Ds Cli. Cabanis vijf en twintig jaar predikant Aspecten van het gezinscrediet 4ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 17 Maart 1955 No. 28476 Hamann-kwartet voor Kunstkring in Smetana, Wolf en Beethoven Wie was de „eenzaamste" der drie Ruim een jaar geleden maakten de Hamburgers, vormend het Hamann- firtet, hier voor het Leids Academisch Kunstcentrum hun entrée. Sindsdien waren wü hen niet vergeten! Zij hadden immers in Schubert, |rtók en Mozart sterke indrukken ach tergelaten. Thans presenteerden Bernhard Hamann (le viool). Wolfgang Bartels (2e El), Frits Lang (alt) en Siegfried Palm (cello) zich voor de Kunstkring in tana's „Aus meinem Lcben", de „Italienische Serenade" van Hugo Wolf en hoven's 14e kwartet in Cis moll, op. 131. Veer was het een vreugde kennis te nen van de knappe samenwerking ■>r vlei uitnemend op elkaar inge- ,1e instrumentalisten, die in de uit weide rij ensembles van naam zich vooraanstaande plaats veroverd Tooral in Beethoven, die dit opus zelf zijn „grootste" hield en waarin de iöom van zyn uitdrukkingskracht ook grootse vormen heeft aangeno- n. bewees het Hamann-kwartet met -s diepe geest vertrouwd te zijn. ken zou dit kwartet, vermoedelijk j ihoven's voorlaatste, kunnen be- ouwen als een bespiegelende droom, irm hij het leven nog eenmaal aan voorbij laat gaan. Alle gemoeds- nmingen zijn in deze continuïteit der lerscheidene delen uitgesproken: de templatie. de vreugde, de mannelijke :ht, de tederheid, de smart en myticisme elkens wordt men getroffen door 'hoven's nog steeds grote oorspron- ikheid, zijn alomvattend vermogen coloristische, gevarieerde expressie, rijl hij met de traditionele vorm vol- ïen gebroken heeft, waardoor in de beid toch een veelheid van enorme instellingen bereikt woedt, üer is de „eenzameWReethoven aan woord. Fie eenzaam is, zwifgt. Hij laat te ■nser de muziek spreken, eethoven heeft op deze wijze „ge- Aen" en er de verhevenste gedach- met het meesterschap van het ge in geopenbaard. Zo was het een - rdevol, zo niet „hemels" geschenk le i Beethoven misschien niet reeds een iitlef voorgevoel van het naderend !e? deze muziek vertolkt te horen r vier musici, voor wie nauwelijks detail van deze verwonderlijke taal orgen bleef. f samensmelting vond haar hoogste okking in de mysterieuze, haast on- inlijke klanken van het Presto en ie cantilenen van het verheffende ?io. eer waren het de glanzingen "'an de van de eerste violist en het donker end fond van de eminente en intens ikale cellist, die de dominerende lacht opeisten. et kon niet anders dan dat de melo- ie Smetana, wiens overigens onte- eggelijke verdiensten op geheel an- want aardser gericht niveau liggen, vergelijking met deze geestelijke :den niet kon doorstaan. 4 Smetana werd door doofheid ge- »n. voor hèm was deze. in 1874. de •troohe van y.ijn leven. hier een schouwende terugblik, ilri van leed en vreugd (polka), als- een hommage aan de nationale <k van zijn land. ar de doorwrochte diepzinnigheid 3eethoven bereikte hij niet. al blijft twartet „Aus meinem Leben" een beeld van zijn vakkundigheid en een en boeiende muzikaliteit, even :nd bewogen en melodieus door het urn-kwartet gespeeld, po Wolf is slechts een enkele maal p zijn specifiek domein: het „lied" pen. Dat ook de lichte, transparan te van zijn typisch idioom vervulde Benische Serenade" de kenmerken Idste inwoonster van Leiden overleden fk. M. C. ZIERIKZEE-ROZENDAAL [Dinsdag is de