Ons menu p.ls ik Madame 1955 was.... T VOOR DE JEUGD Boefje als Scheepshond VAN DE WEEK WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 26 FEBRUARI - PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... f Parijs, het Mekka der Mode Parijs, Februari Als ik Madame 1955 was en jeugdig en tenger en frêle als Audrey Hepburn, als ik op een fee leek, mijn toverstaf een sprankelende lach was en mijn moderne jongenskopje de inne mendheid zelve, dan was er voor mij maar één couturier: Hubert de Givenchy, die, nog voordat hij me gezien had, rekening houdt met mijn type. De Givenchy heeft immers zijn gehele voorjaarscollectie voor pseudo-Audrey's gemaakt. Hij zou me lang en tenger laten en mager zou ik in zijn creaties niet schijnen. Voor overdag zou hij me zijn sweaterlijn adviseren en zijn eenvoudige, ietwat kale en pover aandoende tailleurs, waarin je je slank voelt en alle spiedende ja, zelfs brutaal spiedende blikken zonder blozen durft weerstaan, tailleurs waarin je je niet ingesnoerd, noch opgedirkt voelt, maar die een uitermate comfortabele dracht zijn. Ik zou er in die tailleurs weliswaar ouder en damesachtiger "Uzien dan op het eerste gezicht bij mijn bakvisfiguurtje schijn' passen; weinigen wel licht zouden in mij direct het iorr ouwde vrouwtje met sociale verplichtingen herkennen s 'k me zou dekken met een van die grote, die enorme plane oeden, zouden sommigen me misschien wel houden voor een zestienjarige die in haar jeugdige zelfverloochening voor vrouw van de wereld wil door gaan. 's Middags, 's avonds en waar ik ook, zoals de echte Audrey, het middelpunt van ontvangsten en festijnen zou zijn, zou de jonge modevorst me in een wat jeugdiger, wat feeërieker stijl kleden; onder wijde, heel wijde, korte rokken zouden mijn slanke, goed geschoeide voeten alleszins tot hun recht komen, lange, getailleerde japonlijfjes zouden me rank als een sierlijke bloemsteel doen lijken en ik zou zijn als een tere bloem die je in een cellophaandoos zou willen verpakken k LS ik Madame 1955 was en een echte lady wier stijl het simpel exentrieke is. als ik rijk was, heel rijk en me alles kon permitteren, als it groot en slank was en niemand mijn leeftijd kon schatten, als ik nog boven. Èen natuurlijke gratie had en een rakere hautaine charme (mooi hoefde niet te zijn)dan zou ik, van lan den aan de andere kant van de Atlan- ösohe Oceaan, speciaal naar Parijs Somen om op niummero 10 van de Avenue George V mijn kleren uit te roeken. Ik zou er bij Balenoiaga de Spaans-Parijse modevorst. die een saam buiten de mode staat, maar die node altijd ver vooruit is meteen rijn zes tunieken bestellen (meer dan as tunieken bevat ziin collectie im mers niet!). Iedereen zou naar me bjken, maar met bewondering en raardering. niemand zou ze gek vin den die rechte, haast breedgeschou derde tunieken, die een recht rok voor i'6 of 7/8 bedekken. Bij Balenciaga mu ik sterven van hebzucht voor die hoogst elegante, hoogst geraffineerde en uitzonderlijk stijlvolle miniatuur- hoedjes, die bovenop mijn hoofd het fundament zouden ziin. waaruit een rozerode roos zich, gelijk de pluim op een kepi, ten hemel strekt. Ook zou ik me ver. voor mijn galafestijnen In Rio de Janeiro, in Buenos Aires, in Rome en Parijs, enkele van die ver rukkelijke avondjaponnen aan Laten meten, waarin de glorie van Spanje gevangen schijnt te zijn, waar in die speciale romantiek van het Zuidelijke Andalusië gekristalliseerd