand; 14. radio: 16 mode 17 save: 19 trein; 21. negeren; 23. tuit; 25 riet. 26. groothartig; 27. dreigen; 28. trompet Verticaal: 1. vandaag; 2 toef: 4 reis: 5. enteren: 6. luit; 7. rondborstig; 8. en kelvoudig; 11. opmeten; 12. serie: 13. j drossen; 15. donor; 18, bestand- 20. pro test; 22 Echt; 24. trui; 25. riem. De eerste prüs van f. 5.werd toe gekend aan de heer P. Muiderman. Lysterstraat 33 te Leiden; de prüzen van f. 2.50 aan de heer J. Boom. So- phiastraat 59 A te Leiden en aan mevr. M. J. SehuitemakerOtidmans, Voorstraat 98 te Katwük aan Zee. De prüzen worden dc winnaars toe- i gezonden. Dare, week Wqon dn liaya"Unia dmv -diap-tcouxiCj Op \qHai-kcLj^t Laid.ma parade. f2flooWnl>Gt£S+ pijpers Jn de. Laidse Vbni. komen 5ta£an afcfctdbunas wpionte van oud no ut V- V WEZS KWflf „f y /Tv, lai/lse. cafld. nam rioq opuaWZMut cwer middaq o^qyond. rötfcuuyn iroOQaan liitüeRocul (ijaj t <noai Wak de. [aria. komt oo \c de, sdtoori-rvjoJk. weer >rilinnet..'Wta.f. maai., i

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9