Zuinig gelijkspel van Oranje tegen Denen schonk weinig bevrediging Individualist Wilkes paste niet in de combinatie MAAK CR GEEN PUZZLE VAN. ZÈG WAT U BEDOELT! Bondselftal kreeg in Geleen geen kans tegen Djurgarden Nederlandse aanval verloor zicli in eindeloze combinaties Eu liep vast iu Deense defensie LEÏDSCH DAGBLAD - MAANDAG 14 MAART Bitter ontwaken In Olympisch Stadion (Van onze De klap is hard aangekomen Het „nieuwe" Nederlandse elftal, dat een schone, roemrijker bladzijde zou gaan schrijven in het geschiedenisboek van ons nationale voetbal, heeft het tegen de Denen niet verder kunnen brengen dan een zuinig gelijkspel. Dit 11 spel, waarmee we een jaar terug bij zonder tevreden zouden zijn geweest, werd thans begroet met een ijzig stilzwijgen van het hevig teleurgestelde publiek, waarvan een deel zijn „Ook zonder Faas Wllkes kunnen wij wel van de Denen winnen", schertste K.N.V.B.-voorzltter Ir Hopster Dinsdagavond j.l. tijdens de bijeenkomst op het Bondsbureau. Een zeer voorbarig, maar toch wel vergeeflijk optimisme van de Bondspraeses. want wie had geen machtig vertrouwen in het Nederlands elftal na de fraaie overwinningen op ploegen als Austria, Reims en Hamburg? En in die 'reeds voortreffelijke ploeg zou dan ook nog de grote ster Faas Wllkes meespelen. De Denen waren al verslagen toen zij nog in Kopenhagen zaten en de huid van de beer al verdeeld vóór hij geschoten was. En tenslotte heeft die beer dn lagers b'ina te pakken gekregen sportredacteur) gramschap meende te moeten uiten in een onsportief, honend gefluit Die Deense amateurs, zij hebben gistermiddag op de rijkelijk met zand bestrooide grasmat van het Olympisch Stadion een illusie eneen repu tatie onder de voet gelopen. De illusie van een herboren Nederlands elftal, dat nu al in staat zou zijn tot klinkende prestaties en de reputatie van Faas Wilkes. toitcjits eén man heeft in het openbaar zyn twijfel durven uitspreken over de •waarde van het opstellen van Faas Wil kes: Abe Lenstra. De bedachtzame Fries vreesde, dat Wilkes misschien niet in de combinaties van de voorhoede zou pas sen. Hij heeft gelijk gekregen: Faas paste nietEn met het vallen van de grote man Wllkes viel de hele voorhoede. Met het opstellen van Faas Wilkes in de Oranje-aanval, welks spelers in de oeienwedstryden elkaar zo goed aan vulden, die zulke schoone. ragfijne com binaties op de grasmat hadden getoverd en die van zulk een hoopvolle schotvaar digheid hadden blijk gegeven, bleek de eenheid verdwenen. Wilkes werd ineens tussen hen gezet. Floep: vanuit het zonnige Valencia in het ijskoude stadion in Amsterdam. En ook plotseling van het Spaanse speltype, dat veel ruimte overlaat voor individualisme en Wil kes is een individualist! naar dat van onze contreien, waar aanpassing aan de combiniatie een eerste vereiste is. Zelfs een groot speler als Faas Wilkes heeft zich dat niet straffeloos kunnen permit teren. Hij is van zijn voetstuk gevallen, niet het „brood" van het dankbaar ap plaus was er na afloop voor hem, maai de „stenen" van een honend gefluit. De grote stunt van de KNVB is achteraf een grote tactische fout gebleken Faas Wilkes: ,.Ik lioop nog 'n kans te krijgen „Ik kan mii voorstellen, dat het publiek teleurgesteld Ls over mijn spel", ver klaarde Faas Wilkes ons na afloop van de wedstrijd tegen Denemarken. „Ik vind het iammer voor de toe schouwers. dat het zo gegaan is. ik vind het ook Jammer voor mijzelf. Het is geen verontschuldiging, heus niet en laat men mij goed begrijpen, maar met een goed bespeelbaar veld had dit Nederlands elftal niet alleen een overwinning behaald, maar zelfs een zege met ruime cilfers. Op dit veld en dat hebben de Denen heel goed begrepen, is de verdediging altijd in het voordeel. Dus hebben zii alles geconcentreerd op de defensie en van daaruit hebben onze