LEIDSCH DAGBLAD Churchill wilde in de vorige zomer overleg met de Sovjet-Unie Eerst bemoedigend antwoord, maar Moskou wenste te grote opzet A/EERBERICHT -fc Land onderverdeeld in vijf territoriale gezagsgebieden Frans-Tunesisch gesprek vandaag in Parijs hervat Zeer seherpe protestnota's van Zweden aan satellietlanden 94ste Jangang DINSDAG 15 MAART 1955 No. 28474 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal;, f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Britse premier, Sir Winston Churchill, heeft Maandag in het Lagerhuis onthuld, dat hü in de zomer van 1954 informele besprekingen tussen hem en Eden enerzijds en Malenkof en Molotof anderzijs heeft voorgesteld. Hij zei na de eerste stap in die richting een „bemoedigend" antwoord van de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken te hebben ontvangen. De Bussen hadden later voorstellen gedaan tot een grotere formele conferentie. Volgens de eerste-minister zou dit een nieuwe toestand in het leven hebben geroepen, „daar het niet mogelijk zou zijn geweest, dat een grote formele inter nationale conferentie tegelijkertijd zou zijn gehouden als de onofficiële twee- mogendhedenbespreking op het hoogste niveau, die ik heb voorgesteld". De eerste-minister legde deze verklaring af in antwoord op een motie van de oppositie in het Lagerhuis, waarin werd afgekeurd, dat de regering het bijeen roepen van besprekingen op het hoogste niveau uitstelt. Een Socialistische motie van wantrouwen werd met 298 tegen 268 stemmen ver- vorpen. Toestand wordt steeds erger, zegt Attlee Indien de motie was aangenomen, zou de regering hebben moeten aftreden, raardoor, merkwaardig genoeg, het te gendeel van de motie zou zijn bereikt! De nieuwe verkiezingen zouden im- lers de zo vurig dooi- Labour verlangde conferentie noodzakelijkerwijs op de lange baan schuiven. De motie was een weerspiegeling van de op 5 April vorig jaar door het Lager huis eenstemmig aanvaardde Labour- resolutie. welke spoedige bespreking met ie Russen over de H-bom eiste. In de nieuwe motie betreurde de op positie dat de minister nog steeds geen E tevolg heeft gegeven aan het verlangen ran het Lagerhuis tot het houden van ren top-gesprek met de Russen over de H-bom. De regering amendeerde de mo te in dien zin, dat alles was gedaan om net de Russen tot overeenstemming te fi tarnen en dat thans gewacht diende te U «orden met een conferentie tot na de j-atificatie van de Partjse verdragen. Dit unendement werd met een regerings meerderheid van 33 stemmen aanvaard. Geen andere keus Attlee, die het debat opende, had be toogd. dat de situatie van maand tot mand verergerde. Nu hebben we de H- *r| lom. binnenkort zal het de C-botn (co- alt-bom) zijn of een andere variëteit, (e »g verschrikkelijker dan de H-bom. Hy iste daarom stopzetting van de proef- itmingen aan beide züden van het jieren gordijn gezien het gevaar van itrgiftiging van de dampkring. Churchill antwoordde, dat er geen lechter tijdstip voor een conferentie kon cjn dan op het ogenblik, nu de Franse fnaat op 25 Maart over de Pa rij se ver ragen moet beslissen. Sir Winston zei, dat hij destijds „een rriendschappeiyk en bemoedigend" ant- oord van Molotof had ontvangen op ijn voorstel voor een voorbereidende Kieren tie, maar deze zete daarin uit- 3i dat de zaak moest blijven rusten tot 3 de conferentie van Genève. Later had Churchill een tweede tele- ram aan Molotof gezonden met het oorstel van een ontmoeting in een eutrale plaats zoals Bern, Stockholm of Tenen. Daarop had de Sovjet-Unie een m mferentie, doch ook met de Ver. Sta- ta. over de Europese veiligheid ver engd Molotof was van oordeel dat belde ïferenties gehouden konden worden, aar volgens de Britse regering zou dit ■Heen maar tot verwarring kunnen lei- ton en de conferenties op niets doen :tlopen. Er was daarom geen andere eus dan de ontmoeting met de Russen it te stellen tot na de ratificatie der Wjse verdragen. Aanslag in Moskou Zonderling drong Britse ambassade binnen Eerst gisteren werd bekend, dat Zondag m 25-jarige gewapende Rus, kennelijk m zonderling, al schietende is doorge- rongen in de Britse ambassade in Mos- in. Dc man schoot ccn lid van de Rus- Mhe militie, die voor het gebouw op ■Mht stond, neer en dreigde vervolgens Mr te dringen in het appartement van Britse ambassadeur, dc 48-jarige Sir lliam Hayter. Voordat hij evenwel zo- kwam, werd hij overweldigd. De «bassadeur was op dat ogenblik niet 4 het gebouw aanwezig. Twee leden van ambassade, de eerste secretaris en m wachtsman, wisten de man in de tkamer van de ambassade te ontwa- »nen. De neergeschoten Russische sol- ut blijkt niet ernstig gewond te zijn. ton motief voor de aanslag heeft men 1 heden niet kunnen ontdekken. Zelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel be cking, maar in hoofdzaak in het Zui- M van het land ook enkele opklaringen, uiavond en vannacht hier en daar mist. toest matige wind tussen West en Noord- pBt. Weinig verandering in tempera- nor -Jr- (Opgemaakt te 10 uur) rl6 MAART Zon op: 6.57 uur; onder: 18.46 uur. liaan op: 2.39 uur; onder: 10.13 "ur. [Hoogwater te Katwijk te 7.54 en PU uur. Juiste tijd en juiste plaats Ohurchill gaf een gedetailleerd over zicht van alle pogingen van de regering om tot overeenstemming met de Russen te komen. Hij sprak op gemoedelijke toon, zonder sarcasme, omdat hij dit ondienwerp boven een controverse ver heven achtte. Ohurohülll zag juist daar om geen enkele reden voor de oppositie om de regiering te veroordelen. Attlee had onderstreept dat hij geen conferentie binnen een paar dagen of weitoen verlangde, maar hij was vooral verontrust over de snelle wetenschappe- Tragisch Vermoedelijk tengevolge van het breken van de achteras is gister middag een zwaar beladen vracht auto (van de A.T.O.) op de weg ran Helmond naar Deurne, tegen en kele bomen gebotst. De chauffeur, de heer P. Leen- ders, uit Deurne, had zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje bij zich in de cabine. Het zoontje was juist gis termiddag uit het ziekenhuis te Helmond ontslagen en door zijn moeder gehaald. Alle drie werden zo ernstig gewond, dat hun opne ming in een ziekenhuis noodzake lijk was. Voor het leven van het kind wordt gevreesd. Hjke ontwikkeling in de Sovjet-Unie en over OhurohdlTs uitlating, dat de Rus sen over drie of vier jaar het Westen zullen hebben ingehaald op het gebied van de H-bom. Na een debat als dit is men geneigd zioh af te vragen of Engeland in de in ternationale politiek, ondanks het tonen van goede wil, met nog altijd machte loos blijft. Churchill dacht hieraan zeker ook toen hij betoogde dat de Verenigde Staten steeds meer open staan voor de Britee denkbeelden en adviezen. De theorie, dat de val van Malenkof de sohuld van het aarzelende Westen is. weigerde Ohurchill zonder meer te aan vaarden. We kunnen niet meer dan gissen, zei hij. Churchill besloot met te zeggen dat hij nog steeds geloofde, dat een confe rentie met de juiste personen op de Juiste plaats op het juiste tijdstip van grote waarde zou kunnen zijn voor de wereldvrede. Mr Stoffels Zaterdag naar Indonesië Naar wy vernemen, beschikt de Amsterdamse advocaat mr P. Stoffels thans over een visum voor Indonesië. Zaterdag zal hy per vliegtuig naar Djakarta reizen voor het verlenen van rechtskundige bystand aan R.M.S.