Minister Cals verdedigt de opzet van het algemeen programma Beslissing over komend bestel dubbeltje op zijn kant HAMEA Nog tegenstrijdige berichten over huwelijk van Prinses Margaret V.V.D. mag voor de televisie Mits zij aan de eisen voldoet Agenda rn LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 12 MAART BEDENKELIJK ALS het Juist is. dat niet Stevenson, maar Averell Hamman de hui dige gouverneur van de staat New York het volgend jaar by de Ameri kaanse verkiezingen voor het president schap als candidaat voor de Democra tische party in het strijdperk zal treden, dient er nu reeds nauwlettend geluisterd te worden naar wat hij over de buiten landse politiek als zijn mening te ken nen geeft. Dat zal president Eisenhower trouwens zeker óók doen (aangenomen, dat deze opnieuw de Republikeinen zal vertegenwoordigen in het scherpe duel om 's lands hoogste functie) en het is allerminst onwaarschijnlijk, dat zijn re gering al bij voorbaat rekening zal hou den met hetgeen de mogelijke tegen stander te berde brengt. Welnu, Harri- man heeft er dezer dagen met nadruk op gewezen, dat de Ver. Staten in de kwestie-Formosa zo snel mogelijk een einde moet maken aan de wanhopig- gevaarlijke politiek het alleen te doen. „We moeten onze diplomatie terugvoe ren naar de grondslag van gemeen schappelijk optreden. We moeten de verdediging van Formosa internationa liseren en dat, zo mogelijk, via de Ver. Naties. Wat we thans nodig hebben, is een nieuwe geest in de leiding der bui tenlandse zaken: een geest van nederig heid, matigheid, bondgenootschap en vrede", aldus Harrlman. INDERDAAD heeft Harrlman met deze uitspraak een pijnlijk tekort in de buitenlandse politiek van de grote Westerse mogendheden inzake Azië aangewezen: er is onvoldoende coördinatie. Zowel Dulles als Eden heb ben deze week rapport uitgebracht over hun bezoek aan de vrije landen van Azië, maar er was een opmerkelijk ver schil. Terwijl Eden de nadruk legde op de noodzakelijkheid van een regeling inzake Formosa en de wensen van zes honderd millioen Chinezen (waarmee gedoeld werd op toelating van Rood- China tot de Ver. Naties), liet Dulles een ernstige waarschuwing aan het adres van Peking horen. Zeker, zowel Britten als Amerikanen zijn het erover eens, dat geen enkele Aziaat meer een stuiver cre- diet voor het gezag van de Westerse lan den zou geven. Indien zij Formosa lieten vallen, maar alleen reeds het feit, dat de toekomst van Quemoy en de Matsoe- eilanden nog in een waas van geheim zinnigheid is gehuld en dat Londen en Washington dienaangaande niet tot overeenstemming kunnen komen, geeft de andere party volop gelegenheid te profiteren van het gebrek aan eenstem migheid van de Anglo-Amerikanen. Nu kan men zeggen, dat Dulles en Eden elkaar hebben aangevuld: de een legde slechts de nadruk op een ander facet van dezelfde politiek als de ander, maar men kan met evenveel recht volhouden, dat hun uitlatingen eerder antithetisch dan complementair waren. DE grote moeilijkheid is hierin ge legen, dat de Amerikanen blyk- baar zelf niet weten wat zij willen. Quemoy en Matsoe zUn voor Tsjang Kai-sjek en zyn Nationalistisch bewind op Formosa als het ware een symbool voor het oogmerk, nog eens een sprong te maken naar het vasteland. Zouden die eilanden dus komen te vallen (en dat zal naar alle waarschijniykheid het ge val zyn als de Amerikaanse Zevende Vloot niet tussenbeide komt), dan zou dientengevolge de strijdlust op Formosa tot het nulpunt dalen en moet gerekend worden met het overlopen van Natio nalistische kopstukken naar de zijde van de Communisten. Met alle gevol gen vandien. De positie van Formosa zou dan aanmerkeiyk verzwakt worden, zo sterk zelfs, dat alle innerlijke weer stand van de Nationalisten zou breken. Zou daarmede dan een gemakkkelijke oplossing van dit nu onoplosbare pro bleem bereikt zijn? Neen, want de val van Formosa zou het Westen niet alleen beroven van een basis, van waaruit eventuele verdere agressie van Peking- China