LEIDSCH m DAGBLAD Documenten bewijzen infiltratie cler T.N.I. in Nieuw-Guinea Brits atoomgeleerde naar de Y.S. voor belangrijk overleg Kwestie-Formosa ter sprake in tal van hoofdsteden Eisenhower kan besluiten tot de verdediging van Qnemov en Matsoe Overleg met Molotof en Nehroe WEERBERICHT 5 94ste Ja-ugang VRIJDAG 4 MAART 1955 No. 28465 „acteur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T H.C. overhandigt fotocopieën Opnieuw genoegdoening gevraagd der infiltranten, de luitenant Dimar.i, een twaalftal leden van de afdeling „kadervorming", welke de actie moest Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Medio October van het vorig jaar landde in de Etnabaai op Nederlands Nieuw-Guinea een groep uit Indonesië afkomstige militair geëncadreerde 5S personen, die, naar het bleek, ten doel hadden een op omverwerping van het gezag in dit gebied gerichte actie te gaan voeren. Tegen deie 13 flagrante schending van Nederlands grondgebied werd op 6 November 1954 lij de Indonesische regering te Djakarta een krachtig protest ingediend. Trr staving van hetgeen bij die gele- 55 tcheid onder de aandacht der Indone- jche regering werd gebracht, en ook in nrtand met sedertdien door Indonesi- ibe autoriteiten afgelegde verklaringen, sarbij categorisch werd tegengespro- io hetgeen van Nederlandse zijde met «rekking tot deze infiltratie was mede- leeld. heeft de Hoge Commissaris ins in opdracht van de Nederlandse ■i. gering aan het Ministerie van Buiten- f indse Zaken te Djakarta bij nota tocopieën overgelegd van bij de infil- rinten aangetroffen documenten, welke Iddrlijk bewijzen, dat het hier betrof a vanwege het commando van het Se regiment-infanterie van de Indone- ?|yhe Landmacht georganiseerde actie, iltjfvoerd door een onder dit militaire commando ressorterende eenheid. Bij deze documenten bevindt zich o.a. in foto van een door het bureau uit ging van de staf van R.I. 25 opgestelde i ondertekende Hjst van een luitenant taara (de commandant van de infil- lintenl, uitgegeven wapens, van welke een deel op de gevangengenomen tranten werd aangetroffen. Van l?e wapens werden tevens fotos •rgelegd. Sommige foto's tonen de ipens met ingegrifte nummers, welke lereenstemmen met de op de lijst ver- lelde kenmerken. Verder werd aan de jte toegevoegd een nominatieve opgave u de gevangen genomen infiltranten Strop komen onder meer voor de leider uitvoeren, alsmede 18 bewoners van de aan Nieuw-Guinea grenzende, Aroe- eilanden. Deze waren vóór het 'vertrek naar Nieuw-Guinea aan de militaire kern van de groep toegevoegd. De overi gen van de 42 infiltranten zijn geduren de de tegen hen door de Nederlandse militaire autoriteiten op Nieuw-Guinea ondernomen actie omgekomen. De Nederlandse regering heeft ii. een nota, waarbij deze documenten aan de Indonesische regering werden toege zonden, haar eerder uitgebracht pro test met nadruk herhaald en daarin opnieuw op genoegdoening aangedron gen. Tenslotte wordt in de nota nog uiting gegeven aan het dringend ver langen en de stellige verwachting, dat de hoofdagent van politie van Krieken, died oor de infiltranten werd ontvoerd en naar Indonesisch grondgebied over gebracht, zeer spoedig de gelegenheid zal worden gegeven zich ter beschik king te stellen van het Hoge Commis sariaat der Nederlanden in Indonesië". Aardbeving op Hawaï eist twaalf slachtoffers Woensdagavond ziin twaalf landarbei ders om het leven gekomen bij een aard beving in het vulcanische gebied van het eiland Hawaï. Er ontstond een scheur van anderhalve kilometer op de Oost punt van het eiland, waaruit gesmolten lava meer dan 60 meter omhoog spoot. Donderdagochtend deden zich opnieuw aardschokken voor. Vijfhonderd perso nen hebben hun woningen verlaten. Brandstoffenbijslag verdubbeld Voor komende week De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat hij goed keurt dat de brandstoffenbijslag voor de sociale voorziening over de week van 6 t/m. 13 Maart wordt verdubbeld. Dit betekent, dat deze brandstoffen bijslag voor kostwinners en allcenwo- nenden wordt verhoogd van f. 