LËIDSCH DAGBLAD KANSELIER ADENAUER WINT ELDSLAG IN BONN Parijse accoorden (behalve het Saarstatuut) kregen zeer ruime meerderheid Zes onzer militairen gedood bij ontploffing van landmijn Troelstra-oortl op toren na door enorme brand verwoest WEERBERICHT te Jaargang MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 No. 28461 jsMnr: J. w. Heony DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «K» si-geJ i. Ldacn GI™ NO. BTOSS ^redacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) tie grote veldslag in de enorme zittingzaal van dc Bondsdag, waarvan te Inn reeds met zekerheid vast stond, dat Bondskanselier Adenauer deze zou nnert, is thans voorbij. Alle vier verdragen, waarmede Adenauer een paar landen geleden uit Parijs naar huis terugkeerde, werden gisteravond in derde jng goedgekeurd. De eerste drie hebben, zoals wij reeds voorspeld hadden, een overweldi- nde meerderheid behaald en het laatste, het statuut betreffende het Saar- tied, een veel kleinere meerderheid. Het verdrag over het beëindigen van de bezettingstoestand werd met (tegen 151 stemmen aangenomen. Het verdrag over het in West-Duitsland stationneerd zijn van vreemde troepen van de Westelijke Geallieerde tgendheden en hun rechten en plichten werd aangenomen met 321 tegen 3 stemmen. Het verdrag over het toetreden van de West-Duitse Bonds- publiek tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en tot de West-Euro- w Unie werd met 314 stemmen tegen 157 en 2 onthoudingen aangenomen het Saarstatuut, waarover tot het laatste moment uiterst fel door de voor tegenstanders werd gestreden, met slechts een meerderheid van 61 stem- hi, en wel met 263 stemmen voor tegen 202. Ditmaal hadden 9 afgevaar- len blanco gestemd. 151 Afkeurende stemmen waren telkens van de als gesloten geheel optredende links in de zaal zittende Socialistische fractie homstig geweest. Minister Bliicher keerde zich tegen zijn partij Onder hen, die tegen het Saaraccoord Men gestemd, waren dus over de 100 euardigden van coalitiepartijen. De «tien van hen behoorden tot de Vrije ■ocraten «Liberalen) en de Vluchte- pnparty. Zelfs enkele ministers heb- itich niet met het Saaraccoord kun- n. De Bondsminister van Fi- Schaffer, die tot de met Ade- xrs Christelijke Democratische Unie tonden Christelijk Soc. Unie inBei- i behoort, dem inister voor gemeen- ïppeljjke Duitse vraagstukken Jakob aer van Adenauers CDU en de tot d Vrije Democratische partij behoren- woningbouwminister dr Preusker Inden blanco. Drie ministers uit Adenauers kabinet in Aen dus door een blanco stembriefje linnenkort drie melksiijters per wijk Méér concurrentie (Speciale berichtgeving) Dezer dagen zal in de Staatscourant fobllcatle geschieden van een beslis- ang van de minister van Economische l»ken, prof. dr J. Zijlstra naar aan- Iddlng van de meiksanering. Deze be- •ojl een grotere mate van concurren tie doordat het systeem van één slij ter per wijk zal moeten worden ver- kten en in den vervolge per wijk drie ilijters zullen venten. Daarnaast zullen ook nog andere be- en uit de saneringsregelingen met die welke de concurrentie beper- l worden gewijzigd. Als bekend is in kader van het kartelbeleid van het listerie van Economische Zaken te lde melksaneringsregelingen een on- loek Ingesteld. Dit leidde in de eer helft van het vorige jaar tot een Wopige maatregel, te weten deschor- van het exclusieve verkeer tussen jkrs en melkfabrieken en van de - afdracht-regelingen. Tezelfder- h deze zaak voorgelegd aan de omissie bedrijfsregelingen, die in- Mels haar visie op deze zaak heeft «ven. f50.000 op No. 9776 bde 526ste staatsloterij, vierde klasse, He lijst, is een prijs van f. 50.000 ge- op lot no 9776. Kaiser en Bliicher zouden ontslag willen vragen De 58-jarige vioe-kanselier Blücher, die minister voor Economische samen werking is. heeft zijn ja-woord aan het Saaraccoord gegeven. Hij is daardoor in botsing gekomen met de meerderheid van de Vrije Democratische' partij, waarvan hij in 1945 een der oprichters is geweest en waarin hij nog steeds een van de kopstukken is. HiJ verklaarde gisteravond, dat hij Adenauer, alhoewel hij diens politiek