Plannen van de - „politieke" - fiscus Draadomroep Beurzen hebben hun gal nodig! Verklaring van prof. Galbraith opzettelijk gepubliceerd? CIRKEL van TWINTIG woorden LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 12 MAART Geen medelijden met de Staat! Resultaat van compromissen (Van onze financiële medewerker) Het is nu eenmaal en zeker voor een Minister van Financiën niet nogelijk om, zoals de Fransen zeggen, heel de wereld en ook nog zijn groot- inoeder tevreden te stellen. Als het over belastingen en belastingverlaging gaat, blijft er in een gemeenschap met dikwijls uiteenlopende belangen altijd ,t\ reden tot critiek. Het is, om tot een zo goed en zo billijk mogelijke beharti- ging van de groepsbelangen te komen, ook goed dat die critiek wordt gehoord, lodat wij ook op deze plaats meer dan eens daaraan uiting hebben gegeven. Dit mag echter niet verhinderen dat voldoening wordt uitgesproken over je deze week door de regering ingediende voorstellen tot belastingverlaging m dat men daarbij een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke de in ons land bestaande politieke tegenstellingen nu eenmaal meebrengen. Alle beslissingen, ook die in de fiscale sector, kunnen tenslotte niet anders zijn dan bet resultaat van compromissen en het is uit de Memorie van Toelichting, ■relke de nieuwe belastingvoorstellen vergezelt, wel duidelijk geworden, dat dit ook nu weer in sterke mate het geval is. en het zyn dus de lagere inkomensgroe pen en voorts de kinderrijke gezinnen, waarvan de fiscale lasten het meest worden verminderd. Het is deze zelfde categorie, welke ook het meest van de verlaging der indirecte belastingen (Omzetbelasting! zal profiteren, als deze. overeenkomstig de aandrang van de Werkgeversbonden, in de prijzen zal worden doorberekend. Terwijl het ten slotte nog eens. althans in hoofdzaak, dezelfde categorie der bevolking is, die bij de huurverhoging wordt ontzien, waarbij immers de huren van f. 5.95 tot f. 9.45 per week (naar gelang van de ge meenteklassen I—V) worden uitge zonderd. Wanneer hiermee een nieuwe loon- ronde kan worden tegengegaan, is men geneigd met deze voorstellen vrede te hebben, want. nog eens, niets is voor de economische toekomst van ons land be denkelijker dan een nieuwe cirkelgang van lonen en prijzen. PRUS- EN KOSTENPEIL Als de voornaamste verdienste van de reeds bij de begroting voor 1955 tangekondigde en nu ingediende voor stellen tot belastingverlaging mag het streven van de regering worden aan- femerkt om de stijgende beweging van het binnenlandse prijs- en kostenpeil, «elke het gezinsbudget dreigt te be- nraren en ook de exportpositie in ge- nar brengt, te bezweren. Als zodanig kan het juist worden ge- dit dat de belastingverlagingen aller- i-st worden aangewend in de persoon- ;ïe sfeer, ook al blijft het bezwaar dat in hiermee eigenlijk te laat komt en cor een vroegere indiening van deze wstellen allicht de jongste loonronde :d kunnen voorkomen. In elk geval worden gehoopt dat door de nu be idde belastingverlagingen een nieuwe onronde, waarover immers alweer ordt gesproken, kan uitblijven. In verband hiermee moet de jongste iculaire van de gezamenlijke werkne- ifrsbonden worden toegejuicht. Daarin rurdt immers op de leden een dringend aoep gedaan om de kostprijsverlagen- t invloeden w.o. dan allereerst de srlaging van de Omzetbelasting met 142 millloen moet worden gerekend de prijzen te laten doorwerken, ten- ede zo mogelijk tot prijsverlarfngen te men. Want, zoals ook wij de vorige rei schreven, in het huidig stadium iii onze nationale economie is rust op gebied van de prijzen een voorwaar- an de eerste orde, omdat anders het VOORKOMING VAN NIEUWE LOONEISEN Het is vermoedelijk vooral het stre- ren om nieuwe looneisen van de werk nemers te voorkomen, dat de regering toe heeft geleid de belast ing veria- fingen voornamelijk aan de laagste inkomensgroepen ten goede te doen tomen. Dit blijkt duidelijk uit het volgende latje, waarin het percentage van de orgestelde verlaging voor verschillen- t inkomensgroepen is vermeld Geh. z.k. Geh. 2k. Geh. 5k 3.000 22,8 4.500 14.9 24,1 6.000 12,8 17,- 44,1 7.500 11,7 14,5 25,2 9.000 11,1 13,- 18,5 15.000 9,9 10.9 12,7 13000 9,6 10,2 11,7 30.000 8,8 9.2 9.8 60.000 8,4 8,6 9.8 120.000 8,2 8,3 8,3 Voor de hoogste inkomens bedraagt t verlaging niet meer dan 6 A 61/4 (Ingez. Med.