in Azië gekeerd zou kunnen wor den, maar he't zou er bovendien toe lei den, dat de Chinezen dan te gemak kelijker andere objecten zouden opzoe ken en zich eventueel in Westelijke rich ting zouden keren, hetgeen zelfs de Sov jet-Unie bepaald ongaarne zou zien. Vandaar de pogingen van het Kremlin, bemiddelend op te treden. OVERIGENS gevoelen de Amerika nen er ook weinig voor deze eilanden tot een soort Dien Bien Phoe te maken: zij behoren immers krachtens hun geografische ligging tot het vasteland en zijn niet gemakkelijk te verdedigen voor een vloot van grote schepen, omdat de wateren ter plaatse daarvoor te ondiep zijn. Het stuntelige van de Amerikaanse politiek is gelegen in de onzekerheid, die er nog steeds be staat op dit punt. Terzake van Formosa is duidelijke taal gesproken en een Com- munistisch-Chinese „vergissing" op dit punt is derhalve uitgesloten. Die duide lijkheid ontbreekt juist ten aanzien van Quemoy en de Matsoe-eilanden. waar door het gevaar van complicaties on nodig is toegenomen èn de indruk van gebrekkige samenwerking tussen de En gelsen en Amerikanen by hun politieke optreden op het Aziatisch toneel is toe genomen. En dat, terwyi „gezichtverlies" in dat werelddeel byzonder zwaar wordt opgenomen! Wie dit overweegt, komt weer terug tot de woorden van Harrl man: wat de Ver. Staten nodig hebben is een politiek van matiging en bond genootschap. Wil Elsenhower die niet, dan had hij eerder een zeer nauwkeu rige omschryving dienen te geven van wat inzake Quemoy en Matsoe als agressie moet worden beschouwd, zonder een gordijn van geheimzinnigheid neer te laten. Hoe eerder hieraan een einde komt. hoe beter het voor de zaak van de wereldvrede is. Die wordt immers meer gediend met klaarheid dan met onzekerheid. Mau-Mau-„Hitler" geeft zich over Een lid van de Mau Mau beweging, die door zyn kameraden „Hitier" wordt genoemd, heeft zich Vrydag in Kenia aan de veiligheidstroepen overgegeven. Gedurende een operatie tegen de Mau Mau by Mount Kenia werden verder nog vier terroristen door veiligheids troepen gedood. In Nairobi zyn Vrydag vier Kikoejoes ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van Harold Gillispie Shotton, die bekend stond als een vriend van de Kikoejoes. Alle vier ter dood veroordeelden zyn tussen de 19 en 22 jaar oud. „Grote ontgoocheling" „Het Volk" (Brussel) schryft, dat zowel linkse als rechtse Vlamingen het er over eens zijn, dat in Den Haag een Nederlands-spiekende ambassadeur moet worden benoemd. In krineen van het Belgische hof zou hiertegen echter duchtig geworden geïntrigeerd, aldus het blad dat er op wyst dat, indien deze kringen het zover dryven dat geen be vredigende oplossing kan worden ge vonden, dit een grote ontgoocheling zou betekenen voor de Vlamingen en een politiek incident zou kunnen verwekken. Het blad ..De Standaard" schrijft in dezelfde geest en legt er de nad'uk op dat 84 procent van het diplomatieke personeel thans Franstalig is. Televisie-debat in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Een belangrijk deel van de Tweede Kamer, ongeveer de helft, heeft by monde van de heren Peters (KVP).Krol (CHU) en Bruins Slot (AR) bezwaren geop perd tegen het plan van minister Cals om de Omroepverenigingen te verplich ten al hun programma's voor te leggen aan een „Algemeen Programma Com missie", die er voor het algemeen programma een keus uit kan doen. ZU willen liever samenwerking van de Omroepverenigingen aan een „gezamenlijk program ma" op vrijwillige basis. Gisteren antwoordde minister Cals op deze bezwaren. Omdat niet belangryke bevolkingsgroepen in de televisie zyn ondergebracht, moet dubbele aandacht worden besteed aan een algemeen programma, dat in zyn totaliteit voor het gehele Nederlandse volk aanvaardbaar is en niet het stempel draagt van één omroep. Daarvoor zal samenwerking nodig zfjn van verschillende groeperingen. Het compromis geeft waarborgen voor die samenwerking en de bezwaren van mevr. Fortanier-de Wit (VVD) en