Cyprus, lachend, zonnig eiland is Europa's enige kolonie Britten begrijpen bedoelingen van de Cyprioten niet altijd goed Om het probleem van de welvaart (Van onze Reisredacteur) Nicosia, Februari In de uiterste Oosthoek van de blauwe Middellandse Zee ligt een lachend, zonnig eiland met groene heuvels en veel bloemen, olijf- palmen, palmen en dunne donkere cypressen onder een hemel, die bijna altijd van azuur is. Er zijn wat kleine stadjes en stoffige dorpjes vol nauwe straatjes waarlangs huizen staan, die door vele eeuwen oud en dierbaar zijn gemaakt. En waar het leven langzaam en gelukkig zijn gang wil gaan met wat werk in de ochtend, wat slaap in de middag en wat wijn in de avond. En toch hebben er over dit eiland sombere koppen in de kranten van de wereld gestaan. Over onlusten en strategische bases en debatten in de V.N. Dat komt allemaal men durft het nauwelijks hardop te zeggen omdat dit eiland, dit Europese eiland, nog steeds een kolonie is. Van een ander Europees eiland nog wel! Niet een een protectoraat of een ander bij verdrag liefderij gecamou fleerd stukje invloedssfeer, maar nog een echte onverbloemde kolonie is de Britse kroonkolonie Cyprus, waar men vierhonderdduizend Grieken en honderdduizend Turken bij decreet wil opvoeden tot nette oppassende leden van het Britse Gemenebest. Onze reisredacteur heeft een bezoek gebracht aan het eiland Cyprus. In een drietal artikelen zal hij de pro blemen belichten, welke daar hangen tussen Britten, Grieken en Turken. Geen moord en doodslag om „enosis" te bevechten Er raeen Britse straaljagers over de pastorale heuvels, want Cyprus is het belangrijkste Britse steunpunt geworden in het Midden-Oosten, sinds de kogels van Egyptische opstandelingen de Britse regering in het oor gefloten hebben, dat de Sueakanaal-zone in het H-bomtijd perk toch eigenlijk niet meer zo'n beste basis is. Nu moet Cyprus niet alleen een militaire, maar ook een politieke en commercieel Brits uitgangspunt voor het Midden-Oosten worden. Dat brengt luid ruchtige activiteit mee. die de stille glimlach van Cyprus komt verstoren met radio-stations, plaat-ijzeren kampe menten en huizen en clubs voor Britse ambtenaren en militairen en lelijke nieuwe hotels en winkels van ijzer en beton, die de lieve, oude verveloze hui zen met hun grote, koele kamers en be schaduwde veranda's hardhandig ver dringen. Er zijn ook grote reclames voör Britee ijsco's en Britse chocola en Britse auto's en oldfinish theesalons. Het spookbeeld van een Engelse badplaats doemt dreigend op Nooit gewild Het vervelende is echter^ .dat,-de vier honderdduizend Gneken van Cyprus vol strekt geen nette leden vajn het Britse Gemenebest willen worden, kij hebbein dat nooit gewild sinds Engeland het eiland in 1878 uit de failliete boedel valt het Ottomaanse rijk' kocht. Zij geloven ook niet in het Britse argument, dat zjj nog niet rijp zijn Voor zelfbestuur. z{j wijzen U glimlachend de ruïnes van Aphrodite s tempel bii Paphos. die ver tellen. dat hun Griekse voorvaders reeds een zekere mate van beschaving bezaten, toen de Britten nog van boom tot boom zwaaiden. Maar helaas, wij leven in de tijd der straaljagers. En aan hetzelfde strand waar op de schoonste morgen, die de wereld ooit gekend heeft, de godin der liefde stralend oprees uit de schui mende golven en de zon liet spelen in de het maar kan Zonnig Cyprus: een oude stramme pope bij zijn witte kerkje. (Foto Reuo Wisedon) druppels zeewater op haar blanke huid, laten thans de ingevette echtgenoten van Britse sergeants-majoor zich in de nauwe badpakken als braadworstjes bruin bakken. Grote mond Terzake, wat willen de Griekse Cy prioten dan wel? Nu, het staat met grote opstandige letters op de verweerde muren van ker ken en huizen in Nicosia. Limassol, Fa- magusta en de andere plaatsjes van het eiland: Enosis. Dat is het Griekse woord woord voor „unie" en