is. of die sfeer herleeft die de Infantes en de schilderijen van Velasquez omgeeft. ALS ik Madame 1955 was en een echte Parisienne wier trouwe makker een zwabberzaohte. jo lige, maar welopgevoede society-poe- del was die rechtsvoor in miin zwarte Simca zijn vaste plaatsje had. wan neer ik gedrukte invitatiekaarten bij de vleet ontving en er zelf. voor mijn Empire bureautje, vele adresseerde, als ik me geregeld door de grootste coiffeurs liet kappen en de beste bot- tiers mijn elegante schoeisel verzorg den. dan zou Path mijn couturier zijn, vooral als ik een vrouw-in-de-beste- jaren-van-haar-leven was. Ik zou er dit seizoen twee modelijnen vinden: de strohalmlijn en een lijn, die door de „ampleur suspendue" (opgehangen wijdte) wordt gekarakteriseerd. Uit die modellen, waarvoor de strohalm symbool is, zou ik een gestreepte fla nellen. recht-toe-reoht-aan mantel- japon kiezen, en voor de middag en het cocktail-uur, zou de „ampleur suspendue" me een keur van prachtige, hyper gedistingeerde, getailleerde mo dellen met wijde rok en kunstige dra perie voorzetten: de keus zou maar al te moeilijk zijn! Een zwarte middag japon zou ik echter beslist bestellen, en ook een marineblauw voorjaarstoi let met behoorlijk wittigheidje als garnering, en dan een van die ver rukkelijke, wijdgerofcte en hoogst- flaitteuze imprimé cocktailjaponnen, en, enne doch er zou zoveel zijn dat ik zou willen hebben II. BALENCIAUGA de tuniek.. ALS ik Madame 1955 was en tot de Amerikaanse mondainen be hoorde. als ik slank was en goed geproportionneerd (Ja, ook als ik dat laatste niet was!), als ik veel uitging, minstens een maal per jaar naar Pa rijs kwam en het business-inkomen van mijn echtgenoot me veroorloofde geen halve stap bij de mode achter te zijn, dan zou mijn opwindende hobby de mode me de schoonste momenten van nuin leven doen ge meten. Die momenten zou ik beleven bij Dior: mijn couturier. Boze tongen zouden misschien beweren, dat ik een snob was. en toch zou ik mijn jas maar heel achteloos over een stoel gooien zó dat het Dior-etiket zicht baar was. Ik zou genieten van het ontzag dat mijn A-lijn creatie aller- wege in zou boezemen, maar in mijn bescheidenheid zou ik het niet tonen, tenzijDit seizoen zou ik na tuurlijk! de A-litn kiezen, ook al heeft de grote modevorst heel wat verstandiger", rationeler modellen van meer klassieke aard in zijn col- leotie opgenomen en houdt hij, in lichtgewijzigde vorm. de H van ver leden jaar nog aan. Ik zou uit een keuze-ver warrende overvloed een of twee tailleurs kiezen waarbij geen rok maar een mouwloze, gedecollec- teerde en kraagloze Japon hoort: en ik zou me vanzelfsprekend in een spe ciaal corsetj-- hullen, dat de buste hoog wegwerkt, dat de taille niet in snoert. en de heupen, direct onder het middel, afplat. Dat corsetie is im mers de onmisbare foundation waarop Diors A-lijn is geconstrueerd. Zijn bedrukte mousseline chemisierjapon- nen met w-ijde rok bloesend lijfje en ceintuur om het middel, waarin geen A-lijn te onderkennen is zouden me niet bekoren, maar aan miin naaister zou ik het idee overdoen, en uit door mij gekochte stof zou ik haar. „voor er bij toch maar zo'n jurkje laten maken ALS ik een Madame 1955 was voor wie er geen financieel obstakel bestond, dan zou lk me bij de grote modehuizen kleden, ik zou alle collecties zien en da&r miin orders plaatsen, waar ik het meest verrukt ben van de creaties. Maar indien ik. als Madame 