Stufkens (PvdA), die vrezen voor een karak terloos algemeen programma, kunnen worden ondervangen door de samenstel ling van het bestuur van de Ned. Televisie Stichting en de „Algemeen Pro gramma Commissie". Flonkerende diamant Ofschoon niemand in de Tweede Ka mer zich geheel en al achter het plan van minister Cals had gesteld, meende hy zyn standpunt te kunnen handha ven. Hy begreep niet waarom de heren Peters, Krol en Bruins Slot geen be zwaar hadden tegen een gezamenlyk programma op vrywillige basis, maar niet de „Algemeen Programma Commis si e" een keus willen laten doen. Welk principieel bezwaar kan men daar tegen hebben? Men behoeft als omroepvereni ging toch niet in te stemmen met alles wat in het algemeen programma komt? Men onderschryft toch ook niet alle redevoeringen, die nu voor de televisie als gezamenlyk programma zyn uitge zonden? Bovendien hebben de omroep verenigingen het veto-recht, om bepaal de uitzendingen te weigeren voor het al gemeen programma. Ter geruststelling van mevr. Fortanier-de Wit maakte mi nister Cals er daarby op attent, dat het veto-recht alleen kan worden gehan teerd op grond van „principiële" bezwa ren, dié schriftelijk moeten worden ge formuleerd, waarna er over wordt be slist in het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting. Ter verdediging van de omroepen had 3 heer Bruis Slot (AR) betoogd dat een diamant pas flonkert in zyn facetten (de diverse omroepverenigingen). Dat beeld wilde de minister overnemen door de diamant te plaatsen ln een gouden ring (het algemeen programma). De fa cetten komen pas tot hun recht als men de hele diamant ziet. Laten wij proberen zo besloot hij. om in het nieuwe medium, de televisie, tezamen die flonkering van wat Nederland biedt op geesteiyk ter rein, tot stand te brengen. Cals gaat tóch eigen gang In het begin van zyn rede had minis ter Cals gezegd dat uitspraken van de Kamer in ieder geval beslissend zullen zyn voor de richting, waarin het televi sie-bestel zich zal ontwikkelen. Het staat reeds vast dat de PvdA met een motie komt om het veto-recht af te schaffen. De WD, de Communisten en de KNP zullen deze motie wel steunen en mis schien ook prof. Gerbrandy. Tezamen bezetten zij 48 zetels. KVP. AR en CH, zijn voor vrywillige samenwerking van de omroepverenigingen (dus ook zonder veto-recht), maar als het plan-Cals door gaat. achten zij het veto-recht vereist. Zonder prof. Gerbrandy bezetten deze partyen 50 zetels. De twee Staatkundig Gereformeerden, ds Zandt en ir v. Dis, ;men niet deel aan het televisie-debat. Misschien zullen zy om principiële re denen niet op het televisie-scherm ver- schynen. Bij de stemming over de motie zou de stemmenverhouding in theorie dus 48-50 zyn. De stemming kan dus zeer spannend worden. Afwezigheid door ziekte kan dan over de toekomst van het televisie-bestel beslissen. Indien KVP, AR en CHU een motie zouden indienen om de omroepvereni gingen te laten samenwerken aan een gezamenlyk programma op vrijwillige basis, zou de stemming, draaiend om de zelfde stemmen-verhouding, even span nend worden. Ook dan hangt de beslis sing weer af van de opkomst van de le den. In ieder geval is de beslissing over het toekomstige televisie-bestel een dubbeltje op zjjn kant. Hoewel in ieder geval reeds vaststaat dat er gedurende een vierde gedeelte en ten hoogste de helft van de zendtijd, een algemeen of gezamenlijk programma komt. Het gaat er alleen nog maar om in welke vorm. Als de stemmen staken gaat minister Cals zyn eigen gang. want het zal nog vele jaren duren eer het televisie-bestel wordt geregeld in een wet. Zolang die er niet is, doet de minister met de te levisie wat hy wil, ofschoon hjj na tuurlijk steeds door de Kamer ter ver antwoording kan worden geroepen. In ieder geval verlangt minister Cals ambtelyk toezicht in het dageiyks be stuur van de NTS omdat alleen reeds dit jaar tientallen millioenen worden uitgegeven voor de televisie, evenveel als het totale subsidie voor de kunst. Onze „waardige" Kamer T elevisie-grapjes (Van onze parlementaire redacteur) Lange redevoeringen in de Tweede Kamer zyn slaapverwekkend. Het is bovendien uiterst Inspannend uren achtereen te luisteren zonder een woord te missen. Maar de televisie-regisseur taf gisteren biyk tegen het einde van e redevoering van de heer Gortzak nog wakker te zyn. De communist maakte bezwaar tegen reclame in de televisie, vooral ook vanwege de suggestieve slag zinnen als: „Drink driekwart kan - per man". Op hetzelfde moment liet de televisie camera de spreker los en gaf een close- up van minister Cals. die toevaiiig juist een slok water nam. De plotselinge beeldflits werkte onweerstaanbaar hu moristisch en alle kijkers rond het televisie-toestel in het Kamergebouw schoten spontaan in de lach. Het was een goede beurt van de televisie-regisseur, die voortdurend keus zit te maken tussen beelden, die hy in de televisie-wagen voor zich krijgt. Minister Cals is een dankbaar object voor de televisie. Hy noemde terloops mevr. Fortanier—de Wit, die Donderdag het levendigste betoog had gehouden „de gevierde televisie-spreekster in deze zaal" en even later merkte hy op dat zijn „zussen en ik" een televisie-toestel aan zijn moeder ten geschenke hadden gegeven." „Ik hoop dat myn moeder thans ook voor het toestel zit te kyken. Ik zal myn das even recht trekken". En onder gelach van de Kamer maak te hy het traditionele gebaar van de man die er goed op wil staan. (lncez. Med.-adv.) Geef 't handen om frofs op te zijn De heer W. Ruys Dinsdag a.s. 90 jaar Bekend reder met hobby voor spoorwegen Dinsdag 15 Maart as. zal de heer Willem Ruys te Rotterdam, oud-direc teur en thans nog commissaris van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. de 90-jarige leeftijd bereiken. Deze hoge ouderdom verhindert de heer Ruys echter niet. nog elke morgen en iedere middag, als hij'' tenminste niet in binnen- of buitenland op reis is, achter zyn bureau in zyn kamer in het (hoofdkantoor van de Lloyd,; aan de Veerhaven te werken. De heer'j Ruys heeft wel geen actief aandeel j meer in de dagelijkse leiding van het bedrijf, dat hy, in hoofdzaak samen met j zijn in 1949 overleden broer, de lieer Bernard E. Ruys Sr., heeft groot ge maakt, maar hy houdt zich toch zorg vuldig op de hoogte met de gehele gang van zaken en er is weinig, dat aan zijn I aandacht ontgaat. By belangrijke ge beurtenissen in het bedrijf, dat altijd zyn leven is geweest en dit nog steeds j is. ontbreekt „de oude meneer Willem", zoals hy intern wordt genoemd, zelden of nooit. Hij behoort zelfs tot de laat- sten. die 's avonds het kantoor verlaten, i want het is in de regel reeds avond i voordat de heer Ruys naar huis gaat. En zelfs dan is zyn zelf-gekozen dag- j taak nog niet ten einde, want elke i avond leest hij thuis eerst nauwkeurig zes verschillende kranten, alvorens zich eindeiyk zeer laat ter ruste te begeven. De heer Willem Ruvs werd in 1865 aan de Glashaven te Rotterdam geboren, als zoon van Willem Ruys Wznfirmant van de firma Wm Ruys Zonen, welke sinds de oprichting van de Lloyd de di rectie voert over deze Rotterdamse Re derij, en als kleinzoon van Willem Ruys J.Dzn., de grondlegger van dit interna tionaal bekende scheepvaartbedrijf. De thans bijna 90-jarige, die nooit heeft gerookt, heeft zijn gehele leven zyn do micilie in Rotterdam gehad: de laatste 55 jaren aan de Westersingel, naast de Remonstrantse kerk. In 1892 werd hij lid van de directie van de Lloyd. welke functie hy heeft vervuld tot in 1940 de oorlog was uitge broken en Nederland werd bezet. Na de oorlog, in 1946, werd hij tot commis saris benoemd. Gedurende zijn direc teurschap werden door de Lloyd niet minder dan 74 nieuwe schepen in dienst gesteld, te zamen metende ongeveer 600.000 br.t., waarvan er precies 50 in Nederland werden gebouwd. Mislukte aanslag op Nehroe Een bestuurder van een riksja (twee wielig karretje, dat door een man wordt getrokken) heeft vandaag. Zaterdag, in Nagpoer een aanslag