LEIDSCH m DAGBLAD federlaag voor minister Suurhoff R.M.S. leider Apitoelay pleit voor de Krijgsraad te Djokja WEERBERICHT Honderdduizend Oost-Duitsers in concentratiekampen omgekomen Huwelijk Prinses Margaret zou in het najaar aangekondigd worden Ja^igang f DONDERDAG 10 MAART 195S No. 28470 tear: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sineel 1. Leiden - Giro No. 57055 fdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; RedacUe: 21507 Bespreking Gezondheidswet geschorst 'iveede Kamer overwegend voor particulier initiatief (Van onze parlementaire redacteur) Doordat de aanhangers in de Tweede Kamer van het particulier initiatief terugdeinsden voor dreigementen van achter de regeringstafel, maar voet stuk hielden, is er gistermiddag een ernstig conflict ontstaan tussen een rderheid van de Kamer en minister Suurhoff. Dat gebeurde bij de behan- ng van de nieuwe Gezondheidswet, waarvan de strekking is door overleg de inwerking te bevorderen tussen de overheid en de particuliere organisaties liet gebied van de gezondheidszorg. Minister Suurhoff leed de nederlaag. Nadat met de steun van de KVP, WD, AR, CH en KNP (tegen P. v. d. A. de communisten) een wijzigingsvoorstel was aangenomen met de bepaling in het nieuwe top-orgaan, de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, minste de helft van de leden vertegenwoordigers moeten zijn van het Sculier initiatief, gaf minister Suurhoff gevolg aan zijn dreigement en ver- t hij met een rood hoofd schorsing van de beraadslaging, opdat hij zich beraden wat hem verder te doen staat met het wetsontwerp. Hij kan het ttken of laten liggen. Dat zal de meerderheid van de Kamer niet kunnen len, want die was er niet enthousiast voor. Hooglopend conflict is meer voorgekomen, maar t-och it zelden, dat een minister door de ing van de Kamer schorsing van jraadslaging vroeg. Het conflict is gelopen ofschoon het verschil van tüng tussen minister Suurhoff en eerderheid van de Kamer over de i van de overheid en de particu- organisaties op het gebied van de idheidszorg zeer gering is. Het top- in ter bevordering van de samen- ng tussen overheid en particuliere lisaties en voor het uitbrengen van zen aan de regering, zou in de ie gezondheidswet zijn de Centrale Omtrent de samenstelling van die rale Raad, die „ten hoogste 35 le al teilen, bepaalt het wetsontwerp ie vertegenwoordigers van particu- organisaties, tezamen met die van ccies en gemeenten, de meerder- mllen vormen in de Centrale Raad. ndien heeft minister Suurhoff in lemorie van Toelichting verklaard, die bepaling is opgenomen omdat de bedoeling is te voorkomen, dat Qvloed van de vertegenwoordigers de rijksoverheid te zeer zou over- Zekerheid gewenst har dat neemt volgens de meerder- van de Kamer niet weg dat de van het wetsontwerp niet uit- dat de vertegenwoordigers van rticuliere organisaties in de min- id zullen zijn tegenover die van rRijk. plus die van de provincies k de gemeenten. Vandaar de indie- W~' ning van een wijzigingsvoorstel, on dertekend door leden van de KVP, VVD, CHU cn AR om in de wet vast te leggen dat tenminste de helft van de leden van de Centrale Raad moet bestaan uit vertegenwoordigers van de particuliere organisaties (dus niet de helft samen met vertegenwoordi gers van provincies en gemeenten). Minister Suurhoff zag daarin echter een poging de invloed van de overheid tering te dringen. Hij beschouwde het ook als een uiting van wantrouwen in het werk van de prima deskundigen van de overheid, die zich altijd zorg maken over de gezondheid van het gehele Ne derlandse volk. Bovendien maakt