RUNEN „Minister Harmei maakte misbruik van dertigjarig schoolbestand''1 Programma van Staatsiebezoek Zweedse Koninklijke paar AMBQM KOMT Villi in 3 4 drup|]els r^rl De betekenis van het jeugdwerk AKKERTJES fr Agenda LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 26 MAART Ji Parijse accoorden, waardoor West- Duitsland souvereiniteit verkrijgt en als gewapend bondgenoot tot de vrije wereld toetreedt. Men weet het: de West-Duitse Bondspresident, prof. Heuss, heeft Don derdag getekend en de Franse Eerste Kamerleden zullen het wel uit hun hoofd laten nu nog moeilijkheden te veroor zaken. Want tekent Marianne niet, dan zal haar stoel op de grote internationale conferenties onbezet blijven (zoals pre mier Churohill het uitdrukte in een brief aan de Franse staatsman Mendès-Fran- cei en niemand zal lang behoeven te raden, wie dan wèl in die stoel zal komen te zittenJa, het kan wonderlijk gaan in de politiek: om de Franse vrees voor West-Duitsland te overwinnen speculeerde de grote Britse staatsman opde Franse vrees voor West- Duitsland! HET zal menigeen vreemd temoede zijn, dat er internationaal aller wegen een stuwing naar wederzijds overleg en vreedzaam samenleven tus sen Oost en West bemerkbaar is op het ogenblik, datde Parijse accoorden in werking gaan tredenTalrijk zijn de voorspellingen geweest, dat de Sovjet- Unie. zou het eenmaal zover komen, van geen toenadering meer zou willen weten. Het waren de „zachtmoedigen"die zo spraken, waartegenover de verdedigers van een bard-zakelijk standpunt vol hielden, dat het uit een oogpunt van onderhandelingstechniek noodzakeliik zou zijn eerst de ratificatie van de Parijse accoorden te voltooien. Reeds nu kan vastgesteld worden, dat de .ethische" groep het wel goed bedoeld heeft, maar op de markt van de inter nationale politiek bereid is een blijkbaar veel te hoge prijs te trtalen. En dat is niet verstandig, evenmin in het dage lijks leven als in de politiek, waar het gaat om het belang der volken. DE Sovjet-Unie heeft in de afgelopen dagen voor een aantal verrassingen gezorgd, die men desgewenst op een allerprettigste wijze kan commenta riëren. Want wat te zeggen van de be lofte aan Oostenrijk om te onderhan delen over de onafhankelijkheid van dat land, waartoe kanselier Raab dan maar naar Moskou moet komen! Verder heeft de Sovjet-Unie een uitnodiging aanvaard voor de conferentie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie, een bijeen komst, die in Augustus in Genève zal worden gehouden. Tegelijkertijd vertoeft de vice-minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, in Zweden voor een be zoek, waarvan niemand het fijne weet en dat dus aanleiding geeft tot de zonnigste bespiegelingen. En tenslotte heeft het Kremlin een nieuw voorstel gedaan voor ontwapening, welk voorstel weinig schijnt af te wijken van het Brits-Franse van Jtinl '54. DIT lij'kt alles botertje tot de boom, maar wie behoefte heeft om deze stappen wat crltischer en zelfs be paald cynisch te bekijken, zal niet veel moeite hebben om er een minder opge wekte interpretatie aan te geven. De visite van Gromyko aan Zweden bijv. kan betekenen, dat de Sovjet-Unie poogt dat land van de Westelijke Geallieerden verwyderd te houden; ook kan er ver band zijn met het spionnage-schandaal, dat kortgeleden aan het daglicht is ge komen. Niettemin is het evengoed denk baar. dat de Sovjet-Russische onder minister besprekingen voert, die verband houden met een mogelijke conferentie van de Grote Vier, die dan wellicht in een neutrale staat als Zweden wordt gehouden. Men ziet: er is keuze genoeg zowel voor zwartkijkers als optimisten. En zo is het ook met de vreedzame atoomenergie. Komt de Sovjet-Unie naai- Genève om haar kennis