op premier Nehroe van India gepleegd. De riksja-bestuurder sprong onver wachts met een getrokken mes van 15 centimeter lengte in de auto, waarin Nehroe op weg was van het vliegveld naar de woonplaats van de eerste mi nister van de „Central Provinces", auto langzaam langs de juichende me nigte reed. Onverwachts sprong de aan valler, die later is geïdentificeerd als Baboerao, in de auto. Nehroe zag de aanvaller en duwde hem onmiddellijk de auto weer uit. Mo torpolitie sloot de man onmiddellijk in en arresteerde hem. De aanvaller is af komstig uit Satara in de staat Bombay. Moeder de Gans Wy ontvingen van Reuters persagent schap het niet-onvermakeiyke bericht, dat een serveerster in een restaurant in Miami (in de Amerikaanse staat Flori da) morgen. Zondag op negen ganzen eieren zal gaan zitten, zy wil proberen ze uit te broeden. De eieren zyn in de zitting van een stoel aangebracht. Het proces moet 29 dagen duren (lncez. Med.-adv.) Last van zenuwen? Mijobardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Meer vrijheid voor f Russische boeren 4a Het Kremlin schynt tot het inzichlfe zyn gekomen, dat het kwaad vechten met de boeren. Reeds sinds het betfn van het Communistische regime in de Sovjet-Unie is er zonder ophouden spanning geweest tussen de rode leider» en de landbouwende bevolking, zonder dat een van beide een beslissend succes heeft weten te boeken. Thans is een je. deeltelyke decentralisering van het landbouwprogram aangekondigd in hel belang van een doelmatiger bedryfsvoe. ring en ter bevordering van gTotere plaatselijke zelfstandigheid van hen, dig moeten zorgen, dat de oogsten binnen komen. Het decreet is ondertekend door Boelganin, de premier van de Sovjet. Unie en door Kroetsjef, eerste secretaris van de partij. In het besluit wordt gezegd, dat het bestaande stelsel van gecentraliseerd plannen maken voor de landbouw ver- keerd en niet efficiënt is, daar het te weinig ruimte laat voor plaatselyk ini tiatief. Het ministerie voor de staats- boerderyen en andere centrale regt- ringsdepartementen hebben ernstige fou ten gemaakt, zo wordt in het besluit op- gemerkt. Voortaan zal het maken van plannen beginnen op de collectieve boer deryen, in samenwerking met de staats- boerderyen en de stations voor tracto ren en landbouwmachines, waarby dan rekening gehouden kan worden met d* plaatselijke omstandigheden. Foutieve zaaiplannen, aldus het decreet, hebben tot gevolg gehad dat de oogsten onge- lyk zyn verdeeld over de verschillende landbouwgebieden. Verder is door on- oordeelkundig opgestelde plannen de productie van vlees, melk. eieren, wei en andere goederen beneden de ver- wachtingen gebleven. Blad van de Angliaanse Kerk schrij ft over „tienderangs riool-journalistiek" Er zouden nog vraagstukken geregeld moeten worden Prinses Margaret is vastbesloten in het huwelyk te treden met kolonel Townsend. aldus vernam AFP Vrydag uit kringen, die in nauwe verbinding met het Britse hof staan. De verloving zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand bekendgemaakt worden. Eerst moeten nog verscheidene vraag stukken worden geregeld. Uit dezelfde bron werd vernomen, dat Koningin Elizabeth en de aartsbisschop van Canterbury welwillend tegenover Prinses Margaret staan en dat zy hun best hebben gedaan om tot overeen stemming te komen. Als de Prinses af stand zou doen van haar rechten op de troon, zou het huwelijk reeds binnen en kele maanden gesloten kunnen worden. Het blad van de Anglicaanse kerk heeft twijfel geopperd omtrent de in om loop zijnde geruchten. Het blad. dat niet officieel is, doch toegang heeft tot gezaghebbende kerke lijke kringen, zegt: „Wy weten toevaljfe, dat er op hoog niveau hoegenaamd niet is gesproken over de gepastheid van dit huwelyk van religieus standpunt ge zien" (Zoals bekend heeft kolonel Town send zich van zyn vrouw laten scheiden; hy heeft twee kinderen). Deskundigen op het gebied van de grondwet menen, dat het ondenkbaar is dat als Prinses Margaret