J loratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse aanzienlijk uitgebreid llenvak droeg kapitale werken ver aan Minister IJszeilen op Braassennnermeer er toenadering met België i' Landbouw Egalisatiefonds largang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 3 Maart 1955 Derde Blad No. 28464 doch veeleer dat de grote resultaten van dit vroegere onderzoek de toepas sing van nieuwe middelen hebben mo gelijk gemaakt en bovendien de weg gewezen hebben naar nieuwe weten schappelijke benaderingsmogelijkheden der problemen. Reeds in het verleden heeft het bol lenvak, de grote waarde van gedegen on derzoek Inziende, gestreefd naar een zo goed mogelijke outillage van het labo ratorium. Zo was indertijd het hier in gebruik genomen electronenmicroscoop een der eerste in den lande! Een kijkje in de modern inge richte collegezaal, die ook voor ver gaderingen en filmvertoningen kan ivorden gebruikt. (Foto L.D./Van Vliet) (Van een onzer redacteuren) iddag werd de nieuwe, substantiële uitbreiding en vernieuwing lboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse door het bollenvak jen aan Minister Mansholt, die op zijn beurt de zorg voor dit nieuwe het complex overdroeg aan de Landbouwhogeschool waartoe dit behoort. tot stand koming van de afdeling voor serologie in de naoorlogse bent de thans officieel in gebruik genomen uitbreiding een belang- r,it voor het laboratorium, niet alleen wat ruimte doch vooral ook je betreft. !JT UNIEK INSTITUUT atorium is in verschillende Hek. Het is het enige grote wereld, dat zich speciaal aderzoek bezig houdt, het is ige afdeling van de Land- jool welke buiten Wagenin- ;t hart van de bollenstreek en voorts is het complex Somen dank zij de offerbe- het bollenvak zelve, dat de Inrichting bekostigde via li Bloembollencomité. Zon- rs van het vak zelve, in de ipend, zou het laboratorium A gekomen zijn en zeker niet t bloei zijn geraakt waarop et trots kan wijzen. Het la- ;erzicht gehele Geheel de school, het 'ale ge- 'aan de de ide yervol- zicht- iloren- itmon- Kra> Jachter ias, dan oorlog boratorium is niet alleen een weten- schappijlk instituut van grote waarde, het is tevens een trekpleister voor de talloze buitenlandse contacten van het bollenvak. die hieruit een groot stuk vertrouwen putten in de kwaliteit van het Nederlandse bollenproduct. Het eco nomisch belang van dit instituut kan men nauwelijks overschatten wanneer in aanmerking genomen wordt, een hoe grote bijdrage het bollenvak levert tot de deviezenimport zonder dat daar aan zienlijke deviezen export tegen<*yer staat. De thans in gebruik genomen uitbrei dingen-bestaan uit een demonstratiege bouw met verschillende zalen en werk ruimten, een nieuwe vleugel aan het oude gebouw waarin eveneens werk ruimten zijn ondergebracht, nieuwe kas- ruimten achter het genoemde demon stratiegebouw en voorts een laborato rium voor virusonderzoek en speciale viruskassen. Voorts omvat de uitbrei ding de bouw van nog enkele kassen en woonhuizen voor een deel van het per soneel van het complex. Gestreefd is naar een zo efficiënt mo gelijke indeling van de ruimte en vooral 'n op hoog technisch peil staande outil lage. waardoor tegemoet kan worden ge komen aan de eisen, 'die de steeds die per in de problemen doordringende we tenschap stelt. Beziet men de vernieuwingen, en vergelijkt men de huidige outillage van het complex met de toestand van enige jaren terug, dan vraagt men zich met verbazing af, hoe in het ver leden zulke voortreffelijke weten schappelijke resultaten konden wor den bereikt terwijl thans zoveel meer nodig blijkt te zijn voor een gedegen toegepast-wetenschappelijke arbeid. Het is echter zo, dat de vruchtbare resultaten van het verleden het ter rein van een veel verder gaand onder zoek hebben geopend, en dat met de modernere apparaturen bovendien de onderzoekingen van eertijds verdiept kunnen worden. Men mag het der halve niet zo stellen, dat het onder zoek door gebrek aan outillage tot dusverre bij de taak is achtergebleven, DEMONSTRATIEGEBOUW Het demonstratiegebouw