op dit gebied mee te delen aan anderen of wil zij er alleen maar beter op worden, zoals zij ook in de Tweede wereldoorlog haar kennis van atoomzaken op een zeer gemakkelijke wijze wist te completeren door zich meester te maken van de wetenschappelijke vorderingen van het Westen' En wat Oostenrijk aangaat: poogt Moskou de Westelijke Geallieerden soms de loef af te steken en tracht zij door het, opdissen van onaanvaardbare voorstellen het Westen de schuld te geven van het voortduren van de bezet ting, waarmee zij dan juist haar doel zou bereikt hebben? tS het wel aardig zo nadrukkelijk, de I schaduwzijden op te zoeken van wat J- misschien tot iets goeds kan lelden? Daar heeft de Sovjet-Unie het dan naar gemaakt: op het oog aantrekkelijke plannen bleken later niet anders dan propagandistische trucs. En vooral zo'n waterval van welwillendheid als van de laatste dagen maant tot voorzichtigheid. Zelfs vier fraai-gevederde politieke zwaluwen uit Moskou, zoals hierboven opgesomd, behoeven nog allerminst reden voor de nuchtere Westerling te zijn om de zomer in het hoofd te krij gen.. Wat er dus uit het Oosten te verwaohten is, moet nog afgewacht wor den. Het is echter duidelijk, dat d« Sovjet-Unie rekening moet houden met de zoele wind uit het Westen, van over de Oceaan. President Eisenhower heeft, heel voorzichtig overigens, een verzoe nende toon laten horen en. wat veel belangrijker is: hij heeft een speciale minister voor de ontwapening aange steld. in de persoon van Stassen. Dit is waarlijk een zeer originele daad. een unicum in de wereldgeschiedenis. Voegt men hierbij, dat de Grote Drie reeds overleg plozen over hun gemeenschap pelijke strategie voor het geval het tot een ontmoeting met de Sovjet-Unie mocht komen, dan is er enige reden om niet zonder hoop te zijn. Vervolg van Pag. 1 Katholieken kunnen niet verwachten, dat ivij hun schoolpolitiek volgen," zegt Spaak Het verhaal van de overleden Zuster Angelica Voor de Socialistsohe vakbonden sprak de ook in Nederland goed bekende al gemeen-secretaris van het A.B.V.V. (Alg. Belgisch Vakverbond). Louis Major. De vakbonden staan met U in deze strijd, zo zei hij. De clericalen weten goed. dat wanneer en in het onvrije Vlaanderen officiële scholen komen, Vlaanderen rood zal stemmen waardoor wij in België naar een volstrekte Socia listische meerderheid zullen kunnen gaan. De minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zei. dat al de herrie over de nieuwe ontworpen wetgeving het gevolg is van het feit. dat de vorige homogene R.K. regering, en in het bijzonder de toenmalige R.K. minister van Onder wijs, Harmei. van haar kleine politieke meerderheid misbruik heeft gemaakt door het dertigjarig 6choolbestand. dat tussen 1920 en 1950 heeft bestaan, te verbreken. De Rooms-Katholieken, al dus Spaak, hebben toch niet verwacht dat de linkse regering de R.K. school politiek zou voortzetten? Men moet ons ook niet vertellen, dat de huidige ontwerpen tegen de geest zijn van de grondwet van 1830, want ik heb maar een relatief respect voor die grondwet, die ook niet in de acht-uren werkdag en in het algemeen stemrecht heeft voorzien. De Rooms-Katholieken moeten kun nen rekenen op de stemmen van de Rexisten en het Rexisme is nog niet helemaal dood in België, zei Spaak, en van de Vlaamse Nationalisten. Daarom wil een aantal katholieken de school- oorlog. Het is een verkiezingsobject, waardoor de katholieken hopen op nieuw de volstrekte meerderheid te ver overen. Wy moeten terugkeren tot het normale parlementaire spel, aldus Spaak. Wij willen de katholieken niet vernederen, maar de huidige situatie kan niet blijven voortduren. Enkele misbruiken ken. Premier Van Acker zei verder, dat de R.K. technische