KRUISWOORDRAADSEL Blanco spaarbankboekje in Oen Haag is zeker ongewenst leservering in bloembollenbedrijf KOLEN Jle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 26 Februari 1955 Derde Blad No. 28460 je uitspraak van de groep ,,De Hyacint" over het principe van reserve- .•g middels het Surplusfonds, is wel een teken aan de wand geweest voor die deze reservevorming voorstaan. Vant de kwekers willen wel reserveren, maar ze voelen er niets voor, de rrt$ te storten in een grote pot, die in Den Haag wordt beheerd. Ze willen ie heer D. W. Lefeber te Lisse het kernachtig uitdrukte „geen blanco rbankboekje in Den Haag", maar sparen op eigen naam en voor eigen ,prestie van de reserve-vorming in 3loembollenbedryf is reeds lang ie orde en zal zeker een der voor ste onderwerpen vormen op de in is. te houden algemene vergade- !er Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen hoofdbestuur van deze vereniging au aan de verschillende „Groe- san hyacinten- narcissen- en iwekersi gevraagd het van advies een en hiervoor zijn vergaderingen de groepen nodig. De hyacinten- js kwamen Donderdagmiddag bij- ide grote beurszaal van „Tres- te Hillegom, de narcissenkwekers leren volgende week in „De Nag- F te Lisse en de tulpenkwekers s ook nog aan bod. jedachten aan reserve-vorming is hzelf zeer aantrekkelijk. Men her- zich nog maar al te goed de cri- sn voor het bloembollenbedryf de sanering en ook het Surplus- i geboren werden, dat door opkoop üërtollige bollen probeerde een bo- !n de markt te houden en het vak ineenstorting te behoedeneen der niet zonder resultaat, irordt van de zijde van het Be- nap voor Sierteeltproducten de ste gelanceerd, thans, in de „goe- en" een potje te vormen voor »z het eens slecht mocht gaan, en eüot mogelijk te maken dat men ;et bedrijf niet met zeer zware las- jot surplus-opkoop behoeft te be- reëel als de gedachte zelf is, zo lig realistisch is ze ten aanzien de opvattingen, die leven in het mbollenvak. Allereerst is daar de Zologische barrière. Het bloem- mbedrijf is altijd heftig verdeeld wst over de „sanering". Voor ve is het Surplusfonds niet veel meer i een noodzakelijk kwaad. Voorts i! men een, al of niet gerechtvaar- de, maar daarom niet minder wcr- ijk aanwezige antipathie tegen al- wat uit „Den Haag" komt en riekt ir Overheidsbemoeiing. Eigen baas wil wel reserveren, maar reser- in eigen bedrijf. Ongelukkigerwijs sen hiervoor van de fiscus geen setkoming verwachten, al heeft rijzend op het speciaal karakter bloembollenbedrijf (de nood- it instandhouding van de a" ook in slechte Jaren) dit wel trouwens een reservering via het afonds belasting vrij zou zijn, is ag niet zeker. Weliswaar komt de Kie hiervoor van het departement Landbouw en zou men dus mogen uil ten, dat Financiën aan de ver- Hglang ervan zijn steentje zou wil len bijdragen, maar zekerheid hierom trent heeft men nog niet. Het voornaamste bezwaar is echter, dat men er niet voor voelt, het Rijk een „potje" te verschaffen, zonder dat men er zeker van is, dat dit aan het vak ten goede komt op het mo ment dat dit het meest nodig is en aan hen. die het 't meest nodig heb ben. Inderdaad spreekt hier een dui delijk wantrouwen, maar wie over dit wantrouwen verbazing toont, kent de opvattingen in het Bloembollenvak niet. Van verschillende zijden is al gewezen op de gevaren, die kleven aan deze „pot jesvorming" o.a. via de sociale wetge ving, waardoor de regering over zeer be langrijke geldmiddelen