3.80 op f. 7.60, en voor kostgangers van f. 1.90 op f. 3.80. Amerika hlijklmar geschrokken rail aankondiging inzake H-hom-productie Engelse Nieuw oefenterrein in het Westen van Australië Bij de atoomproeven van de afgelopen dagen in de Amerikaasne staat Nevada is „het opzienbarend succes" gebleken van een nieuw atoomprojectiel. Volgens de „New York Post" kan dit projectiel, dat afgevuurd wordt door een straal vliegtuig, vijandelijke toestellen op vrij grote afstand vernietigen. De proefne mingen. waar b\j ook andere, ve.i cij- zondere. nieuwe wapens zullen worden geprobeerd, duren tot Mei voort. In officiële kringen in Washington zjjn gisteren de berichten bevestigd, dat de vooraanstaande Britse atoomgeleerde Sir William Penney in de komende da gen naar Washington vertrekt voor be langrijke besprekingen met Amerikaan- natuurkundigen. Sir William en een aantal Britse atoomgeleerden zullen de mogelijkheid onderzoeken van hervatting der Brits- Amerikaanse samenwerking op alle ge bieden van het kernonderzoek. Het ini tiatief tot de aanstaande besprekingen i uitgegaan zijn van de Ver. Staten, het licht van het Britse besluit om onafhankelijk van de V.S. de waterstof bom te produceren. AFP verneemt in regeringskringen. dat de keuze van de juiste plaats voor de proefnemingen zal worden besproken met ae Britse atoomspeciallst Sir Wil liam Penney, die deze maand in Austra lië wordt verwacht. Met de ..Bonaire" van de KNSM tmeerde een contingent militairen het eerste detachement van de Wmame-compagnie in ons land na tn langdurig verblijf in de West. De ontscheping van de man- •iappen. Auto versplinterde bestelwagen Vijf personen gewond Gisteravond om kwart over negen Is de brug over de IJssel onder De- ttnter een personenauto met 5 inzit tenden op een met 'n paard bespannen ngen gereden. De inzittenden van de personenauto werden vrij ernstig ge- vond; zij zijn naar een ziekenhuis te Deventer gebracht. De gewonden zijn fc heer S. van der Wal. directeur van Gemeentewerken en zijn echtgenote. *jt Voorst, het echtpaar W. Amse, orecteur van een Machinefabriek uit Deventer en mevrouw Bos uit Twcllo. De voerman J. v. d. Vegte uit Diepen- geen letsel op; de wagen werd to teal vernield. Het ongeluk speelde zich als volgt af: te de kant van Twello kwam de krui teer Van der W. met een bestelwagen- J waarvoor een paard was gespannen, terug op rijden. Volgens de politie was w wagentje zowel aan de voor- als aan Mchterzijde van een goede verlichting Torzien. De heer Amse. die de wagen achterop "«.schijnt haar evenwel niet te hebben Wemerkt. want hü reed letterlijk over Kt karretje heen. Daarna stortte zijn luto de dijkoprit af. Van de Vegte, wiens teen zo werd vernield dat er nog «wts wat versplinterd hout over was, leeg wonder boven wonder zelf bijna J«n schrammetje, evenmin als het terd. Gisteravond laat werd de toe- ™d van de vijf gewonden redelijk Iffloemd. In officiële wetenschappelijke krin gen in Washington wordt te kennen ge geven. dat Engeland exclusieve kennis heeft verworven zowel op het terrein het vreedzame als het militaire re- bruik van kernenergie. De aangekondigde Brits-Australische atoomproefnemingen dit jaar zullen worden gehouden in een nieuw gebied, dat is gelegen tussen Deakin. op de grens van West-Australie. en King- conya. nabij Woomera. Dit onbewoonde gebied werd vroeger door de inboorlin gen als heilig gebied beschouwd en al leen betreden voor religieuze plechtig heden. Alle religieuze objecten van de inboorlingen zijn thans uit dit gebied verwijderd en de inboorlingen, die zelf ook naar andere gebieden zijn overge bracht. hebben de verzekering gekregen dat de „geesten" uit dit gebied zijn ver bannen, teneinde te voorkomen dat zfj r het gebied zullen terugkeren. [Ingez Metl.