L Vier dagen feest in Leiden LEIDEN, VROEGER EN NU B. en W. wensen gebruik van schoolmelk te bevorderen Overheid moet de particuliere financiering mogelijk maken ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 3 Maart 1955 Tweede Blad No. 28464 Van 't goede te veel Zes sprekers op Burgerzinavond Ook jongeren moeten verantwoordelijkheidsbesef en gemeenschapszin verstaan T«neinde jeugdige burgers en burgeressen van Leiden nog eens te wijzen - hun plicht tot gemeenschapszin en verantwoordelijkheidsbesef was gister- ,iod in de fovcr van de Stadsgehoorzaal een Burgerzinavond belegd. De jjtieke Jongeren Contactraad en de Leidse Jeugd-actie hadden hiertoe het jutief genomen. Hoewel de goede bedoelingen van het organiseren van een dergelijke avond betwijfeld kunnen worden en wij ook niets af willen doen aan de behar- [tnswaardige woorden, die deze avond werden gesproken, moeten wij helaas .(•istateren, dat, althans wat het bezoek betreft, het beoogde doel niet (reikt is. Welgeteld hadden 39 jongeren aan de oproep om deze avond bij itonen gehoor gegeven. Een dertigtal ouderen, w.o. de wethouder van Onder lijs, de heer J. C. van Schaik en enkele gemeenteraadsleden, kwamen de gelcae. .3 deze avond versterken. Ondanks h un aanwezigheid, was het ..akelig leeg". Om de jongeren voor een avond, met niet minder dan zes sprekers, te leresseren. lykt ons dan ook van 't goede te veel, al completeerden dan ook itele uitstekende films het programma. De heer J. A. M. van Zonneveld, voor- -er van de P.J.C.R., die een inleidend srd sprak, zette het doel van deze md: onder jeugdige burgers belang- dling te wekken voor gemeentelijke iten en hen te wijzen op hun verant- lordelijkheidsbesef, uiteen. RECHTEN EN PLICHTEN De burgemeester, jhr mr F. H. van inschot, wees vervolgens op de rechten plichten van de burger en het zich en voor de gemeenschap, dat in vele allen ook wel eens het brengen van offer kan betekenen. In de van vele ;den verleende medewerking bij de jrmramp in de Februaridagen van a, zag spreker een treffend bewijs van rrerzin. Toorts zette de burgemeester uiteen, 1 men door burger van Leiden te zijn (eite ook deelgerechtigd is in alle be zingen van de gemeente. De chef van de Gem. Plantsoenen- de heer A. Galjaara, weidde iraa uit over de groenversiering en de >nselijkheid van het scheppen van leatiemogelijkheden voor de jeugd. si hieraan in een vroegerverleden ictisch niets gedaan, thans wordt irroor veel geld uitgegeven. Spreker. het betreurde, dat zo veel jonge aan- intingen worden vernield, wekte de sgeren op hiertegen de strijd aan te :den. D» op deze woorden aansluitende film wat doe jij?" gaf een duidelijk beeld hoe het bij de vernieling en de be aming van de gemeentelijke plant- sen resp. niet en wel moet toegaan. voorzitter van de Stichting .TDoo- üerrienklng", de heer C. Zandbergen. ■Jd vervolgens een betoog over het' jrom van „de vierde Mei". Hij sehil- rie in felle kleuren het leed van de rbg. de behoefte van de burger om dierbare doden te herdenken. Zelfs ir. bezettingstijd werd aan deze behoefte ~]g gegeven. Ondanks de bedreizing de bespiedende blik van de bezetter. eidse vogelvrienden hadden interessante avond IT VOGELLEVEN IN NEDERLAND 3e Leidse Vogelmenden hadden gls- irond met hun bijeenkomst in aievue" niet over belangstelling te uen. Steeds meer stoelen moesten reen bijgesleept en ingeschikt om de itn gelegenheid te geven te genieten de kleurenfilm „Het Rietland". 