gaat beschikken, zonder dat men altijd weet of ze voor het oorspronkelijk doel worden aange wend. Men gebruikt daarbij als voor beeld gaarne de wegenbelasting, die vol gens velen niet in haar geheel aan de weggebruikers, die ze betalen, ten goede komt! Het bloembollenvak wil wel reserveren, en liefst belastingvrij, maar wil eigen baas over eigen geld blijven. Duidelijke uitspraak De vergadering van „De Hyacint" is eigenlijk de steekproef geweest op de houding van het Bloembollenvak. Deze vergadering duurde niet veel langer dan een uur. slechts enkele sprekers voerden pro en contra het woord. Men kon aan de indruk niet ontkomen, dat het pleit reeds vóór de vergadering was beslist, cn de heer D. W. Lefeber stelde dit dan ook vóór de stemming reéds vast. (Ingez. Med.-adv.) voor alle doeleinden CREVGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 I Hij maakte duidelijk waar de schoen wrong. Het bestuur wilde een principiële uitspraak „voor of tegen reservering" maar zat daarmee naast de eigenlijke problematiek. Het ging de kwekers om het „waar en hoe" en de heer Lefeber heeft ronduit gezegd, dat het bloembol lenbedrijf er niets voor voelde, een „blanco spaarbankboekje in Den Haag" te openen, maar wel een spaarbank boekje op naam van de hyacintenkwe kers en waarover ze zelf te beschikken hadden. Hiermede was in feite de teerling geworpen. Bij de stemming (479 tegen, 116 vóór) bleek dat men in overgrote meerderheid afwijzend stond niet te genover reservering, maar wel tegen over reservering via het Surplusfonds, vorming van een pot onder de hoede van het Bedrijfschap. Tenzij de besprekingen bij narcissen en tulpenkwckers een ander beeld vertonen (wat men maar moeilijk verwachten kan) is over het reserve ringsplan reeds beslist vóór het in de algemene vergadering van „Bloembol lencultuur" komt. Horizontaal: 1. gum tig resultaat 5. vlonder voor bepaalde wed strijd 10. zeer 12. drank 13. massale ergernis 15. onaangename smaak 17 echtgenoot 19. erg 20. boom 21. hond 23. ruw. plat 25. ophemeling 26. meteorologisch verschijnsel 27. nauwelijks 29. plaats waar lectuur wordt verkocht 30. drank 31. deel van het lichaam 33. plezier 34. kan men aan iemand heb ben 36. overeenkomst 37. wervelstorm 39. krachtige arm van een natie 42. havenplaats in nabije Oos ten 44. opstootje 45. dier 48. componist 52. naam woor een vogel 54. teug 55. wenteling 57. landman 58. voorzetsel 59. grondstof voor kleding 60. waaruit een nieiuwe plant groeit 62. brok brood 63. wat men drinkt 65. tegenvaller 67. besluit 68. telwoord 69. onraad voorspellend 70. van regelmatig karakter Verticaal: Onze Bridgerubriek let geheim van de tiende slag Iridgers die wel eens aan parenwedstrijden hebben deelgenomen, kennen taijfeld de „hoe is het mogelijk"-sensatie. Men biedt een normale 4 schop- bet zit slecht en men kan niet me er dan 9 slagen maken, de scorelijst wordt fe enveloppe gehaald en enkele an dere concurrenten blijken 4 schoppen 11 te hebben. Dan is het ogenblik aangebroken om de slagzin „hoe is het te lanceren en zich uiteraard tijdelijk voor te nemen nóóit parenwedstrijden te spelen! parenwedstrijden om het Ne- tdse kampioenschap meesterklasse 3ie de vorige week voor de éérste in utrecht werden afgewerkt. een spel voor waarvan andere •renten ongetwijfeld gezegd zullen dat het slecht werd tegenge- Of dat zo is en de andere gehei- nn dat spel zullen wij U hieronder Sch H 8 6 5 Ha 8 6 4 Ru A V KI A 9 8 3 q Sch. 7, 4. 