LEIDSCH DAGBLAD Faure kreeg wel ruime meerderheid maar weinig geestdrift WEERBERICHT 53ste Jaargang DONDERDAG 24 FEBRUARI 19SS No. 28458 pjrtcteur: J. W. Henny goofdredacteur: j. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand: f 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ruim f 80.000 voor resten van „Spanker" In hotel „Amerika" te Roek van Holland zijn gisteren de wrakresten van het Engelse s.s. „Spanker" publiek verkocht. In de bioscoopzaal van het hotel waren zeer veel belangstellenden aanwezig. De opbrengst bedroeg ruim f 80.000. De 1177 ton metende „Spanker" is vo rig Jaar m de avond van de 7e Augustus op het uiteinde van het Noorderhoofd te Hoek van Holland gelopen. De Rijks waterstaat heeft op grond van de wrak- fcenwet beslac laten leggen op het schip en dit door Van der Taks Bergings maatschappij laten slopen. In een bijeenkomst in het Amstel- hotel te Amsterdam werd het vijftig jarig bestaan van de Rotarybewe- ging gevierd, waarbij ook Prins Bernhard aanwezig was. De Prins in gesprek met mr E. E. Menten uit Warmond (midden), gouverneur van het 67ste district, en mr A. J. Sauer. gouverneur van het 66ste district. Eerste Kamer keurde Financiën goed Na toelichting minister van de Kieft De Minister van Financiën de heer van de Kieft beantwoordde gisteren in de Eerste Kamer de sprekers, die het woord hadden gevoerd over zyn begroting. Tot de heer Pollcma zeide hij, dat de verantwoordeliikheid van de voorstellen toch bij de regering blijft. Het zou niet juist zijn als de Kamer ting mee regeren en de voorstellen mee zou formuleren. De voorstellen in grote lijn waren reeds vervat in de Millioenennota. Volgens hem zijn niet in het bijzonder de eigenaren van onroerend goed in de agrarische sector getroffen door de regeringsmaatregelen na de oorlog. In het bestel was een huurstop voor de pacht volkomen verantwoord, doch er is een perspectief dat maatregelen als deze zullen verdwij nen. Zijn programma voor het grootste deel in de geest van PMF (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Na negentien volle dagen heeft de Franse Nationale Vergadering een einde jemaakt aan de crisis, die zij kennelijk moe begon te worden. Op een rege- rngsprogramma, dat zeker niet uitmuntte door nauwkeurigheid, heeft de Amateur Edgar Faure de enorme meerderheid van 369 stemmen verworven. 9c Communisten en Socialisten, 210 in getal, stemden en bloc tegen, terwijl Uendès-France en zijn trouwe aanhang zich onthield. Faure heeft intussen met zijn regeringsverklaring niet veel geestdrift weten b verwekken en opzienbarend nieuws heeft hij dan niet medegedeeld. "ij de replieken, toen hij zich niet langer aan de subtiel uitgebalanceerde gebonden was, kwam de premier echter veel beter op dreef. Hij toonde zich nu een brillant improvisator en een debater, die niet gauw in verlegenheid L> brengen is. Nadruk op economische en sociale vooruitgang N'a P.M F. en Pineau liet ook Faure nadruk op de economische en so me clausules vallen. Aan zijn achttien- ainden-plan, dat hij onder Lamel en fendés-France had uitgevoerd, koppel- a hij een nieuw project, dat voorzag s verhoging van het levenspeil. Nogal intimistisch voor een Franse premier Pi hij zich tot Juni 1956 de tijd om it doel te bereiken. De nationale betalingsbalans zal zon- fcr hulp van het buitenland in even- richt moeten komen en ook de land- touwproductie dient, zo kondigde 'lure aan. te worden opgevoerd. Ik nationale begroting voor het lo- jeke jaar moest natuurlijk zo spoedig tegelijk worden aangenomen. Ls sociale maatregelen beloofde hij ul voortzetting van de strijd tegen het ilcoholisme en versnelling van de 'oningbou w. Vóór 1 Juni a.s. is er een nieuw her- mningsplan voor de belastingen te «vrachten. Wat de buitenlandse politiek betreft, sl het streven gericht blijven op ver andering der internationale