scholen in Brugge werkelijk propaganda centra en recrute- ringscentra zijn voor de R.K vakbon den. De huidige agitatie, aldus de pre mier, is het werk van de pastoors. Op bijna iedere vergadering nemen pries ters het woord. Van Aoker verwekte enorme lach salvo's met het verhaal van zuster An gelica. Deze brave non-lerares was al drie jaar overleden, maar nog steeds gaf zij de kinderen les. Haar opvolgster op een Vlaams R K. meisjespensionnaat had namelijk geen diploma, zodat men be sloot het riikssalaris maar door te ont vangen op naam van zuster Angelica. De orde zal worden gehandhaatd, zo zei Van Acker nog. Bekijk de gehele kwestie kalm en blijf rustig. Wjj heb ben nieuwe sociale ontwerpen in voor bereiding en intussen zullen de onder- wij son t werpen van minister Collard door het parlement worden goedgekeurd, ook al moeten wij misschien hier en daar iets wijzigen. Want indien wij fouten begingen willen wij dit gaarne bekennen. De Socialistische vergadering ging uiteen onder het zingen van de Interna- Voor de Socialistische vakbonden sprak (Ingez. Med.-Adv.» Premier Van Acker verwekte sensa tie toen hij enkele misbruiken aanstip ten, die in het vrij (R.K.) onderwijs vaak voorkomen. Hij noemde het geval van een R.K. leraar uit zijn kiesdistrict Brugge, van wiens salaris ongeveer de helft wordt afgehouden voor R.K. wer- Pinay na Pasen naar Duitsland De Ranse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, zal zich „zeer kort na Pasen" naar Duitsland begeven voor besprekingen met Bondskanselier Kon- rad Adenauer. Hij verklaarde tegenover journalisten, dat al enige tijd plannen voor deze bij eenkomst hebben bestaan en dat nu is overeengekomen deze in Duitsland te I houden. De juiste datum zal binnen j enkele dagen worden vastgesteld. De minister .verklaarde niet te weten of de bijeenkomst zal worden gehouden in Bonn of Baden-Baden. De twee staatslieden zullen spreken over kwesties van de Saar, het Moezel-kanaal en een Frans-Duitse handelsovereenkomst op lange termijn. Qok zqllen zij van ge dachten wisselen overde betrekkingen tussen Oost en West. Londen heden weer zonder kranten Communistische agitatie (Van onze Londense correspondent) Londen ontwaakte vandaag met de zonderlinge gewaarwording, dat er geen ochtendbladen zijn, en dat nog wel op een dag waarop de Grand National en de Boatrace Oxford-Cambridge plaats vinden!! Op de krantenredacties wordt overigens normaal gewerkt, de kopy wordt gezet en de matrijzen worden ge goten. Elke editie wordt verzorgd alsof er geen vuiltje aan de lucht is zodat op het eerste teken dat het conflict ten einde is het drukken direct kan begin nen. Het ziet er echter naar uit dat het nog wel vele dagen kan duren voor dat een handjevol ongeschoolde electro- monteurs Fleetstreet naar zijn hand heeft kunnen zetten, hoewel de meerder heid zowel van de electromonteurs als de rest van het machinepersoneel niets voor de staking voelt! Deze staking is geforceerd door de be ruchte electriciensvakbond die onder uit gesproken Communistische leiding staat. Dezelfde bond trok destijds aan het kortste eind toen het bij de restaurant bedrijven van Lyons een staking procla meerde. De bond speelde eveneens een grote rol in de langdurige staking bij de scheepsreparatiebedrijven in de haven. Communisten zijn de laatste jaren op tal van plaatsen bij het technisch perso neel van de krantenbedrijven binnenge drongen. De dagbladen waren tot dusver machteloos hier iets tegen te doen, voor al ook omdat de aanstellingen volledig buiten hen omgaan en door de vakbon den worden geregeld, die de oproer kraaiers systematisch over de bedrijven verdelen. Voor staking lijkt er geen en kele reden aanwezig omdat de loonta- rieven