1955, niet bü een dier groten kopen kan, dan zou ik uit de confectie alleen dat kiezen wat het meest met de pas gelanceerde lijnen en modellen der Parijse Haute Couture overeen komt, ik zou mijn naaister de no dige richtlijnen geven of ik zou. zelf naaiend, verstandig-modieus gekleed gaan en toch precies heb ben wat mijn hartje begeert. Ik zou dus pardoes minstens één ge decolleteerde japon zonder mouwen willen hebben, hetail voor het voor jaar, hetzij voor de zomer, hetzij van wol. hetzij van zijde al naar gelang mijn behoefte (en niet vanwege de tyrannie der mode). BU mijn tailleur zou ik een japon hebben inplaats van een rok. en dit niet alleen omdat het mode is. maar ook omdat die for mule me zo bijster practisch lijkt. Ik zou en moest een zijden chemlsier- japon hebben met wijde geplisseeróe rok zo'n fraaie, rijke japon die een leven lang mode blijft en dit jaar grote mode Is. Miin mantels zouden eenvoudig zijn, ruim. maar niet wijd, effen ook inplaats van gepatroneerd. Tk zou geen mantel met brede sjaal- of schouderkraag kiezen en op een voud zou ik (zoals overigens elk sei zoen!) het accent leggen. Ik zou misschien de lange mouw, terwille m. PATH: opgehangen wijdte van de 9/10. de 7/8 en de 5/6 even links laten liggen en ook zon ik een marineblauw icf gros) voorjaarstoilet met een flatteus en snoezig wittig- heidje opfleuren. Ik zou grijs met bleu of havana combineren, maar die combinaties nooit onontleedbaar ma ken. Geel zou de nieuwe modekleur in mijn uitzet zijn en oranje de hevig modieuze, zelfs al moest ik het maar met een gewoon katoentje van die kleur doen envooropgezet natuur lijk dat die kleuren me staan. Pastei- tinten en bloemenimprimé's zouden mijn volle aandacht hebben, omdat ze èn modieus èn klassiek zijn; indien mijn uitzet niet te beknopt was zou IV. DIOR: van H naar A gestreepte Engelse tennisflanel mijn nieuwste hobby ziin en vele nachten zou ik dromen, zelfs als de kans op verwezenlijking nihil was. van die prachtige, gedistingeerde Prince de Galles stóf, die eeuwig mooi is, eeuwig rijk staat, die altijd gangbaar is en dit Jaar weer volop in al zijn schoon heid voor mijn neus werd gezet J. V. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „RAAD SELS". Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 38. tot uiterlijk DINSDAGMORGEN 9 uur. Telt voor twee goede oplossingen. Horizontaal: 1. vrucht. 4. knaagdier. 7. heuvel. 8. groente (meerv.). 10. en anderen (afk., omgekeerd). 11. boom. 12. water in Friesland. 13. deel van het been. 15. titel. 17. naaigerei (zonder kop) 20, telwoord. 23. voertuig. 24. ijzerhoudende grond. 25. muzieknoot. 26. muziekinstrument (ouderwets). 28. klein kind (2 lett.)onbekende (afk.). 20. ivoor. 81. bosplantje. III. (Ingezonden door Anne Wouter Heymans) Verborgen bloemen en planten. 1. armegirt; 2. zeenbolonm; 3. otveloji; 4. actsuc. IV. (Ingez. door Simon Hamerling). 1' 2 3 h s 6 7 O Is a 9 n> 7 18 '9 II20 21 22 n 21 2» 16 V So SI 1 Verticaal: 1. lichaamsdeel. 2. bijwoord. 3. cent. 4. reptiel. 5. uitroep. 6. zwarte kleverige stof. 7 deel van een boom. 8- ontkenning. 14 dun, weinig. '6. bewoner van Ierland. 17. vis. 18. jongensnaam. 19. kleine plaats. 20. muziekinstrument. 21. titel (afk.); Nederlandse spoor we - gen (afk.). 22 telwoord. 27. lengtemaat. 23 afgekorte Jongensnaam. D. (ingez. door Jannie van Veen). J Ik heb vele ogen en kan toch niet J Ëen. Wie ben ik? 1. x 1. rivier in Spanje. 