spannin- P. A. Couzy (Renault) overleden BfGEVOLGE VAN AUTO-ONGELUK In een ziekenhuis te Parijs is de heer A Couzy. directeur van Renault-Ne- aiand gisteren overleden. De auto van de heer Couzy werd op Februari in de namiddag te Hci- gnoord onder Rotterdam door een van ois komende vrachtauto aangereden. foor de zware botsing werden zowel fc heer Couzy als zijn passagier uit het «k geworpen. De heer Couzy kreeg ja schedelbasisfractuur. Hij werd in Zuiderziekenhuis te Rotterdam op domen Zijn medepassagier kwam met «He verwondingen en de schrik vrij. Franse chirurgen, die op verzoek van 'Renaultdlrectie naar Rotterdam wa- JJ gereisd, besloten enige dagen ge- J4™ de nog steeds bewusteloze heer naar Parijs te doen overbrengen «n hulp heeft niet mogen baten. Tij- de operatie overleed de heer Couzy. gen ter voorbereiding van een conferen tie met Moskou, zonder dat de de fensie-inspanning daaronder zou mogen leiden. Daarom zouden de Pa rij se accoorden „binnen redelijke ter mijn", zoals Faure zich uitdrukte, moe ten worden geratificeerd. In Tunesië zou een accoord moe ten worden bereikt, zonder verdere Franse concessies. Allemaal bekende klanken dus en voor het grootste deel in de geest van Men- dès-France. Sterker door hetgeen hij zei. werd men daarom misschien wel getroffen door wat de formateur verzweeg. Opvallend was dat Faure bijna met geen noord sprak over de actie van de regering Mendcs-France, waartoe hij zelf niet temin behoord had. Valse bescheiden heid? Waarschijnlijker is, dat de pre mier zijn rechtse meerderheid niet voor het hoofd wilde stoten om zo de zwen king van de Franse politiek naar het „immobilisme" geleidelijk voor te berei den. keer op elkaar gehad. Zoals gezegd, ont- klaring was verre van onstuimig en Mendès-France heeft de handen voor De algemene ontvangst van zijn ver keer ap elkaar gehad. Zoals gezegd, ont hield hü zich van stemming. G Slot op Pag. 2 Gigli beëindigt carrière De groo;tste tenor van Italië Benja- mino Gigli heeft te Londen medege deeld, dat hij in Juni zjjn carrière zal becindigen. Hij deed deze verrassende mededeling tijdens een persconferentie en zeide: „Ik vertrek van het podium, nu het applaus nog hartelijk en de opkomst groot is". Zijn laatste concert in Engeland zal hij op 20 Maart geven, waarna hij een afscheidstournee door .Amerika zal gaan maken. Lichte straf In Egypte zijn 56 leden van het Franse Vreemdelingenlegioen. die kortelings van hun boot waren gesprongen, toen deze het Suezkanaal passeerde, voor waardelijk tot 500 gulden boete veroor deeld. de laagste straf, die gegeven kan worden voor het illegaal binnenkomen van het land. Onder hen bevindt zicih één Neder lander, éen Belg. een aantal Span jaarden en 46 Duitsers. Zii blijven op kosten van hun resp. consulaten in hechtenis tot een beslissing over him toekomst is genomen. Komende od de salarierine van ho gere ambtenaren bii het Den. van Fi nancien. constateerde de minister, dat er een tekort was in alle geledingen van het maatschanpeliik leven Wan neer men ergens mensen wegtrekt, laat dat daar een leegte achter, die niet direct is te vervullen. Spr gaf toe dat. wat salarissen betreft, het parti culiere bedrijfsleven een streep voor heeft. Tegen de zuigkracht daarvan kan de overheid weinig doen doch niettemin maakt over dit vraagstuk de regering zich grote zorgen. De kwestie van de salariëring van ambtenaren van het Dep. van Finan ciën leeft dan ook ernstig bil hem. Aan de heer Molenaar antwoordde de minister, dat deze niet ongerust behoeft te zijn voor het lot van de belastingvoorstellen. Over de efficiency bil de Departe menten zeide de minister dat de cen trale salarisadministratie thans geheel is gemechaniseerd. Alle departementen gaan nog gebukt onder een gebrek aan goede secreta ressen. Bil de verhouding Herstelbank Scheepshypotheekbanken moet men in het oog houden, dat