omvat op de begane grond een demonstratiezaal waarin een overzicht wordt gegeven van het gehele complex en van het belang van dit complex voor de bollenteelt en bollenhandel. Daarboven vindt men een modern ingerichte college- en verga derzaal. voorzien van een zeer mooie filminstallatie. De in vakken verdeelde kassen achter dit gebouw zijn uitgerust met automa tische verwarming en thermostaten, ter wijl een voortdurende temperatuurre- gistratie in de verschillende afdelingen het mogelijk maakt het temperatuur- verloop centraal te controleren en maat regelen te treffen tot correcties. Ook kunnen hierdoor achteraf de tempera tuurschommelingen worden nagegaan, waardoor het mogelijk is oorzaken op te speuren van eventuele afwijkingen van de prognose omtrent de ontwikke ling van een gewas. VIRUSLABORATORIUM Het andere nieuwe gebouw, het labo ratorium voor virusonderzoek. is geheel ingericht op een zo steriel mogelijke behandeling der gewassen, terwijl ook hier in de bijbehorende kassen automa tische temperatuurregelingen zijn aan gebracht. Hier beschikt men ook over koelinstallaties om in de zomermaan den een automatische temperatuurrege ling mogelijk te maken. VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Hoewel men thans zeer voldaan is over hetgeen tot stand gekomen is, verheelt men zich niet dat er nog wensen on vervuld zijn gebleven. Men heeft ech ter, op grond van de ervaringen in het verleden, een goede hoop dat de toe komst ook die wensen niet onvervuld zal laten. Herziening salarissen handelsavondonderwijs Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is gerekend van l Januari 1953, de salarisregeling voor het han delsavondonderwijs herzien, Met ingang van 1 Januari 1954 is hierbij het maxi mum-salaris van een leraar, in het bezit van een middelbare akte A voor het door hem tc onderwijzen vak, gebracht op f. 32,per wekelijks lesuur per maand, te bereiken na 12 dienstjaren. Voor leraren met de B-akte (met uit zondering van leraren in het schoon schrijven i is het maximum gesteld op f. 37,—. Onbevoegden kunnen het hen vastgestelde maximum van f. 19.50 bereiken na acht dienst jaren. Voor het jaar 1953 liggen deze bedragen ca 7% lager. Op de bedragen die gelden van 1 Januari 1954 af. komt. eerekend van 1 October 1954, nog de algemene salaris verhoging van 6"r WEGENWACHTER REDT JONGEN UIT WAK. Een der AJ4.W3.-wegenwaohters op het traject RotterdamDen Haag, de heer A. Rook, uit Rotterdam die er gistermorgen getuige van was. dat een jongen door het lis van een waterplas bij Overschie zakte, is er in geslaagd hem uit zijn benarde positie in het water te redden. Toen de heer Rook het voorval had gezien, zette hij onmiddellijk zijn motor langs de kant van de weg, bond zich een lang touw om het middel en schoof, liggende op een houten hek naar het midden van het ijs. Hij wist de jongen te bereiken en uit het water te halen. Inmiddels toegeschoten automobilisten zagen vervolgens kans de heer Rook en de jongen op de vaste wal te trekken. Een der automobilisten bracht de jongen naar zijn woning in de Willem de Zwij gerlaan te Overschie. Wegenwachter Rook heeft zijn dienst hierna op de ge wone wijze vervolgd. Met een snelheid van 100 km over dun ijs Gisteren werd op de Braassemmermeer, begunstigd door fraai zonnig weer en een redelijk briesje, de unieke ijszeilsport beoefend en wel door de zeilers Jan. Kraan (de bekende 12 M2 Sharpie-crack i. A. C. P. Zeegers en L. J. Kerkvliet. Gunstige spaarcijfers De spaarcijfers bij de Rijkspostspaar bank vertonen een gunstige ontwikke ling. Ingelegd werd In Februari f. 49.2 millioen en opgenomen f. 29 7 mlllloen, hetgeen een positief saldo oplevert van f. 19.5 millioen tegen f. 13.2 millioen in Januari. In beide maanden tezamen bedroeg het spaaroverschot dus f. 32.7 millioen tegen f. 24.8 millioen het vorige jaar. (Foto L.D./Van Vliet) r - -« "V- jj 1 '4 ter v - - genomen gebouw voor I de kas. Verder naar rechts de ach- oratorium en nog een deel van de naar rechts, niet meer op de foto eveneens met