3>ze film. vervaardigd door de heren de Jong en J. Kaal. twee bekende ithologen, weten met hun foto- en icamera's prachtige natuuropnamen ■tervaardigen. De heer De Jong leidde Iilm in door enkele bijzonderheden tertellen over de techniek. Met ver- ine ingebouwde toestellen met lap ten schuifjes kruipen deze heren in a schuiltentje en brengen daar het «aeduld op om uren lang het vogel- :üi te bestuderen, zonder enig geluid a aken. Om b.v. de bruine kieken- i op het Kampereiland te filmen en fotograferen werd gebruik gemaakt 600 meter electrisch draad. Spreker zijn inleiding met enkele grap- i ervaringen, welke de natuurbespie- kan overkomen, wanneer hij een- ai in ziin schuiltentje zit. iin de hand van een aantal prach- - kleurendia's vertelde hierna de Kaal veel wetenswaardigheden het vogelleven in Nederland. Mede ziin prachtige opnamen zal menig 'elvriend in de toekomst niet alleen - gekooide vogels bestuderen, doen iet vervolg ook ziin blik laten gaan de gevederde vrienden in het wild. 3e hoofdschotel van de avond, de -Het Rietland, was voor de aanwe- een openbaring. Prachtige land lopen wisselden af met detailop ia van bloemen en planten. Steeds veer levendige beeld van alle mo tte vogels op hun nesten, hun "nbewegingen en liefdesleven waren lust voor het oog. Wanneer men lokt. dat deze film is vervaardigd medewerking van de leden en oud- '3 van de Jeugdbond voor Natuur- die. dan kan men met anders dan 'radering hebben voor het werk van aeron De Jong en Kaal. die hier- het oog van de jeugd hebben ge- Qd voor het vele natuurschoon. de aanvang van dit programma de heer G. Smit. voorzitter van 'ifi Amsterdam over de mogelijkhe- 'ot opbouw van het verenigings- i In de eerste plaats moeten er cdschapsbanden ontstaan tussen de a onderling. Ook een clubblad is onontbeerlijke schakel tussen be- "z en leden Maar vooral: ook van leden moet medewerking komen, niet alles het bestuur te laten op- wen. burgerlijke stand van leiden GEBOREN: ^ha Wllhelmlna, dr van A. Slebert en a Bouwman; Ronaldus Corstlaan Jo- ^s, zh van J. C. van den Berg en M. «oon; Max, zn van J. Boom en J. C, Maria Johanna Lambertha, dr - Heetvelt en J. C. Drlessen; Erie Bdert. zn van M. Olivier en W. M. GETROUWD: en A. Ouwi -- vu v»'. M. Kloeg; van Bruinmelen. OVERLEDEN: '.1 Sprlk, hulsvr. v. De Meljler, 58 Jr. Mulder, man, 70 Jr; J. Korenhof, ft. v. Woyermans, 51 Jr; W. van der •«i. vrouw, 76 Jaar. Leids student reed in wak DE PLASSEN BLIJVEN GEVAARLIJK Dagelijks kan men lezen dat het ijs op de grote buitenwateren nog onbe trouwbaar is, doch nog steeds zijn er schaatsliefhebbers die zich op de pUssen wagen. Gistermiddag was dat een groep van 16 Leidse studenten, die via het Braassemmermeer en de Wijde Aa naar Leiden wilde terugkeren. De kopman verblind door de laag staande zon merkte te laat dat niet alle water was bevroren en hij reed pardoes m een wak. Zwemmende wist hij de ijsrand 'e be reiken, doch hij zag geen kans zich op het ijs te werken, zijn vrienden slaagden er met vereende krachten in hem uit zijn benarde positie te bevrijden, overi gens maar juist op tijd, daar hij >eeds zeer vermoeid en verkleumd was. Het slachtoffer was aan het hoofd gewond geraakt door de scherpe kanten van de ijsschotsen. In de loop van de avond keerde hij per bus uit Roelofavendsveen naar Leiden terug. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 15 t/m 28 Februari zijn de volgende voorwerpen gevonden: bril. wanten, handschoenen, siermand i fruitmand». ceintuur. gymnastiek schoen. portemonnaie met inhoud, vul pen. vulpotlood, portefeuille waarin een zakboekje, kinderschoentje. sleutels, sjaal, etui inhoudende schaartje en nagelvijltje, doos inhoudende feestpetten. padvindersriem, armband, sigarenaan steker. militaire baret met embleem, gouden ring. halskettinkje (zilver) met hangertjes, muntbiljet, muts. jongenspet. stuk touw. lederen kap (van motorrijder), kinderzitje van rijwiel, bus inhoud verm. zeep. ballpointpen. broche, handwarmer van rijwiel, handdoek waarin een stuk zeep, kous. rood/wit wollen, voetbal, rubber schaatsbeschermer. oorbel (dou blé). heren pantalon, pakje inhoud ge haakt kleedje Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het Hoofdbureau van Politie. Zonneveldstraat 10 op Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 u. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. In 1941 werd in Leiden de eerste doden herdenking gehouden. De volgende jaren werd dit verboden. Toch werd er in 1942 een Requiem van Mozart uitgevoerd. Iedere burger begreep, met het vernuft eigen aan de vaderlander van die dagen, dat dit ..in memoriam" de nationale doden gold. Na de bevrijding werd eerst goed ge voeld hoe zinvol het is hen, die hun liefde, hun naastenliefde tot het uiterste gaven, te gedenken Aldus leggen wij er getuigenis van af, dat wij de fakkel, die een ander de hand ontviel, brandende moeten doorgeven. DE DODENHERDENKING De heer Zandbergen gaf vervolgens aan hoe ongeveer het programma 4 Mei a.s. zal verlopen. De voorzitter van de stichting en ds Toornvliet zul- len spreken. Een koor. samengesteld uit leden van alle Leidse zangkoren zal met orkestbegeleiding gedeelten uit het Requiem van Mo/art en het Te Deum van Alphons Diepenbrock ten gehore brengen. Dit is een zinrijk evenement op de dag. waarop het tien jaar geleden is. dat de Leidse koren voor het eerst in de Pieterskerk onder enorme belangstel ling een uitvoering in het kader van de dodenherdenking gaven Orgelspel en de stille tocht besluiten de plechtigheden. 20 jaar Vebo Exposities - Optocht - Concours Hippique DRANG NAAR VRIJHEID Mr Ph. J de Ruyter de Wildt. voor zitter van het comité „Bevrijdingsdag" kon nog niet over het prog:anima van de bevrijdingsdag vertellen. Het is nog in voorbereiding; moet nog door B. en W. en de gemeenteraad worden bespro ken. De heer De Ruyter de Wildt betoogde hoe sterk de drang naar vrijheid in ieder mens is. Vooral de jeugd begreep in de oorlog goed. waarom het ging. Juist de jeugd kon zich pieer op het gevoel dan op het verstand verlaten. Spieker duidde vervolgens aan hoe de mens door alle eeuwen heen bereid ge weest is voor de vrijheid zelfs het hoog ste offer te brengen. Hij besloot met de hoop uit te spre ken, dat de jeugd de vrijheid waardig zou zijn, die door hen. die hun leven gaven, bevochten werd. Dr P. L. Sohoonheim. voorzitter van de Leidse Jeugd Actie sprak een slot woord, waarin hij met een woordspeling op de laatstvertoonde film „Houen zo", de jeugd tot „bouwen zo" aanspoorde. „Laten wjj ons niet alleen met groep, stad of land verbonden voelen: laten wjj wereldburgers zijn". Hij dankte al len. die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Tussen de inleidingen door werden de bekende films „Ontluisterd land" en „Houen zo", van de cineast Herman van der Horst vertoond. Voorts de goed gemonteerde reportagefilm „De Ko ningin weer thuis", waarin menig ont roerend moment uit de eerste dagen na de bevrijding is vastgelegd. Een hoogst interessante avond, die, althans wat de belangstelling betreft, een beter „lot" had verdiend. Van 31 Augustus t.m. 3 September De bespreking van de viering van het eerste lustrum van de Paasveeten- toonstelling en het vierde lustrum van de Najaarstentoonstelling vormde gis. teren de hoofdschotel in de in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergade ring van de Vebo. De besprekingen, welke onder leiding stonden van de voorzitter, de heer J. W. Bonda. hadden tot resultaat, dat besloten werd de Najaarstentoonstelling te hou den op Woensdag 31 Augustus. Donder- dag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Septem- i ber. Vier dagen achtereen zal een agra rische expositie alle zalen van de Stads gehoorzaal in beslag nemen. Een buiten, tentoonstelling op de Aalmarkt zal hier mede een geheel vormen. Gelijktijdig wordt in het dan gerestaureerde Waag- gebouw, een Zuivel-expositie georgani seerd. Op het Waaghoofd zal een model Hol landse molen worden eeplaatst. Ver schillende