Meer da n een half millioen voor één enkele filmrol KIJK ER MAAR EVEN NAAR! w* Italiaanse tilmschoonheden kunnen rustig winkelen in de Eeuwige Stad WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 12 MAART - PAGINA 4 Sensatie in Rome Sophia Loren in de film Handtekening van twee of van drie kruisjes.... (Van onze correspondent in Home) De filmster Gina Lollobrigida heeft dezer dagen het meest opzienbarend contract afgesloten, dat tot nu toe in Rome tot stand is gekomen: de jonge filmster die wij het meest hebben bewonderd in „Pane, amore e fantasia" (brood, liefde en spelen) waar zij zichzelf uitbeeldde - want zij is een boeren meisje uit de omgeving van Rome - maar die ons heel wat minder overtuigde in „La Romana" (Vrouw van Rome), waar zij een rol moet spelen, een karakter uitbeelden, dat niet het hare is, wordt gedragen door een golf van bewondering voor haar wat koele schoonheid. Voor een film, waarvan de titel nog niet vaststaat, krijgt zij, ditmaal van een Amerikaanse maat schappij - maar de film zal in Rome worden opgenomen - 96 millioen lire (ruim f 600.000.waarvan 40 millioen belasting vrij en daarnaast verschillende rechten zoals dat om in de tekst wijzigingen aan te brengen, wanneer de dialoog haar niet bevalt. Rekenend, dat zij gemakkelijk van drie tot vijf films per jaar kan maken, is Gina waarschijnlijk de best betaalde film actrice ter wereld. Zowel zij, als de vier of vtif andere Italiaanse schoonheidskoninginnen, die tot filmsterren werden gepromoveerd, worden overigens door een gevaar be. dreigd. In Amerika waar men erva ring heeft ln het lanceren van be roemdheden, wordt er met zorg over gewaakt de maat niet te overschrij den. Het grote publiek moet voortdu rend aan naam en roem van de ster lndaohtlg blijven, maar mag niet over voerd raken. In Italië zlln we op dit gebied nog maar kinderen en het be gint er op te lijken, dat voor enkele dier Italiaanse filmschoonheden te veel reclame wordt gemaakt. Onlangs waren we er ln een Romeinse bioscoop getuige van. dat toen het filmjournaal al te lang stil stond bij de vele poses van „La Lollo" voor 26 Milanese schil ders. een echte Romeinse volksjongen uitriep: „Mo cl hanno stufati". zo iets van„ze hebben ons nou doorgezaagd". En de zaal bleek het grotendeels met de Jongen eens: een veeg teken! Vooral in' Rome loopt het volk niet gauw warm voor beroemdheden. Deze stad heeft ln de tientallen eeuwen van haar ge schiedenis al zoveel meegemaakt en gezien, dat zij vaak onverschilligheid toont voor wat elders wordt aanbeder en vooral filmsterren zullen er nie: gauw last van hebben dat ze dusdani worden omsingeld en ln hun bewe gingen belemmerd door de massa, da het ophoudt prettig te zUn. Natuurlij' hebben Gina en Sophia Loren en Si", vano Mangano en al de anderen oo) V Rome talloze aanbidders, maar zij kunnen er toch rustig gaan winkelen zonder het verkeer in de war te stu ren. Zij worden herkend en de mensen wijzen elkaar de sterren aan. wanneer ze voorbijgaan maar daar blijft het meestal wel bij. Vanzelfsprekend eerbewijs Rome Immers Is vol van filmsterren en wij mogen gerust zeggen vol be roemdheden: de grootste schrijvers, schilders, beeldhouwers, acteurs, om van politici en geleerden niet eens te spreken, komen, onverschillig wat hun nationaliteit ls. wel eens naar Rome en de gemiddelde Romein vindt dat een vanzelfsprekend eerbewijs dat aan de stad toekomt. Niet Rome en de Romeinen voelen zich ge- eerd. maar veeleer vinden zij, dat de voorbijgaande grootheden het zich tot een eer moeten rekenen dat zij. in