de Herstelbank aanvullend werk doet en in de toe komst ook moet doen. Het voorstel van de heer de Vos van Steenwiik om de agrarische Domeinen onder het minis terie van Landbouw te brengen, kan Adenauer plotseling voor kans op regeringscrisis geplaatst Onenigheid met de Vrije Democraten over de Frans-Duitse Saarregeling Bondskanselier Adenauer is gisteren aan de vooravond van het Bondsdag debat over de ratificatie der Parijse accoorden. plotseling tegenover de moge lijkheid van een Kabinetscrisis komen te staan. Vier ministers van de Vrije Democratische (Liberale) partij- de kleinste partü de regeringscoalitie, hebben hem n.I. meegedeeld, dat zij tegen de Frans-Duitse overeenkomst over het Saargebied zullen stemmen. Naar in( goedingelichte kringen verluidt, had Adenauer de ministers eerder op de dag gewaarschuwd, dat „zij zelf de gevol gen zouden moeten dragen", als zij tegen zijn Saarpolitiek zouden stemmen. De Saarovereenkomst is de enige van de Parijse accoorden. waarvoor Adenauer niet op een ruime meerderheid in de Bondsdag kan rekenen. „Spelletje poker?" Het bestuurslid van de Vrije Demo cratische partij verklaarde Woensdag avond tegenover Reuter niet te geloven, dat Adenauer het aftreden van de vier 1 minister van zyn partij zou eisen. Oostelijke wind k Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk ineeuw ol ij/el. Krachtige tol ma- '«oostelijke wind. Weinig verandering 'temperatuur lOpgemaakt te 10 uur). 25 FEBRUARI. op: 7.39 uur: onder: 18.13 uur. op: 8.10 uur: onder: 22.25 uur. ^^Svater te Katwijk te 5.07 en 17.17 «r (Springtij». Wt nummer bestaat uit 12 pagina's Oxaalzuur in de suikerpot Vergiftigde zij jong echtpaar? Eis: 6 maanden Een 56-jarige vroegere sigaren win kelierster van Duitse origine, thans in Hilversum, doch tot enkele maan den geleden woonachtig in Amster dam. heeft voor de rechtbank te Am sterdam terecht gestaan, omdat ze ervan verdacht wordt gepoogd te heb ben een jong echtpaar, dat bij haar inwoonde, te vergiftigen. Ze ontkende echter iedere schuld. Maandenlang, zo vertelden een Jeug dige Engelse leraar en zijn echtgenote als getuigen, mankeerde er iets aan de thee, die zij zetten. Ze was troebel en smaakte niet lekker, zodat zij het vocht meestal maar weggooiden. Eerst bracht het jonge vrouwti- de suikerbus teru? naar de winkel, denkende, dat die er de oorzaak van was, doch de thee bleef de vieze bijsmaak behouden Toen kocht ze een nieuwe waterketel, daarna ge bruikte ze een andere theepot en ten slotte kocht ze de suiker bij een andere kruidenier. „Maar niets hielp", besloot ze. „Ten- 1 slotte dronken we maar geen thee meer". Het echtpaar gebruikte thuis nimmer enig voedsel, aangezien het altijd bij familie elders at. Pas toen het vrouwtje een keer aan haar moeder, die dicht by haar in de buurt woonde, suiker leende, kwam aan het licht dat er oxaalzuur doorheen gemengd was: klei ne. eveneens witte kristalletjes die by grote dosis dodeiyk kunnen zijn. Ernstige verdenking rees tegen de icrhuurster van de kamers, die al "mandenlang ruzie met het echtpaar nd. omdat de leraar zich over te hoge huur bij de huureommissic l'ad beklaagd en eeliik ha-1 gek'eeen. Po- vendien stelde de reehen he va-1 dat de Duitse vrouw aan v.r-t de Officier noemde „een vergifligingscomplex" leed. Zy verteMe tegen iedereen, die Twee hoofdpersonen van liet ge ruchtmakende proces Jungschlager. Rechts de getuige Manoch. die de verklaring aflegde dat de verdediger van fungschlagcr. mr Bonman ge tracht had hem om te kopen. Links de beschuldigde, de heer Jungschla ger. het vroegere hoofd van de Ne derlandse Intelligence Service in Indonesië. Er ls een „partytje poker gaande", zo zei hy. Niettemin zouden, volgens bepaalde berichten, veel Christen-Democraten er by Adenauer op aandringen de Vrye Democraten uit de regeringscoalitie (van vier partyen) te laten