het betekent ..Unie met Griekenland" van dit Griekse eiland onder Hellas' blauw-witte vlag Dat is de eis van de nationalisten van aartsbisschop Makarios III van de Grieks-Orthodoxs kerk van Cyprus, dat is ook de strijdkreet van de talrijke vol gelingen van de Communstische Akel. partij van Ezeohia Papaioannou. Andere en gematigder partijen zijn er niet. Overigens zijn de aanhangers van „Enosis" vrü gematigd in hun acties, zü bet dan niet in hun woorden. Toen op 18 December bij de jongste onlusten in de hoofdstad Nicosia, uit protest tegen de weigering >an de V. N. de kwestie- Cyprus op de agenda te nemen, de mid delbare scholieren eerst een aantal Britse ruiten inkegeiden en vervolgens naar oud gebruik met keistenen naar dc politie begonnen te gooien, viel een bejaarde Britse dame van schrik van haar fiets. De jeugdige oproerlingen staakten ter stond het stenigen van de Hermandad, hielpen haar glimlachend in het zadel, groetten haar hoffelijk en hervatten toen pas de kanonnode en het roepen van „Enosis, weg met de Bri'" hon den". Deze Cypriotische bruidsstoet in liet dorpje Pissouria is zo Grieks als Dynamiet om te vissen! De politie is trouwens met solide, stalen schilden tegen de Meiregen beschermd en daar zij zelf grotendeels uit Griekse Cyprioten bestaat, maant zjj haar vrienden en magen onder de tegen partij meestal met succes niet al te ver velend te doen. Pas wanneer de partij tegen etenstijd nog remise staat, komen er een paar traangasbommen aan te pas. En 'savonds viert .iedereen verheugd feest, omdat men de Britten (en Athene) weer eens heeft laten zien waar het op staat. Dit zijn nogal Ierse trekjes, dre trouwens ook te voorschijn komen bij de verhalen over recente wa pensmokkelarij. Deze betrof namelijk een clandestiene zending dynamiet, dat op Cyprus sinds mensenheugenis niet zozeer wordt gebruikt om Britse gebouwen op te blazen, als wel om er gewoon mee te vissen. Zenuwachtig bestuur Neen, het gevaar bii zulke evenemen ten ligt eerder in nervositeit bij de Britse administratie. Dat bleek op dezelfde achttiende December in het linkse ha- ens'adje Limassol waar een Britse functionaris de gereed staande troepen co straat bracht. Na enige waarsohuwin- zen, die door de menigte uiteraard niet eros-ig werden genomen, vielen er In eens drie schoten. En op die drie scho ten vielen drie jonge mannen gewond neer Fen van hen werd zelfs zó ernstig ""trnffen, dat de Britten hem in al- "Tril naar Edinburgh vlogen, waar men ms probeert zijn leven te redden. Het Britse beriuur doet trouwens wel eens meer zenuwachtig hier. Toen Griekenland besloot de kwestie- Cyprus voor de V. N. te brengen, werd onmiddellijk een decreet onder de aan dacht van de Cyprioten gebracht vol gens hetwelk er vijf jaar gevangenis straf staat op het bepleiten van de af scheiding van Cyprus uit het Britse rijk. De volgende dag bield al de glim lachende, 37-jarige aartsbisschop Ma karios een rede in de kathedraal van Nicosia, waarin h|j onverbloemd „Eno sis" eiste en voorts scherper dan ooit de Britten met zijn ironie om de oren sloeg. Hü ging daarop weer even vrien delijk glimlachend naar huis om te wachten tot de Engelsen hem zouden komen halen. Maar het Britse bestuur had blijkbaar juist die dag een ernstige aanval van doofheid te verduren gehad! Tilburg in de perikelen Vrijende paartjes voorlopig nog vrij de fractie-voorzitter van de K.V.P. en anderen mede-ondertekend voorstel tot aanhouden van de voorgenomen wijzi gingen kwam. De voorzitter van de Raad. burge meester mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst meende zulks te moeten ontraden, omdat bepaalde gesignaleerde wantoestanden een krachtig Ingrijpen vereisen, terwijl daarenboven de Jeugd in organisaties in parochieel verband voldoende gelegenheid heeft elkander te ontmoeten. Uit de re- en dupliek bleek, dat de meeste leden niet waren te