LEIDSCH DAGBLAD V Tegenstelling Gerretson - Drees Over Scarborough en een rede van H. M. de Koningin Inzet besprekingen Finaneiën WEERBERICHT Nieuw bewind-Faure: kunststukje van politieke dosering Kabinet (zwaar overhellend naar rechts) bestaat uit oudgedienden Nog meer slachtoffers van proef met waterstofbom bij Bildni 3 Me Jaargang WOENSDAG 23 FEBRUARI 195S No. 28457 (Krecteur: 2. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro No 67055 jjofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting van het Departe- van Algemene Zaken. De heer Gerretson C.H.) toonde zich daarbij niet gerustgesteld over Iii antwoord van de regering, dat de ..Dakota", die voor de reizen van \it Koninklijk gezin wordt gebruikt, voldoende veilig en bedrijfszeker is. 'oorts achtte hij het niet verantwoord, dat het gehele gezin tezamen in iiii vliegtuig reist en hij drong er dan ook op aan Koningin en troon- r,volgster afzonderlijk te laten reizen. In verband met de tafelrede, die HM. de Koningin bij het bezoek van mident Coty had gehouden, had hij critiek op het Kabinet, dat hij tor deze rede. waarmee hij het niet geheel eens was. constitutioneel vantwoordelijk achtte. Jn een constitutionele monarchie is de vrijheid van de Koning nega- jff', aldus spreker. ..Hij mag niets zeggen wat de minister niet goed idt. Wel mag hij zwijgen". ,£r is verdriet en ergernis gewekt", zo zeide spr. „over deze rede. timoet niet meer voorkomen." Heftige disputen in Eerste Kamer Bewaren had prof. Gerritson ook Ken de rede die nrof. van Eysinga sresoroken had bil de onthulling van standbeeld van Johan v. Oldebar- greldt te Den Haag. De regering had aeten voorkomen, dat de Koningin bU jae plechtigheid aanwezig was. zo Sdde de kern van zi|n betoog. „Ook ïa leden van het Konlnkliik Huis radt de oude stelregel „men zii voor- nauwkeurig geobserveerd", zo Hierna kwam de heer Gerretson op a bezoek dat dr Drees aan het La- larcongres te Scarborough heeft ge- lacht. ..De minister-president staat bij Én vrienden en partijgenoten in een aik van heiligheid, al zullen de langst renden onder ons wel ziin zaligver- örinz niet meer belevenaldus spr.. in dr Drees het „jokkentje" kwalijk am dat hii over Scarborough had ge dateerd. speciaal omdat dit „op zo'n tnderliike wijze" was gedaan. Sor. ging hierna aantonen, zoals hij s: „dat we gefopt zijn. hoe we gefopt mi en waarom we gefopt ziin". Volgens hem had de mintster-presi- at destijds zijn schriftelijke vragen ja alle naar waarheid beantwoord, iaben destijds de ministers in het iitunet goedgekeurd, dat de mi nister- stadent naar de vergadering der rode bMnationale ging?", zo vroeg hii ver te. Dr Drees heeft zi. de fout ge nikt zich te vergelijken met de Zweed- 2 nremier. die echter tegelijk ook par adder is. Bovendien heeft Zweden nai bondgenootschappelijke verhou- dj met Engeland en Nederland wel. Nederland onjuiste berichten in de raddoers over dit congres niet heeft üRneesDroken. weet hii o.m. aan het it goed functionneren van de Rijks- aorlichtingsdienst (Rijksverauisterings- tsnst. zoals hij zeide). De minister-president heeft zich z.i. i Scarborough met buitenlandse be- Bkkineen bezig gehouden. Geen beleefdheidsgebaor De heer Molenaar (WD) achtte het atwoord dat de minister-president in site instantie in de kwestie Scarbo- swh gegeven heeft onjuist. Volgens lm had de bewindsman openhartiger Keten zijn. In dergelijke „informele «brekingen" zag hij geen bezwaar en minister-president is dan ook ze is niet getreden in de externe be- Hogere temperaturen e Bilt verwacht tot morgenavond ««wegend zwaarbewolkt met plaatse- 5 enige sneeuw of regen en hier en tor mist. In het Zuiden van het land khte dooi tot temperaturen om het toespunt. In het Noorden van het land toperaturen om het vriespunt tot <tote vorst. Matige tot krachtige en togs de Waddenkust af en toe harde öasteiyke wind. (Opgemaakt te 10 uur). Grens dooi-vorst boven ons land Bet KNMI deelt mede In Frankrijk is het in de afgelopen toen belangrijk zachter geworden, «enals