oudste inwoonster Leiden, mevr. M. C. Zierikzee- indaal, overleden. Zij bereikte de ftijd van 101-jaar en twee maan- vr. Zierikzee-Rozendaal, die reeds laren bij haar schoonzoon, de heer ouwer, aan de Marnixstraat inwo- was, was een Leidse van geboorte, 5t voor kort nog een frappant ge- m had Een hoogtepunt in haar le- ïormde de dag waarop zij aan Ko- n Juliana werd voorgesteld. Het in de zomer van 1053, dat zij deel lakte van het gezelschap Leidse van dagen, dat toen dank zij de zorgen van het „Comité Autotocht D van Dagen" een bezoek aan het Soestdijk bracht. gelegenheid van haar honderd- trjaardag 6 Januari 1953 werd een grootse huldiging in het ge- Hooglandse Kerkgracht 42 bereid, an zij toen geheel in overeen- Ding met haar vitaliteit het leven van zijn genialiteit draagt, wie zou net willen ontkennen? Een levendig en pé- tillant divertissement tussen de 'isie op twee levens, die ieder voor zich de ver eenzaming gekend hebben en in die ver eenzaming alle ervaringen nog eens aan zich voorbij lieten gaan. Maar misschien is Hugo Wolf. hij. die deze luchtige Serenade schreef en waar van de Hamburgers een vibrerende ver klanking gaven, in zijn diep-tragisch geestelijk isolement tenslotte nog wel de eenzaamste der drie geweest Voor de Kunstkring is het optre den een succes geweest, gelijk het dit wederom voor het sympathieke kwar tet was. Daarvan heeft het geconcentreerd luisterende auditorium door zeer har telijk applaus het bewijs gegeven. Vooral Beethoven moet allen tot een bijzondere belevenis geweest zijn! H. (Ingez. Med.-Adv.) De Koninklijke Sigarenfabrieken Smit en Ten llove te Kampen vertrouwde ons de alleenverkoop voor Leiden toe van haar be roemde vooroorlogse merk JONKER Een pracht SUMATRA CORONA met een edele inhoud 22 ct. per stuk Zojuist ontvangen DUNHILL Import Sigaretten 20 stuks f 1,75 SIGARENHANDEL C. WALENKAMP v.h. H. Walenkamp Zonen Prinsessekade 1 Leiden De Leidse Vogelvrienden Gisteravond vond in Hotel „Bellevue" een bijeenkomst plaats van de vereni ging „De Leidse Vogelvrienden", aange sloten bij de „Nederlandse Bond van Vo. gelliefhebbers". De voorzitter de heer A. v. Mook. heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Interesse werd getoond voor een door het bestuur uit te schrijven excursie in de maand Mei naar het vogel-eldorado „De Beer" op het eiland Rozenburg. Na gememoreerd te hebben, dat er een uitnodiging voor de leden was binnengekomen van de zustervereniging te Noordwijk om een interessante lezmg bij te komen wonen over tropische vogels, hield de heer Van Mook een causerie. Hij behandelde hier- invoornamelijk het as. broedseizoen en gaf de leden vele waardevolle wenken betreffende het uitzoeken der kweek- paren, de selectie van de vogels indivi dueel en de verzorging tydens het broe den en na het uitkomen der jonge vo gels. Vele facetten, waarvoor de toe hoorders nog nader belangstelling aan den dag legden, werden door spreker extra belicht. Men toonde zich zeer er kentelijk voor het vele. dat in een zo kort tijdsbestek door de heer Van Mook die terecht één der meest deskundige kanariekwekers van ons land genoemd mag worden, werd behandeld. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Allerlei pe rikelen. waarvoor amateur-vogelkwekers kunnen komen te staan, kwamen hierbij naar voren. Vragen over nestmateriaal, vochtgehalte in de broedruimte, be vruchting der vogels, luisafweer etc. De heer Van Mook gaf op alle vragen een afdoend antwoord. Genesis Schepping - Evolutie L. Kalsbeek sprak voor Chr. Onderwijzers Alles wat wij weten, weten we slechts uil de Bijbel. Alles wat voortgevloeid is uit de heilige schrijvers is als een vonk in ons hart gevallen. Aldus de heer L. Kalsbeek in zijn beschouwin- wingen over Genesis-Schepping en Evolutie, die hij gisteravond in Re- hoboth voor de afd. Leiden en om streken van de Prot. Chr. Onderwij zers Vereniging hield. Het feit van de schepping is geen feit, zei spreker, dat door de natuurwetenschap onomsto telijk kan worden aangetoond, al is er veel in de natuur, dat in deze richting wijst. Het is de Bijbel, met name Ge nesis 1, die getuigt van deze geloofs waarheid, waarop de Christen met heel zijn hart amen zegt. De heer Kalsbeek wees er echter op. dat Genesis 1. zoals trouwens het ge hele Oude Testament, dikwijls verkeerd wordt gelezen. Het was met name prof. Noordtzij, die daarvoor vroeger reeds waarsohuwde. Het OT. is een Oosters boek, dat met met Westerse ogen ge- Sinds 1949 predikant der Waalse Gemeente Ds Cb. Cabanis. sinds 1949 predi kant der Waalse Gemeente te dezer stede, zal a.s. Zondag het feit her denken. dat hij vóór 25 jaar in Frank rijk als predikant werd bevestigd. Ds Cabanis. die voordat hii naar Ne- derland over kwam predikant te MAgon (Fr.i. was, bekleedde achttien jaar het predikambt in Frankrijk. In 1948 deed hjj het Coll. doc turn bij de Waaise Commissie in Nederland. Zondag 13 1 Februari 1949 werd ds Cabanis door zijn 1 Leidse voorganger, ds R. Blommaert. in het predikambt bevestigd, met een pre dikatie over Matth. 25:1430 (de gelij- j kenis der talenten». In deze zelfde dienst I aanvaardde ds Cabanis het predik- I ambt in de Leidse Gemeente. Het onder- j werp voor zijn prediking ontleende hij 1 toen aan Joh. 3: 2531 in welke tekst woorden hij een waarschuwing vond te- gen de verleiding tot hoogmoed en het besef, dat alles ons door God is ge geven. In de dienst, welke a.s. Zondagmid dag om drie uur in het kerkgebouw der Waalse Gemeente aan de Breestraat wordt gehouden, zal ds Cabanis een herdenkingsrede uitspreken, waarna het woord zal worden gevoerd door de voor zitter van de Commission Wallonne, ds Roth. Na afloop van deze dienst volgt om 5 uur een ontvangst in de Bibliothéque Wallonne aan het Pieterskerkhof 40. tij dens welke ontvangst jhr mr F. H. van Kinschot de jubilaris namens de Waalse Gemeente zal toespreken. Bloemen- en kleurenpracht De leden van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hebben gisteravond een voorproefje van de naderende lente gekregen. In het, V.C.F.-huis aan het met enthousiasme Gerecht hebben zij genoten van een prachtige kleurenfilm over tulpen, hya cinten en andere ontloken bolgewassen, die deden verlangen naar de tüd, dat men weer kan genieten van de veelkleu rige aanblik der bollenvelden. Een andere film gaf iets te zien van het jaarlijkse corso, dat als een grote bloemenslinger de gehele bollenstreek in haar geuren betrekt. Een ander veel zijdig kleurenfeest is het Keukenhof, waarover de derde film haar licht liet schijnen. De verzorging van de films was in handen van de heer J Entrop en de heer P. van den Bosch bollendeskun- dige te Rijnsburg. De voorzitter van de Maatschappij, de heer Joh. Jonker, deelde na installatie van enkele nieuwe leden mede. dat op de volgende vergadering enkele geluids films over het invriezen van groente en fruit, de kruidenteelt en de landwin ning vertoond zullen worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld ..Claudius Manus Victorias Ale- thlade heer P. F. Hovingh te -Rot terdam. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefsohrift ge- gtgraienis van het stoffelijk over ijl Zaterdagmiddag om 12.30 uur WJnhof" plaats vinden. Ds Ch. Cabanis lezen behoort te worden. De vorig jaar verschenen Atlas van de Bijbel van Van Deursen en Grollenberg zet nader uit een het verschil tussen een Oosterse en een Westerse verhaaltrant. Wie in Genesis 1. aldus spreker, na tuurwetenschappelijke uitspraken leest, leest verkeerd. De natuurwetenschap mag zelfstandig, zei hij, het scheppings werk van God naspeuren en beschrijven. De bekende Leidse astronoom, prof. v. d. Hulst, onderscheidt voor het ont staan van de sterrenstelsels: schepping, oerexplosie en daarna evolutie van de sterrenwereld. De geologie tracht de ouderdom der aarde uit te vorsen en komt op een leeftijd van 2 A 3 milliard jaar voor de vaste aardkorst. Ook chris- ten-geleerden komen tot hetzelfde re sultaat. Op deze uitgegloeide, steriele aarde nu is het eerste leven ontstaan. Hoe? De wetenschap leert dat leven slechts uit leven kan ontstaan. De ge lovige kan het ontstaan van dat eerste leven niet anders zien dan door het in grijpen van de Almachtige Schepper. En deze zelfde vinger Gods bespeurt de Christen in het evolutieverschijnsel. Vroeger leefden op aarde vele andere diersoorten dan nu. terwijl sommige zich gehandhaafd hebben. In deze die renwereld heeft zich het onloochenbare feit van evolutie vertoond. Zo stamt b.v. het paard, en ook de ezel en de zebra, af van een diertje, niet groter dan een middelmatige hond. de Eohippus. Prof Lever van de Vrije Universiteit heeft uiteengezet, dat dit evolutieverschijnsel wel eens groter omvang kan hebben ge had, dan we menen. In het slot van zijn betoog wees de heer Kalsbeek er op. dat reeds dr Abra- ham Kuyper in 1899 uiteengezet heeft, i dat tussen schepping en evolutie geen j tegenstelling behoeft te bestaan. God is vrijmachtig in de wijze waarop Hij alles geschapen heeft De schepping blijft even wonderbaar, aldus spreker. Maar zoals de beoefenaars van de natuurwetenschappen hun hypo- thesen wel eens moeten herzien, zo zal j de theologische wetenschap dit evenzeer moeten doen Rekening dient er echter mee te worden gehouden, dat al deze i dingen wel nader verband houden met j ons geloof, doch dit niet vormen De al- j oude geloofswaardigheid. dat God de I Schepper is van hemel en aarde, zal on verkort doorgegeven moeten worden aan het naeeslacht. Maar. zo eindigde spre ker. wij moeten het niet moeilijk ma ken door dit nageslacht vertrouwd te maken met niet te handhaven gedach- tengangen. Zoals te verwachten was werd er na de pauze over het door de heer Kalsbeek te berde gebrachte levendig gediscussi eerd. Was men het met hem in grote llinen eens, op enkele principiële pun ten bleek er toch wel degelijk verschil van mening te bestaan. In de aanvang van de avond herdacht de voorzitter, de heer A Hederik, met enkele gevoelvolle woorden het lid van de Vereniging, de heer A. Lamain, die dezer dagen zo plotseling is overleden. Leidse Middenstandscentrale „De onlangs opgerichte Gemeentelijke Dienst vonr Kasbeheer en Credietwe- 7,en wil waar nodig en mogelijk behulpzaam zijn het geldelijk evenwicht van de credietbehoevendcn te herstellen cn hun gezinshuishoudingen te sane ren. Bovendien