ge steund heeft, vandaag zal vragen als vice-kanselier en lid van het Kabinet af te mogen treden. Gisteravond, na de zitting, is hij niet meer op de grote receptie voor de Sjah van Perzië en Koningin Saraja in het na burige bad Godesberg verschenen. Wel was hij 's morgens om tien uur nog met het hele Kabinet bij hun aankomst op het station te Bonn aanwezig geweest. Men neemt aan dat Adenauer zijn ont slag niet zal aanvaarden. Van 1949 af heeft Blücher onafgebro ken zitting als vice-kanseller in Ade nauers eerste en tweede Kabinet gehad- Ook minister Kaiser zou van plan zijn ontslag te vragen. Het heet thans, dat Adenauer nog wil overleggen wat hij met de ministers van de Vrije Democratische partij zal moe ten doen. Het geval-Kalser ligt heel anders dan dat van Blücher. Kaiser had zijn stem niet aan het Saarstatuut willen geven, niettegenstaande hij wist dat de voor zitter van zijn partij en chef van zijn regering, Adenauer, vurig wenste dat hij zo veel mogelijk stemmen zou krij gen Slot op Pag. 2 Wibisono: toestand hachelijk Op een massa-bijeenkomst van de Masjoemi heeft Joesoef Wibisono gezegd, dat premier Ali Sastroamidjojo eens in Soerabaja verklaarde, dat de economi sche toestand in het land stabiel is. Ee- doeld werd zeker, dat de economie sta biel is voor degenen, die aan de regering zijn. die het slechts voor het zeggen heb ben, aldus spreker. Ze hebben er geen flauw idee van in welke misère het volk leeft. De cijfers van de door de regering opgestelde Staatsbegroting kloppen nooit, zodat men niet meer weet hoe de dingen eigenlijk in elkaar zitten. Duidelijk is wel. dat de financiële toestand thans ha chelijk is, aldus Wibisono. op Java een dier, dat Tengevolge van kortsluiting is in de nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken in het Troelstra- oord te Beekbergen, een van de vacantie- en congresverblijven van het NVV. Een buitenaanzicht van de verwoeste grote zaal. Hatojama wint de Japanse verkiezing By algemene verkiezingen, die gis teren in Japan zijn gehouden en die als de belangrijkste na de oorlog werden be- Democratische leeuw wordt genoemd, omdat het zich party van premier Hatojama gewon- achterwaarts voortbeweegt. De huidige nen. Zij kreeg evenwel niet voldoende regering, die zo progressief wordt ge- voor een absolute meerderheid. Toen noemd, beweegt zich net zo: zij gaat nog 51 zetels onbekend waren, was de achteruit. Zij brengt „West-Irian" in-I stand als volgt: Democraten 167 zetels, plaats van dichter by juist nog verder combinatie van rechtse en linkse So- van ons af, zei Wibisono. cialistcn 140, Liberalen 98. Communis ten 2 en overigen 9. Het totaal aantal zetels is 467. De samenstelling van het demissionnaire parlement was: Demo craten 122. Liberalen 183. Socialisten Igezameniyk) 134. Onafhankelyken 20. Acht zetels waren onbezet. Ongeveer veertien millioen Japanners, d.w.z. 28 procent van de stemgerechtig den, heeft zich van stemming onthou den. Dit percentage is iets hoger dan bij de vorige verkiezingen. Door nieuwe wettelijke maatregelen is de verkie zingscampagne de rustigste geworden die men in de parlementaire geschiedenis van het land heeft meegemaakt. De can. didaten mochten niet meer van huis tot tegen paal 1 doden (in Spanje) Niet minder dan 31 doden en achl Ufjewonden heeft Zaterdag een onge in Spanje geëist, waarbij een bus op •eg van Villa Castin naar Vigo •wd-West-Spanje) in brand vloog. De Jdfeur zou de macht over het stuur 'wen hebben waarna het voertuig met snelheid tegen een stenen paal ■te en de benzinetank ontplofte. De «te inzittenden van de bus waren *tn, die naar dc markt in Puento tingen. kgeveer tien inzittenden van de bus -»an de dood ontsnapt, onder wie de J^ffeur. Hy wordt door de politie vast- «uden voor een verhoor. Schok in Suriname Acht gewonden, vijf ernstig Zes Nederlandse militairen zgn Vrydag tijdens oefeningen in Suriname om het leven gekomen door het vroegtüdlg ontploffen van een landman. Acht mili tairen werden gewond, van wie vyf ernstig. Het tragische ongeval gebeurde op een militair oefenterrein naby het Indianen dorp Matta, ongeveer 65 km. ten Zuiden van