2. O Ha. V, B. 9. 3. Z Ru. 10. 8. 6 .2. KI. 6. 4. na. in Noord werd gesneden met klave ren 9 waardoor Zuid later in staat was op klaverenaas een harten af te gooien. Nz verloren dus slechts twee klave renslagen. en één hartenslag. De 10e slag had niet zo eenvoudig ontwikkeld kunnen worden als West het bod van 2 klaveren had nagelaten. Ziet U nu ook ^3 koorzang in. waarom dat bod minder goed was? wenteling Het bleek, zoals zo vaak met dergelijke 56 «11»"van voortplanting bodjes het geval is. van meer hulp voor cn J jfi~* de tegen partij dan voor de eigen partij. Hetgeen toch niet de bedoeling van een tegenbod kan zijn! 3. bezinksel 4. gelijkmatig 6. krenterig 7. dier 8. vogelverblijf 9. tevreden met het lot 11. vraag 13. Amerikaanse steppe 14. uitholling in rots 15. verlangen 16. omvangrijk 18. kleefstof 22. schoenmakers werktuig 24. voorzetsel 26. vragend voornaamwoord 28. puzzle 29. draaierige wending 31. iemand van bepaald ras 32. huishoudelijk artikel 34. girote overdekte ruimte 35. prul 33. ogenblikkelijk 40 vergevensgezind 41. andere zijde 42 deel van een etmaal 43. deel van een boot 46. zeedier 47. Nederlandse vlootvoogd 49. zelfde als 12 horizontaal 50 steekwapen 51. zeer hard deel van menselijk lichaam 59 deel van gelaat 61 versiering op kleding 64. koorzang 66. negatief voorvoegsel Oplossingen onder het motto „Kruis- H. W. Filarski. woordraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Onder de goede oplos singen stellen wy een eerste prjjs van f5.— en twee prijzen van f2.50 beschik baar. waarnaar alleen abonné's kunnen mededingen. Oplossing vermenigvuldiging De oorspronkelijke vermenigvuldiging luidde als volgt: 3 0 6 7 1 5 2 9 4 8 2 4 5 3 6 8 1 2 2 6 8 4 2 7 6 0 3 9 B 1 3 4 2 1 5 3 3 5 5.... 1 6 2 3 9 6 8 1 0 8 De kortste beredeneerde weg tot de oplossing ging uit van het gegeven laat ste gedeeltelijk product, nl. 535513, waar in door de voorwaarden der opgave on middellijk de plaatsen van de cijfers 5 waren vast te stellen De eerste prijs van f 5.werd toege kend aan mevr. H. A. van der LeekDe Graaff, Langestraat 32 te Leiden; de prijzen van f 2.50 aan de heer L. de Vo gel. Dozystraat 24 te Leiden en de heer J. P. v. d. Berg. Vliet ZZ 47. Rijnsburg. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Sch A V B 3 Ha A 7 5 Ru 7 5 4 B 5 2 te men kan zien kunnen NZ bij tegenspel geen 4 schoppen maken, «steeds" twee klaverslagen en hartenslagen verloren moeten Het woordje „steeds" heeft in echter een zeer betrekkelijke zoals uit het bied- en spel- zal blijken. 4 opende l schoppen, een super- Tn. West bood 2 klaveren, een dubieus volgbod, daar voor een 'd op twee- niveau naar expert- Jbven tenminste een sterke vyf- ^ïodig is. Noord bood toen 3 klave- Sr.cheforcing. Oost paste, en Zuid iets doen." enerzijds omdat hij '«kaait niet wilde herbieden en ~]ds om de tegenpano ms 'sd hü 3 harten. West paste. 3 schoppen. Oost paste. Zuid 4 vond de goede uitkomst van 10. Zuid nam in de hand met "J*. speelde in slag 2 nog een troef 0 sneed hier na op ruitenheer. derde slag werd de laatste troef weggehaald «West gooide een *eg) en in slag 5 werd de kla- 1 uit Noord gespeeld, Zuid klave- en West nam met klaveren- Het kritieke ogenblik was nu ®oken, speelt West op dit ogen- aften. dan gaat het contract 'Zuid had echter harten geboden Jkoewel meesterklassers hoege- niet huiverig zijn om in kri- t'uatles onder een heer uit te ko- 'chtte West het nu toch te ris- lest speelde ruiten