voor de electromonteurs reeds belangrijk boven die in andere bedrijven liggen en hun bovendien nog een rede lijke loosverhoging was aangeboden, wel ke door de andere vakbonden in het krantenbedrijf is aanvaard. NIEUWE UITGAVEN. Ter gelegenheid van het 10-larie be staan van de Ned. Analysten Vereniging ls verschenen een lubüeumultgave van het verenlgtogsorgaan „De Analyst" Van 26 tot en met 29 April in ons land Het programma voor het Staatsiebe zoek van de Koning cn de Koningin van Zweden aan de Koningin en de Prins der Nederlanden is thans sa mengesteld. Dinsdag 26 Apnl komen Koning Gus- taaf VI Adolf en Koningin Louise per trein om 10.30 uur op het Centraal Sta tion te Amsterdam aan. Vandaar wordt per calèche naar het Paleis op de Dam gereden. (Ingez. Meded.-Adv.) Zuid-Afrikaans Hof van appèl krijgt meer rechters De regering van Zuid-Afrika heeft bekendgemaakt van plan te zyn het aan tal rechters van het Hof van appèl van zes op elf te brengen. Minister van Justitie Charles Swart maakte bekend, dat een wetsontwerp met betrekking tot de uitbreiding van het Hof spoedig zal worden ingediend en dat de vijf nieuwe rechters reeds zijn gekozen. Het Hof van appèl heeft een belang rijke rol gespeeld in de strijdvraag over het plan van de regering om Kaapse kleurlingen op een afzonderlijke kies lijst te plaatsen en vertegenwoordiging in het parlement te geven. Het voorstel, dat een amenderen van op een gezamenlijke zitting van de beide de grondwet noodzakelijk maakt, heeft Kamers van het parlement geen twee derde meerderheid kunnen krijgen. Het zes leden tellende Hof van appèl ver klaarde om deze redenen de wetgeving onwettig. De Zuldafrikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, dr Dönges. heeft in het parlement meegedeeld, dat hij over. weegt de immigratiewetten in dien zin te wijzigen, dat personen kunnen wor den uitgewezen op grond dat zij „onge wenste inwoners" zijn. Er bestaan reeds bepalingen, dat bui tenlanders. wier verblijfsvergunning is ingetrokken of die een misdrijf hebben begaan, kunnen worden uitgewezen. Vraag roods heden Uw gratis toegangsbewijs aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot hei Comité van Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 112739 of tot de plaatselijke afdelingen. Organisaties en groepen, die ge zamenlijk per bus of trein (gezel- schapsbiljct) naar dc Houtrust- hallen in Den Haag gaan, kunnen de gratis toegangsbewijzen voor alle gegadigden centraal aan vragen. Laat ook Uw stem klinken In daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. SPROETEN-* komen vroeg in 'Lvoorjoor Koop fcijdiq SPRI'TOL GEVAARLIJK HAAR WASSEN! Terwijl gistermiddag een 50-jarlge mevrouw in een kapperszaak te Amster dam het haar liet wassen met petro- leumaether, vergat de kapster de spaar brander uit te doen Het gevolg was dat de vluchtige dampen vlam vatten en de beide dames brandwonden kregen. De mevrouw werd gewond aan het gezicht, armen en schouder en de 45-jarige kap ster aan handen en gezicht. Beiden zijn ter verpleging in het Wilhelminagast- huis opgenomen. In het Nationale Park „De Hoge Veluwe" zijn gevallen van myxomatose geconstateerd onder de wilde konijnen, waardoor in sommige gedeelten van de wildbaan de stand reeds aanmerkelijk is teruggelopen. Ir J. H. van Tuil, directeur van het Nationale Park, acht het niet uitge sloten, dat de ziekte, nu de lente schijnt aangebroken, zal toenemen. Ook op het landgoed de Hindekamp; deel uitmakende van het grootgrond bezit der gemeente Ede, is myxomatose geconstateerd by konynen, die dood in het Jachtveld werden aangetroffen. TUSSENLANDING K.L.M,-VLIEGTUIG De K.L.M. „Super Constellation" PH- LKW (Deuteron), heeft gisteren een landing