-Ailv.) «fP „De eilanden Quemoy en Matsoe zijn van zoveel belang voor de defensie van Formosa, dat president Eisenhower kan besluiten ze te verdedigen ingeval van een Communistische aanval", aldus stelde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles gisteren maarschalk Tsjang Kai-sjek gerust tijdens een onderhoud, dat beiden hadden in de Formosaanse hoofdstad Taipeh. Van zijn kant had Tsjang Kai-sjek te kennen gegeven, dat deze eilanden van groot belang zijn bij het voorkomen van een aanval op Formosa. Quemoy en Matsoe zijn namelijk zo gelegen, dat van daaruit het uitvaren van een invasievloot van de Communisten belet kan worden. Drie Amerikaanse admiraals woonden het gesprek bij. onder wie Pride, de bevelhebber van de Zevende Vloot. Intussen staan Britse en Indiase diplomaten in Moskou op het ogenblik weer in contact met de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, teneinde te komen tot een oplossing van het vraagstuk-Formosa. De Sovjet-Russische regering zou verlangend zijn om over dit probleem onder de striktste geheimhouding besprekingen te voeren. In de hoofdstad van India, Nieuw Delhi, sprak de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, met premier Nehroe. Eden deed een beroep op alle partijen om van geweld in het geschil rond Formosa af te zien. Russische regering, bevat vandaag (Vrij dag) een artikel uit Londen, waarin wordt gezegd, dat premier Ohurchill in het defensiedebat m het Lagerhuis, „zich een van de oorlogszuchtigste vertegen woordigers van het imperialisme heeft getoond, die alles wat nieuw en voor uitstrevend is. haat". Sir Winston „negeerde de stemming van het Britse volk" en hij sprak als Je kampioen voor een wedloop op het ge bigd van atoom- en waterstofwapens", aldus „Izwestia". Senator Knowland ongeduldig Senator Knowland. de leider der Republikeinse minderheid ln de Senaat, heeft in een radiovraaggesprek verklaard dat bij de kwestie van de elf Amerikaan se vliegers in Communistisch China weef op een „zeer krachtige manier" in de Senaat aan de orde zal stellen, als de bemoeiingen van de V N. deze maand niet met succes worden bekroond De „Izwestia". het orgaan der Sovjet- Noord-Westelijke wind D( Bilt verwacht tot morgenavond ln de nacht hier en daar mist en lich- vorst tot temperatuur >m het vries- ™t. Morgen zonnig weer en ongeveer middagtemperaturen als van- "te- Zwakke, tijdelijk matige wind tus- West en Noord. (Opgemaakt te 10 uur). 5 MAART op: 7.22 uur; onder: 18.27 uur. jten op: 15 00 uur; onder; 5 39 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.45 uur en «•13 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Britten gaan verkeer op het vasteland bestuderen Engelse parlementsleden, zakenlieden en regenngs- en gemeente-autoriteiten zullen op 18 April aa. een vier-daags studiebezoek beginnen aan Neder land. België en West-Duitsland. om daar het wegennet te bestuderen. Dit bezoek, dat is georganiseerd door de Bri tish Road Federat.on, is bedoeld om het gezelschap cp de hoogte te stellen van de moderne wegen op het vasteland, in het bijzonder de wegen voor gemotori seerd verkeer Niet alleen zullen zij het verkeer bestuderen, maar ook ideeën uitwisselen met Nederlandse, Belgische en West-Duitse autoriteiten en verte gen woord.gers van de industrie wat be treft d»1 economische voordelen voort vloeiende uit betere wegen Een bijzon der punt van studie zal de „verzonken weg" uitmaken, die o.a. in een plaats als Rotterdam het verkeer aanzienlijk heeft verlicht. Veertig doden bij treinramp in Saksen Allen Russische soldaten Tenminste veertig Sovjet-Ruksische militairen zouden Zaterdag j.l. om het leven gekomen zijn. toen een trein bij IMauen in Saksen ontspoorde. De stoker van de trein ontvluchtte na het ongeluk Oost-Duitsland en deelde het West- Duitse persbureau DPA enkele bijzon derheden mee. Het ongeluk geschiedde op een punt, waar de sporen samen komen. De eerste drie rijtuigen achter de locomotief werden in elkaar ge sehoven. De machinist was op slag ge dood. De trein bestond behalve uit d> er- ongelukte rijtuigen, verder nog uit vier rijtuigen, twaalf goederenwagons met wapens en uitrusting en elf wagons met legervoertuigen. Naar de mening van de Rheninarongres te Den Haag Men verwacht 600 deelnemers Van 13 tot 17 Juni zal in Den Haag het derde Europese Rheuma Congres «orden gehouden. Dit congres