in het Alpengebied, in Zuid- Tiakryk steeg de temperatuur gisteren a 15 graden. Noord- en Midden-Europa Binden zich nog stevig in de greep 13 de winter. In Scandinavië vriest m de nacht 15 tot 25 graden. Ook 3 Denemarken en Midden-Duitsland r-imen in de afgelopen nacht tempe len van 20 graden onder nul voor. nanacht breidde de warmere lucht j:ien Frankrijk zich langzaam naar het Sarden uit. Daarmede samenhangend 5? de neerslag in het overgangsge val tussen dooi en vorst in omvang toe. D't België werd vanmorgen sneeuw, Sm en ijzel gemeld. Later in de och- viel ook in het Zuiden van Neder- tod wat regen en sneeuw. De komende 2 uur zal ons land Juist in het over- ftosgebied komen te liggen tussen de Tmnere lucht in het Zuiden en de L'-to in het Noorden 24 Februari 2011 op: 7.4)1 uur; onder; 18.11 uur. Maan op; 7.51 uur; onder: 21.02 uur. B»gwater te Katwijk te 4.35 en 16.42 Bit nummer bestaat uit 10 pagina's voeedheden van de minister van Bui tenlandse Zaken (een opmerking van de heer Gerretson). zo zeide de heer Molenaar. Dat de minister-president in Scar borough de vergadering van de Inter nationale Socialistische Partn als be- cefdheidsgebaar heeft bijgewoond, kan hii zich voorstellen. Iets anders is het, of de minister hier actief heeft meege werkt en dit zou spr. gaarne van hem vernemen. De heer Kropman (KVP) kon zich voorstellen dat dr Drees in Scarbo rough was geweest, omdat er niet al leen socialistische maar ook West- Europese belangen konden worden be handeld. Hit betreurde, dat deze gehele zaak in de partij-politieke sfeer was getrok ken. „Wü luichen ieder contact van de regering door welke minister ook met politieke leiders van andere landen, tot welke partij deze behoren, toe", aldus spr., die ziin vertrouwen in de premier uitsprak. Antwoord van dr Drees Dr Drees. de sprekers beantwoor dend .vroeg zich af. of men zich wel op het standpunt moet stellen dat het vliegtuig geen normaal verkeersmiddel Is. Dat ls voor hem nog een vraag. Volgens dr Drees mag men niet aan nemen dat bij bezoeken van buitenland se gasten of omgekeerd bij een bezoek aan het buitenland, elk woord dat de Koningin bij een rede spreekt de minis ters passeert Natuurlijk blijft de minis ter van Buitenlandse Zaken ervoor ver antwoordelijk. Wat betreft de door de heer Ger retson gewraakte zin in de redevoering van de Koningin, betoogde spr., dat daarin niet is gezegd, dat de Franse revolutie de vrijheid, gelijkheid en broederschap heeft gebracht. Wat be treft het bijwonen van de onthulling van het standbeeld van Johan van Ol- denbarneveldt en de rede van prof. van Eysinga zeide spr. het een geluk kige zaak te vinden dat de Koningin aanwezig was bij de herdenking van een groot Staatsman en een der grond leggers der zeven provinciën. .„Men moet elk woord dat daar gesproken wordt niet met de Koningin vereenzel vigen," aldus spr. Ook Prins Bemhard zal men bij zijn vertegenwoordiging van ons land een beetje vrijheid moeten laten. In het geval ..Scarborough" zag hij twee aspecten, menselijk vertrouwen en de positie van de minister-president. Voor de betoogtrant van de heer Ger retson kon hij weinig waardering heb ben. De bijeenkomst, in Scarborough had slechts ten doel te trachten tot één op vatting te komen over de Parijse accoor- den en de aanneming van de accoorden in de West-Europese landen te bevor deren. Voorstellen tot een „nieuwe toe nadering tot Moskou" zijn er niet ge daan. Dat de heer Gerretson spr's waar heidsliefde in het geding had gebracht betreurde hij. Dat de „Times" hem (dr Drees) de leider der Nederlandse Socia listische Partij genoemd heeft is zijn schuld niet en het is niet fair van de heer Gerretson daarop voort te bordu ren. Spr's antwoord in eerste instantie moge dan beknopt zijn geweest, het was zeker niet onjuist zo zeide hij. Slot op Pag. 2 Frankrijk heeft weer een regering (Telefonisch van onze correspondent in Parijs.) Vanochtend om tien uur heeft de Radicaal Edgar Faure, de nieuwe Franse regering aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Ofschoon op het uur, dat wij deze regels telefoneerden, de stemming over de investituur nog niet gehouden was, werd toen algemeen toch al wel verwacht, dat hij, als eerste in de reeks van vier formateurs, de beproeving glansrijk zou doorstaan. Faure had zich tevoren verzekerd van de steun van de Radicalen, zijn eigen partijgenoten, de Conservatieven, de Rooms-Katholieken (MRP) en de Gaullisten, zodat de uitslag eigenlijk weinig verrassingen meer zal kunnen bevatten. Het Kabinet zat vanochtend practisch in elkaar en alleen een aantal lagere staatssecretariaten zal later in de week nog worden toegekend. Weinig reden tot geestdrift Nadat de Socialisten Faure Maandag hadden laten weten niet aan zijn Ka binet mede te willen werken, had de formateur eerst nog even geaarzeld of hij zijn besprekingen zou voortzetten. Faure voelde er in zijn hart weinig voor de gevangene van een Conservatieve meerderheid te worden, maar tenslotte heeft president Coty hem toch weten te overtuigen van de noodzaak een ein de aan deze crisis te maken. Dat zijn Kabinet zwaar naar de rech ter zijde overhelt, kan intussen moeilijk worden ontkend. Slechts een heel en kele figuur uit de ploeg van zijn voor- Gistermiddag is een electrische trein, komende uit de richting Rot terdam bij het binnenkomen van het station Hoek van Holland op een verkeerd spoor terecht gekomen en in botsing geraakt met een rangeer- locomotor. Ernstige persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. maar de materiële schade was aanzienlijk. ganger en vriend Mendès-France (d( Radicale minister van Onderwijs, Ber thon), bleek bereid ook in het Kabinet- Faure zitting te nemen. De premier beeft zich dan ook bijna uitsluitend moeten wenden tot oud-gedienden. die het klappen van de zweep wel kennen, maar van wie ook weinig voortvarend heid te verwachten valt. De enige de butant onder de ministers is de vroege re Kabinetschef van generaal De Gaulle Gaston Palewski, die vermoedelijk „Na tionale verdediging-" zal krijgen. Pinay is minister van Deze regering schijnt overigens wel een kunststukje van politieke doserin gen te zijn. Faure heeft de fout van Pineau vermeden door de voor- en te genstanders van een federaal Europa met veel meer omzichtigheid met el kander in evenwicht te brengen. Voor Europeeërs als Schuman, die Justitie kreeg. Bourgès-Maunoury (Binnenland), Bonnefous (Posterijen), Teitgen (Over zees Frankrijk), Mutter (Oud-strijders), FAURE Pflimlin (Financiën) en de Conserva tief Pinay (Buitenlandse Zaken) wer den plaatsen ingeruimd. Maar tegen over dat blok van Europeanen, die nu meriek sterk in de meerderheid zijn, plaatste Faure verscheidene Gaullisten, zoals de genoemde Palowski, van wie notoir bekend is, dat zij niets van de Europese integratie moeten hebben. Faure zelf loopt trouwens ook niet erg warm voor de Europese idealen, en veel initiatieven of nieuwe aanloopjes in de Europese richting heeft men van dit Ka binet dan ook zeker niet te verwachten. De Conservatieven onder leiding van Pinay drukken daarnaast een zwaar stempel op dit Kabinet. Omdat in Frankrijk het begrip „behouden" vrij wel synoniem is met „immobilisme", of krachteloosheid, kan men zich ook om die redenen over deze 21ste regering se dert de oorlog voorlopig moeilijk erg geestdriftig tonen. Een terugslag na het dynamisme van een regicm-Mendès- France mag wel verwacht worden. Slot op Pag. 2 Andere functie voor Commodore Viruly (Van onze Haagse redacteür) Naar wij vernemen is er een mogelijk heid, dat Commodore A. Viruly, die sinds de ramp met de „Triton" op 5 September van het vorige jaar niet meer als bestuurder van een vliegtuig heeft gefungeerd, een andere functie zal gaan bekleden. Er ls reden om aan te nemen dat de heer Viruly een functie zal gaan bekleden op het bureau dat belast is met de veillgheidsdienstuitvoering van de K.L.M. Daling melkverbruik 3 tot 4 Volgens berekeningen van de Alg. Ver. voor Melkvoorziening mede op basis van landelijke C.B.S. cijfers, is het verbruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met 3 tot 4 Tc. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling nog niet als een definitief cijfer wor den beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trouwens bij steekproeven reeds een geringe daling van het melkverbruik In vergelijking tot het Jaar 1953 geconstateerd. Mede daar om is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het ver bruik, die uitsluitend het gevolg zou zijn van de prijsverhoging. Typhus op de „Ruys" In East London zijn gisteren alle 500 passagiers en de bemanning van het Nederlandse ms. ..Ruys" (14.285 t.) in geënt. nadat gebleken was dat twee Chinese kinderen typhus hadden Twee artsen zijn er 3'j uur mee doende ge weest De kinderen zijn in East London in een ziekenhuis opgenomen. Het "Ta is op weg naar Brazilië Ook Amerikaanse soldaten gewond door de straling By de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn verleden jaar behalve een aantal Japanse vissers, 300 inwoners van de Marshall-eilanden en Amerikaanse militairen gewond door radio-actieve straling. 84 personen wer den ernstig gewond, aldus deelde dr John Bugher. lioofd van de biologische en medische afdeling van de Amerikaan se Commissie van Atoomenergie gisteren mede. Tweede ontploffing in Nevada (V.S.) Oranjeflits en rookwolk Op de l'ucca-vlakte in de Amerikaan se staat Nevada is Dinsdagochtend vroeg de tweede atoomontploffing van de reeks van dit jaar teweeggebracht. Het was een middengroot apparaat, dat op een toren van negentig meier hoog tot ontploffing werd gebracht. Tweehonderd militaire waarnemers sloegen van uil loopgraven op vier km afstand de proef gade. In Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits, b'j veie vorige proe ven had men een h'-. 'er wit licht waar- Een gedeelte van het riviertje de i ken en gestreden. Een wetsontwerp senomen- dessen, de natuurlijke drens tussen tot grenswijziging werd ingediend. J* j£,Ved80acsh dfS™ Giessmdam cn Hardinxveld Mo- maar verschillend" htmrtschanpen zoals bij de proeven in 1951 en 1952 menteel woidt ei over deze grens in i kunnen zich met die voornemens c,T"tp'° w,T!i, 1 stoelvormlge rookwolk op tot een hoogte de betrokken plcatsen druk gcsprO' I niet verenigen. van 6.500 meter. Dr Bugher zei dit op een bijeenkomst van de Subcommissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar bescher ming van de bevolking bij atoomaanval- len. Dr Bugher zei echter niet precies, hoeveel Amerikanen bij de proeven ge wond waren geraakt Als gevolg van radio-actieve besmet ting wordt de levensduur van dieren kor ter. Dit verschijnsel was waarschijnlijk een gevolg van een versnelling van de veroudering. Het is nog niet bekend, of dit ver schijnsel zich ook bij mensen voordoet. Volgens dr Bughcr is het nog geheel onzeker welke gevolgen mogelijke wijzi gingen van erfelijkheidsfactoren als ge volg van radio-actieve besmetting op het welzijn en de overlevingskansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied waren, naar hu zei. gegTond op veronderstellingen die onze kennis verre te boven gaan. Attlee sprak in Den Haag Clement Attlee. politiek leider van de Britse Labourparty, heeft gisteravond in de Weeskamer aan het Binnenhof te Den Haag voor het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken gespro ken over de opvattingen der Labourpar- tij over de buitenlandse politiek. Zijn rede werd o m. aangehoord door de mi nisters Drees en Beyen, de Belgische se nator prof Rolln en tal van Nederland se Parlementsleden. Ter vergadering werd, voordat de heer Attlee het woord kreeg, meegedeeld dat het door de Britse staatsman gesproke ne als van vertrouwelijke aard zou die nen te worden beschouwd. Een zeer recente opname van mr H. Bouman. de verdediger in de zaken jungschlager en Schmidt. De Indonesische justitie is er naar aan leiding van een getuigeverktaring toe overgegaan, ook mr Bouman aan een verhoor te onderwerpen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1