waterzuilen, met floodlight be schenen. zullen deze omgeving een fees telijk aanzien verlenen Een grote Slagersvaktentoonstelling, het geven van doorlopende filmvoorstel lingen en bijzondere attracties zullen het eeheel aantrekkelijk maken, niet alleen voor de agrariër, maar stellig ook voor de stedeling. Op Donderdag 2 September zal op het Veemarktterrein een tentoonstelling van Pokvee uit de Riin- en Duinstreek wor den gehouden, terwijl op Vrijdag 3 Sep tember de mesters uit onze omgeving de gelegenheid zal worden geboden, hun kunnen op dit gebied te tonen. HET REGENDE WEER BEKEURINGEN. Gisteravond van 9 tot 11 uur werd weer een intensieve controle uitgeoefend op de rij wiel verlichting. Niet minder dan 128 wielrijders werden in Leiden op de bon gezet omdat er iets niet aan de verlichting van hun rijwiel deugde. Dit is iets minder dan bij vorige intensieve controles, doch het is niet na te gaan of deze daling gevolg ls van een inder daad beter gedrag van de weggebruikers of van toevallige andere omstandighe den. In Alphen werden 54 mensen bekeurd, in Leiderdorp 35, in Koudekerk, Wou- brugge en Hoogmade tezamen 10. De hoofdinspecteurs van politie, D. W. van der Wal en J. C. Hofstede, bei den alhier, zijn benoemd tot leden ener staatscommissie tot het afnemen van de examens voor het politiediploma A en Aa. Inspecteur C. J. Verzijden is be noemd tot plaatsvervangend lid. Een optocht van meer dan 1 k.m. lengte zal op Vrijdagavond 2 September door Leidens straten trekken, aohtereen- muziekcorps, Vaandehvacht van de Federatie van Landelijke Ruiters, acht ruiters, pijjjercorps. de Staf fanfare van de R.K. Bond van Lan delijke Ruiters, bestaande uit circa 40 ruiters. 12 achttallen-, ruiters-, trompet- terscorps, R.K. Bond. arresleden, mu ziekcorps. moderne grote landbouw werktuigen en vaandelwacht van de Landelijke Ruiters. Op Zaterdag 3 September a.s. zal in samenwerking met de R.K. Bond van Landelijke Ruiters en de Federatie van Landelijke Ruiters in de Leidse Hout een groot Concours-Hippique worden gehou den, waarop oa. de kampioenschappen van de R.K. Bond zullen worden ver reden. Dit gebeuren mag voor onze stad stel lig een belangrijke gebeurtenis worden Aantrekkelijk visitekaartje van Y.V.V. In opdracht van de Ver. voor Vreemde lingenverkeer te Leiden schreef onze stad genoot. de heer D. Wijbinga. van wiens hand enkele jaren geleder, meerdere historische beschouwingen ook in ons Blad zijn verschenen, een rijkelijk ge ïllustreerd boekje „Leiden, vroeger en nu". Terecht merkt Leidens eerste burger, jhr mr F. H. van Kinschot in een voor woord op, dat dit boekje niet alleen van belang is voor de Leidenaar, die vaak zo vergroeid is met zijn stad, dat vele markante plekjes en monumenten hem nauwelijks meer opvallen, maar ook voor de vreemdeling, die daarin uitvoerig wordt ingelicht omtrent de rijke ge schiedenis en de ontwikkeling der stad. Een van de vele illustraties uit het boek: het Rapenburg vóór de bus- kruitramp van 1807. (Prentverzameling Lelds Gem. Archief.) Een plattegrond van Leiden verge makkelijkt voor de vreemdeling de wan deling door de stad, waaraan vooral Herman Kleibrink met zijn camera vele kunstzinnige beelden ten behoeve van de fotografische opluistering ontleende. Een aantal korte beschrijvingen van Leidse industriebedrijven en een lijstje van de voornaamste musea, kerken en hofjes completeren dit keurig uitgevoer de werkje. V.V.V. heeft zich met deze uitgave een bijzonder aantrekkelijke visite-kaartje aangeschaft, dat verdient aan velen te worden gepresenteerd. genoemd, waarvoor de ingezetenen van Leiden door een druk bezoek ongetwij feld grote belangstelling zullen tonen. De Lustrum-Paasveetentoonstelllng wordt gehouden 25 Maart .a.s. op het veemarktterrein alhier. De jaarverslagen van de secretaris, de heer F. Verstegen