tegenstanders, als zij de kans kregen, hun aanvallen opgebouwd. Ik heb gehoord, dat de keuzecommis sie ervan overtuigd is. dat ik alles gedaan heb om tezamen met de an deren het elftal tot een overwinning te voeren. Ik moet het hebben van een flitsende beweging, een plotselin ge kans om te scoren en op een goed. hard veld. waaraan ik nu al Jaren gewend ben, komt mijn spel nu een maal beter tot ontploooiing dan op dit zware, trage terrein. Ik hoop nog een volgende gelegenheid te krijgen om te tonen wat ik in mijn mars heb. maar dan onder meer nor male omstadigheden". Denk Je aan de wedstrijd tegen Belgié op 3 April? „Dat hangt van de keuze-commissie af en dat hangt natuurlijk ook af van Valencia. Zondag a.s. speel ik waar- schiinliik niet mee met Valencia, om dat de club enkele nieuwe spelers wil proberen voor de aanstaande beker wedstrijden Trouwens, de kans is groot, dat ik dit seizoen helemaal niet meer in het elftal meespeel, want de competitie is eigenlijk bhna afgelopen en Valencia gaat zich nu concentreren op de be kercompetitie. waarbil geen buiten landse spelers in de ploegen lrmnen worden opgesteld" Bliif ie voorlopig in Spanje? „Op 10 April loopt mijn contract af. Als Valencia mij nog een laar wil hou den. dan accepteer ik dat graag. En het ziet er wel naar uit. dat ik voor lopig nog niet naar Nederland te rugkeer". Trainer Uonnefelil moedigde lot het laatste moment zijn discipelen aan. Naast hem zitten de leden van de technische commissie, de heren Hoolboom en Pelikaandie knap zuinig kijken. Rem op aanval Wllkes' zucht om tegenstanders te passeren, werkte als een rem op onze aanval, brak ook de zuiverheid van de combinatie, waaruit nu een belangrijke schakel was weggevallen. Steeds weer trok Faas vier. vijf Deense verdedigers naar zich toe in zijn pogingen om zich een weg te banen naar het heiligdom van doelman Henriksen, met vrijwel steeds als uiteindelijk resultaat het kwijtraken van het leer of het af geven van een half-mlslukte pass. Natuurlijk. Wilkes heeft ook wel goede dingen laten zien. maar zijn spel opvatting lag zijn mede-aanvallers niet, die hun maatgevoel niet niet konden vinden en zich gingen ver liezen in peuterige, onzuivere en dik wijls niet begrepen passjes van speler naar speler. En dat liefst in duels op de vierkante meter Dat verrassende spel. met de flitsende lange passes naar de vleugels, van de oefenwedstrijden, kreeg men in deze ont moeting slechts zelden te zien. Het aan tal malen, dat het wapen van de ver rassing door onze aanval werd ge bruikt. was op de vingers van één hand te tellen. T empO'Verlies Deze traagheid van ontplooiing van ons aanvalsspel bracht uiteraard tem poverlies met zich mee en dat heeft ons lelijk parten gespeeld. Het was er de oorsaak van. dat de I Denen zich na elke eigen afgeslagen cn door Oranje overgenomen aanval on middellijk konden hergroeperen. Bij elke I Nederl. aanvalspoging vertraagd door de steeds groter wordende lust om tegen standers te passeren, vonden de Denen voldoende tijd om een beveiligend scherm I voor hun doel op te trekken, een verde- I digingsgordel die onneembaar was voor de zich in niet-begrepen passjes verlie zende Oranje-aanval. De voortreffelijk spelende spil Brögger had altijd vol doende mannetjes bit de hand en vooral in de tweede helft, toen Nederland over wegend in de aanval was. kwam dat goed tot uiting, want toen wemelde het soms van de rode shirts in het Deense doelgebied en was er geen doorkomen aan. De Harder liet zich steeds in de hoek drukken, waar hij de meeste van zijn doorzichtige trucjes zag mislukken. Lenstra's alom geroemde millimeter- passjes" waren onzuiver. Timmermans kon niet in zijn normale spel komen en Dillen, onze goalgetter. werd er te wei nig in betrokken, zodat hij er af en toe moedeloos onder werd. Goede defensie Bleef het