treden. Zelfs zon der de stemmen van de Vrye Democra ten en de Saarrebellen onder zyn aan hangers zou de Bondskanselier kunnen rekenen op een meerderheid van tien tot vyftien stemmen voor de Saarover eenkomst. Later zou hy echter de stem men van de Vrye Democraten nodig hebben, als de wet op de Westduitse strijdkrachten aangenomen moet wor den met een meerderheid die voldoen de is voor grondwetswyziging. De Socialistische fractie in de West duitse Bondsdag heeft gisteren, aan dé vooravond van de behandeling der Pa rijse accoorden in tweede lezing, amen dementen ingediend. Eén hiervan stelt voor, dat West-Dultsland eerst dan in de Westeuropese Unie en in de NAVO wordt opgenomen, voordat het parle ment de mislukking van de onderhan delingen over hereniging van Oost- en West-Dultsland heeft moeten vaststel len. In het tweede amendement vragen de Socialisten, dat het accoord over het Saargebied niets zal afdoen aan de op vatting. dat het Saargebied by Duits land behoort Dit Socialistische voorstel wordt by voorbaat kansloos geacht, ook al zyn er by de Liberale bondgenoten van Ade nauer sterke nelgingen om de verdragen tenslotte slechts als ruilmiddel te ge bruiken om tot een vereniging van Oost en West-Duitsland te komen. Het geldt als zeker, dat de Bondsdag de goedkeu ring met een nieuw eenheids-besluit zal opluisteren, doch aan de vooravond van hii moeilijk aanvaarden. Voor verande ring t.a.v. de Domeinen zag hii weinig reden, daar het ministerie ran finan- cién zJ. redelilk vertrouwen geeft in het beheer van de Domeinen. De Staatssecretaris van Financiën was het niet met de heer Geugies eens. dat de grote inkomens bil de be- lastingpolitiek geen offers hebben ge bracht. Diens visie dat de kleine in komens zouden eindigen bii f 15.000 noemde de Staatssecretaris een com pliment voor de regering. Dat de land bouwsector een fiscaal stiefkind is «een opmerking van de heer Pollemai kan hii moeilijk beamen. Het treffen van speciale fiscale maatregelen voor deze sector noemde hii dan ook weinig aantrekkelijk. Als het beleid ta.v. de landbouw iuist is. is er geen reden voor speciale maatregelen: is het onjuist, dan is het niet luist om daarvoor spe ciale discriminerende belastingtarieven te gaan Instellen. Dit zou formeel leiden tot een ontbinding van de wet op de inkomstenbelasting. Juist is. dat de verkoopsprijs van de landbouwgronden aan een maximum is gebonden. Voor het rendement is gere kend op 37c. zo zeide spr. naar aanlei ding van het probleem van de grond belasting. Een afschaffing ran deze belasting zou zeer ingrijpende repercus sies hebben Omzetting in een afkoop- bare grondrente (een gedachte ran de heer Roebroek noemde hij redelijker dan afschaffing zonder meer. Doch De oudedagsvoorziening geeft, zo wilde spr. wel toegeven, inderdaad in de praktijk tot bezwaren aanleiding. Hii vindt het daarom noodzakelijk te overwegen tegemoet te komen aan het probleem van cumulatie van loon- en inkomstenbelasting en uit breiding van de grenzen mogelijk to te maken. Een afzonderlijke belasting voor do gehuwde werkende vrouw is moeilijk, want hoe moet het dan met echtgeno ten van winkeliers, met boerinnen en weduwen met kinderen? zo vroeg de Staatssecretaris. De regering zal dit probleem bii de algehele technische herziening ran het belastingstelsel onder de loupe ne men. Hei-kapitalisatie is volgens de Staats secretaris in het Nederlandse belasting systeem slechts een incidentele en geen principiële oplossing, alleen te hante ren op grond ran bijzondere omstan digheden. De Staatssecretaris antwoordde do heer Molenaar dat hii optrekken van de grens der inkomstenbelasting van f. 5.000 tot f. 6.000 ernstig wil overwe gen. Dat bij de regering voor het privé-gebruik van auto's door onder nemers en werknemers en de daar aan gekoppelde 10«Tc-belasting van do cataloguswaarde de werknemers