Oud - Katwijk: De Stoomtram 'D'iLXiOiDi' 1 Amerika bevordert goedkeuring1 van Parijse aecoorden Vijfde orgeleoncours te Haarlem Herr Zollrat" liet 25.000 paar rubberlaarzen verbranden 54ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 11 Maart 1955 Derde Blad No. 28471 (Ingez. Med.-Adv.) Vandaag tonen wij U een foto van de stoomtram Leiden-Katwijk. Deze opname werd omstreeks het jaar 1885 gemaakt bij de toenmalige eindhalte aan de Boulevard, tegenover het Groot Badhotel. Over de geschiedenis van dit vervoermiddel konden we heel wat interessante bijzonderheden te weten Komen. Het bestek van deze rubriek laat ons slechts toe hieruit een zeer bescheiden greep te doen. Toen in de tweede helft der vorige eeuw Katwijk allengs groter betekenis als badplaats begon te ver krijgen, werd de behoefte gevoeld aan een snellere verbinding met het binnenland, aansluitend op de spoorlijnen Leiden-Utrecht en Amsterdam-Rotterdam. De twee stoombootdiensten, die toen reeds bestonden, waren te langzaam. In het najaar van 1879 stelde bet gemeentebestuur zich in verbinding met de be voegde autoriteiten, ten einde de aanleg van een stoomtram van Leiden naar Katwijk te verkrijgen. Dat men in die jaren van aanpakken wist, bleek wel uit het feit, dat reeds in de loop van 1880 met de bouw van de baan werd begonnen, gevolgd door de officiële ingebruikstelling op 4 Juli 1881. De exploitatie was in handen van de Rijnlandsche Stoomtramweg Maat schappij, een dochteronderneming van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Dat de komst van het nieuwe vervoermiddel in een grote behoefte voorzag, blijkt wel uit de vervoersresultaten gedurende het eerste jaar. Van 4 Juni t/m 31 December 1881 werden namelijk niet minder dan 216.607 personen vervoerd, terwijl de goederenwagons 154 ton goederen te ver werken kregen. Gedurende het zomerseizoen 1881 werden dagelijks 15 ritten in beide richtingen gemaakt. De totale reisduur was 40 minuten, hetgeen voor die tijd een machtige prestatie was. Met hoeveel vreugde de tram ook werd begroet, toch stond men wel enigszins huiverig tegenover de gevolgen, welke dit snelle vervoermiddel voor het verkeer in Katwijks nauwe straten zou kunnen hebben. De gemeenteraad van Katwijk vond het dan ook nodig de onstuimigheid van het snelheidsmonster aan banden te leggen door in de algemene politieverordening de bepaling op te nemen, dat binnen de bebouwde kommen niet anders dan zeer langzaam gereden mocht worden, waarbij nog nader werd verduidelijkt, dat „onder langzaam rijden wordt verstaan, de grootste snelheid waarmede een volwassen persoon zich stapvoets kan bewegen". Bovendien was de maatschappij verplicht in de be bouwde kommen een man met een rode vlag voor de locomotief te laten gaan, ten einde de weggebruikers te waarschuwen dat de tram in aantocht was. De stoomtram heeft dienst gedaan tot het jaar 1911, toen zijn taak door de electrische tram werd overgenomen. Tito's aanval afgedrukt in „Prawda" en „Izwestia" De Sovjet-Russische bladen hebben gisteren de critiek van Tito op Molotof, namelijk dat deze „de feiten verdoezeld" heeft in een verklaring over Joego- Slavië voor de Opperste Sovjet in hun 1 kolommen afgedrukt. Het was een zeld zame gebeurtenis, dat in de Russische pers aandacht werd besteed aan buiten- landse critiek op een hoge Russische politicus. Tito's opmerkingen werden weergege ven in een Tass-bericht uit Belgrado, dat in extenso werd opgenomen in de Prawda en de Izwestia. In andere bladen verschenen samenvattingen. In de Izwestia kan men lezen, dat Tito het als onzin had bestempeld dat Joego slavië thans weer op het goede pad terug zou willen keren en dat het land zou inzien schuldig te zijn geweest en dat zou willen