-Adv.) „Wat ziet U, Wijze Meester Jk zie een glanzend kattje, kunstig prormd... nu knor ik muziek... een nlmaakt en natuurlijk geluid van veel mtrumenlen ,1Ta/ is de naam van deze toverdoos, Muster. .Ik zie drie letters.P...T...T... danDraadomroep.bet is nkegrtjpeljk Onbegrijpelijk voor deWijze Mees- fer- maar niet voor ons. Wij weten Draadomroep betekent: ideale »eergave van de beste program ma's uit binnen-en buitenland. Het fijkste luistergenot dank zij de be- ichermde toevoerlijnen van PTT, die een storingvrije ontvangst ga randeren op volle bandbreedte - m studioklank*. Neem ook zo'n „toverdoos" - *ord ook Draadomroepabonné en U hoort het fijnste het best! 'Ah U in bet gebied van een gemo- ktabeerd 4-progt«tnm»-r»et woont. geeft storingvrije studioklank GROTE ONBILLIJKHEID heid begaan jegens hen, die reeds jarenlang de gemeenschap met te lage huuropbrengsten hebben gesubsi dieerd. om niet te spreken van de remmende invloed, welke daarvan op de particuliere woningbouw uitgaat. Niet alleen dat de kosten voor een zelfde reparatie voor een goedkope woning even hoog ztfn als die voor een duurdere ook wordt over het hoofd gezien dat het juist in het al gemeen de laag geklasseerde wonin gen zijn, die meer onderhoud vragen omdat ze ouder en meer verouderd zijn en deskundigen voorzien dan ook een toeneming van de krotvorming, één van de ergste sociale misstanden van deze tüd. Hier treedt dus het be zwaar van het compromis tussen vóór- en tegenstanders van de thans ge- elimineerde huurbelasting scherp naar Voor het bedrijfsleven is het intussen een teleurstelling dat de regering bij haar aanvankelijk voornemen volhardt om de sinds 1951 toegepaste Defensie- verhoging voor de Vennootschapsbelas ting slechts voor de helft te laten ver vallen, hoewel destijd is toegezegd dat ze slechts tot het einde van 1954 zou gelden. Het tarief liep voor 1951 vam 37'i tot 40 'r, werd in 1951 tot 45-52V.I verhoogd, vervolgens in 1953 bot 42';-46 ver laagd en aifl nu per 1 Januari 1955 40- 43 'o bedragen Het gaat hier om de helft van f 120 mülioen, derha-lve over f60 milioen, een bedrag d'at de rege ring meent niet te kunnen missen. Het al der voorgestelde belastingverla gingen is trouwens ook nog met f 50 mil- üoen verminderd met het oog op een niet voorziene stijging der uitvaren, hoewel aan de andere kant wordt toe gegeven dat de .secondaire effecten" van verschillende besluiten een stijging der betastingimiddeflen zullen teweeg brengen. We hebben er een paar weken gele den aan herinnerd, dat de beide loon- ronden van 1954 en de aanwas van de arbeidende bevolking de totale loon som in ons land met rond f 1.7 mil liard zal doen stijgen en de cijfers van de eerste twee maanden van 1955 heb ben al geleerd, dat de opbrengst van de loonbelasting belangrijk boven de raming uitgaat. MEEVALLERS VOOR OVERHEID Zo gezien behoeft men dus met de fiscus geen medelijden te hebben. In tegendeel, er is geen reden om aan te nemen dat ook de Defensietoeslag op de Vennootschapsbelasting niet zon der bezwaar voor de positie van de Schatkist geheel zou kunnen verval len. Temeer ls dit het geval omdat ge durende de laatste jaren tal van bui tengewone uitgaven uit de gewone dienst zijn bestreden. De drastische verlaging van de Staatsschuld en het tegoed van de Schatkist bij de Ned. Bank. ondanks de aflossing van bui tenlandse schuld, wijzen daarop on miskenbaar. Nu op de Wereldmarkt de concurren tie toeneemt en het koatenpeil van onze nationale productie allengs tot dat van België wordt opgetrokken, zal