spel van onze aanval dus beneden de verwachting, de verdediging is beter voor de dag gekomen En dat Evenmin als *n winkelier kan raden, welk' merk shag U wilt, evenmin weet hij, welk vloei U wenst. Zèg welk vloei U hebben wilt en noem het merk met naam. Vergeet niet, dat 'n paar centen aan vloei voor heel wat geld aan shag bederven kunnen! Vraag daarom het 3 x betere Mascotte-vloei. Dan pas komt Uw shag écht aan zijn trek. was nodig ook. want de Deense aanval was door haar snelheid van handelen bijzonder gevaarlijk. Midvoor Christen- sen en linksbinnen Birkeland ontpopten zich spoedig als snelle sprinters met een behoorlijke baltechniek en zii hebben het onze defensie dan ook niet gemakkelijk gemaakt. Maar Van der Hart was in grote vorm, hij werd uitstekend gesecon deerd door Wiersma en Kuys. en zo heel veel moeilijke ballen heeft De Munck dan ook niet te verwerken gekregen. Maar steeds hield het Deense spel toch de dreiging in zich van een tweede doelpunt. Ster van de Deense voorhoede was de 35-jarige dokter Lundberg. de zeer lange, wat trage rechtsbinnen, die als tacticus en spelverdeler zijn gewicht in goud waard is. Steeds speelde hij in teruggetrokken positie tussen aanval en middenlinie, vanwaar hij met lange bekeken passes zijn voorhoede voedde. Hij was de grote dirigent van het Deense team en hij vond onmiddellijk elk gat. dat de hard werkende V3n Schijndel en Schaap op het middenveld en dat nogal eens deden openlieten. De Denen hébben uitstekend ge speeld. Zn toonden zich voortreffelijke technici, kwamen veelal als overwin naars te voorschijn uit het duel van i Voor 40.000 toeschouwers heeft het man tegen man en verkeerden in een I Engelse dames hockey-elftal puike conditie. Vol trots klopte Knud Lundberg zich in de kleedkamer na afloop op de borst: dat gelijke spel hebben wii amateurs Op 22 Maart zal Holland Sport een dan toch maar volkomen verdiend! Dat wedstrijd tegen West Ham United in was zo. maar voor ons was het een Londen spelen. De ontmoeting vindt bij koude douchekunstlicht plaats. (Ingez. Med.-Adv.) 3 versnellingsnaaf met terugtraprem STURMEY ARCHER '/fftzavcóc /yatfett/ Tegen het zonder veel verband spelen de Bondselftal heeft het Zweedse Djurgarden het Zaterdag in Geleen niet zo moeilijk gehad. De Zweden beschikten over een uitstekende bal- contröle en lieten fraai positie-spel z en. De Zweden namen spoedig na de aanvang het initiatief en wei op een dergelijke wijze, dat het vrijwel alles Djurgarden was wat de klok sloeg. Acht minuten waren verstreken toen rechtsbinnen H. Tvilling uit vrije positie de bal hard en onhoudbaar langs Vroo- men knalde en nog geen 5 minuten later was het reeds 20 voor Djurgarden. Een combinatie tussen rechtsbuiten S Tvilling. Eriksson en Eklund werd door laatstgenoemde m:t een doeltreffend schot besloten Erikson bleef voor de Nederlandse verdediging een doorlopend gevaar. Dat kwam in de 20e minuut duidelijk tot uiting, toen de lange Zweed se midvoor uit een voorzet van links- Via de paal vloog dit schot van kaas Wilkes in de armen van de languit in de modder liggende doel man Henriksen nuten voor de rust kwam Djurgarsen aan 40 en het was opnieuw Eriksson, die de treffer voor zijn rekening nam In het spel van de bondsploeg kwam na rust langzaam maar zeker meer lijn. met als resultaat een goal van Unimels. Uit een keurig opgezette aanval be landde de bal by Ravensteyn. die de:e echter tactisch liet lopen voer Ummels. De MVV'er gaf op fraaie wyze Lindberg het nakijken (14). De bondsploeg bleef in de aanval, doch het was toch Djur garden. dat hierna het eerst succes had. In de 25e minuut brak Sandberg op de linkervleugel door en zijn voorzet werd door S. Tvilling op de Juiste wyze benut (1—5). Een verre pass van rechtshalf Edlund bracht de bal bij de sprintende Eklund, die de uitgelopen