er werkelyk over denkt, spoedig met kolonel Town send in het huwelijk te treden, de aarts bisschop van Canterbury en andere ker- keiyke leiders niet reeds nu geraad pleegd zouden zjjn. De Anglicaanse kerk staat afwyzend tegenover het hertrou wen van iemand, die gescheiden is, zelfs indien hy of zy niet de schuldige party is. Koningin Elizabeth, als hoofd van de kerk, zou derhalve geen toestemming KOL TOWNSEND kunnen geven tot het huwelyk van haar zuster met kolonel Townsend. Het orgaan van de Anglicaanse kerk laakt de kranten, die de geruchten in sensationele vorm hebben gegoten en vindt dit „het goedkoopste soort van tienderangs riool-joumallstiek, dat oa de verachting van fatsoenlijke mensen vraagt". Reclame-vergunning E 55 beperkt (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de klacht van men. Fortanierde Wit dat de VVD geen gelegenheid heeft, zoals andere poli tieke partijen, voor de radio of de televisie politieke voorlichting te geven, hetgeen zy een schandaal noemde als minister Cals dit onrecht in een democratisch bestel zou hand haven, verklaarde de Minister gisteren dat de VVD ook voor de radio-micro foon en het camera-oog kan verschij nen indien er een liberale omroep organisatie wordt gevormd, die voldoet aan de eisen. Als men dat niet heeft gedaan, mag men de regering geen onrecht verwyten. Over de reclame in de televisie zei minister Cals dat de regering er niet enthousiast voor is. maar commerciële televisie niet by voorbaat wil uitsluiten. Met een vergunning aan de E-55 wordt niet op een beslissing, bulten de Kamer om. vooruitgelopen. De uitzendingen mogen alleen het tentoonstellingsterrein bestryken, al zal er wel eens een hoekje buiten vallen. Uitdrukkelijk is bepaald dat met de vergunning niet wordt voor uitgelopen op een beslissing over com merciële televisie. Het is een incidentele vergunning alleen voor de tentoonstel ling. De kerkgenootschappen zullen alleen kerkdiensten mogen uitzenden omdat anders ook andere geesteiyke genoot schappen aan bod willen komen. En als er ook by bei-spelen zouden kunnen worden uitgezonden, dan wordt daarmee de opzet van het televisie-bestel onder graven. Het aantal kykers is thans nog te klein om het kykgeld te innen op dezelfde manier als voor de radio. De inningskosten zouden te hoog worden. Maar als de populariteit van de televisie groeit, zal het kykgeld in meer dan twee termynen kunnen worden betaald. De tweede reportage-wagen zal in Mei in gebruik worden genomen. De verbouwing van de St. Vitue-studio ln Bussum heeft f. 105.000 gekost. De technische installatie ongeveer evenveel, maar die zal ook kunnen worden ge bruikt in een nieuwe studio. De St. Vitus-studio zal zeker niet na drie Jaar verouderd zijn. Het is geen indrukwek kend gebouw, maar dat is niet erg voor een tydeiyk gebouw. Geld is thans in de eerste plaats nodig voor de uitzen dingen en later eventueel voor een representatief televisie-gebouw. Twaalf uur zendtijd per week (thans tien uur) is wel het minste waar we zo gauw mogeiyk aan toe moeten zyn. En daarna meer. W. RUYS zyn speciale belangstelling lag op het gebied van het passagiersvervoer en met name de inrichting en de bmnen-archi- tectuur der schepen hadden zyn byzon- de aandacht. Daar de heer Ruys van zijn vader de eigenschap had geëerfd, geen zes woor den te verspillen aan iets. dat met vyf woorden kon worden afgedaan, was hy in staat, in korte tyd een berg werk te verzetten. Reeds in het verre verleden was het gewoonte, dat .mijnheer Wil lem" bij een vertrekkend schip als laat ste de loopplank af kwam en deze tra ditie heeft hy tot op de huidige dag, by het vertrek van de „Willem Ruys", trachten te handhaven. Ofschoon geheel en al een Rotter damse reder van oude stempel, is de heer Ruys ook beteend geworden qri zyn interesse voor spoorwegen. Als een plaats, waar ook in Europa, ma-aj* een station heeft, dan weet hij deze nauw keurig te liggen. Hij heeft ook een merk waardig geheugen voor