mm zich er rekenschap van moeiten geven dat het percentage van de Vennootschapsbelas ting ten onzent niet onbelangrijk hoger is dan van onze Benelux-partner. Ter wijl bij een verlaging van de Vennoot- söhapsbelastang het gevaar voor een on verantwoorde toeneming van de particu liere bestedingen uiteraard gering is, of geheel kan worden verwaarloosd. Wij hebben de indruk dat men in de Kaïmens de Minister hierover nog wél even aan BUn Jasje zaïl trekken. Koersdaling waarschuwing tegen te groot optimisme (Van onze financiële medewerker) Dat de effectenbeurzen niet alleen aan zakelijke, maar ook en soms in nog sterkere mate aan psychologische invloeden bloot staan, heeft de scherpe koers daling, welke deze week Wallstreet en ook Amsterdam uit haar evenwicht bracht, wel bewezen. Het indexcijfer voor Industriële aandelen te New Vork was juist de vorige week tot een nieuw hoogtepunt (419.68) gestegen, waarmee het 15 punten boven de piek van 1954 lag en de presidenten van de voornaam ste beurzen hadden nog juist verklaard dat de stijging gezond was en gebaseerd op de zeer krachtige positie van het bedrijfsleven, zomede op de goede vooruit zichten. De s taalproduct ie, in 1954 niet onbelangrijk gedaald, beweegt zich thans op een niveau van ca. 95 en in economisch opzicht zijn er geen aanwijzingen voor een nieuwe recessie. De afgelopen week zette echter met een ferme koers daling in, welke de volgende dag werd voortgezet en waardoor bovenbedoeld indexcijfer tot 404.90 daalde als gevolg van plotselinge verkoopgolven, welke aan de beursspiegel een onrustbarend aanzien gaven. En dit alles om de verklaring van een zekere professor Galbraith, die het eer ste deel van zijn naam over de beurzen heeft uitgestort. Voor de Senaatscom missie. die een onderzoek instelt naar de jongste hausse op de effectenbeurs, verklaarde deze hooggeleerde niet meer of minder dan dat de Amerikaanse eco nomie zich vermoedelijk in het begin stadium bevindt van een ontwikkeling, die eindigt m een ineenstorting, zoals die zich in 1929 heeft voorgedaan. Teke nen van dat gevaar zijn volgens hem de toegenomen effectenaankopen op cre- diet, het groot aantal nieuwelingen op de effectenbeurs en het groeiend ver schil tussen de nominale waarde der aandelen en de beurskoersen. De pro fessor dringt op scherpe regeringsmaat regelen aan, teneinde een verdere haus se te voorkomen. Het is daarom wel interessant even te herinneren aan een publicatie van een der grootste bankinstellingen, de Na tional City Bank, waarin deze tot een juist tegenovergestelde conclusie komt. zy doet dit. gelijk het behoort, op grond van een uitvoerig cijfermateriaal en een grafiek, waaruit in de eerste plaats blijkt dat ihet koersverloop gedurende de laatste 25 jaar de curve van de behaal de winsten vrij nauwkeurig heeft ge volgd. Zij toont aan dat sinds het Dow Jonescijfer in 1942 zijn dieptepunt vond (93). de winsten per share van 9 tot S 28 zijn gestegen en ook de dividenden zijn verdriedubbeld. n.l. van 6.40 tot S 17.47. Voorts becijfert ze dat de ge middelde koers van industriële aandelen in Januari van dit jaar ca. 14'; maal de behaalde winst per aandeel bedroeg tegen 19 maal in 1929. dat de beurskoers ca. 1.7 maal de boekwaarde uitmaakte tegen 2'j maal in 1929 en dat het ge middelde rendement thans ca. 4.3 be draagt tegen 3.3 in 1929 En welis waar is het effectencrediet in 1954 van 1.7 milliard tot S 2 5 milliard gestegen, maar in verhouding tot de beurswaarde der aandelen bedraagt het thans niet meer dan 1.4 terwijl het in 1929 10% beliep. Wat hiervan te zeggen?? Dit, dat men hier te doen heeft met vooropgezette bedoelingen van bepaal de kringen om aan de hausse op de New Yorkse beurs een einde te maken cn dat daarom vermoedelijk opzette lijk dergelijke verklaringen als die van prof. Galbraith. worden gepubliceerd, ook al worden ze misschien vandaag of morgen tegengesproken. Zoals men weet. is het dekkingsper centage