Peersman omspeelde en er vervolgens 61 voor Djurgarden van maakte. Kort voor het einde kopte Van Roessel uit een voorzet van Toen- naars achterover in. Edlund trapte tegen het leer. doch voor de Zweed ongelukki gerwijze in de verkeerde richting, zodat de bal in eigen doel verdween. Zo werd het tenslotte 62 voor Djurgarden. Hy verliep niet volgens het progTamma, zoals wij ons dat allemaal voor ogen hadden, die wedstrijd tegen de Denen. Na vijf minuten bekroop de 65.000 toeschouwers, die het Nederlands elftal bjj het binnenkomen van de arena zo enthousiast hadden toegejuicht en ultvolle borst het Wilhelmus hadden gezongen, reeds het onbehaaglijke gevoel, dat die Scandinavische amateurs zich toch niet zo gemakkelijk zouden laten verslaan als verondersteld was. Men ging zich afvragen waar die hooggeroemde productiviteit van onze voor hoede bleef enhoe het zat met de van ouds bekende dribbles en kogel- harde schoten van „onze Spanjaard" Faas Wilkes. En wat in de negende minuut gebeurde viel ook een beetje koud op de maag: Christensen en Birkeland „wandelden" rustig het Nederlandse doelgebied bin nen en de laatste loste een schot waar De Munck, in de war gebracht door de houding van de Nederlandse verdediging, die ln alle gemoedsrust op buiten spel rekende, geen hand naar uitstak.De Denen hadden de leiding genomen.. Maar nog liet de machtige Nederland se aanhang zich niet verontrusten. Het liep zo'n vaart niet met dat ene doel punt. Kanjers van Dillen, Wllkens of Lenstra zouden straks wel een drastische verandering ln de situatie brengen. Maar onze schutters bleken vooralsnog danig geïmponeerd, zo goed als de Denen waren aangempedigd door hun succes. De Munck moest dan ook zijn kunde tonen op een 30 meter-schot van de rappe linksbuiten Jens lans en hij mocht van geluk spreken, dat even later Christensen de bal Juist over de lat lepelde. Na een kwartier had da Deense doel man Hendriksen elgenlyk nog maar één schot op zijn doel eehad: van Dillen En dat had hem al érg weinig moeite veroorzaakt. Na 18 minuten scheen het er dan toch van te gaan komen in onze voor hoede. Wllkes liet zien. hoe hij nog kon dribbelen, de bal ver voor zich uitdrij vend en deze met een tussensprlntje weer bereikend. HU plaatste naar Len stra, die een achteloos schijnend, maar in wezen „uitgekookt" kopballetje naar Timmermans gaf. Die zond de bal ver der naar rechts, naar ons „kanon", Dillen. Een schuiver! Uitstekend gestopt door Henriksen. Het herstelde het vertrouwen merk baar in de ploeg. Schaap en Van Schijn del lanceerden het aanvalskwlntet voor nieuwe pogingen, die weliswaar een licht veldoverwicht op de Denen ten gevolge hadden, maar die toch niet het gewenste resultaat afwierpen. Onze sterren-voorhoede probeerde het te vaak te mooi te doen en dat was op dit byzonder zware veld, waarop de bal dikwUls werd afgeremd, riskant. Het zuiver plaatsen bleek uitermate moeilijk en als er dan even iets misliep, was de mooi opgebouwde aanval al weer onder broken door de even Uverlge als kundige Deense verdedigers. Even leek het er op of een Nederland se aanval tot de gelijkmaker zou leiden. Maar Wilkes trof een ln vertwUfeling uitgestoken been van linksachter Larsen en De Harder knalde-vervolgens-hui- zenhoog over. Ook Abe Lenstra had weinig geluk, toen hij na een uitnemen de pass van Dillen door de beide Deense backs werd opgevangen. Het scheelde telkens centimeters in onze aanval, maar die bleken juist te veel. Pas in de 36ste minuut werd de Ne derlandse veldmeerderheid tastbaar. En het moet een voldoening zyn ge weest voor de wel iets te weinig in het spel betrokken Dillen, dat bij de fraaie pass naar Timmermans zond. welke de Deense verdedigingslinie open srheurde. Timmermans liet met een dieptepass Abe Lenstra de aanval afronden, die het loopduel met Am- disen