overtuigen van de juistheid en de ge wenste vorm van de nieuwe redactie. Tijdens de stemming spraken zich dan ook 22 leden voor en 13 tegen aanhouden uit, zodat het voorstel, dat te zijner tijd, in alle geval vóór 15 April a s. na nadere bestudering door een commissie van juristen en paedaeogen wellicht in ge wijzigde vorm in de Raad terugkomt. De gemeenteraad van Tilburg heeft,, gisteravond het voorstel behandeld tot wjiziging van artikel 71 van de alge mene polltie-verordenlng, inhoudende het „verbod tot zitten of liggen In gezelschap van iemand van andere kunne op of aan wegen". Volgens de nieuwe redactie zou de verordening worden uitgebreid tot „het zitten of liggen in plantsoenen, parken, bossen etc in gezelschap van niet meer dan een persoon van de andere kunne". De voorgestelde wijziging, gemotiveerd met een bescherming van de jeugd en het voorkomen van wantoestanden, heeft reeds veel stof doen opwaaien, omdat men deze bepaling wat erg vergaand beschouwde en niet passend in de geest der moderne tijd. Uit de discussies bleek, dat het voor stel bij de raadsleden evenmin onver deelde instemming ontmoette. Men toonde zich vooral bevreesd voor een te ver gaand politioneel ingrijpen, al moge dan een soepel optreden in de bedoeling liggen Vandaar dat namens de P. v. d. A. de heer Bushof met een onder meer door Gemoedelijke strijd Zo gaat de strijd in deze laatste Euro pese kolonie nogal in het gemoedelijke voort. Aan de ene kant het Britse be stuur dat een zeer humaan, haast wat gegeneerd beleid voert, aan de andere kant de Grieken, die met veel Zuidelijk elan de unie met Griekenland eisen, maar te zeer Europeaan zijn om deze unie met moord en doodslag te be vechten. En de sinds Bvron traditionele Brits-Griekse vriendschap heeft er in de persoonlijke verhoudingen nog niet Kaartje van Cyprus onder geleden. Of die gemoedelijkheid eeuwig zal duren is een andere vraag. of men de kwestie-Cyprus botweg doot inlijving bü Griekenland kan oplossen is er nóg één. Noch de Turkse minderheid op het eiland, nooh de Turkse regering voelen daar iets voor. Maar dat zijn zaken, die minder in de sfeer van Aphrodite ligga en derhalve ernstiger beschouwing ver- Is zij bepaalde kringen naar het hoofd gestegen Blijft onze regering nuchter contra onverantwoorde wensen? (Van onze financiële medewerker) Misschien in nog sterkere mate dan voorheen hebben de beurzen met de po litieke constellatie en dc politieke strevingen rekening te houden, zowel met die in het binnenland als die in het buitenland. Want, hoe men er ook over moge denken, een feit is het dat de Overheid op de ontwikkeling van de conjunctuur thans een veel grotere invloed uitoefent dan bijv. 20 jaar geleden en dat die invloed in de meeste landen eerder sterker dan minder wordt, ook al zjjn dan bepaalde overheidsmaatregelen, uit de oorlogstijd daterend, opge heven. Het is ook volkomen begrijpelijk dat de in omvang en in kracht toe nemende organisaties van werkgevers en werknemers via hun politieke ver tegenwoordiging voor geen gering deel het regeringsbeleid en dus ook het con junctuurbeleid bepalen en het gevaar is zeker niet denkbeeldig dat daardoor de noodzakelijke objectiviteit schade lijdt. Nu is het maar gelukkig dat, om het populair te zeggen, ook de politieke soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend en hierin ligt dan vermoedelijk de verklaring voor het feit dat de Amsterdamse beurs zich van de jongste publicatie van het N.V.V. niets heeft aangetrokken en deze week tegen veler verwachting In. de koersstijging op de aandelenmarkt heeft voortgezet. Geld verdienen, zo zegt men, is ge makkelijker dan geld bewaren en ook van de nationale welvaart kan men zeg gen dat het gemakkelijker is die te ver krijgen dan ze te handhaven. En hier om gaat het in deze tijd, namelijk om een zo goed en verantwoord mogelijke welvaartspolitlek nu