verhelpen. Tito had voorts gezegd, dat dergelijke Oost-Europese beweringen twijfel deden rijzen aan de oprechtheid van de pogingen, die wor den ondernomen de betrekkingen met zijn land te normaliseren. „Het is onmiskenbaar, dat de door de heer Molotof gebruikte formulering in zijn rede betreffende Joego-Slavië voor de Opperste Sovjet niet in over- eenstemming was met de feiten en toe j op zekere hoogte overeenkwam met de gewraakte beweringen. Wij beschouwenj het als een hernieuwde poging de feiten* voor hun volk op onze kosten te willen verbergen", aldus Tito, geciteerd door de Izwestia. Vergadering Kon. Ned. Landbouivcomité Bezorgdheid over onteigening van cultuurgronden Aantasting van Necl. tuinbouw Ter gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering der afdeling tuinbouw un het Kon. Ned. Landbouwcomite, heeft de voorzitter, de heer W. J. van Kampen, een waarschuwend woord laten horen over de steeds voortgaande •nteigening van gronden rondom steden en dorpen. De voorzitter, die dit „een alles overheersend probleem" noemde, zeide hierbij vooral te doelen op de ont lening van gronden in de provincies Noord- en Zuid-Holland (de randstad Bolland), het dichtst bevolkte deel van ons land, waar de beste cultuurgronden worden aangetroffen. „Deze voortschrijdende onteigening zal een ernstige aan tasting van de economische waarde van de Nederlandse tuinbouw tot gevolg hebben- Voor de integratie van Europa, die komende is, zijn de allerbeste gronden voor de tuinbouw van het grootste belang". Spreker zeide wel degelijk oog te heb ben voor de belangen van de industrie, maar men moet voorzichtig zijn. ,.Op tweede klas gronden kan Nederland zijn positie als groentenleverancier van Europa niet blijven handhaven; daar mede moet in de toekomst rekening worden gehouden. De Nederlandse tuin bouw zal zich dan alleen op de gevoe lige Europese markt kunnen staande houden, wanneer de allerbeste cultuur- Tonden beschikbaar blijven om de loogst moeilijke productie voor de laagst mogelijke productieprijs te waarborgen", ildus de voorzitter. Voorts zeide de voorzitter dat het af gelopen jaar de gang van zaken voor ce Nederlandse tuinbouw niet onbevre digend is geweest. De overmatige regen- ral sedert het midden van de zomer in vrijwel geheel Europa heeft veel oogst- mislukkingen tot gevolg gehad, waar door het prijsniveau in ons land, zeer speciaal voor de koudegrondproducten, gunstig werd beïnvloed. De besluiten, genomen op de in Fe bruari j.l. gehouden vergadering te Pa rijs, geven reden tot een matig opti misme. Voor de Nederlandse tuinbouw zo besloot spreker is een onbelem merde export een levenskwestie. De vergadering nam o.a. een voorstel ran het hoofdbestuur aan waarin werd voorgesteld om in samenwerking met file land- en tuinbouworganisatorische trachten te voorkomen, dat de goede rultuurgronden door onteigening Verio 's) gaan voor de Nederlandse tuinbouw a de Nederlandse bevolking. Landelijk, provinciaal en plaatselijk zullen de con tacten worden bevorderd om dit te be reiken. De voorzitter deelde mede, dat bin nenkort aan de organisaties uitnodigin- ren zullen uitgaan om een gezamenlijk ^treden voor te bereiden. In zijn ope ningswoord had de voorzitter t.a.v. deze PRIESTER-ARBEIDERS WEDEROM TER SPRAKE De kwestie van de ongeveer dertig tester-arbeiders in Frankrijk, die de irders van de Rooms-Katholieke kerk n*t hebben willen gehoorzamen, is het jtornaamste onderwerp dat zou worden Oproken op de vergadering van Fran- kardinalen en bisschoppen, die thans de gang is, zo meldden welingelich- bronnen. Deze maand was het een jaar geleden de RK kerk in Frankrijk een einde ^kte aan het tien jaar oude experi ment van de „prétres-ouvriers" en de -Priesters in