wenst deze Dienst de crcdietneniers in de gelegenheid te stel len om dc overeengekomen aflossingsbedragen met een gelijkblijvend bedrag te verhogen, waardoor een spaartegoed ontstaat. Met de instelling van deze Dienst, waartoe de Gem. Volkscrcdietbank werd omgezet, heeft het Gemeen tebestuur getoond zich bewust te zijn van zijn dienende taak. hetgeen o.a. tot uiting komt in het sociale k~rakter van deze Dienst". Overcreditering: maatschappelijke misdaad Met deze woorden leidde de directeur van de Dienst, de heer F. Verstegen, gisteren in de bovenzaal van café-res taurant „In den Vergulden Turk" zijn causerie in. waarin hij voor de leden van de Leidse Middenstandscentrale en de deelnemers aan het Financierings- instituut voor de détailhandel in Run- land enkele aspecten belichtte van het gezinscrediet. Hoewel de gedachte van het contant kopen moet worden vastgehouden, zul len wu er. volgens de heer Verstegen, rekening mede moeten houden, dat men zich in deze tyd bezig houdt met ko pen op crediet. Ofschoon hierover in middenstandskringen zeer verschillend wordt gedacht, zitten er aan de ver- schappelijk kwaad van de woeker te weer Spreker, die dan uitvoerig inging op de taak en werkwijze van de onlangs opgerichte Dienst, achtte het maat schappelijk verantwoord zich thans van een crediet te voorzien te betalen uit toekomstig loon Het kopen op condi ties is tegenwoordig ook voor de mid dengroepen een gewone zaak geworden. Hij waarschuwde er echter voor om te waken voor overcreditering. hetgeen spreker ziet als een maatschappe lijke misdaad Tenslotte ging de heer Verstegen uit voerig in op de gang van zaken bij een credietaanvrage bij deze Dienst, die zeer voordelige voorwaarden stelt en is aan gesloten bij het Financierings-instituut voor de Détailhandel in Rijnland. Een brede discussie leverde het be- dat de aanwezigen grote belang- strekking van een gezinscrediet twee stelling voor deze wijze van credietver- belangrijke aspecten: een economisch1 - en maatschappelijk. De heer Verstegen weidde hierna uit fciteèd „Een achttiende-eeuw.se kroniek j over de betekenis en invloed, welke de van Wadjo" dc heer J. Noorduvn. te banken van lening (z.g. pandjeshuizen) Oegstgeest. De promotie geschiedde cum in vroeger jaren hebben gehad, een in- laude. vloed, waarbij excessen niet zijn uitge- Geslaagd voor het doctoraal examen bleven. Voorts vertelde spreker iets over Pharmacie de dames L. H. Fikenscher I de opkomst van de Volkscredietbanken, (Den Haag), M. J. de Baan (Leidem en waaraan in vele gevallen de Borgstel- de heren E. H. M. Gelrhardt (Leiden) i lingsfondsen waren gekoppeld. Zij stel-mening toegedaan, dat de Regering bij I den zich met name tegen het maat- I het nemen van haar maatregelen veelal strekking aan de dag legden NED. FABRIKAAT-WEEK. Aan deze inleiding ging de behande ling van enkele huishoudelijke zaken vooraf De secretaris, de heer J H. van der Kloot, gewaagde in zijn Jaarverslag van de goede samenwerking tussen de L M.C.. het Gemeentebestuur en de drie middenstandsbonden HU was echter de lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Concert ging verkeerde kant op Dat men in Enschede nog niet helemaal wegwus is in de nieuwe, moderne schouwburg bleek dezer dagen toen voor het eerst een vol ledig orkest het podium betrad Men was vooral nieuwsgierig naar de geluidsweergave in deze nieuwe ruimte. De verwachtingen waren sedert de openingsvoorstelling