na en nu kon Minister (j Sn'irhotl l an soc. ui/ i ooi li eri *i spel niet meer verliezen. Na zaken in \msterdam een Ki'! Mindervaliden M999IP -Y?!Sn&«ite»55Sy welke n'euwe werkplaats annex school ge-1hojf (met sigaretin gesprek metisterdamse burgemeester. :zet de io won. west trok klaveren opend van het Amsterdams Genoot-1 de directeur van de school, de heer .W ilonson. Geheel links mevrouw - d'Ailly-Fritz. echtgenote van de Am- „Bangkok" tegen liet gewroed van Moskou In een slot-communiqué van de confe rentie in Bangkok veroordeelden de le den van de Zoavo-raad niet slechts oor logshandelingen, doch ook „die subtiele vormen van agressie waardoor vrijheid en zelfbestuur en de geesten der men sen worden ondermijnd". De Raad van ministers besprak bepaalde pogingen van elementen, die van buiten-af geleid wor den, om instellingen en besturen in het verdragsgebied te ondergraven. Er is overeenstemming over de noodzaak tot samenwerking tussen de leden-regerin gen bij de bestrijding van het gewroet van het internationaal Communisme. De Raad besloot schikkingen te tref fen voor voortdurend overleg en weder zijds bijstand waardoor elk lid van de ZOAVO zou kunnen profiteren van de ervaring van andere leden bij de bestrij ding van dit gevaar. De Raad van ministers deelt voorts mede. dat de vastbeslotenheid van de le den-regeringen cm de staten Cambodja, Laos en Zuid-Vietnam te steunen bij de handhaving van hun vrijheid en onaf hankelijkheid. opnieuw is onderstreept Ook verklaarden de leden van de raad opnieuw, dat militaire maatregelen die genomen zouden kunnen worden van louter defensieve aard zullen zyn in overeenstemming met hun internationa- le verplichtingen. Deense dokter veroordeeld Hij gal injectie aan zijn onherstelbaar zieke vrouw Een vooraanstaande Deense arts, dr Ole Marner, is Vrijdag te Kopenhagen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord, „omdat hij zijn vrouw, die onherstelbaar ziek lag in een ziekenhuis, een injectie had gegeven, waarna zij overleed. Volgens dr Marner kon hy het niet aanzien, dat zyn vrouw in pynen zou sterven Daarcm had hij haar een injec tie gegeven. Zy zou tóch gestorven zijn. 'Dit is dus een geval van „euthanasie" Red Een getuige-deskundige a déchar ge betoogde, dat de Injectie de dood van de vrouw niet ten gevolge gehad kon hebben De deskundige van het open baar ministerie daarentegen was van oordeel, dat de injectie geleid heeft tot de dood van mevrouw Marner. Dr Marner diende tydens de Koreaan se oorlog op het Deense hospitaalsch'p „Jutlandia" in de Koreaanse wateren. Nieuw geheim wapen in de Ver. Staten De Amerikaanse luchtmacht heeft, bü monde van generaal F. Twining, opperbevelhebber van dit legeronder deel, bekend gemaakt, dat het een nieuw fantastisch intercontinentaal projectiel voor de toekomst heeft ont worpen, dat „Atlas" zal heten. De „Atlas" staat nog in de kinderschoe nen in de Convair-afdeling van de General Dynamics Corporation. Generaal Twining deelde voorts mede dat de luchtmacht een tweede intercon tinentaal projectiel op stapel had staan genaamd ..The Snark" Dit projectiel is een van de grond bestuurbare lange- afstandsbommenwerper. waarmede "dr eerste vluchten goed zijn geslaagd. Mei- neemt aan dat de proefnemingen boven het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan vanuit een basis in Florida zijn genomen. Oude professor werkt er ziek weer bovenop Vier weken geleden stapte de 65-jarige William