overall" opdracht gaf weer frar hun parochies terug te keren en 1jn zendingsarbeid onder de arbeiders deze vorm op te geven. De meeste ïinner gaven gehoor aan het ultima- op ongeveer een dertig na. .Het experiment werd stopgezet omdat kerkelijke instanties de indruk had- •fn gekregen, dat de priesters besmet *6rden door de materialistische levens- schouwing, die zij juist wilden bestrij Er werd een nieuwe „Mission de ^nce" in het leven geroepen om de **eging van de priester-arbeiders te '-"vangen en in een oude abdij in Pon- 4ny werd een opleiding voor deze zen- •tgsarbeid gesticht. Andere vraagstukken die op de bijeen- mijist, die heden. Vrijdag zou eindigen, gtt worden aangesneden *ijn: 'i-1 PK «s in Frankrijk, religieus onderricht rjfde nijpendste maatschappelijke pro teïnen. College van Handel en Industrie voor de Levensmiddelenbranche Drie partijen, vertegenwoordigende de groothandel, de detailhandel en de in dustrie in de kruidenierswarenbranche, zijn overeengekomen een orgaan te vor men, dat de naam draagt van „College van handel en industrie voor de levens middelenbranche" (C.H.I.). Dit zal zijn een orgaan van overleg tussen de groot handel, de detailhandel en de industrie, teneinde door een nauwere samenwer king de rationele fabricage en distributie van kruidenierswaren en aanverwante artikelen, alsmede de redelijke gemeen schappelijke belangen van handel en industrie te bevorderen, met inachtne ming van de zelfstandigheid van de deelnemende partijen en van het con sumentenbelang. De genoemde partijen worden gevormd, namens de groothandel door: de Ver eniging van vrijwillig filial bedrijfs- grossiers: de Landelijke Bond van gros siers in kruidenierswaren; de Vakbond kruideniers inkoopverenigingen. Namens de detailhandel: de Alg. Ned. Kruide- niersbond; de Chr. Kruideniersbond; de Ned. R.K. Kruideniersbond. Namens de grote fouten worden beiaan". suiting „Het merkar- kwestie „over de hoofden der vergade ring heen een vermanend woord tot de regering" gericht, dat door onteigenin gen Geef waf water en wat brood, anders gaan de vogels dood. Overal en altijd geniet U meer van al 33 jaar op ieders lip I Hernieuwde verzekering van Eisenhower West - Europese landen aan Belangrijke manifestaties Voor de vüfde keer wordt, deze zomer, te Haarlem een internationaal orgel concours gehouden onder auspiciën van de Stichting Haarlems Bloei. Als deelnemers zijn uitgenodigd Giuseppe de Dona uit Treviso (Italië), Georges Robert uit Parijs en de Nederlanders Piet Kee uit Alkmaar, die de concour sen in 1953 en 1954 gewonnen heeft en Piet Post uit Leeuwarden. Over de medewerking van een vijfde organist worden nog onderhandelingen gevoerd. Deze organisten zullen op Woensdag avond 6 Juli in de Grote Kerk deelnemen aan de improvisatiewedstrijd, waarbij als leden van de jury optreden Jeanne Demessieux uit Parijs, prof. Josef Zim- mermann uit Keulen en Adriaan Engels uit Den Haag. De volgende morgen, Zondag 7 Juli, zullen de deelnemers aan het concours in de Grote Kerk een programma naar eigen keuze ten gehore brengenPiet Kee zal dan het in de prijsvraag be kroonde koraalvoorspel uitvoeren. Voor de prijsvraag luidt de opdracht net componeren van een koraalvoorspel van vijf minuten voor orgelsolo; als enige prijs wordt een bedrag van f. 250 toe gekend. Donderdagavond 7 Juli geven de leden van de jury op het orgel in de Grote Kerk een conecrt. Voor Vrijdagavond 8 Juli staat op het programma een concert voor orgel en orkest in het Concertgebouw. Met me dewerking van het N.H. Philh. Orkest zal Albert de Klerk het in 1952 door ir Henk Badings in opdracht geschreven orgelconcert uitvoeren. Waarschijnlijk werkt ook het Bachkoor onder leiding van dr Anthon van der Horst