heel beperkte mate. even de aan dacht trekken van wie wonen in een stad, die eeuwig, onvergankelijk en daarom onbewogen ls. Kome zelf heeft vrijwel geen grote mannen voortgebracht. Zelfs de Ro meinse keizers en de belangrijkste Pau- en. om van de dichters en kunstenaar van het Romeinse Rijk of van de Re naissance niet eens te spreken, waren niet uit de stad geboortig. Maar de rrootheden uit de ganse wereld komen hierheen en zetten luister bij aan deze stad, die hen genadiglijk maar met mate bewierookt. En nu Rome na Hollywood het belangrijkste filmcen trum ter wereld is geworden, is niets hier goedkoper dan de roem van het celluloid. Wanneer die roem. zoals met sommige der laatste ontdekkingen van het witte scherm het geval is, meer '-amenhangt met overdadige natuur lijke gaven dan met uitblikkend talent, is Rome gauw geneigd sarcastisch te reageeren, of wat nog erger is: er geen nota meer van te nemen. Dezer dagen toonde het publiek in de Romeinse Opera (en we geven toe. dat dit een wat ouderwets publick is. dat zijn eigen ideeën heeft en gesteld is op de goede vormen) zich beslist verontwaardigd, omdat in het pro,- gramma een foto voorkwam van een dier welgebouwde filmdames, een foto, die bovendien in het boekie voorafging aan die van de componist van de opera, van de dirigent en van de zan geressen en zangers. ..Weet U soms wie die juffrouw is en waarom ze in het programma staat?" vroeg men el kaar honend. Typerend verhaal! Het gevaar, dat binnenkort de film sterren. die in het buitenland en in de Italiaanse provincie worden aan beden. in Rome niet meer ernstig wor. den genomen, is verre van denkbeel dig. Sedert kort doet hier een verhaal de ronde, dat. al is het waarschijnlijk niet helemaal waar. toch te typerend en te grappig is om het niet te ver tellen. Om het te begrijpen moet men twee dingen weten: ten eerste dat Ita lianen erg op titels en vooral op aca demische titels gesteld zijn, en ten tweede, dat heel wat van de lieden, die ongehoorde fortuinen verdienen in de filmindustrie, niet of nauwelijks het ..einddiploma van de lagere sohool" be zitten. De vermaarde sterren spreken vaak dialect en in de bioscoop hoort men niet hun stem. maar die van an deren met verzorgder uitspraak en een beter timbre, die. wat zij zeggen of zingen, in goed Italiaans herhalen. En nu de anecdote. In het weelderige kantoor van een der grote „producers" zitten tientallen aaspirant-sterren te wachten en er is een bedrijvig heen en weer lopen van opzichtige jongelieden, die in enig ver verband met de filmwereld te maken hebben. Het loopt tegen twaalf uur en men verwacht binnenkort de „dot- tore", de doctor, de producer in eigen persoon. Een bejaarde notaris komt te zamen met een vermaarde ster de wachtkamer binnen, waar anderen al uren hebben gezeten. Eien kwartier later grote opwinding: de geweldige is in aantocht. In grijs fluweel gehulde knapen, rood afzetsel op hun korte vestjasjes, ijlen naar de geweldige kris tallen deuren, die met grote vaart worden opengesmeten, lakeien rennen de straat op om het autoportier open te houden. Een enorme Amerikaanse wagen, paars met gele biezen, komt met honderd-kilometer-vaart aanrij den en stopt vlak voor de deur op het trottoir. Een ogenblik later komt de „dottore" binnen. Twee negers in rood livrei schieten toe om hem uit zjjn zware pels te wikkelen. Zonder op. of omzien verdwijnt hij door de marme ren ingangshall in zijn .studio" en neemt plaats achter zün onbesmet en kolossale schrijfbureau. Drie minuten later klinkt een bel. De filmster