voor niet-contante affaires onlangs van 50 tot 60 verhoogd, terwijl het in 1929 niet meer dan 10 bedroeg. En wanneer men voorts in aanmerking neemt dat de grote aankopen van de laatste tijd voor geen gering deel op rekening van de I in aantal en omvang toenemende be- 1 leggingstrusts moeten worden gesteld, kan het toch met die aankopen van effecten op crediet niet zo'n vaart lo pen, ook al blijven ze altyd van de beurs de gevoelige plek. Men heeft thans de voldoening dat die plek is geraakt en men kan er ook als buitenstaanders dankbaar voor zijn, omdat, hoezeer ook de effecten beurs thans, zoals men dat noemt, „ingebouwde remmen" heeft, een ver dere koersstijging toch haar gevaren meebrengt en een reactie niet an ders dan als een gezonde correctie kan worden beschouwd. Als de kapitaalruimte in de V.S - en dit geldt ook van ons land - aanhoudt en toeneemt, komt men voor het geval te stëan dat een toenemend aantal ko pers belegging zoekt en als die dan uit sluitend of voornamelijk bij de bestaan de fondsen wordt gezocht, ontstaat onte genzeggelijk het gevaar voor overwaar dering. Als de cijfers van de National City Bank juist zyn. is deze overwaar dering in de meeste gevallen nog niet aanwezig, maar het probleem van de ka pitaalsoverschotten zal toch onder de ogen moeten worden gezien. De oplos sing ligt in nieuwe investeringen en uit zetting van kapitaal in nog niet of min der ontwikkelde gebieden, waaraan men in de VS wel ls begonnen, maar nog geen grote vorderingen heeft gemaakt. Oplossing vermenigvuldiging en deling 51276 102552 136736 85460 58634 1002172328 17092 De eerste prijs van f5.— werd toe gekend aan de heer D. Privé, Lange Raamsteeg 57 te Leiden, de prijzen van f2.50 aan de heer C. M. v. d. Does. Molentuinweg 20 te Katwijk a. d. Rijn en mevr. E. v. d. VoortDe Wolf, Lammenschansweg 179, te Lei den. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. De recente koersdaling in Wallstreet ia daarom geen symptoom van econo mische teruggang, maar een waar schuwing om het optimisme voor de toekomst te temperen, waartoe ook de telkens opnieuw opduikende politieke fricties in het Verre Ooeten kunnen bijdragen. Ook voor de Amsterdamse bears is zulk een waarschuwing op haar plaats vooral nu de koersstijging, welke al daar plaats vond, vooc een niet gering deel aan buitenlandse aankopen te danken is. Prof. Galbraith heeft in zoverre goed werk gedaan. Want ook de beurzen hebben voor een goede spijsvertering hun gal nodig! PROTEST VAN STUDENTEN Tegen onmenselijke moorden Enige studënten uit Atjeh hebben na mens andere Atjeh'se studenten, een protest ingediend bi) de Indonesische regering tegen de „onmenselijke'' moord op 94 kamponglieden in Atjeh door het Indonesische leger. De Indonesische regering en de leger leiding hebben een werkloze houding aangenomen tegenover de moorden, waarvan het blad „Peristiwa" enige tijd geleden melding maakte, zulks in af wachting van het resultaat van een on derzoek ter plaatse. Jaarlijks 60 millioen voor wegenverbetering Sprekende over de ontwikkeling van het wegennet in Nederland in verband met de toeneming van het verkeer heeft de voorzitter van de AN.W.B., de heer P. F. Zimmerman, gistermiddag te Am sterdam op een bijeenkomst van het Departement Amsterdam van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel o.a. me degedeeld dat het aantal motorvoertui gen. In 1928 reeds 84.000. thans ls gestegen tot 450.000. Aangenomen mag worden, dat dit aantal in 1970 nog sterk zal zijn toegenomen: minstens 600.000, hoogstens 800.000, Dit betekent, dat voor 1970 aan verbetering der wegen min stens een Jaarlijks bedrag van 60 mil lioen gulden nodig zal zijn. TWEE ARRESTATIES TE DEN HAAG De Haagse politie heeft een man aan gehouden. die 3 familieleden voor f. 475 heeft opgelicht. Hij beweerde in België motorfietsen te kunnen kopen, maar voor de eerste betaling f. 475 nodig te hébben. Zijn verhaal bleek achteraf geheel verzonnen