-lei ders, die voor de Krijgsraad te Djokja terechtstaan. Herriot blijft burgemeester Edouard Herriot blijft burgemeester van Lyon. De gemeenteraad heeft n.l. Maandagavond de Onafhankelijke can- didaat Fulchiron tot onderburgemeester gekozen, in plaats van de dezer dagen afgetreden Radicaal Thomas. Zoals bekend, had Herriot zUn ontslag inge diend naar aanleiding van de verkie zing van Thomas. Deze verkiezing was immers in strijd met een afspraak tus sen de Onafhankeliiken en de Radicalen in de gemeenteraad. Toen bü de jongste verkiezingen de Radicalen fonder Her riot) een nederlaag hadden geleden, was afgesproken, dat Herriot niette min burgemeester zou blijven. Daar tegenover verplichtten de Radicalen zich, dat zy geen verandering zouden brengen ln de politieke gezindheid van de onderburgemeesters. Toen echter ln plaats van een overleden Onafhanke lijke de Radicaal Thomas werd gekozen, diende Herriot zyn ontslag in, omdat hy zich gecompromitteerd voelde. Hierop |trad Thomas af om plaats te kunnen maken voor een Onafhankelijke. Besluit van Minister van Oorlog: De Minister van Oorlog heeft besloten, de verdeling van het land ln mili taire afdelingen en de verdeling van de militaire afdelingen in garnizoenen te herzien. Het land wordt verdeeld in vijf territoriale gezagsgebieden: West, Noord, Oost. Zuid-Oost en Zuid-West. Het territoriale gezagsgebied West omvat de provincies Noord-Holland (met uitzondering van bet garnizoen Alkmaar), Zuid-Holland en Utrecht (met uitzon dering van het garnizoen Amersfoort).Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Amsterdam, Haarlem. LEIDEN, '-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht. Bussum, Utrecht, Schoonhoven Gorinchem en Soesterberg. bied is verdeeld in de garnizoenen Amersfoort, Harderwijk, Ede. Kampen, Wezep, Oldebroek, Apeldoorn, Hars kamp, Arnhem, Deventer, Enschede, 's-Hertogenbosch, Nijmegen en Grave. Het territoriale gezagsgebied Zuid- Oost omvat de provincies Limburg (met uitzondering van het deel gelegen in de garnizoenen Tilburg Gilze-Rljen. Breda en Bergen op Zoom). Dit gebied is ver deeld in de garnizoenen Oirsohot, Eind hoven, Venlo, Weert. Roermond en Maastricht. Het territoriale gezagsgebied Zuid- West omvat de provincies Zeeland en Noord-Brabant (met uitzondering van de garnizoenen Oirschot en Eindhoven, 'en met uitzondering van het deel gelegen in de garnizoenen 's-Hertogenbosch en Gravei. Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Middelburg. Bergen op Zoom, Breda. Gilze-Ryen en Til burg. Het territoriale gezagsgebied Noord omvat de provincies Groningen, Fries land. Drenthe (met uitzondering van de gemeenten Meppel en Nijeveen) van de provincie Overijssel het deel gelegen in het garnizoen Steenwijk en van de pro vincie Noord-Holland het deel gelegen in het garnizoen Alkmaar. Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Alkmaar, Leeuwarden, Steenwijk, Groningen, Zuidlaren en Assen. Het territoriale gezagsgebied Oost om vat de provincies Gelderland, Overijssel (met uitzondering van het deel gelegen in het garnizoen Steenwyk). van de provincie Drcnbhe de gemeenten Mep pel en Nyeveen. van de provincie Utrecht hei deel gelegen in het garni zoen Amersfoort, van de provincie Noord-Brabant het deel gelegen in de garnizoenen 's-Hertogenbosch en Grave, en van de provincie Limburg het deel gelegen in het garnizoen Grave. Dit ge- PMF had de eindpaal bijna bereikt, maar zijn opvolgers moeten vertrouwen eerst winnen Waf is de Franse Unie (Van onze Paryse correspondent) Vanmiddag zouden aan de dOrsay (het Franse Departement van Buitenlandse Zakent de besprekingen met de Tunesiërs worden hervat, die by de val van het Kabinet-Mendès-France (nu zes weken geleden) werden afge broken. Die conferentie was, zoals men zich herinneren zal, zelfs de oorzaak, of in elk geval de directe aanleiding tot het aftreden van de vorige regering. De nieuwe premier, Edgar Faure, zal de eerste zitting persoonlijk presideren, terwijl aan de Tunesische kant dezelfde partners onder leiding van de minister president Tahar ben Ammar zullen optreden. Dit