en de notaris, al zijn zij het laatst gekomen, worden het eerst ontboden. Een be langrijk contract moet worden onder tekend. De notaris heeft het bij zioh. Hij leest het voor. Partijen zijn het eens. ..Wilt U dan hier tekenen?" zegt de notaris met een diepe buiging tegen de schone. „Maar ik ken toch nie schraive", is het antwoord. „Dan graag twee kruisjes, een voor uw naam en een voor uw voornaam". Met moeit? zet de veelaanbedene twee kruisjes. En uw handtekening alstublieft hier. dot tore". en de notaris schuift de ge wichtige acte naar de „producer", die een machtige geheel gouden vulp-n uit zijn zak haalt. Zwijgend en om slachtig tekent hij drie kruisjes. „Oh zegt de notaris, „maar twee is genoeg: een voor de naam en een voor de voornaam". „En mijn doctorstitel dan".. IK houd van ijs en sneeuw als het goed ijs en goede sneeuw ls. IJs waarop je rijden kunt, sneeuw, waarop je wandelen kunt. Geen borstplaat en geen vie zigheid Zo'n wintertje als nu met ijs. waar de schaatsenrijder niets aan heeft, zonder Elfsteden- of Merentocht, met sneeuw, waar in een mens loopt te soppen, die tussen je schoenen door kruipt en 's avonds bevriest, zodat je op een glijbaan naar huis moet rijden, dat is niets gedaan- Dat is tussen hangen en wur gen in, het maakt je sikkeneu rig en er ls niemand, die er zich gelukkig bij voelt. Nee: het moet gauw lente wor den, want als het zó doorgaat, zien we er straks met z'n allen nóg bleker en pafferiger uit dan nu. Nóg zorgelijker ook, want de brandstoffen zien hun eindje naderen WIE zal 't de mensen kwa lijk nen\en, dat ze élders de zon opzoeken? De zon heeft iedereen nodig als brood. Niet alleen om in leven te blijven, maar ook om nieuwe energie in te zamelen. Nu mogen er nóg zoveel lie den zijn met hoogtezonnen ach ter de hand, het wére ls dat niet De échte zon vindt Je pas boven op een noge berg. of aan de Ri- vièra. waar ze 't Hollandse kli maat uitlachen en onder de tralen bakken, alsof het volop omer ls, „Holland, Holland, wat bén je toch mooi". Toch is er ook het Holland van de Genestet. het land van de mest, de mist en de regen, waar de mensen lopen te bag geren en te kliederen en waar ze niet meer weten hoe ze 't heb ben. als er eindelijk eens wat warmte, échte behagelijke warm te uit de hemel komt vallen. Dan zijn we de Koning te rijk, dan lopen we met z'n allen te hoop en zijn we van verrukking compleet in de war. j ANNEER komen de gulden dagen, dat we weer de eerste zoele lentewind op- snulven? Wanneer het ogenblik om het lichaam te doorstoven en alle rheumatiek- of ischiasaanval- len af te slaan? Het is een bitter gelag te we ten. dat pas op 21 Maart de lente officieel ingaat en de zon die datum misschien pas veel later in de gaten krijgt. We zullfen nog even de tanden op elkaar moeten zetten, ons Intussen tevreden stellen met dit plaatje van charmante meisjes in zomerkledij, temidden van een weelde van bloemen tijdens het Carnaval aan de Azuren kust, waar de ramen wijd open staan, de bloemengeur U tege moet zweeft en de zon blakert op velden, wegen en strand. WIE zou niet graag met deze schone dames meerijden? Wie zou de nieuwe dag niet willen ingaan, gezeten in zulk een bebloemde auto. met een stralend blauwe hemel bo ven zich en verder zorgeloos ge nieten tot de late avond toe? Wij zullen onze dromen onze dromen laten Wie uitziet naar het onbereik bare. komt altijd ongelukkig uit. Kijk er dus maar even naar ;n dan naar buiten. Misschien komt de zon tóch nog eerder dan ge denkt!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14