2. x 2. smal straatje. 3. x 3. gestorven. 4. x 4- plaats. 5. x 5. plaats in Noorwegen 6. x 6- kleur 7- x 7. vrucht. V. (Ingez. door Adriaan Jansen). Met een d ben ik een nevel, met een 1 lichtgevend, met een r een onheil, met een k een woonplaats in de zomer. VI. (Ingez. door Marjon van Randwijk) Een metaal en een klinker vormen tezamen een plaats in Zuid-Holland. VII. Ik ben een beroep van 10 letters. 1, 3, 5 sloom; 8, 2, 7, 10 deel van een breiwerk: 4, 6, 9 aanwijzend voor naamwoord. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige num mer. 1. 1. dnoh (hond); 2. Nora; 3. (a)- orta; 4. Haarlem; 5. lade; 6. edel; 7. melkweg; 8. weer; 9. ee, aa; 10- gram. 2. pannekoek, pan, ne, koek. 3. Kleine oorzaken hebben grote ge volgen. grint, koor. bè, volgeling, hoe. zaniken, Ee. eb, en. 4. 1. Heiligerlee- 2. Appelsga; 3.Dwln- gelo; 4. Staphorst; 5. Nunspeet. 5. sol, tol, vol, wol. 6. Limburg; 1. 1; 2. lip; 3. Emmen; 4. Limburg; 5. fluit; 6. ark; 7. g. 7. een kalender. 8. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Na de sneeuwpret krijgen jullie nu werkelijk nog wat iJspret ook! Ik ben benieuwd, of er van jullie al weer op de schaats geweest zijn, al moet je nog wel voorzichtig zijn op de slootjes, want zo erg lang heeft het nog niet gevroren. Maar aan de kou moesten we wel weer even wennen, na de zach te periode, die we gehad hebben. Nu hebben we voor de laatste ronde weer een klein kruiswoordraadsel. Niet moeilijk, ik denk, dat ik wel vele goede oplossingen zal binnen krijgen. Doe je best er maar op. Zorg niet te ontbre ken op het appèl voor de laatste ron de. Nelly Heemskerk Nu, je vader heeft van vele leuke situaties fo to's genomen! Zijn ze allemaal goed geworden? Erg hartelijk bedankt voor je kaart! Je was er vroeg bij! Kees de Wolf Ja. zolang de -.neeuw niet smelt, kan je er nog vel eel van genieten! Bij je broertje zit het raadselen er dus al vroeg in! Annie Verhart Je had dus een fijne middag bij je tante! Nu, je hebt toch h*el wat van dc raadsels ge vonden. Marjon van Randwijk Leuk, dat je de tweede prys gewonnen hebt, knap hoor! En het rapport viel dus ook goed uit, daar ben ik biy om. Was het Dinsdag verder leuk? Weer hartelijk dank voor je raadselvoor- raad! Loes van Weesel Jullie hebben inderdaad heel wat feestdagen voor de boeg! Feliciteer je Vader van me. Jaapje Lagas Fijn, dat alles weer goed met je is. Ja, die natte sneeuw is maar vies! Bram de Jong Wat stuur jij me een raadselvoorraad in - heel veel dank er voor! Dat zal je wel heel wat werk gekost hebben. Ze komen vast van pas. Ada van der Bent Het was dus voor je nichtje een beetje onwen- mg, om zo maar telkens in de sneeuw te vallen! Knap. dat jij het zingen al kunt begeleiden. Zo hadden jullie een leuke Duitse les! Noortje Lambrechtsen Nu. je raadsels kan ik best gebruiken - hartelijk dank er voor! Ria Post Fijn, dat je toch nog even schrijft, ondanks de drukte van Moeders verjaardag. Feliciteer haar nog van mij. Nu zie ik jou ook voor me. Leuk, dat we elkaar nu kennen. Wat viel dat mee op school! En blijft het meevallen? Fijn, dat de hond een nieuw tehuis heeft. En de poes ook! Groeten aan allen thuis. Elly van Leeuw en Hartelijk dank voor je ingezonden raadsel Brief zonder Naam Harte lijk dank voor al die raadsels! Nu je naam voor al die raadsels! ONS GEZELLIG HONDEN-VERHAAL 32. De thuisvaart DOOR FANNIE CREMER Volgende week: Een kwajongensstreek Ha zusterschip, de „Margarethe" liet de bemanning draadloos weten, dat het de haven aan zou doen om hen tezamen op te pikken, als ieder zich met goed fatsoen aan boord een beetje wist te schikken. ..Dat loopt wel los", zei kap'tein Peter, ..het is toch altijd heel wat beter om met z'n allen scheep te gaan. dan werkloos aan de wal te staan." Hij dankte voor de goede zorgen en op een wolkeloze morgen voeren zij van het eiland weg. de plek van zoveel zeemans-pech. 