bijbehoren-\tergevel van het nieuwe virus-labo-zijgevel der woonhuizen. Verder] zichtbaar, staan kascomplexen. tidelijk (lichter naar Unie idooi voor uitbreiding der Benelux tt van onze correspondent (Whe minister van buiten- I, Victor Larock, heeft een lunch van het Bel- Benelux, waarin jhr. in Blokland in zijn kwali- Ndent van het Nederland- ifcnelux aanzat, een belang- Wng afgelegd. reide o.m. dat de Belgi- Sing bereid is om een Bel- elboiiw Egalisatiefonds op te Jurdoor op het gebied van *he marktorganisatie een 4 lot Nederland bewerkstel- lorden. tt voorzien dat de ministe rconferentie van de Bene- lae maand zal worden ge- feieve resultaten zal ople- hechter de coördinatie van [1M kostprijzen en marktorga- 'tot stand is gekomen, zal de «ibouw op soepele, doch moeten worden be- er geen sprake zijn van ®gvan het landbouwproto- •Iwachting hiervan, aldus j» Larock. zal de goedkeu protocol door het Belgisch arbitrage-procedure mo- Hierdoor zal de gerecht- «ierlandse critiek tegen de ■Wtfitelling van de minl- - door Belgie en het sluiten *rmeden kunnen worden, het eerst, dat een Belgisch J erkend dat de klachten 'hndse land- en tuinbou- 'm die uit het Westland, toten der Belgische grens Om overeenstemming te bereiken oo het gebied van de landbouw-politiek is een gelijk systeem van marktorganisatie noodzakelijk. Van dit standpunt bekeken, aldus mi nister Larock, zou de oprichting van een Belgisch Landbouw Egalisatiefonds voor zeker zeer nuttig zijn. Hierdoor zou de Belgische landbouw over een actiemiddel beschikken, dat overeenkomt met wat in Nederland bestaat. Hij voegde er aan toé dat zijn collega van Landbouw de oprichting van dit Fonds overweegt. Over de verdere ontwikkeling van de Benelux zeide de minister: „Wij komen geleidelijk dichter bij de eco nomische Unie. Het Unieverdrag be tekent het einde van de laatste étappe en ik meen dat onze taak er thans uit bestaat de overblijvende hinderpalen uit de weg te ruimen. Zodra dit ge daan is. kunnen wij het verdrag slui ten, dit wil zeggen de ondertekening er van geen week en zelfs geen dag uitstellen. Wanneer «U samen onze gemeenschappelijke belangen in Euro pa en in de wereld overwegen h'«Ven de redenen die wij hebben om elkaar te begrijpen en om ons te verenigen oneindig duidelijker en sterker te zijn dan de redenen, die ons scheiden." De minister deelde verder nog mede, dat op het ogenDllk aan een arbeids- verdrag de laatste hand wordt gelegd. Ongevallen op onbewaakte overwegen Twee personen zijn gewond, toen 's middags op een onbewaakte overweg op de lijn Nieuw-AmsterdamEmmen een personenauto werd gegrepen door een trein. De slachtoffers werden naar het zie kenhuis te Emmen overgebracht. De auto werd zwaar en het treinstel licht beschadigd. De trein had zeventien mi nuten vertraging. Op een met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg tussen Deurne en Horst-Zevenen werd een vrachtauto gegrepen door een goederentrein. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. De locomotief van de goederentrein liep lichte beschadiging op. Moedige redding met tragische afloop De 39-jarlge drukker Ch. Teune heeft een met levensgevaar ondernomen red dingspoging met een hartaanval moeten bekopen. Hij waagde zich op het zeer zwakke ijs van de Lijnbaansgracht, toen de 7-jarige Wim Cloost er bij de brug voor de Elandsgracht doorgezakt was en zich angstig vastklemde aan het afbrok kelende ijs, terwijl hij in een wak lag. Teune wist de jongen zo dicht te naderen, dat hij hem zijn arm kon toe steken en hem, terugkruipend, uit het wak het ijs op wist te trekken. Beiden bereikten behouden de wal. De drukker, die hartpatiënt is, kreeg daar vermoedelijk tengevolge van de doorgestane emoties een hartaanval en werd ijlings naar het Wilhelminagast- gens nogmaals een pleidooi voor de uit- gens normaal een pleidooi voor de uit breiding van Benelux tot een Europese Douane Unie. Hij zal dit plan op een a.s. Benelux-conferentie voorleggen, evenals het totstandbrengen van een Europese politiek voor grote openbare werken. De