aar het concert mee. Na afloop van dit concert zal bur gemeester P. O. F. M. Cremers in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis „De zilveren tulp", een door de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur be schikbaar gestelde wisselbeker, aan de winnaar van het concours uitreiken. Een klein strijkersensemble met kabinetorgel zal onder leiding van Toon Verhey concerteren. Tot besluit volgt op Donderdag 14 Juli een improvisatieconcert op het orgel in de Grote Kerk door de winnaars van de in voorgaande jaren gehouden wed strijden. „Onze troepen blijven mits ...Parijs wordt bekrachtigd" President Eisenhower heeft gisteren een poging gedaan om de parlemen taire goedkeuring van de Parijse ae coorden in West-Duitsland en Frankrijk te bevorderen. Hij heeft namelijk op nieuw verzekerd, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en ook in Duitsland zullen blijven als deze over eenkomsten (over West-Duitse herbewa pening en de Europese eenheid) zouden worden bekrachtigd. Eisenhower gaf deze herhaalde verzekering in een bood schap aan de premiers van de zeven landen, die de overeenkomsten van Pa rijs hebben getekend: België, Neder land, Luxemburg, Frankrijk, West- Duitsland en Engeland. De Verenigde Staten zullen desge wenst. zo heet het o.m. in de bood schap, met de West-Europese landen overleg plegen tot het uitoefenen van toezicht op de bewapening „en het ver hinderen van ongerechtvaardigde mili taire voorbereidingen binnen de West- Europese Unie". Dit schijnt betrekking te hebben op de Franse vrees voor een ongecontroleerde West-Duitse herbewa pening. De V. S. zullen tot de beveiliging van het Noord-Atlantische gebied mede werken door het uitwisselen van gege vens, mede betrekking hebbende op het militair gebruik van atoomwapens voor zover het Congres hiervoor toestemming wil verlenen. De verklaring van de president is in alle hoofdsteden van West-Europa met grote voldoening ontvangen. Een woord voerder van het. Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hieruit weer eens het belang van West-Europa blijkt. „Eerste overwinning" De Franse regering heeft Donderdag haar eerste overwinning behaald in haar campagne voor snelle ratificatie van de Parijse aecoorden. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering heeft nJ., na een uiteen zetting van de minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, geweigerd voorrang te geven aan een motie van de Gaullist Jacques Vendroux, een zwager van ge neraal De Gaulle, waaritl uitstel van de ratificatie werd geëist tot van de Vere nigde Staten en Groot-Brittannië op heldering zal zijn verkregen over hun houding t.a.v. de Saarkwestie. Dit bete kent dat. voorzover de Nationale Ver gadering betreft, het Gaullistisohe voor stel in feite van de baan is. Kerkelijk Leven ned. herv. kerk. Beroerten te Schiedam i als Dred. met bilz. otxiraoht) W C. F. Mete. voorg. Ver. van Vrijz. Herv. te Mlddelbure. Te Tho- len J. W. de Bruin te Harderwiik. Aangenomen naar Waaxens-Brantgum Adr. Schouten te Hypolytushoef. Benoemd tot hulpprediker te Poede- roilen Ph. J. Leenmans. cand. te Ede (Geld.). geref. kerken. Beroepen te 's-Graven h age -Moer w n k (vac. dr R. Koolstra) H H. Grosheide te Rotterdam-Charlois. Te Nleuwerkerk (Z.) dr J. H. Becker te Den Bommel. chr. geref. kerken. Bedankt voor Toronto (Ontario-Cana da) (Free Ohr. Ret. Church) Joh. Prins te Groningen. doopsgez. broederschap. Drietal te Amsterdam (7e pred pl.) H. v. Bllderbeek te Bolsward. J. W. Hllverda te Veenwouden en H. v. Veen te IJmui- den. I oorscli ri ft is voorsch ri ft Grote verontwaardiging onder de armelijk geklede vluchtelingen bij Giessen Zinneloos bevel van de chef van een invoerrechtenbureau (Van