hij er op attent dat het wetsontwerp het re sultaat is van vier jaar studie van een commissie van deskundigen, waarin ook het particulier initiatief ruim was ver tegenwoordigd. Die commissie is tot een zeker evenwicht gekomen, dat men nu wil verschuiven. Daarvan verwachtte de minister geen heil. maar alleen arg waan. „Ik mag de uiting van wantrouwen niet voor mijn rekening nemen", al dus de minister. .,Ik vraag mü af of het dan niet beter is dat er géén wet telijke regeling komt. Er worden te genstellingen opgeroepen, die er niet behoren te zjjn. Ik zou schorsing van de beraadslaging moeten verzoeken bü aanneming van het amendement". Tenminste de helft! Minister Suurhoff meende bij de aan hangers van het particuliere initiatief ook de neiging op te merken de over heid van het terrein van de volksge zondheid te willen terugdringen, omdat zij in de Centrale Raad „ten minste" de helft van de zetels willen doen be zetten door vertegenwoordigers van par ticuliere organisaties. Maar de heer Mol (KVP» zette uiteen dat „ten min ste" alleen in het wijzigingsvoorstel is opgenomen om moeilijkheden te ontgaan bij een oneven aantal leden. Met een gelijk aantal leden kunnen we genoegen nemen. Er moet van beide kanten geen terugdringen zijn. Het wijzigingsvoorstel beoogt het scheppen van evenwicht dat vertrouwen schept Want de particuliere organisaties zijn door subsidies finan cieel reeds afhankelijk van het Rijk en het kweekt wantrouwen als zij in de Centrale Raad ook in de minderheid zouden zijn. Het is een principiële kwes tie. die voor ons zo belangrijk is, dat intrekking van het wetsontwerp voor ons geen beletsel is het wijzigingsvoor stel te handhaven. Het is jammer, want de minister heeft in de Memorie van Toelichting ook verklaard niet te wen sen dat de invloed van de Rijksoverheid overweegt Maar als wii de gelijkheid opeisen, dan zeet de minister „neen" en dreiet hy met intrekking van het wets ontwerp. Op de spits Met 47 tegen 26 stemmen aanvaard de de Kamer het wijzigingsvoorstel. Voor stemden: KVP. VVD, AR. CIIU, KNP. Tegen stemden PvdA en de communisten. Minister Suurhoff vroeg hierna schorsing van de beraadslaging om zich te kunnen beraden wat hem ver der te doen staat met het wetsont werp. Hij kan het in de ijskast laten liggen, hij kan het intrekken, maar hij kan ook door overleg trachten met de Kamer alsnog tot een vergelijk te komen. Maar die laatste poging is niet waarschijnlijk, want dan zou hij de zaak van zijn kant niet zo op de spits hebben gedreven. Toestand Prinses Beatrix uitstekend Prof. dr J. F. Nuboer deelt met be trekking tot de toestand van H.K.H. Prinses Beatrix het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatrix heeft weer een uitstekende nacht gehad. De tem peratuur is normaal. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, zal geen verder communiqué worden uitge geven". Prinses Marijke en Prinses Ireme heb ben gasteren een bezoek gebracht aan haar zuster. „Tegen een unitaristische Staat" Vier beklaagden trillen een verdediger jiecn zwaar en besneeuwd bos- ours van acht kilometer in de tving van Ermelo werden de tirijden gehouden om het cross Rustig weer t verwacht tot morgenavond: weer met over het S bewolking, maar in de nacht en nd plaatselijk mist. Zwakke tot le wind uit Noordelijke richtingen, ■cht overwegend matige vorst., rnor- "ddag hogere temperaturen dan (Opgemaakt te 10 uur>. 