van Bizet's „Carmen" hoog gespannen. Toen immers voldeed de zaal in alle opzichten aan de acoustische eisen. Edoch, hoe groot was de teleur stelling! Waar bleven de klanken die de vorige keer zo royaal de zaal in stroomden?'Critici meenden stof gevonden te hebben voor „afbraak" in de soherpste termen. Zover kwam het echter niet. Maar toch bleef het pijnlijke vraagteken nog een week boven de hoofden van de architect, de schouwburgdirectie en alle anderen, die met het pro bleem te maken hadden. Toen na zeven dagen vruchteloos speuren, deed men dè ontdekking: de ge luidsschelp. Deze was voor dit eer ste orkestconcert wel zó ondes kundig boven het toneel opgehan gen. dat de klanken niet. zoals de bedoeling is. de zaal In werden ge stuurd naar de luisteraars maar een weg tussen de coulissen boven het toneel zochten, waar ze ln de 20 meter hoge coulissentoren spoorloos verdwenen. In Enschede kan dus weer geconcerteerd wor den, mits de toneelknechten enige aandacht aan de „schelp" besteden. Het Leidscli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Dezer dagen is in Bremen een strijd geëindigd, welke drie jaar heeft geduurd. Op een werf werden in 1952 drie schepen voor de grens bewaking op stapel gezet, doch van geallieerde zijde werd dit een over treding van de bewapeningsbeper- king geacht. Thans zijn de schepen bestemd voor de visserijbewaking. Twee van de drie omstreden schepen. Gasverstikking te Vianen Gezin (5 personen) gedood Vanmorgen is in Vianen het gezin Krouwel, bestaande uit man. vrouw cn drie kinderen, dood in zijn woning aangetroffen. Toen de melkboer na herhaalde'"v bellen geen gehoor kreeg, vertelde hij dit aan de buren. Deze verschaften zich toegang tot de woning en vonden de moeder met drie kinderen dood in bed. De man had blijkbaar nog ge tracht naar beneden te komen, want zün lichaam werd bij de trap gevon den. Bij onderzoek bleek, dat de gas slang van de hoofdkraan was afge schoten. Deze hoofdkraan had men de avond te voren niet afgesloten. Het gezin woonde nog slechts drie maanden in een nieuwe woning. De man was fabrieksarbeider in Utrecht. Hij was vannacht van zijn werk thuisgeko men. Vermoedeluk heeft hij nog iets op het gasstel opgewarmd en daarna ver zuimd de hoofdkraan te sluiten. De drie kinderen van het gezin waren resp. 13, 10 en 6 jaar oud. Zamgersavond van „Ring Lei den in Mauritskerk te Oegstgeest Een erc-avond voor Hans Boclee De Mauritskerk in Oegstgeest ontving de deelnemers aan de 4de Seizoens- Zangersavond, onder de auspiciën van de steeds werkzame Leidse „Ring". De samenkomst had een eigen karak ter omdat hier, zeven in getal, slechts de koren van één dirigent verschenen, met name van Hans Boelee. Deze groepering vond z'n aanleiding in het tien-jarig bestaan van Boelee's Oegst- geester koor: „Die Rhijnsanghers" Wij feliciteren dit koor niet alleen met het tweede lustrum, maar ook omdat het in de zang het beste van de avond schonk. De „Rihijnsanghers" hebben ons op nieuw verrast, omdat in hun ontwik keling alweer gestegen waarde school. Men staat daar nu op een hechte basis. De zang is welluidend, beweegluk en van zwaarte ontdaan, en iedere stem is uit nemend geschaafd. De vier register- groepen veroverden de homogeniteit, de eenklank, dat wat een „zangvereniging" tot „koor" maakt. Het Oud-Nederlands lied „Heer Jezus heeft een hofken" maakte duidelijk dat men de studie van niet te moeilijk gecontrapunteerd en gefueerd