Paramaribo. Om het leven kwam de 25-jarige gehuwde ecrste-luitenant P. K. Bylstra uit Doetinchcm, de 21-jarige ongehuwde sergeant G. Nyland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Born uit Nükerk, de 20-jarige ongehuwde soldaat G. R. Westra uit Soest, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. W. van der Aa uit Gemcrt en de 25-jarige ongehuwde soldaat B. Killian uit Haarlem. Zwaar gewond werden de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munstergeleen (L.), de 20-jarige onge huwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat W. G. Gerritsen uit Deventer. Licht gewond werden de 20-jarige ongehuwde soldaat J. Linthorst uit Zuid- wolde, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. Koenheim uit Tiel, de 20-jarige onge huwde soldaat H. P. J. van der Horst uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat A. dc Haan uit Kampen. De eerste luitenant Bylstra, de sergeants N'ijland en Van den Born en de soldaat Westra zijn Zaterdag ter aarde besteld op het Protestantse kerkhof en de soldaten Van der A. en Killian op hel K.lholleke kerkhof te Paramariko. j 5? h«^e^a^lflSieSeV™rt,W!° De Gouverneur van Suriname, consuls van verschillende landen en vele andere De officiële einduitslag juist voor het autoriteiten waren bü beide begrafenissen aanwezig. 1 te perse gaan door A.F.P. geseind, luidt: In de Surinaamse Slalen reu vand..,- een kerdenkinssbijeenkomst eoor de "öSSen" ÏS£-S°ocHLen slachtoffers worden gehouden. Boerenpartij 3. Communisten 2. kleine partyen 2 en 5 onafhankelijken. HATOJAMA Brandweer stond machteloos Een enorme brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het vacantie-, conferentie- en studiecentrum Troelstra Oord te Beekbergen vrijwel geheel in de as gelegd. Met uitzondering van de toren werd het gehele gebouw een prooi van de vlammen. Slechts enig meubilair kon worden gered. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot en bedraagt zeker meermalen f. 100.000. Zij wordt vermoedelijk grotendeels door verzekering gedekt. De brand werd tegen middernacht ontdekt door een zoon van de beheer der. die zich te ruste wilde begeven in zijn slaapkamer op de eerste étage. De Zuidelijke muur van deze slaapkamer, die uit z? hard board bestaat brand de toen fel Men neemt aan. dat de brard ontstaan is door kortsluitting in een electrische lamp met snoer, die aan deze muur was bevestigd. De beheerder en zUn zoon trachtten het vuur te blussen met een brandslang en een schuimblusser, maar stonden voor een onmogeiyke opgave, want het vuur vond gretig voedsel in het vele houtwerk dat voor de bouw van de bo venverdieping was toegepast. Ook de brandweer van Beekbergen en die van Apeldoorn, die sterk door de koude werden gehinderd, stonden prac- tisch machteloos. Slechts de grote toren, die uit vele verdiepingen bestaat en een gedeelte van de inventaris konden worden gered. Een detachement van 20 leden van het depot der Kon. Marechaussee te Apeldoorn, dat ter assistentie was op geroepen. verleende hulp by het in vei ligheid brengen van de inventaris en by het vormen van de afzetting. De burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. de Tombe en de commissaris van politie, de heer J. S. de Jong, sloe gen het blusslngswerk gade. Het hoofdgebouw van het Troelstra- oord is op 13 Augustus 1927 geopend. Het werd gesticht op initiatief van de by het NVV aangesloten organisaties. Toen mr P. J. Troelstra zich in 1925 uit het actieve politieke leven had te ruggetrokken, besloot men een oord te laten bouwen, dat zou moeten dienen om gedurende de vacantletyd aan de arbeidersgezinnen gelegenheid te bieden aldaar enige weken door te brengen en om het in de overige maanden dienst baar te maken aan de geesteiyke ont wikkeling van de Jongere aroeiders Op deze wyze meende men op de beste wflze de figuur van Troelstra te kun nen eren. Een vyftal Jongere architec ten werd uitgenodigd ontwerpen voor het gebouw in te zenden. De bouw meester. dr H. P. Berlage Jzn koos dat van de Amsterdamse architect. J. M. Mulder jr uit Het terrein ter grootte van 5 H A. gelegen op een van de hoog ste en