Europese conferentie van de minis ters van Verkeer zal de vijf volgende werken grondig moeten bestuderen: de Rijn-Main-Donau verbinding, de kana lisatie van de Moezel, de aanpassing van de opper-Rfjn (stroomopwaarts van Ba zel) aan de grote scheepvaart, de verbe- j tering van de Maas en haar internatio nale verbindingen en de verbetering van 1 de verbinding Duinkerken-Schelde en haar internationale verleningen Wij moeten samenwerken om de nieu we overzeese markten te veroveren, al dus de Belgische minister tot slot. Ne derland is een groot exporteur van land bouwproducten, België en Luxemburg beschikken over machtige industriële i middelen. De Nederlanders zijn ultste- kende handelslieden, als fabrikanten hebben de Belgen hun sporen verdiend. Wat al mogelijkheden zijn er voor ons De toestand van het ijs liet niet toe, dat het gehele meer bezeild werd <ook in verband met de vaargeul!), doch er was nog een flink vak te zeilen, waarop gro te snelheden te bereiken waren. Van de enkele zwakke plekken werd geen hinder ondervonden, daar naar schatting op sommige momenten plm. 100 km per uur werd bereikt cn dus de druk op het ijs uiterst gering was. Het bood een uitermate spectaculair gezicht, de ranke scheepjes razend snel over de bevroren plas te zien razen, ter wijl op enkele meters afstand een ijs- brekertje moeizaam door de vaargeul ploegde De grote ijszeilboot van Zegcrs en de kleinere met donkere punt in het zeil) van Kraan schieten over het ijs. (Foto W. F. v, Dam/Oude Wetering) De ijszedlsport kan slechts sporadisch beoefend worden en in de maand Maart is het stellig een zeldzaamheid. Indien de vorst nog even aanhoudt zullen onge twijfeld meerdere ijszeilboten uit de op slagloodsen gehaald worden, hetgeen dan weer als ieder jaar grote belangstel ling zal trekken. Nederlandse musici in Engeland TEN IN BRIS LONDEN (Van onze Londense correspondent) Het Nederlands strijkkwartet, bestaan de uit Nap de Klijn, le viool, Jaap Schroder. 2e viool. Paul Godwin, alt viool en Carel van Leeuwen Boomkamp, cello, heeft zich opnieuw in Engeland laten horen. Het kwartet trad voor de eerste maal in Bristol op. waar het groot succes oogstte op 'n in het Universiteits gebouw gegeven kamermuziekavond met een programma omvattende werken van Haydn, Pijper, César Franck en Sohu- mann. Het kwartet trad voorts op voor het derde programma van de BBC. De Nederlandse sopraan Gré Brouwen- stijn trad in Londen op in een Henry Wood-herdenkingsconcert in de Albert Hall. Zondag a s. speelt het trio Stotijn, Alma, Bunge in de Wigmore Hall te Londen, waarbij o.a. een recent werk van Hendrik Andriessen zal worden uitgevoerd. Op 28 Maart zal Cor de Groot in de Royal Festival Hall te Londen het piano concert no. 2 van Rachmaninoff vertol ken met het Royal Philharmonic Orchestra. huis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De Jongen werd naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar zijn moeder hem later heeft afge haald. Afsluiting van Waterwegen Westerschelde? Ernstig onderzoek gewenst „De veiligheid van ons land en delen van België tegen overstromingen, de belangen van het verkeer te land en te water voor beide landen.de bestrijding van het zoutgevaar. de zoetwaterhuis houding van vrijwel ons gehele land en vele andere belangen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rotterdamse Wa terweg en de Westerschelde al dan niet open moeten blijven. Deze belangen zijn van een zodanige importantie, dat een ernstig onderzoek gewenst Is naar de mogelijkheid van afsluiting met de daaraan verbonden voor- en nadelen. .Wat de Westerschelde betreft, uitcr- lard in samenwerking met België", al ius dr ir F. P. Mesu. lid van de Delta, ommissfe en oud. directeur van de Cultuurtechnische Dienst in zjjn voor de vereniging ,De Amsterdamse Ha- •en" gehouden inleiding over: de Del- a plannen. Het is gebaseerd op het principe van niet weggelegd in de nieuwe overzeese de vrije migratie van arbeidskrachten, I landen, indien wij vast besloten zijn onze gelijkheid van loon en gelijkheid