onze correspondent in West-Duitsland) Er heerst in West-Duitsland, vooral onder de vele vluchtelingen, die uit het Oosten zijn gekomen en die voor een groot gedeelte nog in zeer benarde omstandigheden verkeren, heftige ver ontwaardiging, omdat men in Giessen, waar zich een vluchtelingenkamp be vindt, moedwillig duizenden paren nog heel goed bruikbare rubberlaarzen heeft verbrand, waarvan alleen de hakken wat waren scheef gelopen en enkele gespen waren verroest. Een Amerikaan had 25.000 paar van die laarzen uit oude Amerikaanse leger - voorraden gekocht. Hij voelde er echter niets voor daarvoor invoerrechten aan de West-Duitse staat te betalen, omdat zij volgens hem niet meer in een zoda nige staat verkeerden, dat hij er, wan neer hij ze op de markt wierp, veel aan zou verdienen. En toen hij daar niet on_ De AVRO CF-100. de all-weather- fighter" voor jachtoperaties on der alle omstan digheden. waar mede Canadese squadrons thans worden uitgerust. Het ligt in de be doeling. deze ma chines ook be schikbaar te stellen van bases in Frankrijk. Duits land. Engeland. België en Neder land. als zeer krachtige steun van de NAVO- luchtmacht. Het toestel is uitgerust met twee turbo jet motoren. acht stuk ken geschut en in stallatie voor het afvuren van raket ten. De bemanning bestaat uit de piloot en een dar-navigator. deruit kon. bood hi) aan ze gratis onder vluchtelingen en andere arme mensen te verdelen. Op het invoerrechtenbureau vertelde men hem echter tot ziin stomme verba zing. dat dit volgens „de voorschriften" niet mocht. Wel zou hij ze aan een uit. drager mogen verkopen, maar dan moesten alle zolen radicaal worden doorgesneden. 2»dat niemand de laar zen meer kon dragen!!! Zelfs het vernielen van de laarzen zou echter een aardig sommetje geld kosten en daarom kwam ook van een dergelijke transactie niets terecht. Herinnering aan Nazi-tijd De chef van het invoerrechtenbureau Rudolf Rocktaschel. die de fraaie titel van „Zollrat" (douane-raad) draagt, heeft daarop opdracht gegeven alle laar zen te verbranden. Daar waren enige dagen mee gemoeid Op de eerste dag zijn 9000 paar in vlammen opgegaan. Men had ze op een grote hoop bijeengesmeten en er flink wat teer overheen gegoten, opdat het branden beter en vlugger zou gaan. Het stinkende walmende vuur riep de her innering wakker aan de brandstapels van boeken in de Nazi-tüd. toen ook totaal zinneloze grote waarden werden vernield. Vluchtelingen kwamen toegelopen en sommigen probeerden laarzen uit de vuurpoel weg te trekken, maar een douane-beambte, die op wacht stond verhinderde dat. Journalisten hebben „Zollrat" Rock taschel in zijn woning opgezocht. Ze wilden van hem weten of hij geen betere oplossing had kunnen vinden dan al dat nog zo goed bruikbare schoenwerk te laten vernietigen. Vijfentwingtigdui- zend arme mensen zouden er. vooral nu er weer overal zoveel sneeuw en mod der op de straten lag, dolblij mee zijn geweest Maar Rocktaschel beriep zich op zijn ..ambtsgeheim" en beweerde dat hij geen inlichtingen mocht geven! Bonn niet best te spreken De voorzitter van een vereniging van 30.000 vluchtelingen heeft daarna tele grafisch een vlammend protest aan de minister voor de Vluchtelingen in het Bondsland Hessen te Hannover ge stuurd. Anderen weer hebben zich tot de West-Duitse Bondsminister voor de Vluchtelingen in Bonn gewend. Natuurlijk is men in Bonn niet erg te spreken over de handelwilze van de „Zollrat'' in Giessen. Wat voor een in druk. zo redeneert men terecht, moet het thans gebeurde in het buitenland w' -n? Uit vreemd- land'n stuurt men hulp voor de vluchtelingen en in West-Duits land zelf worden nodeloos 25.000 paar gummilaarzen verbrand!!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5