met de respectabele inspanning van kapitaal en arbeid een nationale welvaart is verkregen, welke in het buitenland de bewondering heeft afgedwongen. Als symptomen daarvan kunnen om. worden genoemd dat de werkgelegenheid zich op een hoog peil beweegt ener in vele bedrijven (scheeps bouw bij-v.) zelfs een nijpend tekort aan werkkrachten bestaat, dat we een wel- vaartsloonronde hebben kunnen reali seren, welke tot dusver het economisch evenwicht niet heeft verstoord en dat volgens een mededeling van minister Zijlstra het reeële nationale inkomen per hoofd van bevolking de laatste drie jaar met resp. 3. 9 en 5% is gestegen. Van belang Is ook dat de productiviteit in de bedrijven sinds 1949 met gemid deld 6% kon toenemen en dat onze exportpositie nog altijd bevredigend is. Het gaat er nu dus om die welvaart te handhaven, zo mogelijk nog te ver groten en de vruohten er van zo billijk mogelijk te verdelen. Maar dit is dan ook het grote probleem, waarmee de regering en bedrijven zich thans bezie- houden en waarover nu ook het N.V.V zich heeft uitgesproken Het wenst geen belastingverlaging, maar via hoge "be lastingen en ruime overschotten van de Rijksmiddelen verdergaande overheids- terwijl voorts op inkorting van de werk week en grotere vacantle wordt aange drongen. Toegegeven kan worden dat bevre diging van deze verlangens inderdaad de vruohten van een toenemende na tionale welvaart kunnen zijn en dus als zodanig ook niet behoeven te wor den afgewezen, het gaat er slechts om of deze doelstellingen reeds thans kunnen worden verwezenlijkt. Een toe nemende productie maakt uiteraard een groter verbruik mogelijk, maar als dit grotere verbruik tot prijsstij gingen In het binnenland leidt, kan dit voor de export een belemmering betekenen. Ons land Is nu eenmaal niet wat men noemt selfsupporting en de drijvende kracht van de conjunctuurstijging is niet de grotere besteding In het binnen land, maar de belangrijke stijging van de export, welke weinig minder dan de helft van het nationaal inkomen ver tegenwoordigt. Overheidsinvesteringen zijn onder bepaalde omstandigheden zeer zeker verantwoord als een middel om de gevolgen van een depressie te verzachten, maar de rentabiliteit er van kan niet op een lijn worden gesteld met de investeringen van het bedrijfsleven en deze zullen daarom altijd primair moeten blilven. En ook sociale voorzie ningen zullen zeer zeker moeten wor den bevorderd, deze kunnen echter al leen het. eevolg zijn van een grotere welvaart. Trouwens, wanneer men leest. we'Vo ican'tale berf-aT-m thnns door r?uv provincies en Gemeenten voor al lerlei publieke werken worden uitge- (Ouderdomsvoorziening) er op stapel staan, dan kan toch niet worden ge zegd dat de Overheid op dit punt in gebreke is. Het gevaar lijkt ons niet denkbeel dig dat de welvaart van de laatste jaren bepaalde kringen naar het hoofd is gestegen en men een toeneming van de bestedingen in het binnenland wil forceren, welke binnen afzienbare tijd het economisch evenwicht zullen ver breken, waardoor dan niet in dc laat ste plaats juist de zo zeer gewenste sociale voorzieningen hun noodzake lijke basis verliezen. Er zijn op dit punt voorbeelden, waaraan we ons kunnen spiegelen. In Noorwegen en Denemarken en zelfs in Zwitserland heeft men zich al te zeer aan de nationale welvaart ver gaapt en de consumptie in het bin nenland doen stijgen tot een niveau, dat de export bedreigt, zodat thans overheidsmaatregelen nodig zijn, om het verbroken evenwicht te herstel len. De discontoverhogingen van de laatste tijd zijn daarvan het bewijs. Dc recen te discontoverhoging in Engeland moet ook al worden gezien als een po ging om de stijgende import te rem men en de export, welke in het vierde kwartaal met ruim 8 millioen daal de, te bevorderen en een verdere ver hoging van het disconto kon dan ook niet uitblijven. De Londense beurs was