11 Maart op: 7.08 uur; onder: 18.38 uur. tn op: 22.27 uur; onder: 7.32 uur. Jgwater te Katwijk te 5.02 en 17.14 (Springtij Hommer bestaat alt 10 pagina's country kampioenschap van Neder-1 Jonkers van het commando land voor militairen, waaraan ruim Luchtvaarttroepen uit Breda werd 200 lopers deelnamen. Sergeant winnaar. Politieke terreur in de Oostzone Tweemaal zoveel geïnterneerd Boeendien tienduizenden naar Sovjet-Unie De West-Duitse Sociaal-Democratische party heeft een rapport gepubliceerd over de toestanden in de Oost-Duitse concentratiekampen sinds 1945. Tussen 1945 en 1950 zijn ongeveer 200.000 personen om politieke redenen in deze corc. ntraticVan.pcn geïnterneerd. Ongeveer de helft van dit aantal i« door gebrek aan voedsel, executies, slechte behandeling en epidemieën om he( leven gekomen. Büna 35.000 personen zün, volgens het rapport, in dezelfde periode overgebracht naar concentratiekampen in de Sovjet-Unie. Zoals gemeld, hadden vier van de leiders der R.M.S.. die thans te Djokja terecht staan, te kennen gegeven, dat zij het aanbod van de Nederlandse advocaat, mr P. Stoffels, om hun ver dediging te voeren, in overweging wil len nemen. Gisteren hebben qj me- .degedeeld, deze verdediging gaarne te zullen aanvaarden. Zij verklaarden echter niet te wensen, dat de behan deling van het geding daardoor zou worden gerekt. Deze vier beklaagden zün Gaspers. Apitoelay. Norimama en Jacob. De drie laatstgenoemden heb ben zich tevens bereid verklaard, de verdediging door de Soerabajase advocaat mr Soerjadi te aanvaarden. Apitoelay. Minister van Financiën ad int. der R.M.S.. zeide in de zitting van gisteren, dat de proclamatie van de R.M.S. was gesteund door het gehele volk dei Zuid-Molukken. Deze procla matie aldus Apitoelay. was de conse quentie der toenmalige gebeurtenissen. „Ik benzeide hij „een zoon der Zuid-Molukken. die ervan overtuigd is. dat de Federale Staatsvorm de meest ge schikte is voor een onafhankelijk Indo nesië Apitoelay zette uiteen, dat na de oprichting van de Staat Oost-Indonesië, waartoe de Zuid-Molukken behoorden, moeilijkheden voor het Zuid-Molukse volk waren ontstaan. Deze betreurenswaardige toestand werd veroorzaakt door gebrek aan be grip bij dc regering van de deelstaat Oo-t-Indonesie met betrekking tot het gebied der Zuid-Molukken. De vor ming van een unitaristische Staat aldus Apitoelay was in strijd met de voorzieningen van de R.T.t'. met Nederland, waarin wordt gezegd, dat een verandering van de staatsvorm van de Ver Staten van Indonesië tot een unitaristische staat, zon worden voor afgegaan door een volksstemming. De proclamatie der R.MS, had de be doeling. de wereld op de hoogte te bren gen van de werkelijke gevoelens van het volk der Zuid-Molukken Apitoelay had zich spontaan beschikbaar gesteld voor de R.MS, in de mening, daarmede te handelen In het belang van het volk en verklaarde dat de R M S het recht van het volk op zelfbeschikking had ver wezenlijkt. Apitoelay noemde het bombardement op de hoofdstad van de R.M.S Ambon, stad een onverstandige daad van de re. gering van de Ver Staten van Indone sië. die onder het volk verslaeenheid had veroorzaakt Harrinian camlidaat voor presidentschap? Stevenson en ook Eisenhower zouden niet terugkeren Welke Republikeinse en Democratische Candida ten zullen volgend jaar bij de verkiezingen in de Ver. Staten tegen over elkaar komen te staan? Zullen het weer generaal Eisenhower en Stevenson zijn of zullen anderen hun plaatsen in nemen? De voorzitter van het Democratische partybestuur. Butler, heeft gisteren me degedeeld. dat de mogelijkheid bestaat, dat Averell Harriman. thans gouverneur van de staat New-York, eandidnat zal staan voor het presidentschap, dus in de plaats van Stevenson. Volgens Rulle: zal Eisenhower zich