fraaiste punten van de Veluwe de Vrijenberg. werd geschonken door mevrouw van Zutphen. ae eerste echt genote van Ome Jan van Zutphen. De eerste steen voor het hoofdgebouw werd op 19 October 1926 door Jan van Zut phen gelegd. Een Jaar later werd het I door Troelstra geopend Dr bouwkosten 1 bedroegen ongeveer f 125.000. die door de bij het NW aaneesloten organisaties werden bijeengebracht. De inventaris van het gebouw waaronder vele grote kostbare gebrand schilderde ramen werd geheel byeen- gebraclv door ae SDAP. het NVV en de socialistische culturele organisaties. Troelstra werkte tot kort voor zyn dood in het naar hem genoemde oord in Beekbergen. De kamer waarin hy woon de en werkte, was thans nog in de oor spronkelijke staat. Alleen ziin biblio theek werd door de Duitsers, die het ge bouw in de oorlog bezetten, weggevoerd en keerde na de oorlog niet terug. Na een aantal jaren bleek het ge- houw 60 bedden te klein en wer den achtereenvolgens twee bugebou- wen op het terrein geplaatst. Deze ge bouwen. met grote bibliotheek en aula. zyn door dat zij niet aan het hoofdgebouw grensden, voor brand gespaard gebleven. Het oord had thans een accomodatie van ruim 140 bedden. Van de 31 meter hoge toren had men een prachtig uitzicht over de Veluwe en de Ussetstreek. Koning Hoessein van Jordanië verloofd Koning Hoessein van Jordanië is ver loofd met Prinses Dina, dochter van Prins Abdoel Hamid Aloen, lid van de Hasjemietische koninkiyke familie, ZU is een nicht van koning Hoessein. Een en ander is door het hof in Amman me degedeeld. Prinses Dina en Hoessein hebben elkaar twee jaar geleden ontmoet toen Hoessein, toen emir-Hoessein als zestienjarige jongeling leerling was van het Victoria college. Prinses Dina, die twee jaar ouder is. studeerde toen in Cambridge Zy studeerde af in Cairo in de Engelse litteratuur. De Prinses woont in Cairo Koning Hoessein is thans ne gentien jaar oud. Prinses Dina deelde mede, dat koning Hoessein Zaterdagavond op een tuinfeest van de Jordaanse ambassade,, zyn aan zoek had gedaan. Hy had haar enkele uren bedenktyd willen geven, doch zy had nauwelyks enkele minuten nodig gehad om hem het ja-woord te schen ker. Opklaringen Bilt verwacht tot morgenavond: jjwlngen en droog weer. Zwakke tot wind tussen Ó03t en Zuid. Van- matige, hier en daar strenge vorst, •wuniddag maximum temperaturen '«t vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur. 1 Maart u- -P: 7.30 uur; onder: 18.20 uur. Ijwn op: 10.17 uur; onder: 2.27 uur. Inwater te Katwyk te 7.45 en 20.14 dommer bestaat alt 10 pagina's De ondertekening van hel Turks- tenlandse Zaken Koproeloe. premier m>lci an Buitenlandse Zaken van Iraakse verdrag. Van links naar I Menderesde Iraakse premier Noeri i Irak, Bcihajan. rechts de Turkse minister van Bui-1 es Said en de plaatsvervangend mi-| Regeringscrisis in Italië afgewend O Een dreigende regeringscrisis in Italië is in de nacht van Zondag op Maandag afgewend. In de Liberale party was on enigheid ontstaan over het beleid van de Liberale ministers in het kabinet- Scelba inzake een compromis-pachtwet (Hierover hebben wy dezer dagen een uitvoerig artikel van onze correspondent in Rome geplaatst. Red.» Op een byeen- kom-l van de Nationale Raad van de party is het beleid der ministers echter goedgekeurd. Honderd man op ijsschots Een honderdtal Zweedse kabeljauw- vissers heeft Zondag aan de Zweedse kust een angstig avontuur beleefd. Terwyl zy op het Us van het Kattegat aan het vis sen waren, raakte het ys langs de oever los en dreven zU met grote snelheid op een ysschots naar de open zee. Een mili tair vliegtuig, dat uit Gothenburg was gezonden om de mannen te helpen, kon KONING HOESSEIN Koning Hoessein ging toen naar een aangrenzende kamer, waar zich premier Nasser bevond en zei: ..Ik wil, dat U de niets uitrichten. Met kleine scheepjes die 1 eerste bent. die weet dat ik verloofd ben" uit de naburige havens te hulp waren Koning Hoessein trof toen maatregelen gesneld, zijn de vissers na enige uren uit I voor een bekendmaking door het hof ;n hun benauwde positie verlost. Amman

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1