reeds danig van de kook. Het vertrouwen is gewettigd dat de Nederlande regering nuchter genoeg is om aan onverantwoorde eisen het hoofd te bieden. Februaristaking herdacht PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM Aan de voet van dc nog steeds ge schonden ruïnes der Joodse synagogen aan het Jonas Daniel Meyerplein in het hart van de voormalige Joden buurt, hing gisteren de Amsterdamse vlag met het devies „Barmhartig, vast beraden en heldhaftig" halfstok naast de krachtige figuur van de dokwerker, het monument dat voor het nageslacht de gedachte levendig houdt aan de Februari-staking, die vandaag precies 14 jaar geleden de strijd tegen de schennendc hand van de bezettende macht inzette. Hiervan gewaagde de burgemeester van Amsterdam mr Am. J. d'Ailly van ochtend op het historische plein tot een kleine schare belangstellenden. „Deze staking, die voor immer in het geheugen van de Nederlander is gegrift, was in zekere zin een bevrijding, n.l. een be vrijding van een opgekropt gemoed te gen de .tyrannie van de bezetter" aldus mr d'Ailly. Nadat de burgemeester een krans had gelegd aan de voet van het monument, zong het mannenkoor „Gewa", bestaan de uit personeelsleden van het Gemeente- Energiebedrijf liederen van Bruckner. Henk Schaer declameerde verzetspoëzie en de Amsterdamse Politiekapel bracht koraalnuiziek ten gehore. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het 6e couplet van het Wil helmus. Was Cyprus ooit Grieks? De ruims van Apollo's tempel bij Paphos spreken duidelijke taal. De „Pollux" gekapseisd Bemanning gered Het Noorse schip ,Rogn" heeft v»c- ochtend om vijf uur geseind, dat het os 05.40 uur alle acht bemanningsleden™ het Nederlandse motorschip „Pollui' (376 ton) heeft gered. De „Pollux" is ongeveer 60 mijl t# Noord-Westen van Blaavand (Denemar ken) gekapseisd. De kapitein van h „Pollux" verklaarde, dat het schip fld nog in drijvende toestand bevindt. De „Rogn" was op weg naar Su- defjord in Noorwegen. Dieren in nood De gezamenlijke organisaties op tó gebied van dieren en vogelbeschennlH hebben zich gewend tot de burgemees ters, die gunstig hebben gereageerde) de eerste circulaire van genoemde or ganisaties, om b(j koude en vorst in het wild levende vogels te willen helpen. In een tweede circulaire hebben 8 organisaties de desbetreffende burge meesters thans verzocht, om, nu zov» binnenwateren dicht zijn gevroren, «6 begin te maken met het doen voederE der vogels, die in deze dagen op men selijke hulp zyn aangewezen. In deze tweede circulaire worde de diverse soorten vogels geschikt na1 „i ACTIE VOOR NABESTAANDEN F B.I De Vereniging van oud-strijders R.I.-1940" zal een landelijke actie begin- nen ter leniging van de noden van 8 nabestaanden en invaliden van het S» en 32ste Regiment Infanterie. Het 8ste Regiment lag tijdens de In dagen van 1940 op de Grebbeberg W Rhenen en behoorde met het daarasn gelieerde 32ste regiment, dat bij Rottd- dam vocht, tot de zwaarst getroi's onderdelen bij de strijd tegen de Duit sers. Vele nabestaanden van leden W deze regimenten verkeren thans wi? steeds in kommervolle omstandighedffi daar de overheidsbijdragen niet voldoen de zijn om in de noden te voorzien. De vereniging hoopt met haar streven 200.000 a 250.000 gulden bijeen te gen. RIETSNIJDER IN WAK VERDRONKEN Gistermorgen heeft het verraderij ijs in de Loosdrechtse plassen eensbcW- offer geëist. De 48-jarige rietsnijder Kroon uit Vreeland, die over het ijs de fiets aan de hand naar een pl®h waar hij riet wilde snijden, zakte p»" seling in een groot wak. dat dicht lag met ijs van een nacht. Een»' lega, die een eind achter hem liep. '°r geen hulp meer bieden, om dat het «J te groot en te gevaar-lijk was. Eerst m» later slaagde de waterpolitte, die een boot te hulp kwam, er in, het»®' felijk overschot op te dreggen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10