gemaakt op het vliegveld vaa Port of Spain op Trinidad. Tydens de vlucht van Si Kaap-Verdische eilanden na besloot gezagvoerder Verhoeven toestel, dat 17 passagiers en een beman ning van 10 personen vervoerde te laten nazien, voordat de tocht zou worden voortgezet. De K.L.M. verwacht, dat het vliegtuig inmiddels de vlucht heeft vervolgd. Met een enkel woord BINNENLAND De door de Oranje Nassaumynen in Januari begonnen aotle voor werving van arbeiders uit Oosrtenryk kan reeds als vol ledig geslaagd worden beschouwd. Alhoe wel deze actie nog niet ls afgesloten zyn thans al ongeveer 200 Oostenrijkse arbei ders bij de Oranje Nassaumynen werk- op 27 Maart op 26 Maart in aankomen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden begint de ontscheping Maandag a.s. te 09.00 uur. Aan kapitein Teunls Vet van de .Zwarte Zee" ls de zilveren De Ruyter- medaille toegekend voor byzondere presta ties op het gebied van de zeesleepvaart. In de loop van de Jaren heeft kapitein Vet heel wat moeiiyke transporten tot een goed einde gebracht en aan talrijke sche pen, die ln nood verkeerden, hulp verleend. organiseert eind I, Leldschendam ten bate 19401945 1 De „Westerdam" van de Holland- Amerlka-lIJn wordt Dinsdag a.s. een uur des nachts voor de Hollandse Waterweg verwacht. De ontscheping te Rotterdam geschiedt om aoht uur des morgens. Lult - generaal A. Baretta van de Luchtmacht staf en de heer D. J. von Balluseok, tot voor kort Nederlandse permanent gedele geerde by de V.N bevinden zich onder hen, die zullen ontschepen. De Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie zal zyn Jaarvergadering op Vrydag 15 April en Zaterdag 16 April ln Utrecht houden. Gisteravond ls te Maastricht ln het Bonnefanten Museum ln tegenwoordigheid o.a. van de Commissaris der Koningin ln Limburg, dr F. Houben en de Belgische consul te Maastricht, de heer J H. Ubachs, aan de Gouverneur van Belgisch Lim burg. mr L. Roppe uit Hasselt, het ere lidmaatschap aangeboden van het Lim burgs Geschied- en Oudheidkundig Ge nootschap Eveneens werd deze onder- schelding verleend aan de Luikse hoog leraar ln de archaeologle prof. J. Hamal Nandrln. Donderdag 14 April zal de algemene vergadering van de Ned. Bond van leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs te Arnhem worden gehouden. Op de scheepswerf van J. en K. Smit te Krimpen aan de Lek zal op 5 April de myncnveger „Ommen" te water worden Om 11.30 uur zal de Koning een krans leggen by het Nationaal Monument op de Dam. Na het noenmaal ten Paleize zal aldaar de burgemeester van Amster dam in aanwezigheid van de gemeente raad een adres van hulde uitspreken tot de Koning en de Koningin van Zweden. Te 15.30 uur zal per auto een korte rondrit zowel door het oude als door het nieuwe gedeelte van Amsterdam worden gemaakt. Hierna zal te 16 00 uur de Am- 'sterdamse Kamer van Koophandel aan boord van de „Oranje", aan de vorste lijke gasten en aan de Koningin en de Prins der Nederlanden een receptie aan bieden. Te 18.45 uur ontvangen de Koning en de Koningin ten Paleize het corps diplo matique, waarna het galadiner plaats vindt. Ten besluite van deze dag zal het laatste bedryf van de opera .Die Zau- berflote" in de Amsterdamse Stads schouwburg worden bijgewoond, De volgende morgen. Woensdag 27 April, zal ten paleize een deputatie van het nationaal bakkerscommité aan dr Zweedse vorsten een huldeblijk aanbie den voor de Zweedse wittebrocdschen- king aan het Nederlandse volk in d< laatste maanden van de „hongerwinter 1945". Te 9 30 uur vertrekt het hoge gezel schap per auto naar de Keukenhof. Na het bezoek aan deze bloemententoonstel- l:ng wordt naar Den Haag gereden, waar het gemeentebestuur de vorsten in het oude stadhuis een lunch