en de penningmeester, de heer Tj. Kuypers. lieten optimisti sche geluiden horen en werden onveran derd goedgekeurd. Crediet van f 3.600 Sedert enige tüd is bij het College van B. en W. van Leiden de vraag in over weging. of de verstrekking van voeding aan schoolkinderen op de tot nog toe gevolgde wüze dient te worden voort gezet. Op 19 October 1954 heeft de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst, een rapport omtrent dit vraagstuk uit gebracht. Dit rapport bevat o.a. de conclusie, dat het op grond van recente wetenschappelijke publicaties verant woord is. dat de schoolvoeding in de vorm, waarin zij tot voor kort te Lei den bestond, wordt vervangen door algemeen gebruik van schoolmelk. Tot de in het rapport besproken weten schappelijke publicaties behoort even eens een door het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde ingesteld onderzoek naar de voeding en voedings toestand van schoolkinderen en een groep jonge arbeiders te Leiden (1950—1951). Uit een en ander blijkt, dat de voeding van een groot deel van de Leidse school kinderen tekorten vertoont aan dierlijk Onder zeer grole belangstelling, vooral van de zijde van de Leidse Studenten Roeivereniging ..Njord" is hedenmorgen in het Stadhuis het huwelijk voltrokken tussen dc heer W. Algie en mej. E. C. Campioni. Plaats en taak der kiesverenigingen A.R. III KIEST VIER NIEUWE BESTUURSLEDEN. In het gebouw „Levendaal" hield de A R. Wijkkiesvereniging III gisteravond een ledenvergadering, die onder leiding stond van de heer F. Vercouteren. Na voorlezing der notulen werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De voorzitter van de vereniging, de heer W. F. van Spronsen. die bijna een jaar uitstedig zal zijn, heeft zyn functie neergelegd, doch wordt thans opgevolgd door dr mr C. de Ru. die bij acclamatie werd be noemd. In de plaats van de penning meester. de heer J. J. Overduin, die zich genoodzaakt zag als bestuurslid af te treden, werd gekozen de heer A. de Greef. De heer P. A. Glasbergen, die in verband met zijn benoeming tot voor zitter van Wijkkiesvereniging n als be stuurslid moest bedanken, wordt opge volgd door de heer A. Alberts. In de vacature-A. Jansen, die wegens drukke werkzaamheden ontslag als bestuurslid heeft gevraagd, werd gekozen de heer A. Smallenbroek. Tenslotte werd nog als nieuwe bestuurslid gekozen de heer P. J. Booeaaits. Na de afhandeling van deze huishou delijke zaken hield de heer Glasbergen een korte inleiding over het onderwerp: .Bezinning op de plaats en taak der kiesverenigingen". Een en ander in ver band brengende met het reorganisatie- rapport wees spreker er op. dat- de kies verenigingen in de vernieuwing moeten worden betrokken, terwijl de taak van een kipsverenigingsbestuur zo effciënt mogelijk dient uitgevoerd te worden Het activeren van dc leden moet krach tig ter hand genomen worden en In dit verband achtte spreker het van groot belang, dat ook de jeugd zich voor het politieke leven interesseert 'Arjos» Door middel van het bezoeken van Ka- merbijeenkomsten en Raadsvergaderin gen. al of niet In schoolverband, zal op dit Terrein nog veel meer bereikt kun nen worden, zo vervolgde de heer Glas bergen Voorts pleitte spreker voor het instellen van commissies van advies, welke het werk van de Raadsfracties kunnen vergemakkelijken. Wat. de huis bezoeken beliefl is spreker van oordeel, dat deze niet alleen beperkt dienen te worden tot het innen van contributie- gelden. Tot slot legde de heer Glasber- -I gen er de nadruk op. dat op alle fron- I Ut lieer Algie heeft op boeg gebeten ten steeds propaganda gemaakt dient te in de beroemde Njord'Vier. die in worden en niet alleen tijdens de ver- l<~i4Q IQ'tf) rn IQ^I dr Vnrsitv won kiezinescampagnes. Spreker besloot zijn I My. /yöU en IJOI (li varsiry li on. cauEerie met op tP