niet herkiesbaar stellen, maar hy noemde geen naam van een eventuele andere candidaat. Indonesië de wapens op te nemen, aldus Apitoelay. die verder nog ver klaarde. dat de vorming der R.M.S. nooit zou zijn geschied indien zq, die de macht hadden, met verstand wa ren opgetreden. Zoals de toestand toen lag, was de proclamatie een voort vloeisel van de gevoelens, die onder het volk leefden. Apitoelay verklaarde ten slotte, dat de proclamatie der R.M.S. geen mis daad was en dat zij werd gesteund door het gehele volk van de Molukken. De beklaagden Manoehoetoe. Wairisal Pattiradjawase verklaarden het met het grootste gedeelte van Apitoelay's verkla ringen niet eens te zijn. Zij zeiden, dat Apitoelay zyn eigen strijd had gevoerd, die afweek van hun standpunten. Zy wensten voor Indonesië een unitaristi sche Staat, zeiden zy. In Djakarta is een Oomité gevormd .voor'de verdediging van de goede naam van A. Wairisal en diens kameraden", die thans als leiders van de R.M S. voor de Krygsraad in Djokja terecht staan. Volgens het Comité zijn Wairisal es .Republikeinen. die tengevolge van dwang, op hen uitgeoefend door reaction- naire groepen in de Zuid-Molukken. in 1950 genoodzaakt waren zich met de R.M.S.-ers in te laten" Het Comité spreekt zich nadrukkelijk uit tegen de pogingen om een advocaat uit het buitenland te laten overkomen om de verdediging in de R.MS.-zaak te leiden. In Algiers is een nieuwe, door de Fransen gebouwde stuwdam gereed gekomen, waardoor een electrische centrale in werking kan worden ge steld die ongeveer een kwart van de totale electriciteitsbehoejte van Al giers kan leveren. Bij busongeluk in Korea: 38 «loden Dinsdag 21 doden bij een soortgelijke gebeurtenis In Korea heeft zich Woensdag nabq Soewon, op ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Seoel, een autobus-ongeluk voorgedaan, waarbq 38 personen om het leven zqn gekomen en 17 personen wer den gewond. Volgens de politie is het ongeluk te wqten aan onvoorzichtigheid van de chauffeur. De autobus is van een brug afgereden. In een soortgelijk ongeluk zqn Dinsdag ten Noordoosten van Seoel 21 personen om het leven gekomen. Dertig doden en vermisten door branden in de V. S. Bq branden in de Ver. Staten zyn gis teren tenminste negentien personen om het leven gekomen. Bij een hotelbrand in Portland (Oregon) verloren vyf per sonen het leven, zeven personen worden nog vermist. Bü een brand in een pen sion in San Rafael (Californië) kwa men \ier personen in de vlammen om, terwyl nog vier personen worden ver mist. Ais gevolg van een gasontploffing bij Valparaiso (Indiana) worden drie personen vermist. Door een brand nabij Holly Spring (Mississippi) verloren vier volwassenen en twee kinderen het leven en bü een brand in Albany (New Vork) is een twee-jarig meisje ernstig gewond en later overleden. Niemand in Engeland twijfelt er meer aan (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Nadat berichten inde Engelse pers over een aanstaand huwelijk tus- I sen Prinses Margaret HB en Peter Town send de R. V t HB bal aan het rollen heb- ^,1 ben gebracht, ziin. naar I ons gebleken is. thans -i I A'. -*£ I ook achter de schermen r de dingen bezig in be- weeing te komen. Vol- M H gens onze nasnoringen 'F i.jV Prinses Margaret haar West-Indische tournee zou hebben gemaakt om haar te doen bezinnen op haar patriottische plichten, staat de mening dat deze tocht haar werd toevertrouwd om haar positie in de wereld te versterken en daardoor haar huweUjk met Peter Townaend juist aannemelijker te maken....

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1