G. Wood, een vroegere profes sor in de rechtswetenschap, gehuild in zwerverskleren het door rechter Feld- man voorgezeten Stedeiyke gerechtshof van Chicago binnen, teneinde te plei ten ten behoeve van een vriend, die. evenals Wood, woonde in de beruchte wyk Skid Row. Rechter Feldman was zo onder de in druk van Woods wetskennis. dat hij hem uit eigen zak een met vyf dollar per dag betaalde betrekking aanbood, mits Wood zich elke dag zou melden en nuchter zou biyven Wood nam het aanbod aan en onthulde .dat hy eens professor in de rechten was geweest in Chicago aan het Kent College of Law en vele van de leidende stedeiyke juris ten had onderwezen. Hij assisteert thans Feldman by ge vallen uit Skid Row en heeft reeds aan geboden hem bii te staan in andere zaken en by het gereed maken van documen ten. Hy heeft een nieuw gebit gekre gen van een tandarts in Chicago en oude studenten en andere weldoeners hebben 350 dollar voor hem byeen geza meld. die op een bankrekening zijn ge stort. Feldman betaalt hem per week 25 dollar, eveneens op de bankrekening Wood moet echter naast de zyne nóg een handtekening hebben op cheques om geld van de bank te halen. De oude jurist, die een nieuw leven begonnen is. hoopt spoedig zyn kamer in Skid Row vaarwel te zeggen en te gaan wonen in de betere buurt waar hij verbleef voor dat „gezinsmoeliykheden" hem de goot in dreven. Vijftig doden bij ontploffing in Hongaarse fabriek By een grote ontploffing in de Staün- varos-fnbrieken in Hongarije zouden in het begin van deze maand vijftig arbei ders om het leven zjjn gekomen, aldus berichten, die uit Boedapest zyn ontvan gen in Ween se vakbondskringen. Cimpu krijgt twee weken gevangenisstraf Een rechtbank in Kopenhagen heeft Ion Cimpu. de voormalige c.iauffeur by de Roemeense legatie in de Deense hoofdstad, die asyl .n Denemarken heeft gevraagd, veroordeeld tot twee weken ge- vangenisstraf, omdat hy een bedrag van B.OJO kronen van het gezantschap zou hebben gestolen. Cimpu verklaarde, dat hy het geld by zyn vlucht „in verwarring" had meege nomen cn dat hy de som op 230 kronen na aan de Deense politie had overhan digd, toen hy asyl vroeg. Zoals bekend is meviCimpu enige da gen geleden naar Boekarest terugge keerd waar zy echtscheiding zou aan vragen. Het Deense ministerie van Justitie heeft indertyd laten weten, dat Cimpu asyl krygt. zodra de kwestie van de 6000 kronen is geregeld. [\C wa het deze wasktoeani eens'.twos te koud. WiXAJL'ri ftaWue. ós. uwvwed. viaedees.die tuutdmn et Qjuun. tast vasa tobtadsqeiwwauiL was daze. wwkconijces varvcU.?.v.J.A Ookdut jaaz laxnfincx woee beeUten o? de KtiuWijipj,]a U.V.S.Msloot tot over te apan "tot teiacLl voetbal Zwaartepunt verplaatst zich van Russische oiie-industrie Het zwaartepunt van de Russische olie-industrie verplaatst zien naai het Oosten van het lann waar op het cc-ri- blik 60 procent van de tot3le ohepr ,<■- tie van de Sovjct-Un:e wcrat gewonnen zo schryft de Prawda. In het artikel wordt gewezen op de vooruitgang in de laatste jaren in de olie-industrie ge maakt en melding gemaakt van een methode „van inspuiting van water rond de olielaag", waardoor „vergroting van de druk in de olielagen mogeiyk is en een maximale winning met minder put ten dan anders noodzakelyk zou "Dn zijn' Toepassing in Basjkir gaf :.i aanvullende opbrengst van naa: sch t- ting 10 mlilioen ton met een productie prijs, die 3 keer zo laag is.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9