Frans-Tuneslsche overleg, waarby het begrip „intern zelfbestuur" nader zal moeten worden geformuleerd en pasklaar gemaakt aan de heersende verhoudingen, is al in September van het vorige jaar begonnen, kort na het opzienbarende bezoek van Mendès- France aan Tunesië. By zyn aftreden heeft PJVI.F. verklaard, dat de eindpaal byna was bereikt, en inderdaad moet de nieuwe (Conservatieve) minister voor de Noord-Afrikaanse aangelegen beden, Pierre July, hebben toegegeven, dat zyn voorganger op byna alle voor name punten tot overeenstemming met de Tunesiërs was gekomen. July zou, na een nauwkeurige bestudering van het dossier, eveneens hebben erkend, dat er weinig over bleef van alle critlek, die zyn eigen party Mendès-France indertijd voor de voeten heeft gewor pen!! Dezelfde politiek.. I winnen en daarbij hebben ze de schijn J wel sterk tegen zich. want een buiten staander zal moeilijk kunnen begrijpen en aanvaarden, dat het dringend nodig Quai was een regering uit de weg te ruimen om een volgend kabinet gelegenheid te geven precies dezelfde politiek voort te zetten Succes twijfelachtig. Officieel verklaart de nieuwe regering- Faure niettemin dat alle afspraken van Mendès-France geëerbiedigd zullen wor den. Het wil er echter naar streven die afspraken ln een wat scherper omschre ven verband te plaatsen. De binnen landse autonomie zou namelijk worden toegekend ln het raam van de „Franse Unie". Het ongeluk wil echter dat dit begrip „Franse Unie" zelf, nog nooit helder ln enig officieel staatsstuk werd omschreven! De Tunesiërs zouden in beginsel tegen zulk een hechte relatie met Frankrijk geen bezwaar hebben, maar zy eisen wel dat hun het recht wordt toegekend naar eigen Inzicht weer bulten die, dus nog altyd schemerige Franse Unie te treden, waarvan de Fransen by voorbaat natuurlijk weer niets willen weten. Ondanks het officiële optimisme mag men zo tenslotte wel betwijfelen of de hervatte conferentie een heel voorspoedig verloop beschoren zal zyn. Eert kolossaal flatgebouw verrijst in Nantes in Frankrijk. De bekende architect Le Corbusier ontwierp dit gebouw, dat uit 293 aparte ruime flats bestaat. De eerste dier wonin gen wordt binnenkort in gebruik genomen. Meisje te Pijnacker verdronken Gistermorgen heeft de Rijkspolitie uit de vaart langs de Oudeleedeweg te Pij nacker het HJkje van de 9-jarige Hanne- ke van der Kooij opgehaald. Het kind werd vermist sedert Zaterdagmiddag half vier. toen ze met haar fiets naar haar vriendinnetje was gegaan, dat een paar honderd meter verder woont. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is zij onder het Ijs geraakt, waar men haar vond onder een grote schots. Alle spionnen in kaartregister Sensationele vondst van politie in Stockholm By een onderzoek in een kantoorge bouw in het centrum van Stockholm heeft de Zweedse politie een uitgebreid kaartsysteem gevonden, waarin de na men van Communistische agenten in geheel Scandinavië voorkomen, aldus is officieel bekend gemaakt. De Zweedse autoriteiten hebben onmiddellük de Deense cn Noorse veiligheidspolitie van deze ontdekking op de hoogte gebracht. De kartotheek werd gevonden. In een kantoor van en der elf personen, die in de afgelopen dagen Ln Zweden zyn aan gehouden in verband met het ontdekte spionnagecomplot. Men gelooft, dat de namen in het register de sleutel bevat ten van een spionnagenet in geheel Scandinavië, dat inlichtingen over ver dedigingsmaatregelen van de NAVO moest Inzamelen ten behoeve van de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese landen. Helaas valt niettemin te vrezen, dat met die bekentenis alle lichtzinnigheden en fouten maar niet zo zullen worden uitgewist die vóór en tijdens de laatste crisis de oppositie, die nu weer de lei ding in handen heeft, voor haar rekening heeft genomen. Want de zaken