't Ging Noordwaarts nu. full speed, dat snap je en 't smalle rood-wit-blauwe lapje aan de achtersteven (bij die vaart) leek wel een kwispelende staart, dacht Boefje, die. op 't dek gezeten, de narigheid al was vergeten en hier geen prikken op zijn neus te duchten had. En Jonas? Heus. die liet zijn zwarte pelsje glimmen, als 'n kachel, die gepotlood wasl Ook Ferdinand was in z'n sas en trachtte in de mast te klimmen. De gastheer heette kap'tein Jan en was een opgewekte man. die Boefje kunstjes wilde leren! ..Wat mij betreft, kunt U 't proberen, maar ik verwacht er weinig van", zei kap'tein Peter, wat verwonderd. ..Let op. ik leer er hem wel honderd", riep de ander. ..hij springt zo meteen wel drie maal door een hoepel heen." Hij klopte Boefje eens op z'n boutje en zei: ..wij vinden het wel. oudje". En vreemd - ons hondje keek wel raar. maar vond die kapitein niet naar. Langzaam aan worden de dagen lan ger en gaan we reikhalzend uitzien naar de eerste voorjaarssymptomen. Ook ons lichaam kan een beetje extra zorg na een lange winter goed gebrui ken en we doen er dus goed aan. zo dra de eerste verse bladgroenten ko men. deze eens op tafel te zetten. Te duur? Wel nee, we gebruiken de groen ten rauw in een stamppot of slaatje en hebben dan veel minder nodig. Zondag: Vermicellisoep met geraspte kaas, groot rundvlees bijv. rollade, blikdoperwten en blokjes winterwor tel, aardappelen, Limburgse appelen. Maandag: Koud vlees, savoye kool, aardappelen, fruit. Dinsdag: Witlof, eieren, aardappelpu ree, botersaus, flensjes. Woensdag: stamppot van raapstelen met kaas, flensjes gevuld met appel moes. Donderdag: Gebakken bloedworstplak- ken, rode kool, aardappelen, griesmeel- pap 'Bonen weken) Vrijdag: Gestoofde vis. sla van bruine bonen. biet. veldsla, wentelteefjes met kaneehsuiker. Zaterdag: Macaroni met ham en kaas. sinaasappel en appelsla: of stevige aardappel/witte bonensoep, sinaas appel en appelsla. Recept: Limburgse appelen. Benodigd: 4 grote appelen, Vt liter melk, 35 g custardpoeder, 60 g sui ker, 30 g boter, kaneel. Appelen dun schillen, klokhuis ver wijderen en halveren. Van melk, cu stardpoeder en de helft der suiker een vanillevla koken. De rest der suiker mengen met kaneel: de appe len in een vuurvaste schaal plaatsen en de holten opvullen met het suiker /kaneel-mengsel. De appelen op een matig vuur, liefst op een asbestplaat- Je gaar laten worden, nadat tussen de appelen wat klontjes boter zijn gelegd. Tot slot de vanillevla over de appelen gieten. Het gerecht kan koud zowel als warm gegeven worden. Benodigd: 2 kg aardappelen. Vt kg raapstelen. 