merken, dat hij vrn De foto toont het jonge paar een goede organisatie niet veel. maar onder een cre-liaag van roeiriemen al1" n.,c - Na de pauze was er gelegenheid om liet verlaten van het Stadhuis, over dit onderwerp van gedachten te ,(Foto L.D./Van Vliet) I wisselen. bij eiwit, riboflavine en calcium, voedings bestanddelen. die in melk rijkelijk voor komen. Voorts blijkt, dat de verstrekking halverwege de ochtendschooltud van enige voeding een gunstige invloed heeft op de lichamelijke en geestelijke presta ties van schoolkinderen en dat melk voor deze verstrekking het aangewezen voe dingsmiddel is. Op grond van het voorgaande zijn B. en W. van mening, dat in de plaats van de tot een zeer gering aantal leer lingen beperkte, thans weer voor een half jaar stopgezette schoolvoeding. een zo groot mogelijke uitbreiding dient te worden gegeven aan het gebruik van schoolmelk. Daartoe zal het noodzakelijk zijn, dat gehele of gedeeltelijke restitutie wordt verleend van de door de ouders te beta len bijdrage, indien en voorzover de financiële toestand der ouders daartoe aanleiding geeft. In de ten laste der ge meente blijvende kosten van de school- melkvoorziening kan een bijdrage wor den verkregen van het Centraal School melk Comité. Dit Comité verbindt aan het verlenen van subsidie echter de voor waarde, dat de ouderbijdrage per liter niet hoger gesteld dient te zijn dan de straatprijs van losse melk. Teneinde aan deze voorwaarde te voldoen, zij B. en W. voornemens de ouderbijdrage, die thans f. 0.34 per liter bedraagt, te doen terug brengen tot f.030 per liter Indien dan tevens de volledige medewerking wordt verkregen van alle hoofden van dc open bare en bijzondere lagere scholen, zal het aantal deelnemers, dat thans slechts 1/6 van het aantal schoolgaande kinderen bedraagt, ongetwijfeld sterk toenemen. De ten laste der gemeente blijvende kosten kunnen voor het jaar 1955 wor den geraamd op niet meer dan f. 3.600. In overeenstemming met de adviezen van de Commissién voor het Onderwijs en voor de Financiën stellen B en W. de Raad voor in bovenstaande geest een besluit te nemen. Verkoopdag Clubhuis „De Sperwers" Onder grote belangstelling heeft de presidente van het clubhuis „De Sper wers". mevr. Th. J. Bongerd-Marius. hedenochtend in de kerkekamer van de Remonstrantse Kerk aan de Hoog landse Kerkgracht de verkoopdag ge opend, waarvan de opbrengst is be stemd voor het werk aan dit clubhuis. Mevr. Boogerd. die allereerst het Da mescomité en alle medewerkenden, die bij de inrichting van deze verkoopdag betrokken waren, hartelijk dankte voor de verleende en zo spontaan gegeven steun, weidde voorts uit over de vele fa cetten van het clubhuiswerk, dat zich richt op de ongeorganiseerde jeugd rond „De Doorbraak." Verder stelde spreek ster in het licht, dat dit werk met be perkt blfjft tot het spel, doch dat in de laatste tijd onder leidig van de directeur van „De Sperwers" de heer P. Stutter- heim ook veel aandacht wordt besteed aan de muzikale ontwikkeling van deze jeugd. Een en ander in nauwe samen werking met Accordeonvereniging DVV. Dat de resultaten van het Clubhuis werk in deze omgeving thans reeds dui delijk zichtbaar zijn leidde spreekster af uit het feit .dat bu de Dienst van Gemeentewerken momenteel minder klachten binnenkomen over verniel zucht. Voor ons, aldus mevr. Boogerd, een stimulans om met dit werk krachtig voort te gaan. Na nog de beste wensen voor het wel slagen van deze dag te hebben uitge sproken. nam de verkoop onmiddellijk een aanvang. Gezien de animo, waar mede de verschillende artikelen prachtig handwerk en textielgoederen domineren van ae hand gingen, ge loven wy zeker, dat het enthousiasme, waarmede de dames zich weken en we ken voor deze verkoopda? hebben inge zet. niet onbeloond zal blijven. En daar om is het tenslotte