aanbiedt. Het vertrek naar het Waterloopkundig Laboratorium in Delft vindt plaats om 14.00 uur. Na afloop van dit bezoek zul len de Koning en de Koningin een re ceptie van de Zweedse kolonie ln Neder- land bijwonen in de sociëteit „de Witte' te D?n Haag, in tegenwoordigheid van de minister van Buitenlandse Zaken van Zweden. Diezelfde dag zal te 20.15 uur de Nederlandse regering in het Ryksmu- seum te Amsterdam aan de hoge gasten en een aantal autoriteiten met hun da mes een diner aanbieden. Op Donderdag 28 April vertrekken Ko ning Gustaaf. de Koningin en de Prins der Nederlanden om 9 uur naar Rotter dam, waar allereerst een bezoek wordt gebracht aan de Zweedse kerk, gevolgd door een tocht door de havens. Per au to wordt vervolgens naar Numansdorp gereden voor het embarkeren aan boord van het koninklyk jacht „Piet Hein", die het hoge gezelschap naar Zienkzee zal brengen. Hier zal de Koning de eer ste steen leggen van het nieuwe zieken huis dat door het Zweedse Roode Kruis is geschonken. Vervolgens wordt per auto naar Ouwerkerk gereden, waar de hoge gasten door de burgemeester diens tydelyke woning sullen worden ontvangen. Een kort bezoek aan de na bijgelegen kleuterschool waarvan het meubilair en lesmateriaal door de Zweedse Stichting Jtadda Barnen" (Redt het kind) werd geschonken staat daarna op het programma. Ter plaatse zal de directeur-generaal van de Ryks- waterstaat ir A. G. Maris met. behulp van maquettes een uiteenzetting geven van de dichting van de zeedyk en van die van de Schelphoek na de ramp van Januari 1953. Tenslotte wordt naar de caisson nr. 2 gereden vanwaar de laat ste dichting van de doorgebroken zeedy- ken zal worden bezichtigd. Te 16.00 uur vertrekt het hoge gezel schap naar Den Haag. H. M. Koningin Louise zal deze dag ln de loop van de middag een bezoek brengen aan enige woning-typen in Amsterdam. Te 20 00 uur zullen de Koning en de Koningin van- Zweden een diner aan bieden in het gebouw van het Zweedse gezantschap te Den Haag. Het officiële vertrek is bepaald op Vrydag 29 April na afloop van een af scheidsbijeenkomst ln het Koninklyk Paleis op de Dam te 9.00 uur. Geduren de deze dag zullen de Zweedse vorsten een onofficieel bezoek brengen aan eni- op nlaatsen in Nederland. Te 20.30 uur vertrekt het Zweedse Ko- (Ingez. Med.-Adv.) Ongekende waskracht j X'^p SAPOBIEt BESCHERMT DE HUIDt Wo, w j Tijdelijk bij elko fles GR A TIS plastic wasknijper f Geref. jeugdleiders in Leiden bijeen Leldschendam. Er zullen tijdens de ten- gelaten. De doopplechtigheid geschiedt 1 ™e 20.30 uur vertrekt het Zweedse Ko- toonstelllng films uit Leldschendams ver- door de echtgenote van de burgemeester ningspaar per trein uit Apeldoorn naar leden worden gedraald. I van Ommen, mevrouw Van ReeuwUk. I Zweden. In het kader van de door het Geref. Jeugdcentrum georganiseerde gesprek ken met leiders in het Geref. Jeugd werk, hield ds C. Gilhuis uit Den Haag-O. gisteravond in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat een lezing over „Hoofdmomenten uit de geschie denis van het Gereformeerde Jeugd werk". Ds Gilhuis begon met er op te wy- zen, dat de tegenwoordige generatie voor de historie zeer weinig belangstelling heeft. Daarvoor zyn verschillende rede nen. Niet alleen is de jongste geschie denis niet zo plezierig om aan terug te denken, doch ook kijkt de jeugd liever Vooruit dan achteruit. Toch is het be langrijk om dat zo nu en dan wel te doen. De Bybel gaat ons daarin voor. „Als je eens terugkijkt, begin je wat dankbaarheid te krygen voor alles wat tot stand is gebracht door ons voorge slacht", aldus spreker. Dat bewaart je ook voor misstappen in het jeugdwerk. Vele problemen immers, die vandaag actueel zyn,, waren dat vele jaren ge leden ook en men heeft er ook toen over gesproken. De overwegingen en de con clusies uit die oude tyd kunnen ons vaak nog heel wat leren! J.V.