200 g kaas in blokjes, melk, boter, zout, nootmuscaat. De aardappelen schillen, wassen, gaarkoken en met warme melk en boter een smakelijke puree maken. Groente wassen en fijnsnijden of hakken, slechts het uiterste onder einde van de stelen der Jonge raap stelen behoeft verwijderd. De fijn gehakte raapstelen door de hete pu ree roeren samen met de aan blokjes gesneden kaas en wat nootmuscaat. Na doorwarmen de stamppot direct opdoen. (Ned. Zuivelbureau). Rineke de Graaf Nu, ik vind ook, dat het rapport erg mooi is! Je bent er zeker zelf ook wel blij mee. Hoe gaat het met je broertje? Jozetje Hoedemakers Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaar dag; was het een prettige dag? Ja, je gaat dus nu vanaf de volgende keer met de groteren mee doen; deze keer nog maar niet, het lijkt me beter, als je daarmee nk de prijsraadsels begint! Elsje Mattaar Wat een fijne verjaardag Iheb jij gehad! En Je bent ook door iedereen flink verwend, met allerlei leuke cadeaux. Wat leuk, dat Je vader ook een filmpje vertoonde! Robbyvan Weesel Fijn, dat het rapport beter was dan Je ge dacht had - en nu maar hard werken, om allerlei minder mooie cijfers nog op te halen! Liesbeth Boersma Wat een makkelijk werkje was dat voor jullie! Heb je genoten van de film? Hartelijk dank voor je raadsel - het eerste kan ik helaas niet gebruiken, omdat het niet mogelijk is. in de kinderkrant re bussen te plaatsen. Jammer! Reinier de Jong Hartelijk dank voor je raadsels. Jannie van Veen Ik vind het wel leuk. om telkens in Je brief iets over je boek te horen: heb je er van genoten? Jij hebt dus nu al van het ijs genoten. Dank voor je kaart: goed onthouden hoor! Ferdinand Bouter Wat naar dat je ziek bent - hoe is het nu? Ja. ik kan me voorstellen, dat je het reuze jammer vond, dat je nu de brui loft misliep. Ik vind de tekening erg mooi - je kunt het maar goed, hoor! Bram Lagas Het moet dus voor jou nog wat gaan vriezen, dan kan je het nog wat beter leren! Adtie Verhart Leuk, dat Je nu weer aan een briefje toekwam. Je mag de raadsels ook best zonder brief je Insturen, dat maakt niets uit: het is alleen maar gezelliger, als je er wel tijd voor hebt! Trudy de Wolf Fijn. jij ook weer beter! Ja, je móet nu natuurlijk op school wel weer even hard werken, maar Je zult het wel gauw gedaan hebben! Wat leuk, dat je broertje ook „mee wil doen"! Lenie Susan Heel wat feesten achter elkaar-dus voor jullie! Jij ook hartelijk dank voor je wens. Pietvan Scha ik Wat een prachtige prijs heb Je gewonnen - dat is werkelijk niet mis! Je had dus maar kort tijd voor de raadsels. Hartelijk dank voor je wens en het plaatje! 01 ga Derks Gelukkig, dat je weer beter bent - je kunt dus juist weer van de tjspret genieten! Nee, ik ken het spel niet, maar het lijkt me erg leuk. Corv. d. Graaf Nu. de winter duurt zo lang, dat JU er ook van kunt genieten, nu je beter bent. Van die sneeuw- en v4Jshut" heb je lang ple zier. Hartelijk dank voor Je gelukwen sen. Henny v. d. Pluym Hartelijk dank voor alle goede wensen. Dat is een hele schrik ineens met Riekje. Ik hoop, dat alles maar naar wens ver loopt, en zij vlug mag opknappen. Je houdt me wel op de hoogte? Riekje v. d. Pluym Ik vind het meer dan lief, dat Je bij al die drukte en moeilijkheden toch nog een briefje schrijft. Veel dank daarvoor, en voor de gelukwensen: houd Je flink bij alles, en spoedig beterschap. Hiermee eindig ik. Juist vóór deze correspondentie de deur uit gaat. ont vang ik nog vier mooie kaarten met gelukwensen Wat hebben Jullie er goed aan gedacht, en mijn hartelijke dank daarvoor aan: Annie en Adrie Verhart. Ada v. d. Bent. Piet van Schalk, Joke. Bennie en Tini Olivier. En nu weer tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door Jullie Raadseltante. Mevrouw M. J. BOTERENBROOD,

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13