duidelijk won en de bal met ijzige beheersing langs doelman Hen riksen plaatste. (11). Voor het eerst klonk de kreet ,,Abe!"door het stadion, maar (nog) weinig overtui gend. Kort na elkaar verzuimde het Neder landse elftal hierna twee kansen om een voorsprong tg nemen, welke de stryd wellicht een geheel ander karakter zou hebben gegeven. Na een Wilkes-Tim- mermans-Dlllen-combinatie carambo leerde de bal via het lichaam van Henriksen over de zUlijn. En tUdens een (nieuw) heet gevecht voor het Deense doel, keerde linksachter Larsen op de lyn een vlammend schot van Dillen. De terug gesprongen bal, die Wllkes daarop tot tweemaal toe retourneerde, raakte eerst stopper Brögger en flitste vervol gens naast By de rust (1—1) kon men spreken van een diep teleurstellend resultaat envan een prachtige prestatie van de Denen. De rust bleek Oranje niet tot een veel betere inspiratie te hebben gebracht. Wel stonden Wllkes en Lenstra na twee minuten al weer oog in oog met Hen riksen, maar de oud-Rotterdammer aarzelde zelf om te schieten en bood de kans aan Lenstra, die echter geen tijd vond om te richten. Het Nederlands elftal drong onophou delijk dreigend, maar niet doortastend op. Het verloor zich in eindeloze combinaties als deze: Dlllen-Wilkes- Lenstra - Wilkes - De Harder -W ilkes- Lenstra-Wilkes. en weg was de bal gegraaid door een of andere Deen, die hem dan maar liefst zo ver mogelyk naar de andere helft kogelde. Soms nog met beangstigende gevolgen ook. Want in hun drang naar een doelpunt kwamen Nederlandse verdedigers Van der Hart en Wiersma herhaal delijk naar voren. En dat had uiter aard wel eens tot gevolg, dat de dek king van de kwieke buitenspelers, de naamgenoten Hansen, van wie de linker-vleugelman zijn 25ste wedstrijd speelde, niet tijdig werd overgenomen. Of dat de debuterende midvoor Chris tensen en diens ervaren clubgenoot Lundberg, zo vrij als een vogeltje ln het veld liepen. Daarentegen vormden de Deense ver dedigers een nauwe trechter, waarin onze op de breedte ingestelde agressie steeds vastliep. Het ging niet ln de Nederlandse ploe?. Het frisse, geïmproviseerde, op het be nutten van kansen afgestelde voetbal, dat in de oefemvedstrUden zo bekoorde en dat zo doeltreffend bleek, kwam nu eenvoudig niet aan bod. Het bleef bij het recept Dillen-Lenstra-De Harder- Wilkes-Deen. Zonder een plotselin? verpletterend schot, dat de handen weer eens op elkaar kon brengen. Dat laatste gebeurde bUna helemaal niet deze mid dag. Het publiek toonde zich sterï teleurgesteld. Als het niet zo veel aan dacht nodig had gehad voor het warm houden van verkleumde handen en voeten, was het misschien gaan gapen. Er ontstond nauwelUks enig rumoer, toen stopper Brögger in het strafschop gebied een schot van Wilkes met arm stopte en de Belgische scheids rechter daaraan niet de minste aandacht schonk. Het publiek leek ongeïnteres seerd en voelde blijkbaar niet eens wat voor een „goedkoop" doelpunt uit een eventuele penalty. Bewondering kon het alleen nog op brengen voor de formidabel snelle rushes van de kleine Deense rechtsbuiten Joergen Hansen, die daarmee evenwei ook geen succes had omdat zijn mede- voorwaartsen enkele malen in de door Van der Hart opgezette bultenspelva' liepen. Een Nederlands wanhoops-offensief w de laatste minuten, waaraan zelfs de achterspelers Wiersma en Kuys deern»- men. bleef doelloos. Een schot van DU' len werd ln een woud van Deense benen gesmoord. Zelfs kostte het nog heel wa. moeite, een door de Denen op de valreep afgedwongen hoekschop op ons doel.'' te slaan BU het eindsignaal van oe onopvallend en dus goed leidende scheidsrechter Van Nuffel, hadden velen het gevoel, dat het Nederlands elftal een nog ongunstiger rerultaat had behaam dan bU een nederlaag, een laar geleden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4