-BOND Naast het Nederlands Jongelingsver bond werd in 1888 door enkele gymna siasten de eerste stoot gegeven tot op-, richting van de J.V.-Bond. Deze jonge mensen (Vonkenberg!) wilden een bond, waarin de leden eerst de boodschap van het evangelie leerden kennen, voor ze die boodschap probeerden door te ge ven. Je kunt immers, aldus ds Gilhuis, niets doorgeven, wanneer je niets hebt? De beginselen van de nieuwe bond wa ren die van het schriftuurlijk beiyden. Deze bond is uitgegroeid tob de Neder landse Bond van Jongelingsverenigin gen op Geref. Grondslag. PROBLEMEN In de jonge bond zijn zeer vele pro blemen aan de orde geweest, die ook tegenwoordig telkens terugkeren. Zo had men te worstelen met de instelling van het „thuis vroom zijn, en daarbui ten niet", het vraagstuk der grote ste den, critiek op het bondsbestuur en op het Jongelingsblad, het subsidie-vraag stuk en het probleem van de jeugdouder- lingen. Wie kennis neemt van al deze worstelingen begint iets meer te begry- pen van wat op het ogenblik leeft bin nen de bond. „We zyn hier op aarde niet op visite". Met deze uitdrukking van Vonkenberg, die de eerste bondsvoorzitter was, te kende spreker deze pionier in het Ge ref. jeugdwerk. Vonkenberg was fel. vaak moeilijk voor zyn omgeving, zijn optreden was soms dictatoriaal, maar hij was een man die werkte, en die iets wist te bereiken. Dankbaarheid moet ons vervullen, dat God ons deze man heeft gegeven, die ons werk heeft op gezet. aldus spreker. VRIJERS EN VRIJSTERS 1 een classisrapport van 1586 wordt reeds gesproken van jeugdvereniging. Deze byeenkomst wordt beschreven ais een vergadering van „vryers ende vry- sters". In die tijd keurde de classis ech ter het optreden van de jeugdvereniging sterk af, ook al omdat de jongelieden tot na middernacht by elkaar bleven. NIET VOOR NIETS Dat de jongerenorganisatie niet over bodig is, heeft de historie duideiyk be wezen. Schetsenbundels werden opge steld en uitgegeven, een bondsbureau kwam voor de verenigingen ter beschik king en het jeugdeënrtum „De Witte Hei" werd gesticht. Zo staat de organi satie ten dienste aan de voortgang en de bloei van het Geref. Jeugdwerk. Ook de Meisjesverenigingen en de Clubs voor Geref. Jeugdorganisaties kre gen hun bonden, zij het dan veel later dan de J.V.'s. Met een appèl tot alle aanwezigen om te blijven trachten het ideaal van Von kenberg te verwezeniyken, besloot ds Gilhuis zyn referaat. Na de pauze beantwoordde hy nog vele vragen. De byeenkomst stond onder leiding van de heer Karssen uit Bodegraven. (Ingez. Med.-adv.) voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr 46 Tel.20114 Vrouwelijke agenten in Rotterdam Ook de Rotterdamse politie is van plan geüniformeerde vrouwelyke politie agenten in dienst te nemen. Reeds ge ruime tyd zyn er bil de kinderpolitie inspectrices en andere vrouwelijke po litiebeambten, maar zy lopen uiteraard in burgerkleding. Het nijpende perso- neelgebrek noodzaakt de politie echter het tekort aan in uniform lopend per soneel voor de straatdienst aan te vul len met een tiental vrouwelijke krach ten. Verder is men van mening, dat ook voor de vrouw-in-uniform by de politie een taak is weggelegd, die strookt met haar sekse, zoals surveillance by oversteekplaatsen, het toezicht op de jeugd, baldadigheidSbestrijding, enz. De vrouwelyke aspiranten, die ten minste 1.65 m. lang moeten zyn, niet jonger dan 21 en niet ouder dan 28, zullen een opleiding van een jaar krijgen en hetzelfde examen moeten af leggen als haar mannelijke collega's. Na voltooiing van de opleiding zullen zij