be nadeeld worden, vermag hii niet in te zien. Na replieken werd hierop de begro ting van Financien z. h. st. aangeno men. (CPJ4. tegen). het debat is over de inhoud daarvan nog geen overeenstemming onder de partyen gevonden. De door de Socialisten op touw ge zette .buitenparlementaire actie" tegen de ratificatie is intussen aan de voor avond van de debatten als een nacht kaars uitgedoofd. Als niet zeer indruk wekkend slotstuk van dit vuurwerk heeft de Socialistische party de resultaten van haar proefstemmingen gepubliceerd. In Dortmund, van ouds een burcht der So cialisten. hebben 170 000 inwoners het manifest tegen de bewapening onder tekend. Het aantal Ingezetenen der stad. dat voor ondertekening ln aanmerking kwam wordt op 460 000 geschat. Volgens de Socialisten was echter een kwart van dit aantal „niet thuis" of „wegens het slechte weer niet bereikbaar" geweest. Bij de laatste Bondsdagverkiezing be haalden de Socialisten in Dortmund 140.000 stemmen. Eisenhower tegen een verbod van proeven met A- en H-bommen het horen wilde, dat ze altijd bang was vergiftigd te worden. Verdachte voerde aan dat net zo goed ie :nand anders het vergil m de suiker pot kan hebben gedaan, aangezi.n wel meer mensen in de keuken konden ko- men. doch de Officier van Justitie meen de. dat dit verweer geen steek hield. Hij eiste 6 maanden, waarvan 4 maan- den voorwaardelyk tegen haar. j De raadsman zeide van mening te zijn. dat het bewys persé niet is geie- lierd. Volgens hem mag de vrouw niet op vermoedens worden veroordeeld, hy roeg vryspraak. I Uitspraak 9 Maart as. Churchill over de NAVO en gebruik van atoomwapens President Eisenhower heeft zich gis- I teren uitgesproken tegen een interna tionaal verbod van proefnemingen met atoom, en waterston>ommen. Hij deed dit op zyn wekelijkse persconferentie in Washington, toen hem gevraagd werd of hij commentaar wilde leveren op de suggestie, dat er een tussentyds verbod van atoomproeven zou kunnen worden afgekondigd in afwachting van een volledig plan voor ontwapening. De president zei te geloven, dat niets ge wonnen kon worden door het afzon derlijk behandelen van kleine stukjes van het grote probleem. Er is een op recht en goed ontwapeningsvoorstel nodig, zo meende hii. Ook de suggestie dat de Ver Staten wellicht tarwe-overschotten aan de Sovjet-Unie zouden kunnen zenden, vond geen gunstig onthaal. Eisenhower vreesde, dat wat de Ver Staten zouden zien nis een vriendschappelyk gebaar, door de Sovjet-Unie zou kunnen wor den verwrongen en verdraaid, tot na deel van de Ver Staten. Het voorstel wordt op het ogenblik bestudeerd, doch hijzelf voelde er niet veel voor, zo verklaarde hy. Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis een voorstel verwor pen. dat het gebruik van atoomwapens door een NAVO-land wil verbieden, be halve na overleg met de andere NAVO- leden. zelfs als dat land militaire opera, ties zou voeren waaraan de andere leden niet deelnemen. Het yoorstel was afkomstig van me vrouw Barbera Castle, een lid van de Socialistische linkervleugel, zy drong aan op een dergelijk verbod, omdat by het gebruik van atoomwapens door een der NAVO-leden alle andere leden ln gevaar zouden worden gebracht. Churchill zei. dat een land als Enge land. met verplichtingen over de gehele wereld, geen contróle van de NAVO over activiteiten buiten NAVO-verband kan aanvaarden. Dat kunnen w-y ook niet van andere NAVO-landen ver wachten. zo zei hij. Mevr. Castle zei. dat er gevaar be staat voor vergeldingsaanvallen op Amerikaanse bases in Engeland, als de Ver. Staten byv. atoomwapens zouden gebruiken in geval van een Communis tische aanval op Formosa Churchill wees er toen nogmaals op. dat de Ame rikaanse luchtmachteenheden op bases in Engeland slechts met goedkeuring van de Britse regering zullen worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1