staan nu eenmaal zo dat Mendes-France vrij wel de enige Franse staatsman van formaat was en is, die nog op een onverdeeld vertrouwen van de Tunesiërs aanspraak kan maken. Dat vertrouwen zullen zijn opvolgers eerst nog moeten Onnodig lange advertenties wekten de argwaan van de veiligheidspolitie Onderling wantrouwen sterk toegenomen door deze zaak De Fins< tanker ..Aruba"die met mstisch China Dit nummer bestaat uit acht pagina's een lading brandstof voor straal- nationalistisch China trachten het I derscheppen, vliegtuigen op weg is naar commu-1 schip voor de aankomst bij het In zeer scherpe nota's heeft Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken by de genanten van Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië geprotesteerd wi gens de spionnage van hun personeeL Drie leden van de Tsjechische legatie (de militaire attaché, diens assistent als mede diens „chauffeur") zyn uitgeno digd Zweden te verlaten. Ook een van dc Roemeense legatie is tot persona non grata verklaard. Het betreft hier de tweede legaticsecretaris. Intussen is het totaal aantal arrestan. ten tot elf gestegen. De spionnage heeft een veel groter omvang dan aanvanke lijk gedacht werd. aldus heeft de Zweed se minister van Binnenlandse Zaken in een onderhoud met de pers medegedeeld. Er zijn nog veel meer mensen by be trokken dan degenen, die zich nu in hechtenis bevinden. Onze correspondent in Stockholm meldde hedenochtend per telefoon, dat deze nieuwe spionnagezaak groot onder ling wantrouwen heeft gezaaid. Er zyn immers mensen gearresteerd, die groot vertrouwen genoten. De vakorganisatie in Bofors bijv. kan momentcel nog niet begrijpen, dat juist die kundige en be hulpzame reparateur een spion zou zyn. Het was een van de beste kameraden en hy was al meer dan twintig jaar in dienst by zyn firma. Even ontsteld was de dame, die met haar vriendin een autotocht maakte. Nimmer werd over politiek gesproken. En voor geld zou haar vriendin haar land zeker niet verraden, dacht zij Haar man. die voer eer. kanonnen- en dyna- mietf.rma in Bofors bouwde, beeft het I financieel immers zeer goea. En tóch I had zy een tijdje geleden een zeer ei- I genaardige ontmoeting gehad. In een koffiehuis ontmoette zy een werkman, die daar - geheel tegen de Zweedse ge woonte in - zijn brood zat op te eten. Het oude trucje met „heeft U mis schien een vuurtje?" was voldoende om aan zijn tafeltje te gaan zitten en wel dra voegde zich nog een derde persoon by hen. Deze werkman, die in dat res taurant zo opvallend zat, wasde mi litaire attaché van de TsjechUthe lega tie! De Zweedse veiligheidspolitie heeft be kendgemaakt. dat een reeks „onnodig lange" advertenties haar op het spoor hebben gebracht van de Communisti sche spionnageorganisatie, waarvan tot dusver elf leden zyn gearresteerd. Advertenties ln bladen te örebro, waar ln gemeubileerde woningen en dergeiyke werden gevraagd, werden gebruikt voor het overbrengen van berichten in code tussen de groepen te Stockholm. Go thenburg en Karlskoga. Agenten van de contra-spionnage merkten op, dat de advertenties langer waren dan nodig en verschenen op da ge, waarop er voetbalwedstrijden tussen de plaatsen werden gespeeld of andore gebeurtenissen van gemeenschappeiyk belang voorvielen. De in örebro ver schijnende bladen waren dan ln andere plaatsen te koop. Spionnen in Griekenland gearresteerd In Saloniki is Maandag officieel be kend gemaakt, dat de Griekse politie ln Noord-Griekenland „vyf zeer gevaarlijke Griekse communisten" heeft gearres teerd wegens spionnage betreffende de activiteit van de Navo. Tijdens de burgeroorlog waren de man- n naar Bulgarye uitgeweken, doch nu waren zy het land weer binnengekomen om een spionnagecomplot op te bouwen, aldus de bekendmaking.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1