uitsluitend overdag dienst doen. Als hoofddeksel zal. evenals in Amsterdam, een kleine baret worden gedragen. PAASEXAMENS BOUWBEDRIJF. De Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf houdt in de Paasweek de eerste serie examens van dit jaar. In totaal zullen in 1955 ongeveer 2500 jongens worden geëxamineerd ditmaal zijn het er 330 die hun opleiding volgens het landelyke leerlingstelsel in het bouwbe- dryf beëindigen. Het examen omvat de vakken timmeren, metselen, betontlm- meren en tegelzetten. Deze leerlingen werkten in doorsnee 2 jaren in de prak- tyk, waarbij de controleurs der Stich ting in nauw overleg met de werkgever liun contröle uitoefenden. Na het vol tooien van zyn opleiding aan de tech nische school is dit de tweede stap, die de jongen in het bedrilfsleven zet, als regel op een leeftild van 18 a 20 jaar. (Ingcz. Med.-adv.) w zenuwpijn, kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle^^z^. pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct ZATERDAG Stadsgehoorzaal (kleine zaai): Sectie Jongerenwerk Hervormde Jeugdraad. Filmavond Ned Fabrikaat. 8 uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam Schouwburg: Abonnementsvoorstelllng „De repetitie of De liefde gestraft" door Ned. Comedle, 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr H. J. H. van Buchem ovêr de laat-Romein- se z.g. Krulsboogflbulae, 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Chr. Rels- vereniglng. H. Mater vertoont kleurendia's over Centraal Europa, 7.45 uur nam. Pieterskerk: Retraite voor studenten- lidmaten, 7.J0 uur nam. Het Gulden Vlies: Inllohtlngenavond Leldato '55. 810 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „De repetitie of De liefde gestraft" door Ned. Comedle, 8 uur nam. Rehoboth: Ohr. Bond van Plattelands vrouwen. Spr. mevrouw KoningTolk over haai reis naar Amerika. 8 uur nam. Rapenburg 50: Alg. Anthronosophlsohe Ver. Spr mevr Caspaxé over Darwinisme. 8 1/4 uur nam. WOENSDAG In den Vergulden Turk: R.K. Midden standsbond. Spreker H. W. van Doorn over „De Katholieken en de politiek". 8 u. namiddag. Rehoboth (Rapenburg)Centrale A R. Kiesvereniging. Spr. de heer J. Brouwer over „Het Ryksmuseum", 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Leldse Smalfilm Liga, Voorschoten. Gereform. Kerk: 'assle- en Paaszangdlenst door Chr, Gem. Zangvereniging „De Lofstem" o.l v. J. de Jager: W. Landman, orgel8 uur nam. TENTOONSTELLING Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorin.4 uur nam. (Tot 28 Maart). BIOSCOPEN, Casino „De gevolgen van een mis stap". 18 Ir. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Lu\or „Door liefde onteerd". 18 jr. Werkdagen 2 30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „De woeetlln leeft" alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15 4.30. 7 cn 9,15 uur. Rex: „De vrouw die gelyncht moest worden" 18 Ir. Werkdagen 2.30, 7.15 m BJ5 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan, De Jager, Jasperse, Kortman en Stoffers. Te Oegstgeest door dokter Varekamp, telefoon 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 26 Maart 13 uur tot Zaterdag 2 April 8 uur waargenomen door de Apotheek v. Drie- sum. Mare 110, telef. 20406 en de Zulder- Apotheek, Lammensohanswcg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki windstil -13 O Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parils Bordeaux Grenoble Nice Berliln Frankfort Mtlnchen Zürich Genève Locarno Wonen Innsbrüok regen regen zwaar bew. zwaar bew. regen Uoht bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. Uoht bew. half bew. Uoht bew. onbewolkt sw 5 14 0.1 windstil 11 2 uw 8 14 0 windstil windstil windstil

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2