werk nu zeker aan kan. „Excelsior" van Abbenes is nog niet zover. We ontmoetten deze vereniging voor het eerst en misschien staat het nog niet lang onder Boelee's leiding. De samenzang verloopt wat plichtmatig cn stijfjes. Ieder lid doet z'n best. maar nog te veel op eigen verantwoording. De koortechniek is niet vergevorderd en af en toe zUn er intonatiemoeilijkheden. Toch getuigde Altink's moeilijk „Lauda Sion" van degelijke studiezin. De „Ned Herv. Zangvereniging" van Katwijk-Rijn toont allerlei coede eigen schappen. plastiek, welbedachte verhou dingen. bedwongen klankkracht routine. Er staan aardige stemmen in elke groep, maar het stemmateriaal heeft nog te veel de dagelijkse staat behouden. We doelen hiermee op de noodzakelijke koorversmelting. Men zou eens volks liedjes en andere blijde muziek moeten zingen om een lichte, soepelere instelling te verkrügen. Als Boelee's Intenties kunnen doorwerken, ontstaat er kans op een goed koor. ..Concordia" van NoordwUkerhout heeft een aantrekkelüke klankkleur, rhythmische pittigheid, golving De mannen geven een aantrekkelijke ach tergrond. Door Kalliwoda's leuke „Len telied" klonk iets fijns en puntigs heen. Met durf en zelfvertrouwen en vrije en G. W. P. Liwn (Leiden). niet voldoende begrip toont voor de be- I langen van de middenstand. De voorzitter de heer J. C. J. Lam- bermont. deelde nog mede. dat op Woensdag 20 April het eerste belangen- gesprek Middenstand—Ned. Fabrikaat I I zal worden gehouden en dat het in de bedoeling ligt om van 3—11 Juni hier ter stede een Ned. Fabrikaat-week te i organiseren. hand voor de leider zou men hier heel wat meer bereiken. Leiderdorp's „Excelsior" had zich de moeilijkste taak gesteld: twee fragmen ten uit Mendelssohn's Psalm 42 Men deinst er niet terug voor de Ingewikkelde reddeloze ontstemming, omdat men ln de tegenfiguren van het orgel geen onmiddellUk houvast vond. Dit koor beschikt over fraaie, hoogst bruikbare stemmen. Katwijk en Leiderdorp hadden hun jeugdkoor meegebracht. Die Katwijker kinderstemmetjes deden het lang niet kwaad. Direct zingende, dus geen Tiou- terig aaneengeregen tonen, vloeiend, zuiver, rond, vrU van aarzeling. In het eenstemmig gehouden „Sanctus" van Bortniansky lag klankeenheid en voor dracht. De jonge meisjes van Leiderdorp boeiden daarna door haar vertolking van „Panis Angellcus" en van Handel's „Largo". Ze hadden ook een groot aandeel ln het geliefde werk van Adams: .De heilige Stad". Hiermee begon de geza- menlyke zang van alle aanwezige koren. En daarin gebeurden Indrukwekkende dingen, terwijl het programma er louter bekende titels vermeldde: Gates' .Lord's Prayer", het beroemde Cantate-koraal 147. Mozart's „Ave Verum" en twee Engelse hymnische zangen. Duidelijk bleek de liefde voor de massazang. vooral zo machtig over straald door het orgel. Boelee bereikte een prachtig klankevenwicht en een edel klankgehalte. Deze grote zang groeide uit tot een succes voor Boelee en tot een mooi besluit van zijn ere-avond. De kostbare ruiker, die de Rlngvoorzitter G. Goed hart hem aanbood, betekende ook cm bewijs van genegenheid voor de „men Boelee. De Zangershymne, waarm'- het concert opende, getuigde van t(in compositorische mogelijkheden Johan Zweers begeleidde al het nl-t a rappella gezongene en vereastt* d» vrij volle kerk op een solo-ip»-r—~ een proeve van zijn talent (Purcell's Trumpet Tune"?).

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3