begonnen! Hedenavond kan men er nog van 7 tot 9 uur terecht. FOTO IN „L.D." GAF INSPIRATIE In ons Blad van 16 Juni 1954 publi ceerden van een foto van de Coupe Jules Rimet, de wisselprijs, welke door de hoogste Internationale Voetbalorganisa tie iF.I.FA.) beschikbaar is gesteld voor het wereldkampioenschap. Een stadgenoot de heer W. A. Post. wonende Van 't Hoffstraat 13b. werd door deze foto zodanig geïnspireerd, dat hij de behoefte voelde het beeld na te maken. Als materiaal koos hij aardewerk en na een langdurige bewerking, toonde hij ons gisteren het resultaat, een in frisse terra-cotta-kleur geglazuurd beeldje ter grootte van ongeveer 25 cen timeter. De heer Post zeide voornemens te zijn het beeldje te exposeren op de ten toonstelling van handenarbeid „Teca '55". welke hier binnenkort wordt ge houden. Cultuur en politiek V.V.D. Vrouwengroep Leiden bijeen men de Volks-Universiteit en het Nut. maar beide instellingen bereikten toch niet die bevolkingsgroepen, waarvoor ze aanvankelijk waren opgezet Tegenwoor. Gistermiddag kwam de Vrouwengroep digJcent men het Instituut voor Arbei- Leiden van de V.V.D. bijeen Nadat me- dersontwikkeling de rijdende jeugdbi- vrouw M. A. C. HoutmanDe Haan deze bliotheken. de toneelcoordinatie. volks- goed bezochte vergadering had geopend, j concerten, etc.. etc. gaf zij allereerst het woord aan mevr P. H. Smits—Witvliet uit Oegstgeest. voor- DE V.V.D. EN DE CULTUUR, zitter van de Centrale Leiden. Deze I Hoe is het standpunt van de V V D. wekte de aanwezigen op om 17 Septem- hier tegenover: heel positief, want de ber vrij te houden voor de VVD.-dag. cultuurspreiding richt zich tegen nivel- Op deze dag hoopt men te s-Graven- lering en bevordert de zelfstandigheid hage en Solieveningen 5000 leden te en het verantwoordeliikheidseevoel.Wan- ontvangen, zodat naar buiten zal blijken neer de V.V.D aan cultuurspreiding hoeveelen in ons land metterdaad mee- doet wordt dit in particulier verband leven met de liberale gedachte en met gedaan. zodat er nooit een politieke hen. die deze gedachten in de politie* w1nsl mee beowd wordl Wordt er ie tot werkelukheid willen brengen Voorts veel over georganiseerd, dan wake men deelde spreekster mede. dat er plannen VOor éénvormigheid en éénzijdigheid bestaan voor een provinciale dag van bijvoorbeeld t.a.v. bepaalde bevolkings groepen. Verband met politiek mag er de Vrouwengroepen. Hü® Hierna hield mevr mr E Veder—Smit. echjer 'nieVzÏÏn Ud v»n aa Provinciale Sleten van Toch speelt ae politiek een rol en Utrecht, een voordracht over „Cultuur en Politiek". De massavorming door industrialisatie, de trek naar de grote stad en de ver minderde aantrekkingskracht van de kerk moet bestreden worden en dat wil men met cultuurspreiding (cultuurvcr- breiding) bereiken. Deze cultuurspreiding moet verstaan worden als cultuuroverdracht aan hen, die ervan vervreemd ziin of die er geen behoefte aan hebben. Cultuur omschreef spreekster als het geestelijk bezit der gemeenschap, b.v. godsdienst, kunst, ontwikkeling. De be langstelling ervoor is in alle tilden wis selend geweest. Cultuurspreiding is eigenlijk een be grip van na de oorlog. Vroeger kende vel bij de financiering Doordat er tegen woordig weinig op particuliere giften gerekend kan worden draagt de over heid voor een groot deel bij in de finan ciering van b.v. ballet, opera, schouw burg. etc. De particuliere financiering staat voor de V.V.D. bovenaanhet is de taak van de overheid een gunstig kli maat te scheppen. De overheid moet de particuliere financiering mogelijk maken, b.v. door belastingverlaging, of een grotere aftrek bij dc inkomsten belasting bfj giften aan culturele in stellingen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarop een ge animeerde discussie volgde.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3