te zijn. Voorts werd een 22-Jarlge mevrouw aangehouden. Na een bezoek aan haar arts had zy haar echtgenoot verteld, dat hun kind dure injecties moest heb ben die het Ziekenfonds niet verschaft. De man vertelde dit aan zijn werkge ver; die hem in totaal daarvoor f. 625 ter hand stelde. De vrouw gebruikte het geld echter in haar huishouden want van de injec ties was geen sprake. De man was geheel te goeder trouw Een recordvliegers-trio. Drie offi cieren van de Amerikaanse lucht macht. die het transcontinentale vliegrecord Los Angeles-New York hebben verbeterd en gebracht op slechts drie uur. 46 minuten en 33.5 sec. Van links naar rechts luit.-kol. Robert R. Scott. majoor Robert C. Ruby en kapitein Charles T. Hudson. Het drietal vloog de ruim 4000 kilo meter met drie Republic F-84-F Thunderstreak jacht-bommenw er- pers. Scott werd de eigenlijke re cordhouder. want die deed over de grote afstand iets korter tijd dan de andere vliegers. Zijn gemiddelde snelheid was 1070 km per uur. Radio-actieve wolk boven Atlantische Oceaan Ben reusachtige, zwak-radlo-actieve wolk, afkomstig van de atoomontplof fing van Maandag J.L in Nevada, is over de Oostelyke Amerikaanse staten ge waaid en drijft nu in Westelijke richting over de Atlantische Oceaan. Het bureau van de Amerikaanse weer kundige dienst in Washington heeft be kendgemaakt, dat de wolk met radio actieve damp en stof (waarschijnlijk 1600 km lang en 320 km breed) op een hoogte van drie km drijft. .Amerikaanse weerkundigen verwachten heel weinig of geen radio-actieve neerslag uit de wolk. (Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat b(j de tot nu toe ge houden proeven met atoomwapens slechts zoveel radio-actief materiaal is vrijgekomen, dat een inwoner van de Ver. Staten niet meer dan eenzelfde hoeveelheid bestraling had ontvangen als bij een normaal onderzoek met Rontgen-stralen Red.) Sterk garen uitgevonden in Canada Het Canadese departement van De fensie heeft een methode voor het maken van garen gevonden, waarmee weefsels kunnen worden gemaakt die vyf tot tienmaal zo sterk zyn als gewoon mate riaal. De nieuwe methode van twynen kan by elke stof worden toegepast wol, katoen of synthetische vezels. Het systeem wordt thans voor militair ge bruik toegepast. Het brengt geen ver hoging van de kostprijs mee. In bijgaande, In twintig vakken verdeelde cirkel, moeten twintig woorden van twee lettergrepen wor den ingevuld, en wel in elk vakje een lettergreep. Deze woorden, ln de juiste volgorde ingevuld, hebben de bijzonderheid, dat de laatste lettergreep van ieder woord gelijk is aan de eerste lettergreep van het volgende woord (in de richting van de wijzers van de klok). Als voor beeld een dergelijke reeks woorden: verval vallen lenzen zender etc. Deze reeks zou ais volgt in de vakjes moeten worden ingevuld: ver - val - len - zen - der. Wij geven nu de omschrijving van de twintig zo ln te vullen woorden, doch niet in de volgorde waarin zij moeten worden geplaatst. Aan de taak, deze woorden ketting samen te stellen, waarbij de laatste lettergreep van het laatste woord gelijk is aan de eerste van het eerste woord, zodat een gesloten woordenketen ontstaat. Uitrustingsstuk van een trekker - materiaal voor een schoen maker - deskundige arbeid - kaarsendover - waar wé alle maal met smart op wachten - verdorven - dameskledingstuk l - deel van een rhythmische versregel - steenkoolwagen achter locomotief - arbeider - weerkerend - onderdeel \a van leerprogamma - scherp voorwerp, bestemd om mee te dragen - rond aantal - weelde - aantal vast- stellen - arbeid die goed is voor het land - ongeluksgetal - deel van de voet - veelvuldig Oplossingen onder het motto ..kruiswoordraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 10 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5.- en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnè's kunnen mededingen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15