dienstregelingen. Zodra een nieuwe dienstregeling van de NS. is versohenen, controleert- hy deze op enkele ..tanoop-punten" en dan weet hiy zelfs op deze hoge leeftijd nog voor het eerstkomende halfjaar vrijwel de gehele treinenloop weer uit z'n hoofd! Niet alleen met de Ned. Spoorwegen on derhoudt hy de beste relaties, maar ook de Enoelse Spoorwegen hebben hem in 1945 willen huldigen en doopten te zijner ere een nieuwe zware locomotief .Rot terdam Lloyd". Op de eerste reis van deze locomotief stond de toen 80-jarlge heer Willem Ruys, met een stokerspet op het hoofd, op ..zijn" locomotief! De heer Ruys. die om persoonlijke re denen op 15 Maart altijd in het buiten land placht te vertoeven, zal ditmaal zyn verjaardag in Rotterdam vieren en 's middags van halfvier af te zynen huize in beperkte kring vrienden en re laties ontvangen. Mei Leidsch Dagbla<J De krant voor iedereen ZATERDAG ZONDAG. Lldo-theater: Ned. Ver. v. Sexuele Her vorming. .Eindstation". 10.30 uur voorm. Luxor-theater: Bijeenkomst voor nlet- kerkelijken o.l.v. dr Schoonhelm, 11 u. n.m. MAANDAG. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur)„De Na tuurvriend". Spr. de heer C. A. Spoelstra over „Kweekproblemen", 8 uur nam. Rapenburg 61: K en O-oursus osyoho- loelsoh onderzoek o.l.v. W. A. Mell: 8 uur nam. DINSDAG Café Ami ba: Leldse Tuiniers- en Bloe- mieten/ver. D.E.V. 8 uur nam. Casino-theater: Filmstudiekring K. en O. „La vie commence demaln", 9.16 uur nam. Stadszaal: Leids Studentenzangkoor en -kamerorkest „Collegium Muslcum", 8 uur namiddag. WOENSDAG. ..In den Vergulden Turk": Leldse Mld- denstandEcentrale. Spr. de hr F. Verste gen over „Aspecten van het gezLnscre- dlet" 8 uur nam. Pleterskerkgraöht 11: Ledemverg. Ver. voor SohooUd ndervoedl ng en -kleding. 4.30 uur nam. Rehoboth: Prot Chr. Onderwiizersver. Spr. de heer L. Kalsbeek over „Genceds- Sohepping-Bvolutie" 8 uur nam. DONDERDAG. K. en O.: Residentie-orkest. Solisten Gré Brouwenstiin en Ando Fol- des. 8 uur nam. In den vergulde® Turk: Ledenverg. Coop. Boerenleenbank LeldenOegstgeest 7 M uur nam VRIJDAG Rapenburg- K en O -cursus Ned. letter kunde, prof. dr N. A. Donkersloot, 8 u. n.m Oeg... cert C. Preuyt, C. Gris Ritsema en M. Margot, 8 uur nam. TENTOONSTELLING Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten* toonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.4 uur nam (Tot 28 Maart). BIOSCOPEN Rex. „Bengaalse Brigade", 14 Jr. Wert* dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 230, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Het mysterie der twee vrou wen", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 U. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Romeo en Julia", 14 Jr. Wert* dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 230, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Paniek ln het circus", 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur, Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Maarten Luther", 14 Jr. Wert- dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag „Th» Robe" (alle leeft.), 1.30. 4, 6.30 en 9 uur. De avond- naoht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 12 Maart 13 uur tot Zaterdag 19 Maart 8 uur waargenomen door de at» theek .Tot Hulp der Menschheld". Hod- gracht 48. Tel. 21060 en de Apotfceel Boekwlit. Breestraat 74. Tel. 20552. De Zondagsdienst va® de Leldse huis artsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door do doktoren Jansen, LancKtfl. Nleuwzwaog, Pieteree en Postel. Te Oegstgeest door dokter Held (telef. 24649). Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Amsterdam Parlls Grenoble Nice Berllin Frankfort Milnohen ZUrloh Genève Locarno Innsbrüok Rome zwaar bew. zwaar bew. mist mist licht bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 1 nevel onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt ceh. bew. 1 goh bew. lloht bew. nevel half bew. zwaar bow windstil

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2