van ar- inspanningen, onze ervaring i beidsvoorwaarden. I kwaamheld bijeen te voegen. Daar de eventuele afsluiting van de be- j Rotterdamse Waterweg en de Wester- I schelde buC'm de beschouwingen der Delta-commissie moest blijven, advi seerde zij t.ajv. deze kwestie alleen tot verhoging en verzwaring der daarlangs gelegen waterkeringen. De motieven, die tot afsluiting pleiten van het Haring vliet, het Brouwershavense gat, en de Oosterschelde pleiten echter volgens spreker in niet mindere mate voor de Rotterdamse Waterweg en de Wester schelde. Het zou wel eens kunnen blij ken. wanneer alle voor. en nadelen van een afsluiting objectief tegen elkaar worden afgewogen, dat aan een afslui ting van deze beide vaarwegen de voor keur zou moeten worden gegeven. Bij afsluiting van de Waterweg door slui zen sou den de Deltaplannen ingrijpend moeten worden gewijzigd. De afmetingen van de spuisluizen in het Haringvliet zouden wellicht anders moeten worden. De geprojecteerde afsluiting van de Oude Maas zou kunnen vervallen, en de dijken langs de Waterweg zouden niet of in geringere mate behoeven te worden versterkt. Naar de mening van dr Mesu schenen, alvorens een besluit wordt genomen over afsluiting of openhouden van de Water weg geen belangrijke werken te worden uitgevoerd, welke zouden prejudiciëren op een dergelijke beslissing. Congres „Jeugd 1955" In Amsterdam zal eind October een breed opgezet nationaal congres „Jeugd 1955" worden gehouden, waarvoor thans reeds de voorbereidingen worden ge troffen. Als voorlopig hoofdmotief voor dit congres is gekozen: „Hoe vindt de jonge generatie van ca. 1421 Jaar haar plaats in de maatschappij, en hoe kan z(j uit groeien naar haar menselijke mogelijk heden?" De manifestatie beoogt niet slechts rekenschap te geven van hetgeen na de bevrijding tot stand is gekomen, maar ook nieuwe mogelijkheden te verkennen. OPDRACHTEN JOHAN-WAGENAARSTICHTING Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft besloten aan de compo nist Henk Badings een opdracht te ver strekken voor het componeren van bal letmuziek ten behoeven van het Neder lands Ballet, uitvoerbaar zowel door or kest als op een of twee piano's. Men stelt zich voor de eerste uitvoering te ooen plaats vinden bij gelegenheid van dc opening van de Haagse kunstmaand 1955. Tevens besloot het bestuur aan Sem Dresden een opdraaht te verlenen tot het componeren van een koorwerk, waarvan de duur ongeveer 15 minuten zal moeten zijn. Tenslotte werd opdracht gegeven tot het schrijven van een kort niet te gecom pliceerd planostuk aan een achttal jonge componisten, nl. Ludwig Otten, Jaap Geraedts, Jurriaan Andriessen, Ab van Duuren, Theo Willemze. Jan Boerman, Bernard Bartelink en Dick van der Ven, Het bestuur stelt zich voor deze acht pianostukken gebundeld te doen uitge ven. NEDERLANDER TE LONDEN VEROORDEELD Een Nederlands Staatsburger, die heeft toegegeven gedurende de oorlog met de Duitsers tegen Rusland te heb ben gevochten, is door een Londense rechtbank veroordeeld tot het betalen van 60 pond sterling (ongeveer f. 530, boete wegens het verstrekken van valse inlichtingen teneinde een certificaat van naturalisatie te verkrijgen. De Nederlander, Philip Buttinger, had zich valselijk uitgegeven voor Nlcolaas Visser. Zijn vrouw, Grietje Buttinger, die zichzelf had voor gedaan als Jacoba Hoogewerf Visser, kreeg een voorwaar delijke veroordeling. BRANDJE IN V.M. PALEIS NOORDEINDE. Schade aan markies f. 100. Door tot nu toe onbekende oorzaak ls gisteravond een markies op de eerste etage van de Westelijke vleugel van het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag in brand geraakt. Het paleis-per soneel alarmeerde direct na het ont dekken van de vlammen de brandweer en bestreed de brand met schuim blus sers. Inmiddels was de brandweer met groot materieel uitgerukt. Zij behoefde zich slechts met wat nablussinaswerk bezig te houden. Aan het gebouw ls geen schade aan gericht: de schade aan het markies wordt op f. 100.— geschat.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7