wordt georganiseerd door de „Nederlandse Vereniging van Rheumatologen", in November 1945 werd opgericht. Beschermvrouwe van het Congres HAI. de Koningin. Men verwacht dat de openingszitting in de Ridderzaal zal worden bijgewoond door een var leden van het Koninklijk Huis. Het Rijk zal belangrijk bijdragen in de onkosten van het congres. De ge meente 's Gravenhage zal de congres sisten een concert aanbieden en zorgen voor deskundige organisatorische bij stand en de gemeente Amsterdam zal de deelnemers ontvangen Verscheidene binnen- en buitenlandse bedrijven zijn bereid gevonden belangrijke bijdragen ln geld en natura beschikbaar te stellen. Ook zullen inkomsten worden verkre gen door de verhuur van stands op de expositie, die aan het congres ls verbon den. Voor de dames, die de congressisten begeleiden, is onder voorzitterschap van mevrouw C. Gosllngs-Repko uit Leiden een dames-comite gevormd, dat bijge staan aal worden door het „Comité Den Haag ontvangt". Behalve films en een tentoonstelling van het werk van de leden van het con gres. zullen o.a. 17 inleidende voordrach ten worden gehouden. Op het congres worden ruim 600 deel nemers verwacht. Alle Europese landen zullen vertegenwoordigd zijn. Van de Aziatische landen werden nog geen me- dededelingen ontvangen op de uitnodi gingen om het congres bij te wonen, evenmin uit Sovjet-Rusland De congrestaai zal Frans zijn, maar het gesprokene wordt gelijktijdig ver taald in het Spaans, Engels en Duits. .MOOIE LINKSE DAMES- A KOUSEN 1.69 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Anak Agoeng naar Indonesië VERTROKKEN PER S.S. ..ORANJE". „Een gebruikelijke routinewisseling", zo heeft de Indonesische ambassadeur in Frankrijk, de heer Anak Agoeng, gis. ermorgen zijn repatriëring naar Indo nesië genoemd. Aan boord van het sa. „Oranjete Amsterdam hield hü een korte afscheidsrede, die oa. werd büge- woond door zijn ambtgenoot in ons land, mr Soesanto Tirtoprodjo. „Na vier jaar in Frankrijk te hebben doorgebracht, ben ik aan de beurt voor het innemen van een posl'ie in het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken", aldus de heer Anak Agoeng. Op een vraag naar zün persoonlijke mening over de erhoudingen tussen Indonesië en het Westen, antwoordde hij: „Een diplomaat heeft geen persoonlijke mening, maar slechts die van zün regering". stoker ls het ongeluk te wijten aan de afgesleten wielen van de locomotief. Toen het ongeluk geschiedde reed de trein met een snelheid van 70 kilometer. Zowel machinist als stoker hadden reeds aieermalen de aandacht gevestigd op de ebreken van de wielen van de locomo tief. maar men was hierop niet ingegaan. De stoker was naar het Westen gevlucht, omdat hü vreesde verantwoordelük ge steld te zullen worden voor het ongeluk. Nieuwe wijziging in regering van de Sovjet-Unie De Sovjet-Russische regering heeft op voorstel van premier Boelgamn. de mi nister van Kolenwlnmng. Zasjadko en die van Staatsboerderijen, Kozlof, ont slagen, omdat zij hun werk onbevredi gend verrichtten, aldus meldt Radio- Moskou. De minister van Landbouw. Be- nediktof. heeft nu de staatsboerderijen onder zün beheer gekregen, terwijl Za- demiko werd benoemd tot minister van kolen winning. Aan Zasjadko heeft men een groot deel van het succes toegeschreven bij het snelle herstel van de vernielde en I overstroomde miinen van het Donbek- ken. nadat de Duitsers uit het gebied waren verdreven Zijn opvolger Zade- midko is de afgelopen twee jaar zün 1 plaatsvervanger geweest. Prinses Margaret van Engeland keerde na een reis door West-lndië terug in het vaderland. Zij werd verwelkomd door Koningin Eliza beth en de Koningin-Moeder. Prinses Margaret (gebruind) in Londen terug Prinses Margaret ls Donderdagochtend na haar reis van een maand door Brr.s West-Indiè" bruingebrand ln Londen teruggekeerd, waar zü vanwege de kou haar bontmantel nauw om zich heen Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun kinderen, de Konin gin-Moeder en een grote menigte waren ter begroeting aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1